Čištění interiéru vozidla

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Čištění interiérů na benzínce neuděláte nikdy tak precizně jako doma. Na benzínce totiž interiér jen vysajete od největších nečistot. Nemáte však možnost pořádně vyčistit čalounění, lakované, plastové ani gumové části. V tomto článku vám poradíme, jak na to.

Přípravky co stojí za vyzkoušení

Jaké vybavení budete potřebovat

Pro důkladné vyčištění interiéru budete potřebovat jak kvalitní přístroje, tak kvalitní přípravky.

Výkonný vysavač

Pro prvotní vysávání je nejlepší použít výkonný průmyslový vysavač. Čím výkonnější, tím lepší. Využijte nejen štěrbinový nástavec, ale také je dobré si pořídit celou sadu miniaturních nástavců, kterými se dobře dostanete do úzkých prostor (kolem kolejnic sedačky). V práci vám rozhodně pomůže také nástavec na odstranění chlupů od domácích mazlíčků. Jedná se o správně velkou turbohubici na čalounění.

NázevKde koupitVysávání tvrdých plochVysávání kobercůHlučnostSpotřebaVýbavaHodnocení
celkem
1.Rowenta RO 7487 EAZjistit cenu90 %80 %100 %90 %80 %
86 %
Recenze
2.Electrolux Pure D9 PD91-8SSMZjistit cenu90 %85 %70 %85 %90 %
86 %
3.Sencor SVC 9000BKZjistit cenu90 %80 %70 %60 %90 %
82 %
Recenze
4.HOOVER TE 75011Zjistit cenu90 %90 %80 %60 %70 %
82 %
Recenze
5.Sencor SVC 9300BKZjistit cenu80 %75 %100 %70 %90 %
82 %
Recenze
6.SENCOR SVC 9050BLZjistit cenu90 %80 %70 %60 %80 %
80 %
7.ETA Avanto 3519Zjistit cenu80 %80 %75 %60 %70 %
76 %
Recenze
8.Miele C3 Cat & DogZjistit cenu90 %75 %50 %50 %70 %
74 %
Recenze
9.Hoover TE80PET 011Zjistit cenu80 %60 %80 %70 %60 %
69 %
Recenze
10.Einhell TC-VC 1930 SAZjistit cenu90 %80 %35 %30 %50 %
68 %
Recenze
11.Electrolux EEG41IWZjistit cenu85 %65 %40 %80 %50 %
67 %
12.Rowenta RO 3927 EAZjistit cenu80 %55 %30 %60 %50 %
60 %
Recenze
13.Scheppach ASP 15 ESZjistit cenu70 %60 %45 %60 %40 %
58 %
14.Sencor SVC 52Zjistit cenu70 %40 %30 %50 %30 %
47 %
Recenze
15.Sencor SVC 45Zjistit cenu60 %40 %20 %40 %20 %
40 %
Recenze

Profi extraktor

Extraktor je přístroj pro mokré čištění čalounění, ale také koberců. Pro důkladnou údržbu se bez něj neobejdete. Není potřeba jej kupovat, je možné si jej i zapůjčit na určitou dobu. Rozhodnout se můžete i pro pořízení (užijete jej totiž nejen při úklidu auta, ale také sedaček, čalounění a koberců v domácnosti). Pořízení profi stroje vás však vyjde zhruba na 10 – 40 000 Kč, levnější modely neodvedou tak spolehlivou práci.

Detergenty pro tepování vozu

Pokud si extraktor půjčíte, měli by vám v půjčovně poskytnout i dostatečné množství vhodných čisticích prostředků. Mohou mít různé formy: rozpustné tablety, prášky nebo tekuté přípravky. Zeptejte se také na předčistič, který vám pomůže s čištěním hodně špinavých čalouněných ploch. Hodit se bude i odstraňovač skvrn, který obstojí v boji proti skvrnám od mastnoty, potravin, propisek, fixů a podobně.

Čističe pro údržbu ostatních ploch

Jedná se o výrobky určené pro péči o plastové části, kůži a sklo. U plastů a kůže je potřeba si pořídit další přípravky pro jejich impregnaci. Pomůcky na čištění

 • aplikátory z mikrovlákna,
 • utěrky z mikrovlákna,
 • dobře sající utěrky na sklo,
 • kulatý štětec, klidně lakýrnický,
 • kartáček,
 • tlakový postřikovač do ruky – vhodný je ten vybavený pumpičkou, která roztok natlakuje, takže jej dostanete do všech míst z nejrůznějších poloh,
 • ruční postřikovač – tentokrát beztlakový, čistič se jím nanáší na plastové části, lakované plochy, mezidveří prostory, rámy dveří a podobně.

Vysátí vozu od prachu a nečistot

Než se pustíte do vysávání, odstraňte ze všech odkládacích ploch všechny předměty, jejichž nadzvedáváním byste se při vysávání zbytečně zdržovali. Interiér nejdříve vysajte průmyslovým vysavačem. Jak postupovat? Zvolte postup odshora dolů.

 • Začněte plastovou palubkou. Prach se usazuje nejen na ploše, ale také ve větracích otvorech. Při vysávání větracích otvorů se vám bude hodit miniaturní nástavec s kartáčem. Vysajte také kapličku a odkládací prostory u spolujezdce.
 • Pokračujte vysáním sedadel. Zaměřte se především na místa se švy, přechody opěráků a podsedáků, na místa, kde se kryje sedák a plastové části, využijete úzkou hubici.
 • Následně vysajte výplň dveří – zaměřte se na prostory kolem madel, klik a odkládacích ploch.
 • Vysajte zavazadlový prostor,
 • pokračujte vysáním koberečků a čalouněnou podlahou pod nimi. Pro čištění oblastí v blízkosti kolejnic použijte miniaturní nástavce. Na větší plochy se hodí úzký nástavec. Práce s malými a úzkými nástavci je sice zdlouhavější, ale máte lepší sací výkon, a tím pádem i lepší výsledky.
 • Vysajte nečistoty za gumovým těsněním dveří.
 • Chlupů od domácích mazlíčků se dobře zbavíte, pokud použijete turbohubici na čalounění s rotačním kartáčem.

Vysátí proveďte opravdu důkladně, protože hubicí od extraktoru se již do úzkých míst nedostanete tak dobře.


Čištění stropních částí

Tento krok můžete vynechat, ale pokud chcete provést důkladný úklid auta, proveďte jej. Stropnice se čistí namokro. Ale pokud není znečištěna, není potřeba se jejím úklidem zabývat. Čištění namokro není nejpříjemnější, voda kape všude okolo a pracovní poloha je také poměrně namáhavá. Ruční čištění se spíše nedoporučuje, jelikož je tu větší pravděpodobnost vzniku map. Uchýlit se k němu můžete při čištění jednotlivých skvrn. V tom případě, se na aplikátor z mikrovlákna nanese čisticí prostředek, ten aplikujete na skvrnu a skvrnu odstraňujete utěrkou z mikrovlákna. Abyste předešli vzniku map, odstraňte se stropnice co nejvíce rozpuštěných nečistot. Utěrkou tedy postupujte až k okrajům, tzv. do ztracena. V případě, že je znečištění velké, musíte sáhnout po extraktoru, a tím pádem se uchýlit k metodě mokrého čištění. Aby byla doba schnutí stropnice co nejkratší, je důležité z ní odsát co nejvíce vody.

Kdy byste se do mokrého čištění neměli pouštět

U novějších vozů se nemusíte obávat čištění stropnice na mokro. Stropnice se k podkladu většinou přilepují voděodolným lepidlem. U automobilů, které jsou staršího data (vyrobeny například před 20 lety) si dejte pozor a na méně viditelném místě vyzkoušejte, zda nedojde k odlepování po namočení. Po namočení vyčkejte 15 minut, a pokud se nic nestane, pusťte se do čištění. Před mokrým čištěním dobře zkontrolujte, zda se stropnice nikde neodlepuje. Pokud nějaké náznaky nebo poškození odhalíte, do mokrého čištění se nepouštějte. K tomuto dochází nejvíce u předních stínítek, madel u řidiče a spolujezdce nebo v oblasti hlavy řidiče a spolujezdce.

Dobrá rada: U prvních generací Škody Octavia – starší ročníky, se stropnice lepily lepidlem, které není odolné proti působení vody. V tomto případě může dojít k jejímu kompletnímu odlepení.

Jak stropnici vyčistit

Pokud je stropnice silně znečištěná, použijte postřik předčističem. Prostředek aplikujte z tlakového nebo ručního postřikovače. Předčistič do skvrny zapracujte kartáčem. Předčistič nechte chvíli působit, a poté proveďte mokré čištění extraktorem. V případě, že i po vyčištění vidíte skvrny, naneste na ně odstraňovač skvrn. Typ výrobku zvolte podle původu skvrny. Poté opět proveďte čištění extraktorem.

Čištění plastových a gumových částí

O plastové a gumové části se pečuje ručně. Na co všechno se zaměřit?

 • Palubní deska,
 • plastové výplně dveří,
 • plastové obložení kufru,
 • lemování sedadel,
 • středový plastový tunel,
 • plastové obložení na sloupcích automobilu,
 • stínítka u řidiče i spolujezdce,
 • gumová těsnění,
 • gumové koberečky,
 • pedály.

Plastové a gumové části vždy ošetřujte až na závěr a vždy až po vyčištění sedaček a čalounění. Během čištění sedaček a čalounění totiž dochází k potřísnění plastových a gumových části čisticími roztoky, takže byste práci museli dělat zbytečně dvakrát. Jak postupovat?

 • Postřikovačem naneste čisticí prostředek na čištěné plochy. Pokud nechcete, aby se dostal do spár, je nejlepší prostředek nanést na štětec nebo utěrku.
 • Při odstraňování lehkého znečištění nebo prachu použijte na rozrušení nečistot lakýrnický kulatý štětec. Krouživými pohyby štětce po povrchu dosáhnete zpěnění čističe.
 • V případě, že jsou plasty znečištěny hodně, odstraňte nečistoty pomocí kartáčku.
 • Přebytečný čistič s rozpuštěnými nečistotami setřete utěrkou z mikrovlákna.
 • Gumové koberečky můžete po vyčištění přípravkem a kartáčkem omýt proudem vody z hadice. Pokud nemáte možnost využít hadici, použijte na odsátí nečistot extraktor.
 • Po vyčištění je vhodné gumové a plastové části ošetřit speciálním přípravkem, který na plochy nanášejte pomocí utěrky z mikrovlákna.

Čištění lakovaných ploch interiéru

Zaměřte se především na lakované plochy všech 4 dveří, ale také na dveře nákladového prostoru. Péči věnujte rámům dveří, ale také jejich zádveří. Společně s nimi vyčistěte i gumové těsnění. Jak postupovat?

 • Pomocí postřikovače naneste přípravek na lakovanou plochu.
 • Pro rozrušení nečistot použijte lakýrnický kulatý štětec. Provádějte jím krouživé pohyby, díky kterým dojde ke zpěnění prostředku. Použijte klidně více detergentu, jelikož právě rámy dveří a zádveří bývají silně znečištěny.
 • Přebytečný čistič odstraňte utěrkou z mikrovlákna. Nezapomeňte ji pravidelně máchat v čisté vodě. Po vyčištění a zaschnutí plochy přejeďte ještě jednou navlhčenou utěrkou.
 • Při čištění nevynechejte gumové těsnění.

Čištění podlah a čalouněných částí

Pro čištění sedacích ploch a dalšího čalounění je nejlepší volbou výkonný extraktor. Mokré čištění využijete nejen při údržbě sedaček, koberečků, čalounění podlah a zavazadlového prostoru, ale také na očištění ohmataných výplní dveří. Předčistič vyberte takový, který z čalounění dobře odstraňuje skvrny vzniklé stykem s lidskou pokožkou. Měl by dobře odstranit zejména lidský pot a maz, který je nejvíce viditelný na sedačce řidiče.

Čištění látkového čalounění

 • Na čalouněné plochy včetně sedaček naneste pomocí postřikovače předčistič. Kartáčem jej zapracujte a nechte několik minut působit.
 • Následně použijte extraktor. Velmi znečištěné plochy budete muset hubicí přejet několikrát.
 • Z čalounění se snažte odsát co nejvíce vody. Dobu vysychání výrazně zkrátíte. Vzhledem k tomu, že se hubice na čalounění nemusí dobře dostat do užších prostor, můžete ji demontovat a povrch vysát jen kruhovým zakončením.

Čištění sedaček z hladké pigmentované kůže

V tomto odstavci popisujeme čištění pouze hladké pigmentované kůže, nikoliv alcantary nebo pravé broušené kůže. Jak postupovat?

 • Na potah nastříkejte speciální čistič na hladkou pigmentovanou kůži a nechte jej 10-20 sekund působit.
 • Rozetřete jej aplikátorem z mikrovlákna.
 • V případě, že jsou sedačky silně znečištěné, rozrušte špínu krouživým pohybem kartáčku na kůži.
 • Nečistoty setřete vlhkou utěrkou z mikrovlákna nebo mikrovláknovým aplikátorem.
 • Utěrku nezapomeňte pravidelně propírat v čisté vodě.
 • Jakmile kůže uschne, naimpregnujte ji speciálním přípravkem, který se do kůže vetře aplikátorem z mikrovlákna.

Mytí oken a zrcátek

Při čištění interiéru myjte okna jen zevnitř. Venkovnímu mytí se věnujte v momentě, když provádíte údržbu exteriéru auta. Pro údržbu je nejlepší zvolit utěrku z mikrovlákna s vaflovou strukturou, která nepoškrábe sklo. Z přípravku volte některých, který nese označení rychlo-čistič na skla a neobsahuje žádné vosky. Jak postupovat?

 • Na utěrku z mikrovlákna nastříkejte čisticí prostředek.
 • Krouživými pohyby začněte čistit sklo.
 • Ihned po aplikaci detergentu sklo vyleštěte suchou částí utěrky.
 • Dokonalé vyleštění se nejlépe provádí měkkou papírovou utěrkou. Nepoužívejte papírové utěrky tvrdé, které by mohly sklo poškrábat.
 • Používejte jen takové utěrky, které „nepouští chlup“.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 37 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo