Jak vybrat čajovar

Také si nedokážete svůj den představit bez šálku kvalitního čaje? Uvažujete proto nad pořízením čajovaru do práce či domova, ale nevíte, jaký přístroj pro vás bude ten nejvhodnější? Nezoufejte. V následujícím článku vám objasníme jak vybrat nejlepší čajovar.

Čajovary nejsou na trhu tak populární jako kávovary a jednotlivých typů najdeme mnohem méně. Pokud si však potrpíte na přípravu kvalitního sypaného (případně také sáčkového či kapslového) čaje a nechce se vám ztrácet čas jeho zdlouhavou přípravou, je pro vás kvalitní čajovar vynikající volbou. O správnou teplotu vody i dobu louhování se totiž postará za vás.

Dělení čajovarů

Některé čajovary neslouží pouze k přípravě čaje, ale lze v nich uvařit i kávu či pouze horkou vodu, Můžeme je proto rozdělit takto:

 • čajovar a rychlovarná konvice v jednom
 • čajovar a kávovar v jednom
 • čajovar, kávovar a rychlovarná konvice v jednom
 • čajovar na kapsle

Čajovar a rychlovarná konvice v jednom

Přístroje z této kategorie dokážou plnit funkci rychlovarné konvice. Jedná se vlastně o elektrické čajovary se sítkem na čaj. Protože je ale k přípravě černých, zelených a bylinkových čajů potřeba rozdílných teplot, dokážou tyto konvice zahřát a udržovat rozdílnou teplotu. Nejčastěji se můžete setkat se třemi či čtyřmi základními teplotami, u dražších přístrojů si ji však můžete libovolně nastavit sami. O přehlednost a snadnost ovládání se u mnoha modelů stará LED displej. A dražší digitální konvice jsou vybaveny dokonce dotykovým ovládáním.

Čajovar a kávovar v jednom

Variantou může být v tomto případě i french press, o kterém jsme se již zmiňovali. Pouze místo mleté kávy skleněnou konvici naplníte sypaným čajem, zalijete horkou vodou a po vylouhování lístky pomocí tlakového filtru prostě stlačíte dolů.

Na trhu jsou však k dostání také zajímavé elektrické přístroje podobné klasickým espressovačům, s nimiž je možné připravovat zároveň velké množství kávy i čaje (přibližně osm šálků od každého nápoje). Funguje totiž na principu dvou oddělených ohřívacích systémů. Takové přístroje jsou proto ideální především do kanceláří či pro rodinné snídaně, kdy si každý může vybrat svůj oblíbený nápoj.

Čajovar, kávovar a rychlovarná konvice v jednom

Některé modely jsou opatřeny sítkem, které lze využít také pro přípravu kávy. Fungují tedy na stejném principu jako rychlovarné konvice se sítkem na čaj. Ačkoli se jedná o multifunkční spotřebič, který vám v kuchyni ušetří spoustu místa, pokud jste milovníky kvalitní kávy, sáhněte raději po klasickém kávovaru.

Čajovar na kapsle

Tento typ přístroje funguje stejně jako kapslové kávovary. Jediné, co musíte udělat je přístroj zapnout, umístit šálek a vložit kapsli. O rozpoznání daného typu čaje, nastavení teploty, doby louhování i vypnutí se už přístroj postará sám.

Užitečné funkce

Také u čajovarů se můžeme setkat s několika zajímavými funkcemi, především pak u dražších digitálních přístrojů jsou to:

 • automatické zapnutí a vypnutí
 • tepelná pojistka
 • nastavení teploty podle druhu čaje
 • nastavení intenzity výluhu
 • automatické vynoření/ponoření čajového sítka
 • udržení teploty

Automatické zapnutí v přednastaveném čase oceníte především v případě, pokud budete chtít ráno vstát k již připravenému šálku čaje. Automatické vypnutí (které lze kombinovat i s manuálním vypnutím) je standardní součástí valné většiny přístrojů a hlídá za vás vhodnou dobu louhování.

Tepelná pojistka chrání váš spotřebič před přehřátím, zapomenete-li do něj před přípravou nalít vodu.

Každý čajovar je vybaven možností nastavit teplotu podle druhu čaje (jinou teplotu vyžaduje čaj černý, zelený, bylinkový či oolong). Většina přístrojů proto nabízí tři nebo čtyři možnosti nastavení (například 70°, 80°, 90° a 100°C). Dražší modely však umožňují také vlastní nastavení teploty.

Některé modely jsou vybaveny také možností nastavení intenzity čajového výluhu (silný, střední a slabý). Můžete se tak zařídit podle své chuti stisknutím jediného tlačítka a vše ostatní nechat na přístroji.

Lze se také setkat s funkcí automatického vynoření či ponoření čajového sítka při louhování. Tato funkce zajistí, že váš čaj nebude příliš slabý či naopak silný.

Pokud jste zaneprázdněni a nestíháte si vypít svůj šálek čaje ihned nebo si chcete nechat několik šálků na pozdější dobu, poohlédněte se po funkci, která vám zajistí udržení nastavené teploty až po dobu jedné hodiny. Některé modely dokonce umožňují opětovné zahřátí čaje na určitou teplotu i po sejmutí konvice z podstavce.

Čajovary recenze

Morphy Richards 43970

 • Využití: čajovar a rychlovarná konvice v jednom
 • Ovládání: mechanické
 • Displej: ano
 • Objem vody: 1 l

Tento čajovar můžete použít také pouze jako rychlovarnou konvici, která umožňuje nastavení teploty vody na 85°, 95° a 100°C. Velmi snadno s ním připravíte jak sypaný, tak i sáčkový čaj. Umožňuje nastavení pěti možností intenzity louhování. Obsluha je velmi jednoduchá a intuitivní pomocí přehledného displeje. Čištění a údržba je velmi snadná, postačí vám (podobně jako u rychlovarné konvice) pouze kyselina citronová a běžné kartáč na mytí nádobí.

Mezi negativa patří především nedostatečná doba, po kterou je přístroj schopen udržet teplotu (činí pouze 20 minut). Po odejmutí konvice z podstavce se udržování teploty přeruší a při opětovném postavení na podstavec se již neobnoví. Nevýhodou je také relativně malý objem konvice.

Jedná se však o výborného pomocníka všude tam, kde se čaj vaří denně. V této cenové relaci navíc na trhu neexistuje podobný produkt, proto jej vřele doporučujeme všem milovníkům kvalitního čaje.
Zjistit cenu

Severin KA 5802

 • Využití: čajovar a kávovar v jednom
 • Ovládání: mechanické
 • Displej: ne
 • Objem vody: 2 l

S pomocí tohoto přístroje lze připravit zároveň šálek čaje i kávy, skládá se totiž ze dvou samostatných ohřevných systémů a skleněných konvic (každá o objemu 1 l, což odpovídá přibližně 8 šálkům). Disponuje také dvěma vypínači a dvěma filtry, můžete tedy využít pouze jednu část přístroje a připravit si pouze jeden druh nápoje. Výhodou tohoto spotřebiče jsou malé rozměry a váha, díky nimž nezabere příliš mnoho místa ve vaší kuchyni. Je také opatřen uzávěrem proti kapání, díky němuž po vyjmutí konvice nedojde k nechtěnému odkapávání tekutiny.

Mezi nedostatky patří plastové tělo přístroje, které je však v této cenové kategorii standardem. Nevýhodou je také chybějící regulace teploty (což se může negativně projevit při přípravě sypaných čajů).

Pokud však patříte mezi milovníky překapávané kávy a sháníte do domácnosti nebo kanceláře jednoduchý přístroj, který dokáže připravit velké množství kávy i čaje najednou, pak pro vás může být tento model dobrou volbou.
Zjistit cenu

Domo DO 475 K

 • Využití: čajovar a kávovar v jednom
 • Ovládání: mechanické
 • Displej: ne
 • Objem vody: 0,6 l

Ačkoli se jedná se o výrazně levný model, má poměrně hodně co nabídnout. Dokáže připravit jak překapávanou kávu, tak i sypaný čaj. Při chodu je tichý, údržba a čištění je snadné a příprava kávy nebo čaje je skutečná hračka. Navíc díky plotýnce dokáže váš nápoj udržet dlouho teplý, můžete si jej tedy vychutnat po delší dobu. Dalším pozitivem je malá hmotnost a příjemné rozměry, tento model lze proto doporučit například na cesty.

Negativem je déle trvající příprava nápoje, nemožnost nastavit určitou teplotu a malý objem konvičky – a to pouze 0,6 l. Z tohoto důvodu je ideální pro jednotlivce, případně páry. Ocení jej však pouze uživatelé, kteří se spokojí s nižší kvalitou připravené kávy (či čaje) a nechtějí do přístroje příliš investovat. Rozhodně jej nedoporučujeme do kanceláří.
Zjistit cenu

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 84 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo