Jak vybrat kancelářský nábytek

Při výběru kancelářského nábytku můžete vybírat z klasického běžně dostupného nábytku, nebo z designového. Designový nábytek můžete buď zakoupit, nebo si jej nechat vyrobit na míru. Při zařizování však mějte na paměti, že se vám musí v kanceláři dobře pracovat a soustředit. Kancelář by měla být hlavně praktická.

Pokud nepatříte mezi vyznavače moderního kancelářského nábytku, můžete zvolit útulnou variantu holandského nábytku, díky kterému bude vaše kancelář působit starobyle a vznešeně.

Kancelářský stůl

Do kanceláře neodmyslitelně patří pracovní stůl. Ten by měl být dostatečně vysoký, aby byl zachován poměr mezi sedací plochou židle a výškou stolu. Vzdálenost mezi sedací plochou a deskou stolu by měla být 27 – 29 cm. Zjednodušeně můžeme říct, že výška stolu musí být taková, aby úhel mezi předloktím člověka a deskou stolu byl 90 stupňů. Je dobré, abyste si výšku stolu mohli nastavit tak, jak vám vyhovuje.

Na stůl rozhodně nepatří sklo, protože je na dotek studené a navíc vytváří nepříjemné odlesky světla, které nejsou vhodné pro naše oči.

Kancelářská židle

K pracovnímu stolu je důležité pořídit si kvalitní kancelářskou židli. U té je nejdůležitější dynamické sezení. To znamená, že si můžete měnit sklon sezení. Myslete na svoje záda a zvolte takovou židli, která bude poskytovat páteři oporu.

Nezapomínejte na to, že v kanceláři trávíte většinu času v sedavé poloze. Je tedy dobré myslet na vaše ruce a nohy. Pokud si zvolíte podvěsnou klávesnici s područkou, ulevíte napětí v zápěstí, loktech a ramenech. Pokud budete mít ruce příliš vysoko, hrozí vám riziko zánětu kloubů atd. Dobrou volbou je i podložka pod notebook, která pohlcuje vibrace a změkčí dopad prstů na klávesnici.

Pokud máte desku stolu příliš vysoko, ale vaše nohy jsou krátké, může dojít k otékání, špatnému prokrvování a k tvorbě křečových žil. Těmto problémům můžete předejít pořízením podložky pod nohy.

Barva nábytku by měla být taková, abyste se v kanceláři dobře soustředili. Pokud si zvolíte tmavou barvu nábytku, barva stěn by měla být světlá. Pokud se chcete řídit psychologií barev, tak si úložné prostory vybírejte v modré, nebo ne příliš křiklavé zelené barvě. Jestli je však vaše práce spíše kreativní, zvolte barvu oranžovou nebo červenou.

Pokud nemáte stůl s pevnými zásuvkami, můžete zvolit pohyblivé kontejnery na kolečkách. Ty můžete kolem stolu přemísťovat tak, jak potřebujete. Po vysunutí z pod stolu navíc nahoře vznikne odkládací plocha, kterou můžete použít pro rozpracované dokumenty. Po skončení práce kontejner jednoduše zasunete zpět pod stůl.

Dalším odkládacím prostorem jsou police. Můžete zvolit buď uzavřené skříňky, do kterých můžete schovat věci tak, aby nebyly vidět, nebo na stěny přimontujete otevřené police. Ty jsou přehlednější, ale zase do nich více práší.

Jak rozeznat kvalitní nábytek od nekvalitního?

Pokud nejste odborníkem, je těžké odhadnout, který nábytek vám vydrží dlouho a který po krátkém čase přestane sloužit.

Tady je pár rad, jak poznat nejlepší nábytek:

 • Ohraničení nábytku – ABS hrana (jde o průmyslový polymer) zakončující nábytek by u stolů měla mít 2 mm a u skříní 1, 5 mm. U hran nábytku, které nejsou tak vytížené postačí 1 mm.
 • Cena – není vždy rozhodující, ale musíte počítat s tím, že nejlevnější nábytek vám moc dlouho sloužit nebude. Životnost nejlevnějšího nábytku se odhaduje kolem dvou let, a potom můžete vybírat nový.
 • Záruka – na kancelářský nábytek by měla být minimálně 2 roky. Kvalitní obchod vám však může nabídnout záruku až 4 – 5 let.
 • Tloušťka stolů – stolové desky by měly měřit aspoň 22 mm, aby se neprohýbaly. Nejlepší jsou však desky s tloušťkou okolo 25 mm a více.
 • Tloušťka skříní – by se při zatížení měla pohybovat okolo 18 až 20 mm. Ideální je však 22 – 25 mm.

Výroba nábytku do kanceláře

Nábytek do kanceláří se obvykle vyrábí z těchto materiálů.

 • Dřevotříska – je vyrobená roztřískováním dřeva, které se následně lisuje a míchá s pryskyřicovými lepidly.
 • Dýha – jedná se o tenkou vrstvu dřeva o tloušťce 3 – 5 mm. Nejčastěji se používá k výrobě povrchů nábytku. Dýha se většinou vyrábí z tvrdých dřevin jako je dub, buk, hruška, jabloň nebo švestka.
 • MDF (Medium Density Fibreboards) – jedná se o polotvrdou dřevovláknitou desku, která plnohodnotně nahradí masivní dřevo.

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

6 Comments
 1. nedávno jsem kupoval židli k PC, měl jsem koženou židli, ale teď mohu doporučit spíše síťovanou kancelářskou židli. Když jsou vedra, tak se pěkně prodyšná a nepotí se záda.

 2. Skvělý článek! každý určitě pamatuje skla na stolech, ach to mládí 🙂

 3. Kdo má zkušenist s hrací židlí dx-racer?

 4. Super článek. 🙂 Hlavně dobrá židle je podle mě základ. Já jsem si svoji bohužel pořídil až potom co jsem to na té klasické už nemohl vydržet. Tak doporučuji pořídit kvalitní židli předem. A ještě nevrzající stůl je dobrá věc. 😀

 5. Zboží dorazilo rychle a v pořádku. A ta doprava byla opravdu zdarma.

 6. Děkuji za tip, něco takového ohledně vybavení kanceláře jsem hledala.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo