Jak vybrat motyku

V tomto článku se společně podíváme na to, jak vybrat motyku. Možná přesněji řečeno jaký vybrat typ motyky pro určitou činnost. Motyky se dají totiž rozdělit do mnoha typů podle činnosti, pro kterou jsou určeny, nebo velikosti. Kypření, okopávání a odplevelování možná nejsou zrovna úkony, které by se vám chtěly provozovat každý den, ale jednou za čas jsou na zahrádce potřebné. Pokud si vyberete správný typ motyky, nemusí být tato činnost ani tak namáhavá a zdlouhavá. A jak na to? To se dozvíte v našem detailním článku o výběru motyky, ve kterém jsme pro vás provedli srovnání, test a vyhodnocení vybraných typů zahradních motyk.

Motyky – recenze

FISKARS Solid 1016035
GARDENA NatureLine 17110-20
ZBIROVIA ZB808A
J.A.D TOOLS 7433
M.A.T. Group Okopávačka srdíčko 2 hroty
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Typrovná okopávačkarovná okopávačka s 2 hrotyrovná okopávačkarovná okopávačkasrdcovka s 2 hroty
Délka (cm)155140120130100
Hmotnost (kg)0,620,711,50,56
Přibližná cena (Kč)350500550270150
Hodnocení
celkem
92 %
91 %
90 %
82 %
82 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Abyste získali jasnější představu o tom, jaké parametry vlastně porovnávat, připravili jsme si zde recenze na 5 motyk od 5 různých značek. Konkrétně se jedná o motyky Fiskars Solid 1016035, Zbirovia ZB808A, J.A.D Tools 7433, GardenaNatureLine 17110-20 a M.A.T Group PROFI. V tabulce níže můžete vidět jejich stěžejní parametry. Která je tedy ale nejlepší? Pojďme se nejprve společně podívat na každou motyku zvlášť.

Srovnání a vítěz testu

Určit vítěze našeho testu bude poněkud obtížné. Obzvláště proto, že každá z motyk je využitelná a uplatnitelná na něco jiného a oceníte ji při rozmanitých činnostech. Záleží také, jak moc upřednostňujete dlouhou záruku a vyšší cenu oproti nižší ceně a krátkodobější záruce. Pokud bychom ale měli zvolit zlatou střední cestu, vyzdvihli bychom jednoznačně motyku Fiskars Solid 1016035, která nabízí jasný kompromis v podobě pětileté záruky a průměrné ceny kolem 350 Kč. Její značnou výhodou oproti ostatním recenzovaným motykám je dlouhá dutá násada a těžší konec s čepelí, který ušetří energii i bolavá záda. Firma Fiskars je velmi oblíbeným a prověřeným producentem kvalitního zahradního nářadí, a tak si myslíme, že při volbě jejich motyčky Solid 1016035 nešlápnete vedle.

FISKARS Solid 1016035

Typrovná okopávačka
Délka155 cm
Hmotnost0,62 kg
Přibližná cena350 Kč
Délka záruky5

Tato motyčka od známé firmy Fiskars z její řady Solid (1016035), která nabízí odolné náčiní pro každodenní práci, je vhodná nejen k odstranění plevele mezi řádky. Má lehkou hliníkovou násadu o délce 155 cm. Celkově tato motyčka váží asi 620 g, což ji řadí mezi ty nejlehčí varianty našeho testu. Její pracovní část je vyrobena z kalené karbonové oceli, tudíž při těžším zakončení udělá motyka část práce za vás a vy tak vynaložíte minimální námahu. Pro delší životnost, větší stabilitu a kvalitu motyky, je hliníková násada svařena s čepelí obdélníkového tvaru o šířce 18,5 cm. Díky tomu se násada nemůže začít časem viklat nebo vypadnout, jak tomu může být u motyk s přišroubovanou násadou .Násada je poměrně dlouhá, ale to nemusí být na škodu. Její délku můžete ocenit z toho hlediska, že vás nebudou bolet záda, jelikož se nemusíte nikam předklánět a všude dosáhnete. Na jejím konci dále naleznete praktické očko, které můžete využít při uskladnění motyky v kůlně, garáži, zahradním domku a podobně. Její cena se pohybuje kolem 350 Kč a vztahuje se na ni záruka 5 let. Poměr ceny a délky záruky bychom tedy zhodnotili jako velmi dobrý také vzhledem k tomu, že se jedná o prověřenou značku.

Zjistit cenu

ZBIROVIAZB808A

Typrovná okopávačka
Délka120 cm
Hmotnost1 kg
Přibližná cena550 Kč
Délka záruky2

Motyka typu ZB808A od české značky Zbirovia je úhlovou kovanou motykou. Jedná se o značku navazující na tradici zbirožského kraje. Tento výrobek od české firmy je uživateli velmi dobře hodnocen. Tato motyka je 120 cm dlouhá a váží asi 1 kg. Hmotnostně se tedy řadí mezi těžší motyky, ale stále to není tak moc. Má dřevěnou násadu a kovanou čepel o šířce 5 cm. Výhodou u této značky je to, že si většinu jejich produktů můžete vybrat z různých velikostí násad a čepelí. Je vhodná pro kypření půdy a odstraňování plevele díky svém zahnutému tvaru. Její průměrná cena je 550 Kč a vztahuje se na ni záruka v délce 2 let. Tato motyka je nejdražší z těch pěti motyk, které jsme pro účely tohoto průvodce testovali. Jedná se sice o kvalitní kousek, ale délka záruky té ceně moc neodpovídá.

Zjistit cenu

J.A.D TOOLS 7433

Typrovná okopávačka
Délka130 cm
Hmotnost1,5 kg
Přibližná cena270 Kč
Délka záruky2

Česká firma J.A.D Tools z Litovle nabízí kovanou motyku typu okopávačka. Má dřevěnou násadu, která je 130 cm dlouhá a její celková hmotnost je 1,5 kg. Tato motyka je tedy nejtěžší z těch všech námi srovnávaných motyk, což můžete výrazně pocítit během práce s ní. Nedoporučili bychom proto tuto motyku hlavně starším lidem či lidem, kteří mají problémy se zády. Jedná se zde konkrétně o typ 7433. Šířku její čepele je 5,5 cm, což může být pro někoho stěžejní informací. Cena této motyky se pohybuje kolem 270 Kč a vztahuje se na ni záruka 2 roky. Cenově se tedy jedná jistě o levnější variantu s odpovídající zárukou.

Zjistit cenu

GARDENA NatureLine 17110-20

Typrovná okopávačka s 2 hroty
Délka140 cm
Hmotnost0,7 kg
Přibližná cena500 Kč
Délka záruky10

Motyka řady NatureLine 17110-20 od značky Gardena je dlouhá 140 cm a váží asi 700 g. Na jejím zakončení můžeme najít rovnou 2 typy pro 2 činnosti. Na jedné straně je klasické motykové zakončení, na straně druhé jsou 2 silné hroty pro vyplevelování a vykopávání odolnějších kořenů. Tato značka se pyšní tím, že jejich dřevo na násady pochází z certifikovaných zdrojů. Ručně lakovaná násada je z bukového dřeva a je pevně spojena se samotnou pracovní plochou, takže nedochází k žádné deformaci či odpadávání. Samotná čepel je potom vyrobena z oceli potažené Duroplastem pro její ochranu před korozí. Duroplast je plast s výbornými termickými vlastnostmi, který je vyztužen vlákny bavlny či vlny. Jedná se o velmi stabilní a spolehlivou motyku k okopávání a odstraňování plevele, dále také prokypřování a provzdušňování půdy bez poškozování kořenů rostlin. Její cena se pohybuje okolo 500 Kč a vztahuje se na ni desetiletá záruka, což je nejdelší záruka ze všech motyk, které jsme v rámci našeho testu zkoumali.

Zjistit cenu

M.A.T GROUP PROFI Okopávačka srdíčko 2 hroty

Typsrdcovka s 2 hroty
Délka100 cm
Hmotnost0,56 kg
Přibližná cena150 Kč
Délka záruky2

Motyka od další české firmy M.A.T Group má srdcový tvar z jedné strany a 2 tenké hroty z druhé strany. Stává se tak univerzálním nástrojem. Je ideálním pomocníkem na odplevelování, jelikož je dlouhá pouhých 100 cm. Není tedy ale určena pro delší práci na větším prostranství ve stoje. Oceníte ji hlavně při ručním okopávání pro odstranění plevele či kypření půdy v zeleninových a kytkových záhonech na vaší zahradě. Váží pouhých 560 g, což je dáno právě kratší násadou. Její hmotnost vám ale ušetří mnoho energie. Její cena se pohybuje kolem 150 Kč a vztahuje se na ni dvouletá záruka. Což je základní, zákonem daná záruka. Nicméně i tak i mi to přijde jako dobrá nabídka vzhledem k překvapivě velmi nízké ceně.

Zjistit cenu

Z čeho se skládá motyka

Klasická motyka se skládá z násady a čepele (pracovní část), popřípadě také madla. Čepel může být různých tvarů a typů podle činnosti. Stejně tak jsou vyráběny násady v různých délkách podle využití. Klasickou motyku si člověk představí tak, že má dřevěnou násadu a kovanou čepel. Pravdou ale je, že samozřejmě v tomto velmi záleží na značce a ceně. Násada může být dřevěná, ale zase ne z ledajakého dřeva, některé druhy jsou odolnější proti nabobtnávání a zadírání třísek do rukou vlivem opotřebení. Nejideálnějšími druhy jsou jasan, habr, akát nebo buk. Dřevěné násady jsou obecně náročnější na údržbu, proto jsou v tomto ohledu vhodnější násady z různých kovů. Stejně tak jsou z různých materiálů čepele, nejčastěji jsou ovšem kovové.1

Materiál pracovní části

Na tuto část se při koupi podíváme hned v první chvíli. Násady mohou být klasicky kovové potřené barvou, ale také nerezové. Ty jsou samozřejmě praktičtější v tom, že při práci s vlhkou či mokrou půdou nedochází k jejich následné korozi. Pracovní část můžeme na stránkách výrobců najít v různých tvarech a velikostech. Ty si zase zákazník vybírá podle toho, co s motykou hodlá opečovávat. Narazíme tak třeba na motyky rovné, úhlové, trojzubé nebo obdélníkové.


  

Materiál násady

Pokud nemáte svařenou kovovou motyku, která je z jednoho kusu a nelze ji rozebrat, nejklasičtějším materiálem, jaký u násady najdete, je dřevo. Nejčastěji je v kulaté verzi, hranatá by vám velmi rychle začala při namáhavější práci bez rukavic zadírat po hranách do rukou třísky. Je tedy důležité, aby byla násada kvalitně opracovaná. Nejlepším dřevem jsou pak konkrétně dřevo jasanové, habrové, bukové a akátové. S dřevěnými násadami se totiž pojí pár problému, které mohou v budoucnu nastat. K tomu, jak se vypořádat se zlomenou či rozviklanou násadou, se dostaneme v další části článku. Obecně by se možná dalo říct, že třeba ocelová násada svařená s pracovní částí je nejlepší volbou. Nemůže u ní totiž dojít ke zlomení ani viklání. Navíc je lehce očistíte, nezůstávají na nich na rozdíl od dřeva fleky a bývají také v teleskopické verzi. Nicméně zase mají zpravidla vyšší hmotnost.

Délka motyky

Krátkou nebo dlouhou? Narazíme na motyky různých délek a každé mají nějaké výhody i nevýhody. Hlavním kritériem délky násady je práce, kterou chcete s motykou vykonávat. Záleží také na tom, jestli vám vadí kleknout si do záhonu, nebo spíše upřednostníte práci vestoje. V prvním případě se hodí pořídit si krátkou motyku akorát do ruky, se kterou nepřehlédnete ani to nejmenší stéblo trávy a plevele. V opačném případě je lepší si pořídit delší motyku, která vám ušetří bolest zad a kolenou. Některé násady mohou být také teleskopické, některé značky zase prodávají různě dlouhé násady pro vyměňování pomocí patentového systému. Za teleskopickou motyku si sice něco připlatíte, ale můžete ji využít při větším množství činností. Stejně tak je u teleskopické násady výhodou, že ji může používat jak dítě, tak i dospělý. Obecně můžeme ale uplatnit pravidlo, že délka násady by měla korespondovat s velikostí člověka, kterému je určena. Malému dítěti asi nedáte motyku, která je větší než ono, jelikož by s tím zbytečně zápasilo.

Hmotnost

Hmotnost motyky je stěžejní zejména na základě toho, kdo ji bude používat. Pokud by se jednalo o ženu, dítě či seniora, bude moudřejší vybrat lehčí motyku. Při práci s ní nebude docházet k takové námaze. V tomto ohledu se hodí některá z motyk od firmy Fiskars, které dělají část práce za vás díky jejich duté násadě. Celkově bychom ale nedoporučili kupovat těžší motyky právě z důvodu zbytečně předčasné námahy. Snažte se ušetřit energii a uděláte toho na zahrádce více!

Kvalita zpracování, záruka a cena

Většina záruk u výrobců motyk se pohybuje kolem 2 let, což je takový standart. Výjimkou je německá firma Gardena, která nabízí záruku v délce 10 let, což pro některé může být také stěžejním faktorem. Zlatou střední cestu nabízí finská firma Fiskars s jejich pětiletou zárukou.

Při koupi zahradního náčiní se většinou opravdu nevyplatí zakoupit laciný kousek ve slevě. Je lepší připlatit si za kvalitně zpracovanou motyku, která bude mít několikaletou záruku a pečlivé provedení, která běžnou zahradní činnost vydrží. Pokud tedy nehledáte motyku na jedno použití, o některých českých i zahraničních výrobcích zahradnického nářadí si můžete přečíst níže.

Motyky celkově drahé nejsou, ale je tam určité cenové rozpětí mezi firmami. Nejlevnější pořídíte již od 150 Kč, dále se cenové rozpětí pohybuje asi do 600 Kč. Záleží tedy jen na vás, kolik do ní hodláte investovat.

Jak vybrat motyku

Motyka je významných pomocníkem zahradníka, kterou nesmí postrádat. Můžeme je rozdělit do různých typů, přičemž každý typ je vhodný pro jinou činnost, a je proto vhodné mít více typů motyk pro různé účely a aktivity. Nemusíte se bát, že byste je nevyužili, protože při každé z činností oceníte jinou délku násady. Motyku lze použít na kypření, plení i okopávání, což jsou činnosti, bez kterých se zahrádkáři neobejdou, i kdyby chtěli. Tyto činnosti jsou totiž důležité pro udržení vláhy a správné hospodaření s ní. Existují také kombinované typy s jednou pracovní částí z jedné strany a třeba s bodákovou částí ze strany druhé, čímž získáte dva pomocníky v jednom. Ty jsou k dostání také v krátké nebo dlouhé variantě.

Vyplatí se koupit si kvalitní motyku, která vás při práci nezradí, rozhodně nepodléhejte rychlým akcím, ve kterých koupíte plechovou motyčku na jedno použití. U těchto motyk a motyček, které bývají vyrobeny z měkkého kovu, totiž často dochází jak ke zkřivení pracovní plochy, tak k rychlému ulomení násady. Nejideálnější jsou tedy kované motyky, které vydrží a jen tak vás nezradí. Také je lepší, když se násada skládá pouze z jedné části (tím myslíme rukojeť i tyč), aby nedošlo ke zlomení nebo jejímu ohnutí. Pokud je násada ze dřeva, nejideálnějšími druhy jsou jasan, habr, akát nebo buk. Výběr násady je důležitý hlavně proto, aby se nezačalo dřevo třepit a pouštět do rukou třísky. Pokud se poohlížíte spíše po kovové rukojeti, dbejte na to, aby se jednalo o tvrdší kov oproti měkkému, který je náchylnější k poškození, když se do práce pořádně opřete. Ideální jsou takové motyky, u kterých jsou násada s pracovní částí svařeny v jeden kus, tudíž nemůže dojít k rozpadnutí a poškození zahradní motyky. Proto se při koupi zaměřte také na to, jak to vypadá u funkční části nástroje a takzvané oko motyky, na které se upevňuje násada.

Dále je také potřeba uvědomit si, pro jakou práci motyku hledáte. Pokud víte, že budete provozovat hrubší práce, je lepší pořídit si velkou motyku s dlouho násadou. Pokud hledáte nějakou motyku na kypření půdy, bohatě vám postačí menší motyčka ve tvaru malých hrabiček. Stejně tak vám stačí pro plení a obdělávání záhonu kratší užší motyčka do ruky o délce asi 30 cm. 2

Motyky – typy

Motyky lze využít na širokou škálu aktivit. Jsou důležité pro kultivaci půdy a její přípravu na setí, obzvláště na jaře, kdy půda potřebuje upravit po zimních mrazech. Hodit se může ale také během letních veder a suchých období, kdy dochází k popraskání půdy, čímž se půda stává neprostupnou pro vodu a může tak docházet k vodní erozi a odnosu živin. Vaše květiny poté nejsou dostatečně zavlažovány ani vyživovány a nedorostou do jejich předpokládané velikosti.

Základní

1) Okopávačky

Tento klasický typ mívá delší násadu a je těžší. Hodí se pro přeházení kompostu, odstraňování kořenů náletových keřů či plení vyššího plevele. Vykopete s ní ale také třeba jámy pro výsadbu brambor či menších stromků a keřů, tudíž vám může nahradit v tomto případě i rýč. Díky dlouhé násadě není potřeba se při práci zbytečně ohýbat a je to mnohem pohodlnější.

2) Srdcovky

Svým tvarem násady opravdu tento typ připomíná srdce a díky zúženému konci je vhodný pro budování rýh pro výsadbu brambor či okopávání drobné zeleniny a ovoce, třeba jahod. Pustit se s ní můžete třeba i do trvalek, jako jsou jiřiny nebo pivoňky. Toto zakončení napomáhá k přesnosti práce. U sklízení brambor pak stačí pouze kopnout ze strany řádku a brambory se vykutálejí. Občas ji můžete zahlédnout v kombinované formě s hroty na druhé straně pracovní části.

3) Plecí

Pro obdělávání menších zeleninových, ovocných či kytkových záhonů doporučujeme zvolit plecí motyčku s krátkou rukojetí. Nebolí z ní ruce, jelikož je tak akorát do ruky podobně jako klasická malá lopatka. Často ji můžete v obchodech vidět právě v kombinaci s bodáky na druhé straně. Je ideální pro práci, při které klečíte, sedíte či dřepíte a ocenit ji pro svou velikost a využití mohou zahrádkáři, kteří svou úrodu pěstují na balkónech. 

Podle činnosti

1) Kypřič půdy

Při kypření je potřeba dávat si pozor na jednu věc, a to na ničení kořenů rostlinek, které opečováváme. Pro tuto činnost je dobré pořídit si motyčku pro kypření, která má zuby, díky kterým jen tak nějaký kořen hned neproseknete. Zahradní kypřiče byly hitem několika sezon v 80. letech minulého století. Stačí zabodnout hroty ručního kypřiče do země, dále se opřít o trubkovou násadu s držadly a otočit. Toto se opakuje po celé ploše, kterou potřebujete prokypřit. Kypřič také může být opatřen držadlem kolmým k trubce s hroty pro lepší manipulaci. Dále také záleží, jak hluboko chcete do půdy zasahovat, od čehož se bude odvíjet výběr délky hrotů. Pokud potřebujete půdu prokypřit do hloubky, poohlédněte se po hloubkovém kypřiči půdy. Jestli ale potřebujete prokypřit pouze trávník, pořiďte si kypřič trávníku. 3

2) Vytrhávač plevele a škrabka na plevel

Zbavování se plevele je opakujícím se problémem a činností každého zahrádkáře a zemědělce. Pokud nejste fanouškem chemických postřiků a podobných vynálezů, musíte sáhnout po manuálních pomůckách, jako je vytrhávač a škrabka na plevel. Ty mohou být dále také teleskopické (opět pro lepší dostupnost do vzdálenějších míst) nebo mohou také být na kolečkách, což zajistí menší námahu a využijete ho hlavně na větších plochách, jako je třeba chodník nebo příjezdová cesta. Vytrhávač plevele nabízí mnoho značek, najdete ho například od firem Fiskars nebo Gardena.

3) Odstraňovač plevele z dlažby

Odstraňování plevele ze spár v dlažbě na chodníku, terase nebo příjezdové cestě je činnost, která baví málokoho. Pokud vás to taky moc nebaví, ale zároveň chcete mít dlažbu bez plevele, podívejte se na odstraňovač plevele z dlažby. Jedná se o malý nástroj, se kterým bez nutnosti přítomnosti větší síly vestoje vytrháte pomocí ostré čepele plevel ze spár.

4) Motyka na brambory

Vykopávat brambory a shýbat se pro takové množství může být dost namáhavé. Proto existují motyky na brambory. Jedná se o motyky se zvláštním zakončením připomínajícím spíše drobnější hrábě. Na první pohled by vás tedy asi nenapadlo nazvat to motykou. Díky ní ale můžete vestoje či vkleče (zaleží na délce násady) vyhrabávat brambory a nemusíte je vyhrabávat rukama nebo rýčem, kterým byste brambory mohli poškodit.

5) Motyka na sázení stromků

Jedná se o motyku uzpůsobenou svým tvarem k efektivnější a rychlejší tvorbě jam pro výsadbu nových stromků. Tuto motyku ale oceníte spíše pouze v případě, že se chystáte vysazovat pravidelně větší množství stromků, jinak asi nemá moc smysl si ji pořizovat. Využijí ji spíše lesníci při výsadbě mladých stromů.

6) Hrobkovací motyka

Hrobkovací motyka je vhodná při pěstování okopanin. Pomáhá vytvořit sadbová lůžka a hrobky například při sadbě brambor.

7) Motyka na drny

Pokud se vám v trávníku tvoří drny, mohla by vás zaujmout tato motyka, která napomáhá jednoduše rekultivovat trávník. Je zakončena ostrými zuby, které drny rozmělní aodstraní z nich také travní přebytečné kořeny bez hrubšího porušení vašeho trávníku. Jedná se v podstatě o takový jednoduchý ruční vertikutátor.

8) Brázdová (prohrnovací motyka)

Název jasně vypovídá, jaké je poslání tohoto nástroje. Tato motyka, jejíž tvar připomíná dvě přibližující se motýlí křídla, má za úkol pomoct vám při prohrnování brázd. Stačí se s ní v podstatě pouze projít po vyčleněném kusu půdy a ručně si regulovat, kudy chcete brázdu vést. Zbytek už za vás udělá sama prohrnovací motyka.

Motorové motyky a kypřiče půdy

Pokud máte větší prostor a více půdy k obdělávání, ale traktor je pro váš pozemek stále trochu nepřiměřeně velký, můžete přemýšlet nad motorovou motykou. Většinou se jedná o jeden stroj s určitou škálou doplňkového příslušenství. Hodí se ideálně pro ty, kteří mají nějaké menší pole či sad. Motorové motyky jsou velmi pohodlné i bezpečné. Obsahují bezpečnostní zámek a pogumované rukojeti proti vibracím. Prodávají se podobně jako sekačky jak s pohonem na benzín, tak i na elektřinu. Je tedy jen na vás, na co jste více zvyklí. V nabídce můžeme nalézt také motorové kypřiče půdy, což je speciální nástavec určený ke kvalitnějšímu kypření.

Zvláštní druhy

1. Motykosekera

Jak už její název napovídá, motykosekera je kombinací motyky na jedné straně a sekery na druhé straně pracovní části. Její využití najdete v prorostlé vegetaci, ve které se vyskytují odolné kořeny, které potřebujete přeseknout a následně postupně vykopat.

2. Lesnická

Lesnická motyka je kombinací motyky a krumpáče. Nejčastěji ji využívají lesníci při zalesňování. Je možné ji ale využít také na zahrádce při nějakých hrubších pracích.

3. Trojzubá

Trojzubá motyka je využívána převážně pro plení a kypření. Délku násady si zvolte podle toho, zda chcete pracovat vestoje, nebo jestli vám nevadí klečet a mít pouze motyčku s menší násadou, díky čemuž vám neunikne ani ten nejmenší plevel, jelikož na něj pořádně uvidíte zblízka. Pomocí trojzubé motyky se odplevelování velmi urychlí, jelikož v podstatě jen pomocí oněch zubů sbíráte hromadně z půdy plevel i s kořeny. 4

Výrobci

FISKARS

Firma Fiskars je známá svou ergonomičností náčiní a jeho typickým inovativním designem v černé a oranžové barvě, která spojuje na první pohled všechny jejich výrobky. Značka vznikla již v roce 1649 ve Finsku. Vyznačuje se výrobou vysoce kvalitního a lehkého nářadí s dutou násadou s cílem ušetřit jeho uživateli co nejvíce energie a práce. Za dobu se dlouholeté existence získala firma již také řadu ocenění, například RedDot nebo Good Design.

Ve své kategorii motyk nabízí také tzv. kultivátory. Jedná se o nářadí, které s motyčkami úzce souvisí a je zakončeno různým počtem dlouhých zubů, čímž připomíná takový pařát či upravené hrábě. Čepele jejich motyk jsou vyrobeny z kalené karbonové oceli a pro pohodlnost užívání jsou násady doplněny o plast. Nabízejí také různé typy doplňkových násad, které můžete mít vždy po ruce a použít je dle potřeby. Nasazení násady funguje pomocí patentového mechanismu, který je jednoduchý na pochopení. Můžete si tak dokoupit různé násady na různé povrchy a činnosti, o kterých sami víte, že je využijete.

GARDENA

Německá značka Gardena je jednou z nejprodávanějších značek v Evropě. Nejedná se o moc starou značku (vznikla roku 1961), což jí ale neubírá na oblíbenosti. Jejich řada NatureLine se vyznačuje nářadím s pohodlnou dřevěnou násadou z jasanového dřeva ve tvaru písmene D s certifikátem FSC. Tato široká rukojeť ve tvaru písmene D je ergonomicky tvarovaná a lze ji tedy uchopit oběma rukama pro využití větší síly a zároveň většího pohodlí při práci. Jejich výrobky se vyznačují charakteristickým atraktivním designem v tyrkysové a oranžové barvě.

ZBIROVIA

Česká firma Zbirovia navazuje na výrobní tradici zbirožského kraje sahající až do roku 1860 a samotného závodu Zbirovia, a.s. Je v České republice největším výrobcem ručního kovaného řemeslnického nářadí. Jejich kované motyky jsou velmi stabilní a jsou určeny pro každodenní intenzivní práci jak na zahradě, tak i ve větším zemědělství a lesnictví. Některé jejich typy motyk jsou nabízeny v různých rozměrech, takže si člověk vybere takovou velikost, kterou využije nejvíce.

Rady a tipy

Výměna a oprava násady

Pokud máte motyku, která se skládá minimálně ze dvou částí a není vcelku, může se jednou za čas stát, že vám z násady dřevo vypadne. Jedním z obvyklých způsobů a rad, které naleznete na internetu, je nasadit to zpět a nechat přes noc namočené ve vodě (například v kbelíku), čímž dřevo nabobtná a násada dále po nějakou dobu opět drží. Toto je ale pouze krátkodobé řešení. Za nějakou dobu, až dřevo zase pořádně uschne a motyku budete více používat, nejspíš vám násada opět upadne. Navíc se takto může začít vytvářet na násadě rez a dřevěná část naopak může postupem času začít hnít. Lepším a dlouhodobějším řešením je koupit v zahradnických potřebách (či si vyrobit) dřevěný klínek, kterým roztáhnete násadu v oku a opravíte ji.

Pokud by se vám násada motyky někdy při namáhavé práci úplně zlomila, musíte si bohužel koupit novou. Zde si opět dávejte pozor na její délku, aby vám to sedělo tak, jako předtím, a materiál, ze kterého je vyrobena, přičemž u dřeva je pro tyto účely nejlepší a nejodolnější jasanové dřevo. Pokud by vám násada začala do dlaně pouštět časem třísky, je dobré ji ošetřit smirkovým papírem.

Rezavé nářadí

Všichni víme, že kov bohužel občas rezaví. Obzvlášť, když necháváme naše zahradní nářadí ležet někde v trávě celý víkend a najdeme ho až za týden, když ho znovu potřebujeme. Proto je důležité nářadí po použití očištěné schovávat ideálně někam, kde je sucho. Pokud se vám ale přece jen občas stane, že nářadí někde mokré zapomenete a rez se vám začne tvořit, můžete ji odstranit pomocí odrezovače. Do tohoto přípravku pouze nářadí ponoříte a necháte působit. Poté musíte nářadí pečlivě opláchnout vodou a usušit. Jedná se ale o efektivní způsob, jakým se rzi zbavit.

Péče a broušení

Jak tomu bývá, pokud se o něco staráte, o to déle vám to vydrží a slouží. Stejně tomu tak je také u zahradních motyk a motyček. Ty menší většinou není potřeba brousit, jelikož nepřicházejí do střetu s ničím, o co by se mohly ztupit, používáte-li je na drobné práce v záhonech. U těch velkých je jednou za čas vhodné nabrousit je pouze z vnější strany pouze tak, aby bylo ostří stále krátké. Obzvláště vhodné je postarat se o zahradní náčiní na konci sezóny před tím, než ho schováme na zimu do kůlny. Sami asi usoudíte, že na jaře, až tam znovu vlezete, raději uvidíte čisté a nabroušené náčiní oproti tupému náčiní, které je obaleno ve staré zaschlé hlíně.

A jak na čištění? Důležité je odstraňovat hlínu a zbytky rostlin ze samotné čepele. To můžeme provést jednoduše jakýmkoliv hadříkem. Při běžném znečištění stačí otřít navlhčeným hadříkem, při odolnější nečistotě je vhodné použít třeba také přípravek na mytí nádobí nebo přípravek na bázi alkoholu, který by neměl motyku poškodit. Alkoholem můžete také vyleštit kovové části, popřípadě použít ocet nebo kyselinu citronovou. 5

Jak nabrousit motyku

Správně nabroušená čepel motyky může velmi usnadnit práci, jelikož poté lépe proniká do země. Jelikož máme tolik druhů motyk, každá se bude brousit jinak. U všech typů je ale důležité právě správné zaúhlení a kvalitní ostří. Pokud motyku budete používat v těžším terénu, nabruste ji pod menším úhlem. Vaše motyka tak bude do země pronikat jednodušeji. Motyčky tažných nebo plecích rámečků je vhodné nabrousit pouze z jedné strany, a to té horní. Ta spodní strana se poté jednodušeji zařízne do země.

A co na broušení používat? Brousit motyky můžete na kotoučových bruskách či pomocí širokého plochého pilníku. S pilníkem obnovíte ostrost čepele několika tahy bez jejího poškození. Ideální je, když si pro tento účel nářadí chytíte do svěráku. U brusky si dávejte u kovu pozor, aby se nepřehřál. Další možností je nechat si ostří jednou za čas vykovat u kováře.

Závěr

Motyka je jednou z nejdůležitějších druhů zahradních nářadí. Jak jsme si v článku ukázali, existuje mnoho různých druhů a typů, které lze využít napříč širokou škálou úkonů spojených se zahradou. Věnujte jí důkladnou péči dle našeho návodu a vydrží vám třeba i navěky.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.8/5 10 hodnocení

Zdroje:

 1. Tradiční zemědělství na Valašsku, ISSN 0567-8307
 2. Dějiny zemědělství Autoři – Tobias Lanslor, Mikael Eskelner, Martin Bakers 
 3. Historie zemědělství
 4. Kovo Strážov
 5. History of the garden tools
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo