Jak správně vyčistit gril

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

S příchodem teplých dnů už se většina z nás nemůže dočkat, až si pochutná na oblíbených grilovaných dobrotách. Jenže steaky, klobásky, sýry i zelenina umí grilovací rošty i gril samotný slušně zaneřádit. Pokud si chcete svoje jídlo užít a nebát se vychutnat si s klidem každé sousto, pravidelnému čištění a údržbě grilu se nevyhnete. Jak čistit gril plynový, elektrický nebo klasický zahradní? Přečtěte si naše tipy a triky, se kterými si celý proces usnadníte.

Proč je potřeba gril čistit?

Vzhledem k tomu, že se léto rychle blíží, už teď nastává čas připravit váš gril na další sezónu oblíbených grilovacích pochoutek. Úplně prvním krokem je vyčistit celý gril od všech zbytků kuchařských experimentů z minulého léta. I když jste ho před odložením na zimu otřeli, je důležité zahájit každou další grilovací sezónu důkladným vyčištěním grilu.

Proč? Během grilovacího procesu nevznikají jen lahodné hamburgery a špízy, ale také množství uhlíkových usazenin, které se usazují prakticky na jakémkoliv povrchu vašeho grilu, a to včetně roštu, grilovací vany i plynových hořáků. Tyto uhlíkové usazeniny nejen že nevypadají pěkně, ale mimo obsah mastnoty a nejrůznějších grilovacích marinád se na ně mohou lepit bakterie. Navíc nadměrné nahromadění uhlíku může způsobit nerovnoměrné zahřátí grilu, neschopnost dosáhnout plnou provozní teplotu nebo dokonce předčasné selhání trubek u plynového hořáku.

Abyste si sezónní čištění usnadnili, celé léto je vhodné dodržovat tyto jednoduché kroky:

  • Po každém grilování odstraňte drátěným kartáčem špínu a zbytky jídla z grilovacích roštů. Před rozehřátím grilu rošt zkontrolujte a odstraňte případné uvolněné štětiny drátěného kartáče, který jste pro čištění použili.
  • Pokud grilujete často – cca jednou týdně, každé dva měsíce rošty očistěte opravdu důkladně.
  • Dvakrát za grilovací sezónu byste měli vyčistit gril kompletně. Jedině tak se bude moct předvést naplno a také mu prodloužíte životnost.
  • Grilovací rošt je vhodné čistit kartáčem i mezi jednotlivými chody v průběhu grilování. Když jsou pruty rozehřáté, jde to snadno.

Elektrické grily – test 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Catler GR 8030Zjistit cenu
100 %
Recenze
2.Weber Q 1400Zjistit cenu
90 %
3.Steba VG 350Zjistit cenu
80 %
Recenze
4.DeLonghi CGH 1030DZjistit cenu
80 %
Recenze
5.Tefal Optigrill+ XL GC722D34Zjistit cenu
80 %
Recenze
6.Philips HD 4467/90Zjistit cenu
70 %
Recenze
7.Steba VG 250Zjistit cenu
70 %
Recenze
8.Tefal Compact 600 Classic GC305012Zjistit cenu
65 %
Recenze

Jak vyčistit zahradní gril

Pro začátek pro vás máme něco, co asi nebudete chtít slyšet – vyčistit gril jednoduše a rychle prostě nejde. Vždycky si s čištěním budete muset dát práci a potrvá určitý čas. Gril se snadno ušpiní, zbytky jídla se na něm připečou během chviličky a mnohem hůř odstraňují. Co všechno vám s čištěním pomůže? Vezměte na pomoc vhodné nástroje.

Čisticí kartáč na gril

Nejdůležitějším pomocníkem pro údržbu vašeho grilu je jednoznačně čisticí kartáč. Pokud se tedy ptáte jak vyčistit grilovací rošt, je právě on odpovědí na vaši otázku. Kartáče jsou k dostání v mnoha variantách a tvarech. Liší se druhem materiálu – dřevěný, plastový, kovový, svou délkou – krátký nebo dlouhý, a také tvarem – široký či úzký.

Kartáč s delší rukojetí nabízí výhodu čištění i v průběhu grilování, nelze s ním však vyvinout větší tlak. Pro pořádně čištění hrubší cestou se osvědčí kartáče s krátkou rukojetí nebo madlem.

Tip: Lepší kartáče na čištění grilu nabízí možnost hlavice měnit. Když se jedna opotřebuje, nemusíte tak kupovat celý nástroj, stačí vyměnit jeho část. Navíc můžete střídat různé tvary a šířky hlavic pro dokonalý výsledek.

Údržbu pak potřebuje i samotný kartáč, který byste měli vyčistit vodou a vhodným odmašťovacím prostředkem. Počítejte s tím, že při častějším grilování vám kartáč vydrží zhruba jednu sezónu.

Alternativní čisticí pomůcky

Pokud z nějakého důvodu kartáč nechcete používat, můžete vyzkoušet třeba speciální ocelovou čistící houbičku na rošt i samotný gril. K dostání jsou i kameny na čištění grilu, které se vyrábějí z pěnového skla. Některé modely mají jednu plošku profilovanou dle tvaru grilovacího roštu, takže krásně vezme všechny nečistoty.

Jak vybrat nejlepší gril Recenze a Test 2023 Co jsou nej grily na uhlí a plyn

Testy a recenze grilů 2023 Plynový, elektrický, nebo na dřevěné uhlí? Které grily jsou na zahradu nejlepší? Litinový, nebo smaltovaný rošt? ...

Aktualizováno v dubnu 2023

Parní čistič na gril

Pro čištění vnitřního prostoru grilu můžete využít oblíbené metody parního čištění. Speciální parní čističe si skvěle poradí se špínou i mastnotou. Fungují na principu horké páry, která snadno a bez drhnutí odstraní všechny nečistoty. Výhodou je jeho univerzalita – čistit s ním můžete okna, záchod, čalounění, radiátory a další prostory nejen v domácnosti.

Čisticí prostředky

Samotné čištění vám usnadní i nejrůznější čisticí prostředky. Na silně připečenou mastnotu stačí našplíchat čisticí sprej a nechat ho chvíli působit. Zbytky tak odstraníte mnohem snadněji. Dávejte si ale pozor na chemické čističe. Ty sice vše vyčistí snadněji a rychleji, ale zároveň mohou na povrchu ulpívat. Žárem pak mohou proniknout i do vašeho jídla, mohou narušit povrch grilu a navíc rozhodně nejsou šetrné k přírodě. Využijte proto raději ekologické přípravky nebo můžete sáhnout do zásob v domácnosti a vyzkoušet nejrůznější babské rady a fígle – gril lze čistit jedlou sodou, kávou či pomocí novin.

Jak nejlépe vyčistit gril

Ať už se bavíme o tom, jak vyčistit gril plynový, zahradní nebo s nejrůznějším typem roštů, jejich čištění probíhá podobně. U jednotlivých kroků pak uvádíme, jak postupovat pokud čistíte plynový nebo klasický zahradní gril. Jak tedy správně vyčistit váš gril?

1.Nachystejte si náčiní

Na internetu najdete hromady nejrůznějších pomůcek pro čištění grilu. Všechny je ale určitě potřebovat nebudete. Připravte si hlavně kartáč, čisticí přípravky, kýbl s teplou vodou a rukavice. Pokud má váš gril vnější povrch z nerezu, můžete využít čistič pro nerezové povrchy, který používáte třeba pro čištění trouby.

2.Rozpalte gril

Pokud se pouštíte do čištění plynového grilu, začněte tím, že ho rozpálíte, zavřete víko a necháte ho dosáhnout maximální teploty. Počkejte alespoň 20-30 minut, dokud extrémní teplota neopálí jakékoliv přilepené jídlo nebo mastnotu. Že nastal čas ohřev vypnout, poznáte tak, že se z grilu přestane kouřit. Následně pomocí drátěného kartáče a kbelíku s teplou mýdlovou vodou vytrhněte z roštů veškeré nečistoty. Poté vypněte plyn, odpojte plynovou nádrž a nechte gril zcela vychladnout.

Pouštíte-li se do čištění grilu na dřevěné uhlí, po vypálení roštu vysypte staré brikety nebo popel do kovové nádoby. Pomocí dřevěné špachtle seškrábněte zbytky uhlí a prachu. Nezapomeňte vybrat i popel pod grilem, který může bránit řádnému proudění vzduchu při opékání jídla. Ujistěte se, že uhlíky po grilování jsou zcela studené, popř. je můžete polít studenou vodou.

Tip: Další možností je vysátí nečistot klasickým nebo ručním vysavačem. Pokud grilujete často, nebojte se pořídit si jeden levnější kousek pro takovou práci, uvidíte, že vám velmi usnadní údržbu grilu. Na trhu můžete pořídit i speciální vysavače na popel.

Jakmile gril vychladne, odejměte všechny rošty a ponořte je do kýblu s mýdlovou vodou, kde je nechte máčet alespoň 30 minut. Odstraňte i všechny další součástky, které to dovolují – například různé knoflíky na ovládání hořáku, podnosy na tuk a podobně. Většina plynových grilů má odjímatelné i trubky hořáku. Když tyto součástky odstraníte, usnadníte si čištění samotného grilu.

Zahradní grily na dřevěné uhlí – test 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Weber Performer Deluxe GBS GourmetZjistit cenu
100 %
2.Weber Master-Touch GBS 57Zjistit cenu
90 %
👍 Doporučuje expert
Tento gril má nejen dobré hodnocení v našem testu, ale zároveň jej doporučuje nezaujatý expert na grilování Martin Hrkal, který má letité zkušenosti s grilováním, grily. Vlastní eshop s grily GrilyKrby.cz.
Více zjistíte níže v textu
Recenze
3.Activa Angular 11245A (dříve Activa Wagon)Zjistit cenu
75 %
4.Fieldmann FZG 1007Zjistit cenu
65 %
Recenze
5.G21 BBQ bigZjistit cenu
65 %
Recenze

3.Pusťte se do čištění grilovací vany

Po vyjmutí grilovacích roštů je vnitřní prostor grilu připravený k čištění. Začněte tím, že umístíte prázdný kyblík přímo pod otvor zásobníku na tuk, abyste zachytili mýdlovou vodu a odplavené nečistoty, pakliže je nechcete mít na terase nebo trávníku. Pomocí špachtle, plastového nožíku nebo jiného vhodného nástroje oškrábejte veškeré nečistoty v grilovací vaně.

Pokud máte parní čistič, můžete se pustit do práce a všechnu špínu pořádně vycídit s jeho pomocí. V opačném případě popadněte hadr a vanu vydrhněte dočista. Dávejte si pozor na používání nešetrných kovových kartáčů, ty jsou určené na rošt a nerezovou vanu grilu by mohly nepěkně podrápat. Jakmile budou nečistoty odstraněné, pomocí zahradní hadice gril opláchněte.

Pozor! Pokud čistíte elektrický gril, na vodu samozřejmě zapomeňte!

Zahradní plynové grily – test 2022

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.G21 Oklahoma BBQ Premium LineZjistit cenu
85 %
Recenze
2.Campingaz 2 Series RBS LXSZjistit cenu
85 %
Recenze
3.G21 California BBQ Premium lineZjistit cenu
80 %
Recenze
4.Weber Q 1200Zjistit cenu
70 %
5.Campingaz 2 SERIES CLASSIC LX VARIOZjistit cenu
55 %
Recenze

4.Vydrhněte řádně rošty

Po namočení roštů v kbelíku je vydrhněte drátěným kartáčem. Vytřete je dosucha, aby na ně nemohla koroze. Jak vyčistit rošt na gril jsme podrobně rozebrali níže.

Pokud čistíte gril plynový, zkontrolujte, jestli hořáky nevykazují známky koroze nebo neblokují plamen kvůli ucpaným otvorům – ty nejlépe prošťouchnete obyčejným párátkem. Můžete je odejmout a vyčistit kartáčem. Trubky hořáku lákají nejrůznější hmyz, aby do nich nakladl vejce, pokud ho nebudete delší dobu používat, je proto vhodné projet kartáčem i ty. Na pomoc si můžete vzít drátěný kartáč pro čištění lahví.

5.Finální dočištění

Vyměňte vodu v kyblíku a pusťte se do vydrhnutí vnější části grilu. Ideální je použít klasickou kuchyňskou houbičku nebo hadřík. Nejrůznější ocelové houby nebo kartáče by lakovaný povrch grilu mohly poškrábat, takže jim přenechte raději čištění roštů. Po umytí gril vytřete dosucha.

Teprve v tuto chvíli můžete využít čištič nerezové oceli, který výborně funguje na závěrečné čištění. Nepoužívejte ho k odstranění silného nánosu špíny a zapečených zbytků. Jakmile je gril suchý a čistý, vraťte rošty na své místo a u plynového grilu připojte zpět propanbutanovou lahev. Opět ho zapalte a nechte ho alespoň 15 minut znovu vypálit. Díky tomu se zbavíte veškerých zbytků po čištění a ujistíte se, že jste gril správně sestavili.

Jak vyčistit rošt ke grilu

Abyste kartáčem rošt neponičili nebo si čištění zbytečně neztěžovali, pro různé typy roštů se hodí různé kartáče. Jak tedy vyčistit rošt grilu?

Drátěný rošt

Pokud váš gril disponuje klasickým drátěným roštem, čištění se nevyhnete. Drátěné rošty najdete u grilů na dřevo, dřevěné uhlí nebo u lacinějších plynových grilů. Pro čištění těchto roštů můžete využít kartáč typu triangl, který se vyznačuje širokou hlavou a kratší nebo delší rukojetí. Díky dostatečné šířce si poradí s několika kovovými pruty naráz. Tento typ kartáče vám nedovolí příliš přitlačit, proto se hodí hlavně pro čištění roštu samotného, který není tolik zaneřáděný připeklými zbytky jídla.

Tip: Abyste se vyhnuli náročnému čištění po skončení grilování, je vhodné rošty čistit průběžně mezi jednotlivými chody. To vám umožní kartáč s prodlouženou rukojetí, při jehož používání vás nebude ohrožovat žár.

Rošt z litiny a nerezových prutů

Pro tento typ roštu se doporučují kartáče s klasickou čtvercovou nebo obdélníkovou hlavicí, které díky větší ploše vyčistí víc naráz, a navíc na ně můžete pořádně přitlačit. Pokud si vyberete typ s menší hlavicí, snadno se dostanete i do méně přístupných míst jako třeba mezi jednotlivé pruty.

Kámen na gril

V poslední době je populární grilovat na grilovacím kameni. Nejčastěji se využívá žulová deska nebo lávový kámen. Jídlo na nich připravované je šťavnaté a méně se připaluje. Jak ale vyčistit grilovací kámen a je to vůbec potřeba? Bohužel, i o kámen je potřeba se postarat. Nebudete potřebovat žádné saponáty, bohatě postačí po grilování vychladlý kámen otřít ubrouskem. Zbytky, které jsou připeklé, snadno odstraníte nerezovou škrabkou. Pokud chcete desku vyčistit důkladně, použijte horkou vodu a jedlou sodu. Na chemické přípravky skutečně zapomeňte, narušily by strukturu kamene nebo by k němu přischly, a pak byste je pocítily v jídle.

Ekologické čištění grilu

Chemické prostředky často na čištění grilu nejsou potřeba, stačí sáhnout do špajzu a máte vystaráno. Vytvořit si tak můžete například svůj vlastní čistič smícháním jedlé sody, vody a mýdla. Použijte takové množství surovin, aby výsledný produkt měl podobu husté kašičky. Pastu poté naneste na mřížku a nechte působit zhruba půl hodiny. Následně mřížku vydrhněte kartáčem a opláchněte vodou.

Můžete zkusit i jiný postup. Rošt posypte jedlou sodou a následně polijte octem. Na mřížce se vytvoří pěna, kterou nechte chvíli působit a poté dočistěte houbičkou.

Další oblíbenou surovinou pro čištění je káva. Můžete využít klidně rozpustnou nebo turka a ještě horkým nápojem mřížku přelijte. Po chvíli působení ji setřete houbičkou. Když jsme u kávy, využít můžete i sedlinu. Lógr naneste na houbičku nebo hadřík a vydrhněte rošt. Horkou kávu můžete použít i pro čištění hořáků plynového grilu. Na hodinku je ponořte do kávy a poté opláchněte.

Využít můžete i staré noviny. Jakmile rošt vychladne, položte je na něho a polijte je studenou vodou. Následně ho zabalte do další vrstvy novin a nechte v tomto stavu přes noc. Noviny s vodou umí totiž výborně vsáknout mastnotu. Zbytky připáleného jídla a nečistot pod novinovým obalem změknou a snadno je odstraníte kartáčem.

Jak čistit elektrický kontaktní gril

Samostatnou kapitolu pak tvoří elektrické a kontaktní grily, které můžeme snadno používat i v domácnosti. Asi vás nepřekvapí, že jejich čištění probíhá úplně jinak. Pokud váš kontaktní gril má vyjímací grilovací pláty, máte vyhráno. Ty stačí nechat odmočit ve dřezu a jemným hadříkem nebo houbičkou a saponátem umýt. Některé spotřebiče dokonce umožňují mytí plátů v myčce nádobí.

Pokud ale kontaktní gril nemá vyjímatelné pláty, nezbývá vám než se pustit do zdlouhavějšího čištění. Obvykle je třeba ubrouskem nebo vlhkým hadříkem vytřít drobky a připečené zbytky jídla a následně gril vytřít dosucha. Při čištění teflonových a dalších nepřilnavých povrchů se vyvarujte hrubého čištění, v ideálním případě nepoužívejte ani hrubou vrstvu kuchyňské houbičky. Jakmile plochu jednou poškodíte a poškrábete, jídlo se bude připékat a každé čištění bude o to horší. Navíc se uvolněný teflon může dostat do pokrmu, což není ani chutné, ani zdravé.

Pozor: Před čištěním elektrického grilu se vždy ujistěte, že je odpojený z elektrické sítě!

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 27 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo