Čištění párou – Jak správně čistit parním čističem

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V případě, že jste si již zakoupili parní čistič a chcete se seznámit s tím, jak jej správně používat, jste tady správně. Pokud o jeho koupi teprve uvažujete, doporučujeme vám našeho rádce Jak vybrat parní čistič. Rozhodně se jedná o praktického pomocníka při úklidu celé domácnosti. Některé povrchy jsou však pro parní čištění nevhodné nebo je můžete necitlivým napařováním nenávratně poškodit. Jak tedy správně postupovat a dosáhnout nejlepších výsledků téměř bez úsilí a zbytečných chemických prostředků?

Materiály a povrchy, na které se nesmí parní čištění používat

Teplota páry může dosahovat až 140 °C, ne všechny materiály přitom vysokou teplotu a vlhkost dobře snášení. Při parním čištění tak u nich může mnohem spíše dojít k nevratnému poškození než k vyčištění. Parní čističe proto nedoporučujeme používat na:

  • všechny materiály citlivé na vysokou teplotu – vlna, hedvábí a některé plasty,
  • některé druhy potahových látek – před čištěním doporučujeme vyzkoušet vliv páry na skrytém místě nebo používat návleky z mikrovlákna, které snižují teplotu páry; zcela nevhodné je čištění párou např. pro alcantaru (článek jak čistit alcantaru najdete ZDE),
  • pravou kůži – pravou kůži může parní čištění vysušit a znehodnotit,
  • syntetickou kůži (ekokůži) – také napodobeniny kůže může pára nevratně znehodnotit,
  • veškerou elektroniku a elektrická zařízení – vlhkost z páry může proniknout až ke kontaktům a elektrickým obvodům zařízení, a způsobit tak zkrat, v tomto případě navíc riskujete úraz elektrickým proudem,
  • všechny materiály a povrchy, které jsou choulostivé na působení vlhkosti – např. papír, tapety (které lze však parou efektivně odstranit), vodou ředitelné nátěry a barvy, působením vlhkosti by totiž mohlo dojít ke znehodnocení, rozpuštění nebo odlepení,
  • dřevěné podlahy, parkety a nábytek s voskovou nebo olejovou povrchovou úpravou – horká pára by rozpustila a odstranila ochrannou povrchovou vrstvu, čímž by došlo ke znehodnocení podlahové krytiny či nábytku.

Nejlepší parní čističe

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80
Kärcher SC 4
Kärcher SC 3
Polti VAPORETTO SV440
Concept CP2000 2v1 Perfect Clean
MAXXX Parní mop 5v1
Sencor SSC 3001YL
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Recenze----Recenze--
Tlak páry (bar)63,53,5-123
Příkon (W)24502000190015001 50013001000
Doba ohřívání vody (min.)84310,513
Dětská pojistkaanoanoanoanoneneano
Délka kabelu (m)74440,564
Hmotnost (kg)9,563,12,42,43,61
Objem nádrže (l)1,21,310,30,40,40,35
Hodnocení
celkem
92 %
89 %
85 %
81 %
80 %
77 %
73 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Kde je naopak parní čistič nenahraditelným pomocníkem

Nyní se dostáváme k tomu hlavnímu – prozradíme vám, s kterými povrchy a materiály si naopak parní čištění efektivně poradí. Kromě toho se dozvíte, jak parní čistič pro různá použití nastavit a na co si dát při čištění pozor. Pokud si proto nejste jisti, jak používat parní čistič při čištění obkladů nebo při odstraňování nečistot z matrací, vše se dozvíte níže.

 

Koupelna

Koupelna je ideálním místem pro použití parního čističe. Ve většině případů v ní totiž nenajdeme žádný povrch, na který by nebylo možné horkou páru použít.

Obklady a dlažba

Návod na čištění obkladů a dlažby se samozřejmě nevztahuje pouze na koupelnu, ale na všechna podobná místa v domácnosti. Pro čištění spár, rohů a špatně dostupných míst použijte nástavec s bodovým proudem páry v kombinaci s nasazeným kruhovým kartáčem (nejúčinnější je parní turbokartáč). Po vyčištění setřete nečistoty utěrkou z mikrovlákna (na dlažbu můžete použít podlahový nástavec s návlekem z mikrovlákna).

Umyvadla, vodovodní baterie, sifony, WC mísy, sprchové kouty, vany

Při čištění vodního kamene na povrch nejdříve naneste ocet (případně jiný odstraňovač vodního kamene) a nechejte chvíli působit. Poté čistěte nástavcem s bodovým proudem páry v kombinaci s nasazeným kruhovým kartáčem. Po vyčištění povrchy otřete utěrkou z mikrovlákna. Pro odstranění nečistot na špatně dostupných místech WC mísy, sprchových koutů, vodovodních baterií, okrajů sifonů, van nebo umyvadel použijte stejný postup, vynechejte však aplikaci octu. Na čištění vnitřků sifonů použijte bodový proud páry. V tomto případě doporučujeme nasadit ochranný respirátor (do okolí se mohou uvolňovat spory plísní).

Kuchyně

Pára je nenahraditelným pomocníkem také v kuchyni. Kde si skvěle poradí s mastnotou i usazeninami.

Digestoře, sporáky, varné desky, trouby, dřezy apod.

Mastnotu z výše uvedených spotřebičů odstraníte buď malou ruční hubicí s návlekem z mikrovlákna (v případě znečištění menšího rozsahu) nebo bodovou tryskou doplněnou o kruhový kartáč (při větším znečištění). V každém případě doporučujeme rozpuštěné nečistoty druhou rukou stírat (nezapomeňte na gumovou rukavici s vložkou). Na odolnější usazeniny (např. mřížky v troubě) se skvěle hodí také mosazné kruhové kartáče, kterými doplníte bodovou trysku.

Okna a zrcadla

Pára je velmi účinná i na okna a zrcadla včetně rámů a spár. Nejdříve pomocí bodové trysky vyčistěte rámy oken, spáry a rohy. Pokud je znečištění většího rozsahu, použijte bodovou trysku v kombinaci s kruhovým kartáčem. Na čištění okenních tabulí a zrcadel vždy používejte malou ruční hubici s návlekem z mikrovlákna. Nakonec použijte nástavec na čištění oken s gumovou stěrkou. Nejdřív pomocí něj okenní tabule (nebo zrcadla) napařte, a až poté je gumovou stěrkou postupně setřete shora dolů. Pokud nemáte speciální nástavec na okna, jednoduše napařte okna ruční hubicí nebo bodovou tryskou a páru setřete ruční gumovou stěrkou na okna.

Koberce, čalounění, matrace

Na čištění koberců, čalounění a matrací doporučujeme používat parní vysavač, ten totiž rozpuštěné nečistoty a zejména vlhkost zároveň odsává, a ty tak nezůstávají uvnitř tkaniny. Při použití klasického parního čističe proto může dojít ke vzniku nevzhledných map (poté, co rozpuštěné nečistoty znovu zaschnou). Kromě toho dávejte pozor také na materiály citlivé na vysoké teploty a raději nejdříve vyzkoušejte působení horké páry na skrytém místě. Pokud si však nechcete pořizovat výrazně dražší parní vysavač, některé ruční nebo pojízdné parní čističe můžete s úspěchem použít i pro:

  • odstranění pachů z koberců nebo čalounění,
  • narovnání přeleželého vlasu u koberců,
  • odstranění vytlačených míst po nábytku na kobercích,
  • likvidaci roztočů a mikroorganismů z koberců a čalounění.

Radiátory, topná tělesa

Kdo už někdy čistil radiátory pomocí klasických postupů, jistě uzná, že jde o zdlouhavou a náročnou proceduru. Parní čistič je ideálním pomocníkem, který zvládne totéž za pár minut. Před čištěním doporučujeme zakrýt podlahu a případně i stěnu za radiátorem igelitem nebo kartonem. A to z toho důvodu, aby nedošlo k přenesení nečistot uvolněných z radiátoru. Na parní čistič použijte bodovou trysku, která perfektně vyčistí i těžce dostupná místa. Nakonec radiátor setřete utěrkou z mikrovlákna.

Dveře, dřevěné obklady stěn

Podobně jako u dřevěných podlah a nábytku i v tomto případě může vlivem horké páry dojít k poškození. Pro čištění dveří nebo dřevěných obkladů proto doporučujeme používat malé ruční parní čističe s návlekem z mikrovlákna, který sníží teplotu páry.

Dlažba

Na dlažbu se hodí jak parní mop, tak pojízdný parní čistič nebo parní vysavač. Pokud zvolíte parní mop nebo parní čistič, počítejte s tím, že dlažbu budete muset vytřít dosucha pomocí ručního mopu, jinak je velká pravděpodobnost, že na podlaze po zaschnutí zůstanou šmouhy. Při velkém znečištění doporučujeme použít podlahovou hubici s kartáčem. Spáry, hůře dostupná a výrazně znečištěná místa pak vyčistěte pomocí bodové trysky s kruhovým kartáčem. Následně (nebo v případě slabého znečištění) dlažbu dočistěte pomocí podlahové hubice s nasazeným návlekem z mikrovlákna.

Vinylové podlahy, PVC, linoleum

Vzhledem k určité choulostivosti tohoto typu podlah (krátkodobě vydrží teplotu pouze do 120 °C), nastavte výkon parního čističe vždy na nejnižší stupeň. Velký pozor dávejte speciálně také u vinylových podlah, jejichž části jsou slepené a vlivem horké páry může dojít k rozpuštění lepidla. Při čištění se proto vždy vyvarujte působení horké páry na jednom místě po delší dobu. Plynulé přejíždění po podlaze by povrch nemělo nijak poškodit. K čištění těchto povrchů používejte výhradně podlahový nástavec s návlekem z mikrovlákna. Po ukončení čištění podlahu vytřete dosucha klasickým mopem.

Laminátové podlahy

Také laminátové podlahy patří mezi choulostivé. Riziko poškození je přitom ještě o něco vyšší než u výše uvedeného typu podlahové krytiny. Z tohoto důvodu výkon parního čističe nastavte vždy na nejnižší stupeň a na podlahovou hubici navlečte 2 návleky z mikrovlákna.

Odstranění tapet

Horkou páru můžete efektivně využít i při odstraňování starých tapet. Za tímto účelem se vyrábí speciální nástavec (odstraňovač tapet). Tímto nástavcem následně přejíždíte přes tapetu shora dolů, díky čemuž ji lze po chvíli lehce sloupnout.

Další možnosti čištění s parním čističem

Kromě výše uvedených způsobů použití, mohou parní čističe výrazně zjednodušit i úklid:

  • automobilu – a to jak interiéru (čalounění, stropnice, mezidveřní plochy, plasty), tak i exteriéru (blatníky, disky kol),
  • záclon a oděvů – pára skvěle oživí barvy, odstraní pachy a narovná záclony i oděvy, opatrně použít jej můžete i při rovnání pánských obleků přímo na ramínku,
  • venkovního grilu – za tímto účelem použijte speciální kruhový nástavec s mosaznými štětinami,
  • ventilačních průduchů nebo mřížek – z těchto těžce dostupných míst pára efektivně odstraní prach i usazeniny,
  • zvířecích pelíšků a klecí – parní čistič zvířecí pelíšky vyčistí a zároveň vydezinfikuje.

Tipy pro používání parního čističe

Nakonec vám přinášíme několik cenných a užitečných rad, které se týkají používání parního čištění:

  1. Nádobu na vodu nikdy neplňte až po okraj, a to z toho důvodu, aby voda nevytékala a také proto, že pokud je v nádobce trochu prázdného prostoru navíc, pára se bude lépe tvořit. Toto doporučení však platí pouze pro jednokomorové systémy (více o rozdílu jednokomorových a dvoukomorových systémů se dozvíte v našem článku).
  2. Urychlit ohřev vody a přeměnu na páru můžete také tak, že do nádoby na vodu nalijete již teplou vodu (do nádržek z nerezu můžete lít vodu z vodovodu).
  3. Po několika čištěních doporučujeme vypláchnout nádobu na vodu od zbytků usazenin (zejména vodního kamene), který se tam může tvořit. Někteří výrobci doporučují za tímto účelem používat ocet naředěný vodou.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 191 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo