Co je to SenseIQ

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Doba jde stále vpřed a nové technologie se postupně dostávají i do běžných dnů našeho života. Občas se proto může stát, že se v nich člověk takříkajíc ztrácí. To může být také případ nové technologie SenseIQ, kterou do svých elektrických zubních kartáčků zabudovala firma Philips. Co je technologie SenseIQ, jak funguje a v čem nám může usnadnit život, se dozvíte v dnešním článku.

Dokonale vyčištěné zuby

SenseIQ představuje kombinaci chytrých funkcí, které jsou zabudované do konkrétních elektrických zubních kartáčků Philips Sonicare. Jsou navržené tak, aby vycítily, co dělat, přizpůsobily se na míru uživateli a starali se o jeho chrup, jak nejlépe to jde. Kartáčky s technologií SenseIQ sledují vaši frekvenci čištění zubů, dobu trvání, pohyb, tlak kartáčku i to, zdali jste se dostali ke všem zubům.

Kartáčky vybavené touto technologií přizpůsobují intenzitu pohybů štětin, když vycítí, že na svůj chrup tlačíte příliš velkou silou. Díky tomu chrání hlavně vaše dásně. Časem vás tak naučí čistit si zuby dokonale a správně.

V rukojeti kartáčku je zabudovaný senzor, který až 100x za sekundu sbírá data z čištění. Pomocí umělé inteligence (v realitě to má k umělé inteligenci daleko, prostě jen sbírá data a analyzuje je) kartáček data průběžně analyzuje a poskytne vám zpětnou vazbu ihned, v reálném čase. Dostane se vám tak pokynů, které vám pomohou zlepšit vaše návyky při čištění zubů. Pokud budete kartáčku naslouchat a budete postupovat podle instrukcí, měli byste dlouhodobě dosáhnout krásného úsměvů a zdravých zubů. To jistě potěší každého, koho stresuje pobyt v zubařském křesle.

Test elektrických kartáčků 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Oral-B iO Series 9NZjistit cenu
97 %
Recenze
2.Oral-B Pro 2000Zjistit cenu
92 %
3.Curaprox CHS 100Zjistit cenu
89 %
4.Oral-B iO Series 4Zjistit cenu
88 %
Recenze
5.Philips Sonicare ProtectiveClean 4500 HX6836/24Zjistit cenu
83 %
6.Oral-B Junior SmartZjistit cenu
82 %
7.Oral-B Pulsonic SLIM 1000 silverZjistit cenu
81 %
8.TrueLife SonicBrush UVZjistit cenu
80 %
9.ETA Zubnička 1294Zjistit cenu
65 %

Novinka na poli zubních kartáčků

Technologie SenseIQ byla poprvé implementovaná do elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare 9900 Prestige uvedeného na trh teprve roku 2021. Jedná se tedy o čerstvou novinku. V mnoha ohledech však jde o vylepšení již aplikované technologie v inteligentních zubních kartáčcích. Označení novinka odpovídá i cena. Ta je skutečně velmi vysoká a v tuto chvíli je okolo 8 000 Kč.

Data získaná z kartáčku Sonicare DiamondClean Smart pomohla týmu společnosti Philips zdokonalit nápady, jak co nejlépe pomoci lidem s čištěním zubů. Když to zjednoduším, tak sbírali data desítek tisíc lidí o tom jak si čistí zuby. A na základě toho přišli se soustavou rad a doporučení jak si čistit zuby lépe. A tento způsob označili jako technologie SenseIQ.

Princip spočívá v tom, že vás technologie upozorní na oblasti ve vaší čisticí rutině, které byste mohli vylepšit. Například pokud při čištění na kartáček vyvíjíte příliš velký tlak nebo s ním nevhodně kroužíte v ústech, zařízení vám o tom dá vědět. Pokud budete zuby čistit příliš silně nebo rychle, můžete si totiž poškodit sklovinu a hlavně dásně. Možná si při čištění ani neuvědomujete, že byste si mohli zadělávat na problém, nebo už dásně lehce poškozené máte. Kartáček s inteligentní technologií vám tak může ušetřit spoustu starostí i peněz za drahé a nevratné zubní zákroky.

Jak funguje princip SenseIQ

Ze samotné podstaty tato technologie vyžaduje připojení zubního kartáčku k mobilu pomocí Bluetooth. Abyste z výhod SenseIQ mohli těžit naplno, budete si proto muset nainstalovat do mobilního telefonu aplikaci Philips Sonicare, ke které pomocí Bluetooth zařízení připojíte. I bez smartphonu nebo aplikace vám však kartáček poskytne zpětnou vazbu v reálném čase.

Pojmenování SenseIQ se vztahuje na technologii celkově. Ta je ale ve skutečnosti tvořena řadou chytrých funkcí. Mezi tyto funkce patří:

 • Světelný kroužek – Najdete ho ve spodní části rukojeti zubního kartáčku a poskytuje jak informace o čištění, tak zpětnou vazbu tlaku. V případě, že zuby příliš drhnete, se světelný prstenec rozsvítí oranžově a rukojeť kartáčku bude vibrovat. Pokud na chrup vyvíjíte přílišný tlak, kroužek se rozsvítí fialově a rukojeť opět zavibruje.
 • Adaptivní intenzita – Zubní kartáček automaticky upravuje rychlost motoru, aby chránil vaše dásně, když budete čistit příliš silně. V případě, že vyvinete na zuby příliš velký tlak, motor se zpomalí do té doby, dokud se tlak neuvolní. Současně se aktivuje viditelný tlakový senzor.
 • Osobní doporučení – Prostřednictvím aplikace Sonicare využívající umělou inteligenci můžete dostávat personalizované doporučení ohledně péče o váš chrup. Aplikaci lze zdarma nainstalovat na zařízení se systémem Android i iOS. Jednotlivá doporučení jsou založena na datech sesbíraných v reálném čase, která kartáček získal a analyzoval dle vašeho čištění zubů.
 • Zpětná vazba k čištění zubů (v aplikaci) – Tato funkce vyžaduje více nasbíraných dat, abyste získali podrobnější přehled o tom, jak vaše typické čištění chrupu probíhá. Mezi důležité aspekty patří frekvence čištění, doba trvání, dosah, pohyb a tlak.

Dopřejte si maximální péči

Sonicare představuje technologii, díky které jsou kartáčky s podporou SenseIQ inteligentnější a schopnější než většina konkurenčních modelů. Ačkoliv je faktem, že bez inteligentního zubního kartáčku se obejdete – a my vám to rozhodně nebudeme vyvracet, může vám chytrý kartáček z dlouhodobého hlediska poskytnout cennou a skutečně profesionální péči, pokud to se svým orálním zdravím myslíte opravdu vážně. Na druhou stranu je férové poznamenat, že pro lidi kteří nemají s čištěním zubů trable je to drahá investice. A postačí jim kvalitní klasický kartáček, který je výrazně levnější. Ale pokud máte se svým chrupem komplikace, nebo potřebujete zlepšit svoje čištění chrupu, může podobný kartáček pomoct.

Rukojeti kartáčků Prestige i dalších modelů s technologií SenseIQ by s vámi měly spolupracovat snadno a intuitivně. Mohou vám pomoci dosáhnout těch nejlepších výsledků v péči o zdraví ústní dutiny a čištění zubů, jaké máte v domácnosti k dispozici. Kartáčky SenseIQ jdou cestou osobních doporučení, nikoliv všeobecných. Interpretují konkrétní data, která během vašeho používání získávají. Můžete tak sledovat, jaké děláte v čištění pokroky. Aplikace nabízí náhled do historie podle dnů, týdnů i měsíců. Všechna data máte k dispozici skrze pár kliknutí na obrazovku telefonu. Inteligentní funkce jsou aktivní, kdykoliv se na zubním kartáčku rozsvítí ikona SenseIQ. Pokud některé funkce SenseIQ nechcete využívat, lze je jednoduše vypnout. Využívat nemusíte tlakový a čisticí senzor nebo adaptivní intenzitu.

Shrnutí

V některých článcích jsem se setkala s tím, že se jedná o revoluci v čištění zubů. Takové tvrzení je za mě rozhodně přehnané. Je to spíše další drobný pokrok. Rozhodně se nejedná o výrobek, který by musel mít každý z nás doma. Ale pro milovníky technických novinek se může jednat o zajímavou pomoc při péči o váš chrup.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo