Jak vybrat podlahu

Aktualizováno v říjnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať si zařizujete nové bydlení nebo rekonstruujete, nevyhnete se otázce, týkají se podlahové krytiny. Do každé místnosti se hodí jinak odolná podlaha a také výrobní materiály se liší s ohledem na místnost. Přinášíme vám přehled všech podlah, které jsou na trhu. Vypíchneme jejich přednosti, upozorníme na nedostatky a poradíme, do kterých pokojů je položit. Výběr nejlepší podlahy záleží na místnosti, kam ji chcete položit.

Recenze podlah

Do testu podlah jsme vybrali zástupce masivního dřeva, lamina a vinylu. V potaz jsme brali především tloušťku a vhodnost ke kombinaci s podlahovým vytápěním. Pozornost jsme věnovali také způsobu pokládky a třídě zátěže. Zjistěte, jak podlahy v našich recenzích obstály.

NázevKde koupitTypPřibližná cena za m2 (Kč)Celková tloušťka podlahy (mm)Třída zátěžeÚtlum hluku (dB)Odolnost proti nárazu (mm)Dekor/dřevinaHmotnost na m2 (kg)Doporučený typ kolečkové židleProtiskluznostHodnocení
celkem
1.Afirmax BiClick 41492 Alpi ConcreteZjistit cenuvinylová1500423/32141700beton8typ W (měkká kolečka)R9
97 %
2.Brased Aquafix Object Click 5701 Beton antrazitZjistit cenuvinylová11005,723/34181600černý beton6,2typ W (měkká kolečka)R10
94 %
3.Objectflor Expona Clic 19 dB 9034 Parisian Limed OakZjistit cenuvinylová12506,523/34191800dub10,8typ W (měkká kolečka)R10
93 %
4.Karndean Projectline Acoustic Click 55605 MetalstoneZjistit cenuvinylová10005,523/34181800kámen8,6typ W (měkká kolečka)R10
93 %
5.Brased Easyline Click 8203 Dub originálZjistit cenuvinylová9008,223/3214neuvádídub7,8typ W (měkká kolečka)R10
92 %
6.Karndean Conceptline Acoustic Click 30112 Dub skandinávský bílý bělenýZjistit cenuvinylová1000523/3117800dub7,5typ W (měkká kolečka)R10
90 %
7.Afirmax BiClick 41612 Goldberg OakZjistit cenuvinylová650423/32141700dub8typ W (měkká kolečka)R9
85 %
8.Tarkett PVC Duplex 1748 3 mZjistit cenuvinylová4502,823/3219neuvádídřevo1,85typ W (měkká kolečka)R10
84 %
9.Fatra Imperio Dub Alžírský 29501-1Zjistit cenuvinylová5002,2237neuvádídub2,2typ W (měkká kolečka)R11
83 %
10. Beaulieu Fortex 2920 Zjistit cenuvinylová5002,932/4117neuvádídub1,9typ W (měkká kolečka)R
83 %
11.Beaulieu Livitex 2601Zjistit cenuvinylová3502,523/31neuvádíneuvádídub1,5typ W (měkká kolečka)R10
82 %

Jak hodnotíme

Hodnocení vychází z parametrů produktu a průměrného hodnocení ve specializovaných e-shopech.

KARIBU DALIN 1 – dřevěná

Typdřevěná
Dekor/dřevinaseverský smrk
Celková tloušťka podlahy19 mm
Způsob pokládkyplovoucí

Masivní dřevěná podlaha Karibu Dalin 1 je vyrobená ze smrkových profilů o síle 19 mm. Pokládá se plovoucím způsobem, jelikož každý profil je opatřena perem a drážkou, které do sebe snadno zapadnou. Smrkové dřevo patří do měkkých dřev, což se projeví na pořizovací ceně, životnosti i odolnosti. Profily se dodávají bez povrchové úpravy. Abyste jeho životnost prodloužili, je nezbytná celková povrchová úprava základním nátěrem. Další nátěr je možné zvolit například pružný polyuretanový. Podlaha se nesmí skladovat ve vlhkých a vytápěných prostorách přímo na zemi. Položte ji například na palety nebo jinou podložku, která bude výše nad zemí.

Zjistit cenu

PVC Ambient Edith 336 M 2 m

Typvinylová
Dekor/dřevinakámen
Celková tloušťka podlahy2,5 mm
Způsob pokládkyLepení/prosté položení

Zátěžová podlahové krytina PVC Ambient Edith 336 M oranžové barvy s dekorem umělého kamene je určena pro bytové, komerční i kancelářské prostory. Nabízí vysokou odolnost vůči blednutí designu, poradí si i běžnými čisticími chemikáliemi, které jsou užívané v domácnostech.

Problémem nejsou ani kolečkové židle a podlahové topení. Podlaha velmi dobře tlumí hluk kroků, dobře tedy poslouží i jako izolace. Sousedi pod vámi vám určitě poděkují. Příjemně nás potěšila zvýšená třída odolnosti proti hoření.

Pokud jde o způsob montáže, problémem není její prosté položení na podlahu a fixace pomocí lišt, nicméně, pro lepší vlastnosti výsledku rozhodně doporučujeme přilepení k dokonale očištěnému a vyrovnanému podkladu pomocí disperzního lepidla. Jedině tak docílíte optimálních vlastností povrchu i jeho dlouhé životnosti.

Zjistit cenu

Tarkett PVC Duplex 1748 3 m

Typvinylová
Dekor/dřevinadřevo
Celková tloušťka podlahy2,8 mm
Způsob pokládkyPoložení, oboustranná lepicí páska

Vinylová podlaha Tarkett PVC Duplex 1748 je určena do obytných prostor s vysokým zatížením a komerčních prostor se středním zatížením. Řadí se do zátěžové třídy 32 dle EN 685. Nášlapná vrstva o síle 0,35 mm má protiskluzovou a nešpinivou úpravu povrchu. Spodní vrstva je naproti tomu opatřena textilní – filcovou – podložkou, což zvyšuje tepelně-izolační vlastnosti podlahové krytiny. Při pohybu naboso působí příjemným teplým dojmem. Výborná je rovněž i zvuková izolace, která si poradí jak s kročejovým, tak prostorovým hlukem.

Instalace podlahy Tarkett PVC Duplex je velmi pohodlná, obejdete se totiž bez lepení, nicméně, pro lepší vlastnosti povrchu doporučujeme fixaci pomocí oboustranné lepící pásky. Podlaha zvládá vyrovnat mírné nerovnosti podkladu, problémem tak není její přímá instalace na parkety nebo dlažbu. Vedle snadné instalace, kterou v závislosti na velikosti místnosti zvládnete prakticky svépomoci, nás zaujal i podařený dekor, který imituje šedivou plovoucí podlahu.

Zjistit cenu

Fatra Imperio Dub Alžírský 29501-1

Typvinylová
Dekor/dřevinadub
Celková tloušťka podlahy2,2 mm
Způsob pokládkylepením

Tato podlaha se skládá z vinylových dílců, které se na podlahu lepí. Je tedy důležité být při pokládce velmi pečlivý. Povrch musí být dokonale rovný a hladký. Výrobce uvádí, že je tento povrch odolný proti vodě, takže je možné jej položit i do vlhkého prostředí. Zároveň dobře odolává otěrům a škrábancům. Podlaha nezadržuje prach, a tak se pro ni mohou rozhodnout i lidé trpící alergiemi. Podlahu je možné pořídit v celkové tloušťce dílce buď 1,5, nebo 2,2 mm. Nášlapná plocha může být buď 0,3, nebo 0,55 mm. V obou případech je kompatibilní s podlahovým vytápěním. Její pokládka je vhodná jen do domácností.

Zjistit cenu

Egger Plovoucí MEDIUM 32 Dub corton přírodní EPL049

Typlamino
Dekor/dřevinadub corton
Celková tloušťka podlahy10 mm
Způsob pokládkyplovoucí

U laminátových podlah je běžným jevem, že vás nabíjí statickou elektřinou, takže pak „kopete“ téměř do všeho, čeho se dotknete. Plovoucí podlaha od výrobce Egger však disponuje antistatickou úpravou, která by tento efekt měla odstranit. Podlaha se pokládá plovoucím způsobem, a přestože se při kombinaci s podlahovým topením doporučuje pokládka lepením, výrobce uvádí, že i tato podlaha je vhodná pro podlahové vytápění. Krytina se pyšní certifikátem Blue Angel, což je ekologická pečeť, která deklaruje, že produkt není škodlivý vůči životnímu prostředí. Přestože má podlaha krásný dekor dřeva, je pocitově chladná, takže se nehodí třeba do dětského pokoje. Rovněž není odolná vůči vlhkosti, takže její pokládku nedoporučujeme ani do koupelen. Na druhou stranu se jedná o velmi odolnou podlahu s třídou zátěže 32, takže se hodí pro všechny domovní aplikace s intenzivním používáním a také do běžně zátěžového komerčního a veřejného prostoru.

Zjistit cenu

Podklad a správná pokládka jsou zárukou úspěchu

Se správným výběrem podlahy jde ruku v ruce správný podklad. Podklad musí být pro novou krytinu dokonale připraven a nezáleží přitom na tom, zda se jedná o podlahu v novostavbě nebo ve starším domě či bytě, který rekonstruujete. Novou podlahu zpravidla nejde pokládat na starou, i když výjimky existují. Je nutné nejprve šetrně a důkladně odstranit starou podlahu a podklad perfektně vyčistit a zbavit mastnoty. Následně musíte zkontrolovat rovnost a pevnost podkladu, zbytkovou vlhkost, spáry, dilatace a trhliny. Měření vlhkosti je nejdůležitější především u nových podlah. Pokud by zbytková vlhkost zůstala uzavřená pod podlahovou krytinou, mohlo by dojít k poškození podkladu a také samotné krytiny (plísně, hniloba, deformace, odlepování).

 

Betonová směs nebo nivelační hmota

Podklad, na který se chystáte podlahu položit, musí být dokonale rovný. Perfektní rovnosti dosáhnete vylitím betonovou směsí. Ta zakryje díry a podklad skvěle vyrovná. Nevýhodou této metody je, že je poměrně zdlouhavá. Podklad je nutné nechat dostatečně vyschnout, což může trvat i několik dní, a navíc hrozí vznik trhlin. Druhou možností je vyrovnání pomocí samonivelačních podlahových hmot. Ta se pouze nanese, rozetře a nechá zatuhnout. Poté je možné začít s pokládkou nej podlahy, kterou jste vybrali.

Suché vyrovnání podlahy

Existuje však také možnost suchého vyrovnání podkladu, která se provádí pomocí suchého zásypu a podlahových prken (například dřevovláknitou deskou). Kromě rychlosti a nízké hmotnost je její další výhodou zvuková i tepelná izolace. Tato metoda se využívá především u dřevostaveb a starších domů s trámovými stropy, které by beton zbytečně zatěžoval.

Jaká podlaha je nejlepší

O tom, jaká podlaha je pro vás nejlepší rozhodne především váš vkus. Při výběru top podlahy je však potřeba nejdříve zohlednit, do jakého pokoje ji budete chtít položit. S tím se totiž pojí nezbytný výběr odolnosti. Jaké typy podlah na trhu máme? Je jich celkem 7.

Přírodní linoleum

  • tvoří jej přírodní materiály
  • životnost až 20 let
  • bohatá barevná škála
  • cenová dostupnost 1 200 – 1 430 Kč/m2
  • tloušťka 2-3 mm
  • možná kombinace s podlahovým vytápěním
  • ekologická likvidace

Přírodní linoleum můžete také znát pod obchodním názvem marmoleum. Tvoří jej směs lněného oleje, borovicové pryskyřice, mletého vápence a dřevité či korkové moučky. Sama o sobě by směs neměla dostatečnou konzistenci na to, aby mohla být používána jako podlaha, takže se jejím nosným materiálem stala jutová textilie, na kterou se směs pod vysokým tlakem lisuje. Tloušťka podlahové krytiny marmolea se pohybuje od 2 do 3 mm. Životnost přírodního linolea může klidně dosáhnout i 20 let. Záleží, jak se k němu budete chovat. Jedná se o homogenní podlahovou krytinu, což znamená, že struktura a barva prostupuje celou tloušťku.

Tím se odlišuje od PVC podlahy nebo lamina, drobné poškození není na přírodním linoleu tak patrné. Pokud je poškození větší, je možné jej opravit tmelem nebo danou část vyříznout a nalepit místo ní nový kus. Marmoleum je zdravotě nezávadné a mohou jej používat také alergici. Pravé marmoleum můžete po ukončení jeho životnosti spálit v kotli nebo vyhodit na kompost. Oproti laminu nebo dlažbě je přírodní linoleum příjemné na dotek, hřejivé a stálobarevné. Je dostupné v bohaté barevné škále, která může zahrnovat až 160 odstínů. K dostání jsou provedení obdélníku či čtverce a jejich cena se pohybuje od 1 240 do 1 430 Kč/m2. Pod tento typ podlahy je možné instalovat podlahové vytápění. Pro zmírnění krokového efektu se spodní strana marmolea ošetřuje vrstvou korku. Povrch je přirozeně antistatický, ale na rozdíl od PVC po čase tmavne.

  • odolnost proti poškození 
  • dlouhá životnost
  • pro podlahové vytápění
  • teplejší než linoleum
  • vhodné pro alergiky
  • tlumí hluk
  • lze ekologicky zlikvidovat
  • složitá pokládka, lepší nechat na odbornících
  • citlivost na UV záření
  • náročnější údržba především v namáhaných prostorech

Korková podlaha

  • nenáročnost na údržbu
  • životnost při opatrném zacházení i 20 let
  • tloušťka 4-8 mm
  • na velmi namáhaných místech se projeví deformace
  • cena 400-750 Kč/m2

Korkové podlahy jsou oblíbené pro svoji odolnost vůči vlhku, plísním, bakteriím i hnilobě. Díky antistatické úpravě od sebe odpuzují prach. Mezi další přednosti patří skvělé izolační vlastnosti, což jistě ocení domácnosti s malými dětmi. Stejně jako vinyl není ani korek náročný na údržbu a při správném a opatrném zacházení může vydržet až 20 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, nezatěžuje planetu zemi. O něco horší je to s dostupností barevného provedení a dekorů. Na velmi namáhaných místech se po čase projeví deformace a vlnění. Z hlediska ceny se korek řadí spíše k průměrně drahým podlahovým krytinám.

Je k sehnání buď v provedení masivních dlaždic o tloušťce 6-8 mm, které je možné brousit, nebo jako sendvičové dlaždice skládající se z pružného korkového jádra či HDF desky a nášlapné korkové dýhy. Kvalitní korková podlaha by měla mít tloušťku nejméně 4 mm a hmotnost 400-420 kg/m3. Pořídit je můžete již s povrchovou úpravou nebo bez ní. Neupravené podlahy se musí nalakovat několika vrstvami speciálního laku na korek. Před pokládkou je důležité vyrovnání a vyhlazení podkladu. Pokládku provádějte přesně podle instrukcí prodejce. V současné době se můžete setkat i s korkovými podlahami, které mají natištěný dekor dřeva.

  • měkký, pružný a teplý materiál
  • dobrá odolnost
  • výběr podle typu zátěže
  • přírodní materiál
  • nezatěžuje planetu, jelikož při získávání suroviny se nekácejí stromy
  • malý výběr dekorů
  • vyžadují šetrnější údržbu
  • frekventovaná místa je nutné opravovat

Laminátové podlahy

  • dostupné tloušťky 7-10 mm
  • některé typy je možné kombinovat s podlahovým vytápěním
  • pořizovací cena za m/2 se pohybuje od 230 do 1 070 Kč
  • antistatická úprava
  • chladná
  • omezená odolnost vůči vodě

Lamino je plovoucí podlaha, která má třívrstvou konstrukci, jejíž nášlapnou vrstvu tvoří několik vrstev papíru se vzorem naneseným barvotiskem, navíc je napuštěný speciální pryskyřicí. Nosnou vrstvou je odolná MDF deska. Dostupné jsou 4 velikostní formáty laminy o tloušťkách 7-10 mm. Pokud chcete lamino použít v kombinaci s podlahovým vytápěním, doporučuje se pokládka lepením. Povrch je před poškozením chráněný odolným průhledným povlakem (overlay), kterým může být třeba melaminová pryskyřice. Cena materiálu za m2 se pohybuje od 230 Kč do 1 070 Kč. Podlahu vybírejte podle označení tříd odolnosti.

Na výběr je bohaté množství dekorů, které může zahrnovat i exotické dřevo. Antistatická úprava nepřitahuje prach a nečistoty, ale bohužel vás nabíjí statickou elektřinou, takže budete mít tendenci „kopat“. Pokládka plovoucím způsobem, tedy pomocí zámkového systému, umožňuje snadnou výměnu v případě poškození. Přestože je laminátová podlaha k dostání v dekoru dřeva, počítejte s pocitem chladu. Proto není dobré jej pokládat do dětských a obývacích pokojů. Za největší nedostatek považujeme nízkou odolnosti proti vlhkosti. Působením vody totiž může dojít ke křivení mokrých lamel. Povrch je také kluzký.

  • velký výběr dekorů
  • jednoduchá pokládka
  • snadná údržba
  • vhodná i pro podlahové vytápění
  • vhodná pro alergiky
  • stálobarevnost
  • nemožná renovace opotřebovaných ploch
  • omezená zvuková izolace
  • poměrně studený, drsný a tvrdý povrch
  • citlivost na nadměrnou vlhkost

Keramické dlažby

  • cenové rozpětí od 170 Kč do 10 200 Kč/m2
  • skvěle vede teplo, vhodná pro podlahové vytápění
  • sama o sobě studená
  • tloušťka od 5 mm do 10 mm
  • ekologický materiál
  • obtížná pokládka

Nejlepší podlahou do rodinného domu může být keramická dlažba. Její výhodou je odolnost a opravdu dlouhá životnost. Desítky let života dlažba vypadá stále jako nová. V létě příjemně chladí a v zimně při kombinaci s podlahovým vytápěním skvěle vede teplo. I z hlediska údržby je na tom podlaha dobře. Keramika je navíc ekologickým materiálem, který do ovzduší nevypouští škodliviny.

Tloušťka dlažby se pohybuje od 5 do 10 mm a lepidlo se nanáší ve vrstvě silné 4-10 mm. Při výběru této podlahové krytiny se vždy přesvědčte, zda se jedná o dlažbu, nikoliv o obklad. Obklad je určen na stěny, a pokud byste na něm chodili, mohl by popraskat. Dostupná je celá řada dekorů od kamene, kovu až po dřevo. Vzhledem k tomu, že je tento typ krytiny poměrně dost studený, nehodí se pro pokládku do dětského nebo obývacího pokoje či ložnice. Pokud hledáte nejlepší podlahu do kuchyně, koupelny nebo WC, je dlažba jasnou volbou. Cena materiálu se odvíjí do jeho tloušťky i vzoru. Narazit můžete na rozpětí od 170 do 10 200 Kč/m2.

  • bohatá nabídka dekorů
  • ideální pro podlahové vytápění
  • dlouhá životnost
  • jednoduchá údržba
  • nehořlavost
  • nákladná a komplikovaná pokládka
  • tvrdá a studená
  • kluzká

Koberce

  • špatně se udržují
  • místnosti propůjčují útulnost
  • skvělé tepelné a zvukověizolační vlastnosti
  • cena od 130 Kč do 640 Kč/m2
  • nevhodné pro alergiky

Kvalitu koberce ovlivňuje jeho konstrukce a také druh vlákna. Ze zkušeností můžeme říct, že nejlepší cestou je nákup co nejvyšší kvality koberce, kterou si můžete dovolit. Do velmi zatížených místností je vhodné položit vpichované nebo smyčkové koberce. Nášlapná vrstva, kterou tvoří vrstva smyček je kompaktnější než řezaný vlas. I při průměrné kvalitě koberec lépe odolá sešlapání. Koberce s řezaným vlasem můžete pořídit v různých variantách. Jsou dostupné vysoce odolné pro frekventované veřejné prostory i komfortní, měkké a s vysokým vlasem. Platí, že vysoce odolné koberce nejsou příliš komfortní, ale komfortní koberce zase nevydrží vysokou zátěž. Pro výrobu se nejčastěji používají umělá vlákna, nejčastěji polyamid (nylon), dále polyproplyen a polyester.

  • Nylon je mimořádně pružný a trvanlivý, je odolný proti špíně, má vysokou mechanickou odolnost a dobrou tvarovou paměť.
  • Polypropylen je levnější než nylon, ale pyšní se antistatickými vlastnostmi. Má ovšem menší pružnost.
  • Polyester je měkký, dobře se barví a z hlediska mechanické odolnosti je lepší než polypropylen. Vlna se pro celoplošné koberce příliš často nepoužívá. Její vysoká cena ji předurčuje do luxusních objektů.

Moderní koberce kombinují různé výšky vlasu, vláken nebo smyček. Oblibu si získali střapaté koberce s vysokým vlasem. Kromě celoplošného koberce jsou dostupné koberce kusové, které se pokládají například pod konferenční stolek nebo k posteli. Jsou poměrně dlouhodobou investicí. Do chodeb nebo na schody se pokládají běhouny. Koberec by se měl pokládat na hladký a čistý podklad, jelikož hrbolky a nečistoty se časem do koberce protlačí, čímž ho zdeformují a poškodí. Pokud přemýšlíte, jak vybrat podlahu do dětského pokoje, je jednou z možností právě koberec. Své místo si najde i v ložnicích i obývacích pokojích a zkrátka všude tam, kde chcete vytvořit útulnou atmosféru. Koberce nejsou bohužel vhodné pro alergiky, obtížně se udržují a jejich životnost je značně omezená. Ani při maximální péči a údržbě z něj nedostanete všechen prach, alergeny a roztoče. Z hlediska pořizovací ceny se můžete pohybovat od 130 Kč do 640 Kč/m2.

  • jednoduchá pokládka
  • skvělé tepelné a zvukověizolační vlastnosti
  • místnosti propůjčuje útulnost
  • velký výběr materiálů a designového zpracování
  • usazování prachu
  • obtížná údržba
  • kratší životnost

Jak vybrat dřevěnou podlahu

Dřevěné podlahy zahrnují parkety, podlahovky nebo podlahové palubky. Jedná se o dílce z jednoho kusu dřeva, z nichž každý je originál. Pokládka se provádí buď celoplošným lepením, ale v případě podlahovek nebo palubek šroubováním na dřevěný podlahový rošt (tloušťka je 20-35 mm, pro výrobu se používá smrk, borovice nebo dub). Někteří výrobci do dílů frézují drážky, takže je možné podlahu položit plovoucím způsobem na ocelové sponky. Setkat se můžete i s vícevrstvými podlahami: dvou nebo třívrstvé. Nášlapná vrstva je vyrobena z ušlechtilého dřeva, nosná deska ze dřeva břízového.

Masivní podlahy

Pro výrobu masivní podlahy se používá jediný kus dřeva, který se opravuje a ošetří náležitou povrchovou úpravou. Tyto podlahy budete mít na celý život. Mezi její přednosti patří opakující se možnost broušení a renovování. Lakování by se mělo provádět každých 8 let. Na výběr máte dřeviny rostoucí v našich lesích, ale také dřeviny exotické, které se do našich končin dovážejí. Nejčastěji se podlahy vyrábějí ze smrku, dubu, buku, borovice, jasanu a modřínu. Mezi měkčí a pocitově teplejší dřeva patří jehličnany: smrk, borovice, modřín, sibiřský modřín. Tvrdší dřeviny, ze kterých se vyrábí podlaha, jsou dub, jasan, buk, ořech, třešeň. Tato dřeva se hodí do více namáhaných pokojů.

Dvouvrstvé podlahy

Jedná se o cenově dostupnou variantu, pro kterou se můžete rozhodnout v případě, že si kvůli finančním možnostem nemůžete dovolit podlahu z masivu. Dvouvrstvé podlahy se používají především v menších domácnostech nebo komerčních prostorách. Podlaha je tvořena dvěma vrstvami. Nášlapná vrstva je vyrobena z ušlechtilého dřeva, potahová z levnějšího dřeva březového. Tato kombinace zajišťuje rozměrovou stálost a prostupnost tepla, takže je vhodná pro instalaci podlahového vytápění.

Třívrstvé podlahy

Třívrstvá podlaha je mezistupněm mezi masivem a dvouvrstvou podlahou. Jedná se o zlatou střední cestu. První vrstvu tvoří březové dřevo, druhou nosná kaučuková deska a třetí 4mm nášlapná vrstva z vybrané dřeviny. Mezi největší výhody třívrstvých podlah patří odolnost proti vnějším vlivům. Nejsou náchylné na bobtnání nebo sesychání, a to ani v případě, že v pokoji nedodržujete optimální teplotu 20-25 °C a vlhkost do 60 %. Z hlediska životnosti je můžete podle potřeby přebrušovat, takže svojí životností hravě překonají laminát.

Dýhované podlahy

Jejich pořizovací cena je nižší než u výše uvedených dřevěných podlah. Nižší pořizovací cena je výsledkem úbytku přírodního materiálu a přibýváním umělých aditiv. Dýhová podlaha je kompromisem mezi podlahami dřevěnými a laminátovými. Spodní vrstva je tvořena korkovou, dřevěnou nebo pryskyřicovou deskou, pod kterou se nachází odolná dřevovláknitá deska HDF, která je pevnější než MDF. Horní část tvoří vybraná dřevina, díky které máte pocit, že je na podlaze krytina masivní. Spodní část již tak kvalitní není, což znamená, že doba životnosti rozhodně není srovnatelná s masivní podlahou. Dýha je v podstatě lamino s horní vrstvou z pravého dřeva.

Podlahy z palubek

Palubkové podlahy patří k nejstarším typům dřevěných podlah. Dřevěná prkna se montují na jednoduchý trámový rošt. Pro výrobu se nejčastěji používá smrkové, borovicové nebo dubové dřevo. Jsou oblíbené pro svoji zvukovou i tepelnou izolaci. Kvůli tloušťce prken, která mnohdy dosahuje až 27 mm, se podlahy palubek nehodí pro instalaci podlahového vytápění.

Kantovky – průmyslové mozaiky

Kantovky se začaly používat nejdříve v průmyslových prostorách, ale postupně se propracovaly až do domácností. Jedná se o malé obdélníčky dřeva, které se k sobě lepí. Nemají pero ani drážku jako plovoučka. Přestože jsou k sobě jednotlivé dílky pevně přilepeny, může i při mírném odchýlení teploty či vlhkosti dojít ke vzniku spár nebo nerovností. Proto je nutné o ně správně pečovat a pravidelně je olejovat. Nehodí se pro podlahové vytápění. Vyrábějí z různých dřevin, například: buk, dub, jasan, teak, akácie a podobně.

Způsoby povrchové úpravy

Povrch je možné opatřit upravovat lakováním, barevným či bezbarvým olejováním nebo je tónovat do určitého odstínu.

  • Lak dřevo uzavře. Nanáší se v několika vrstvách a vytvoří lesklý vzhled, který podlahu chrání před poškozením. V případě poškrábání povrch zbrousíte a znovu nalakujete po celé ploše.
  • Oleje a vosky se do dřeva vsakují a zachovávají jeho přirozený vzhled. Jednou za čas je potřeba provést doolejování, ale výhodou je možnost lokálních oprav poškozených nebo ošlapaných míst. Oleje dřevo chrání proti výkyvům teplot i změnám vlhkosti.
  • Moření – jedná se o povrchovou úpravu, která změní barvu povrchu. Nemá vliv na odolnost dřeva a kromě změny barvy dřevu nijak více neprospívá.

O podlaze z masivu se říká, že je věčná. Po uložení se přebrousí, vytmelí a většinou nalakuje. Lakování by se mělo provádět každých 8 let.

Údržba a péče

O povrchově upravené dřevo se pečuje podobně jako o jiné podlahové krytiny. Podlaha se vysává a také vytírá. Jen nesmíte zapomenout, že mokré vytírání bystě měli provádět dobře vyždímaným hadrem. Na dřevě by rozhodně neměly zůstávat skvrny od vody. Dřevo je přírodní materiál, který je náchylný na vlhkost a teplotu, proto by dřevěná podlaha měla být v místnosti, kde se teplota udržuje kolem 20 °C a vlhkost nepřesahuje 60 %. Při nedodržení optimálního klimatu by mohlo dojít k sesychání nebo naopak k bobtnání materiálu.

Dřevěná podlaha a podlahové vytápění

Dřevěné podlahy nejsou příliš vhodné pro instalaci podlahového vytápění. Vzhledem k tomu, že jednotlivé desky mají poměrně velkou tloušťku a dřevo je spíše izolant, nemělo by podlahové vytápění takovou efektivitu jako například u dlažby. Instalace podlahovky je vhodná maximálně pro vícevrstvé podlahy. Rozhodně se však nehodí pod masiv, palubky nebo průmyslové mozaiky. V těchto případech se totiž teplo nedostane do místnosti a dřevo bude zespodu vysychat.

Ceny dřevěné podlahy

I ty nejlevnější dřevěné podlahy patří v porovnání s ostatními typy ke spíše drahým produktům. Dřevěné podlahy do 1 000 Kč/m2 Za tuto cenu pořídíte dvou- nebo třívrstvé podlahy, dýhy nebo průmyslové mozaiky. Tloušťka se pohybuje okolo 14 mm a nášlapná vrstva kolem 3,5 mm. Na výběr je široká paleta odstínů. Tyto levnější podlahy je možné kombinovat s podlahovým vytápěním. Dřevěné podlahy od 1 000 do 2 000 Kč/m2 V této cenové kategorii se nacházejí palubky a plovoučky z dřevěných desek. K dostání jsou i kvalitní dýhy a nejlepší varianty vícevrstvých podlah. V horní hranici již můžete narazit na nejlevnější modely masivních podlah. Počítejte s kusy o menší tloušťce a méně opracované. Masivní dřevěné podlahy nad 2 000 Kč/m2 Za tuto cenu již pořídíte kvalitní masivní podlahy, jejichž cena se bude odvíjet od druhu dřeviny. Smrk patří k levnějším dřevinám, takže jej seženete kolem 2 000 Kč, kdežto exotický teak vás může překvapit cenou šplhající se přes 4 000 Kč/m2.

  • masivní dřevo tlumí zvuky, pohlcuje pachy a je tepelným izolantem
  • může se několikrát renovovat a podlaha bude vypadat stále jako nová
  • při montáži na hranoly palubkovým způsobem je snadné pod ní zabudovat tepelnou izolaci
  • u palubkových podlah dochází při chůzi k praskání
  • vysoká pořizovací cena
  • náročnější na údržbu
  • dodržovat v místnosti vhodné klima

Vinylové podlahy 

Vinylové podlahy si svoje místo našly jak v domácnostech, tak v komerčních prostorách. Velkou oblibu si získaly díky vynikajícímu poměru mezi cenou a kvalitou. Vinyl není tak drahý jako masiv či parkety, má více méně srovnatelné vlastnosti a rovněž luxusní vzhled. Tento typ podlahy je k dostání v celé řadě dekorů a vzorů. Je odolný proti vodě i chemickým látkám a zachovává si svoji tvarovou stálost. Další předností je to, že se na povrchu nedrží prach, takže se hodí i do domácností s alergiky.

Parametry

Při nákupu nejlepší vinylové podlahy sledujte tyto parametry:

  • Zdravotní nezávadnost: dobrý prodejce by vám měl bez problémů předložit dokumenty, které prokazují zdravotní nezávadnost. Většinou se nejedná pouze o jeden doklad, ale více certifikací a dokladů.
  • Materiál základové desky – obecně je nejlepší zvolit desku s vyšší hustotou, která je těžší. Odlehčené materiály mohou mít problémy s vlhkostí nebo tvarovou stabilitou. V současnosti se jako nejlepší volbou jeví podlaha s rigidním jádrem, které postupně nahrazuje celovinylové podlahy LVT. Podlahy s rigidním jádrem mají lepší tvarovou stálost vzhledem ke změnám teplot a pevnější zámky.
  • Celková tloušťka – platí zde úsloví čím více, tím lépe. S nižší tloušťkou klesá kvalita, a navíc se projeví i minimální nerovnosti na podkladovém povrchu.
  • Tloušťka nášlapné plochy – opět zde platí, že čím větší je tloušťka nášlapné plochy, tím větší je odolnost podlahy. Minimální tloušťka nášlapné plochy se určuje podle zátěže v konkrétní místnosti.
  • Struktura povrchu – povrch by neměl být zcela hladký, ale ani moc hrubý. Na hladkém povrchu uvidíte každou šmouhu, kterou zanechá hadr při vytírání, v hrubém se budou usazovat nečistoty a celková údržba bude ztížená.
  • Typ zaklikávacího sytému – mezi nejrozšířenější a ověřený patentový systém patří UNICLIC a Valinage. Ostatní rovněž nemusejí být špatné, ale vzhledem k menší rozšířenosti není jejich kvalita tak jistá a použití je rizikovější.
  • Určení pro podlahové vytápění – pokud chcete vinylovou podlahu použít v kombinaci s podlahovým vytápěním, musíte na obalu najít označení, které toto použití deklaruje. Pokud na obalu není uvedeno, zeptejte se prodejce.

Protiskluznost

U většiny prodejců najdete označení protiskluznosti ve stupnici německé normy DIN 51 130. Ta v rámci pěti tříd (R9-R13) kategorizuje podlahy podle jejich využití při různé úrovni skluzu. Zjednodušeně lze říct v domácnosti vám pro naprostou většinu situací postačí třídy R9 a R10, které splňuje naprostá většina prodávaných podlah. Reálně je tato informace zajímavější spíše u okladů, které se častěji používají na podlahu u které je sklon (zejména kvůli odtoku vody – terasa, bazén, atd..).

TřídaÚhel skluzuDoporučené použití
R9Od 6° d 10°Bytové prostory, kanceláře, nemocnice, chodby, atd.. 
R10Od 10° do 19°Kuchyně, garáže, koupelny a umývárny
R11Od 19° do 27°Terasy a další venkovní prostory, profi kuchyně, prádelny, atd..
R12Od 27° do 35°Prostory pro zpracování tuků, sklady olejů, nákladní rampy, atd..
R13Více než 35°Jatka, rafinerie tuků

Odolnost proti nárazu

Povrch vinylové podlahy se skládá z několika vrstev. Navíc velice hustých. Díky tomu je zajištěna vysoká odolnost proti nárazu a i v případě poškození je míra deformace velmi malá. Typický problémem je pád ostrého předmětu (např. nože), ale i tak je výsledná deformace většinou malá. A i tak jde pomocí tmelu ve vhodné barvě poškození zapravit. Zblízka je sice oprava vizuálně patrná, při pohledu z větší dálky ale většinou nikoliv. A hlavně chráníte podlahu před vniknutím vody skrze chybějící horní vrstvu.

Testování odolnosti proti nárazu zjišťuje, jak podlaha odolá když na ni spadne předmět z určité výšky (jinak řečeno, když je na ni vyvinut velký tlak v konkrétním malém místě). Obvykle se provádí pomocí nárazové zkoušky. Tu si můžete představit tak, že se na podlahu upustí předmět z určité výšky a sledujete se zda došlo k poškození. Pochopitelně čím z vyšší výšky se předmět pouští, tím vyšší je riziko poškození.

A to je i důvod, proč se odolnost proti nárazu udává v milimetrech. Vlastně říká, z jaké výšky na ni spadnul testovací předmět aniž by došlo k poškození. To zda dojde k poškození pochopitelně záleží na tvaru, hmotnosti a velikosti předmětu co vám na ni spadne, ale rozhodně lze říct že čím vyšší odolnost tím lepší.

Útlum hluku

Někdy také označovaný jako „kročejový útlum“ se týká schopnosti podlahové krytiny snižovat hluk kroků. Když chodíme po podlaze, vytváříme zvukové vibrace, které mohou být slyšet v místnostech pod námi. Podlahy s dobrým útlumem jsou schopny těchto zvukových vibrací výrazně snížit, čímž přispívají k celkovému akustickému komfortu v budově.

Udává se v decibelech (dB) a vyjadřuje míru, o kterou podlaha snižuje hluk kroků. Například když podlaha má kročejový útlum 17 dB, znamená to, že podlaha sníží hluk kroků o 17 decibelů ve srovnání s podlahou bez takového útlumu.

Přibližná cena za m2

Při výběru podlahy si dejte pozor na prosté porovnávání cen jednotlivých balení. Jejich plocha totiž nemusí být stejná. V jednom balení může být 2,4 m2, v jiném 1,8 m2 a v dalším 1 m2. A i když balení stojí 1 500 Kč, 1 300 Kč a 1 000 Kč, tak reálně je to první nejlevnější a poslední nejdražší. V praxi pochopitelně do jisté míry záleží i na rozměru jednotlivých lamel (desek) v balení, protože budete mít i nějaké odřezky. Ale většina místností má pravidelné tvary a tak je odřezků jen malé množství.

Doporučený typ kolečkové židle

Může se jednat o zajímavý parametr zejména v kancelářském prostředí, kde se často používají židle s kolečky. Ale i v domácnosti (dětský pokojíček, pracovna ..) to může hrát roli. Jsou dva typy tříd koleček:

  • Typ W (měkká kolečka): Tyto kolečka jsou obvykle vyrobeny z plastů. Jsou ideální pro tvrdé podlahy, jako je laminát, dřevo nebo dlažba.
  • Typ H (tvrdá kolečka): Tyto kolečka jsou často vyrobeny z extrémně tvrdých plastů nebo kovu a jsou být vhodnější pro (průmyslové/kancelářské) kobercové podlahy. Mohou však způsobit více opotřebení na tvrdých podlahách.

Kam s ní

Vinylová podlaha je vhodná do všech pokojů, kterým potřebujete dodat pocit tepla. Podlaha je navíc odolná proti poškození a je stabilní. Pokud si pokládáte otázku, jaká podlaha je nejlepší do ložnice, vězte, že to může být právě vinyl. Položit ji můžete i do kuchyní a chodeb. Díky své odolnosti odolá poškození od spadeného nože nebo poškrábání. Do koupelen a na toalety se však příliš nedoporučuje. Odolnost proti vodě je sice dobrá, ale větší množství vody by na podlaze nemělo být déle jak 15 minut. Z dlouhodobého hlediska by mohlo dojít k vlnění nebo odlupování. Otázka podlahového vytápění se má následovně. Pro podlahovku je lepší lepený vinyl, ale vždy je důležité se podívat na obal, na kterém by měla být tato informace označená. Příliš silné dílce totiž nemusejí být ve vedení tepla efektivní. Měli byste vědět, že vinyl bez problémů odolá jen teplotě do 27 °C.

Typy

Na trhu jsou dostupné dva typy vinylových podlah, a to lepená a plovoucí. Jaký je mezi nimi rozdíl? Lepená vinylová podlaha Vyrábí se v rolích a dílcích. Celoplošné dílce, které se lepí, mají obvykle tloušťku jen 2-3 mm, takže je můžete klidně použít pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Nalepit ji můžete i do koupelny nebo jiného vlhkého prostředí, ale v tomto případě musíte sledovat, zda mají dílce voděodolný zámkový spoj nebo spodní vrstvu, která je odolná proti vlhkosti. Pořizovací cena lepené vinylové podlahy je nižší, ale o to vyšší budou výdaje na její pokládku. Je dostupná v celé řadě dekorů a hodí se i do více zatěžovaných prostor, jako jsou kanceláře, prodejny, nákupní a sportovní centra, školy, nemocnice a podobně. Mezi nevýhody lepených vinylových podlah rozhodně patří složitá pokládka.

Dílce totiž musí být nalepeny na naprosto rovný a vysušený podklad. Pokud se rozhodnete podlahu lepit sami, sáhněte po lepidlech s nízkým obsahem emisí a bez rozpouštědel. Lamely netlačte proti sobě, doporučuje se pouze mírný tlak. Nakonec je nutné podlahu uválcovat válcem s hmotností nejméně 50 kg. Při poškození je nutné dílec sloupnout, odstranit lepidlo a nalepit dílec nový. Není nutné rozebírat větší část podlahy. Plovoucí vinylová podlaha Nespornou výhodou oproti lepené podlaze je snazší pokládka. Každý dílec je opatřený speciálním zacvakávacím systémem, takže se instalace provádí jednoduše zacvaknutím dílců do sebe. Při poškození stačí dílec vyměnit. Z tohoto důvodu je i jednodušší výměna nebo přesunutí podlahy. Výška dílců plovoucí podlahy je podstatně vyšší, dosahuje až 10 mm.

Při pokládce není nutná naprosto rovná podlaha, jelikož je pro vyrovnání nebo snížení kročejového efektu možné použít různé podložky. Podlaha je tak od spodu chráněna i proti vlhkosti. Je důležité, aby podložka byla kompatibilní s podlahou. Některé plovoucí vinyly jsou podložkou opatřeny již z výroby. Kvůli vyšší tloušťce není plovoučka vhodná pro instalaci podlahového vytápění, jelikož teplo nedokáže tak dobře propouštět jako tenčí lepený vinyl. Nevýhodou je o něco vyšší pořizovací cena, kterou však kompenzují nižší výdaje na pokládku.

Tloušťka dílců

Obecně můžeme říci, že čím silnější dílce jsou, tím kvalitnější a odolnější proti poškození podlaha je. Lepené vinyly by měly mít minimální tloušťku 2 mm, plovoucí nejméně 5 mm. Dalším parametrem souvisejícím s tloušťkou je tloušťka nášlapné vrstvy. Tloušťka nášlapné vrstvy udává, jak silná je svrchní část dílu, která absorbuje tlak. Opět platí, že čím více, tím lépe. Do méně namáhaných místností pořizujte podlahu s nášlapnou vrstvou minimálně 0,2 mm. Do více namáhaných prostor je lepší zvolit tloušťku alespoň 0,5 mm.

Pořizovací cena vinylových podlah

Na pořizovací ceně se promítá především tloušťka materiálu, která má vliv na odolnost a s tím související životnost. Vinylové podlahy do 500 Kč/m2 Do nejlevnější kategorie spadají podlahy s tloušťkou kolem 3 mm. Na výběr jsou jak lepené, tak plovoucí varianty, které však nejsou příliš odolné. Doporučují se pokládat do méně namáhaných místností. Tloušťka nášlapné vrstvy se pohybuje od 0,2 do 0,3 mm. Vybírat můžete z celé plejády motivů a dekorů. Samozřejmostí jsou dekory dřeva, ale také dlažby nebo mramoru. Pořizovací cena od 500 Kč do 1 000 Kč/m2 V této cenově kategorii již najdete lepené vinyly s tloušťkou 3 mm a plovoucí s 5-10mm tloušťkou.

Použít je můžete v silně namáhaných bytových, ale také komerčních prostorách. Tloušťka nášlapné plochy se pohybuje kolem 0,4 mm. Nabídka dekorů je bohatá a k dostání jsou i vzory imitující koberce. Kvalitní vinylové podlahy nad 1 000 Kč/m2 Za ceny převyšující 1 000 Kč již získáte kvalitní a odolné krytiny, které můžete položit i do velmi namáhaných komerčních prostor. Tloušťka se pohybuje okolo 10 mm a nášlapná vrstva může být silná až 0,6 mm. Můžete se být jisti, že podlaha vydrží i časté a silné zatížení.

  • tichý a pružný došlap
  • hygienický povrch
  • za určitých okolností odolné proti vodě
  • dostupné i ve variantách pro podlahové vytápění
  • bohatá nabídka dekorů
  • dobrá mechanická odolnost a údržba
  • nejedná se o přírodní materiál
  • lepená pokládka je složitější a vyžaduje odborný přístup

Zátěžové třídy podlahy

Pro výběr podlahy do konkrétního pokoje je důležité sledovat zátěžové třídy, které vám odhalí, do jakých místností a prostor můžete podlahu bez obav položit. Zátěžové třídy jsou pevně stanoveny evropskou normou EN 13329 a dělí na privátní a komerční (průmyslové) účely.

Bytové prostory

  • Třída zátěže 21 (mírná) – do bytových prostorů s malým nebo občasným zatížením, tedy ložnice, pokoje pro hosty,
  • třída zátěže 22 (střední) – objekty s běžným používáním – obývací pokoje, chodby, jídelny,
  • třída zátěže 23 (vysoká) – pokoje s intenzivním používáním, schodiště, kuchyně, chodby.

Komerční prostory

  • Třída zátěže 31 (mírná) – prostory s malým nebo občasným používáním bez velkého náporu, patří sem hotelové pokoje, archivy, malé kancelářské prostory a konferenční místnosti.
  • Třída zátěže 32 (střední) – komerční prostory s trvalým používáním, kde se lidé nepřezouvají. Patří sem čekárny, kanceláře, ordinace a obchody.
  • Třída zátěže 33 (vysoká) – jde o veřejné prostory s velmi intenzivním používáním, především školy, školky, obchody, administrativní budovy, kanceláře.
  • Třída zátěže 34 (velmi vysoká) – komerční prostory, veřejné budovy, prostory pro každodenní provoz, které jsou velmi namáhané. Například nemocnice, ordinace, schodiště, školy, haly, obchodní domy.

Průmyslové prostory

Spadá sem označení 41, 42, 43 – jedná se o podlahové krytiny vhodné pro lehký průmysl, tedy do obchodních domů, frekventovaných schodišť, vstupních hal a služeb.

Podlahy podle místnosti

Každý materiál má své určité vlastnosti, kvůli kterým se hodí nebo nehodí do vybrané místnosti. Proto se vždy zamyslete nad tím, co budete v místnosti dělat a podle toho vyberte typ podlahy.

  • Vchod a předsíň – zvolte přírodní linoleum (marmoleum), vinyl, kámen nebo dlažbu. Do chodby a předsíně se nehodí dřevo, korek, laminát, koberec ani PVC v rolích.
  • Kuchyň – položte vinyl, dřevo, dlažbu, přírodní linoleum nebo korkovou podlahu. Do kuchyně nepokládejte koberec nebo lamino.
  • Koupelna – nejideálnější je dlažba, ale sáhnout můžete i po speciálně upraveném vinylu či korku. V koupelně by na podlaze nemělo být dřevo, laminát ani koberec.
  • Obytné pokoje – vhodnou volbou je koberec, vinyl, dřevo, lamino, korek nebo marmoleum. Zcela nevhodná je dlažba a jiná podlahová krytina, která je studená.

Toto rozdělení je spíše vodítkem, které vám má pomoci v rozhodování. Volba však záleží jen na vás.

Rady a tipy

  • Při volbě podlahy přemýšlejte také o jejím povrchu. K nejvíce kluzkým podlahám patří hladký laminát s hladkým povrchem. Pokud potřebujete neklouzavou podlahu, volte vinyl se strukturou dřeva či kamene. Dřevo volte s drásaným povrchem nebo jej opatřete protiskluzným lakem.
  • Při poškození dřevěné podlahy opatřené olejováním je možné opravovat jen danou část tím, že ji znovu natřete olejem. Při poškození lakované podlahy je potřeba celou podlahu vybrousit a znovu nalakovat. Lamino se nejvíce prodírá u nohou židlí a stolů, proto je opatřete filcovou podložkou. Při poškození je potřeba laminátovou podlahu rozebrat a poškozenou lamelu vyměnit. U přírodního linolea, vinylu nebo korku je možné vyměnit celý dílec.
  • V případě, že máte doma prohnuté podlahy, je potřeba stávající podlahu rozebrat a vytvořit novou konstrukci z OSB desek.
  • Pokud máte v bytě velkého psa, volte odolnou podlahu z vinylu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 84 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo