Jak vybrat mixér

Snad každý, kdo někdy vstoupil do kuchyně, potřeboval k ruce mixér. Jeho použití je široké, od míchání těsta, přes rozmixování jídla pro nejmenší, přípravy osvěžujících ovocných a zeleninových smoothie, až po přípravu majonézy a drcení ledu do letních koktejlů. Proto je nutné si ujasnit, jaký typ mixéru se nám domů bude nejlépe hodit. Přečtěte si, jak správně vybrat ten pravý!

Test mixérů 2019

SENCOR SHB 5001BK

Multifunkční tyčový mixér 4v1 má dvacet rychlostí a nerezový nástavec na mixování horkých pokrmů. V balení dostanete mixovací nádobku na 800 ml s víčkem, nerezový dvoumetlový šlehací nástavec a velký sekáček o objemu 1 250 ml. Výhodou je velký příkon 1000 Wattů a multifunkčnost přístroje. Slabší stránkou je jeho výdrž, nečekejte od něj že bude mixovat třeba patnáct minut v kuse. Na to není stavěný a potřebuje si odpočinout.
Nejlepší nabídka SENCOR SHB 5001BK

Kenwood HDM 802 SI

Hlavní výhodou tohoto tyčového mixéru je příkon 1 000 wattů, díky kterému vše lehce rozmixuje. Je navržený tak, aby mixování bylo rychlejší, snazší a čistší, a to díky systému Triblade se třemi noži. Příslušenství se skládá z nerezové mixovací nohy, šlehací metli ze stejného materiálu a nerezový Masher Pro se dvěma výměnnými nástavci na jemné a hrubší pyré či kaši a 1l kalibrované nádoby s víčkem a držadlem. Nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.
Nejlepší nabídka Kenwood HDM 802 SI

Catler BL 4010

Čtyřrychlostní stolní mixér je vhodný jak pro sekání, mixování, tak pro drcení ledu. V balení se nachází lisovací trn, který slouží i jako odšťavňovač, nádoba na mixování a víko s vnitřním vyjímatelným víčkem. To lze použít jako odměrku. Nejvíce na něm oceňujene jednoduché ovládání a automatické čištění. Nevýhodou je plastová nádoba. Stejně jako u většiny ostatních mixéru si dejte pozor na maximální dobu po kterou je přístroj v provoze. I takto výkonný mazlík si občas potřebuje odpočinout. Naštěstí má ochranu proti přehřátí a při dosažený kritické teploty se sám vypne. Škoda jen občas nedostačujícího objemu 1,5 litru.
Nejlepší nabídka Catler BL 4010

G21 Perfect smoothie


Ačkoliv by se z názvu mohlo zdát, že jde „jen o“ smoothie mixér, není tomu tak. Tenhle sofistikovaný přístroj dokáže opravdu hodně. Škoda jen, že cena je docela vysoká. Ale za své peníze dostanete mašinu, která dokáže najemno rozmixovat všechna semena v melounu, oříšky nebo ovoce ještě ve slupce. Bez problému si poradá i s mrkví. Kromě ceny jde mezi jeho nevýhody brát jistá mohutnost, na kuchyňské lince zabere docela dost místa a občas dokáže být hlučný. Ale jeho pozitivat to daleko převažují.
Nejlepší nabídka G21 Perfect smoothie

Bosch MFQ 40303

Velmi tichý, rychlý a výkonný ruční šlehač s dvěma šlehacími metlami FineCreamer z nerezové oceli je ideální pro perfektní šlehací a mixovací výsledky. Můžete si vybrat z pěti rychlostních stupňů a z odlišných počtů otáček. Ergonomicky tvarované držadlo umožňuje bezproblémovou a pohodlnou manipulaci. Výkon přístroje je 500 wattů a to je slušná hodnota.
Nejlepší nabídka Bosch MFQ 40303

Electrolux EHM 1250

Ruční šlehač disponující výkonem 300 W. To se nemusí zdát jako moc, ale na klasické použití pro přípravu krému nebo míchání těsta to stačí. K dispozici máme pět rychlostí a ještě navíc tlačítko pro extra výkon. Popravdě nešlo poznat žádný zásadnější rozdíl a spíše jsme měli strach, že se přístroj přehřeje a spálí. Co potěší je velmi příjemná cena a relativně spolehlivý výrobce.
Nejlepší nabídka Electrolux EHM 1250

Delimano NutriBullet 600

Díky příkonu 600 wattů dokáže tento mixér na zeleninu a ovoce skvěle rozmělnit každou potravinu a poradí si i sledem nebo oříšky. Navíc nezabere v kuchyni mnoho místa a snadno se omývá. Manipulace je snadná a zvládne ji i menší dítě. Pokud by jste marně hledali tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí, tak přístroj se sám spustí/vypne po zatlačení nádoby do její základny. Když mixujete delší dobu, tak je slabě cítit motor přístroje. V balení je také láhev o objemu 0,7 l a náměty na zdravé recepty. Motor však umí někdy zapáchat a být hlučnější.
Nejlepší nabídka Delimano NutriBullet 600

DOMO DO 492 BL

Mixér na smoothie se třemi nádobami o objemech 300, 400 a 600 ml, které jsou také mixovacími nádobami uzavřené pítkem, udělá radost celé rodině. Mixuje a drtí led, rychle připravuje zdravé svačinky, které si díky mixovacím lahvím můžete vzít hned na cesty. Nádoby lze dát do myčky nádobí. V balení čeká pro inspiraci kniha receptů. Tento přístroj je oblíbený kvůli malé velikosti a třem lahvím v balení. Má ale lehce problémy při mixování jogurtu nebo tvarohu.
Nejlepší nabídka DOMO DO 492 BL

zpět nahoru ↑

Výběr mixéru

V obchodech nám nabízejí tyčové neboli ruční mixéry, dále jejich stolní varianty, ruční šlehače a v posledních pár letech se rozšířily také mixéry na přípravu smoothie. Základními rozdíly, mezi jednotlivými typy mixérů do kuchyně je způsob, jakým se s nimi pracuje, k jakým účelům slouží a také kde je můžeme skladovat.

Příkon a hmotnost

Důležitým faktorem u výběru mixéru je jeho příkon. Pokud je totiž příliš nízký, mixér toho moc nevydrží a začal by se přehřívat. Mezi mixováním je proto zapotřebí dělat pauzy. Příliš těžký mixér bez držáku či stojanu vám taky dobrou službu neudělá. Takže platí, čím je mixér lehčí, tím snadnější je manipulace. Pozor i na víčka. Jsou vyrobená se silikonovými nebo gumovými pásky po obvodu a můžou jít hůř sundat, proto se nebojte si tuto činnost v obchodě vyzkoušet. Ty nejlepší mixéry mají i funkci automatického zastavení. Nemusíte se tedy obávat, že zapomenete mixér vypnout a tím ho zničíte, protože automatické zastavení to udělá za vás.

zpět nahoru ↑

Tyčový mixér

(také ruční nebo ponorný mixér) 


Jak už označení napovídá, jde o vysoký a tenký přístroj, který se drží v ruce. Tyto elektrické mixéry jsou oblíbené hlavně pro svoji skladnost a lehkou manipulaci. Velkým plusem je jejich odnímatelná noha, díky které jsou snadno omyvatelné.

Levnější mixéry mají pouze jeden nástavec, ty dražší mají také příslušenství na sekání, nebo metlu, díky které se promění na ruční šlehač s tyčovým mixérem. Hodí se pro přípravu ovocných koktejlů, polévek i omáček. Jeho použití je širší než u stolního mixéru, ale zase s ním stěží rozmixujete tvrdé ovoce. Pro přípravu studených i horkých jídel je lepší si vybrat kovové provedení, které má také delší životnost než plastové.

Nevýhodou tyčového mixéru je nutnost držení bezpečnostního spínače po celou dobu mixování. Ruční mixér také není určený k dlouhému provozu kvůli přehřátí.

 • snadné použití
 • jednoduchá údržba
 • s dalšími nástavci se stává multifunkčním mixérem
 • držení bezpečnostního spínače při provozu
 • přehřívání

Tip: Domácí majonéza? S tyčovým mixérem ji zvládnete za chviličku!

Pomocí tyčového mixéru vyrobíte za pár chvil výbornou domácí majonézu.

Ingredience:

 • jedno vejce
 • 100 – 200 ml oleje
 • sůl
 • pepř

Jak na to:

Do hrníčku rozklepneme jedno vejce a přidáme sůl a pepř podle chuti. V průběhu mixování přikapáváme olej. Majonéza bude hustá podle toho, kolik oleje přidáme. Podle chuti můžeme přidat cukr, okurky nebo koření.

zpět nahoru ↑

Stolní mixér

Hlavním rozdílem u stolních mixérů je materiál, z kterého je vyrobená mixovací nádoba. Podobně jako u tyčových mixérů s příslušenstvím může být z plastu. Nedoporučují se v ní však mixovat horké nápoje a pokrmy. Druhou variantou je skleněná nádoba, která je trvanlivější, méně náchylná na poškrábání a nepřenáší pachy z minulých jídel.

Stolní mixér se hodí k drcení ledu i přípravě litého těsta, třeba na palačinky. Na rozdíl od tyčových mixérů jim nevadí delší mixování a nemusí se stále držet bezpečnostní spínač. Tyčové mixéry se skládají pouze ze dvou částí, a tak ve srovnání s kuchyňskými mixéry, zabírají méně místa. Nevýhodou stolních mixérů je horší omyvatelnost, která souvisí s jejich velikostí.

 • nevadí jim delší mixování
 • plynulý chod bez nutnosti držení bezpečnostního spínače
 • skleněná nádoba nepřenáší pachy jídel
 • horší omyvatelnost
 • složitější na sestavování
 • velikost
zpět nahoru ↑

Ruční šlehač

Tyto přístroje jsou ideální na přípravu těst a šlehání. Používají se rychle a snadno. Zabírají málo místa a jejich čištění nezabere téměř žádný čas.

Šlehač má už v základním vybavení metle na šlehání a hnětení. Pokud se chystáte tento typ používat především na přípravu těst, je vhodné si jej pořídit i s mísou a držákem. Přístroj tak rovnoměrně šlehá a hněte za vás, zatímco se věnujete něčemu jinému.

Některé typy jsou kombinované jako tyčový mixér a ruční šlehač dohromady. Nástavce bývají odnímatelné a dají se omývat v myčce. Správný šlehač má i zabezpečení uvolnění metliček, které zabraňuje nehodám při používání.

 • rychlá a snadná manipulace
 • bezproblémová údržba
 • zabírá málo místa
 • zabezpečení proti uvolnění metliček
 • v základním příslušenství jen metle na šlehání a hnětení
 • s množstvím nástavců roste cena
zpět nahoru ↑

Smoothie mixér

Tento přístroj se v současnosti těší velké oblibě. Pomocí tohoto mixéru na ovoce a zeleninu, který v obchodech naleznete také pod názvem smoothie maker, získáte zdravý a osvěžující nápoj nebo rychlou svačinku. Jeho využití není jednostranné, vykouzlíte s ním i dětské přesnídávky nebo polévky.

Výhodou mixérů na smoothie je přenosná nádoba na mixování, ve které nápoj připravíte, nasadíte víčko a berete s sebou na cesty. Jsou převážně menší než standardní stolní mixéry, nádobka na mixování má objem od 0,5 do 0,9 litrů.

Na otázku jak vybrat mixér na ovoce si musí každý zodpovědět, co všechno s ním chce mixovat. Pokud chcete připravovat nejlepší smoothie i ze zmrzlých ingrediencí, doporučuje se pořídit mixér s příkonem alespoň 350 wattů. Ty s nižším výkonem by si například s ledem nemusely umět poradit. Smoothie mixéry jsou k dostání v několika barevných odstínech, které přesně vystihnou vaši náladu.

 • snadno omyvatelný a skladný
 • rychlá příprava nápoje nebo svačiny
 • odnímatelná láhev s uzávěrem
 • veselé barevné provedení
 • k mixování zmrzlých potravin třeba vyšší příkon
 • příprava koktejlů jen pro dvě osoby

A protože se léto rychle blíží a s ním i hlavní čas osvěžujících koktejlů, přidáváme pro inspiraci také recept na Letní melounový nápoj:

Ingredience:

 • ½ vodního melounu
 • 2 oloupané citrony
 • špetka soli
 • kostky ledu

Jak na to:

Dužinu melounu nakrájejte na kousky. Nejlepší vysokovýkonné mixéry na smoothie zvládnou zpracovat i jadérka. Přidejte do mixéru citrony, sůl a kostky ledu. Podávejte ve vysoké sklenici a ozdobte třeba mátou.

Pokud v kuchyni využíváte více těchto přístrojů, doporučujeme popřemýšlet nad pořízením kuchyňského robota, který mnohdy dokáže zastat práci výše uvedených produktů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 79 hodnocení
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.