Jak vybrat cestovní kufr + Velikosti

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Už se těšíte na dovolenou, víkend s přáteli nebo jedete na služební cestu, ale nemáte zabaleno, protože postrádáte vhodné zavazadlo? Pokud ano a nevíte si s výběrem rady, pak vám rádi poradíme. Nabídka je velmi široká, proto nemusí být rozhodování vůbec snadné. Abychom vám je usnadnili, seznámíme vás postupně se všemi důležitými parametry, které vám s výběrem ideálního cestovního kufru pomohou.

Nejlepší kufry

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Thule Subterra roller TSR356K černá 56 lZjistit cenu9000
100 %
2.Samsonite Base Boost Spinner 38N černá 39 lZjistit cenu4000
97 %
3.Travelite Air Base L Anthracite 105 lZjistit cenu4000
95 %
4.American Tourister Airconic černá 101 lZjistit cenu3500
94 %
5.ROCK TR-0241/3-L PP černá 86 LZjistit cenu4300
91 %
6.Heys Blue Agate S 36 lZjistit cenu3400
89 %

Jaké zavazadlo zvolit

Nejrůznějších typů zavazadel je obrovské množství, lze však vydělit tři základní typy: kufry, tašky a krosny.

Cestovní tašku nebo krosnu zvolte ve všech případech, kdy se budete častěji přesouvat z místa na místo. Tento typ zavazadel totiž umožňuje daleko pohodlnější a snazší manipulaci a lepší skladnost.

V tomto článku však bude řeč o cestovních kufrech, které jsou velmi vhodné při cestách letadlem a pro delší odpočinkové či služební pobyty. Obvykle také vypadají ve vaší ruce elegantněji, než krosna na zádech či taška na rameni (na služební cesty jsou z tohoto důvodu téměř nezbytností). Kromě toho také lépe ochrání vaše věci, jelikož jsou vyrobeny většinou z dostatečně pevných materiálů. Standardně se také jedná o cestovní kufry na kolečkách, díky čemuž nemusíte veškerou váhu nést, ale pohodlně táhnout za sebou či vedle sebe.

Na co se zaměřit

Před výběrem vhodného zavazadla byste si měli nejdříve položit následující otázky:

• K jakému účelu bude sloužit?
Kolik věcí potřebujete převážet?
Jakými dopravními prostředky budete cestovat?
Jak odolné by mělo zavazadlo být a co všechno musí vydržet?

Pokud znáte všechny odpovědi, máte téměř vyhráno. Velmi lehce si totiž odvodíte potřebné parametry, které má váš model splňovat.

Důležité parametry

Funkčnost jakéhokoli zavazadla ovlivňují především tyto parametry: velikost, materiál a funkční doplňky, jimiž jsou myšlena zejména madla či pojízdná kolečka. Je důležité se však zaměřit také na vnitřní uspořádání, bezpečnostní prvky (zámky apod.), design a zohlednit samozřejmě také pořizovací cenu.

Velikost

Velikost hraje při výběru naprosto zásadní roli, jelikož ovlivňuje nejen množství zavazadel, které si s sebou vezmete na cestu, ale i komfort či diskomfort při manipulaci, a nakonec třeba také to, zda se s nimi vejdete přímo do letadla či si budete muset připlatit za nadstandardně velký cestovní kufr uložený v zavazadlovém prostoru.

Doporučujeme také nezapomínat na skutečnost, že věcí, které povezete zpět může být dokonce více než těch, které jste si na cestu zabalili. Mnoho lidí si totiž s oblibou z dovolených vozí nejrůznější suvenýry, z nichž některé mohou nabývat skutečně velkých rozměrů.

Vhodnou velikost volte také vždy s ohledem na vaši sílu a schopnosti. Může se například poměrně snadno stát, že na letišti neseženete taxi a budete muset sami táhnout velký a těžký kufr do několik kilometrů vzdáleného hotelu. Proto (i když nebudete cestovat sami) vždy vybírejte jen takové zavazadlo, s nímž zvládnete pohodlně manipulovat i bez cizí pomoci.

Velkost cestovních kufrů se označuje podobně jako je tomu u oblečení, tedy písmeny S až XL (S = malý, M = střední, L a XL = velký). I v případě tohoto zboží se však výrobci nedrží přesných rozměrů, a proto se například dvě velikosti M od různých výrobců mohou rozměrově lišit. Z tohoto důvodu vždy věnujte pozornost také konkrétním rozměrům uvedeným v centimetrech, objemu v litrech, případně maximální nosnosti.zdroj

Co se velikosti týče, můžeme rozdělit cestovní kufry na:

Kabinové kufry (příruční zavazadlo)

Kabinové kufry jsou nejmenší (velikost S) a jejich rozměry by neměly přesáhnout: 55 cm (výška) x 40 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Jedná se totiž o typ kufru, který si s sebou můžete bezplatně vzít na palubu letadla většiny leteckých společností jako příruční zavazadlo. Pokud tedy letíte jen na dva nebo tři dny, je kabinový (palubní) kufr ideálním řešením, jelikož vám odpadne zdlouhavé čekání na odbavení a vydání zavazadla.

Musíte však počítat s tím, že do něj uložíte skutečně jen to nejdůležitější. Objem tohoto typu zavazadla se totiž pohybuje zpravidla od 30 l do 40 l, nosnost je maximálně 10 kg.

Středně velké kufry

Pokud jedete s celou rodinou na klasickou dovolenou (zejména do letních destinací) či na vícedenní služební cestu, postačí vám kufr velikosti M. Obvykle se jedná o zavazadlo vysoké do 60 cm až 80 cm s objemem od 60 l do 90 l a nosností do 20 kg.

Velké kufry

Je-li váš pobyt delší než týden nebo vyrážíte s celou rodinou na zimní dovolenou, doporučujeme zvolit největší cestovní kufr (o velikosti L až XL), jehož objem začíná na 90 l (a poměrně běžně šplhá až ke 150 l), nosnost se pohybuje zhruba do 30 kg.

Ačkoli si mnozí myslí, že čím větší, tím lepší, není tomu tak. S většími modely se nejen hůře manipuluje, ale (pokud cestujete letadlem) musíte hlídat jejich hmotnost, abyste nepřekročili váhový limit. Navíc pokud je nenaplníte zcela, mohou se vám volně uložené věci při manipulaci snáze poškodit.

Velmi populárním řešením je místo jednoho velkého použít vícero menších cestovních kufrů, které lze zakoupit v sadě stejného designu (obvykle ve třech různých velikostech). Jedná se o velmi praktické řešení.

Expandéry – kufry s možností rozšíření objemu

Kufry s možností rozšíření objemu (tzv. expandéry) jsou poměrně oblíbené. Obvykle se jedná o textilní zavazadla (výjimečně však také tzv. skořepinové), která jsou opatřena speciálním obvodovým zipem, jehož rozepnutím lze objem zvětšit dokonce až o 15 l. Nevýhodou je snížená odolnost, proto pozor co do jaké části kufru umístíte.

Tento typ využijete zejména v případě, pokud patříte mezi vášnivé sběratele suvenýrů a z cesty si jich obvykle odvážíte více, než unesete.

Materiál

Velmi důležitou roli (zejména pokud budete cestovat letadlem) hraje také materiál, z něhož je zavazadlo zhotoveno. Zde se výběr omezuje na tři základní možnosti, a to na kufry:

První dvě kategorie jsou nejoblíbenější. Pokud se mezi nimi nemůžete rozhodnout, a nevíte, zda dát přednost skořepinovému nebo textilnímu (látkovému) cestovnímu kufru, bohužel vám v tomto ohledu příliš neporadíme. Nelze totiž jednoznačně říci, která z těchto variant je lepší. Každá má totiž své pro i proti, budete se proto muset rozhodnout čistě na základě svých preferencí.

Skořepinové kufry

Mezi skořepinové cestovní kufry se řadí modely zejména plastové, ale také hliníkové. Protože jsou výjimečně odolné, nepromokavé (nemusí platit pro levnější modely) a lze v nich bez úhony převážet i křehké věci, doporučují se zejména do letadla. Výhodou je také velmi snadná údržba, jelikož je obvykle stačí otřít vlhkým hadříkem.

V současné době již platí pouze u levnějších modelů, že jsou těžké a náchylné k prasknutí. Pokud zvolíte vyšší kvalitu, můžete se setkat se skořepinovými kufry z velmi lehkých a pružných materiálů, které jsou odolnější a mnohdy i lehčí než zavazadla textilní. Samozřejmě i v tomto případě je potřeba dávat pozor, jelikož pokud zavazadlo upustíte z velké výšky, může se stát, že i jinak odolný materiál praskne nebo se promáčkne.

Nevýhodou také je, že pokud vám bude chybět jen několik milimetrů prostoru, skořepinový kufr do něj (na rozdíl od textilního) jednoduše nevměstnáte. Také objem ve většině případů nelze navýšit (až na drobné výjimky, které jsou – podobně jako textilní typ – vybaveny tzv. expandérem). Pokud si tedy neplánovaně chcete přivézt z dovolené nějaký ten větší suvenýr, a k vám se již nevejde, budete si k němu muset přikoupit ještě jedno zavazadlo.zdroj

Z čeho se vyrábí

Nejčastěji se lze setkat se čtyřmi materiály, které se při výrobě skořepinových cestovních kufrů používají. Jedná se o:

ABS

Akrylonitril-butadien-styren je velmi pevný a houževnatý plast, s nímž se při výrobě skořepinových kufrů setkáváme velmi často. Dobře si poradí s kolísáním teplot a mezi jeho další pozitiva patří odolnost proti tlaku či poškrábání. Není však tak pevný jako polypropylen. Jedná se však o poměrně levnou a dostupnou variantu.

PC

Polykarbonát je v mnohém podobný ABS plastu, vyniká však lepší pružností a nižší hmotností. Je tedy odolnější vůči tlaku i nárazům. Velmi často se kombinuje právě s ABS, čímž vzniká materiál odolný proti nárazu i poškrábání.

PP

Polypropylen nabízí ještě o něco nižší hmotnost a lepší odolnost než polykarbonát, jeho vlastnosti jej tedy předurčují pro časté cestování letadlem. Navíc je bezpečný, pokud se dostane do kontaktu s ohněm, jelikož produkuje jen malé množství kouře a žádné toxické látky. Výhodou je také to, že ho lze vyrobit v mnoha barevných variantách.

Speciálním typem tohoto materiálu je CURV a Duraflex, což jsou extrémně odolné, pružné a tenké plasty, které z vlastností polypropylenu těží to nejlepší.

ALU

Hliníková zavazadla jsou mimořádně odolná a téměř nezničitelná (velmi často se proto používá při výrobě moto kufrů na motorky nebo čtyřkolky). Často jde o slitinu hliníku a hořčíku, díky čemuž vzniká výjimečně odolný a lehký materiál. Jedná se také o velmi designově zdařilé kousky. Bohužel nepotěší výrazně vysoká cena, která se pohybuje i v řádech desítek tisíc.

Výhody a nevýhody skořepinových kufrů

 • vysoká odolnost
 • nepromokavost
 • snadná údržba
 • vhodné pro převoz křehkých věcí
 • elegantní design
 • vyšší cena
 • nepoddajnost
 • složité na opravu
 • riziko prasknutí (u levných modelů)
 • vyšší hmotnost (u levných modelů)

Textilní kufry

Druhou velkou skupinu tvoří zavazadla vyrobená z textilu. Mezi jejich nesporné výhody patří nízká hmotnost a cena, snadná manipulace, skladnost, poddajnost (v případě potřeby je lze trochu zmáčknout), množství vnějších i vnitřních kapes a přepážek (velmi praktické jsou především vnější kapsy) a zejména možnost rozšíření objemu až o 15 l. V případě poškození je navíc snazší je opravit, než jak je tomu u skořepinových modelů, u nichž je prasklina v podstatě neopravitelná.

Největší slabinou textilních kufrů je velmi špatná ochrana převážených věcí. Přestože jsou často zpevněné výztužemi, přeci jen může poměrně snadno dojít k rozmáčknutí či rozdrcení jejich obsahu. Z tohoto důvodu se zásadně nedoporučují pro cestování letadlem (výjimku tvoří pouze kabinová textilní zavazadla).

Bohužel mnoho leteckých společností se vůbec nezabývá opatrností při manipulaci se zavazadly cestujících, a ta jim poté vrací roztrhaná, rozřezaná či ušpiněná (čemuž bohužel často nezabrání ani zabalení do ochranné fólie). Z tohoto důvodu doporučujeme textilní modely používat pouze pro cestování autem, vlakem nebo autobusem.

Mezi nevýhody patří také náročnější údržba. V případě ušpinění může být velmi složité textilii vyčistit (částečnou výjimkou je balistický nylon). Problémem může být také velmi dobrá absorpce nepříjemných pachů z okolí. U většiny modelů navíc nelze počítat s nepromokavostí.zdroj

Z čeho se vyrábí

Mezi nejčastější materiály, z nichž se textilní kufry vyrábí, patří:

Nylon

Nylon se pro výrobu textilních zavazadel používá již velmi dlouho. Mezi jeho vlastnosti patří velmi nízká hmotnost, vynikající odolnost a pevnost. Lze jej také snáze udržet čistý. Navíc se vyrábí ve velmi široké paletě barev.

Polyester

Polyester je levnější než nylon, ale zároveň není tak odolný. Jeho kvalita se navíc může lišit v závislosti na technologii zpracování. Mnohé o kvalitě vypovídá hustota a tloušťka vláken tkaniny (čím blíže u sebe a čím tlustší vlákna, tím lépe).

Balistický nylon

Tento materiál sloužil původně pouze pro výrobu vojenských oděvů, dokázal totiž ochránit před ostrými úlomky a střepinami. Jedná se o mimořádně pevnou a odolnou tkaninu, kterou lze velmi snadno očistit. Nabízí však málo barevných provedení, jelikož je velmi obtížné ji obarvit. Nepotěší také velmi vysoká cena.

Výhody a nevýhody textilních kufrů

 • nižší cena
 • nižší hmotnost
 • lze rozšířit objem
 • množství vnějších i vnitřních kapes
 • poddajnost
 • snadná manipulace
 • lze snadno opravit
 • nevhodné pro převoz křehkých věcí
 • náročná údržba
 • snadno promokne
 • snadno se poničí a ušpiní

Kožené kufry

Zavazadla vyrobená z kůže jsou spíše designovou než praktickou záležitostí. Velmi snadno se poškrábají a jejich údržba je velmi obtížná. Pořizovací cena se navíc obvykle šplhá velmi vysoko. Pokud jsou však kvalitně ušity, vydrží vám prakticky navždy.

Doporučit je lze pouze pro kratší služební cesty.

Výhody a nevýhody kožených kufrů

 • velmi elegantní design
 • dlouhá životnost
 • velmi vysoká cena
 • snadno se poškrábou
 • obtížná údržba

Dětské kufry

Samostatnou skupinu zboží tvoří dětské cestovní kufry na kolečkách. Ty by měly splňovat několik důležitých kritérií. Měly by být velmi lehké a snadno ovladatelné (ideálně vybaveny většími gumovými kolečky), musí mít dostatečně dlouhou teleskopickou rukojeť, vnitřní popruhy, snadno ovladatelný zip, přiměřeně prostorné vnitřní kapsy a všeobecně dostatek kapes. Typický bývá design s dětskými motivy.

Dětské cestovní kufry navíc obvykle svými rozměry splňují požadavky, které jsou kladeny na příruční zavazadla, a je tedy možné je vzít bez problému na palubu letadla.

Jakou velikost kufru pro děti?

Velikost kufru pro děti se mění v závislosti na jejich věku.

 • Mladším dětem do 4 let se doporučují menší kufry do 20 litrů.
 • Pro děti ve věku 4-7 let je ideální velikost kufru mezi 20 a 30 litry.
 • Děti starší 8 let už mohou mít větší kufry s objemem nad 30 litry.

Pokud jde o výběr kufru pro týdenní tábor nebo školu v přírodě, velikost by měla odpovídat potřebám a kapacitě dítěte. Ale zároveň myslete na to, že dítě musí být schopno s kufrem samostatně manipulovat.

Funkční doplňky

Součástí každého cestovního kufru by měly být také určité doplňky, které zajistí maximální pohodlí při manipulaci a přepravě nákladu. Z tohoto hlediska je velmi důležité zejména pohodlná a funkční rukojeť a madla či kolečka, která výrazně usnadní transport.

Rukojeť

Rukojeť si v ideálním případě vždy vyzkoušejte – musí vám dobře padnou do ruky, odpovídat vaší výšce, a pokud je vysunovací/teleskopická (což už dnes patří mezi běžný standard), manipulace by měla být snadná a rychlá bez zadrhávání.

Ujistěte se také, že je rukojeť opatřena pojistkou proti zpětnému zasunutí, sama se nevysouvá a umožňuje nastavení do více výškových poloh (díky tomu se se zavazadlem bude pohodlně manipulovat vyšším i nižším osobám). Doporučujeme také volit raději pogumovaný protiskluzový povrch.

Madla

Pro snazší manipulaci (zejména zvedání) by zavazadlo mělo být opatřeno také madly. A to minimálně dvěma – jedním na kratší a druhým na delší straně. Díky tomu jej v případě potřeby snadno vezmete do ruky, přenesete nebo kamkoli uložíte. Určitě se zajímejte také o to, jak jsou madla řešena, z čeho jsou vyrobena a zda jsou dostatečně pevná.

Zejména u lehčích modelů se lze setkat také s popruhy, díky nimž je lze v případě potřeby nosit také jako batoh.

Kolečka

V současnosti jsou kolečka nepostradatelnou součástí téměř všech cestovních zavazadel. A není divu – díky nim totiž nemusíte náklad nést, ale jednoduše jej vezete vedle sebe nebo táhnete za sebou.

Jaký počet však zvolit? Na trhu najdete cestovní kufry se dvěma (tzv. upright) a se čtyřmi (tzv. spinner) kolečky.

Uprighty jsou modely opatřené dvěma kolečky. Výhodou tohoto řešení je snazší překonávání překážet (schodů, obrubníků, členitého terénu) a také skutečnost, že pokud takové zavazadlo postavíte, zůstane stát na místě (neodjede, jelikož je zapřeno o hranu bez koleček). Takový model však musíte pouze táhnout. Mezi jeho nevýhody patří také horší stabilita. Navíc, pokud se vám jedno kolečko porouchá nebo je urazíte, budete muset zavazadlo nést.

Naproti tomu spinnery jsou vybaveny čtyřmi kolečky (jež se otáčejí o 360°). Tyto modely proto vynikají mnohem lepší stabilitou a můžete je vedle sebe velmi snadno vést, což výrazně usnadňuje průchod přeplněnou letištní halou nebo rušnou ulicí. Navíc jsou lépe ovladatelné, pohotovější a nepřevrátí se, když náhle pustíte rukojeť. Necháte-li je však stát na nerovném terénu, mohou vám jednoduše ujet.zdroj

Ačkoli je možné spinnery táhnout za sebou podobně jako uprighty, není to tak snadné. A jelikož jsou určeny především pro rovné povrchy, s překážkami si také neporadí příliš dobře.

Kromě počtu je také velmi důležitá velikost a materiál, z něhož jsou kolečka vyrobena. Obecně platí, že čím větší jsou, tím lepší je také ovladatelnost zavazadla a tím lépe si poradí na nerovném povrchu.

Co se týče materiálu, volte raději kolečka gumová s kovovými ložisky. Mezi jejich přednosti patří to, že se nezasekávají a nedělá jim problém ani kamenitý nebo jinak členitý povrch, navíc nejsou hlučná.

Zejména u levnějších modelů se však běžně používají kolečka plastová, která si obvykle příliš neporadí s nerovnostmi a jsou také hlučnější. Pokud se navíc jedná o velmi levné provedení, je poměrně snadné je urazit. Proto vždy volte raději kolečka částečně zapuštěná do podvozku.

Vhodné je také, pokud jsou kolečka umístěna daleko od sebe, jelikož zajišťují vyšší stabilitu zavazadla. Pogumovaný povrch koleček navíc účinně snižuje hlučnost při jízdě. U dražších cestovních kufrů lze narazit také na vyměnitelná náhradní kolečka.

Organizace vnitřního prostoru

Výše zmíněné parametry jsou patrné při pohledu zvenčí, co však najdeme, jakmile zavazadlo otevřeme? Vnitřní prostor kvalitního zavazadla by měl být navržen zejména s ohledem na praktičnost. Rozhodně by neměla chybět velká přepážka, která prostor rozděluje na dvě části, užitečný je také dostatek různě velkých kapes a přihrádek (velmi praktická je přihrádka na notebook).

Vnitřní prostor většiny skořepinových modelů je rozdělen textilní přepážkou na dvě části. Tato přepážka je obvykle opatřena kapsami, které umožňují přehledné uložení drobnějších předmětů. Textilní modely mají zpravidla kapes a přihrádek více a jsou obvykle daleko více členěny přepážkami.

Uvnitř většiny typů se nachází nastavitelné bezpečnostní popruhy, které při manipulaci zabraňují samovolnému pohybu věcí uvnitř. Někdy bývá součástí úložného prostoru kufru také nepromokavá kapsa například na kosmetické potřeby. Pokud se vám náhodou stane, že se při manipulaci se zavazadlem například uvolní víčko od šampónu, díky nepromokavé kapse zůstanou ostatní zavazadla čistá.

U některých modelů se můžete setkat také například se speciálním prostorem pro mokré nebo špinavé oblečení, vestavěným ramínkem, díky němuž dovnitř můžete beze strachu uložit například čerstvě vyžehlený oblek, případně s vestavěným zrcadlem.

Při výběru však vždy dbejte na to, aby vnitřní uspořádání zavazadla odpovídalo vašim požadavkům a potřebám. Vnitřní organizéry či gumové vany je možné do některých cestovních kufrů také dokoupit zvlášť.

Bezpečnostní prvky

Zejména pokud cestujete do zemí s vyšší mírou kriminality, je žádoucí, aby bylo vaše zavazadlo opatřeno potřebnými bezpečnostními prvky – zejména kvalitním zámkem či dvojitým zipem.

Zámek

Velkou výhodou skořepinových kufrů je, že jsou většinou opatřeny integrovaným číselným zámkem, který zajišťuje jezdce zipu. U textilních typů však zámky obvykle nenajdeme, a je tedy vhodné je dokoupit a upevnit zvlášť. Zvolit můžete například visací zámek (kombinační nebo na klíč), jímž uzamknete jezdce zipu k sobě.

TSA zámek

U dražších modelů se lze setkat s tzv. kódovým TSA zámkem, kterým je vhodné opatřit cestovní kufry, které si vezmete do letadla zejména při cestách do Velké Británie, USA nebo Japonska. TSA zámek je speciální typ zámku, který byl navržen tak, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům Americké agentury pro bezpečnost v dopravě (TSA – Transportation Security Administration).  

Jak funguje TSA zámek?

Představte si situaci, kdy cestujete letadlem a chcete uzamknout své zavazadlo pro větší bezpečí. Pokud byste použili obyčejný zámek a bezpečnostní personál na letišti by potřeboval prohledat vaše zavazadlo, museli by zámek rozříznout. To by bylo nepříjemné. Zde přichází na řadu TSA zámek. Je to zámek, který můžete uzamknout a otevřít pomocí klíče nebo kombinace, ale který také má speciální místo, které umožňuje pracovníkům letiště otevřít zámek pomocí univerzálního „master“ klíče. Tento klíč mají pouze pracovníci TSA a používají jej pouze v případě, že potřebují zkontrolovat obsah zavazadla. Po prohlídce zavazadla zamknou zámek zpět.

Jak nastavím kód

Je to snadno pochopitelné i z níže uvedeného videa, ale jednoduše to popíšu. TSA zámek má malé tlačítko reset. Stisknete ho tenkým tvrdým předmětem, jako je třeba špendlík, až se zacvakne v zadní pozici. Potom si zvolíte nový kód na zámku. Když máte nový kód nastavený, opět stisknete tlačítko reset. A je to. Teď můžete otevřít zámek svým novým kódem.

Jak poznám TSA zámek?

TSA zámek poznáte podle speciálního TSA loga, které je na něm. Logo se skládá z červeného diamantu a může obsahovat i písmena „TSA“ uvnitř diamantu.

Dvojitý zip

Novinkou na trhu je také tzv. dvojitý bezpečnostní zip, který pomůže efektivně uchránit obsah zavazadla před nežádoucím vniknutím. Je odolný proti propisce i jiným ostrým nástrojům, takže se do kufru nikdo nedostane.

Design

Protože zavazadlo lze chápat jako módní doplněk, vyplatí se věnovat pozornost také výběru vhodné barvy, vzoru či potisku. Vybírat můžete také mezi hladkým či strukturovaným povrchem. Výrobci nabízejí nepřeberné množství nejrůznější variant a někdy si můžete preferovaný vzhled dokonce sami navrhnout.

Pokud si nejste designem jistí, rozhodně nic nezkazíte klasickou elegantní černou ozdobenou decentním motivem. V posledních letech však začaly být oblíbené i výrazné a extravagantní barvy. Mnoho lidí (především žen) volí například zářivě růžový nebo sytě červený kufr. To však má také své praktické opodstatnění, jelikož výrazně barevné zavazadlo je na zavazadlovém pásu mezi ostatními fádními černými viditelné na první pohled. Urychlíte tak pobyt v letištní hale a zároveň výrazně snížíte pravděpodobnost záměny vašeho zavazadla.

Velmi zajímavým řešením mohou být také nejrůznější obaly na cestovní kufry, které je promění v netradiční stylový doplněk.

Doplňky

Mezi nejžádanější doplňky cestovních kufrů patří zejména ochranný obal, stahovací popruh, jmenovka či váha.

O ochranném obalu jsme se již částečně zmínili. Nejenže obal zajímavě promění vzhled, ale zabrání také náhodnému otevření a poničení kufru při odbavení a následné manipulaci při přesunu do a z letadla. Vhodně zvolený obal může také výrazně přispět k ochraně převážených věcí, jelikož zpevní celou konstrukci. Vyrábí se z natahovacích a nepromokavých materiálů, které je možné prát v pračce (článek s recenzemi automatických praček), takže i v případě ušpinění nebude problém s jeho vyčištěním. Obal má většinou otvor na vytahovací madlo, takže je plně funkční. „Obalování“ je velmi snadné. Obal stačí na kufr natáhnout a ze spodní strany zapnout na druky. Díky natahovací látce je možné ho použít na různě vysoké kufry.

Velmi účinně brání otevření také stahovací popruh, jímž zavazadlo – místo běžné plastové fólie – jednoduše stáhnete a zároveň zpevníte.

Pokud zvolíte tradičnější design, může se stát, že na přepravním páse nebudete moci své zavazadlo mezi ostatními najít. V takovém případě se vyplatí, mít cestovní kufr viditelně označený visačkou či jmenovkou. Toto opatření je užitečné také pro případ, že se vám zavazadlo ztratí. Kromě jména se proto doporučuje uvádět i kontakt.

Některé dražší modely dokonce disponují zabudovanou váhou. Pokud to přeženete s nákupy suvenýrů, neztratíte přehled o aktuální hmotnosti vašeho zavazadla, což se hodí zejména před odletem.

Jak vyčistit cestovní kufr?

Ačkoli na to mnoho lidí zapomíná, o cestovní kufr je také potřeba pečovat. K čištění zevnitř i zvenčí používejte zásadně pouze teplou vodu a šetrné čisticí prostředky (např. jemná mýdla nebo speciální čisticí prostředky na zavazadla). Nikdy na ně neaplikujte agresivní údržbové prostředky, mohlo by tak velmi snadno dojít k poškození materiálu nebo ztrátě barvy. V žádném případě textilní kufry neperte v pračce!

Chcete-li ušpinění zavazadla předejít, textilní zavazadla impregnujte a na skořepinová použijte speciální obal nebo je obalte fólií. Pokud za tuto službu nechcete platit přímo na letišti, doporučujeme zakoupit speciální fólii na balení nábytku. Ta je pevnější a přilne lépe než klasická potravinářská.

Cenové relace

I pokud na cesty vyrážíte méně často, do kvalitního zavazadla se rozhodně vyplatí zainvestovat. Je důležité si uvědomit, že ochraňuje vaše věci, které budete několik dní až týdnů skutečně potřebovat. Kromě toho volba kvalitního modelu velmi usnadní manipulaci i transport takového zavazadla (myslete na to, že může vážit klidně i 30 kg). Součástí dražších typů navíc bývají zpravidla také propracované integrované zámky.

Rozdělit můžeme celkem čtyři cenové kategorie:

 •  do 3 000 Kč
 • od 3 000 do 7 000 Kč
 • nad 7 000 Kč

Levné kufry

Do 3 000 Kč, zde najdete zejména menší a střední skořepinové i textilní cestovní kufry dostačující kvality, které vám i při běžném cestování několikrát do roka dobře poslouží (ideální jsou například na letní dovolené). Většinou jsou vybaveny také integrovaným kódovým zámkem. Musíte však počítat s vyšší hmotností a méně propracovanými funkčními prvky (rukojeť, madla, kolečka).

Setkáte se zde i s nepříliš kvalitními sadami skořepinových cestovních kufrů, které však – pro jejich nižší kvalitu – spíše nedoporučujeme.

V případě, že sháníte kufr na velmi časté cestování (a to zejména letadlem), doporučujeme sáhnout ještě hlouběji do kapsy a zvolit model za vyšší cenu.

Kvalitní kufry

Pokud cestujete často a na další vzdálenosti, doporučujeme vybírat vhodný model v rozmezí okolo 5 000 Kč. Získáte tak kvalitní zavazadlo malých, středních i velkých rozměrů. V nabídce jsou také velmi často poměrně kvalitní sady.

Samozřejmostí je integrovaný zámek nebo přímo TSA zámek. Kvalita použitých materiálů (a to jak u textilních, tak u skořepinových typů) je již velmi dobrá, díky čemuž váží méně a jsou odolnější. Také rukojeť či kolečka bývají vyrobeny z kvalitnějších materiálů a déle vydrží.

Luxusní kufry

Jestli jste ochotni zaplatit za cestovní kufr nad 7 000 Kč, můžete si být jisti top kvalitou a těmi nejlepšími použitými materiály, které disponují skvělými vlastnostmi (vynikající odolností, pevností, nepromokavostí a velmi nízkou hmotností – narazit můžete dokonce na ultralehké modely). Samozřejmostí bývá TSA zámek, dvojitý zip, saténová podšívka nebo rukojeť s gelovou výplní. Navíc se obvykle jedná o designově velmi zdařilé modely.

Do této kategorie spadají také kožené nebo hliníkové cestovní kufry.

Tipy na závěr

 1. V ideálním případě nakupujte v kamenných prodejnách. Budete si tak moci jednotlivé modely prohlédnout a zejména vyzkoušet. Musí vám totiž dobře padnout to ruky, snadno se otevírat, ovládat či přenášet, a to bohužel z internetových stránek nezjistíte.
 2. Pokud letíte letadlem, počítejte s tím, že vaše zavazadlo může při převozu do nebo z letadla zmoknout, často se totiž převáží na odkrytých vozících. Vždy je proto dobře zabezpečte proti dešti.
 3. Efektivně ušetřit cenné místo uvnitř zavazadla lze pomocí vakuového pytle nebo sáčku. Oblečení do něj jednoduše vložíte, sáček uzavřete zipem, srolujete, a poté pomocí ventilu vypustíte přebytečný vzduch.
 4. Při výběru nejlepšího skořepinového či textilního cestovního kufru také doporučujeme věnovat pozornost uživatelským recenzím či vítězům nezávislých testů, tato zavazadla totiž obvykle představují nej produkty na trhu.
 5. Pokud si chcete pořídit kvalitní, ale levný cestovní kufr na kolečkách, vyplatí se sledovat také nejrůznější výprodeje či akce (případně se poohlédnout v bazaru, kde lze velmi levně pořídit již použité kusy).

Co se nesmí brát na palubu letadla?

Zjednodušeně řečeno, v příručním zavazadle nesmíte mít nic co, co by mohlo ohrozit vaše spolucestující. 

 • Zbraně a střelivo: včetně airsoftových zbraní
 • Výbušniny a hořlaviny: například například petardy, zápalky, benzín …
 • Ostré předměty: například nože, nůžky, pilky atd., malé nůžky na nehty jsou obvykle povoleny
 • Tekutiny a gely: Cestující mohou na palubu letadla přinést pouze malé množství tekutin a gelů. Existují výjimky pro léky a speciální stravu (včetně dětské stravy).
 • Chemické a toxické látky: například kyseliny, peroxidy, jedy ….

Co si můžu vzít na palubu letadla?

Každý cestující může mít s sebou jedno ruční zavazadlo. Velikost a hmotnost tohoto zavazadla se může lišit v závislosti na letecké společnosti, ale obecně platí, že by mělo být dostatečně malé na to, aby se vešlo do přihrádky nad hlavou nebo pod sedadlo před vámi.

 • Tekutiny: Tekutiny mohou být na palubu přineseny pouze v malých množstvích. Každá nádoba s tekutinou musí být maximálně 100 ml a všechny nádoby musí být umístěny do jednoho průhledného uzavíratelného sáčku o objemu max 1 litru. Tekutiny zahrnují vodu, kosmetiku, krémy, gely atd.
 • Léky: Léky a speciální výživa, které potřebujete během letu, můžete vzít na palubu v potřebném množství. 
 • Elektronika: Můžete vzít s sebou notebook, mobilní telefon, tablet a další elektronické zařízení. Všechny tyto věci budou muset projít bezpečnostní kontrolou.

Jak velké je příruční zavazadlo

Jak velký batoh si můžu vzít do letadla? Teoreticky je to jednoduché a platí, že příruční zavazadlo by mělo mít na výšku 56 cm, na šířku 45 cm a na hloubku 25 cm. To jsou standardní rozměry, které určila mezinárodní letecká organizace IATA. zdroj

Ale každá letecká společnost může mít trochu jiné rozměry pro příruční zavazadla. Takže realita je mnohem složitější. Tady jsou příklady pro některé z nich:

 • U Ryanairu by mělo být zavazadlo na výšku 40 cm, na šířku 25 cm a na hloubku 20 cm.
 • Wizz Air povoluje zavazadlo na výšku 40 cm, na šířku 30 cm a na hloubku 20 cm.
 • EasyJet umožňuje zavazadla na výšku 56 cm, na šířku 45 cm a na hloubku 25 cm.
 • Norwegian a Volotea povolují zavazadla na výšku 55 cm, na šířku 40 cm a na hloubku 23 cm, a navíc si můžeš vzít i osobní tašku.
 • ČSA a Smart Wings povolují zavazadla na výšku 55 cm, na šířku 45 cm a na hloubku 25 cm.
 • U Lufthansy, Air France, KLM, a British Airways by mělo být zavazadlo na výšku 55 cm, na šířku 40 cm a na hloubku 23 cm, a navíc si můžete vzít i osobní tašku.
 • Emirates povoluje zavazadla na výšku 55 cm, na šířku 38 cm a na hloubku 20 cm, a navíc si můžete vzít i osobní tašku.
 • Qatar Airways povoluje zavazadla na výšku 50 cm, na šířku 37 cm a na hloubku 25 cm, a navíc si můžeš vzít i osobní tašku.

Nezapomeňte, že je vždy nejlepší si před letem u letecké společnosti ověřit maximální povolené rozměry příručního zavazadla. Vyhnete se tak komplikacím při nástupu do letadla.

Jak zabalit léky do letadla?

Léky, které potřebujete během své cesty, můžete vzít s sebou v jakémkoliv množství a objemu, ale je nutné informovat o tom pracovníky při bezpečnostní kontrole. Doporučuje se mít u sebe lékařský předpis nebo potvrzení od zdravotnického zařízení, který může být pracovníky požadován ke kontrole. zdroj

Kosmetika

Bez omezení můžete kosmetiku přepravovat v zavazadle, které jde po odbavení do zavazadlového prostoru. V příručním zavazadle, můžete mít kapalnou kosmetiku (i emulze, gely, pasty, aerosoly atd.), ale musí splňovat podmínky pro kapaliny v příručním zavazadle.

Kdy byl vynalezen kufr?

Moderní kufr, jak ho známe dnes, byl vynalezen až ve 20. století. Významným prvkem bylo přidání koleček a teleskopické rukojeti, což umožnilo snadnější manipulaci s kufrem. Tento koncept, známý jako „kufr na kolečkách„, byl patentován v roce 1970 Američanem Bernardem D. Sadowem.

Sadow, který byl majitelem výrobce kufrů, přišel na tento nápad poté, co viděl, jak pracovník na letišti manipuluje s těžkým kusem zařízení, který byl na kolečkách. Když se vrátil do své firmy, přidal na jeden z kufrů kolečka a popruh a tak se zrodil moderní kufr na kolečkách.

Od té doby se kufry dále vyvíjejí a zlepšují, s novými vynálezy, jako jsou otáčecí kolečka, lehké materiály a chytré funkce, jako jsou zabudované váhy a sledovací zařízení.

Jaké jsou nejlepší kufry?

Pokud potřebujete bezpečně přepravovat křehké věci, nejlepší volbou je rozhodně skořepinový kufr. Tyto kufry jsou vyrobené z plastu nebo hliníku, jsou hodně odolné a špatně se poškodí. Často mají TSA zámek.

Důležité je, že plasty, které se na výrobu kufrů používají, mají různé kvality. A proto je dobré výběr materiálu nepodcenit. O tom jaké vlastnosti mají nejčastěji používané materiály, tj: ABS (akrylonitril-butadien-styren), PC (polykarbonát), PP (polypropylen) a ALU (hliník) píšeme v úvodu článku. Pokud cestujete častěji, tak se šetřit nevyplatí. Kvalitní kufr z odolného materiálu vydrží pády a nárazy bez poškození, což o mnoha levnějších napodobeninách známějších značek neplatí.

Jakou velikost kufru?

Častý dotaz je o tom jak velký kufr se hodí na jak dlouhou dovolenou. Nutno říct, že je to značně individuální. Rodina s malými dětmi bude mít klidně tři kufry plné věcí jen pro ně. A naopak pokud jede parta mladých lidí bez rodin, tak nejspíš budou mít kufry poloprázdné.

Na týden

Doporučuje se kufr o objemu zhruba 40 – 60 litrů. V takovém kufru je dostatek místa na nezbytnosti jako jsou oblečení, toaletní potřeby a možná pár drobných věcí na zábavu, aniž byste se museli zásadněji omezovat.

Na 14 dní

V takovém případě doporučujeme velký kufr. Ty mají obvykle objem kolem 80 litrů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 81 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. Supr jsou odlehčené kufry. Narazili jsme na ně teprve nedávno, ale hned jsme si s rodinkou pořídili celou sadu. Je to opravdu dost poznat, že jsou tyto kufry vyrobené ze speciálních lehkých materiálů…při delším cestování si hodně ulehčíte..

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo