Jak vybrat nejlepší leštidlo do myčky

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Leštidla do myčky můžete pořídit ve složení z chemických látek, ale také můžete sáhnout po eco friendly produktech nebo se vrhnout do jejich přípravy sami. Na rozdíl od tablet není leštidlo pro životní prostředí tak zatěžující. Jednotlivé přípravy se od sebe liší především množstvím aktivních látek. Víte, že byste leštidlo měli přidávat ke každému nádobí a že kromě něj čistí i myčku? Zjistěte, jak funguje a jak si jej vyrobit doma.

Recenze leštidel do myčky

Do testu leštidel do myčky jsme vybrali jak výrobky světoznámých jmen, tak přípravky téměř neznámých výrobců. Vzhledem k tomu, že každému uživateli se může osvědčit jiný výrobek, jsou naše recenze zaměřené především na poměr mezi cenou a objemem, ale také na zkušenosti samotných uživatelů. Rovněž jsme se pro vás snažili dohledat nabídku dalších produktů vybraných značek.

Calgonit Finish Shine & Dry Regular leštidlo 800 ml

Objem800 ml
Orientační cena130 Kč

Calgonit Finish Shine & Dry Regular je tekuté leštidlo, které byste měli přidávat ke každému mycímu cyklu. Dostupný je také v polovičním objemu, tedy 400 ml. Při mycím cyklu dojde k jeho uvolnění při fázi oplachování. Z nádobí pomáhá odstranit mycí prostředek i zbytky jídla. Tento lešticí prostředek je výrobkem světového výrobce přípravků do myčky. Proto mu důvěřuje celá řada českých domácností. Uživatelé jsou s ním spokojeni, jelikož splňuje to, co deklaruje výrobce: nezanechává na nádobí skvrny. Spokojení uživatelé jej používají opakovaně a někteří z nich sahají po dalších výrobcích do myčky od této značky. Na trhu jsou tedy dostupná nejen leštidla, která mohou být i s citronovou vůní, ale také soli, osvěžovače a čističe myčky. Pro mytí nádobí můžete sáhnout po tabletách all in one nebo classic či po prostředku ve formě prášku.

Zjistit cenu

Somat Rinser 3x Shine Action oplachovací prostředek do myčky na nádobí 750 ml

Objem750 ml
Orientační cena100 Kč

Somat platí za značku, která má na českém trhu své pevné místo. Stejně jako jiní výrobci zaměřující se na mycí prostředky do myčky i Somat přichází s novinkami usnadňujícími práci s nádobím. Kromě tablet All i one nebo All i one Extra nabízí také mycí prostředek ve formě gelu. Tablety Somat Gold jsou určeny převážně pro nádobí s připáleninami. Tablety a mycí přípravky této značky jsou bez fosfátů, takže splňují všechny předpisy EU. Kromě vyjmenovaných přípravků najdete v portfoliu značky také sůl a čističe myčky. Leštidlo Somat Rinser 3x Shine Action obsahuje látky změkčující vodu, která následně z nádobí stéká rovnoměrně. Díky tomu by mělo nádobí rychleji schnout a neměly by na něm zůstávat usazeniny vodního kameny ze zaschnutých kapek vody. Uživatelé jsou s tímto výrobkem převážně spokojeni, i když mezi nimi najdete i ty, které leštidlo zklamalo, a proto se obrátili na konkurenční produkty. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem s leštidlem od této značky byla spokojená a vím, že se ve slevových akcích dá pořídit za velice slušnou cenu. Nádobí jsem vždy vytahovala bez šmouh, takže za mě maximální spokojenost. Sáhnout můžete po leštidle bez parfemace nebo s vůní citrusů.

Zjistit cenu

Calgonit Finish 400ml Lemon

Objem400 ml
Orientační cena90 Kč

Finish je značkou, která je na trhu již od roku 1953. Jako první přišla s biologickým práškem, dvouvrstvou tabletou nebo lisovanou tabletou se systémem 3 komor. Produkty tohoto výrobce se prodávají ve 40 zemích světa. V jeho portfoliu najdete jak klasické tak All in one kapsle, tak prášek na mytí. Kromě toho nabízí i čističe a osvěžovače myčky nebo sůl a leštidlo. Leštidlo Calgonit Finish Lemon má příjemnou parfemaci citrónem. Po otevření je z myčky cítit svěží vůně. Jako nevýhodou vidíme cenu, která se za necelý půl litr pohybuje okolo 90 Kč. Jednou tak objemná leštidla můžete totiž pořídit za dost podobnou cenu. Jeho předností je, že příjemně voní a díky tvaru láhve se dobře nalévá do zásobníku v myčce. Ze zkušeností uživatelů víme, že s používáním převládá pozitivní zkušenost.

Zjistit cenu

Sunlight Leštidlo do myčky nádobí 500 ml

Objem500 ml
Orientační cena60 Kč

Sunlight je produktem značky Unilever a Cif. Jako u jednoho z mála produktů se můžete na internetu dočíst složení leštidla do myčky. Obsahuje rozpouštědlo Aqua, které rozpouští různé látky, dále povrchově aktivní látku PPG-3 C12-18 Pareth-6. Ta pomáhá odstraňovat oleje a nečistoty. Při smíchání s vodou může tvořit pěnu. Hydrotopní přísadou, která se stará o rovnoměrně rozptýlení leštidla po nádobí je Sodium Xylenesulfonate. Správnou hladinu kyselosti nebo zásaditých prvků udržuje Citric acid. Korozi obalů zabraňuje inhibitor Zinc Acetate. Leštidlo se stará nejen o dokonalý lesk vašeho nádobí, ale navíc je možné jej použití jako preventivní čistidlo, a to jednou do měsíce. Jedná se o produkt, který má dvojí čisticí sílu. Pečuje tedy nejen o vaše nádobí, ale také o stav vaší myčky. Z hlediska poměru cena a výkon, vychází toto leštidlo velice dobře. Sice se jedná o méně známou značku, nicméně lidé, kteří si ji zvolili za svou, s ní jsou spokojeni.

Zjistit cenu

Milit leštidlo do myčky nádobí 510374 1 l

Objem1000 ml
Orientační cena80 Kč

Leštidlo Milit vyrábí společnost Solira, která kromě čisticích prostředků nabízí i prací prostředky a kosmetiku. V nabídce produktů pro myčky najdete v jejím nabídkovém katalogu také tablety na mytí, regenerační sůl nebo prášek do myčky nádobí. Samozřejmě nechybí ani leštidlo, které je k dostání pouze v jednom provedení. Stejně jako ostatní leštidla i toto má zajišťovat perfektní lesk a rychlejší schnutí. Rovněž by mělo zabraňovat tvorbě vápenatých skvrn na nádobí. Z hlediska poměru cena a výkon vychází nejlépe, jelikož celý litr stojí okolo 80 Kč. Na druhou stranu se jedná o poměrně neznámou značku, takže výsledek leštění je otázkou. Zkušenost uživatelů jsou totiž různorodé. Jedni jsou spokojeni díky nízké ceně, další se raději vrací k ověřeným značkám. Mě osobně úplně nepřesvědčil. Dobrou volbou bude zřejmě pro všechny, kteří netrvají na značkách, a zajímá je spíše cena.

Zjistit cenu

Co je to leštidlo do myčky

Leštidlo společně s tabletami a solí patří mezi 3 základní prostředky, které se vkládají do myčky. Proč se leštidlo do myčky dává? Protože v kombinaci s mycím prostředkem (ve formě tablety, prášku nebo gelu) pomáhá z nádobí smývat zbytky jídla a zároveň jej chrání před opětovným usazováním nečistot.

Jak funguje

Od leštidla se očekává to, že se nádobí po vyskládání z myčky bude lesknout, nebudou na něm šmouhy a ani kapky zaschlé tekutiny. Myčka tento přípravek aplikuje až v poslední mycí fázi, a to jen v objemu několik mililitrů. Pokud byste leštidlo nepoužívali, mohlo by se stát, že nádobí vytáhnete nedostatečně umyté. Je to proto, že voda v myčce cirkuluje, a přestože zbytky dokáže odstranit, zůstávají ve vodě a mohou se usadit zpět na nádobí. Jakmile kuchyňské nádobí projde fází sušení, zbytky na něm zatvrdnou a sami dobře víte, jak těžko jdou odstranit.

Většinou nezbude nic jiného, než předmět opláchnout pod vodou a zbytky umýt. A to už jste mohli nádobí umýt rovnou v ruce, že? Leštidlo obsahuje tenzidy neboli povrchové aktivní látky, které snižují povrchové napětí mezi vodou a nádobím. Tenzidy tedy mezi povrchem nádobí a vodou vytvoří jakousi stěnu, díky které na něm neulpívají nečistoty. Na tomto přípravku závisí i výsledek cyklu sušení. Díky tomu, že se kapky vody rozptylují, nezůstávají na nádobí, a tak jej z myčky vytahujete dokonale lesklé.

Kam nalít tekuté leštidlo do myčky a jak často jej používat?

Leštidlo se aplikuje do speciálního dávkovače, který se obvykle nachází v blízkosti zásobníku na kapsli, prášek nebo gel. Jeho množství není potřeba hlídat. Otázku toho, jak často leštidlo do myčky doplňovat nemusíte vůbec řešit. Většina elektrospotřebičů je vybavena indikátorem množství, který se rozsvítí v okamžiku, kdy je potřeba prostředek doplnit. Možná si říkáte, že když používáte kombinované kapsle all in one (tablety s leštidlem a solí dohromady), není potřeba leštidlo přidávat. Opak je ale pravdou.

Používat byste jej měli při každém mytí, jelikož pro plně naskládanou myčku nemusí být množství obsažené v kombinované kapsli dostačující. Samozřejmě se bez leštidla neobejdete v případě, kdy používáte holé tablety bez leštidla. V tomto případě je potřeba nakoupit veškeré přípravky zvlášť a používat při každém mytí (mycí tabletu, leštidlo, sůl).

Složení leštidel do myčky

Z hlediska složení můžeme říci, že se nejedná o přípravek, který by životní prostředí znečišťoval tak jako tablety na mytí, i když už i zde se hledají alternativní cesty zpracování, díky kterým mají být tablety k prostředí ekologičtější. Leštidlo je v podstatě slabou organickou kyselinou, která nemá závažný vliv na okolní prostředí. Složení obvykle obsahuje:

 • vodu,
 • alkohol,
 • kyselinu citronovou,
 • neiontové povrchově aktivní látky (tenzidy).

Neiontové tenzidy se ve vodě velmi dobře rozpouští a na rozdíl od aniontových tenzidů netvoří bohatou pěnu. Neiontové tenzidy najdete i v kosmetice, ale používají se také v textilním průmyslu, zemědělství i potravinářství. Biologicky se snadno odbourávají a jsou netoxické. Ve srovnání s aniontovými tenzidy jsou neiontové k životnímu prostředí mnohem šetrnější. Z hlediska složení se od sebe leštidla různých výrobců nijak významně neliší. Patrnější rozdíl je v množství aktivních látek, které ovlivňují účinek prostředku. Obloukem se vyhněte přípravkům obsahujícím chlór nebo fosfáty, které se dostávají do odpadních vod.

Kyselina citronová se do leštidla přidává z toho důvodu, aby neutralizovala zásadité sloučeniny neboli louhy z rozpuštěných tuků. Pokud byste louhy ignorovali, začaly by se v myčkách usazovat v podobě nevzhledného našedlého povlaku. Povlak by byl dále znatelný také na skleněném nádobí i choulostivějších příborech. Součástí některých výrobků je také aroma, které mu propůjčuje typickou vůni. Jestliže hledáte eco-friendly prostředek, vybírejte spíše neparfemované prostředky.

Co dávat do myčky místo leštidla?

Jestliže chcete při mytí nádobí minimalizovat použití chemických přípravků, zkuste si leštidlo do myčky vyrobit doma. Ptáte se jak? Obecně se doporučují zpravidla 3 recepty, které obsahují hlavní přísady, jež najdete i v těch nejlepších leštidlech z obchodů. Jak na to?

 1. Recept – z 500 ml vody a 50 g kyseliny citronové vyrobte roztok a přidávejte do myčky.
 2. Recept – použijte ideální bílý ocet. Ocet nalijte do zásobníku a před spuštěním programu i na dno myčky (2 hrnky na dno), poté spusťte program s vysokou teplotou.
 3. Recept – smíchejte velký panák bílého vinného octa s 1 až 2 kapkami pomerančové nebo citronové silice.

Tyto recepty na domácí leštidla do myčky oceníte i v případě, kdy sháníte co nejlevnější produkt. Jinak se vyplatí sledovat slevové akce na leštidla.

Použití nejen v myčce

V nejrůznějších diskuzích, které odpovídají na otázku, k čemu se dá ještě použít leštidlo do myčky, se dočtete, že je ideálním pomocníkem v koupelně. Zde se uplatní jeho schopnost snižovat povrchové napětí vody. Ušetříte si tak čas s leštěním skleněných, chromových a kovových částí. Postup se doporučuje tak, že máte po umytí na hadřík nanést trošku přípravku a vyčištěný povrch jím znovu přetřít a přeleštit. Voda, která se na takto ošetřenou plochu dostane, bude lépe stékat a nebudou se po ní tvořit zaschlé fleky.

Otrava leštidlem do myčky

Otrava tímto přípravkem hrozí především dětem, takže rozhodně nezapomeňte veškeré detergenty a léky uchovávat mimo jejich dosah. Pokud by však leštidlo do myčky dítě vypilo, poradíme, co dělat. Volejte toxikologické středisko na čísle: 224 919 293 nebo 224 915 402 nebo záchrannou službu. A připravte si odpovědi na tyto otázky:

 • Kdo přípravek požil: dítě, dospělý, váha, věk, jméno, rodné číslo, pojišťovna?
 • Kdo volá?
 • Kdy k nehodě došlo a čím se dítě otrávilo?
 • V jakém stavu dítě je a jaké má konkrétní potíže?
 • Jaké opatření v rámci první pomoci jste provedli?

Cena leštidel do myčky

S cenou se úzce pojí množství, které zakoupíte. Dobře si spočítejte, zda je koupě určitého objemu za určitou cenu výhodná. V běžných obchodech zpravidla zakoupíte množství v rozmezí 0,25–1 l, přičemž 1 l přípravku vás může vyjít na 80 Kč a půllitrový klidně i na 60 Kč. Proto před nákupem dobře počítejte.

Levná leštidla do myčky

Zhruba do 50 Kč pořídíte značkové přípravky s objemem do 0,5 l. Jestliže zde najdete i litrové lahve, jejíž cena je takto nízká, bude se pravděpodobně jednat o „no name“ výrobce, které mohou obsahovat menší procento účinných látek. Je však dobré si informace i o „no name“ výrobcích dobře prostudovat, protože mnohdy mohou odvést stejnou práci jako jejích dražší, ale jménem známější konkurence.

Ekologická leštidla do myčky

Nad 50 Kč zakoupíte lahve s větším objemem a na výběr budou stát silné a známé značky. Rovněž do dražší kategorie spadají také eco friendly výrobky.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 37 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo