Jak vybrat nejlepší škrabadlo pro kočky

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Patříte mezi milovníky koček a chcete, aby vaše kočka měla i doma maximální pohodlí? V případě, že jste na položenou otázku odpověděli kladně, čtěte dále a dozvíte se, proč je škrabadlo pro kočku důležité, kam jej ideálně umístit, jaké druhy škrabadel na trhu existují a jak kočku odnaučit škrabat vaši pohovku a naučit její drápky na vlastní kus nábytku.

Škrábání jako přirozená vlastnost

Přestože se jedná o kočku domácí, nikdy v ní nezapřete lovce a šelmu – to je odpověď na otázku, proč kočka škrábe – je to zkrátka její instinktivní vlastností. V přírodě si kočky svá území značí převážně škrábáním, při kterém vypouštějí své feromony, a tak vždy bezpečně poznají, které území je jejich a které již nikoli.

Druhým důvodem je odstraňování odumřelých buněk drápků. Ty kočkám rostou celý život stejně jako lidem nehty, a proto je nutné je pravidelně obrušovat. Zatímco zadní drápky jsou určeny k lezení, předními drápky se věnují lovu.

Jestliže svou kočku pouštíte ven, pak jí k obroušení drápků postačí jakýkoli strom, ale čistě domácí kočka nemá na výběr a musí své drápky brousit o koberec i sedačku. Pořízení škrabadla pro kočky, třeba i z bazaru,  je pak nevyhnutelnou záležitostí.

Část, kde si kočka může obrousit své drápky, by ideálně měla simulovat vlastnosti drsné stromové kůry. V případě domácích škrabadel to jsou většinou části omotané sisalem, které se dají bez větších problémů renovovat tak, že jednoduše koupíte nové sisalové lano a škrabadlo jím znovu omotáte.  Určitě nedoporučujeme sisal nahrazovat kobercem, protože potom kočka nevidí rozdíl v používání domácího koberce od toho, co visí na škrabadle.

 

Vyberte to nej škrabadlo pro kočky

Nezapomínejte, že i když jste si domů dovezli roztomilé koťátko, může z něj vyrůst obr o váze až devět kilogramů. Přestože se vám může líbit určitý moderní typ škrabadla nebo například luxusní škrabadla a odpočívadla pro kočky, funkčně nemusí být vůbec praktické. Před výběrem škrabadla pro kočky si zodpovězte tyto základní otázky:

 1. Potřebuji škrabadlo pro malé kotě, aktivní kočku nebo starší kočku?
 2. Kolik místa můžu škrabadlu vyhradit?
 3. Kolik peněz můžu investovat?

Škrabadla pro kočku s ukotvením do stropu

Jsou praktická zejména v případě, že máte extrémně aktivní kočku, která potřebuje být neustále v pohybu. Kotvené škrabadlo je velmi stabilní a vydrží téměř vše. Navíc je mnohdy doplněno o různé boudičky, houpačky i pelíšek, takže kočka bude mít dostatek prostoru jak k aktivitě, tak lenošení i odpočinku.

Škrabadla s domečkem a poličkami

Tento typ je vhodný pro starší kočku, která ráda lenoší a bude tak mít dostatek prostoru pro svůj odpočinek, stejně jako pro úkryt. Takové škrabadlo není moc vysoké, a proto může být vhodnou alternativou také pro kotě, kterému zatím máte strach pořídit vyšší kousek.

Jednoduché škrabadlo

V případě, že vaše kočička už své domečky a pelíšky po bytě má a je na ně zvyklá, jistě takové multifunkční škrabadlo s domečky nevyužijete. Proto existují naprosto obyčejné kousky, které slouží pouze a jen ke škrábání:

 Sisalová noha stojící na základně

Obyčejná základna s jedním vytyčeným sloupkem – to je nejjednodušší typ, který kočce můžete k její spokojenosti pořídit a vaše peněženka ani tolik nezapláče. Ovšem toto škrabadlo by mělo mít opravdu pevnou základnu, aby bylo pro kočku bezpečné a nespadlo pokaždé, když se o něj kočka opře. Potom riskujete, že se zvíře na škrabadlo nejen nenaučí, ale dokonce si jeho používání znechutí.

Závěsné škrabadlo

Není tak nápadné jako volně stojící či obyčejná škrabadla a díky své nenáročnosti na prostor je vhodné zejména do malých bytů. Závěsné škrabadlo může být téměř nenápadným kouskem, avšak opět je určeno pouze ke škrabání a kočka si s ním neužije tolik zábavy. Většinou je možné jej připevnit i na zeď (v obchodech i na internetu je najdete pod heslem škrabadlo pro kočky na zeď), z tohoto důvodu jsou zezadu opatřena dřevěným prkénkem, aby nehrozilo nebezpečí prodření a poškrábání zdi.

Variabilní škrabadlo

Je ideálním řešením pro ty, co si domácího mazlíčka pořídili do bytu malých rozměrů. Variabilní škrabadla se jednoduše omotají okolo nohy stolu a víc není potřeba řešit.

Soustřeďte se na rozměry a kvalitu

Výška škrabacích sloupků

Velká škrabadla pro velké kočky  mají několik sloupků, malá pouze jeden. Nikdy však nezapomeňte, že výška sloupku by neměla být menší než 60 cm, minimálně jeden ze sloupků by měl dosahovat výšky 80–100 cm, protože škrabadlo s nízkými sloupky není kočkám pohodlné – kočka se u něj nebude moct protáhnout, a proto jej bude úspěšně ignorovat.

Průměr škrabacích sloupků

Vnější průměr sloupků by měl začínat minimálně na 11 cm. Naopak tloušťka stěny by neměla být menší než 1 cm. Komerční výrobci nabízejí sloupky o průměru 9 cm, které bohužel nevydrží nápor kočičího hraní a lámou se ve spojích. Proto se i v tomto případě vyplatí si maličko připlatit.

Kvalita omotávky

Sisalové lano by se mělo ideálně pohybovat v průměru 10 mm. Také by mělo být pořádně namotáno bez jakýchkoli mezer a povolení. Tenký sisalový provaz se bude brzy třepit, povolí a nebude mít dostatečnou výdrž. Škrabadla pro kočky z přírodního materiálu jsou opatřena přírodním sisalem, takže se nemusíte bát třepení kovových vláken, která by pro vašeho mazlíka byla rozhodně nevhodná. Přírodní škrabadlo pro kočky může být vyrobeno i z kartonu. Při pořizování si všímejte informací, zda je lepenka označená přívlastkem přírodní či ECO a nezapomeňte se informovat také o kvalitě lepidla, jež musí být certifikované jako bezpečné pro zvířata i lidi.

Stabilita

Masivní základna je nejdůležitějším bodem škrabadla, soustřeďte se proto na rozložení prvků tak, aby se škrabadlo neviklalo a nepadalo. Škrabadlo, co bude padat a nebude funkční, omrzí brzy jak vaši kočku, tak vás.

Kam s ním?

Jak jsme načali již v úvodu, důležité je si uvědomit, pro jakou kočku škrabadlo pořizujete. Pokud to je rasa, která je aktivní a vytrvalá, je nutno pořídit dostatečně velké škrabadlo doplněné o závěsné hračky, aby se kočka vydováděla dle svých potřeb.

Na velká škrabadla je však potřeba dostatek místa, což ne všichni panelákoví jedinci mají k dispozici. Následně tak musíte zvolit menší kousek, který nebudete upevňovat ke stropu, a nezabere vám tolik místa. Těmto kusům stačí nepatrné místo v koutě, kam by se kočka měla vždy bez problémů dostat.

V případě malých garsonek nejspíš těžko budete montovat jakékoli škrabadlo (natož velké škrabadlo pro kočky ve tvaru stromu), a proto je vhodné sáhnout po alternativě v podobě závěsných či variabilních škrabadel, která umístíte opravdu kamkoli.

Jak vyrobit své vlastní škrabadlo pro kočku?

Jestliže jste prošli nesčetné množství obchodů, ale žádné ze škrabadel se vám nelíbilo, nebo pro vás bylo příliš drahé, není nic jednoduššího, než si na škrabadla na kočky přečíst recenze nebo si jej vyrobit doma. Vaše kočka vám poděkuje a vás to nebude stát téměř nic. Níže uvedený návod je navíc velmi jednoduchý, proto není třeba, aby ve vás dřímal nápaditý kutil.

Co budete potřebovat:

 •  větev stromu (pravidelného či nepravidelného tvaru, tenkou nebo tlustou, fantazii se meze nekladou),
 • nůž,
 • sisalový provaz,
 • lepidlo a nastřelovací pistoli,
 • šroubovák, vruty a další kotvící prostředky,
 • molitan a pevnou látku na odpočívadla.

Vyrábíme

 • Jakmile si odněkud z lesa nebo ze zahrady donesete vybranou větev požadovaných rozměrů, musíte ji zbavit kůry a následně nechat pořádně vyschnout i několik týdnů.
 • Po procesu vysychání následuje omotávání sisalovým provazem, nezapomeňte provaz pořádně utahovat, aby se nepovolil, a vy jste nemuseli po chvilce používání dělat kočce nový „potah“.
 • Následně je potřeba celé škrabadlo řádně ukotvit. Nejlépe toho docílíte obyčejnou deskou, případně tzv. spárovkami. Větev do desky pořádně usadíme vruty.
 • Jako poslední vyrobíme odpočívadla. Opět budete potřebovat desku či spárovky, na které nalepíte molitan a potáhnete pevnou látkou. K připevnění látky můžete použít buď kvalitní lepidlo, nebo nastřelovací pistoli. Jakmile máte hotovo, nezbývá nic jiného než odpočívadla připevnit k větvi.
 • Z hlediska bezpečnosti doporučujeme toto škrabadlo připevnit raději také ke zdi, alespoň na dvou místech, aby bylo opravdu bezpečné. A aby bylo opravdu funkční, stačí, když na větev přidáte několik závěsných hraček a vaše kočka bude spokojená.

Jak kočku naučit na škrabadlo

Jestliže váš domácí mazlíček ještě neobjevil kouzlo vlastního škrabadla, existuje několik fíglů, jak mu toto kouzlo pomoct objevit.

Šanta kočičí

Jinak známá také jako kočičí kokain je rostlina se srdcovitými lístky a mátovou vůní. Šanta kočky láká zejména svou typickou vůní, kočky se o ni třou, otírají a okusují ji. Látky, které jsou v rostlině obsaženy, působí na kočky stejně jako LSD na lidi.

Nemusíte se však bát, že by se kočka stala na šantě závislou. Jedná se o bylinu s krátkodobými účinky (okolo 5-15 minut). V rostlině není obsaženo nic jedovatého, avšak před případnými prvními pokusy svého kočičího kamaráda nenechávejte o samotě a rozhodně se vždy poraďte s veterinářem.

Spreje s kočičími feromony

Imitace kočičích feromonů zajišťují vašim čtyřnohým mazlíčkům stav pohody i klidu ve stresových situacích. Kočce navozují příjemný pocit a vycítí, že je jim v daném prostoru dobře.  Tyto feromony využívají chovatelé také třeba k usnadnění stěhování koček či cestování s nimi.

Shrnutí

Pokud se budete držet výše uvedených rad a pořídíte své kočce kvalitní kus jejího vlastního nábytku, pak nebudete muset kupovat malé škrabadlo pro kotě a následně jej měnit za větší velikosti. I vysoká škrabadla mají dostatek prostoru na hraní v nižších rovinách, avšak čím vyšší škrabadlo svému mazlíčkovi pořídíte, tím lépe. Už malá koťata milují pohled z výšky dolů a velmi rychle se naučí koordinovat své tělo a překonávat své limity.

Kromě toho můžete kočičce na odpočívadlo nebo jinam na škrabadlo položit pamlsek, aby se naučila, že škrabadlo je pro ni příjemnou věcí. O tom jaké pamlsky a krmivo vašemu mazlíkovi dávat jsme se rozepsali v tomto článku.

Myslete také na to, že cena škrabadla by neměla být rozhodující. S nejlevnějším škrabadlem na trhu sice na první nákup sice ušetříte nějakou tu korunku, na druhou stranu jistě brzy uvidíte nevýhody nekvalitního výrobku. Pokud vám to váš finanční rozpočet dovolím, můžete si nechat vyrobit luxusní škrabadlo pro vaši kočku na zakázku.

Na závěr bychom ještě rádi podotkli, abyste vždy zohlednili počet koček v domácnosti a nepořizovali všem dohromady pouze jedno škrabadlo. Konkurenční boje byste snášeli špatně vy i vaše kočky.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 39 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo