Jak vybrat akustickou kytaru

Pokud se chystáte hrát na kytaru, musíte si vybrat styl, kterému se budete věnovat. Láká vás spíše klasická kytara? V tom případě sáhněte po klasické kytaře neboli španělce. Pokud vás však láká hraní některého z hudebních žánrů (folk, blues, rock, country atd.), zvolte akustickou neboli westernovou kytaru. Výběrem akustické kytary vás provede náš průvodce.

Recenze akustických kytar

Do testu akustických kytar jsme zařadili kytary z nižší a střední cenové kategorie, které jsou vhodné především pro začátečníky a mírně pokročilé hráče. Nejčastějším typem těla je dreadnought neboli D-size. Výrobním materiálem je nejčastěji překližka, ale u dražších modelů i polomasiv.

Cort Earth 70

Typ tělaDreadnought
Povrchová úpravaMat
KorpusPolomasiv
Přední deskaSmrk
Zadní deskaMahagon
LubyMahagon
KrkMahagon
Počet pražců20
Pouzdro součástíne

Cort Earth 70 můžeme s klidným srdcem označit za produkt s dobrým poměrem cena/výkon. Cort kytary spadají spíše mezi levnější výrobky, které se však těší vysoké kvalitě. Konkrétně tento hudební nástroj ocení jak začátečníci, tak pokročilí hráči. Zmínit musíme polomasivní provedení, které se projevuje na krásném zvuku nástroje. Přední desku tvoří smrkové dřevo, zadní desku, luby a krk překližkový mahagon. Na krku s 20 pražci najdete poziční tečky, které vám usnadní orientaci při hraní. Kytara je charakteristická širším krkem s hodnotou 45 mm, takže je ideální volbou pro všechny, kteří mají širší prsty nebo přecházejí z hraní na špenělce na hru na westernové kytaře. Širší krk je ideální pro hráče, kteří upřednostňují hru prstovou technikou. Předností kytary je to, že dobře drží ladění.

Zjistit cenu

Crafter GA-8/N W/SB-DG

Typ tělaGrand Auditorium
Povrchová úpravaLesk
KorpusPolomasiv
Přední deskaSmrk
Zadní deskaMahagon
LubyMahagon
KrkMahagon
Počet pražců21
Pouzdro součástíAno

Z hlediska velikostního provedení se jedná snad o nejuniverzálnější kytaru, na kterou můžete na trhu narazit. Nachází se někdy mezi velikostí D-size a Grand Concert. Díky tomu je vhodná jak na prstové hraní, tak na hru trsátkem. Jedná se o polomasivní kytaru, jejíž přední desku tvoří smrkové dřevo. Luby, zadní desku a krk překližkový mahagon. Díky velikosti těla se můžete těšit na vyrovnaný zvuk středů, výšek i basů. Hmatník je vyrobený s indického palisandru a nese celkem 21 pražců, na kterých se snadno zorientujete díky pozičním tečkám. Pod ozvučnicí najdete pickguard, který chrání přední desku před poškrábání trsátkem. Vzhledem k pořizovací ceně i provedení korpusu bychom kytaru doporučili již pokročilým hráčům, kteří při hraní chtějí ukázat vše, co umí. Crafter guitars je značka, která se zrodila v roce 1972. Díky průmyslovému inženýrství může každý rok vyprodukovat neuvěřitelných 60 000 nástrojů.

Zjistit cenu

Stagg SA20D

Typ tělaDreadnought
Povrchová úpravaLesk
KorpusPřekližka
Přední deskaLípa
Zadní deskaLípa
LubyLípa
KrkNato
Počet pražců20
Pouzdro součástíne

Stagg SA20D je vhodným kouskem pro začátečníky. Příjemná pořizovací cena pohybující se okolo 2 000 Kč nezruinuje váš rozpočet a zároveň vás nebude bolet, když zjistíte, že kytara pro vás není ten nejvhodnější hudební nástroj. Výrobce to sice neuvádí, ale domníváme se, že vzhledem k pořizovací ceně je tělo kytary vyrobeno z překližky. Přední rezonanční deska, zadní deska a luby je vyrobeno z lípy. Vzhledem k dostupnosti lipového dřeva bývá pořizovací cena hudebních nástrojů z něj vyrobených poměrně nízká. Pro kytaru je charakteristická bohatá dynamika a silná odezva středů. Kytara je dostupná v přírodních barvách, ale také v populární modré nebo černé. Netypickým barevným provedením je i stínovaná varianta. Ladící mechanika je otevřená a poniklovaná. Hmatník je opatřeny pozičním tečkami pro snadnější orientaci při přechytávání akordů v různých polohách.

Zjistit cenu

Cort AD 810 OP

Typ tělaDreadnought
Povrchová úpravaLesk
KorpusPřekližka
Přední deskaSmrk
Zadní deskaMahagon
LubyMahagon
KrkMahagon
Počet pražců20
Pouzdro součástíne

Cort AD 810 je charakteristická svoji povrchovou úpravou open pore, která nechává vyniknout kresbu dřeva. Nástroj je vyroben z překližky smrku a mahagonu. Tato osvědčená kombinace dřev kytaře dodává vyvážený zvuk s potřebnou dávkou zvukové průraznosti. Vzhledem k příjemné pořizovací ceně vás jistě potěší skvělý zvuk, který kytara nabízí a dobré držení ladění. Kytara se dodává s poměrně tvrdými strunami, což může být pro začátečníky šok. Fingers style na nich nebude problém hrát, ale ruka trsátko nenahradí, takže jej doporučujeme přikoupit. Možností je také nákup měkčích strun.

Kytara je ideální volbou pro začátečníky i pokročilé, kteří hledají kvalitní hudební nástroj za nízkou cenu. Pořizovací cena není tak závratná, abyste se kytaru báli půjčit nebo s ní chodili hrát třeba k táboráku. Společně s kytarou obdržíte náhradní kolík ke strunám, náhradní plastový díl ke kobylce a imbusový klíč pro nastavení prohnutí krku kytary.

Zjistit cenu

Yamaha F 310

Typ tělaDreadnought
Povrchová úpravaLesk
KorpusPřekližka
Přední deskaSmrk
Zadní deskaMeranti
LubyMeranti
KrkNato
Počet pražců20
Pouzdro součástíne

Kytara tradiční značky Yamaha F310 je ideálním hudebním nástrojem pro začátečníky. Korpus je tvořen z překližky. Přední deska je vyrobena ze smrknu, luby a zadní deska z meranti a krk z nato. Obecně se jedná o kvalitně zpracovaný nástroj, který od hraní neodradí ani úplné začátečníky. Nástroj má klasické Dreadnought neboli D-size tělo. Toto zpracování patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším. Ladící mechanika na hlavě je chromovaná.

Pickguard chrání přední desku pod rezonančním otvorem před poškrábáním trsátkem. Kytara se z výroby dodává s poněkud dost tvrdými strunami, na které se začátečníkům, ale ani pokročilým hráčům nemusí dobře hrát, proto je lepší struny raději ihned vyměnit. Kytara je dostupná v barevném provedení Natural, Cherry Sunburst a Tabacco Brown Sunburst.

Zjistit cenu

Rozdíl mezi akustickou a klasickou kytarou

Akustická i klasická kytara disponují konstrukčním řešením, které náležitě odpovídá tomu, co chcete hrát. Samozřejmě to neznamená, že byste na akustickou nemohli hrát klasiku a na klasickou táborákové šlágry, ale musíte počítat s tím, že se tato záměna promítne především na zvuku.

Akustická kytara

 • Je větší a hlasitější,
 • akustická kytara má mnohem pronikavější zvuk,
 • při hraní se používají kovové struny a trsátko,
 • mívá užší krk, ale není to pravidlem,
 • používá se pro hraní všech moderních žánrů (rock, pop, country, bluegrass, folk…).

Klasická kytara

 • je tišší a má mnohem měkčí zvuk,
 • pro hraní se používají nylonové struny, které jsou měkčí a nemají takový tah, takže neutrhnou kobylku, jako by k tomu mohlo dojít při hraní na kovových,
 • má širší krk.

  

Jak vybrat velikost akustické kytary

Tělo se vyrábí v osmi různých tvarech, které ovlivňují zvuk, ale také pohodlnost při hraní. Každé provedení je jinak velké.

1. Dreadnought

Akustickou kytaru s tvarem těla Dreadnought navrhla americká firma C. F. Martin. Patří mezi nejoblíbenější a nejuniverzálnější. Lze je považovat za všestranné akustické kytary. Hraje se na ně především trsátkem a vynikají vyváženým zvukem napříč celým rozsahem: pevné basy, konkrétní středy a jasné výšky. Krk se k tělu usazuje obvykle na 14 poli (pražci). Dreadnought se také označují jako D nebo D-size či dreads (vše kvůli zjednodušení názvu). Tato nejrozšířenější westernová kytara se vyznačuje užším krkem s nastavitelnou ocelovou výztuhou a specificky upraveným žebrováním vrchní desky (nacházejícím se v útrobách kytary, tudíž je skryto oku okolí) pro použití silnějších kovových strun.

2. Kytara jumbo

Pro hudební nástroje s tímto označením je charakteristické velké a objemné tělo, které se podepisuje na silnějším a hlasitějším zvuku i zvýraznění basové frekvence. Hlubší zvuk je odrazem větších rozměrů. Jumbo se používá pro bohatou akordovou hru a díky svému tvaru se využívá i pro dvanáctistrunné povedení. Stejně jako u jiných westernových kytar je i zde krk k tělu připojen na 14 pražci.

3. Parlor

Tvar parlor je známý z přelomu 19. a 20. století, velké oblibě se těšil především v jazzové éře. Oproti D-size má menší tělo, což se odráží na zvuku, který je spíše středový. Díky kompaktním rozměrům je parlor vhodný především na cestování. Větší hlasitost předurčuje nástroj ke hraní fingerstylu (tedy prsty). Některé modely mohou mít krk k tělu přisazený již na 12. poli, ale výjimkou není ani pole 14. Díky menšímu tělu je vhodnou dětskou akustickou kytarou.

4. Grand Concert

Tento typ akustických kytar patří k nejmodernějším. Mezi jejich charakteristické rysy patří spíše menší tělo, které je předurčuje pro novou vlnu fingers hráčů.

5. Kytary Grand Auditorium

Jedná se o mezistupeň mezi D-size a Grand Concert, středně velkou kytaru. Dobře se na ně hraje jak prsty, tak trsátekm. Největší devízou těchto kytar je vyvážený zvuk napříč celým spektrem. V podstatě se jedná o nejuniverzálnější kytaru, která si postupně získává čím dál větší počet hráčů. Klidně ji můžeme označit jako top akustickou kytaru.

6. Grand Symphony

Díky své velikosti těla nabízejí silný a hlasitý zvuk. Na rozdíl od Grand Auditorium mají „turbo boost“, který poznáte podle pevnějších basů a robustnějšího zvuku.

7. Grand Orchestra

Jedná se o akustiky s největším tělem, což se podepisuje na silné basové odezvě, hlasitém zvuku a dlouhému dozvuku (soustain). Charakteristická je také obrovská dynamika. Hutného zvuku se dočkáte ať budete hrát celé akordy trsátkem, nebo jednotlivé struny vybrnkávat.

8. Dvanáctistrunné kytary

Dvanáctistrunky mají jednotlivé struny zdvojené. Páry jednotlivých strun jsou umístěny blízko u sebe, aby je bylo možné zmáčknout jedním prstem. Díky tomu se rozezní najednou. Pro dvanáctistrunné nástroje je charakteristický plnější a bohatší zvuk. Páry dvou nejtenčích strun (E, H) jsou laděny stejně, ostatní s jednooktávovým rozdílem.

Tabulka velikostí

Věk hudebníkaVýška hudebníka v cmVelikost kytary
4 – 6 let110-115akustická kytara ¼ (81 cm)
5 – 8 let116-136akustická kytara ½ (91 cm)
8 – 11 let137-150akustická kytara ¾ (96 cm)
11 let – dospělost151 a víceakustická kytara 4/4 (plná velikost 102-107 cm)

Pokud jste levák, jsou na trhu dostupné i desítky levorukých akustických kytar. Na první pohled je poznáte stranově obráceným tělem, nejviditelněji je to znát především na krku, u elektrických modelů na tvaru hlavy, na ladicí mechanice, kobylce a nultém pražci. Nástroje vyšší kvality mají i jinak provedení vnitřní žebrování.

Z čeho se kytara skládá

Každý kytarista by měl vědět, které části hudební nástroj tvoří:

 • kobylka – se na akustické kytaře nachází na přední resonanční desce a nese sedlový pražec se strunami,
 • sedlový pražec – podobně jako nultý pražec, nese struny a ovlivňuje jejich vzdálenost od hmatníku,
 • přední rezonanční deska – najdete na ní ozvučnici, kobylku a část krku,
 • ozvučnice – kulatý otvor na rezonanční desce,
 • pickguard – ochranná část pod ozvučnicí, která rezonanční desku chrání proti poškrábání trsátkem,
 • luby – boční desky spojující přední desku a záda kytary,
 • krk – prochází od těla k hlavici a nese hmatník se strunami,
 • výřez – akustická kytara s výřezem je vhodná pro ty, kteří se chtějí na hmatníku pohybovat i ve vyšších polohách (okolo 12. pražce a dál). Ne každá kytara výřez má, pokud se pro tento typ rozhodnete, připravte se na to, že si za provedení něco připlatíte.
 • hmatník – nachází se na krku, je opatřen pražci a pozičními tečkami,
 • nultý pražec – zpravidla bílá část před hlavicí, která nese struny,
 • hlava – obsahuje ladící mechaniku a kolíky.

Výroba akustických kytar: materiál

Do výrobního materiálu spadá nejen masiv, ale také překližka a kombinace materiálů. Korpus (tělo) může být vyrobeno z :

 • překližky – akustické kytary s korpusem z překližky jsou vhodné pro začátečníky a to nejen proto, že jejich pořizovací cena bývá nižší, ale také protože nejsou náročné na údržbu. Překližkové neboli vrstvené kytary jsou vhodné na cestování i k ohni, jelikož jsou odolné vůči okolním vlivům.
 • Polomasiv – pro výrobu přední rezonanční desky se používá masiv, luby a záda jsou vyrobeny z vrstveného materiálu (překližky). Pro polomasivní kytary je charakteristický bohatší a plnější zvuk, ale zároveň větší náchylnost na vlhkost. V místnosti, kde kytaru skladujete, byste vlhkost měli alespoň minimálně kontrolovat.
 • Celomasiv – kytary jejichž přední deska, luby i zadní deska je vyrobena z masivu, patří k těm nejlepším akustickým kytarám, které jsou na trhu k sehnání. Kvalita materiálu je na nejvyšší úrovni, což se samozřejmě pozitivně odráží na zvuku. U celomasivu se však musíte připravit na nejcitlivější reakce na změny okolních podmínek. Pečlivě musíte kontrolovat vlhkost místnosti, ve které se kytara nachází, jelikož dřevo má tendenci vlhkost pohlcovat, což vede k deformaci, stejně jako přílišné sucho a teplo v místnosti.

Dřeviny

Nejdůležitější částí je přední rezonanční deska, na kterou se přenášejí vibrace strun, takže nese velký podíl na výsledném zvuku a jeho charakteru. Přední desky se nejčastěji vyrábějí ze:

 • smrku – jedná se o nejpopulárnější dřevo, které se pro výrobu používá. Na výsledném zvuku se podepisuje jasným a zvonivým zněním. Ideální kombinace pružnosti a tvrdosti umožňuje nástrojům mít velký a dynamický rozsah.
 • Cedr – oproti smrku je měkčí, a ne tolik pružný, takže lépe snáší změny teplot a okolní vlhkosti. Hudební nástroj s rezonanční deskou z cedru má basovější zvuk a vyniká delším dozvukem (sustainem).

Setkat se můžete rovněž s dalšími dřevinami:

 • mahagon – jedná se o středně tvrdé, husté a velmi rezonanční dřevo. Je pro něj charakteristická silná odezva ve středových a basových frekvencích. Používá jak pro výrobu těla, tak krku.
 • Lípa – poznávacím znamením je měkkost a lehkost. Lipové dřevo má bohatou dynamiku se silnou odezvou zejména v oblasti středů. Vzhledem k jeho dostupnosti se z něj vyrábí především levné akustické kytary.
 • Palisandr – ve většině případů se z něj vyrábí hmatník. Vyznačuje se tvrdostí a velkou rezonancí.
 • Javor – patří mezi tvrdá dřeva, ze kterých se nejčastěji vyrábějí krky. Javor má nejlepší odezvu v oblasti výšek.
 • Eben – jedna z nejtvrdší a nejpevnějších dřevin, která je na dotek velmi jemná. Proto se používá na výrobu hmatníků u nejlepších akustických kytar. Z hlediska znělosti si nejlépe rozumí s basovými frekvencemi.

Elektro-akustické kytary

Při výběru si zodpovězte otázku, zda se s kytarou chystáte vystupovat i na veřejnosti. Pokud ano, měli byste sáhnout po akustické kytaře se snímačem. Jedná se o standardní akustické kytary, které jsou navíc vybaveny minipředzesilovačem a snímačem. Díky tomu akustickou kytaru snadno nazvučíte, jelikož ji jen připojíte do zesilovače nebo kytarového komba.

Jak vybrat struny pro akustickou kytaru

Na akustickou kytaru se zásadně „namotávají“ kovové struny, jelikož lépe zní. Na druhou stranu jsou mnohem tvrdší než struny nylonové, což může z počátku spoustu hráčů odradit. Na prstech se budou tvořit otlaky, ale po čase vám kůže na polštářcích ztvrdne, takže vás hraní „bolet“ nebude. Důležité je vytrvat! Kovové struny na akustickou kytaru se skládají z ocelového jádra a vinutí. Vinutí (to, čím je omotané jádro) je zpravidla z měkčího materiálu než samotné jádro (nejčastěji se vyrábí z bronzu či fosforbronzu).

Jádro může mít buď kruhový, nebo šestihranný profil. Životnost strun závisí na tom, jak o ně pečujete a také na tom, jak moc do nich při hraní „řežete“. Setkat se můžete s kovovými strunami potahovanými, které disponují ochranným povlakem zamezujícím znečišťování. Díky tomu je jejich životnost delší. „Potah“ je silný jen několik málo mikronů, neomezuje rozkmit struny a ani nijak výrazně neovlivňuje její zvukové vlastnosti. Podle čeho struny vybrat?

 • Vybírejte podle typu kytary.
 • Kytary s větším tělem (D-size nebo Jumbo) mají silnější rezonanční desku, která snese struny o síle 011 až 013.
 • Menší těla disponují slabší rezonanční deskou, mají slabší vnitřní žebrování a často i kratší menzuru (vzdálenost mezi kobylkou a nultým pražcem), takže se pro ně hodí struny o síle 010 až 011.
 • Obecně platí, že čím silnější struny zvolíte, tím hutnější a silnější zvuk dostanete, struny budou lépe držet ladění, ale hraní na ně bude obtížnější.
 • Silné struny (012 a více) nejsou příliš vhodné pro prstové hraní (fingers styl) nebo technicky náročnější hraní.
 • Slabší struny (009-010) jsou vhodnou volbou pro začátečníky, ale pouze po omezenou dobu (než si prsty zvyknou), jelikož tenké struny nedokážou dostatečně rozeznít rezonanční desku.

Značení strun:

 • Super light – 009,
 • Extra light – 010,
 • Custom light – 011,
 • Light – 012,
 • Medium – 013.

Nejlepší struny na akustickou kytaru vyberte podle toho, co chcete hrát. Pro hraní sól a ohýbaných tónů je lepší zvolit struny měkčí, u doprovodů sáhněte po středně tvrdých až tvrdých strunách (011-012).

Obal na akustickou kytaru

Zajímá vás, jak vybrat obal na akustickou kytaru? Záleží především na tom, jak chcete o svůj nástroj pečovat.

Pouzdra na akustickou kytaru bez polstrování

Jde o výrobky, které mohou mít pytlový charakter a nahoře se stahovat jen provázkem. Jde o velmi starý typ, který můžete znát především z „retro“ trampských filmů z předrevoluční doby. Nechybí jim ucho pro přenášení. Existují však také obaly, které mají horní část opatřenou zipem, na zádech najdete dva nastavitelné ramenní popruhy a na boku poutko pro nošení v ruce. Přední strana bývá opatřena kapsami. Nejčastěji se vyrábějí z nepromokavého materiálu a patří k nejlevnějším na trhu. Vaši kytaru ochrání maximálně před prachem a dešťovou přeháňkou.

Gigbagy

Jedná se o obal, který je opatřen alespoň minimálním polstrováním. V luxusnějším provedení jsou srovnatelné s pevnými casy. Disponují silným polstrováním (5-7 cm), masivními zipy a podlepenými švy, takže váš nástroj bude v bezpečí proti mechanickému poškození i rozmarům počasí. Také u těchto modelů najdete dva ramenní popruhy, které jsou polstrované, takže se na zádech pohodlně nosí. Kytara je v gigbagu dobře fixovaná nejen díky polstrování, ale také například páskem na suchý zip, který se zapíná kolem jejího krku.

Case a kufry

Jedná se o nejbezpečnější a zároveň nejdražší varianty obalů. Vzhledem k výrobním materiálům musíte počítat s vyšší hmotností (dřevěné kufry na akustickou kytaru, ale plastové casey jsou o poznání lehčí). Pro tento typ se rozhodněte v případě, že jste vlastníkem skutečně vzácného nebo drahého nástroje. Běžným a spolehlivým typem jsou soft casey, které jsou lehké a z hlediska ochrany jsou na půl cesty mezi pevnými kufry a gigbagy.

Nepostradatelné příslušenství

Ke kytaře se vám bude rozhodně hodit stojan, který nezabere příliš mnoho místa, a některé modely navíc disponují možností nastavení šířky, takže je využijete pro rozměrnější i menší kytary. Stojany mají nízkou hmotnost, takže je s sebou můžete vozit i na vystoupení. Pád je pro kytaru velmi nebezpečný. V lepším případě bude jen odřená, v tom horším se jí může zlomit i krk. Samozřejmostí je i ladička. Ideálně klipová rezonanční, kterou stačí připevnit na hlavu a ladit v jakkoliv rušném prostředí.

Rezonanční ladička totiž snímá pouze zvuk struny, nikoliv okolí. Dále si pořiďte obal a k zahození není ani kapodastr neboli kapo. Jedná se o posuvný barré pražec, který slouží k dočasnému přeladění nástroje a vypadá jako svěrka nebo kolíček na prádlo. Na kovové struny se nejlépe hraje trsátkem, které by ve vaší výbavě rovněž nemělo chybět. Vyrábí se buď z plastu, kovu nebo ze dřeva. Trsátek existuje celá řada a záleží jen na vás, se kterým se vám bude hrát nejlépe. Takže zkoušejte a zkoušejte.

Jakou značku akustické kytary vybrat

Na trhu můžete narazit na celou řadu „noname“ kytar, ale také kytar z dílen světoznámých výrobců, kteří se pyšní dlouhý tradicí a dobrou pověstí.

Akustické kytary Martin

C. F. Martin & Co. je americký výrobce kytar a strun známý po celém světě. Firma byla založena již v roce 1833 německým imigrantem Christianem Frederickem Martinem a dodnes je tradičním rodinným podnikem. Na nástroje této značky hraje například Eric Clapton, Sting nebo John Mayer. Nejlevnější kytary tohoto výrobce začínají na cenovce 10 000 Kč a dosáhnout mohou až k číslovce 200 000 Kč.

Akustické kytary značky Furch

Jedná se o českou firmu, která se výrobou kytar začala zabývat v 70. letech 20. století. Logem je písmeno F, což je začáteční písmeno jména a příjmení zakladatele Františka Furcha. Na počátku 90. let se kytary Furch Guitars prodávaly pouze na českém trhu, ale v současnosti se dodávají do pěti světových kontinentů. Na kytary této značky hraje například David Koller, Vlasta Redl, Thom Artway, Suzanne Vega nebo Al di Meola. Ceny nejlevnějších modelů začínají na 16 000 Kč a končí kolem 130 000 Kč.

Kytary Taylor

Značka Taylor Guitars je na trhu od roku 1974 a je hodnocena jako přední tvůrce prémiových akustických kytar. Pro hudební nástroje je charakteristická kombinace moderních a inovativních technik s důrazem na mistrovský detail. Firma pro výrobu používá počítačovou techniku, lasery a další high-tech nástroje. Kytary této značky je možné sehnat za 10 000 Kč, ale i za cenu přesahující hranici 200 000 Kč.

Akustické kytary Fender

Historie značky Fender čítá již sedm desetiletí. Její domovinou je jižní Kalifornie. Fender získal věhlas jak na poli studiové tvorby, tak na pódiích. Kromě kytar společnost vyrábí také zesilovače a další příslušenství pro kytary. Na kytary této značky hrají umělci z celého světa. V oblasti akustických kytar nepatří Fender k nejdražším výrobcům, a přitom nabízí kvalitní nástroje. Nejdražší akustické kytary pořídíte kolem 17 000 Kč a nejlevnější již za necelé 3 000 Kč.

Kytary značky Washburn

Již od roku 1883 se společnost Wahburn zabývá výrobou strunných nástrojů. V jejím portfoliu najdete kytary, mandolíny, benjo, ukulele a další. Na kytary z této výrobny hrají jak začátečníci, tak profesionálové ve všech hudebních žánrech. Nejlevnější akustiky jsou dostupné již kolem 4 000 Kč a nejdražší do 20 000 Kč.

Kytary Cort

Historie značky Cort se píše od roku 1973, kdy začínala jako dovozce klavírů. Postupně se však produkce rozšířila o výrobu kytar. V roce 1984 byla tvorba Cortu typická tím, že kytarám, především elektrickým, chyběla hlava s ladicí mechanikou. Mezi hlavní umělce hrající na kytary této značky patří Mathew Bellamy z Muse a kytarista Frank Gambale. Akustické kytary značky Cort spadají do levnější třídy, ve které kytary pořídíte v rozmezí 4 000 – 25 000 Kč.

Akustické kytaray Epiphone

Patří mezi nejstarší a nejuznávanější výrobce kytar s více než 140letou historií. Výrobě se věnuje již od roku 1873. Epiphone byla původně řecká rodinná opravna, která se postupem vypracovala v renomovanou značku. Do strun na těchto kytarách řezali John Lenon, George Harrison nebo Paul McCartney. Všechny, kteří nechtějí nákupem kvalitní kytary zruinovat svůj rozpočet, potěší poměrně nízké pořizovací ceny, které se pohybují od 3 000 Kč do 16 000 Kč.

Akustické kytary Gibson

Gibson je zvučné jméno, které řadu posluchačů i hráčů těší přes 100 let. Výroba kytar započala v roce 1894, v současné době společnost sídlí v Nashvillu. Po této značce sahají hudebníci všech stylů a žánrů. Portfilo Gibson zahrnuje kromě Gibsona také Epiphoner, Kramer a další. Nástroje spadají do cenové kategorie, ve které si budou vybírat spíše profesionálové. Cenovky se totiž pohybují od 25 000 Kč až k astronomické částce 180 000 Kč.

Akustické kytary Ibanez

Ibanez je japonskou značkou, která se v roce 1908 zabývala dovozem kytar do Japonska. Zhruba o 30 let později začala kytary také vyrábět. Charakteristickým znakem „ibanezek“ byl vzhled podobný švédskému stylu. Mezi přední kytaristy, kteří v ruce třímají tento nástroj, patří třeba Joe Satriani. Na poli akustických kytar jsou k sehnání hudební nástroje s cenovkou začínající na 3 000 Kč a končící na hodnotě pohybující se okolo 40 000 Kč.

Ceny akustických kytar

Pořizovací cena odpovídá výrobním materiálům. Pokud s hraním začínáte nebo chcete pořídit dětskou akustickou kytaru svému potomkovi, zkuste se nejdříve podívat na bazarech nebo vybírat v levnější cenové kategorii. V případě, že vás hraní nadchne, pořiďte si kvalitní hudební nástroj. Zhruba do 10 000 Kč pořídíte kytary vyrobené z vrstveného (překližkového) materiálu, kterými nepohrdnou začátečníci ani občasní hráči. V této cenové kategorii najdete cutway neboli kytary s výřezem i elektroakustické modely. Nad 10 000 Kč jsou k sehnání modely polomasivní a zhruba od 20 000 Kč koupíte kytaru celomasivní. Mezi nejdražší kytary patří například ty od značky Martin, které pořídíte za několik stovek tisíc korun.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 39 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo