Jak vybrat čtečku elektronických knih

Čtečky elektronických knih jsou mobilní zařízení sloužící pro četbu elektronických knih či časopisů. Mimo tuto základní funkci nabízí většina nových modelů i doplňkové funkce jako je slovník, přehrávání videí či písniček, audio knihy či webový prohlížeč. Jak fungují čtečky elektronických knih? Jak dlouho vydrží čtečka v provozu? Na co si dát při výběru čtečky pozor? Podívejme se na to společně.

Výhody čteček

 • Velká paměť – jednou z hlavních výhod je počet knih, které do tohoto zařízení můžete dostat. Ty se liší podle kapacity čtečky, ale snad do každé čtečky co je na trhu se vám vejde minimálně několik desítek knížek
 • Nízká hmotnost – ta souvisí s předchozím bodem. Jedete na dovolenou a berete si sebou čtyři knihy co váží dohromady kilo a půl. Nebo jednu čtečku ve které máte všechny knihy a váží něco přes sto gramů.
 • Nastavení velikosti písma – večer se vám lépe čte větší písmo a písmo v běžných knihách je pro vás malé? Žádný problém, čtečku nastavíte na jakou velikost písma je vám příjemné.
 • Slovník – čtete v cizím jazyce a občas si potřebujete vyhledat neznámé slovíčko? Mnohé čtečky jsou vybaveny slovníky a tak není potřeba mít samostatný slovník.

Nevýhody čteček

 • Cena – kvalitní přístroj stojí několik tisíc korun. Cena elektronických knih je pak 2-3x menší než jejich tištěných verzí, pokud rádi a hodně čtete, investice se vám brzy vrátí a o nevýhodu se nejedná.
 • Formáty e-knih – množství dostupných formátů pro e-knihy je široké a ne každý přístroj podporuje všechny z nich. Je to jeden z důležitých faktorů výběrů čtečky, na který se zaměříme.

Jak čtečka funguje?

Čtečky elektronických knih jsou uživatelsky příjemné. Jak tedy získáte knihy a dostanete je do vašeho zařízení? Prvním krokem je nalezení vhodného titulu. Existuje nespočet e-shopů s elektronickými knihami. Důležité je vybírat formáty, které vaše čtečka podporuje (o tom dále níže). Jak dostat e-knihu do vaší čtečky?

 • E-knihu si zakoupíte a přímo stáhnete do své čtečky například skrze WiFi nebo mobilní připojení.
 • Druhou možností je, že si e-knihu stáhnete do svého počítače. K němu pomocí USB kabelu připojíte čtečku a knihu do zařízení překopírujete.

Jak vybrat čtečku knih?

Displej

V současné době jsou na trhu k dispozici dva typy displejů, a to:

 • E-Ink
 • LCD dispej

E-Ink neboli elektronický inkoust je technologie, která zajistí, že zobrazený text vypadá jako tištěná kniha. Jeho hlavní výhodou je energetická nenáročnost, kdy takové zařízení vydrží fungovat několik tisíc stran na jedno nabití. Je rovněž příjemnější pro zrak a komfort čtení je srovnatelný s papírovou knihou. Ačkoliv tato technologie jde stále dopředu, zatím stále dokáže zobrazovat text a obrázky jen v odstínech šedé a jakákoliv změna na displeji (jako otočení stránky) je ovlivněna rychlostí překreslování displeje.

Tyto nedostatky řeší čtečky s LCD displejem na bázi tekutých krystalů, který zvládá barevné zobrazování a reaguje velice rychle. To je však vykompenzováno větší spotřebou baterie. LCD displeje jsou rovněž vhodné pro přehrávání videí. Tyto displeje bývají většinou dotykové a usnadňují ovládání.

Dalším důležitým kritériem výběru je velikost displeje čtečky. Velikost displeje se udává v palcích. Jeden palec je 2,54 cm.

 • Pro běžné čtení beletrie jsou nejvhodnější čtečky s displejem o velikosti 6“.
 • Existují i menší 5“ displeje, které jsou vhodné spíše pro kratší čtení například v MHD.
 • Nebo naopak 8“ displeje a větší, které se hodí pro zobrazování celých stran. To lze využít zejména u odborných textů. Velikost displeje jde však ruku v ruce s velikostí a váhou celé čtečky.

Při výběru čtečky je důležité rovněž zvážit možnost podsvícení displeje. Tu ocení zejména čtenáři, kteří rádi čtou při snížené viditelnosti a nechtějí či nemohou použít jiné světlo. Podsvícení displeje čteček nabízí jak E-Ink, tak i LCD displeje. Rozdíl je však v provedení a směru vyzařování světla.

U E-Ink displejů se jedná spíš o nasvícení displeje, kdy světlo z LED diod rovnoměrně osvětluje displej díky světlovodivé vrstvě z optického vlákna a nevyzařuje tedy přímo do očí jako tomu je u klasického podsvícení u LCD displejů. Nejnovější modely čteček nabízí i možnost regulace intenzity světla.

Ovládání čtečky

Spotřebitelé mají na výběr mezi čtečkami ovládanými pouze tlačítky jak tomu bývá především u starších modelů, nebo ovládání dotykem na displej, kterým disponují novější modely a které jsou vhodné zejména pro čtenáře, kteří aktivně pracují s textem – například ti, kteří si často píší k textu poznámky či jej kopírují do překladače.

Velikost paměti

Na trhu se nejčastěji objevují čtečky s velikostí vnitřní paměti od 1 GB do 4 GB, což je pro běžné čtenáře naprosto dostačující. Počet knih, které se do zařízení s takovou pamětí vleze, nelze přesně určit. Vždy záleží na velikosti jednotlivých titulů, můžete však počítat s několika sty až tisíci knih. Ti náročnější mohou zvolit čtečku podporující paměťové karty a paměť čtečky rozšířit až na 32 GB. Někteří výrobci jako je například Amazon Kindle také po registraci zařízení nabízejí možnost využít tzv. cloudové uložiště, což je virtuální prostor, kam můžete své knihy ukládat a tím šetřit místo ve své čtečce.

Výdrž baterie

Jak už bylo zmíněno, výdrž baterie závisí především na typu displeje. Čtečky s E-Ink displejem na jedno nabití vydrží klidně i týdny v provozu, zatímco u modelů s LCD displejem je nutno počítat s výdrží jen několik hodin. Výdrž baterie čteček s E-Ink displejem je však také závislá na tom, zda má čtečka podsvícený displej či nikoliv.

Podporované typy formátů

S postupem času vzniklo několik různých formátů elektronických knih. Mezi nejčastěji používané patří EPUB, MOBI a PDF.

 • EPUB je rozšířený formát, který podporují především čtečky značky PocketBook i ostatní výrobci.
 • Výjimkou je Amazon, který využívá především formát MOBI. Tento formát sice umí zobrazovat i ostatní čtečky, ale bohužel bez obrázků v knihách.
 • Univerzální formátem je PDF, který sice podporuje většina výrobců, nicméně je pro čtečky nejméně vhodný kvůli malé velikosti displeje.

Test elektronických čteček 2017

Připravili  jsme pro vás recenze a srovnání čteček pro rok 2016, které vám při výběru čtečky pomohou. Hodnocení probíhá jako známkování ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Amazon Kindle Voyage


Tato šestipalcová čtečka elektronických knih se řadí mezi nejtenčí modely na trhu, a to při zachování vysoké odolnosti čtečky. Čtenářům nabízí velice jemný E-Ink displej, který zvládá vykreslovat až 300 bodů na palec, což zvyšuje ostrost textu a je velmi příjemným pro oči. Další nespornou výhodou je automatická regulace osvětlení této čtečky. Nově čtečka disponuje funkcí PagePress, jenž slouží pro pohodlné otáčení stránek. Stačí jen zatlačit na okraj čtečky a ta v doprovodu jemné vibrace stránku otočí. Výrobce při běžném užívání je výdrž baterie více než měsíc. Za nás je to nejlepší čtečka knih pro rok 2016!

Celkové hodnocení 1,33
Kvalita displeje  1,2
Výdrž baterie  1,8
Zpracování a ergonomie  1

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

 

Kobo Aura H2O

Jak název napovídá, jedná se o ojedinělý prachu a vodě odolný model čtečky kanadského výrobce. Tato čtečka disponuje 6,8 palcovým dotykovým E-Ink displejem s velice slušným rozlišením, navzdory své velikosti se dobře drží v ruce. Jeho velkou výhodou je až dvouměsíční výdrž baterie. Displej čtečky je osvícen 5 rovnoměrně rozmístěnými LED diodami, které zajistí komfortní a přirozené čtení i za zhoršené viditelnosti. Další výhodou je pak možnost rozšíření vnitřní paměti o paměťovou kartu. Čtečka disponuje vnitřní pamětí o velikosti 4 GB, kterou lze za pomoci paměťové karty rozšířit o dalších 32 GB.  Nevýhodou pak může být absence českého menu. Celkové se jedná o velmi zajímavý model na našem trhu nepříliš známého výrobce. Pokud máte rádi větší displej a nevadí vám anglické menu čtečky, určitě její nákup zvažte.

Celkové hodnocení 1,36
Kvalita displeje  1,2
Výdrž baterie  1,6
Zpracování a ergonomie  1,3

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

Amazon Kindle Paperwhite 3

Jedná se o poslední a nejlehčí verzi čtečky Kindle Paperwhite, která disponuje velice jemným E-Ink displejem s rozlišením 300 bodů na palec stejně jako model Kindle Voyage. Tato čtečka na jedno nabití vydrží zhruba jeden měsíc, při zapnuté Wi-Fi zhruba 3 týdny. Nabízí regulovatelné podsvícení displeje a spoustu doplňkových funkcí jako je slovník, webový prohlížeč a další. Jedná se o zcela dotykovou čtečku, která nemá žádná postranní tlačítka. Stejně jako všechny ostatní modely od Amazonu nedisponuje českým prostředím.  Nemůže se plně rovnat s modelem Voyage, který v našem testu zvítězil a jeho cena je výrazně nižší. Pokud máte omezený rozpočet a chcete kvalitní čtečku za rozumnou cenu, s tímto modelem neprohloupíte.

Celkové hodnocení 1,66
Kvalita displeje  1,3
Výdrž baterie  2,2
Zpracování a ergonomie  1,5

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů

PocketBook 626 Touch Lux 3

Další čtečka s dotykovým E-Ink displejem v našem testu, která bohužel reaguje na doteky s viditelnou prodlevou a procházení menu nebo čtení stránek v knize je jasně nejpomalejší ze všech testovaných modelů. Podsvícení displeje je solidní a v temnějších místnostech umožňuje komfortní čtení. Celkově je displej dobře zpracovaný a příjemný na čtení. Kapacita interní paměti je 4 GB, kdyby někomu nestačila, může ji rozšířit kartou o velikosti až 32 GB. Baterie vydrží necelý měsíc při běžném použití. Integrovaný slovník bohužel umí hledat jen celá slova a nikoliv jejich části. Musíte tedy vždy celé slovo okopírovat, což s ohledem na ovládání čtečky může být problém. Zásadním plusem oproti ostatním testovaným modelům je české menu. Pokud je pro vás české ovládání čtečky zásadní, jedná se o solidní volbu.

Celkové hodnocení 2,03
Kvalita displeje  1,8
Výdrž baterie  2,2
Zpracování a ergonomie  2,1

Najít nejlevnější cenuPřečíst si hodnocení uživatelů
Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Budeme rádi, když nám pošlete svou přípomínku, nebo názor

Odpovědět