Jak vybrat a založit akvárium

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chcete se začít věnovat akvaristice? Možná, že si budete chtít na začátek pořídit jen něco menšího na zkoušku a poté si říkáte, že to rozjede ve velkém. Tato úvaha je však špatná! Mnoho začínajících akvaristů s tímto koníčkem rychle skončí, protože údržba malého akvárka je mnohem náročnější než údržba velkého. Ideální je začít s akváriem o objemu 60 l. Chcete vědět jaké akvárium si vybrat a potřebujete poradit i s dalšími náležitostmi? Pak čtěte dál!

Než vyrazíte do obchodu

Před tím, než vyrazíte do obchodu, byste měli vědět, že můžete volit mezi akváriem, do kterého nakoupíte techniku individuálně, nebo se rozhodnout pro set akvária.

Set akvária

Akvarijní set je rozhodně dobrou volbo pro každého začátečníka. Nemusíte řešit výběr vhodného příslušenství jako je třeba osvětlení nebo filtrace. Na druhou stranu nemusí akvárko odpovídat přesně vašim požadavkům.

Set akvária neboli kompletně vybavené akvárium se všemi technickými náležitostmi můžete pořídit od 2 000 Kč do 10 000 Kč. Záleží na velikosti a provedení. Rozhodně se vyplatí na akvárku nešetřit, protože čím větší, tím lépe pro rybičky. A blaho rybiček by mělo ležet na srdci každému akvaristovi.

Jak jsme napsali v úvodu, je lepší se rozhodnout pro větší než menší akvárium. Uvnitř je potřeba vybudovat prostředí s přírodní rovnováhou, což je mnohem snazší ve větší než menší nádrži. Také platí, že drobné chybky se ve velkém prostředí schovají lépe a projeví později než v tom menším.

Akvárium

Pokud se rozhodnete pro pořízení samotného akvária a dokupování jednotlivých pomůcek, měli byste v tomto oboru být alespoň trochu zběhlí nebo mít za zády zkušeného akvaristu, který vám v počátcích poradí. Je potřeba abyste věděli, jak silnou filtraci budete potřebovat, jaké použít topné tělo, jak vyřešit osvětlení a krytí akvária. Náklady na zařizování tohoto typu akvária jsou mnohem vyšší, než když se rozhodnete pro pořízení akvarijního setu.

Druhy akvárií

Pokud jste zruční kutilové, můžete si akvárium vyrobit sami. V případě, že se na vlastnoruční výrobu necítíte, budete v obchodě vybírat z následujících variant:

Skleněná akvária bez rámu

Lepená akvária patří mezi nejlepší a nejkvalitnější na trhu, skla jsou k sobě lepena silikonovým kaučukem, který odolá i slané vodě v mořském akváriu, protože nezreziví.

Akvária s kovovými rámy

Kovové rámy po čase podlehnou korozi, a proto rozhodně nejsou vhodná pro slanou vodu.

Plastová akvária

Z hlediska kvality je můžeme srovnat s lepenými nádržemi, u plexisklových však může tlakem vody dojít k deformaci, takže pohled na rybičky bude zkreslený, plexisklo je navíc náchylné na poškrábání během čištění stěn od řas.

Umělohmotná akvária malá

V dnešní době se těší velké oblibě, ovšem dříve se používala jako karanténní pro léčbu rybek.

Celoskleněná litá akvária

Jsou obdobou malých umělohmotných akvárií.

Velikost a tvar nádrže

Tvar akvária

Nejoblíbenější a pro rybičky nejlepší jsou klasická pravoúhlá akvária kvádrového tvaru. Setkat se však můžete i s pěti nebo šestistrannými tvary, nástěnnými i rohovými akvárii nebo třeba se sloupovými provedeními. Výjimkou nejsou ani panoramatická akvária s vypouklou stěnou. Je však možné si nechat udělat akvárium na míru, aby se vám dobře vešlo třeba do obývací stěny. Jiná než pravoúhlá akvária se však příliš nedoporučují, protože přesto, že upoutají každého návštěvníka vašeho domu či bytu, omezují volný pohyb rybiček a často jim neposkytují žádný úkryt.

Milovníci designu možná ocení, ale akvaristé nedoporučují kulatá akvária. Akvárium ve tvaru koule mění u rybek vnímání prostoru, takže se v něm orientují hůř než v klasických. Pokud by u vás přeci jen zvítězil designový chtíč, dejte do kulatého akvárka rybičku betta bojovnici, která není náročná na prostor ani na chov. Nevýhodou kulatých akvárií je také horší manipulace s technikou (např. s filtrací).

Pokud jste se někde dočetli o pojmu bettarium, jedná se o plastové akvárium o objemu zhruba 2 l, ve kterých je možné chovat betta bojovnici. I tady však platí, že toto malé akvárium je vhodné pouze do začátku, než se s chovem rybky seznámíte. Poté je vhodné ji umístit do většího akvária o objemu nejméně 15-20 l. Samci betty jsou však velmi agresivní vůči rybám, které mají závojové ploutve, takže se doporučuje chovat je samostatně. Obecně platí, že v akváriu byste měli mít pouze jednu bojovnici.

Velikost a objem akvárií

Mezi nejběžnější velikosti nádrží patří 60 cm, 80 cm, 100 a 120 cm. Číslo označuje délku v centimetrech. Velké oblibě se v posledních letech těší i velmi malá akvária s šířkou 20 cm. Takovýmto nádržím se říká nano akvárium. Hodí se však především pro chov živočichů žijících hlavně na dně: krevetky, raci, šneci.

Nejdostupnější velikosti akvárií

OznačeníDélka X šířka X výškaObjem v l
20 cm20 x 20 x 2512
25 cm25 x 25 x 3020
60 cm60 x 30 x 3054
80 cm80 x 35 x 40112
100 cm100 x 40 x 40160
120 cm120 x 40 x 50240
150 cm150 x 50 x 60450
200 cm200 x 60 x 60720

Abyste zjistili hrubý objem akvária v litrech, počítejte podle následujícího vzorce:

 • šířka (cm) x výška (cm) x hloubka (cm) / 1 000

Počet litrů neboli čistý objem se sníží o vybavení, které zahrnuje štěrk, rostliny, kořeny, kameny a další věci, které do akvária patří, nebo tam chcete mít. Znalost objemu akvária je důležitá pro zjištění jeho hmotnosti, ale také třeba pro správné dávkování množství léků nebo počet rybiček, které v nádrži můžete mít. Rozhodně v ní totiž nechcete mít přerybněno!

Náš tip: Správné množství rybiček, které je vhodné chovat v akváriu, zjistíte tak, že na jednu rybu budete počítat 2 l vody. Jedná se však pouze o orientační údaj. Velmi důležitá je také velikost ryb.

Výška akvária by neměla mít větší rozměr než jeho hloubka. U širších nádrží je mnohem lepší a snazší založení dna, protože poskytuje větší plochu. U příliš vysokých akvárií, kdy je výška hladiny 60-70 cm, nastávají problémy s jeho údržbou a také je problematické zajištění optimální intenzity svícení.

Tloušťka skel vzhledem k rozměrům akvária

Správná tloušťka skel je velmi důležitá. Pokud byste měli velké akvárium s malou tloušťkou skla, hrozilo by jeho prasknutí. Středně velké až velké nádrže mají podél horního okraje nalepené úzké pásky skla, které zabraňují prohýbání předního skla při naplnění vodou. Toto opatření je přínosné pro snadné položení krycích skel.

V následující tabulce se dozvíte, jaká tloušťka skla v milimetrech je potřebná pro nádrže daných velikostí.

Délka v cm405060708090100110120130140150
Výška v cm
303,33,84,14,24,44,9
405,15,666,36,56,76,777,1
506,57,27,78,28,48,78,99,19,2
608,59,39,710,210,711,111,411,611,7
701010,911,612,212,713,113,413,6

Umístění akvária

Akvárium, které naplníte vodou, bude velmi těžké. K samotné hmotnosti akvária bez vody přičtěte ještě hmotnost s vodou, kdy 1 l odpovídá 1 kg. Aby akvárium podstavec unesl, je možné si zakoupit set, který již podstavec pod akvárium zahrnuje, nebo si stolek pod akvárium můžete vybrat separátně.

Nádrž by rozhodně neměla stát u okna. Přímé denní světlo totiž podporuje tvorbu řas. Vůbec se nebojte akvárium se skříňkou postavit k boční nebo protější stěně vzhledem k oknu. O dostatečný přísun světla se stará osvětlení. Navíc, rybky jsou plaché, takže jim nebude vadit tmavší kout a co nejméně rušné místo. V případě, že se rozhodnete mít nádrž v prostoru, zajistěte rybkám dostatečné množství úkrytů. Nebudou se v nich schovávat celý den, ale čas od času si potřebují také odpočinout.

Nezapomeňte, že kolem nádrže byste měli mít dostatečný prostor. Velmi důležité je mít prostor nad akváriem. Právě tady je manévrovací prostor pro veškeré činnosti, budete totiž zvedat kryt na akvárium. Akvaristika také vyžaduje nejrůznější pomůcky, které budete potřebovat mít po ruce, ale přitom uklizené.

Na stolek nebo komodu nezapomeňte položit měkkou podložku pod akvárium, která vyrovná případné nerovnosti a zabrání prasknutí v důsledku nerovností. Ideální je karimatka, tenký polystyren nebo plstěný koberec.

U velkých akvárií o objemu 500 l nezapomeňte také na nosnost podlahy. Celková hmotnost včetně kamenů a písku se může vyšplhat až na neuvěřitelných 700 Kg. Takto těžká akvária se umisťují k nosným zdím a rozhodně ne k příčkám nebo doprostřed místností.

Zakládáme akvárium

Pokud jste si vybrali velikost a umístění akvária, můžete se pustit do jeho správného založení, poradíme vám jak na to a co k tomu budete potřebovat.

Výběr osvětlení do akvária

Biologickému ani živočišnému prostředí akvária nebude stačit denní světlo, které proniká do vašeho pokoje okny. Proto je nutné, aby mělo i své osvětlení. Pokud si nevíte rady, jak vybrat světlo nad akvárium, vězte, že nejideálnější jsou podlouhlé zářivky s takovým spektrem svícení, které vyhovuje akvarijním rostlinkám. Rozhodně vám nebude stačit žádná klasická žárovka. Osvětlení na akvárium je důležité jak pro ryby, tak především pro zdravý růst rostlin. Doporučovali bychom vám se poohlédnout po běžných bílých trubicích od známých značek jako je Philips, Osram a podobně.

Nenechte se nalákat na speciální typy akvarijních zářivek, které vám slibují lepší vybarvení rybiček a podobně. Jedná se pouze o marketingový tah a za žárovky zaplatíte horentní sumy. Tyto „speciálky“ většinou nemají dostatečnou svítivost a jejich životnost není tak dlouhá jako u klasických zářivek.

Dobrá rada: Intenzita osvětlení by měla být taková, aby na každý 1 litr vody připadlo zhruba 0,5-1 W výkonu.

Barva bílé barvy nehraje při výběru osvětlení důležitou roli. Není totiž pravda, že třeba namodralá bílá více podporuje růst řas a podobně. Teplé barvy bílé jsou však nejpřirozenější pro oči i pro přirozené vybarvení barev.

Ideálním stavem je, pokud je zářivka přímo zabudovaná do víka akvária. Ve víku může být ještě místo navíc pro přidání další zářivky nebo jiného zdroje osvětlení. Pod kryt je ještě dobré umístit krycí sklo, které zabrání rybkám ve vyskakování z nádrže.

Náš tip: Už při výběru akvária se dívejte po délkách zářivkových trubic. U délek 60, 120, 150 cm je totiž nejširší výběr teplot bílé.

Zářivky by v akváriu měly svítit zhruba 10-12 hodin denně bez přestávky. Proto se vám rozhodně vyplatí koupě spínacích hodin, které se postarají o pravidelné zapínání a vypínání osvětlení.

Vytápění

Vytápění je důležité pro udržování teploty. Možná se vám zdá, že vaše pokojová teplota je dost vysoká, takže bude dostačující i pro akvárium. Měli byste však vědět, že teplota vody je většinou o 2 °C nižší než u vás v pokoji. Navíc většina sladkovodních tropických ryb potřebuje stálou teplotu pohybující se v rozmezí 22-26 °C (záleží na chovaném druhu).

O vytápění se stará topné těleso s termostatem, na které jednoduše nastavíte požadovanou teplotu. Rozhodně si nezapomeňte pořídit také teploměr, který je určený pro akvária. Budete tak moc teplotu kontrolovat přesně.

Topítko může být umístěné buď na stěně akvária, nebo na dně ve formě topného kabelu. Před pořízením se zajímejte především o to, jak velkou nádrž dokáže vytopit. Výkon topítka se udává ve wattech a pro většinu nádrží, které se nachází v běžně vytápěných místnostech, postačí výkon 0,5 W na 1 l objemu nádrže. Přes léto je možné nechat topení zcela vypnuté. Pokud snížíte hladinu vody třeba odkalováním nebo výměnou vody, nezapomeňte elektrické topítko odpojit ze sítě.

Filtrace

Filtr pomáhá s udržováním čisté a kvalitní vody, musí být dostatečně výkonný. Ovšem nepočítejte s tím, že když si pořídíte filtr, stane se z akvária to, „o které se nemusím starat“. Ani ten nejvýkonnější filtr neudrží vodu stále čistou.
Způsob filtrace je dvojí:

 • mechanická filtrace odstraňuje z vody rozptýlené nečistoty a drobné částice, nedokáže však odstranit látky, které se ve vodě rozpustily. Mechanické filtry je potřeba čistit, aby se nachytaný nepořádek nezačal rozkládat a špinit vodu. Jakmile se v něm usadí bakterie, bude filtr vodu filtrovat také biologicky.
 • Biologická filtrace je zajištěna usazenými nitrifikačními bakteriemi ve filtru. Za přítomnosti kyslíku tak dochází k odbourávání dusíkatých sloučenin.

Typy filtrů

 • Vnitřní – vnitřní filtry se umisťují přímo do akvária, a pokud mají i zabudované vlastní čerpadlo, mohou v menších nádržích vytvářet i větší proud vody.
 • Vnější – vnější filtr je umístěný zvenku akvária. Za pomocí čerpadla se voda hadicemi nebo trubkami přivádí a vrací zpět.
 • Půdní – jedná se o plastový rošt, který je umístěný na dně akvária pod štěrkem. Voda se čerpá a proudí ode dna nahoru, případně i naopak. Tento typ filtru je z počátku velmi účinný, ale jakmile se zanese, těžko se čistí. Není vhodný ani pro rostliny, protože nepřirozeným prouděním ve dně blokuje přístup živin ke kořenům.

Filtr v žádném případě nevypínejte na delší dobu, třeba přes noc. Pokud filtrace nebude běžet neustále, nedojde ke vzniku biologické filtrace. V noci navíc rostliny neprodukují kyslík, takže potřebují jeho přísun.

Akvaristické pomůcky

Žádný akvarista se neobejde bez pomůcek, které mu pomohou s obstaráváním a udržováním akvária. V akvaristice si určitě nezapomeňte pořídit:

 • odkalovací zvon a hadici – pro výměnu vody budete potřebovat hadici s větším průměrem, tak bude voda odtékat rychleji. Na odkalování je zase lepší užší hadice, protože se do ní nebude nasávat písek,
 • kbelík – bude stačit klasický plastový, ale měl by být určený jen pro činnosti spojené s akváriem, neměli byste ho doma používat pro běžnou potřebu jako třeba vytírání podlahy, kbelík by neměl přijít do styku s žádnou chemikálií,
 • magnetická stěrka na sklo – je praktickým pomocníkem při odstraňování řas a usazenin ze skla, nebudete si muset namáčet ruce při čištění skel zevnitř, pokud doma máte silná skla, budete potřebovat silný magnet,
 • síťka – bude se hodit na odchyt rybiček, pokud máte více nádrží, mějte i více sítěk,
 • teploměr – poslouží k měření teploty vody, při nákupu porovnejte několik teploměrů, každý totiž může ukazovat jinou teplotu a vy potřebujete ten nejpřesnější,
 • krmítko – není nezbytnou výbavou každého akvaristy, využijete ho v případě, že budete chtít, aby se krmení drželo na jednom místě a nebylo rozptýlené po celé hladině,
 • testy – zejména z počátku je dobré mít patřičné testovací proužky a technologie, kterým dokážete změřit pH, celkovou nebo uhličitanovou tvrdost vody, obsah amoniaku, dusitanů a dusičnanů, fosfátů i železa. Jakmile však budete mít dostatečnou praxi, nebudete muset test vody v akváriu provádět tak často.

Jak vyčistit akvárium

Pokud chcete mít akvárium dlouhodobě pěkné a ne zakalené, budete se mu muset pravidelně věnovat. Pokud bude údržba pravidelná, nebude příliš zdlouhavá. Každý den akvárku věnujete pár minut, každý týden zhruba hodinu a jednou za měsíc zhruba 2-3 hodiny. S čištěním vám pomohou nejen přípravky, ale také ryby, které čistí akvárium. Nejznámější jsou pod názvem sumečci přísavky.

Denní údržba

Při krmení stačí pohledem zkontrolovat, zda některá rybka nejeví známky nemoci a zda je v nádrži správný počet rybek. Pokud by se vám některé rybka zdála nemocná, rozhodně ji dejte do zvláštního akvárka a zahajte léčbu. Pokud se nedopočítáte přesného počtu rybek, najděte uhynulé tělíčko v nádrži, aby se jeho rozkladem zbytečně neznečišťovala voda. Pokud tělíčko nemůžete najít, podívejte se kolem akvária. Je možné, že rybka vyskočila ven. V případě že ji nenajdete v akvárku ani venku, je možné, že si na ní ostatní obyvatelé pochutnali.

Týdenní údržba

Věnujte se čištění předního skla od řas a usazenin, zkontrolujte i krycí skla a v případě potřeby je očistěte. Pokud v akváriu máte rychle rostoucí plovoucí rostliny, část z nich odstraňte, zkontrolujte i ostatní rostliny. Pokud se příliš rozrůstají, můžete je protrhat, zbavte se i žloutnoucích a odumírajících listů.

Jednou za 10-14 dní je potřeba vyměnit vodu. Nutnost výměny vody závisí na počtu rybek a množství rostlin. Pokud máte akvárium bez rostlin pouze s rybičkami, budete muset vodu čistit častěji. Pokud máte menší počet rybiček a rostliny, nebude výměna tak častá. Každopádně platí, že se voda nevyměňuje zároveň všechna, ale pouze 1/3 objemu. Pokud budete měnit více jak 30 % vody, měla by doplňovaná voda mít podobnou teplotu, jako má ta v akváriu. Větší objem vody by se měl nechat odstát kvůli usazení chlóru.

Měsíční údržba

Jednou za 3-4 týdny je nutné ze dna odkalit detrit, což jsou zbytky z potravy a výkalů, které zpracovaly bakterie. Pro tento úkon se používá odkalovací zvon a hadice. Pokud si všimnete sníženého průtoky vody filtrem, vyčistěte jeho filtrační náplň. Filtrační náplň čistěte ve vodě z nádrže.

Kalkulátor ceny akvária

Celkové pořizovací náklady větších akvárií nejsou zrovna zanedbatelné. Cena akvária na 100 l se vám se vším všudy včetně komody, která unese akvárium, vyšplhá na necelých 8 000 Kč, pokud ušetříte na stolku tak na necelých 6 000 Kč. Zařízení 200l akvária včetně podstavce se pohybuje okolo 10 000 Kč, bez podstavce kolem 8 000 Kč.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 170 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo