Jak na broušení nože sekačky

Ať už si zakládáte na krásném anglickém trávníku nebo preferujete přirozenější vzhled směsice travin protkaných nejrůznějšími druhy lučních květin či plevele, sekání nebo kosení se nevyhnete. Aby byly výsledky co nejlepší, je potřeba nože sekačky brousit. Jak brousit, kdy a je nutné brousit i zbrusu nové žací nože? V našem článku si zodpovíme všechny otázky.

Jak ostrý by měl být žací nůž?

Mezi majiteli sekaček se otázka ostrosti žacích nožů propírá poměrně často. Není to žádné překvapení, když vezmete v potaz, jaké důsledky může mít stav nože na kvalitu řezu a zdraví vašeho trávníku. A mimo to i na životnost vaší sekačky. Jak ostrá by tedy čepel měla být? Inu, tak akorát, ani příliš ostrá, ani příliš tupá. Hrana nože by měla být pěkně rovná. Že se otupila, poznáte podle hrany, která vypadá zaobleně. Neměla by však být na dotek ani příliš ostrá, jako žiletka. Zkrátka něco mezi.

Ke správné ostrosti dojdete nejsnáze tak, když si pořádně prohlédnete nový nůž. Pokaždé, když budete čepel ostřit tak bude vaším cílem dojít na stejnou úroveň ostrosti. Přirovnejme si to například k nožům v domácnosti. Ideální ostrost představuje čepel příborového nože na máslo. Když bude nůž sekačky ostrý jako klasický nůž na steak, je to už moc.

Test benzínových sekaček 2022

NázevKde koupitHodnocení SečeníHodnocení VýbavaHodnocení
celkem
1.STIGA Combi 55 SVQ HZjistit cenu90 %90 %
90 %
Recenze
2.VeGA 46 HWXVZjistit cenu85 %80 %
83 %
Recenze
3.Weibang WB 456 SCV 6in1Zjistit cenu80 %80 %
80 %
Recenze
4.Husqvarna LC 247 SPZjistit cenu80 %70 %
76 %
Recenze
5.FIELDMANN FZR 4618-144BVZjistit cenu75 %71 %
74 %
Recenze
6.Fieldmann FZR 4608-BZjistit cenu75 %70 %
73 %
Recenze
7.Riwall PRO RPM 4234 PZjistit cenu70 %55 %
64 %
Recenze
Jak vybrat nejlepší sekačku TEST a RECENZE 2021 / 2022

Nezaujatý TEST 18+ zahradních sekaček ️ Porovnali jsme elektrické, aku i benzínové ️ Mrkněte na odborný test ️ Recenze, vítězové testů ️ Praktický rádce jak vybrat zahradní sekačku ️ Dozvíte se, jakou zahradní sekačkou posekáte trávník levou zadní ️...

Aktualizováno v dubnu 2022

Co se stane, když bude žací nůž příliš tupý?

Všímáte si, že se kvalita řezu na stéblech vaší trávy v průběhu času zhoršuje? Pak můžete vsadit boty na to, že váš žací nůž volá po nabroušení. Jak už jsme zmínili, když se čepel otupí, její hrana se zaoblí, a nebude schopná proříznout stébla tak jak dřív. Místo ostrého řezu dosáhne sečení silou a trávu v podstatě roztrhá. A to vašemu trávníku neprospívá z několika důvodů:

 • Ztráta vlhkosti – Když nahlédnete blíž na jednotlivá stébla trávy, uvidíte, že po průchodu tupé čepele jsou jeho konce roztřepené. Kvůli tomu nebude trávník schopen dostatečně zadržovat vlhkost. Místo toho se voda začne odpařovat a stébla budou vysušená. Pokud chcete mít trávník krásně zelený, určitě věnujte žacím nožům pozornost.
 • Zvýšené riziko onemocnění trávníku – Když trávu useknete vhodně naostřeným nožem, řez bude čistý a stéblo se rychle zahojí. Tupá čepel však trávníku způsobí otevřenou ránu, která se hojí velmi dlouho. Kvůli tomu mají k vaší trávě nejrůznější choroboplodné zárodky dveře otevřené. Oba tyto problémy budou mít mimo zdravotní komplikace nepříjemný dopad i na vzhled travnaté plochy. Objevit se mohou výrazná zbarvení, která mají do jasně zelené hodně daleko.
 • Snížíte životnost sekačky – Za tupý nůž však nezaplatí jen váš trávník, ale i motor vaší sekačky. Protože je sekání náročnější, motor musí logicky pracovat tvrději a vyvíjet mimořádné napětí. Tím zkracujete životnost vaší sekačky, a pokud máte méně kvalitní přístroj, můžete jí opravdu rychle zničit. Tupé nože mohou navíc zhoršit sběr posekané trávy a zbytečně zvýšit spotřebu paliva sekačky.

Test elektrických sekaček 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.VeGA GT 3805Zjistit cenu
85 %
Recenze
2.Stiga Collector 35 SEZjistit cenu
78 %
Recenze
3.Bosch ARM 32Zjistit cenu
75 %
Recenze
4.Einhell GC-EM 1032 3400257Zjistit cenu
74 %
Recenze
5.MTD SMART 32 EZjistit cenu
65 %
Recenze
6.Riwall PRO REM 3310iZjistit cenu
60 %
Recenze

Co když budou nože příliš ostré?

Možná si myslíte, že čím ostřeji nože nabrousíte, tím lépe. Bohužel to tak jednoduše nefunguje. Nicméně je určitě lepší nože raději přeostřit, než sekat tupou čepelí. Pokud bychom měli provést srovnání se zbrusu novým, z výroby nabroušeným žacím nožem a nožem, který jste přeostřili, tak si lépe povede čepel přeostřená. V čem tedy tkví nebezpečí příliš ostrého nože?

Důvod, proč se nedoporučuje ostří sekačky nabrousit příliš je větší možnost poškození čepele. To mohou způsobit kamínky, oblázky a další tvrdé předměty a úlomky, které se mohou objevit na zahradě či na dvoře. Když na ně sekačka narazí, pravděpodobně vytvoří škrábance na okraji nože, což sníží jeho účinnost a způsobí rychlejší otupení ve srovnání s nožem, který je nabroušený správně.

Bohužel tedy budete muset žací nože brousit méně a častěji. Výsledky však za to budou stát.

Tip: Pokud si nepamatujete, jak váš žací nůž vypadal čerstvě po zakoupení, není samozřejmě nic jednoduššího, než zajít do obchodu a vhodnou ostrost si osvěžit tam.

Test aku sekaček 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Makita DLM460ZZjistit cenu
90 %
Recenze
2.Einhell Expert Aku GE-CM 36/37 S HW LiZjistit cenu
87 %
Recenze
3.Bosch AdvancedRotak 36-750 akuZjistit cenu
82 %
Recenze
4.Bosch EasyRotak 36-550Zjistit cenu
78 %
Recenze
5.Bosch CityMower 18-300Zjistit cenu
76 %
Recenze

Je třeba brousit zbrusu nové nože?

Pokud jde o koupi nové sekačky nebo výměnu nožů, lidé se často zajímají o nutnost broušení zbrusu nových žacích nožů. Pokud jste četli pozorně předchozí řádky, pak víte, že brousit nově zakoupené nože není potřeba. Nový nůž jednoduše vyjmete z obalu a opatrně ho přípojíte k vašemu přístroji.

Zdá se to jako logické řešení, přesto si však mnoho lidí myslí, že i nově zakoupený nůž je třeba přebrousit. Tyto domněnky způsobuje hlavně povrchová úprava práškovou barvou, kterou na většinu náhradních břitů nanáší výrobce. Tato povrchová úprava je obzvlášť silná kolem ostří čepele, které se tak může tvářit jako tupé. Barva však má svůj význam.

 1. Zaprvé chrání vaše ruce, když nůž vyměňujete – nátěr samotný břit lehce otupí a zranění je tak méně pravděpodobné.
 2. Dále chrání před poškozením samotnou čepel, například pokud by vám upadla nebo byste jí při montáži někde škrábli.
 3. Za třetí tvoří tento nátěr ochrannou bariéru před rzí.

I když nátěr láká k odstranění, není to nutné. Samotný trávník je drsnější na omak, než se může zdát. Ochranná vrstva na čepeli také nevydrží dlouho. Zhruba po 30 minutách sekání si můžete všimnout, že je barva v okolí okraje nože oloupaná a výsledkem je perfektně zbroušená čepel pro krásné sekání trávy.

Pokud byste se přece jen do broušení nového nože pustili, ztratíte nejen zbytečný čas a bude vás to stát námahu, ale můžete také narušit rovnováhu nože. Nevyvážené nože pak mohou způsobit nejrůznější klepání a vibrace, které znepříjemňují sekání a dokonce se mohou ze sekačky uvolnit a zranit vás. Mohou také více namáhat hřídel a motor, což zkracuje životnost přístroje.

Při broušení dbejte na osobní bezpečnost! Pokud je nůž ohnutý, opotřebený nebo rozpraskaný, vyměňte ho za nový kus. Jestli si s broušením nevíte rady nebo nemáte vhodné nářadí, využijte služeb odborného servisu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 51 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo