Jak vybrat paměťovou kartu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Tablety, telefony, notebooky, fotoaparáty a další chytrá přenosná zařízení patří už bezesporu k našim životům. Mnohdy v nich máme uložené cenné vzpomínky nebo kontakty důležité pro naši práci. Již dávno tomu není tak, že byste kvůli přeplněné paměti museli mazat dosavadní data nebo si kupovat elektroniku s větší paměťovou kapacitou. Stávající paměť je možné rozšířit pomocí paměťových karet. V našem článku se budeme zabývat výběrem paměťové karty jak do mobilu, tak foťáku nebo tabletu. Pojďme si představit jednotlivé typy a parametry, které jsou pro výběr klíčové.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.SanDisk CompactFlash Extreme 64GB UDMA7 SDCFXSB-064G-G46Zjistit cenu
85 %
2.SanDisk Extreme Pro SDHC 32GB UHS-I U3 V30 SDSDXXG-032G-GN4INZjistit cenu
76 %
3.Samsung microSDHC 32GB UHS-I U1 MB-MC32GA/EUZjistit cenu
74 %
4.Kingston microSDHC 32GB Mobility Kit G2 class 10Zjistit cenu
63 %
5.Kingston Canvas Select microSDXC 64GB UHS-I U1 SDCS/64GBZjistit cenu
51 %

NázevTypKapacita (GB)Čtecí rychlost - udávaná (MB/s)Zapisovací rychlost- udávaná (MB/s)Čtecí rychlost - reálná (MB/s)Zapisovací rychlost - reálná (MB/s)Class
1.SanDisk CompactFlash Extreme 64GB UDMA7 SDCFXSB-064G-G46CF64120 8511278VPG-20
2.SanDisk Extreme Pro SDHC 32GB UHS-I U3 V30 SDSDXXG-032G-GN4INSDHC3290908278UHS-I, U3
3.Samsung microSDHC 32GB UHS-I U1 MB-MC32GA/EUmicro328020752410, UHS-I, U1
4.Kingston microSDHC 32GB Mobility Kit G2 class 10micro324010411310
5.Kingston Canvas Select microSDXC 64GB UHS-I U1 SDCS/64GBmicro648010308UHS-I, U1

Recenze

Do recenzí paměťových karet jsme vybrali ty, které můžete vložit do většiny smartphonů a dalších zařízení, která podporují micro karty. V přehledu však najdete i compact flash kartu, která je určená především profesionálům, ale nejen těm. Většinu námi vybraných karet můžete sehnat i v jiných kapacitách. K některým jsou součástí balení i adaptéry. Se všemi kartami v našem testu jsou uživatelé spokojení, takže záleží spíše na vašich preferencích. Tedy, jaký záznam a v jaké kvalitě chcete pořizovat a zaznamenávat.

Samsung microSDHC 32GB UHS-I U1 MB-MC32GA/EU

Typmicro
Kapacita32 GB
Čtecí rychlost - udávaná80 MB/s
Zapisovací rychlost- udávaná20 MB/s
Čtecí rychlost - reálná75 MB/s
Zapisovací rychlost - reálná24 MB/s
Class10, UHS-I, U1

Se Samsung EVO Plus micro SDHC obdržíte i SD adaptérem, takže kartu využijete téměř do jakékoliv elektroniky, která podporuje SD karty. Je tedy vhodná jak do mobilních telefonů, tak tabletů, počítačů nebo kamer. Vzhledem ke svojí kapacitě se hodí především na fotografování. Je možné na ni uložit až 6 900 fotografií. Umožňuje dokonce i záznam 4K UHD videa, ale jen v omezené míře (zhruba 1,5 hodiny).

Karta má čtyřnásobnou ochranu, což znamená, že je voděodolná, odolná vůči extrémním teplotám a odolná proti rentgenovému záření i magnetickému poli.

Je kompatibilní se všemi telefony Samsung, ale i s výrobky od ostatních výrobců. Paměťovou kartu je možné vložit i do autokamery. Z hlediska smartphonů poskytuje dostatečnou paměť i čtecí rychlost. Zapisovací rychlost, pokud byste kartu používali ve foťácích, se někomu může jevit pomalejší, ale to je jen individuální záležitost.

  • adaptér
  • dobrý poměr cena výkon
  • vhodné do většiny přístrojů podporující SD
  • dostatečná paměťová kapacita
  • rychlé čtení
  • pomalejší zápis
Zjistit cenu

Kingston Canvas Select microSDXC 64GB UHS-I U1 SDCS/64GB

Typmicro
Kapacita64 GB
Čtecí rychlost - udávaná80 MB/s
Zapisovací rychlost- udávaná10 MB/s
Čtecí rychlost - reálná30 MB/s
Zapisovací rychlost - reálná8 MB/s
ClassUHS-I, U1

Micro paměťová karta Kingston Canvas Select je primárně určená pro focení kompaktními fotoaparáty a pro nenáročné používání v mobilních telefonech. Žádné obdivuhodné výkony od ní tedy nečekejte. Co se týče rychlosti, Kingston Canva podporuje rozhraní UHS-I. Poměrně dobrá je rychlost čtení, která činí 80 MB/s, mnohem horší je to však s rychlostí zápisu, která je pouhých 10 MB/s.

Karta je voděodolná, odolná proti extrémním teplotám, proti rentgenovému záření a magnetickému poli. Je možné na ni zaznamenat přes 10 000 fotek a nahrávat videa v HD rozlišení (1080p). Kartu využijete v mobilních telefonech, fotoaparátech, tabletech i akčních kamerách.

Součástí balení je i adaptér, takže kartu můžete využít i jako klasickou SD kartu. Elektronika, pro kterou je karta určena většinou nemá žádný problém s jejím rozpoznáním a okamžitým načtením. Můžete ji tedy začít ihned plnohodnotně využívat. Jedná se o dobrý poměr cena/výkon.

  • pořizovací cena
  • velká kapacita
  • rychlost čtení
  • adaptér
  • nízká rychlost zápisu
Zjistit cenu

Kingston microSDHC 32GB Mobility Kit G2 class 10

Typmicro
Kapacita32 GB
Čtecí rychlost - udávaná40 MB/s
Zapisovací rychlost- udávaná10 MB/s
Čtecí rychlost - reálná41 MB/s
Zapisovací rychlost - reálná13 MB/s
Class10

Kingston paměťovou kartu Mobility Kit G2 využijete v tabletech, smartphonech, MP3 přehrávačích i v čtečkách knih.

V balení obdržíte adaptér, díky kterému můžete z micro karty udělat klasickou kartu a také USB čtečku, která je kompatibilní s Windows 10, 8.1, 8, 7 (SP1), Vista, Chrome OS, Mac OS X v. 10.6.x+, Linux v. 2.6.x+, nepodporuje ReadyBoost. Technologie ReadyBoost byla představena v systému Windows Vista a slouží ke zrychlení počítače.  Počítač během své práce používá pro uložení programů a dat, s nimiž právě pracuje, operační paměť RAM a když jí není dostatek, tak dochází ke zpomalení. A proto můžete paměť počítače rozšířit právě za pomoci rychlého flash disku. Samozřejmě to není tak rychlé, jako klasická RAM paměť, ale starším počítačům může pomoci.

Čtecí a zapisovací rychlost bohužel výrobce neuvádí, ale minimální garantovaná rychlost je 10 MB/s. Už z toho je patrné, že se nebude čím chlubit. Výsledky testů tomu nasvědčují, rychlost čtení se pohybuje maximálně okolo 30 MB/s. Nejedná se o žádnou závratnou rychlost, ale předpokládáme, že pro přetažení fotek z telefonu nebo klasického kompaktního fotoaparátu to bude dostačující. Kapacita 32 GB je ideální kapacita pro rozšíření paměti vašeho mobilního telefonu.

  • adaptér
  • čtečka
  • kapacita
  • nižší rychlost čtení
Zjistit cenu

SanDisk Extreme Pro SDHC 32GB UHS-I U3 V30 SDSDXXG-032G-GN4IN

TypSDHC
Kapacita32 GB
Čtecí rychlost - udávaná90 MB/s
Zapisovací rychlost- udávaná90 MB/s
Čtecí rychlost - reálná82 MB/s
Zapisovací rychlost - reálná78 MB/s
ClassUHS-I, U3

Tato paměťová karta se hodí do každé elektroniky, která nevyžaduje micro formát. Je vhodná do fotoaparátů (například Nikon D5500), kamer a dalších multimediálních zařízení.

Pokud kartu použijete do digitálního fotoaparátu, budete na ni moct zaznamenat až 4 000 fotek a 40 minut videa ve Full HD. Při přetahování dokumentů z vašeho smartphone na kartu je schopná pojmout až 80 alb, 600 fotografií a 160 minut Full HD videa. V případě, že kartu využijete pro akční kameru, můžete počítat s kapacitou pro 200 fotografií a 180 minut Full HD videa.

Ke kartě je možné si stáhnout speciální software pro obnovu dat RescuePRO Deluxe, který využijete v případě, že si omylem vymažete některé soubory. Paměťová karta je vhodná i pro profesionály, takže je odolná proti vodě, rentgenovému záření, nárazu i extrémním teplotám. SanDisk Extreme Pro je univerzální, je možné si k ní vybrat z bohaté nabídky čtecích zařízení.

Značka SanDisk je zárukou kvality a jistotou bezproblémového používání. Proto při její koupi jistě nesáhnete vedle. Kvůli menší kapacitě se rychleji zaplní při focení do formátu RAW, ale z kolekce Extreme Pro je možné vybrat i vyšší kapacity, které vám umožní také kvalitnější záznam videa.

  • rychlost
  • spolehlivost
  • pro fotoaparáty a kamery
  • menší kapacita pro náročnější formáty
Zjistit cenu

SanDisk CompactFlash Extreme 64GB UDMA7 SDCFXSB-064G-G46

TypCF
Kapacita64 GB
Čtecí rychlost - udávaná120 MB/s
Zapisovací rychlost- udávaná 85 MB/s
Čtecí rychlost - reálná112 MB/s
Zapisovací rychlost - reálná78 MB/s
ClassVPG-20

SanDisk CompactFlash Extreme je ideální pro fotoaparáty střední a vyšší třídy DSLR a pro HD kamery. Díky rychlému čtení i zápisu se hodí pro snímání rychlých akcí, vytvořené soubory rychle přenesete do svého počítače. Video můžete klidně natáčet ve Full HD nebo fotit do formátu RAW.

Paměťovou kartu můžete používat i v extrémních podmínkách, protože přesně na to, byla testovaná. Je odolná proti výkyvům teploty a také proti nárazům a vibracím. Podporuje VPG 20 se specifikací pro natáčení Full HD videa. Je oblíbená pro svou rychlost a velkou kapacitu, která může dosahovat až 128 GB. Je jasnou volbou většiny profesionálních fotografů, kterým nevadí si za kvalitu připlatit.

  • dostatečná kapacita
  • čtecí i zápisová rychlost
  • pořizovací cena
  • není vhodná do smartphonů a jiných zařízení, které podporují micro
Zjistit cenu

Vysvětlení pojmů

Nejen v našem textu, ale i kdekoliv jinde na internetu nebo v kamenných prodejnách se můžete setkat s několika pojmy, které vám nemusí být hned zřejmé. Proto vám je rádi vysvětlíme.

SD a CF karty

SD je nejrozšířenější paměťová karta, která se využívá zejména v mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech a další elektronice. Je možné je pořídit i v micro variantách. CF karty využívají především profesionální fotografové v profesionálních digitálních fotoaparátech a kamerách. CF karty jsou odolnější a mají vyšší rychlost zápisu i čtení.

JetDrive

Pod označením JetDrive najdete paměťové karty a SSD disky, které vyrábí společnost Transcend a jsou určené jen pro počítače, notebooky a telefony od Apple. Je možné je využívat natrvalo jako rozšíření kapacity úložiště.

RAW

RAW je formát fotografie, který je typický nezpracovanými daty zachycenými senzorem. To znamená, že zachycená fotografie není upravená do finální verze obrázku. Tento formát vám nabízí větší a lepší možnosti úpravy. Pro RAW je typické, že má velkou datovou velikost, proto na paměťových médiích zabírá více místa než například formát JPEG, což už je v podstatě finální fotografie. Do RAWu většinou fotí profesionální fotografové.

Jaká je funkce paměťové karty

Toto elektronické zařízení slouží k ukládání dat a používá se v nejrůznějších elektronických zařízeních. Jedná se o malé kompaktní zařízení, které má vysokou kapacitu a je odolné proti magnetickým a elektrickým polím. Je založeno na paměti typu flash EEPROM. Původně byly paměťové karty navrženy jako náhrada pevného disku do takových zařízeních, ve kterých se disky nemohly použít (třeba kvůli velikosti nebo vibracím). V současné době slouží i k rozšíření stávající paměti dané elektroniky.

Parametry a jejich vysvětlení

Před samotným nákupem si nejdříve zjistěte a promyslete:

  • jaký typ paměťové karty vaše zařízení podporuje,
  • jak velkou kapacitu budete potřebovat,
  • je pro vás důležitá rychlost zápisu?

Druhy paměťovky

Podle typu se karty dělí do 3 kategorií:

  1. paměťové karty SD (Secure Digital) – je možné je použít téměř do všech elektronických zařízení (mobilní telefony, tablety, digitální foťáky, kamery), z SD karet se následně vyvinuly SDHC, SDXC a jejich zmenšeniny typu micro,
  2. CF paměťové karty (Compact Flash) – jsou charakteristické vysokou rychlostí zápisu a nejčastěji se s nimi můžete setkat u výkonných fotoaparátů a kamer, kdy potřebujete video zaznamenávat v rozlišení 4K nebo fotit ve formátu RAW,
  3. JetDrive karty – jsou určeny jen pro Macbooky, využít je můžete buď jako přenosné médium nebo pro rozšíření trvalého úložiště.

Kapacita

Pro kapacitu paměťové karty se rozhodujte na základě toho, co na ní budete chtít ukládat. Pokud se bude jednat o méně kvalitní fotografie nebo pár písniček, postačí vám menší kapacita. Pokud však budete ukládat filmy ve vysokém rozlišení, natáčet kvalitní videa nebo fotit ve formátu RAW, rozhodně budete potřebovat velkou kapacitu. Na trhu je možné sehnat kapacity v rozmezí od 512 MB do 1 TB.

Dobrá rada: Vždy je lepší si pořídit větší kapacitu, protože nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.

Nejčastěji kupované kapacity:

  • 8 GB – pro mobilní telefony se většinou nekupuje, ale je dobrou volbou pro malé digitální fotoaparáty,
  • 16 GB – jedná se o minimální velikost, která se pořizuje do mobilních telefonů. Na paměťovou kartu je možné uložit několik tisíc fotek, stovky aplikací a pár videí,
  • 32 GB – toto je průměrná kapacita paměti pro mobilní telefony, ale také zrcadlovky nebo digitální foťáky. Fotografie i videa na tuto paměťovou kartu můžete zaznamenávat ve vysokém rozlišení.
  • 64 GB – kapacita je vhodná spíše pro velmi náročné uživatele, kteří do mobilních telefonů často stahují filmy nebo aplikace, fotografové po ní sáhnout v případě, že fotí do formátu RAW.

Velikost paměťové karty si jednoduše můžete odvodit, pokud znáte třeba velikost vámi pořizovaných fotografií. Pokud je velikost vaší fotografie 5 MB, tak se na 1 GB kartu vejde 200 fotek (1 GB se rovná 1 000 MB, takže když kapacitu karty 1 000 MB vydělíte velikostí fotografie 5 MB, zjistíte, že je karta vhodná pro 200 fotografií).

Rychlost zápisu a čtení

Rychlost paměťové karty je dalším kritériem, které byste měli zohlednit v případě, že budete natáčet videa nebo fotit fotografie ve vysoké kvalitě. Rozlišují se dvě typy rychlostí:

  • rychlost zápisu – určuje dobu, za kterou se na kartu zapíšou (uloží) fotografie a videa,
  • rychlost čtení – označuje čas, který strávíte tím, že budete dokumenty přetahovat třeba z karty do počítače.

Rychlost karty se označuje zkratkou Class, UHS nebo U.

Class

Označení Class se používá u SD karter. Class neboli tříd je víc a označují se číslem. Toto číslo vám uvádí minimální garantovanou rychlost, kterou karta musí mít při čtení i zápisu.

  • Class 2 – rychlost zápisu minimálně 2 MB/s,
  • Class 4 – rychlost zápisu minimálně 4 MB/s,
  • Class 6 – rychlost zápisu minimálně 6 MB/s,
  • Class 10 – rychlost zápisu minimálně 10 MB/s.

Vždy se jedná o minimální zápisovou rychlost. Class 10 může tedy klidně mít i rychlost 45MB/s. Při výběru rychlosti zápisu se proto vždy raději držte číselné hodnoty před MB/s než označením třídy.

UHS

Označení UHS (Ultra High Speed) budete sledovat v případě, že budete chtít na kartu zaznamenávat datově objemná Full HD nebo 4K videa. Tuto hodnotu sledujte i v případě, že budete používat rychlé sekvenční snímání.

  • UHS-I – extrémní rychlost zápisu i čtení, která se pohybuje od 10 MB/s do 100 MB/s.
  • UHS-II – má rozšířené kontakty pro komunikaci s fotoaparátem a rychlost zápisu i čtení se pohybuje kolem 300 MB/s.

U

Písmeno U označuje garantovanou rychlost pro videa. Většinou je písmeno U doplněno o číslice 1 nebo 3. Objevit se může i písmeno V, které označuje minimální garantovanou rychlost zápisu.

  • V6 – zápis o rychlosti 6 MB/s,
  • V10 – zápis o rychlosti 10 MB/s,
  • V30 – zápis o rychlosti 30 MB/s,
  • V60 – zápis o rychlosti 60 MB/s,
  • V90 – zápis o rychlosti 90 MB/s.

U1 je na stejné úrovni jako V10 – takže jej můžete využít pro zápis FullHD videa i 4K videa s nízkým datovým tokem, který se pohybuje kolem 10 MB/s.

Do rychlostní třídy U3 spadají karty s označením UHS-I V30 až po označení UHS-II V90. Díky této rychlosti můžete v pohodě zapisovat videa ve 4K rozlišení a vyšších snímkových frekvencích.

Obecně můžeme karty rozdělit podle rychlosti takto:

  • do 100 MB/s – jedná se o ideální rychlost pro uživatele mobilního telefonu,
  • do 150 MB/s – splní požadavky uživatelů smartphonů i těch, kteří vlastní fotomobil, se kterým hodně fotí,
  • nad 150 MB/s – tato rychlost již odpovídá CF kartám, které jsou vhodné pro pokročilejší fotoaparáty a profesionální fotografy.

Typy paměťových karet

Na trhu se setkáte s několika typy karet, kdy každá se hodí pro jinak náročného uživatele a nabízí odlišné možnosti. Pojďme si je představit blíže!

Paměťová karta SD

SD (Secure digital) je nejstarším typem SD karty. Jedná se o vhodnou paměťovou kartu do tabletu, kamery, navigace, MP3 přehrávačů nebo starších mobilních telefonů. Její kapacita dosahuje maximálně 2 GB.

První karty typu SD se dnes již ve velké míře příliš nevyskytují. Je to proto, že se doba zrychluje a klade vyšší a vyšší požadavky. Klasická SD karta dokáže nabídnout je malou kapacitu a také malou rychlost, kterou však využívají některé starší přístroje. Spíše než s SD kartou se dnes potkáte s adaptéry, které rozměry klasické menší SD karty převádí na větší, takže je možné ji využívat i v přístrojích, které potřebují paměťovou SD kartu.

Pro koho se hodí: Pro všechny, kteří doma mají starší fotoaparát, kameru nebo telefon, nevyžadují velkou kapacitu a při pořizování chtějí ušetřit. Jedná se o jednu z nejlevnějších paměťových karet.

Pro koho se nehodí: Pokud hledáte paměťovou kartu pro mobil značky Huawei nebo jiný moderní smartphone, klasická SD karta pro vás není vhodná. Moderní zařízení již vyžadují karty o velikosti micro.

Výhody – nízká pořizovací cena, adaptér je kompatibilní s většinou karet.

Nevýhody – nízká rychlost, ve většině zařízení nenajde karta uplatnění, malá kapacita.

Paměťová karta SDHC

Jedná se o nástupce SD karet, který svoje uplatnění najde především ve fotoaparátech. Rychlost zápisu je zhruba do 100 MB/skapacita 32 GB je nejběžnější průměr pro digitální zrcadlovky. Kvůli svému rozměru se nevejdou do mobilních telefonů. Oproti klasickým SD kartám nabízejí vyšší rychlost i kapacitu.

Pro koho se hodí: Jsou ideální pro všechny příležitostné fotografy, kteří pro pořízení snímků využívají digitální foťák. SDHC jim nabídne dobrou kapacitu i přijatelnou rychlost.

Pro koho se nehodí: Kvůli svým velkým rozměrům nejsou kompatibilní s dnešními mobilními telefony a smartphony.

Výhody – mají větší kapacitu, dobrou rychlost.

Nevýhody – nevhodné do většiny mobilních telefonů.

Paměťová karta Micro SDHC

Jedná se o zmenšenou verzi SDHC, která se velmi často používá do mobilních telefonů. Nabízí rychlost zápisu do 100 MB/a a kapacitu o velikosti 32 GB.

Pokud hledáte nejlepší paměťovou kartu do mobilu, můžete s klidným srdcem sáhnout po Micro SDHC. Díky svojí velikosti je kompatibilní s téměř každým smartphonem a díky kapacitě uspokojí každého běžného uživatele.

Pro koho se hodí: Tato karta se hodí snad pro všechny uživatele moderních smartphonů. Je možné na ni uložit až 30 filmů a několik tisíc fotografií.

Výhody – nízká pořizovací cena paměťové karty, kompatibilita s většinou moderních smartphonů, dostatečná kapacita pro běženého uživatele.

Nevýhody – nižší rychlost.

Paměťové karty SDXC

Jedná se o nástupce karty SDHC, která disponuje stejnou rychlostí (do 100 MB/s), ale mnohonásobně větší kapacitou až do 512 GB. Hodí se především do fotoaparátů.

SDXC je zkratkou Karty Secure Digital eXtended Capacity. Díky svojí enormní kapacitě by mohla nahradit i pevný disk. Rozhodně neuděláte chybu, když si tuto kartu pořídíte do vašeho digitálního fotoaparátu, protože fotografií se na ni vejde opravdu spoustu. Není však vhodná pro zápis fotografií ve formátu RAW nebo pro videa vysoké kvality. V tomto případě už by její rychlost profesionálním požadavkům nedostačovala.

Pro koho se hodí: Především pro amatérské fotografy. Díky její kapacitě na ni uložíte spoustu fotek i videí. Pokud váš fotoaparát nepodporuje CF, bude paměťová karta SDXC tou nejlepší volbou.

Pro koho se nehodí: Pro profesionální fotografy a kameramany, kteří svoje výstupy ukládají v náročných formátech. Pro ty je rychlost karty nedostačující. Stejně tak se paměťová karta nehodí do většiny současných mobilů.

Výhody – nejmodernější provedení SD karty, vhodná pro amatérské fotografy.

Nevýhody – není kompatibilní s většinou mobilních telefonů, není vhodná pro zápis náročnějších fotografických a video formátů.

Paměťové karty Micro SDXC

Jedná se o zmenšenou verzi karty SDXC, která svoji funkci dobře plní ve většině současných smartphonů. Oblíbenosti se těší především díky rychlosti, která dosahuje až 280 MB/s a také kvůli bohaté kapacitě 400 GB.

Jsou jasnou volbou pro všechny fotografy, kteří ke svému koníčku využívají fotomobil. Karta se díky své rychlosti i velké kapacitě úložiště dobře popere i s náročnějšími formáty.

Pro koho se hodí: Pro všechny, kteří rádi fotí ve vysoké kvalitě. Díky velké kapacitě na ni můžete uložit stovky filmů a spoustu fotografií. Z hlediska kapacity úložiště nabízí dosud tu největší pro použití v mobilních telefonech.

Výhody – vysoká kapacita a rychlost.

Nevýhody – vyšší pořizovací cena.

Víte, že: Mezi jednotlivými formáty SD paměťových karet existuje kompatibilita. Platí tedy, že starší verze karet je možné použít i v zařízeních vyšší úrovně, ovšem modernější SD karty už většinou není možné využívat ve starších zařízeních.

Paměťové karty Compact Flash (CF)

Tato paměťová karta je vhodná do kamer, ale také do fotoaparátů. Nabízí velkou rychlost až 150 MB/s a kapacitu do 256 GB.

CF od SD karet odlišuje především rychlost zápisu a čtení. Ocení je všichni profesionální fotografové, které pracují se složitějšími obrazovými formáty. Často jdou doplňkem pokročilých fotografických a kamerových přístrojů.

Pro koho se hodí: Především pro profesionální fotografy nebo pro rekreační fotografy, kteří však na svůj koníček mají dost peněz. CF karty jsou totiž kompatibilní jen s některými druhy zrcadlovek a kamer.

Pro koho se nehodí: Zejména pro ty, kteří si myslí, že touto kartou vyšperkují svůj smartphone. CF karta je ještě větší než klasická SD karta a navíc má odlišný typ portu.

Výhody – rychlost a velká kapacita.

Nevýhody – vyšší pořizovací cena, kompatibilní jen s některými přístroji, nehodí se do mobilních telefonů.

Paměťové karty CompactFast 2.0

Nástupci CF karet, na které je možné ukládat i ve vysokém rozlišení jak fotografie, tak videa. Mají neuvěřitelnou rychlost až 500 MB/s a kapacitu 64 a 128 GB.

Na tuto kartu mohou nároční a profesionální fotografové ukládat ve formátu RAW a díky vysoké rychlosti se fotografie zpracovávají opravdu bleskově. Není vhodné na ně však nepřetržitě fotit v RAW formátu.

Pro koho se hodí: Radost z nich budou mít profesionální fotografové, kteří snímky pořizují v surovém formátu RAW. Díky vysoké rychlosti jsou fotky zpracované během mžiku. Kvůli náročnosti fotek v RAW formátu mohou kapacitu karty velmi rychle zaplnit.

Výhody – rychlý zápis i čtení karty, zpracuje i formáty RAW.

Nevýhody – vysoká pořizovací cena, při velkých formátech se kapacita brzy zaplní.

Víte, že: Starší karty CompactFlash měly tloušťku 5 mm, dnes je však vystřídal Typ I s tloušťkou 3 mm. Pokud však máte zařízení se širším slotem pro starší verzi CF, můžete si s klidem pořídit užší variantu karty, protože jsou vzájemně kompatibilní.

Paměťové karty XQD

Jedná se o menší karty typu CF, které nabízí rychlost až 440 MB/s a kapacitu 128 GB. Mají stejné výhody jako CF, ale navíc přicházejí s menším rozměrem. Oproti CompactFast 2.0 jsou sice o něco pomalejší, ale zase podporují PCle, takže přenos dat do počítače je velmi rychlý.

Výhody – dobrá rychlost, možnost PCI-Expres.

Nevýhody – jsou vhodné jen pro omezený okruh přístrojů.

Paměťové karty vhodné pro Macbooky

Tyto karty byly vyvinuty jen pro určité typy počítačů od společnosti Apple a mohou sloužit také jako trvalé rozšíření kapacity úložiště. Dosahují rychlosti až 100 MB/s a kapacitu mají až do 256 GB.

Díky rychlosti a dobré kapacitě jimi můžete dlouhodobě zvětšit kapacitu úložiště. Trvalé využívání podporuje i velikost karty, která po vložení do počítače nikde nepřesahuje.

Pro koho se hodí: Tyto karty mohou využívat pouze uživatelé Macbooků. Do jiných notebooků a PC není možné kartu vložit.

Pro koho se nehodí: Vzhledem k tomu, že na každé kartě je napsáno, pro jaký typ Macbooku je určena, ji není možné použít do jakéhokoliv Macbooku. Karty mezi sebou velmi často nejsou kompatibilní.

Výhody – poměrně přijatelná cena, trvalé ponechání v Macbooku, dobrá kapacita.

Nevýhody – určené jen pro konkrétní typ počítače, nejsou mezi sebou kompatibilní.

Méně používané typy karet

Kromě výše popsaných karet můžete na trhu narazit také na paměťovou kartu s označením MMC (MultiMedia Card), která je kompatibilní s SD kartami. Používají stejný slot, ale liší se užším provedením. MMC však není vysokorychlostním diskem a nabízejí kapacitu jen 4 GB.

Paměťová karta MS (Memory Stick) pochází z dílny Sony, takže se většinou hodí pro fotoaparáty nebo mobilní telefony (dříve Sony Ericsson) této značky. MS není kompatibilní s ostatními kartami, které jsou na trhu dostupné.

XD (xD-Picture Card) je paměťová karta vhodná pro fotoaparáty značky Olympus. Je rychlá, ale má omezenou kapacitu pouze na 2 GB. Využijete ji především ve zmiňovaných fotoaparátech, ale díky redukci je možné její využití rozšířit.

Příslušenství a péče o paměťovou kartu

Čtečka paměťových karet

Ke kartám je možné pořídit externí čtečku paměťových karet a my vám v rychlosti prozradíme, jak ji vybrat.

Externí čtečky karet se do počítačů a notebooků připojují pomocí USB. Jejich výhodou je malá hmotnost a dobrá přenositelnost. Nevýhodou to, že zabírají místo na stole.

Při výběru zohledněte zejména to, zda vybraná čtečka dokáže přečíst vaši paměťovou kartu. Praktická rada tedy zní: Čím univerzálnější čtečka, tím lépe. Proto vybírejte typ All-In-One čtečky, které dokážou přečíst většinu dostupných formátů.

Pokud narazíte na označení SD, dokáže čtečka přečíst jen SD karty s kapacitou do 2 GB. Čtečka označená logem SDHC se popasuje s SD i SDHC kartami s kapacitou do 32 GB. Nejnovější čtečky karet podporují i typ SDXC, takže dokáže přečíst SD, SDHC i SDXC s kapacitou až 2 TB.

Nezapomeňte, že vaše karta disponuje určitou rychlostí zápisu a čtení. Proto vždy dbejte na to, aby vybraná čtečka paměťových karet podporovala danou rychlostní třídu.

Adaptér

Při koupi Micro SD karty většinou v balení obdržíte i plastový adaptér, do kterého jednoduše micro kartu vložíte a můžete ji používat jako SD kartu klasické velikosti. Micro SD tak budete moct využít i ve vašem notebooku nebo jiné v jiné elektronice, která disponuje klasickou čtečkou paměťových karet. Před koupí micro verze se ujistěte, že adaptér je součástí balení.

Pouzdro na paměťové karty

Pokud jste profesionální fotograf nebo kameraman, který pro svoji práci potřebuje více karet, můžete si pořídit speciální pouzdro na paměťové karty, které je většinou uvnitř vyměkčeno pryžovým materiálem. Ve vnitřním prostoru najdete několik „okének“ pro usazení klasických paměťových karet i jejich micro provedení. Speciální místo může mít i adaptér. Pouzdra vaše karty ochrání před prachem a navíc nabídnou ucelený přehled o všech kartách, které máte.

Péče

Je možné, že časem budete mít více paměťových karet, tak je dobré nevyhazovat krabičku, protože do ní danou kartu budete moci vždy schovat. Kontaktní piny, které se nachází na konci paměťovek by měly vždy zůstat suché a nepoškozené.

V případě, že karta začne vykazovat chyby, přístup k ní je nesnadný nebo je očividná menší kapacita, než paměťová karta má, je dobré provést formátování. Formátování paměťové karty se nedoporučuje dělat přes „format“ příkaz (ten vám může nabídnout příkazový řádek nebo menu), ale můžete využít speciální program pro formátování SD karet od SD Association. Před formátováním nezapomeňte kartu odemknout, jinak naformátovat nepůjde.

Po naformátování se z karty ztratí vše, co na ní bylo uloženo. Ovšem tento krok s velkou pravděpodobností kartu „opraví“, takže ji budete moci opět plnohodnotně používat.

Pří výběru nemusíte dlouho bádat nad tím, kdo je nejlepší výrobce paměťových karet. Stačí, když si vyberete produkt od značkové společnosti. Mezi nejznámější výrobce patří Sandisk, Kingston, Adata Pretec, Lexar, Panasonic, Samsung a další. Pokud se vyhnete neznámým výrobcům s pochybnou kvalitou i cenou, je velká pravděpodobnost, že vaše data budou v bezpečí.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 31 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
  1. Dobrý den, zakoupil jsem paměťovou kartu Huawei SDXC UHS-II 300Mb/s V90. Do kamery Panasonic WXF1 z důvodu kvalitnějšího záznamu videa v kvalitě 4K. Kamera však hlásí abych kartu opravil, resp. zformátoval. Formátování jsem provedl jak v samotné kameře (napsalo mi, že při formátování došlo k chybě), tak v PC. Bezvýsledně.
    Jiří Suchý

    • Dobrý den,

      na jaký souborový systém formátujete kartu? Potřebujete zformátovat na systém exFAT. Pokud máte a kamera stále hlasí chybu, doporučuji kartu zkusit v jiném zařízení. Zda náhodou není problém v ní.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo