Jak čistit alcantaru

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Alcantara je moderní materiál podobný semišové kůži, který se nejčastěi s oblibou používá na čalounění v interiérech automobilů. Mezi její přednosti patří prodyšnost, nemačkavost a vysoká odolnost vůči opotřebení. Aby vám však potahy dobře sloužily, je nutné se o alcantaru pravidelně starat, je totiž náchylná ke žmolkování. Jak při čištění postupovat a jaké prostředky používat vám prozradíme v následujícím článku.

Co je alcantara

Jedná se o syntetický materiál vyrobený z ultrajemných mikrovláken z polyesteru, která jsou velmi hustě propletena. Tato vlákna jsou navíc laminována (impregnována) polyuretanem, poté jsou obroušena a nabarvena do požadovaného odstínu. Mezi hlavní výhody alcantary patří:

 • prodyšnost,
 • ohebnost,
 • nemačkavost,
 • dobrá odolnost vůči opotřebení,
 • snadná údržba,
 • vzhledem i na dotyk připomíná pravou kůži.

Kromě výhod má ale také své nevýhody:

 • vyšší pořizovací cena,
 • vyžaduje pravidelnou údržbu,
 • náchylnost ke vzniku žmolků.

Nejlepší vysavače

NázevKde koupitVysávání tvrdých plochVysávání kobercůHlučnostSpotřebaVýbavaHodnocení
celkem
1.Rowenta RO 7487 EAZjistit cenu90 %80 %100 %90 %80 %
86 %
Recenze
2.Electrolux Pure D9 PD91-8SSMZjistit cenu90 %85 %70 %85 %90 %
86 %
3.Sencor SVC 9000BKZjistit cenu90 %80 %70 %60 %90 %
82 %
Recenze
4.HOOVER TE 75011Zjistit cenu90 %90 %80 %60 %70 %
82 %
Recenze
5.Sencor SVC 9300BKZjistit cenu80 %75 %100 %70 %90 %
82 %
Recenze
6.SENCOR SVC 9050BLZjistit cenu90 %80 %70 %60 %80 %
80 %
7.ETA Avanto 3519Zjistit cenu80 %80 %75 %60 %70 %
76 %
Recenze
8.Miele C3 Cat & DogZjistit cenu90 %75 %50 %50 %70 %
74 %
Recenze
9.Hoover TE80PET 011Zjistit cenu80 %60 %80 %70 %60 %
69 %
Recenze
10.Einhell TC-VC 1930 SAZjistit cenu90 %80 %35 %30 %50 %
68 %
Recenze
11.Electrolux EEG41IWZjistit cenu85 %65 %40 %80 %50 %
67 %
12.Rowenta RO 3927 EAZjistit cenu80 %55 %30 %60 %50 %
60 %
Recenze
13.Scheppach ASP 15 ESZjistit cenu70 %60 %45 %60 %40 %
58 %
14.Sencor SVC 52Zjistit cenu70 %40 %30 %50 %30 %
47 %
Recenze
15.Sencor SVC 45Zjistit cenu60 %40 %20 %40 %20 %
40 %
Recenze

Pravidelná údržba

Aby alcantara vydržela krásná, je důležité dodržovat několik zásad:

 • Při čištění materiál nesmíte dřít příliš silně nebo používat kartáče. Mohlo by dojít ke vzniku žmolků nebo poškození vláken.
 • K čištění nikdy nepoužívejte parní čistič nebo přípravky, které nejsou určeny přímo k údržbě tohoto materiálu.
 • Čištění je potřeba opakovat v pravidelných intervalech. Podle četnosti použití zhruba 1x do týdne nebo 1x do měsíce.

 

Jak při pravidelné údržbě postupovat? Je to jednoduché:

 1. Nejdříve z alcantary odstraňte prach a další usazené nečistoty vysavačem. Za tímto účelem používejte výhradně štěrbinový nástavec, kterým přejíždějte přes celou plochu včetně hůře dostupných míst. Dříve než začnete, zkontrolujte, zda ústí štěrbinového nástavce nemá ostré hrany (mohlo by dojít k poškození vláken alcatary).
 2. Po vysátí můžete alcantaru osvěžit pomocí lehce navlhčené měkké utěrky. Dávejte přitom dobrý pozor, abyste materiál nepromáčeli. Opět by mohlo dojít k jeho degradaci.

Důkladná údržba

Přestože o potahy v autě pravidelně pečujete, při každodenním používání nutně dojde ke znečištění, na které už pouhé vysátí vysavačem a přetření vlhkou utěrkou nebude stačit. Pokud proto máte pocit, že potahy v automobilu potřebují vyčistit důkladněji, použijte některý ze speciálních čisticích přípravků:

I v tomto případě platí, že by čistič neměl alcantaru promáčet. Proto jej na látku nastříkejte jen zlehka a ihned setřete utěrkou z mikrovlákna. Podle potřeby opakujte.

Jak odstranit skvrny a nečistoty

Pokud se na potahu z alcantary vyskytnou skvrny, vyčistěte je co nejdříve po jejich vzniku. Potřebovat budete měkkou aplikační houbičku (např. značky Sheron), pomocí níž budete čistič nanášet. Houbička přitom zaručí, že nedojde k podření materiálu. Na čištění skvrn přitom opět používejte speciální přípravek:

Držte se následujícího postupu:

 1. Pokud jde o čerstvou skvrnu, nejdříve ji co nejvíce odsajte suchou savou utěrkou. Postupujte přitom od vnějších okrajů směrem ke středu skvrny. Jde-li o větší skvrnu, postupujte od švu ke švu (zabráníte tak vzniku map).
 2. Trochu čističe naneste na aplikační houbičku.
 3. Následně houbičku zmáčkněte, čímž vytvoříte pěnu.
 4. Pěnu naneste na skvrnu a kruhovým pohybem ji postupně odstraňujte. I přestože čistíte houbičkou, na materiál netlačte příliš silně. Dávejte přitom také pozor na to, abyste zabránili přílišnému promáčení potahu.
 5. Po vyčištění skvrny místo otřete navlhčenou utěrkou z mikrovlákna a nechejte vyschnout.

Jak impregnovat alcantaru

Impregnaci alcantary rozhodně doporučujeme. Díky impregnaci tohoto materiálu totiž docílíte vyšší odolnosti vůči vlhkosti a vodě, což zároveň brání vzniku některých skvrn (tekuté nečistoty se do potahu jednoduše nevsáknou a stačí je pouze otřít), impregnační přípravky totiž pronikají až do hloubky vláken. Bohužel impregnace nezpomaluje stárnutí materiálu a nebrání ani křehnutí vláken. Pro impregnaci používejte pouze přípravky k tomu určené. Bohužel trh nabízí pouze omezený výběr, doporučit proto můžeme např. Colourlock Rauleder & Textil Imprägnierung. Impregnujte pravidelně podle frekvence používání (alespoň 1x za měsíc) a také vždy po vyčištění potahů. Čištěním totiž dochází k odstranění impregnačního přípravku. Při impregnaci dodržujte následující postup:

 1. Pokud používáte přípravek v podobě spreje (např. doporučený Colourlock Rauleder & Textil Imprägnierung), aplikaci provádějte ze vzdálenosti zhruba 40 cm.
 2. Sprej aplikujte na celý potah včetně hůře dostupných míst. Nechejte zaschnout.
 3. Na silně namáhaná místa (okraje sedadel, područky apod.) doporučujeme ošetření opakovat. Podobně pokud jste alcantaru delší dobu impregnací neošetřovali, je vhodné aplikovat alespoň dva nástřiky.

Jak z alcantary odstranit žmolky

Žmolky na alcantaře vznikají nejčastěji nevhodným čištěním (použitím kartáče nebo příliš velkým tlakem), ale také samovolně v nejvíce zatěžovaných místech. Malé a méně četné žmolky, které se nachází pouze na povrchu materiálu, je vhodné odstranit pomocí brusného polštářku. Doporučujeme Colourlock brusný polštářek. Postup při odstraňování žmolků je jednoduchý: Jemným krouživým pohybem brusného polštářku žmolky postupně odstraňte. Potahy nakonec vysajte vysavačem se štěrbinovým nástavcem. Pokud se však žmolky nachází již ve struktuře vláken, jejich odstranění již není možné. V takovém případě proto nezbývá, než potahy vyměnit.

Přípravky vhodné pro čištění a impregnaci alcantary

Jak jsme již zmínili v článku samotném, alcantaru je vhodné čistit (i impregnovat) pouze přípravky k tomu určenými. Jedná se o:

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 57 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. Dobry den, potrebuji zjistit kolik m2 vycistim a naimpregnuji doporudenym cisticem COLOURLOCK TEXTILIEN&ALCANTARA REINIGER a stejne tak i inpregnaci COLOURLOCK RAULEDER&TEXTIL IMPRAGNIERUNG. Dekuji B.Drahosova

  • Dobrý den,

   to ste velmi těžko odhaduje, záleží na míře znečištění sedačky a křesel. Pokud se nebude jednat o opravdu extrémní znečištění, tak věřím že na uvedené kusy nábytku vystačí s přehledem 250 ml balení.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo