Jak vybělit záclony

Přestože prádlo perete v čisté pračce a používáte správný prací prášek, po čase zašednou nebo zežloutnou. Existuje však celá řada receptů a čisticích prostředků, které záclony dokážou vybělit.

Přípravky co stojí za to vyzkoušet

zpět nahoru ↑

Bělení pomocí solného roztoku

Co budete potřebovat:

 • vodu,
 • sůl.

Pokud máte záclony silně zašedlé, namočte je na několik hodin do silně osolené vody. Ideálně je nechte v lázni přes noc a druhý den vyperte tak, jak jste zvyklí.

zpět nahoru ↑

Praní záclon v aspirinu

Co budete potřebovat:

 • vodu,
 • aspirin.

Pro čištění a bělení zašedlých záclon si připravte lázeň z vody a aspirinu. Najděte si velkou nádobu, do které záclony budete moci namočit. Nalijte do ní 2 litry horké vody a přidejte 325 g aspirinu. Do lázně záclony položte na dvě hodiny. Poté je vymáchejte v čisté vodě a dejte usušit.

zpět nahoru ↑

Bělení záclon kypřícím práškem / jedlou sodou

Co budete potřebovat:

 • prací prášek,
 • kypřicí prášek (obsahuje jedlou sodu – hydrogenuhličitan sodný – NaHCO3).

Záclony dejte do pračky a přidejte prací prášek, který standardně používáte. Přidejte k němu 3-6 sáčků kypřícího prášku. Počet sáčků se odvíjí od toho, jak moc zašlé záclony máte. Směs dobře promíchejte. Prádlo perte na 30-40 °C při nižších otáčkách, aby se nepoškodilo.

V případě, že jsou záclony silně zašedlé nebo znečištěné (třeba kvůli cigaretovému kouři), naložte je před praním do vody s rozpuštěným kypřicím práškem (používá se 5-6 sáčků). Záclony nechte namočené 30-40 minut a vyperte stejně, jako jsme popsali výše.

Po vyprání záclony pověste a nechte uschnout.

zpět nahoru ↑

Bělení pomocí peroxidu vodíku

Budete potřebovat:

 • peroxid vodíku.

S bělením záclon vám může pomoci i peroxid vodíku. Záclony dejte do pračky a přidejte celou lahvičku peroxidu vodíku. Záclony perte šetrně a při ždímání zvolte nižší otáčky, aby nedošlo k poškození materiálu.

zpět nahoru ↑

Vodní sklo a jádrové mýdlo

Budete potřebovat:

Na skvrny nebo zažloutlost či šedivost pomáhá praní v jádrovém mýdlu. Na 10 litrů vody je zapotřebí 900 g mýdla s jelenem, které je lepší nastrouhat na hrubším struhadle. Mýdlo se tak lépe rozpustí.

Druhou možnost je smíchání jádrového mýdla s půl litrem vodního skla. V tomto roztoku záclony nechte namočené přes noc a druhý den vyperte.

zpět nahoru ↑

Bělení pomocí octa

Budete potřebovat:

 • ocet (vinný nebo kvasný).

Pro bělení je možné použít i vinný ocet. Pokud jej nemáte po ruce, vystačíte si s kvasným (lihovým) octem. Záclony na několik hodin namočte do roztoku, který bude obsahovat 5 polévkových lžic octa a 2 litry teplé vody. Pokud potřebujete více roztoku, přidávejte ingredience ve stejném poměru (na 1 litr vody 2,5 polévkové lžíce octa). Tento roztok je možné použít i na jiné bílé prádlo.

zpět nahoru ↑

Záclony rozzáříte inkoustem

Co budete potřebovat:

 • inkoust,
 • prací prášek.

Tento postup není o bělení, ale spíše o vizuálním rozzáření. Inkoust sám o sobě prádlo nebělí, ale spíš mu propůjčí optikou iluzi bělosti. Nejlepší je přidat 1-2 kapky modrého inkoustu do závěrečného máchání. Pokud byste inkoustu přidali hodně, prádlo bude spíše modré.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.9/5 109 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo