Jak se připravit na dovolenou autem s miminkem? SEZNAM ÚKOLŮ

Aktualizováno v květnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

1 500 000 Čechů každý rok jezdí autem na letní dovolenou do Chorvatska, Itálie a dalších jihoevropských zemí. Není se čemu divit. K teplému moři je to zhruba 10 hodin jízdy plus přestávky a když vezmete celou rodinu a úsporného diesela, tak jste tam i zpátky za pár tisícikorun. Rychlé a levné. Na jih k moři jsem jela mnohokrát a několikrát i s miminkem. A své zkušenosti vám chci dát v praktické podobě i se seznamem věcí, na které nechcete zapomenout.

Jak tedy cestovat autem do Chorvatska, nebo Itálie s miminkem? V principu je jedno, jestli má vaše miminko 3, 6, 9 měsíců, nebo 1 rok. Miminka jsou ještě docela neoťukaná drsným životem a určitě jim budete chtít (i muset) cestu zpříjemnit. Moje rady berte jako doporučení, co je podle mne rozumné mít, vědět a s čím byste měli počítat. Sami pak zapojte hlavu a určitě přijdete na to, co se vám a vašemu potomkovi hodí a co je zbytečnost.

Příprava na cestu s miminkem

Než vyjedete, tak zjistěte základní informace o aktuální situaci v zemi. Chorvatsko tady, Itálie tady, praktické reálie z dalších zemí prozkoumáte na webu Ministerstva zahraničí. Je to základ, který se hodí i když už jste v té zemi jednou dvakrát byli. Obvykle tam nebývá nic podstatného o cestování s dětmi, ale záleží země od země.

Konzultace s doktorkou

Když už víte do jaké situace v zemi pojedete, poraďte se s pediatričkou a zjistěte, co si myslí o vašem konkrétním případu. Zná vaše dítě dobře a ví, jestli je taková cesta vůbec rozumná – s ohledem na prodělané nemoci, očkování a celkový zdravotní stav. Dostanete tak nedocenitelnou radu. Obvykle uslyšíte, že jet s miminkem v autě k moři je v pořádku, když se mu budete snažit cestu co nejvíce zpříjemnit. Tzn. dostatečné přestávky, dost jídla a pití, hračky, případně léky. Také asi uslyšíte doporučení, že dítěti horko nemusí dělat dobře a rady jak se před vedrem chránit.

Cesta nanečisto

Pokud jedete takto dlouhou cestu k moři poprvé, je rozumné, zkusit si jednu kratší cestu nanečisto po Česku a okolí. Můžete vyjet někam na prodloužený víkend, ke vzdálené části rodiny atp. Zjistíte tak hodně o tom, jak asi bude vypadat cesta k moři. Jak často bude potřeba plánovat přestávky, jak dítě v autě uspat, nebo zabavit, případně, jestli miminku dlouhé cestování nevadí.

Doklady

  • Do zahraničí potřebujete pro miminko tzv. dětský občanský průkaz, nebo cestovní pas. Pro cesty po Evropské Unii a do Chorvatska vám stačí dětský občanský průkaz (dítě už nejde zapsat do pasu, ani do občanky, nově musí mít vlastní doklad). Občanku pro miminko zařídíte na úřadu a vydává se na 5 let. Ale obvykle se mění každý rok, protože dítě roste a už nevypadá jako na fotce v občance. Vyřízení občanky je na chvilku. Přijdete s rodným listem na úřad, kde dítě vyfotí a do 30 dní máte dětskou občanku na úřadě k vyzvednutí.
  • Pokud miminko jede jenom s jedním rodičem, nebo ani s jedním, je potřeba Písemný souhlas rodičů, aby na hranicích a při náhodné kontrole bylo jasné, že dítě neunášíte, ale jedete na dovolenou. Více o vyřízení Písemného souhlasu rodičů najdete na Ministerstvu zahraničních věcí.
  • Očkovací průkaz
  • Kartička pojištěnce
  • Ještě v Česku si zařizuji i cestovní pojištění. Jako dobré se mi jeví Direct a Generali, ale vyberte si, co sedí vám. Hlavní je dostatečné krytí a možnosti připojištění – jako úrazové, odpovědnost a na ztrátu zavazadel. Dělám to, i když bytostně věřím, že na 100% dojedu tam i zpět bez problémů.

Auto

Před cestou udělejte kontrolu brzd, náprav, klimatizace, úniku a hladiny kapalin a změřte, jak je na tom baterie, úplnost povinné výbavy. V servisu toho určitě prohlédnou více, ale tohle je takový základ, který zvládnete často sami. Nechcete, aby se vám auto rozbilo někde o víkendu v Itálii na chybu, kterou jste mohli doma zjistit a snadno opravit. A příjemné klima v autě je pro pohodlnou cestu s miminkem nezbytnost – dobrých je tak 22°C a více  – závisí podle okolní teploty.

Kočárek zabere docela dost místa – takže možná budete potřebovat střešní box na střechu. 2 týdny s mimčem, které není kojené a s kočárem narvete do MPV, někdy i do pár velkých kombíků – Octavie, Superb, Mondeo, Passat, atp. Ale přidejte ještě matraci, postýlku, několik párů bot, šaty navíc, domácí voňavé ručníky a střešní box vás asi nemine. Podívejte se jaké máte možnosti v testu střešních boxů.

Autosedačka

Test autosedaček 2022 pro větší děti:
9-36, 15-36, 18-36 kg

NázevKde koupitDoporučená váhaBezpečíManipulaceErgonomieHodnocení
celkem
1.Cybex Pallas M-fix SLZjistit cenu9 - 3680 %88 %76 %
81 %
2.Cybex Pallas M-fixZjistit cenu9 - 3683 %84 %75 %
81 %
3.MAXI-COSI TobiZjistit cenu9 - 1878 %76 %82 %
78 %
4.Britax Römer King II Wine RoseZjistit cenu9 - 1864 %88 %82 %
76 %
5.Joie Trillo Shield InkwellZjistit cenu9 - 3680 %78 %66 %
75 %
6.Britax Römer Evolva 123 SL SICTZjistit cenu9 - 3666 %72 %74 %
70 %
7.Nania I-Max Sp Lux FrozenZjistit cenu9 - 3666 %70 %68 %
68 %
8.Chicco Gro Up 123Zjistit cenu9 - 3644 %72 %84 %
64 %

Na dlouhé cesty se klasická vajíčka moc nehodí. Daleko lepší pro dítě je autosedačka polohovatelná do lehu. V obyčejném vajíčku bez polohování do lehu by dítě nemělo být déle než dvě hodiny, pak samo od sebe z nepohodlnosti (nehledě na doporučení doktorů a expertů) začíná být nevrlé, více se vrtí a snaží se z vajíčka vyškrábat pryč. Takových sedaček ale moc není. Jednou možností je Kiddy Pro Evoluna. Mám ji a jsem s ní velmi spokojená. Kupovali jsme ji především proto, že se malá „stáčela“ na stranu a museli jsme cvičit Vojtovku. V polohovatelné autosedačce leží ve skoro rovné “přirozenější” poloze a v té vydrží v klidu i 7 hodin – ale, reálně stavíte po pár hodinách kvůli čůrání dospělých. 🙂
Při výběru sedačky dávejte větší důraz na bezpečnost (třeba podle testů ADAC – 2017 i 2018) a pohodlí. Pohodlí asi nezměříte. Musíte vystačit s “dobrým dojmem”, nebo radami lidí, kteří už vyhlídnutý typ mají. Podívejte se i na test autosedaček.

Test autosedaček 2022 pro menší děti:
vajíčka, 0-9, 0-13, 0-18 a 9-18 kg

NázevKde koupitDoporučená váha (kg)BezpečíManipulaceErgonomieHodnocení
celkem
1.Cybex ATON 5Zjistit cenu0 - 1394 %80 %80 %
86 %
2.Maxi-Cosi Pebble PlusZjistit cenu0 - 12 92 %78 %80 %
84 %
3.Cybex ATON Q i-sizeZjistit cenu0 - 1392 %78 %80 %
84 %
4.Cybex ATON M Lavastone BlackZjistit cenu0 - 1386 %78 %88 %
84 %
5.Concord Reverso plusZjistit cenu0 - 2392 %80 %74 %
83 %
6.Be Safe iZi Go ModularZjistit cenu0 - 1392 %74 %80 %
83 %
7.Besafe IZI KId X2Zjistit cenu9 - 1898 %78 %76 %
83 %
8.Britax Römer Baby safe i-SizeZjistit cenu0 - 1384 %78 %82 %
82 %
9.Nuna Pipa iconZjistit cenu0 - 1386 %82 %74 %
81 %
10.Cybex Sirona M2 i-sizeZjistit cenu0 - 1876 %72 %80 %
76 %
11.MAXI-COSI 2wayPearlZjistit cenu0 - 1874 %80 %76 %
76 %
12.RECARO Zero.1 Elite carbon blackZjistit cenu0 - 1874 %64 %76 %
72 %
13.Joie i-Anchor AdvanceZjistit cenu0 - 1872 %64 %74 %
70 %

Výběr místa

Je jasné, že s miminkem nechcete být v blízkosti center měst, kde to žije až do rána, nebo pláží a resortů pro dospělé, tzv. party resorts, kde hudba nonstop řve do dalekého okolí. Lepší bude mít celé bydlení jen pro svou rodinu a přátele, nebo najít klidnější menší resort / apartmán / penzion / agroturismo s dětským koutkem, animátory pro děti, brouzdalištěm, nekuřáckým prostředím, menším počtem hostů, klidem, atp – prostě family friendly. Velké plus je půjčení postýlky a jídelní židličky – nemusíte je vozit.

Pláže s kamínky jsou pro kojence nevhodné, batole už to nějak snese, ale že by o tom pak vyprávělo s radostí doma, to asi těžko. Preferujte pláže s oblými kamínky, nebo nejlépe pískové (v tomhle je Itálie pro děti výrazně lepší volba). Ideální je možnost schovat se do stínu například stromů. Na pláži ale s prckem několik hodin nevydržíte, mějte v plánu výlety po městech, nebo přírodě, nějaká hřiště, dětské atrakce a pod.

Plán cesty

Já jsem v tomhle zodpovědnější, než bych možná musela, ale před cestou si vždy plánuji kudy pojedeme, kde budou zastávky a podobně.

V jakém období vyrazit?

Vaše doktorka vám určitě poradila, že horka jsou pro miminka nevhodná. Takže zapomeňte na 35°C vedra a vyrazte raději před nebo po hlavní letní sezóně. Já na hlavní letní dovolenou preferuji poslední týden srpna, nebo první týden v září. To bývá obvykle už klidněji, největší davy jsou pryč, teplota jde pod 30°C, ale moře i vzduch jsou stále příjemně teplé.

Odhad počasí v dané lokalitě můžete na webu accuweather.com, kde mají i několik měsíců dopředu předpověď počasí a teplot. Nemusí to vyjít, ale zhruba se na to dá spolehnout. Teploty moře u míst, kde jsem ještě nebyla sleduji na seatemperature.org.

Trasa podle Waze / Google Maps

Při plánování cesty sednu k počítači a na velké obrazovce v Google Maps najdu trasu od domu k moři. Při cestě do chorvatské Istrie, nebo okolí italských Benátek a Bibione, se může stát, že cestu kolem 7 hodin jde dát přes noc s jednou dvěma zastávkami. Cesty přes 10 hodin dlouhé ale doporučuji rozdělit na více dní s přespáním někde po cestě. Beru to jako příležitost poznat nová města a atrakce na trase. Uděláme si procházku na půlden po městě, nebo přírodě, přespíme v hotelu s hlídaným parkovištěm a ráno odpočinutí těch pár hodin dojedeme. Většinou to dělím na cca 2 třetiny kilometrů na první den a zbylou třetinu na druhý.

V autě stačí zapnout aplikaci Waze (v podstatě jsou to Google Maps s trasou cesty, jen navíc je tam někdy informace o tom, jestli někde hlídkuje policie) a jede se podle plánu. Waze umí při zácpě navrhnout objízdnou trasu. Obvykle mi to funguje dobře. Díky EU mi fungují data v mobilu v Itálii i Chorvatsku z mého běžného datového tarifu bez připlácení za roaming, takže v pohodě.

Kdy vyjet?

Záleží odkud jste a který den dovolená začíná. Obecně je ale lepší se vyhnout sobotnímu poledni na hranicích s Chorvatskem a špičkám kolem velkých měst komplikovaných opravami důležitých dálnic a obchvatů. My vyjíždíme nejčastěji kolem 3-4 ráno. Miminko vzbudíte, nakrmíte a šup s ním do vajíčka a jedete – ideální je mít auta od večera naložené v garáži. Mimčo obvykle během chvilky zase usne a jede se.

Čím rychleji tím lépe

Nejrychlejší možná cesta je nejlepší – ušetříte tak dítě možného breku a nekomfortu ve vajíčku a sebe ušetříte od řevu a pláče, které prostě přijdou. Ověřeno.

Když jedete do Chorvatska přes slovinskou Ptuj, tak radím zaplatit výpalné 30 € (měsíční dálniční známka pro Slovinsko) a koupit si tak rychlejší cestu k moři. Úspora je asi 40 minut na jednu cestu (v zácpě na okreskách můžete ale viset i několik hodin). Ale ruku na srdce – těch pár kilometrů dálnice objíždíme po okreskách kvůli pocitu nespravedlnosti – tu cítím taky a ušetřit objetím dálnice stále jde – jen já to nedoporučuji.

Přestávkám se nevyhnete – když dítě už opravdu potřebuje, tak zastavte. Přebalíte, protáhnete se, nakrmíte ho a hurá na další kilometry. Odpočívky i benzínky jsou relativně časté. Věřím, že vás ani nenapadne přebalovat, nebo kojit za jízdy. 😉

Co sbalit do auta?

V autě mějte nejdůležitější věci u sebe, ať nemusíte stavět a přehrabovat se v kufru – jídlo (věci na přípravu jídla), pití a hračky.

Jídlo a pití

  • Nabalte si do auta (ne do kufru) jídlo a pití na celou cestu a předzásobujte se.
  • Čerstvé jídlo udržíte fresh a nezávadné v autochladničce
  • Jestli už miminko kouše, tak třeba ovoce, zeleninu, kukuřičné lupínky (i když budou všude po autě). Když dítě překvapíte rozmanitostí, tím lépe, aspoň bude chvíli soustředit svou pozornost na prozkoumávání a vychutnávání novinky. Jídlo udržíte teplé třeba v termosce na jídlo
  • Pokud kojíte, tak se hodí buď odstříknuté mléko, které ohřejete pomocí ohřívačky do zapalovače. Sunar uděláte snadno z vroucí vody v termosce.
  • Doporučuji dávat dítěti v autě co nejméně cukrovinek. Cukr = zvýšení aktivity. A to se v autě nehodí. 🙂
  • Na pití vezměte kojeneckou vodu, nebo čaj. Pitný režim je pro dítě velmi důležitý, obzvlášť v horku! Té kojenecké vody si vezměte více, než se na místě poprvé dostanete do obchodu. Ale zase nemá smysl vézt více než 2 lahve, zbytek koupíte tam.
  • Vybavte se příkrmy. Koupenými, na které jste zvyklí, nebo zavařenými domácí výroby. Tady je lepší se předzásobit a mít dostatek příkrmů na celou dovolenou. Najisto tak víte, co bude dítě jíst – jestli umíte místní jazyk na úrovni, že pochopíte jaký příkrm kupujete, tak to samozřejmě není potřeba.
  • Vše, co potřebujete na vaření jídla.

Zábava a spaní v autě

Dítě budete chtít zabavit, aby nezlobilo, neřvalo. Bude se hodit třeba toto:

  • oblíbená deka, polštář, nebo hračka. Pro zvídavé děti je super vzít novou neokoukanou hračku, která bude příjemným překvapením a déle zabaví
  • usínáček
  • předem si do mobilu (do offline) stáhněte ukolébavky ve Spotify a pohádky ze Stream.cz. Nebo vezměte DVD do auta.
  • knížku s pohádkami
  • papír, pastelky
  • plyšáky

Příjemnější cesta

Co budete potřebovat na místě?

  • kočárek, manduca, šátek na nošení pokud dítko ještě nechodí. Ono, i když chodí, tak toho moc nenachodí.
  • cestovní postýlka, která voní domovem může být pro usínání lepší, než půjčená, ale zase hraje důležitost i to, jak máte velký kufr. Klidně i s moskytiérou. Nezapomeňte na lehkou deku, nebo spací pytel.
  • dostatek jednorázových plen, čistící vlhčené ubrousky, nepropustnou přebalovací podložku a sáčky na pleny – ne vždy se vám bude chtít jít s nimi hned do popelnice a v tom horku se smrad podstatně rychleji šíří. Tohle už určitě máte sbalené na každou cestu s kočárkem, ale je to třeba připomenout.
  • dudlíky
  • sterilizátor, lahvičky a savičky a věci na vaření
  • batoh, ve kterém budete mít u sebe to nejdůležitější

Stín a ochlazování

Už jsem psala doporučení držet se s dítětem ve stínu. Hlavně mezi 11. a 15., kdy je slunce nejaktivnější. Bude se vám hodit:

  • klimatizace, nebo větrák do pokoje
  • slunečník
  • dětský plážový stan
  • nafukovací hračky a bazének
  • hračky do vody a na písek
  • čepičky, kloboučky
  • plavky (klidně jednorázové)
  • mohou se hodit i botičky do vody
  • ručník, župánek – nechcete dítě nechat mokré osychat na vzduchu – to studí
  • lehké oblečení, které moc nehřeje, ale chrání před sluníčkem
  • sluneční brýle – jestli s nimi vydrží

Lékárnička

  • proti pocení a potničkám – pudr, Sensiderm krém, atp.
  • krémy a oleje na opalování s vyšším faktorem 30, nebo lépe 50+
  • na případné popáleniny – Panthenol
  • proti průjmu
  • proti horečce
  • proti nevolnosti v autě Kinedril
  • proti bolesti zoubků – mi funguje Calgel
  • repelent
  • něco chladivého na případné píchance od hmyzu – Fenistil
  • oční kapky
  • a léky, které používáte běžně – Bio Gaia, Vigantol, atd. když nekojíš. Když kojíte, tak si dávejte pozor co jíte – cokoliv, co není dobře upravené, nebo omyté by mohlo způsobit průjem a případně přenos infekce na dítě
  • náplasti
  • dezinfekce na ruce i rány
  • dezinfekční sprej na dezinfekci předmětů (třeba dudlík spadnutý na zem) – Aquaint
  • tablety na dezinfekci vody
  • teploměr
  • odsávačka hlenů

To je z toho nejdůležitějšího a nejobvyklejšího, co vozím, vše. Jestli s sebou vozíte i další věci, tak mi napište do komentářů. Ráda se inspiruji a moc mě potěší, když se něco nového dozvím.

Vypravit se k moři s miminkem vypadá sice náročně, ale v reálu si ji doopravdy užijete. Když se připravíte pomocí výše uvedeného seznamu, tak budete perfektně připravená a nic vás nerozhodí. Užijete si tak dovolenou a přijedete plná energie a jakoby znovuzrozená na další dny s vaším zlatíčkem. Příjemnou cestu a užijte si dovolenou.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo