Srovnání sluchátek Huawei FreeBuds + recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Bezdrátová sluchátka FreeBuds můžete aktuálně mít ve třech variantách – Lite, 3 a Pro. Liší se konstrukcí, funkcemi a cenou. Pokud patříte k fanouškům asijského výrobce elektroniky, pomůžeme vám vybrat správnou variantu. Samozřejmě se dozvíte i to, jak si zmíněné tři modely vedou v porovnání s konkurencí. Pojďme na to.

Naše hodnocení

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Huawei FreeBuds ProZjistit cenu
94 %
2.Huawei FreeBuds 3Zjistit cenu
91 %
3.Huawei FreeBuds LiteZjistit cenu
72 %

Parametry

Jak vypadají parametry jednotlivých variant?

FreeBuds LiteFreeBuds 3FreeBuds Pro
Provedeníšpuntypeckyšpunty
Konstrukceuzavřenáuzavřenáuzavřená
Mikrofonanoanoano – 3
PřipojeníBluetooth 4.2Bluetooth 5.1Bluetooth 5.2
True Wirelessanoanoano
Funkcepřijímání hovorů, hlasový asistenthlasový asistentpřijímání hovorů, ovládání hlasitosti, hlasový asistent, přepínání skladeb
Stupeň krytíIPX4IPX4neuvedeno
Další vlastnostivyměnitelné špunty, nabíjecí pouzdronabíjecí pouzdrovyměnitelné špunty, nabíjecí pouzdro
Frekvenční rozsah20 Hz až 20 kHz20 Hz až 20 kHz20 Hz až 20 kHz
Potlačení šumupasivníaktivní, částečnéaktivní
Celková výdrž baterie v h92030
Baterie sluchátek v h347,5
Baterie pouzdra v h61622,5
NabíjenímicroUSBUSB-C / bezdrátovéUSB-C / bezdrátové
Hmotnost sluchátka v g5,54,56,1
Hmotnost pouzdra v g45,54860
Rozměry sluchátka v mm43,6 x 23,2 x 17,841,5 x 20,4 x 17,826 x 29,6 x 21,7
Rozměry pouzdra v mm80,2 x 33,3 x 28,8⌀ 60,9 x 21,870 x 51,3 x 24,6

Z tabulky je jasně vidět, kde se jednotlivé modely liší. Co už tak zřejmé být nemusí, zda tyto rozdíly mají zásadní vliv na funkčnost. Podíváme se na to spolu od začátku.

Počet mikrofonů – Jasně vedou FreeBuds Pro, které díky třem mikrofonům dokáží nejlépe snímat hlas.

Bluetooth – Rozdíl je v jeho verzi, kdy hlavní skok je mezi 4. a 5. verzí. Ta vyšší přináší vyšší dosah a přenosovou rychlost.

Funkce / Výbava – Nejdražší model pochopitelně přináší některé funkce či výbavu navíc.

Stupeň krytí aneb ochrana proti prachu a vodě – První dva modely mají třídu IP4X, to znamená základní odolnost proti např. pár kapkám lehkého deště. U Pro varianty se dokonce na oficiálních stránkách výrobce uvádí, že touto ochrannou nedisponují a proto by neměly být ponořeny do vody. Ve všech případech to znamená, že rozhodně nepatří do bazénu a i za silnějšího deště je raději schovejte.

Potlačení šumu – S každou vyšší verzí si polepšíte.

Výdrž baterie – To stejné jako předchozí bod.

Nabíjení – FreeBuds Pro i FreeBuds 3 podporují USB-C i bezdrátové nabíjení. Lite verze nemá bezdrátové nabíjení a má micro-USB.

Co jsou to True Wireless sluchátka?

Jednoduše řečeno, jde o sluchátka která nejsou drátem propojená ani se zdrojem zvuku (například telefonem nebo televizorem), ani mezi sebou. Ke zdroji hudby připojíte sluchátka přes Bluetooth. Výhodu tyto sluchátka přináší pro uživatele, kteří nemají telefon s klasickým 3,5mm konektorovým jackem a kteří by u drátových sluchátek museli používat různé adaptéry. Jak je možné, že něco takového vůbec funguje? Sluchátka obsahují baterii, Bluetooth konektor a většinou několik mikrofonů. Zajímavostí je i fakt, že pouzdro na sluchátka většinou slouží i jako powerbanka, která sluchátka v případě potřeby dobije.

V minulosti byl problém v bezdrátovém přenosu, který nebyl dostatečně kvalitní pro dobrý přenos hudby. Nové verze Bluetooth jsou dostatečně úsporné, rychlé a stabilní. Z toho plyne, že minimální doporučená verze Bluetooth je 4.2, ideálně však verze 5 a vyšší.

Bezdrátová sluchátka FreeBuds Lite

Jak už název napovídá, je tento model sluchátek nejlehčí a nejméně schopnou variantou. Je to znát na výbavě, kvalitě zvuku i na detailech – třeba hlasitém klapnutí při zavírání nabíjecího pouzdra. Přesto můžou být sluchátka FreeBuds Lite dobrou variantou pro méně náročné uživatele. Mrkněte se, v čem vynikají, a v čem naopak ztrácejí.

 

Obsah balení

V papírové krabičce najdete kromě sluchátek taky nabíjecí pouzdro a microUSB kabel určený k nabíjení pouzdra. Důležitou součástí balení jsou tři páry silikonových špuntů různých velikostí. Je to proto, abyste si mohli vybrat velikost, která vám přesně padne do ucha.

Kromě zmíněného najdete v krabičce taky návod v mnoha jazycích, takže někoho možná trochu naštve, že je to plýtvání papírem a přírodními zdroji. Obzvlášť dneska, když se dá jakýkoliv návod pohodlně najít a stáhnout na internetu. Určitě by stačila odlehčená verze v češtině.

V čem FreeBuds Lite vynikají

Jejich silnou stránkou je konstrukce. Špunty skvěle těsní a zabraňují rušivým okolním zvukům v příliš hlasitém přístupu do uší. Dovnitř do ucha se vám dostanou jen zvuky, které chcete. O to se postará vnitřní reproduktor. Tím pádem se budete moct vždy v klidu soustředit na cokoliv, co zrovna děláte. O zvuky zvenčí se stará zase druhý mikrofon.

Další výhodou je horizontální uložení sluchátek v pouzdře. Díky tomu se lépe a snadněji vytahují. U zbývajících dvou modelů jsou sluchátka v pouzdře vertikálně a jdou vytáhnout obtížněji, hlavně pokud máte větší a tlustší prsty. Takže za snadné ukládání a vytahování sluchátek z pouzdra mají FreeBuds Lite pochvalu.

Věrný zvuk a pohodlné telefonování

FreeBuds Lite hrají velmi slušně. Na True Wireless sluchátka nabízejí dostatečně dynamický zvuk s věrnými výškami a uspokojivými basy v rozsahu 20 Hz až 20 kHz. Samozřejmě se v kvalitě nerovnají třeba FreeBuds Pro, Apple AirPods nebo Samsung Galaxy Buds, ale i tak pro běžný poslech na cestách, doma i v posilovně postačí. Navíc mají daleko sympatičtější cenovku.

Sluchátka nabízejí věrný zvuk i při telefonování, který obstarává reproduktor s průměrem 7 mm. Díky spolupráci dvou mikrofonů můžete nerušeně telefonovat i na rušné ulici, aniž by vás rušila dopravní špička. Vás člověk na druhé straně hovoru uslyší taky bezvadně, protože sluchátka zvládají slušně odfiltrovat rušivé okolní zvuky.

Kompaktní rozměry a odolnost

Sluchátka padnou do ucha a netlačí ani po několika hodinách nepřetržitého poslechu nebo telefonování. Vyladěný design nepřekáží v uchu ani kolem něj a tělo sluchátka vyčnívající ven je zakulacení, takže se o něj neotlačí uši. K tomu potěší odolnost IPX4, která sluchátka chrání před potem a vlhkostí.

FreeBuds Lite měří 43,6 x 23,2 x 17,8 mm a patří v tomto ohledu k průměru, který je pohodlný na nošení a neruší. Příjemným bonusem je dobíjecí pouzdro o velikosti 80,2 x 33,3 x 28,8 mm. To je sice široké 8 cm, ale zbylé dva rozměry jsou minimalistické, takže sluchátka v pouzdře v pohodě schováte do kapsy od kalhot.

V čem mají FreeBuds Lite rezervy

Než začneme s vyjmenováváním nedostatků, musíme uznat, že nejde o top model, který by snesl srovnání s nejlepšími sluchátky konkurence. Proto budeme hodnotit nedostatky směrem k běžně dostupnému průměru na trhu vzhledem k ceně sluchátek FreeBuds Lite. Tady jsou.

Slabší výdrž baterie

Samotná sluchátka zvládnou až 3 hodiny provozu. To je pro sportovní aktivitu, občasný relax přes den a několik delších telefonátů akorát. Přesto je to spíš málo. Nabíjecí pouzdro sice dokáže sluchátka dvakrát do plna dobít, takže nakonec získáte až 9 hodin, ale i to není žádná pecka.

Tím spíš, že dobíjení vás na chvíli zdrží a pouzdro se dobíjí přes microUSB kabel, které je už několik let na ústupu. Pro případ potřeby mají sluchátka schopnost po 15 minutách nabíjení vydržet 20minutový telefonát. Ale to je jen nepatrná náplast na slabší baterii. Tady to chce pro příště zlepšení.

Pomalý Bluetooth nestačí

Přehrávání hudby a telefonování zvládnou FreeBuds Lite v pohodě. Horší to je se synchronizací zvuku při sledování videí, hraní nebo dokonce sledování filmů a seriálů. Kvůli staršímu Bluetooth standardu 4.2 se bohužel u videí zvuk ve sluchátkách znatelně zpožďuje. Takže pokud chcete naplno a všude bezva zvuk bez zpoždění, FreeBuds Lite nejsou dobrou volbou.

Závěrečný verdikt k FreeBuds Lite

Sluchátka vynikají bytelnou konstrukcí, příjemně padnou do ucha a jsou spolehlivá. Nabízejí věrnou reprodukci zvuku a dokáží odfiltrovat většinu ruchu z okolí. Telefonování je s nimi možné i z rušné ulice – uslyšíte a bude vás slyšet, i když trochu zkresleně.

Na jedno nabití máte 3 hodiny času k poslechu, případně dalších asi 6 v nabíjecím pouzdře. To je spíš méně. Největší rezervu ale FreeBuds Lite mají v zastaralém Bluetoothu 4.2, kvůli kterému u videí nestíhají synchronizovat zvuk s obrazem. Pro plnohodnotné multimediální využití nestačí.

Pokud hledáte True Wireless sluchátka s cenovkou pod 2 000 Kč a čekáte od nich poslech hudby na cestách a slušnou kvalitu zvuku při telefonování kdekoliv, můžou pro vás být dobrou volbou. Ale zapomeňte na videa a hraní her. Na to vyberte raději vyšší model od stejného výrobce nebo konkurenční Samsung Galaxy Buds, případně Apple AirPods.

Zjistit cenu

Bezdrátová sluchátka FreeBuds 3

Po předchozím modelu jdeme o krok dál v cestě na pomyslný vrchol. Sluchátka FreeBuds 3 jsou pecky, takže možná potěší všechny, kdo nemají rádi úplně ucpané ucho silikonovými špunty. Ty tady nejsou potřeba. Kromě toho si poradí s větrem během telefonování, padnou do ucha a dají se nabíjet i bezdrátově.

Obsah balení

Už na krabičce poznáte, že jde o vyšší třídu než v případě modelu Lite. A není divu, když FreeBuds 3 reagují na Apple AirPods, možná dokonce AirPods Pro. Tomu odpovídá i designová krabička v matném provedené s táhly na odklopení krycí stěny. Pod ní už se skrývá kulaté pouzdro se sluchátky.

Kromě toho najdete v krabičce ještě nabíjecí kabel USB-C. To je bezva, protože dnešní telefony i další zábavní elektronika přechází jednoznačně právě na tento typ USB kabelu. Pouzdro ale samozřejmě můžete dobíjet i bezdrátově. Poslední položkou v krabičce je návod skrytý v samostatné obálce. Zkrátka design vede.

 

V čem FreeBuds 3 vynikají

Sluchátka i pouzdro upoutají na první pohled designem. Pouzdro je netradičně kulatě, čímž výrobce podtrhává důraz na detail a vzhled. Stejná práce je znát i u samotných sluchátek. Ta se velmi podobají Apple AirPods, od kterých je odlišují hlavně stříbrná zakončení na špičce těla v místech, kde je mikrofon.

Přestože jsou FreeBuds 3 pecky, takže nenabízejí plnohodnotné ucpání ucha silikonovým špuntem, sedí v uších bezvadně a nevypadávají ani při delším používání při cvičení. Pro lidi s citlivýma ušima to může být vysvobození. Design hlavy sluchátka je vyladěný a skvěle padne do ucha, takže neruší a nabízí věrný zvuk se slušnými basy. I když špunty konkurenčních značek jsou lepší.

Palec nahoru za připojení

FreeBuds 3 mají Bluetooth 5.1 a tím pádem zvládají bez problémů perfektně synchronizovat zvuky při poslouchání hudby, hraní her i sledování videí. V tomhle jsou o pořádný krok před verzí Lite. Kromě rychlosti synchronizace se dají sluchátka propojit s aplikací AI Life App, kde se tak otevře pokročilé nastavení některých funkcí.

Nejjednodušší je připojení s telefony Huawei s EMUI 10 a výše. V takovém případě stačí zapnout Bluetooth na telefonu a až budete se sluchátky v dosahu, jednoduše potvrdíte spárování pomocí vyskakovacího okna. U ostatních telefonů, včetně iPhonu, je připojení podobně jednoduché, jen musíte napoprvé vyhledat dostupná zařízení ručně.

Poslech i telefonování bez rušení

Aktivní potlačení šumu se stará o to, ať během hovoru neslyšíte rušivé zvuky z okolí vy ani váš protějšek na druhé straně. Ve srovnání s konstrukcí se špunty nejsou FreeBuds 3 tak efektivní v tlumení zvuků směrem dovnitř ucha, ale fungují slušně. Do letadla ale raději volte špunty typu FreeBuds Pro, AirPods Pro nebo Galaxy Buds Pro.

Bezproblémovému telefonovaní pomáhají taky senzory sluchových kůstek. Ty sluchátkům umožňují odlišit váš hlas od okolního hluku, protože vnímají vibrace lícních kostí. Další velkou pomocí jsou aerodynamické mikrofony, které dokáží eliminovat ruch větru o rychlosti až 20 km/h.

V čem mají FreeBuds rezervy

Ve srovnání s konkurencí jsou na tom v celku dobře. Sice nehrají tak parádně jako Sony wf-1000xm3, ale dají se srovnat s Apple AirPods nebo Galaxy Buds Live. Hlavním důvodem je konstrukce typu pecky, protože ty netěsní ucho tak efektivně jako špunty. Tím pádem je zvuk mírně zkreslený.

Aktivní potlačení šumu na dvojku

Je bezva, že mají tato sluchátka aktivní potlačení šumu a dokáží jakž takž odfiltrovat ruchy okolí. Kvůli nedokonalému těsnění pecek ale nikdy nebudou tak efektivní jako konkurenční modely se špunty. Proto je u hovorů v metru nebo autě dobré o něco zvýšit hlasitost. Je to malé ale důležité mínus, které při rozhodování hraje roli.

Pár desítek minut a komfort je pryč

Upřímně, FreeBuds 3 nedostanou cenu za nejpohodlnější sluchátka. Sice v uších nevadí a přitom dobře drží, ale pořád to jsou pecky. To znamená, že po půl hodině můžou být někomu v uchu nepříjemné. V tomhle si nemají co vyčítat s Apple AirPods ani Galaxy Buds Live, které jsou taky pecky. Přesto tady hodně záleží na každém jednotlivci, jak moc mu tvrdší plast v uších vadí, nebo nevadí.

Závěrečný verdikt k FreeBuds 3

Pecky FreeBuds 3 jsou kvalitní True Wireless sluchátka srovnatelná s Apple AirPods. Mají podobný design a jen o něco větší pouzdro. Při běžném používání vydrží o něco déle než zmíněná konkurence, ale mírně ztrácejí v kvalitě zvuku. Za to mají lepší konektivitu napříč iOS i Androidem. Jejich hlavními přednostmi jsou čistý zvuk při telefonování, parádní synchronizace při sledování videí a hraní her a design. Za to všechno zaplatíte něco přes 3 000 Kč, což je stejně jako za Apple AirPods. Takže pro fanoušky Androidu je to skvělá alternativa, pro příznivce iOS doporučujeme AirPods.

Zjistit cenu

Bezdrátová sluchátka FreeBuds Pro

Na vrcholu série bezdrátových sluchátek Huawei FreeBuds stojí model Pro. Jsou to špunty, které vám nabídnou všechno, co od True Wireless sluchátek čekáte, a navíc jsou o třetinu levnější než AirPods Pro. V adaptivním potlačení šumu nemají konkurenci a sbírají ceny a doporučení samotných zaměstnanců Androidu.

  

Obsah balení

Uvnitř minimalistické čtvercové krabičky najdete elegantní šedo-stříbrné pouzdro se sluchátky uvnitř. Pouzdro má oválný tvar kapsle a na první dotyk dává znát kvalitní materiál i poctivé dotažení v každém detailu, včetně brandingu na předělu pantu. Odklápí se snadno, ale pant není příliš na volno, takže se pouzdro samo nezavře.

Zmíněná sluchátka jsou uvnitř uložena vertikálně, takže je musíte vytáhnout za hlavičky, které vyčnívají. Pro větší a tlustší prsty to chce trochu cviku, ale nakonec to zvládnete bez problémů. Kromě sluchátek a pouzdra najdete v krabičce ještě náhradní špunty a USB-C kabel pro dobíjení pouzdra. Ten vyniká větší délkou, takže dosáhne i do zásuvky pod stolem. Poslední položkou v krabičce je návod.

V čem FreeBuds Pro vynikají

Na první pohled je jasné, že jsou tato sluchátka vlajkovou lodí Huawei. Metalické pouzdro s dokonale oblým tvarem dává najevo higend a lesklá povrchová úprava stříbrných sluchátek pouzdru zdatně sekunduje. Zkrátka je vám hned jasné, na který model asijská společnost vsadila jako na hlavní kartu.

Kdybychom u těchto parádních True Wireless špuntů měli vypíchnout jednu věc kromě designu, bylo by to adaptivní potlačení šumu. To je prvotřídní a na trhu nejsou konkurenční sluchátka, která by v tomto fungovala tak bezvadně. Proto jsou FreeBuds Pro ideální i do letadla nebo do metra. Všude uslyšíte bez problémů a čistě vše potřebné. Ostatní vás naopak rušit nebude.

Prvotřídní práce s ruchy a šumy

Kouzlo filtrace zvuku je ve trojici mikrofonů. Dva směřují ven a starají se o zvuky okolí, zatímco třetí směřuje dovnitř a hlídá, aby vás bylo perfektně slyšet při telefonování. Dohromady dokáží tři mikrofony zvládat hned několik režimů – od jemného potlačení rušivých zvuků okolí, přes normální režim potlačení ruchu až po ultra potlačení, a tak vás zvenku nebude rušit vůbec nic.

Možná vás napadá, že ne vždy potřebujete odříznout od okolí. To je pravda a sluchátka proto zvládnou v awareness módu propouštět dovnitř do ucha hlasy zvenku. Takže nepřijdete o význam hlášení o zpoždění vlaku ani o lichotku kolemjdoucího sympaťáka. Kompletní redukce šumu se dá snadno vypnout a zapnout podržením těla sluchátka.

Prodyšná a bez ruchu větru

Spousty lidí nesnášejí špunty kvůli dokonalému utěsnění zvukovodu od vnějšího prostředí. Při delším používání pak dojde k rozdílu tlaku a někoho z toho můžou začít bolet uši. Naštěstí ne v případě FreeBuds Pro, protože sluchátka umožňují průchod vzduchu, aniž by se snížila efektivita těsnění zvuků.

Oba vnější mikrofony na těle sluchátek vyčnívajícím ven z ucha jsou navíc vybavené speciálním potlačením šumu větru. Tím pádem si můžete v klidu zatelefonovat i před deštěm, když se zvedá vítr. Na druhé straně budete slyšet bez problémů a bez zkreslení. K tomu pomáhá třetí, vnitřní mikrofon.

V čem mají FreeBuds Pro rezervy

Někomu může vadit lesklá úprava, na které jsou vidět otisky prstů. Nezvyklé jsou taky hranatější tvary základny sluchátek. Obojí je ale maličkost, která neodrazuje. Pokud jde o kvalitu hudby, jsou FreeBuds Pro na vysoké úrovni, ale pořád nestačí na Sony wf-1000xm3 ani Galaxy Buds Pro, na stejno jsou s AirPods Pro, takže tady žádnou extra výhodu nezískáte.

Trochu zásek pro někoho může být nový systém ovládání. Už nestačí dotyk, ale je potřeba zmáčknout konec sluchátek. Na to se dá zvyknout, ale třeba nastavování hlasitosti pomocí swipe pohybu nahoru nebo dolů po těle sluchátek už chce určitou zručnost a klid v rukou. To po dokončení série cvičení na bicepsy asi nebude snadné.

Poslední nevýhodou, která ale neplatí pro všechny, je složitější manipulace s pouzdrem pro lidi s většíma rukama a tlustšími prsty. Sluchátka jsou totiž po vsazení do pouzdra utopená hodně hluboko, takže není jednoduché je snadno vytáhnout. Tím méně, když je zevnitř přidržuje magnet, aby nevypadávala.

Závěrečný verdikt pro FreeBuds Pro

Tyhle špunty jsou absolutní jedničkou Huawei bezdrátových sluchátek. Sice vás budou stát kolem 4 000 Kč, ale za to dostanete bezkonkurenční redukci šumu a parádní design. V kvalitě zvuku jsou v širší špičce za Sony wf-1000xm3 a Galaxy Buds Pro. I když si s nimi nezaplavete, protože nejsou vodotěsné, nebudou vás z nich bolet uši díky průchodnosti vzduchu. Navíc si můžete regulovat, co z vnějších zvuků chcete slyšet, jestli jen hlasy, všechno, nebo nic.  FreeBuds Pro jsou plnohodnotná highendová sluchátka pro všechny, kdo se často pohybují v rušném prostředí, jsou volbou číslo jedna.

Zjistit cenu
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo