Jak vybrat domácí inhalátor nejen na Vincentku

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Výběr inhalátoru je mnohem snazší pro osoby, které inhalují jen preventivně. Lidé, kteří trpí těžkým dýchacím onemocněním, si musí kontrolovat nejrůznější parametry, se kterými vás postupně seznámíme. Klíčem k úspěchu je správně zvolená inhalační látka, ale také inhalační systém, který zvolí lékař. Velký podíl na kladném výsledku však máte i vy, tedy pacient, který musí techniku inhalování správně zvládnout. Léčivo by se v co největší míře mělo dostat do dýchacích cest a nemělo by „utíkat“ nikam jinam. Poradíme vám jak na to!

Test inhalátorů

Do našeho testu jsme zařadili spíše nebulizátory, protože ty je možné používat i bez předpisu lékařem. Je možné v nich inhalovat nejen léky, ale také minerální vody jako je Vincentka nebo Bílinská kyselka. Při porovnání parametrů jsme se zaměřili především na možnosti individuálního nastavení, ale také na časovou náročnost inhalace a velikost rozprašovaných částic. V našich recenzích narazíte i na parní inhalátor, který však není inhalátorem v pravém slova smyslu. Jedná se o obličejovou saunu, které má především kosmetické využití. To, jestli uvolní i cesty dýchací je spíše druhotná funkce.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Beurer IH 40Zjistit cenu
93 %
2.Omron Inhalátor kompresorový C28P CompAirZjistit cenu
92 %
3.Laica Ultrazvukový inhalátor MD6026Zjistit cenu
88 %
4.Microlife Inhalátor NEB 400 pro dětiZjistit cenu
85 %
5.Respira Beper Obličejová sauna 40967-NZjistit cenu
0 %

Beurer IH 40

Typultrazvukový
Velikost kapek1-5 µm
Doporučeno pro léčeníhorních i dolních cest dýchacích
Rozprašovací výkon0,25 ml/min
Napájenísíťové
Maskaano
Náustekano
Regulace velikosti částečekne
Regulace tlakuano

Ultrazvukový rozprašovač Beurer IH 40 produkuje kapky o velikosti typické právě pro ultrazvukové inhalátory 1-5 µm. Díky těmto malým částečkám se léčivo dostane i do těch nejmenších zákoutí cest dýchacích. Můžete jím tedy léčit jak horní, tak spodní cesty dýchací. Využijete ho při nachlazení i astmatu.

Díky dobrému výkonu ˃ 0,25 ml/min dojde k přeměně léčiva na mlžinu rychle, takže i sezení u inhalace nezabere dlouhou dobu (kolem 15 minut). Předností ultrazvukových inhalátorů je tichý provoz, což splňuje i tento recenzovaný výrobek. Klidně se během inhalace můžete dívat na televizi.

Velkou výhodou je možnost individuálního nastavení produkovaného vzduchu, takže si inhalování můžete co nejlépe přizpůsobit vašim požadavkům. Nebulizace pro vás bude o to pohodlnější. Díky jemné páře se léčivo dostane všude. Přínosné je také automatické vypnutí po vypotřebování dávky léčiva z kalíšku.

Pokud chcete inhalovat ve stoje, je možné, že pro vás bude hadice příliš krátká. Jako nevýhodou vidíme také to, že na kalíšku pro léčivo není ryskou vyznačena odměřovací stupnice. Kalíšek by mohl být vyrobený z odolnějšího materiálu. Dejte si pozor, abyste do zásobníku na vodu nedali příliš mnoho tekutiny, potom se totiž netvoří mlžina. K inhalování je možné použít i Vincentku.

Zásobník se plní vodou a do úchytek se následně vloží nádobka s lékem. K vypínání i zapínání slouží dotykové tlačítko On/Off na přední straně nebulizátoru. Díky modrému podsvícení je snadné inhalovat i v noci.

Společně s inhalátorem obdržíte i připojovací trubku pro dvě masky: dětskou a dospělou. Součástí balení je i náustek, hadice, úložné pouzdro a náhradní filtr.

Náhradní díly k nebulizátoru je možné zakoupit jen v sadě, která vás vyjde zhruba na 600 Kč. To je docela dost, pokud potřebujete pouze filtr nebo třeba náustek. Jednotlivě se díly bohužel neprodávají.

 • tichý chod
 • podsvícení
 • regulace mlžiny
 • nízká hmotnost
 • automatické vypnutí
 • drahé náhradní díly jen v sadě
 • kratší hadice
 • bez odměrky na kalíšku
Zjistit cenu

Omron Inhalátor kompresorový C28P CompAir

Typkompresorový
Velikost kapek3 µm
Doporučeno pro léčenídolních cest dýchacích
Rozprašovací výkon0,5 ml/min
Napájenísíťové
Maskaano
Náustekano
Regulace velikosti částečekne
Regulace tlakune

Kompresorový inhalátor Omron CompAir se přizpůsobí dechu pacienta, takže snižuje úbytek léku při vydechování. Jedná se o dechem asistovaný tryskový nebulizátor. Vzhledem k tomu, že je inhalátor kompresorový, musíte se připravit na hluk a vibrace, které vydává. Hlučnost dosahuje kolem 60 dB, takže třeba sledování televize během inhalování asi příliš příjemné nebude. Pro zmírnění hluku můžete nebulizátor postavit na gumovou podložku nebo utěrku.

Tryskový nebulizátor je určený především pro pacienty, kteří musí inhalovat často a pravidelně. Je vhodný pro léčbu CHOPN, astmatu, bronchitidy a dalších onemocnění dolních cest dýchacích.

Díky rozprašovacímu výkonu 0,5 ml/min vám inhalace nezabere tolik času. Je trochu škoda, že tento přístroj neumožňuje nastavení intenzity mlžiny. Díky speciální technologii se při výdechu v masce nedostává váš vzduch z plic zpět do inhalátoru.

Protože se počítá s tím, že inhalovat z něj budou především vážněji nemocní pacienti, je přístroj poměrně robustní, což se projevuje zejména na jeho váze, která se pohybuje kolem 2 kg. Pořizovací cena přes 1 000 Kč nám přijde adekvátní k životnosti výrobku. Kompresor by měl mít životnost 5 let. Filtry je však potřeba měnit po 60 dnech.

Ovládání je snadné. Stačí pouze stisknout jediné tlačítko, kterým přístroj disponuje. Tlačítko bohužel není podsvícené, takže inhalace v noci nemusí být nejpohodlnější. Vzhledem k hlučnosti však nepředpokládáme, že byste inhalovali v pokoji, kde spí ostatní členové rodiny, takže nebude problém si v jiné místnosti rozsvítit třeba lampičku.

Je možné inhalovat i Vincentku nebo Bilinskou kyselku. Součástí balení jsou nástavce jak pro ústní, tak nosní inhalaci, včetně dvou velikostí masek. Dětská maska je však pro některé děti příliš velká. Náhradní díly jsou k sehnání. Plusem je dlouhá hadice na inhalování a cestovní taška, do které se inhalátor pohodlně vměstná.

 • pro časté používání
 • snadné ovládání
 • dostatečně dlouhá hadice
 • bohaté příslušenství
 • cestovní taška
 • možné inhalovat i Vincentku
 • díky dechem asistované spolupráci neuniká léčivo
 • hlučnost, což je normální u kompresorových inhalátorů
 • dětská maska má větší velikost
Zjistit cenu

Laica Ultrazvukový inhalátor MD6026

Typultrazvukový
Velikost kapek5 µm
Doporučeno pro léčeníhorní i dolní cesty dýchací
Rozprašovací výkon0,4 ml/min
Napájenísíťové
Maskaano
Náustekano
Regulace velikosti částečekne
Regulace tlakune

Ultrazvukový inhalátor Laica MD6026 je určen pro léčbu horních i spodních cest dýchacích. Protože se jedná o ultrazvukové provedení, není jeho provoz téměř vůbec slyšet. Během inhalování se tedy můžete pohodlně dívat na televizi.

Rozprašovací výkon je 0,4 ml/min, což znamená, že inhalování nebude trvat dlouho. Přístroj má navíc automatické vypnutí po 10 minutách, takže se nemusíte bát, že byste po vypotřebování léku inhalovali i nadále. Součástí balení je mísečka na 8 ml léku. Je trochu škoda, že tento inhalátor nenabízí možnost regulace výstupu páry.

Součástí balení jsou i dvě masky. Jedna pro dospěláka a druhá pro dítě, inhalovat je však možné i přes náustek, který balení obsahuje také. Obsluha přístroje je velmi snadná. Pro zapnutí i vypnutí slouží velké šedé tlačítko, které je podsvícené. Proto bude inhalace pohodlná i v noci. Zároveň vám slouží jako vizuální kontrola toho, že přístroj pracuje.

Inhalovat můžete Vincentku i Bílinskou kyselku. Důrazně se však nedoporučuje používání éterických olejů nebo jiných hustých a olejových roztoků. Do zásobníku vody nalijte jen takové množství, abyste nepřesáhli červenou rysku. Jinak inhalátor nezačne pracovat.

Kvůli jeho úzkému a vysokému provedení si dejte dobrý pozor, abyste jej nepřevrátili. Stabilitu můžete vyřešit tak, že přístroj vložíte do hrnce. Před čištěním nechte povrch vychladnout. Během provozu se totiž zahřívá. Tento inhalátor jste dříve mohli zakoupit pod názvem Bodyform BM4200. Přívodní hadice je poměrně krátká.

V návodu se píše, že kalíšky na léčivo je možné použít jen jednou, ovšem z praxe víme, že není problém je použít i vícekrát. Plast kalíšku je však velmi tenký, takže se může snadno poškodit.

 • tichý
 • snadná obsluha
 • podsvícený
 • nestabilní
 • kalíšek je vyrobený z tenkého plastu
 • nemožnost regulace
 • krátká přívodní hadice
Zjistit cenu

Respira Beper Obličejová sauna 40967-N

Typparní
Velikost kapek-
Doporučeno pro léčeníobličej
Rozprašovací výkon-
Napájenísíťové
Maskaano
Náustek-
Regulace velikosti částeček-
Regulace tlakuano

Respira Beper Obličejová sauna 40967-N neslouží k léčbě plicních onemocnění. Jedná se spíše o kosmetický přístroj, který má revitalizovat unavenou pleť. Do nádobky v těle přístroje nalijete vodu, nasadíte masku a zapnete. Můžete si zvolit teplotu i intenzitu páry. Zhruba po minutě nahřívání můžete do masky vložit obličej. Ideální je, pokud ho do masky vložíte celý.

Obličej v masce nechte tak dlouho, dokud je vám to příjemné. Vaše pokožka se bude hydratovat a po dlouhodobějším používání by mělo dojít k jejímu zlepšení. Horká pára slouží k uvolnění pórů, ale při ucpaném nose vám může pomoci i s uvolněním dutin. Nejedná se však o přístroj, který by měl nahrazovat inhalátor!

Do vody můžete nakapat několik kapek éterického oleje a vdechovat třeba eukalyptus. Sauna je poměrně vysoká a lehká. Proto je spodní část opatřena protiskluzovými nožkami. I tak však dávejte pozor, abyste saunu nepřevrhli.

Sauna má kromě pročištění pleti a uvolnění ucpaného nosu působit i uklidňujícími účinky, čímž bojuje proti stresu. Podle našeho názoru se však jedná o dražší zvlhčovač vzduchu či aroma lampu.

 • regulace páry
 • snadná obsluha
 • nejedná se o inhalátor
Zjistit cenu

Microlife Inhalátor NEB 400 pro děti

Typkompresorový
Velikost kapek3,16 µm
Doporučeno pro léčeníhorních i dolních cest dýchacích
Rozprašovací výkon0,4 ml/min
Napájenísíťové
Maskaano
Náustekano
Regulace velikosti částečekne
Regulace tlakune

Inhalátor NEB 400 je svým vzhledem určený především dětem, ale používat ho mohou i dospělí. Výrobek je určený pro všechny pacienty s respiračním onemocněním, jako je třeba astma. Je vhodný pro každodenní inhalování.

Protože se jedná o kompresorový výrobek, musíte počítat s větší hlučností, která činí 52 dB. Inhalátor tedy nepatří k nejhlučnějším, ale zároveň není ani tichý. S tím se ovšem při nákupu kompresorového výrobku počítá.

Inhalování je díky dobrému výkonu rychlé, takže vám sezení nezabere příliš mnoho času. Délka přívodního kabelu činí 1,6 m, což je dobré. Medvídek váží 1,5 kg, proto dejte pozor, aby ho děti během inhalování nepřevrhly. Přístroj není nejtěžší a je poměrně vysoký a úzký, takže by k převrhnutí mohlo snadno dojít.

K ovládání slouží jediné tlačítko na zadní straně medvídka. Z manuálu je možné se dočíst, že přístroj může být používán pouze 30 minut v kuse. Poté jej musíte vypnout a po 30 minutách jej opět můžete začít používat. Bohužel v manuálu není uvedeno, zda má inhalátor automatické zastavení po doinhalování látky.

Součástí balení je inhalační maska pro dospělé i děti, náustek i nosní nástavec. Veškeré příslušenství se pohodlně vejde do ochranného sáčku, takže přístroj můžete vzít kamkoliv s sebou.

 • snadné ovládání
 • pro každodenní inhalaci
 • design pro děti
 • nemá regulátor
 • nemá automatické vypnutí
Zjistit cenu

Rozdělení inhalátorů

Velmi obecně můžeme inhalátory rozdělit na elektrické a ruční.

Ruční inhalátory

Do ručních inhalátorů se řadí ty, které pro uvolnění léčivé látky používají stlačený hnací plyn nebo nádech a jsou na lékařský předpis.

Stlačený hnací plyn:

 • aerosolové dávkovače, které nesou označení MDI nebo pMDI – pressurized metered-dose inhaler,
 • aerosolové dávkovače s inhalačními nástavci.

Dechem aktivované:

 • dechem aktivované aerosolové dávkovače (nepotřebují stlačený hnací plyn, ale jsou ruční),
 • inhalátory pro práškovou formu léku, označované jako DPI – dry powder inhaler.

Elektrické inhalátory

Jedná se o nebulizátory, které produkují vlhký aerosol. Ty se dále dělí podle způsobu tvorby mlžiny.

Ruční inhalátory

Do ručních inhalátorů se řadí aerosolové dávkovače a práškové inhalátory. Tento typ dávkovačů vyžaduje co nejpreciznější práci a dobrou znalost techniky. Většinou musíte zkoordinovat pohyb ruka-nádech. Ruka stiskne tělo inhalátoru na patřičném místě a poté se nadechujete. Než se pacient tento princip naučí, může to nějakou chvíli trvat. Proto je nutné se poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Dechem aktivované aerosolové dávkovače jsou na ovládání lehčí, protože inhalátor stačí jen vložit do úst a nadechnout se. Není tedy potřeba zvládat koordinace ruka- nádech. Tato koordinace odpadá i při použití inhalačního nástavce na aerosolový inhalátor, proto jsou vhodné i pro děti. Nástavce mohou být buď zabudované, nebo volné (je možné je z nádobky sejmout).

Práškové inhalátory se vždy aktivují nádechem, takže je inhalace velmi snadná. Tento typ inhalátorů mohou používat i děti od 4 let.

Rozpouštěcí látka

Před použitím je dobré si přečíst příbalovou informaci a zjistit si, zda se lék rozpouští v plynu nebo ve vodě. Pokud se rozpouští v plynu, nesmí pacient zapomenout inhalátor protřepat. Právě na to se zapomíná nejvíce a je to jeden z hlavních důvodů, proč inhalace nedosahuje dobrých výsledků. Pokud se lék rozpouští ve vodě, nutnost protřepání odpadá.

Množství léku

Kontejner (zásobník) aerosolových dávkovačů může obsahovat až 200 dávek léčivé látky. U práškových inhalátorů se můžete setkat s verzí jednodávkovou, několikadávkovou a mnohodávkovou (60-200 dávek).

Vychytávky

Velmi užitečné pro vás bude, pokud bude mít dávkovač počítadlo zbylých dávek. Práškové inhalátory obsahují laktózu, která má nasládlou chuť, takže díky ní můžete chutí v ústech zjistit, zda jste si léčivo aplikovali správně. Někdo však může být na laktózu alergický, takže tento fakt nezapomeňte nahlásit vašemu lékaři.

Pro rozeznání úspěšné od neúspěšné aplikace také slouží rozvibrování přístroje nebo vizuální kontrola, zda je kapsle po použití prázdná nebo ne.

Typy ručních inhalátorů

Na trhu existuje celá řada ručních inhalátorů, které se liší způsobem inhalace, vkládáním léčiv, náustky, tvarem a doplňkovými funkcemi jako je počítadlo atd.

Počítadlo zbývajících dávek má: Turbuhaler, Easyhaler, Spiromax, Genuair, Diskus, Ellipta, Forspiro.

Obecné zásady správného inhalování

 • Před samotnou inhalací se dobře rozdýchejte (pokud je to možné).
 • Náustek vložte mezi zuby a dobře jej stiskněte.
 • Po aplikaci zadržte dech nejméně na 5 sekund, nebo vydržte tak dlouho, jak můžete, poté vydechněte nosem.
 • Pokud musíte užívat více dávek najednou, je nutné celý proces zopakovat.

Tyto zásady jsou pouze obecné a rozhodně doporučujeme se držet informací v příbalovém letáku. Určitě byste neměli zapomínat na protřepání přístroje, pokud je to nutné, a také na správnou údržbu inhalátoru.

U práškových inhalátorů je nutné inhalovat hlubokým táhlým nádechem, na těle inhalátoru se mohou nacházet průduchy pro vzduch, proto si dejte pozor, abyste je při aplikaci nezakryli dlaní nebo prsty.

Nejčastější chyby při inhalaci

 • Nedostatečný výdech před aplikací vám neumožní „pobrat“ optimální kapacitu léku.
 • Pozdní stisknutí inhalátoru (až na konci vdechu).
 • Vdechování do práškového inhalátoru může vést k navlhnutí prášku a k ucpání trysky.

Víte, že: Velmi kuriózní, avšak častou chybou při inhalování, je zapomenutí sejmutí ochranného víčka inhalátoru.

Elektrické inhalátory

Elektrické inhalátory se označují také jako nebulizátory, které tekuté léčivo „přemění“ na dýchatelnou mlžinu. Nebulizovat znamená rozprašovat, a protože elektrické inhalátory léčivo rozprašují, říká se jim nebulizátory a inhalování se nazývá nebulizace.

Před tím, než se pustíte do nákupu a čtení popisů nebulizátorů, si odpovězte na jednoduché otázky, které vám velmi usnadní výběr.

 • Chcete inhalátor používat jen jako krátkodobou prevenci nebo při léčení běžných nemocí jako je rýma, kašel a podobně?
 • Potřebujete přístroj pro dlouhodobou léčbu závažnějších onemocnění jako je astma, bronchitida nebo časté záněty dýchacích cest?

Prevence

Pokud chcete inhalátor používat jen preventivně, je možné si pořídit téměř jakýkoliv typ. Pro běžné inhalování pro vás budou dostačující všechny. V kombinaci s léčivou látkou rozpouští hlen a dýchací cesty spolehlivě uvolní. Inhalovat můžete i při bolestech hlavy nebo v případě, že trpíte nespavostí a psychickými problémy.

Dlouhodobá léčba

Pokud trpíte astmatem nebo jinou dýchací chorobou, bude pro vás výběr inhalátoru o něco složitější. Budete se zabývat parametry, jako je velikost rozptýlených částeček, rychlost přeměny léčiva na mlžinu a způsob přeměny na mlžinu.

Parametry – Jak vybrat inhalátor

Mezi základní parametry elektrických inhalátorů patří rozprašovací výkon, velikost částeček, technologie tvorby mlžiny a funkce navíc.

Rozprašovací výkon

Výkon inhalátoru má vliv na rychlost, kterou dokáže léčivou látku přeměnit na vdechovanou mlžinu. Nejčastěji se udává v mililitrech za minutu. Samozřejmě platí, že čím větší číslo, tím rychleji se léčebná látka dostane do dýchacích cest. Čím rychlejší aplikace bude, tím méně času vám samotná inhalace zabere.

Velikost částeček

Podle velikosti částeček, které se udávají v mikrometrech (µm) budete vědět, zda se nebulizátor hodí spíše pro léčbu astmatu nebo bude vhodný pro léčbu široké části dolních cest dýchacích.

Obecně se dá říci, že nejmenší částečky se dostanou i do těch nejmenších zákoutí. Proto jsou vhodné především pro léčbu astmatu nebo průduškových onemocnění. Částice menší jak 5 µm se hodí pro léčbu astmatu. Částice o velikosti 10 µm budou účinné při léčení nosu a nosohltanu.

Kapičky, které inhalátor vyrobí, mají různé velikosti. Proto se u výrobku můžete dočíst buď o minimální možné hodnotě např. ˂5 µm, nebo se uvádí rozmezí hodnot např. 1-10 µm. Setkat se však můžete i s údajem o střední velikosti částic. V tomto případě se jedná o nejpřevládající velikost kapiček. Tento údaj se označuje anglickou zkratkou MMAD – mass median aerodynamic diameter. Jeho jednotkou je také mikrometr. Nejideálnější je velikost 1-6 µm.

Technologie tvorby mlžiny

Způsob tvorby mlžiny, nemá až na výjimky, žádný vliv na zdravotní účinek přístroje. Jednotlivé způsoby spíše odlišují běžné uživatelské vlastnosti, mezi které se řadí spotřeba elektřiny a hluk.

Ultrazvukový inhalátor

Ultrazvukový nebulizátor vytváří mlhovinu rozkmitáním piezoelektrického krystalu frekvencí 1,2-2,4 MHz. Vibrace se přenáší buď přímo, nebo za pomocí tekutiny (nejpoužívanější náplň do inhalátoru je minerální voda nebo alkalické kyselky) na nádobku, ve které je léčivá látka. Tím dochází ke vzniku mlžiny. K proudění vzduchu se používá malý ventilátor. Mlžina obsahuje vysoký podíl malých částic 1-5 µm. Hodí se pro inhalování zejména v chřipkových sezónách nebo v pylovém období a obecně pro prevenci. Právě ultrazvukový inhalátor je vhodný pro inhalaci Vincentky.

 • tichý chod
 • nízká spotřeba elektřiny
 • nejsou vhodné pro rozprašování hustějších léčivých přípravků

Kompresorový inhalátor

Nazývá se také tryskovým nebulizátorem. Konvenčním kompresorovým inhalátorem je možné rozprašovat roztoky, suspenze i oleje. Vyznačují se stabilním výkonem s nepřetržitou tvorbou mlžiny, takže dochází k poměrně velkým ztrátám léčiva do okolního vzduchu. U kompresorů, které „spolupracují“ s dechem pacienta (dechem asistované tryskové nebulizátory) dochází k tvorbě mlžiny pouze během nádechu, to je lepší než princip konvenčního inhalátoru. Princip fungování spočívá v tom, že kompresor vytváří proud vzduchu, který rozprašuje léčebnou látku. Ta prochází tryskou ven z přístroje. V mlžině se objevují spíše větší částice.

Kompresorový inhalátor je vhodný pro pacienty nebo osoby, které musejí inhalovat pravidelně a dlouhodobě (například při těžším astmatu, cystické fibróze nebo CHOPN – chronická obstrukční plicní nemoc).

 • poradí si s hustějšími léčivy
 • větší rozprašovací výkon
 • jsou hlučnější
 • vyšší příkon

MESH inhalátory

K výrobě mlžiny dochází za pomoci membránové technologie. Tento inhalátor nespotřebuje tolik léčiva a zvyšuje jeho využitelnost. Díky jeho menším rozměrům se může jeden o nejlepší mobilní inhalátor, se kterým je možné také cestovat. Je vhodný i pro inhalování vleže (membrána však musí přijít do styku s léčivem).

 • menší spotřeba léčiva
 • lepší využitelnost léčiva
 • menší rozměry
 • inhalace vleže
 • může mít problém s rozprašováním hustějších léčiv

Parní inhalátor

Parní inhalátory jsou nejstarší, nejjednodušší a nejlevnější. Bohužel také nejméně účinné. Z konstrukčního hlediska obsahují tělísko, které po ponoření do vody začne uvolňovat páru. Jedná se tedy o teplou inhalaci. K inhalování se používá zejména minerální voda, a pokud i léčiva, tak jen v omezeném množství. Spíše než o inhalační přístroj, který má uvolnit dutiny, se jedná o obličejovou saunu pro hydrataci pokožky a uvolnění pórů.

 • nejlevnější
 • nejjednodušší
 • minimální dávka léčiv
 • malý účinek
 • energeticky náročné

Víte, že: Z vašeho domácího inhalátoru můžete inhalovat i převařenou vodu z kohoutku s rozpuštěnou kuchyňskou solí. Poměr je 9 g soli na 1 l vody. Tento roztok tělo opravdu dobře snáší.

Funkce navíc

 • Nastavení velikosti částic – pokud budete mít možnost si nastavit velikost částic, budete moct přístroj využívat cíleně na konkrétní část dýchací soustavy.
 • Regulace průtoku vzduchu – díky individuálnímu nastavení průtoku vzduchu si budete moct přizpůsobit tlak vycházejícího vzduchu s mlžinou.

Způsob inhalace

Při inhalování se můžete rozhodnout, zda budete používat masku nebo náustek. Volba se odvíjí od věku člověka a od části dýchacích cest, kterou chcete uvolnit.

Dýchací cesty

Náustek využijete v případě, že potřebujete intenzivně pečovat o hrtan, průdušky a průdušnice (většinou se jedná o onemocnění kašlem, laryngitidou nebo astmatem).

Maska má univerzální použití. Při vdechování nosem budete pečovat o horní cesty dýchací, při vdechování pusou o dolní cesty dýchací.

Věk

Pokud pečujete o starší osobu nebo osobu mentálně postiženou, určitě se vám bude lépe pracovat s maskou. Také u dětských inhalátorů je lepší mít masku.

Jak na správnou inhalaci

Při inhalování je důležitá správná poloha těla a také způsob dýchání. Při inhalování můžete sedět. Dejte si však pozor, aby byl trup co nejvíce narovnaný, tím se otevřou dolní cesty dýchací. Hlavu nikam nepředklánějte, ale nechte rovnoběžně s osou páteře.

Pokud inhaluje kojenec, držte jej vzpřímeně a tak, aby měl zádíčka opřená o vaši hruď. Nejlepší bude, pokud si jej posadíte na klín. U velmi malých nebo nemocných dětí je možná inhalace i vleže. Masku však musíte dítěti na obličeji dobře přidržovat. Děti by při inhalaci měly být co nejvíce v klidu, můžete jim tedy pustit televizi nebo je zabavit hračkou. Pro děti existují také dětské inhalátory ve tvaru zvířátek.

Postup při inhalaci

 • Pomalu a hluboce se nadchněte nosem, pokud inhalujete s maskou, nebo ústy.
 • Mlžinu se v sobě snažte udržet co nejdéle, udělejte si tzv. dechovou pauzu, aby měla léčivá látka šanci se usadit na stěnách dýchacích cest.
 • Důkladně vydechněte ústy.
 • Dopřejte si krátkou dechovou pauzu a pokračujte.

Často kladené dotazy

Jaký je nejlepší inhalátor pro domácí použití?

Pro domácí použití se nejvíce hodí ultrazvukový inhalátor, který se používá i preventivně. Je možné v něm inhalovat i oblíbenou Vincentku a je vhodný zejména pro osoby, které netrpí těžkým onemocněním.

Je možné do inhalovaného roztoku přidávat éterické oleje?

Éterické oleje se do roztoku přidávat nedoporučují, protože mohou poškodit přístroj a dráždit dýchací cesty.

Jaké inhalační roztoky do inhalátoru mohou použít?

Mezi nejoblíbenější patří slaná Vincentka, ale také alkalické kyselky, jako třeba Bílinská kyselka. Fyziologický roztok na inhalování je k sehnání i v lékárně, případně si můžete doma vyrobit slanou vodu (9 g soli na 1 l vody).

Co je to solný inhalátor?

Solný inhalátor je přenosný a můžete ho použít kdekoliv. Na rozdíl od ručních nebo elektrických však nevyužívá k tvorbě inhalační látky ani vodu ani stlačený plyn, takže inhalace není tak účinná. Jedná se o doplňkovou přírodní léčbu. V inhalátoru je sůl, ideálně himálajská, kterou vdechujete ústy, nosem vydechujete mimo inhalátor. Musíte dát dobrý pozor, aby sůl nezvlhla. Tato metoda léčby se nazývá speleoterapie nebo haloterapie. Dobře ji můžete znát ze solných jeskyní, které spousta lidí s dýchacími problémy navštěvuje.

Časté dotazy

Které jsou nejlepší inhalátory a nebulizátory?

Porovnali jsme inhalátory, abychom zjistili, které jsou nejlepší. Který je dobrý na inhalaci Vincentky, léků, solí, tea tree oil, atd. Podívejte se na výsledky testů inhalátorů.

Podle jakých parametrů vybrat inhalátor a nebulizátor?

Nejdůležitějšími parametry, podle kterých se vybírá správný a kvalitní inhalátor jsou: výkon rozprašovače, velikost rozprašovaných časteček, technologie tvorby mlžiny a funkce navíc. Rady k těmto a dalším parametrům najdete v rádci jak vybrat inhalátor.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 188 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo