Jste zvyklí větrat při každém vaření, ale i přesto je specifický pach připravovaného pokrmu cítit po celém bytě i několik hodin? Máte malou a špatně odvětranou kuchyni a nevíte si rady s přebytkem páry, kvůli které se vám na zdech objevuje plíseň? Tyto problémy vyřeší vhodně zvolená kuchyňská digestoř. Poradíme vám, jak vybrat takový spotřebič, který vám poskytne potřebný komfort a zároveň skvěle zapadne do vašeho interiéru.
Recenze digestoří 2023
Electrolux EFP 6411 X
- Typ: výsuvné
- Šířka: 60 cm
- Max. hlučnost: 64 dB
- Výkon: 230 m3/hod
- Recirkulace: ANO
- Vnější odtah: ANO
Uživatelé si chválí především vynikající poměr ceny a kvality, elegantní a přitom nenápadný vzhled, a jelikož se jedná o digestoř výsuvnou, jejím nesporným kladem je také skutečnost, že ve vaší kuchyni nezabírá téměř žádné místo. Osvětlení pracovní plochy je také velmi kvalitní, výraznou nevýhodou však je, že ho lze využít pouze při zapnutí (vysunutí) samotného spotřebiče. Pokud si tedy potřebujete posvítit na varnou desku a nepřejete si zároveň používat odsavač, musíte využít jiný zdroj světla. Ačkoli je ovládání velmi snadné a intuitivní, ovládací panel se nachází až v zadní části přístroje, při jeho regulaci se tedy vždy musíte natáhnout přes celou varnou plochu, což může být při vaření velmi nepříjemné. Uživatelé si také stěžují především na chybějící tukový filtr do digestoře, který není součástí balení a je těžké jej na trhu sehnat.
Celkově se však jedná o poměrně kvalitní nerezovou digestoř vhodnou do menších kuchyní, je však třeba u něj počítat s nižším výkonem a vyšší mírou hlučnosti. Jako všechny testované modely se však pyšní možností kombinovaného odsávání, podle potřeby tedy můžete využít jak odvod vnější (komínem), tak recirkulaci.
Zjistit cenu
Beko CTB 6407 X
- Typ: vestavěné
- Šířka: 60 cm
- Max. hlučnost: 64 dB
- Výkon: 375 m3/hod
- Recirkulace: ANO
- Vnější odtah: ANO
Jelikož se jedná o vestavěný model, výrazným pozitivem je jeho nenápadnost až neviditelnost. Poměr ceny a kvality je u tohoto spotřebiče také velmi dobrá, snadno se instaluje i ovládá. Velkým kladem je fakt, že jej lze použít pouze jako světelný zdroj (digestoř kvůli tomu není potřeba zapínat). Někomu se může zdát, že osvětlení je příliš silné, až oslňující. Naproti tomu filtry lze snadno vyjmout a jsou také uzpůsobeny k mytí v myčce. Tento přístroj také vyniká velmi silným výkonem, vhodný je tedy i do velkých kuchyní. S vysokým výkonem však bohužel souvisí také poměrně vysoká míra hlučnosti (a to i při použití nejnižšího stupně).
Zjistit cenu
Mora OT 631 X
- Typ: vestavěné
- Šířka: 60 cm
- Max. hlučnost: 56 dB
- Výkon: 250 m3/hod
- Recirkulace: ANO
- Vnější odtah: ANO
Opět se jedná o digestoř vestavěnou, kterou lze ve vaší kuchyni velmi dobře skrýt. Design je však povedený a nadčasový. Výhodou je také poměrně nízká cena, jednoduché ovládání a snadná instalace. Podobně jako ostatní modely i tento nabízí dvě možnosti odsávání (vnější i vnitřní). Výrazným kladem také je, že (na rozdíl od ostatních testovaných modelů) je zakoupená digestoř vybavena kvalitní zpětnou klapkou. Pro odtah s recirkulací je však nutno dokoupit uhlíkové filtry (nejsou součástí balení). Uživatelé si také stěžují na vysokou míru hluku a neúspornost halogenového osvětlení. Jedná se však o celkově dobře hodnocený výrobek, který se hodí i do větších kuchyní.
Zjistit cenu
Mora OP 610 W
- Typ: podvěsné
- Šířka: 60 cm
- Max. hlučnost: 59 dB
- Výkon: 320 m3/hod
- Recirkulace: ANO
- Vnější odtah: ANO
Pochvalu zaslouží především za vícero možností napojení na odtah, které jiné modely nenabízejí. Flexibilita a přitažlivý vzhled tohoto přístroje však patřily mezi jediná pozitiva. Bohužel u tohoto přístroje nelze říci, že cena odpovídá kvalitě. I přestože tento odsavač patří do kategorie levných, v porovnání s kvalitou provedení je mnoha uživateli vnímán stále jako předražený. Je vyroben z nekvalitního a velmi tenkého plechu, který se při manipulaci ohýbá. Instalace je tedy velmi obtížná a to i z toho důvodu, že celkový systém upevnění není příliš funkční (často je nutné odsavač před připevněním demontovat). Plastové díly jsou také nekvalitní a často již z výroby deformované. Výrazným negativem je fakt, že při zapnutí není vzduch kvalitně odsáván a uniká všemi směr zpět do místnosti. Tento model tedy nemůžeme doporučit, maximálně pokud potřebujete digestoř pouze pro přechodné bydlení a nechcete investovat do dražšího spotřebiče. Je však pravděpodobné, že i v tomto případě budete potřebovat šikovné ruce a silikonový tmel na minimalizaci nedostatků.
Zjistit cenu
Mora OP 621 W
- Typ: podvěsné
- Šířka: 60 cm
- Max. hlučnost: 53 dB
- Výkon: 320 m3/hod
- Recirkulace: ANO
- Vnější odtah: ANO
Tato digestoř bohužel v hodnocení dopadla velmi podobně, jako její starší verze Mora OP 610 W. Nabízí šest možností, kudy vyvést odtah, a je tedy často jedinou možnou volbou pro atypickou kuchyni. Může se však také pochlubit hezkým vzhledem a možností čistit filtry v myčce. Tím však výčet pozitiv končí. I v tomto případě se totiž uživatelé potýkali s velmi nekvalitní konstrukcí (tenký plech, praskající a deformované plastové díly) a problematickým odsáváním. Při použití vnějšího odtahu páry unikají zpět do místnosti přes netěšné uzavření recirkulačního obvodu. Je tedy nutné tyto otvory podomácku utěsnit. Tento model také vyžaduje dokoupení kvalitní zpětné klapky, dodávaná není dostačující a svoji funkci dobře neplní. Pokud pro vás není cena naprostou prioritou, zkuste radši některý z výše uvedených.
Zjistit cenu
Základní kritéria výběru
Při výběru vhodné digestoře do kuchyně se zaměřte na tři základní kritéria: velikost vaší kuchyně, umístění varné desky a způsob odvětrání. Odpovězte si tedy na tyto otázky:
- Jakou plochu v m3 má kuchyně (případně prostor, kterého je kuchyně součástí)?
- Jaké je umístění a velikost varné desky?
- Umožňuje kuchyně připojení na odtah nebo zvolíte recirkulaci?
Typy digestoří podle odtahu
Digestoře se těší stále větší oblibě a stávají se nepostradatelným pomocníkem v každé moderní kuchyni. Jak se však vyznat v nepřeberném množství nejrůznějších variant?
Odsavače rozdělujeme na základě způsobu odtahu a čistění vzduchu na odtahové a recirkulační. Toto dělení je závislé na stavebně konstrukčních možnostech vašeho bytu. Konkrétně jde o to, zda máte či nemáte možnost odvodu par z místnosti ven.
Odtahové digestoře
Také digestoře s vnějším odtahem se využívají tam, kde je možné vyvést odsátý vzduch přes tukový filtr pomocí předem připraveného potrubí ven z bytu. To lze provést dvěma způsoby:
- Digestoř s odtahem na vnější stěnu vyžaduje vyvrtání otvoru do vnější stěny domu, kde se následně nainstaluje nástěnný modul, do něhož ústí odvětrávací hadice.
- Druhou variantou je digestoř s větrací šachtou, která k odtahu využívá odtahové potrubí či komín (pozor – nejde o komín určený k vytápění, ten je pro odsávání absolutně nevhodný!).
Nejefektivnější je přímé odtahové potrubí, které je vyvedeno přes stěnu či střechu domu. Pokud však budete vést potrubí nahoru, je potřeba myslet na vhodné úpravy, aby dovnitř nezatékalo. Problém také může vzniknout v chladných měsících, kdy se voda v potrubí sráží a může odkapávat dolů. Zamezit takovým nežádoucím jevům lze pomocí různých kolen a speciálních prvků umístěných v potrubí. Myslete však na to, že čím delší odvodová cesta je a čím více záhybů na ní najdete, tím hlučnější a méně výkonný přístroj bude.
V každém případě však doporučujeme použití kvalitní zpětné klapky, která se otevírá jen směrem z bytu ven.
Dalším důležitým kritériem je průměr odtahového potrubí, který musí být vždy minimálně stejný anebo větší než průměr vývodu digestoře. Pokud tuto podmínku nedodržíte, odtah nebude dostatečně účinný.
Klady odtahových digestoří
- nejefektivnější způsob odsávání
- vysoký výkon
- nízká hlučnost
- cenově výhodné (kromě zakoupení zpětné klapky nevyžaduje vedlejší náklady)
- snadná údržba (neobsahuje uhlíkový filtr)
- vzduch je odváděn mimo obytný prostor
- ideální pro časté vaření
Zápory odtahových digestoří
- nutné připojení na kvalitní odtahové potrubí, ventilační šachtu či komín
- případné stavební úpravy obvodového zdiva či jiných částí domu
- výkon a efektivita odsávání klesá při používání s otevřenými okny
- v zimě odsávacím potrubím uniká teplo
Recirkulační digestoře
Někdy také digestoře s vnitřním odtahem. Přístroje s tímto typem odtahu jsou vhodné tam, kde není možné odvádět vzduch přímo ven z místnosti, a nejsou tedy závislé na odtahovém potrubí. Princip recirkulačních digestoří je jednoduchý: odsátý vzduch je veden přes tukový a uhlíkový filtr zpět do místnosti.
Zatímco tukový filtr bývá většinou součástí balení, uhlíkový filtr do digestoře, který absorbuje pachové složky, je často potřeba dokoupit a nadále jej měnit (přibližně 2-3x ročně podle četnosti vaření). Některé novější modely však umožňují (podobně jako tukový filtr) vkládat uhlíkový filtr do myčky na nádobí. Odpadá tedy nutnost filtry neustále dokupovat.
Negativem digestoří s uhlíkovým filtrem je skutečnost, že tento filtr snižuje výkonnost přístroje až o 20%. Při procesu recirkulace navíc nedochází k odvádění přebytečné vlhkosti, která tak zůstává v místnosti. Přístroje s tímto typem odtahu proto doporučujeme pro méně časté vaření.
Klady recirkulačních digestoří
- nezávislost na odvodu vzduchu potrubím
- snadná instalace
- vhodná do menších bytů
Zápory digestoří s vnějším odtahem
- nižší výkon
- hlučnější provoz
- uhlíkový filtr nebývá součástí balení (je třeba jej dokoupit)
- nutnost pravidelné výměny uhlíkového filtru
- neodvádí vlhkost z místnosti
- nevhodné pro časté vaření
- výdaje za údržbu
Kombinované digestoře
Mnohé moderní digestoře v sobě kombinují funkce obou zmíněných typů. Můžete si tedy podle aktuální potřeby sami zvolit, zda využijete odtah pomocí potrubí či (například kvůli úniku tepla v zimních měsících) zvolíte raději recirkulaci.
Typy digestoří podle konstrukce
Dále odsavače dělíme podrobněji podle konstrukce. Podle vašeho vkusu a možností můžete vybírat z digestoří:
- komínových
- ostrůvkových
- rohových
- výsuvných
- vestavěných
- podstavných
Komínové digestoře
Patří mezi nejpoužívanější a uživatelsky nejoblíbenější. Trh nabízí široký výběr nejrůznějších modelů. Tento typ se nejčastěji upevňuje na zeď mezi dvě závěsné skříňky. Komínové odsavače využívají zpravidla vnější odtah, díky čemuž se hodí do velkých kuchyní či kuchyní spojených s obývacím pokojem.
- vysoký výkon
- vhodné do velkých kuchyní
- široký výběr modelů
- složitější instalace
- vyšší spotřeba energie
- vyšší pořizovací cena
Ostrůvkové digestoře
Jsou určeny pro kuchyně s varnou deskou umístěnou ve volném prostoru. Z tohoto důvodu je nutné vést odtahové potrubí stropem a nikoli zdí. Před koupí je proto vhodné zjistit nosnost stropu, na který bude odsavač montován. Protože se umisťuje tato digestoř nad sporák do volného prostoru, design převážné většiny modelů je velmi vkusný a elegantně doplňuje každou moderní kuchyni.
- vysoký výkon
- vhodné do velkých kuchyní
- výrazná dominanta kuchyně
- moderní vzhled
- větší rozměry
- odtahové potrubí je nutno vést stropem
- složitější instalace
- vyšší spotřeba energie
- vysoká pořizovací cena
Rohové digestoře
Se – jak již název napovídá – umisťují do rohu kuchyně, kde se nachází varná deska. Své využití najdou nejčastěji v kuchyních ve tvaru písmene „L“. A standardně se vyrábí varianta pro pravý i levý roh místnosti. Podobně můžete na trhu nalézt modely kombinující jak odtah, tak recirkulaci.
- úspora místa
- dvě varianty odtahu
- působí robustnějším dojmem
Výsuvné digestoře
Jsou přímo určené pro vestavbu do kuchyňských skříněk. Tyto odsavače jsou vidět až v momentě, kdy je používáte. Disponují totiž předním vysouvacím panelem, jehož vytažením se většinou také aktivují a zasunutím se vypnou.
- vhodné do menších kuchyní
- kompaktní rozměry
- vzhledově nenápadné
- nižší výkon
Vestavěné digestoře
Se také zabudovávají do kuchyňských skříněk, přičemž odtah může být včleněn do horní části skříňky, a nenarušuje tak vzhled kuchyně. Při výběru tohoto typu odsavače je potřeba klást důraz na správné rozměry. Výkon je však poměrně dobrý, proto se hodí i pro použití ve větších kuchyních.
- vhodné do středně velkých kuchyní
- vzhledově nenápadné
- složitá instalace
- důraz na přesné rozměry
Podstavná digestoř
Velmi jednoduše se umisťuje pod kuchyňskou skříňku nebo volně nad varnou desku. Je vhodná do menších kuchyní a vzduch čistí často pomocí recirkulace (může být ale i kombinovaná). Hlavní výhodou tohoto typu odsavače je poměr ceny a výkonu.
- nízká cena
- vhodná do menších kuchyní
- kompaktní rozměry
- snadná instalace
- nižší výkon
- pouze pro méně časté používání
- hůře propracovaný design
Na co se při výběru zaměřit
Při výběru se určitě zaměřte na základní parametry, mezi které patří:
- výkon
- energetická náročnost
- hlučnost
- šířka a výška
- osvětlení
Výkon
Výkon je základním údajem, který není radno podcenit, jelikož rozhoduje o tom, jestli bude odsavač ve vaší kuchyni fungovat či nikoli. Výkon je vlastně objem vzduchu, který je digestoř schopna odsát za jednu hodinu.
Pro zjištění použijte tento vzorec:
délka x šířka x výška kuchyně = objem vzduchu v m3
Takto získáte přibližné množství vzduchu ve vaší kuchyni.
Pozor! Tento vzorec lze použít pouze, pokud můžete vaši kuchyni uzavřít dveřmi a není volně propojena s jiným obytným prostorem. Pokud tomu tak není a máte kuchyni spojenou s obytnou částí, výrobci pro tyto případy doporučují sací výkon minimálně 600 m3/hod.
Příklad: Pokud jsou rozměry vaší kuchyně 3m x 4m x 2,5m, objem vzduchu činí 30m3. Vhodná digestoř by tedy měla mít sací výkon alespoň 210m3/hod (ideálně 300m3/hod).
Samozřejmě čím menší kuchyně je, tím nižší výkon vám bude dostačovat. A naopak, pokud disponujete velkou kuchyní či kuchyní volně propojenou s jídelnou či obývacím pokojem, budete potřebovat mnohem výkonnější zařízení.
Myslete však také na to, že na sací výkon digestoře má výrazný vliv také samotná konstrukce odsavače (pozice a plocha filtrů, vnitřní vedení vzduchu, hloubka odsavače a provedení odtahu). V žádném případě proto nepoužívejte užší potrubí, než je průměr výstupu z digestoře.
Energetická náročnost
S výkonem odsavače je samozřejmě úzce spjata také energetická náročnost. Platí zde jednoduchá rovnice, že čím větší výkon bude, tím vyšší spotřebu bude výrobek mít. Při výběru je proto dobré hlídat nejen hranici minimálního potřebného výkonu, ale i hranici, do které je výkon dostačující, aby nedošlo ke zbytečným energetickým ztrátám.
Na trhu najdete také modely, které jsou energeticky úspornější, negativem je však vyšší pořizovací cena.
Hlučnost
Míra hlučnosti pro vás bude důležitá především v tom případě, že je vaše kuchyně volně propojena s obývacím pokojem. Celkově se doporučuje míra hlučnosti maximálně 60 dB. Je také zřejmé, že čím výkonnější odsavač zvolíte, tím vyšší bude také míra hlučnosti. Obecně platí, že modely s recirkulací jsou více slyšet. Za nepříjemné zvuky však také často může nevhodná montáž, nevyhovující délka a tvar odtahového potrubí či nevhodné upevnění ke stropu nebo zdi.
Šířka a výška
Nad nejmenší varné desky doporučujeme volit šíři digestoře 50 cm minimálně, raději však 60 cm a více. Obecně by měla být šířka spotřebiče stejná či větší než je šířka varné desky.
Co se výšky týče, záleží umístění odsavače na tom, zda vaříte na plynu či elektřině. Pokud vlastníte plynovou varnou desku, doporučujeme vám zachovat vzdálenost 75 cm mezi oběma spotřebiči. Pokud jste vlastníky elektrické varné desky, pak vám postačí vzdálenost 65 cm.
Osvětlení
Při výběru se zajímejte také o osvětlení, které digestoř umožňuje. Je dobré se ujistit, zda žárovky směřují kolmo na varnou desku. Můžete také zvolit ekonomičtější LED osvětlení, které sníží celkové náklady na provoz.
Jaké funkce digestoře nabízejí
- regulace odtahu par
- dotykové ovládání
- dálkové ovládání
- indikátor znečištění filtru
- automatické odsávání
- doběhový systém
Základem, který nabízejí všechny modely, je regulace odtahu par. Standardně se využívá tří základních stupňů, které lze podle potřeby regulovat.
Méně často jsou digestoře vybaveny dalšími funkcemi, které celkově zvýší komfort při ovládání. U moderních přístrojů tak můžete narazit například na dotykové či dálkové ovládání, s nímž můžete pomocí dálkového ovladače regulovat výkon i ostatní funkce.
Velmi praktický je také indikátor znečištění filtru, který bývá součástí především recirkulačních odsavačů. Tento LED indikátor vás včas upozorní na to, že je potřeba vyčistit či vyměnit tukový či uhlíkový filtr.
Za další vynikající vylepšení považujeme automatické odsávání, které pomocí čidla podle množství vyprodukovaných par spustí adekvátně silné odsávání.
Poslední zajímavou funkcí je také doběhový systém, který například ještě dvě minuty po vypnutí spotřebiče zajistí, aby přístroj i nadále běžel, a nedocházelo tak k úniku pachů do místnosti.
Údržba digestoře
Aby digestoř správně plnila svoji funkci, je třeba o ni adekvátně pečovat. Pozornost byste měli věnovat především stavu jednotlivých filtrů, a to jak u recirkulačních, tak u odtahových odsavačů.
Tukový filtr (nacházející se v obou typech digestoří) bývá většinou zhotovený z ocelových materiálů a lze jej tedy čistit nejen ručně, ale často je možné jej vkládat také do myčky. Životnost tukového filtru by měla být stejná, jakou se pyšní samotný odsavač.
Uhlíkový filtr má omezenou životnost, která závisí na frekvenci používání odsavače. Při běžném provozu je potřeba vyměňovat uhlíkový filtr přibližně 2x do roka. Prodloužit jeho životnost můžete také omytím. To je však třeba provádět s maximální opatrností, aby nedošlo k jeho poškození. Filtr poté vracejte na své místo dokonale vysušený.
Tipy na závěr
1. Výběr kvalitního spotřebiče ještě nezaručuje správnou funkci, proto je zapotřebí nepodcenit instalaci a přizvat k ní raději odborníka. A to především v případě odtahu.
2. Pokud zvolíte odtahovou digestoř, myslete na délku potrubí, která by neměla přesahovat 2-3 metry. Případně zvolte přídavný motor.
3. Vždy myslete na kvalitu zpětné klapky k digestoři. Ochrání totiž vaši domácnost i ve chvílích, kdy spotřebič nepoužíváte (například před přístupem studeného vzduchu či pachů zvenčí).
4. Chcete zažít i na chalupě komfort při vaření, ale tradiční digestoř do venkovského stylu prostě nezapadá? Zkuste si vybrat z rustikálních digestoří.
5. Pokud máte rádi netradičně řešené spotřebiče, na trhu najdete nepřeberné množství digestoří vyráběných z mnoha materiálů či nejrůznějších neobvyklých tvarů nebo zaujmou svým neobvyklým odstínem, než je klasická bílá nebo černá digestoř. Můžete dokonce zvolit stropní digestoř ve tvaru lustru, který je od skutečného k nerozeznání. U všech těchto modelů však musíte počítat s vyšší cenou.
Význam označení digestoří od AEG
Níže uvedená logika platí od roku 2020 a dále, dříve mohl kód názvu vypadat jinak.
Příklad názvu: AEG DVK 7990 HB
1. písmeno – Identifikační číslo produktové skupiny
- D – fixní písmeno pro odsavače par (digestoře)
2. písmeno – Typ instalace
- P – integrovaný odsavač
- K – komínový odsavač
- U – podstavní odsavač
- C – stropní odsavač
- I – ostrůvkový odsavač
- B – hranatý odsavač
- G – integrovaný odsavač
- D – výsuvný odsavač z pracovní desky
- V – nástěnný odsavač bez základny
- T – komínový odsavač se skleněným štítem
- E – zabudovaný odsavač
3. písmeno – Interní identifikační číslo
- Interní označení, které nemá vliv na důležité parametry z pohledu uživatele spotřebiče.
4. písmeno – Energetická třída
(u tohoto typu spotřebiče stále platí starší stupnice s hodnotami až A+++)
- 1 – F/E
- 2 – D
- 3 – C
- 4 – B
- 5 – A
- 6 – A+
- 7 – A++
- 8 – A+++
5. písmeno – Šířka
- 1 – 100 – 119 cm
- 2 – 120 cm a více
- 3 – méně než 40 cm
- 4 – 40 – 49 cm
- 5 – 50 – 59 cm
- 6 – 60 – 69 cm
- 7 – 70 – 79 cm
- 8 – 80 – 89 cm
- 9 – 90 – 99 cm
6. písmeno – Výkonnostní třída
- Vyšší číslo je lepší.
7. písmeno – Průběžné číslo
- Další interní označení, které nemá vliv na důležité parametry z pohledu uživatele spotřebiče.
8. písmeno – Vybavení
- S – spínač
- H – Hob2Hood (Bezdrátové propojení varné desky s odsavačem par. Jak začnete vařit, tak odsavač sám automaticky přizpůsobí intenzitu odsávání podle výkonu varné desky)
9. písmeno – Barva
- W – bílá
- B – černá
- M – nerez
- G – šedá / kovová / sklo
- D – hnědá
- S – stříbrná

Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.