Recenze Bosch SMS 46GI05E

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Bosch SMS 46GI05E je volně stojící nerezová myčky nádobí široká 60 cm. Je velmi dobře zpracována, designově hezká a v neokoukané nerezové barvě. Kvalita mytí je vynikající – především díky velkého množství pokročilých technologií. Sušení je velmi dobré. S funkcí „Extra sušení“ je vynikající. Je relativně úsporná a má hodně funkcí.

Parametry

Energetická třída (A+++ až D)A++
Třída účinnosti sušení (A až G)A
Třída účinnosti mytí (A až G)A
Vážená roční spotřeba elektřiny258 kWh
Vážená roční spotřeba vody2 660 litrů
Cena roční spotřeby elektřiny1 032 Kč / rok
Cena roční spotřeby vody239,4 Kč / rok
Počet sad nádobí12
Hlučnost při mytí44 dB
Výška84,5 cm
Šířka59,8 cm
Hloubka60 cm
Typ myčkyvolně stojící, podstavná
Výška 84,5 cm je s pracovní deskou. Pokud chcete myčku podstavit pod kuchyňskou desku, tak pracovní desku nad myčkou odšroubujete a dostanete se na výšku 81,5 cm – upravit výšku můžete pomocí 2 (předních) nožiček – ty jdou vyšroubovat až na výšku 2 cm. Pokud máte malý prostor, počítejte s tím, že s plně otevřenými dvířka zaberou 55,5 cm (+60 cm hloubka myčky). Myčku napojíte na studenou i teplou vodu (40-60 °C). Stačí připojit na teplou vodu a změnit nastavení myčky. Délka hadic a kabelu:
 • přívodní kabel 220V –  1,75 m
 • přívodní hadice – 1,4 m
 • odpadní hadice – 1,9 m
Pokud vám délka hadic nestačí, tak můžete dokoupit prodlužovací sadu – „SGZ1010 Prodloužení odpadní a přívodní hadice“. Stojí kolem tisícovky.

Ovládání

Displejano
Indikátor nedostatku soliano
Indikátor nedostatku leštidlaano
Dětská pojistka / zámekano, dvířka mechanicky, tlačítka elektronicky
Zvuková signalizaceano
Světelná signalizace mytíne
Automatické vypnutíano (lze nastavit v menu)
Osobně se mi myčky v barvě inox/nerez velmi líbí – především proto, že je to rozdíl oproti sterilní bílé, kterou má doma skoro každý. SMS 46GI05E má přední displej velmi dobře zpracovaný. Vypadá velmi hezky. Dvě hlavní kulatá tlačítka, mezi nimi velmi vkusné a decentní tlačítka programů a funkcí a červený displej. Moc se mi líbí i decentní červené osvícení zapnutých programů a funkcí. Opravdu na jedničku designově i funkčně zpracovaný ovládací panel. Dětský zámek dvířek je trochu krkolomnější, ale brzy si na něj zvyknete, alespoň máte větší pravděpodobnost, že vaše děti neotevřou myčku tak snadno :). Zámek tlačítek musíte zapnout před každým programem zvláště. Stačí 4 sekundy podržet tlačítko s ikonou zámku. Odblokujete to stejným způsobem. Má navíc speciální „AntiFingerPrint“ úpravu proti tomu, aby na ovládacím panelu zůstávaly otisky prstů.

Vnitřní uspořádání a materiály

12 sad nádobí je dneska relativně standard. Mycí vana je částečně z umělé hmoty – polinoxu. Je to sice nezvyklé (běžnější je nerez), ale na funkci to nemá vliv. Jde jen o spodní část vany, zbytek je v nerezu. Polinox není žádný levný plast jako znáte z PET lahví. Jde o tvrdou, pevnou a teplotně stálou umělou hmotu. Bát se jí nemusíte. Bosch SMS46GI05E má 2 šuplíky s červeno-šedými plastovými madly: Dolní šuplík dobře pojíždí po ližinách. Najdete v něm košík na příbory, který má otevíratelná víka a lze jej umístit kdekoliv v myčce (nemá pevně dané neměnné místo). A 2 řady trnů rozdělené cca 60:40. Jedna řada má hroty plně sklopitelné. Horní šuplík je polohovatelný ve 3 výškách – díky RackMatic – stačí zmáčknout páčky a šuplík popustit, nebo vytáhnout nahoru. Klidně i s plným šuplíkem. Dobře tam umístíte skleničky na víno i normální skleničky a je tam i řada ostnů na malé talířky. Část té řady má sklopitelné trny, takže po sklopení vznikne prostor třeba pro kastrol. Pokud se chcete kouknout na video s představením myčky a nepotřebujete češtinu, tak mrkněte na Youtube.

Mycí programy a sušení

Kvalita mytí je nadprůměrně dobrá. (známka A). Je to dáno především technologií Active Water. To je více věcí dohromady – cílené rozstřikování vody, lepší filtrace, rychlejší ohřívání vody, výkonnější čerpadlo, sprcha nahoře nad horním šuplíkem navíc, atd. To snižuje spotřebu vody a zároveň udržuje vysokou kvalitu umytí. Ale na druhou stranu je pak čas mytí delší. Myčka má spoustu funkcí, které mění a zlepšují kvalitu i délku mytí (ale i spotřebu):
 • VarioSpeed Plus – pokud potřebujete rychle umýt nádobí a nemáte čas čekat až se domyje 3 a půl hodiny trvající hlavní ECO program, tak stačí použít VarioSpeed Plus a doba mytí se sníží až o 66%. Nádobí bude umyto stejně dobře – ale zvýší se spotřeba vody a elektřiny.
 • Hygiena Plus – antibakteriální mytí pro nádobí a hračky dětí (ale i alergiků a dospělých s vysokými nároky na čistotu). Myčka po umytí udrží uvnitř teplotu 70 °C po dobu 10 minut a tím zahubí podstatnou část bakterií.
 • Load Senzor – pozná, kolik nádobí je v myčce a podle toho upraví spotřebu vody.
 • Aqua Senzor – upravuje spotřebu vody při oplachování podle toho, jak je nádobí špinavé. Měří světelným paprskem, kolik na nádobí zbývá nečistot, tuku a skvrn.
 • Super Silence – tato funkce dělá z  Bosch SMS 46 GI 05 E velmi tichou myčku. Hluk je pak nebývalé nízký – jen 42 dB. To oceníte u kuchyní spojených s obývákem, až budete večer sedět u TV, nebo číst.
 • Extra sušení – někdy zůstanu na skle a plastech mokré skvrny, tato funkce prodlouží sušení a usuší i zbylou vodu na plastech a skle.
Kvalita sušení je nadprůměrná s funkcí „Extra sušení“. Bez ní je sušení spíše mírně nad průměrem, což je stále velmi dobré. Kromě samočistícího programu, který je na čistění myčky, si můžete vybrat z 6 mycích programů:
NázevPopis programuMíra znečištěníTeplotaDélka (minut)Voda (litrů)Elektřina (kWh)
Intenzivní 70 °CPro velmi znečištěné nádobí, příbory, hrnce a pánve.velmi znečištěné70 °C125-13512-151,4-1,45
Auto 45-65 °CPro různě znečištěné nádobí, příbory, hrnce a pánve. Myčka si sama chytře upraví délku programu i spotřebu vody a elektřiny. Má totiž senzor, který sleduje míru zašpinění nádobí.běžné i velmi znečištěné45 – 65 °C95-1609-190,95-1,55
Eco 50 °CBěžný každodenní program. Jedná se o referenční program.běžné50 °C2109,50,9
Tichý program 50 °CNoční tichý program vytvořený tak, aby byl tichý a nerušil vás hlukem.běžné50 °C235-240101,05-1,1
Sklo 40 °CSpeciální program pro šetrné mytí křehkého nádobí a skla.běžné40 °C85-9011-140,85-0,9
60 min 65 °CPro rychlé mytí čerstvě znečištěného nádobí a příborů.čerstvě znečištěné65 °C60101,3

Funkce navíc

Navíc vám myčka SMS46GI05E zpříjemní používání i těmito funkcemi:
 • Odložený start, který můžete nastavit po hodinách až na 24 hodin odloženého startu,
 • AquaStop na přívodní hadici – elektricky ovládaný ventil, ten se zavře, když myčka zjistí, že v ní protéká voda. Na AquaStop na hadici dává Bosch doživotní záruku.
 • Po ukončení programu se sama vypne.

Spotřeba a náklady na mytí

 • Cena vody v ČR: 90 Kč za 1 m3 (1 000 litrů)
 • Cena elektřiny v ČR: 4 Kč za 1 kWh.
 • Spotřeba vody při jednom mycím cyklu Eco: 9,5 litrů
 • Spotřeba elektřiny při jednom mycím cyklu Eco: 0,9 kWh
Cena za jedno mytí na program Eco (referenční program pro energetický štítek) je cca 4,455 Kč: (0,9 * 4) + (0,0095 * 90) = 3,6 (elektřina) + 0,855 (voda) = 4,455 Kč Tento údaj platí jen pro program Eco 50 °C. U ostatních mycích programů závisí na nastavení programu, množství nádobí, reálném zašpinění nádobí, kvalitě vody, kvalitě mycích prostředků, atd. Mrkněte, jak se Bosch SMS 46GI05E umístila v testu myček na nádobí. Můžete ji snadno porovnat s jinými myčkami a potvrdit si, jestli je váš výběr správný. Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

8.4 Total Score

Vynikající kvalitní mytí a velmi dobré sušení. Spousta funkcí a hezký design.

Kvalita mytí
9
Kvalita sušení
8
Funkce
7.5
Spotřeba
9
Kvalita zpracování a designu
9
Délka mytí
8
PLUSY
 • Vynikající kvalita mytí
 • Velmi dobré sušení (s funkcí Extra sušení)
 • AquaStop s doživotní zárukou
 • Velmi dobré zpracování
 • Funkce pro antibakteriální mytí
MÍNUSY
 • Trochu delší hlavní program
Přidejte váš dotaz nebo recenzi  |  Hodnocení lidí

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Vaše hodnocení

   Covybrat.cz
   Logo