Jak vybrat solární sprchu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Zahradní sprcha je efektivním řešením k bazénu, ale i do malých užitkových zahrádek, kde pro velký bazén není prostor. Její největší výhodou je to, že vás její provoz díky solární energii téměř nic nestojí. S jakými typy se na trhu můžete setkat a podle jakých parametrů vybírat? To se dozvíte z našeho rádce.


Recenze solárních sprch

Do našeho testu solárních sprch jsme zahrnuli jak výrobky pevně stojící, tak mobilní. Zaměřili jsme se především na kvalitu výrobního materiálu, stabilitu, ale také na objem zásobníku na vodu a celkové provedení.

MARIMEX 10992038 UNO 35

Typpevná
Objem zásobníku35 l
Výrobní materiálplast
Míchací baterieano
Nastavitelná hlaviceano
Oplach nohouano
Hmotnost prázdné sprchy10,2 kg
Tlak vody3 bar

Solární sprcha Marimex má velký objem 35 l, což stačí pro sprchování i větší rodiny. Jedná se o pevnou sprchu, což znamená, že se nedá přemisťovat. Je ideální volbou k bazénům, ale i zahradním vířivkám.

Protože sprcha nepatří k nejlevnějším výrobkům, překvapilo nás, že je celá vyrobená z plastu. Přestože výrobce na svých stránkách uvádí, že kohoutek je kovový, není tomu tak. Kohoutek je vyrobený z plastu, takže kovová je jen sprchová růžice. U té bychom pochválili to, že se dá různě polohovat. Bonusové body jsou i za druhý nižší kohoutek sloužící pro oplach nohou. Z tohoto kohoutku však teče jen studená voda.

Připravte se na to, že po vypnutí voda ze sprchy ještě chvíli teče. Z výroby je koncipovaná na maximální tlak vody 3 bary. Pokud ji připojíte na tlak vyšší, hrozí, že bude sprcha kapat. Vzhledem k tomu, že hmotnost výrobku přesahuje 10 kg a kapacita zásobníku je 35 l, odolá i silnému větru. Součástí balení je hadicová rychlospojka, ale kotvící materiál si musíte dokoupit samostatně v hobby marketu, což je zbytečné zdržování s jinak rychlým sestavením sprchy.

 • objem zásobníku
 • oplach na nohy
 • nastavitelná hlavice
 • celoplastové provedení
 • plastová baterie
 • na celkové provedení vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

HANSCRAFT Blue Rainbow 1

Typpevná
Objem zásobníku20 l
Výrobní materiálplast
Míchací baterieano
Nastavitelná hlaviceano
Oplach nohoune
Hmotnost prázdné sprchy8 kg
Tlak vody3,5 bar

Hanscraft Blue Rainbow 1 je solární sprchou s objemem 20 l, což tak akorát vystačí pro mytí 4členné rodiny. Jedná se o sprchu pevného typu, což znamená, že bude mít přes celou sezonu své dané místo.

Z hlediska designu nevypadá úplně nejlíp. Jedná se o celoplastové černé provedení, které na první pohled působí poměrně lacině. Na druhou stranu musíme vyzdvihnout, že míchací baterie i sprchová růžice jsou z chromu, což není úplně běžné ani u dražších modelů.

Nižší pořizovací cena odpovídá menší kapacitě zásobníku na vodu i chybějícímu oplachu na nohy. Celková hmotnost sprchy je kolem 28 kg, takže by měla odolat i silnějšímu větru. Výška sprchy činí 214 cm a může být napojena na vodu o maximálním tlaku 3,5 bar.

 • chromové prvky
 • odolá i silnějšímu větru
 • design
Zjistit cenu

MARIMEX Sunny Style

Typpřenosná
Objem zásobníku8 l
Výrobní materiálplast, kov
Míchací baterieano
Nastavitelná hlaviceano
Oplach nohoune
Hmotnost prázdné sprchy6,5 kg
Tlak vody3 bar

Marimex Sunny Style je výrobkem spadající do kategorie levných výrobků, takže od ní nemůžete čekat zázraky. Na druhou stranu účinně splní to, proč si ji pořídíte, a také dobře vypadá.

Výrobní materiál podstavce i první třetiny sprchy je plast, tyčka se sprchovou hlavicí je kovová. Hlavici je možné nastavit do různých sklonů. Objem zásobníku na vodu je 8 l, což není mnoho, takže pokud se bude chtít sprchovat více osob najednou, bude to muset být rychlá akce. Pro delší sprchování zásobník postačí tak pro dvě osoby.

Sprcha nemá oplach na nohy. Musíme také uvést, že při zazimování se voda ze zásobníku obtížněji vylévá, protože je napuštěna jakoby v komorách odkud se musí přelít, aby se dostala úplně ven. Pozitivně hodnotíme, že má podstavec nožičky, takže vám sprcha na trávníku nevytlačí nevzhledné kolo. Do výrobku můžete pustit vodu o tlaku 3 bary. Vzhledem k nízké hmotnosti pohybující se kolem 14 kg (hmotnost sprchy +  zásobníku) sprchu nedoporučujeme vystavovat silnějšímu větru.

 • nízká pořizovací cena
 • snadná manipulace
 • nožičky na podstavci
 • možnost měnit směr tekoucí vody
 • malý objem
 • nesnadné vypouštění vody
Zjistit cenu

HANSCRAFT EasySun

Typpřenosná
Objem zásobníku20 l
Výrobní materiálplast
Míchací baterieano
Nastavitelná hlavicene
Oplach nohoune
Hmotnost prázdné sprchy9 kg
Tlak vodyneuvedeno

Hanscraft EasySun je mobilní sprcha se zásobníkem na 20 l. Je tedy vhodná pro sprchování spíše menšího počtu osob nebo rychlého sprchování většího počtu osob. Podstavec je tvořen zásobníkem, který uvnitř nemá hadici, ale technický plast. Vzhledem k tomu, že je základna průhledná a plast černý, dochází k efektivnějšímu ohřívání vody. Jako ohřívač slouží i tělo sprchy. Vzhledem k tomu, že se v základně nachází plast, může voda zpočátku po plastu zapáchat. Tento zápach by měl postupem času vymizet.

Sprcha patří spíše k levnějším výrobkům, takže od ní nemůžete čekat zázraky. Chybí jí třeba možnost natočení sprchové hlavice, což i u levnějších výrobků najdete, a nenajdete zde ani oplach nohou. Sprcha disponuje pochromovanou mísící baterií.

Vzhledem k tomu, že je výrobkem poměrně lehký, snadno se přenáší. Při naplnění zásobníku sprcha odolá i silnějšímu větru. Jako nevýhodu vidíme to, že po uzavření baterie voda ze sprchové hlavice ještě zhruba 2-3 minuty protéká.

 • snadno přenosná
 • pochromovaná baterie
 • nízká pořizovací cena
 • zpočátku zapáchající voda
 • fixní sprchovací hlavice
 • protékající voda
Zjistit cenu

Clean Pool 70508 Tropic 18l

Typpevná
Objem zásobníku18 l
Výrobní materiálplast
Míchací baterieano
Nastavitelná hlaviceano
Oplach nohoune
Hmotnost prázdné sprchy6,5 kg
Tlak vodyneuvedeno

Pevně stojící sprcha Clean Pool má jen 18l zásobník na vodu, takže se pod ní pohodlně osprchují tak maximálně 3 osoby. Kdo říká, že voda stačí na 8-12 osob, tak v tomto případě bychom byli obezřetní. Voda samozřejmě stačit může, ale jen pro opravdu rychlé osprchování.

Sprcha je celoplastová, takže se připravte na to, že během prvních několika prvních mytí budete plast ve vodě cítit. To je však daň za nízkou pořizovací cenu. Jako výhodu vidíme to, že sprchovou růžici si můžete nasměrovat tak, jak se vám to hodí. Růžice i páková baterie jsou pochromované. Mísící páková baterie však není valné kvality.

U tohoto výrobku, stejně jako u jiných levných modelů chybí oplach na nohy. Jeho instalace je však snadná. Dovezete jej v kuse a připevníte jen doplňky. Počítejte s tím, že celková výška výrobku i s obalem je kolem 220 cm, takže se nevejde do každého osobního auta. Celková hmotnost po naplnění se pohybuje kolem 24,5 kg, což není mnoho a nemusí odolat silnějšímu větru.

 • snadná instalace
 • směrově nastavitelná růžice
 • při sprchování je z vody cítit plast
 • malý objem vody pro větší rodinu
 • nízká celková hmotnost
Zjistit cenu

Základní typy solárních sprch

Na trhu se zpravidla setkáte se dvěma typy venkovních solárních sprch:

1. Pevné sprchy

Jedná se o výrobky, které jsou charakteristické tím, že se instalují do pevné podložky. Tou může být třeba podlaha terasy, zámková dlažba nebo do trávníku zapuštěná betonová patka. Od přenosných se liší zejména větším zásobníkem na vodu, který je umístěný přímo v její konstrukci, a také možností oplachu nohou.

Výhody: větší zásobník na vodu, takže je zahradní solární sprcha vhodná pro více osob, oplach na nohy, bytelnější konstrukce.

Nevýhody: vyšší pořizovací cena

2. Solární sprchy přenosné

Je možné přemisťovat z místa na místo, podle toho, jak se vám to právě hodí. Mají totiž odlehčenou konstrukci. Stačí tedy jen zajistit přívod vody. Není tedy nutná žádná stavební úprava. Tyto venkovní solární sprchy mají podstavec, který zároveň slouží jako zásobník pro ohřev vody.

Výhody: nižší pořizovací cena, mobilita, nenáročnost na složení.

Nevýhody: menší zásobník na vodu, méně kvalitní než pevné sprchy, nemusí vždy odolat silnějšímu větru, většinou chybí oplach na nohy.

Parametry výběru

Přestože solární sprcha není žádným komplikovaným zařízením, je potřeba znát určité parametry, díky kterým si vyberte tu nejlepší solární sprchu, jež přesně uspokojí vaše potřeby.

Dobrá rada: Před nákupem se přesvědčte, že je sprcha dostatečně stabilní a odolá i většímu větru.

Objem zásobníku na vodu

Objem zásobníku hraje důležitou roli v případě, že výrobek bude využívat více osob. Nejmenší kapacita se pohybuje kolem 8 l, což je vhodné pro 1-2 osoby a to jen na rychlou spršku. Pro 4člennou rodinu je ideální volbou nejméně 20l solární sprcha. Pro více osob jsou na trhu solární sprchy s objemem i 40 nebo 50 l. Největší objem vody se pohybuje kolem 60 l.

Umístění solární sprchy

Aby zahradní solární sprcha plnila svůj účel na 100 %, je potřeba pro ni vybrat vhodné místo, tedy takové, na které většinu dne svítí přímé slunce. Díky tomu bude ohřev probíhat v co nejkratším možném čase a sprchovat se budete moci od dubna až do září. Nezapomeňte, že bez vody není sprchování, takže na vámi vybrané místo byste měli snadno natáhnout hadici s vodou. Dobré také je, pokud je sprcha v závětří. Pokud na vybraném místě nemáte přirozené závětří, můžete si k solární sprše pořídit venkovní zástěnu, kterou můžete využít i na pláži nebo při stanování v kempu. Pokud jste hrdými majiteli bazénu, je umístění jasné. V jeho nejtěsnější blízkosti.

Kam s odtékající vodou

S parametrem umístění se úzce pojí i otázka, kam vést odtékající vodu. To, kam voda poteče, rozhodně není jedno. Pokud jí nevybudujete odvod, bude se pod sprchou tvořit bažina, takže například sprchování před vstupem do bazénu ztratí na efektu. Plavat se zabahněnýma nohama asi nepůjdete.

Jednou z možností je vytvořit pro vodu žlábek, kterým ji povedete třeba do jímky nebo kanalizace. Efektivním a i elegantním řešením může být trativod vysypaný pěknými oblázky, kterými se voda bude vsakovat do země. Pokud budete při sprchování používat mýdlo, vyveďte odtok mimo půdu, aby se po zahradě nerozlévaly saponáty.

Vybavení sprchy

Vzhledem k tomu, že se voda může ohřát i na 60 °C, je dobré, aby měl váš výrobek mísící baterii. Tak si pustíte vodu teplou přesně podle svých požadavků. Solární sprchy můžete pořídit i s oplachem na nohy. Jedná se o druhý kohoutek, který je umístěný většinou pod mísící baterií a slouží pro oplach nohou nebo rukou v případě, kdy nepotřebujete vodu pouštět ze sprchové hlavice. Některé solární sprchy jsou vybaveny podložkou, takže během sprchování nemusíte stát na trávě nebo nohama přímo v kaluži.

Design

Designové zpracování je rovněž jedním z parametrů, na který budete brát zřetel. Na trhu se můžete setkat se solárními sprchami z nerezu, hliníku, plastu ale i se solární sprchou ze dřeva. Provedení hlavic může být také různé. Promyslete si, zda chcete mít možnost hlavici vysunout, abyste si nenamočili vlasy, nebo vám nebude vadit napevno přidělaná. Pro vysouvání je vhodné zvolit hlavici posuvnou na nosné tyči nebo ji mít připevněnou na flexi hadici. Často si můžete vybírat i z různě barevného zpracování.

Tlak vody

Vzhledem k tomu, že budete sprchu připojovat na vodovodní řád nebo studnu, je potřeba zjistit, jaký tlak vody můžete do sprchy pustit. Nejčastěji se tato hodnota pohybuje mezi 3 a 3,5 bary. Pokud byste do sprchy přivedli vodu o vyšším tlaku, bude přes hlavici protékat. Při nižším tlaku zase voda nebude dostatečně téct.

Montáž solární sprchy

Instalace výrobku je snadná a většinou ji zvládne i méně zručný kutil. Pokud jste se rozhodli pro nepřenosné provedení, provedete ukotvení solární sprchy pomocí šroubů k podlaze terasy, do zámkové dlažby nebo do zapuštěného betonového patníku na trávníku. Mobilní zahradní sprchy na solární ohřev se umisťují na základnu, která je součástí balení a zároveň slouží jako zásobník vody. K základně stačí jen pomocí hadice a rychlospojek připojit vodu. U těchto modelů není nutná žádná instalace a je možné je přenášet z místa na místo.

Jak funguje solární sprcha

Princip solární sprchy je v tom, že konstrukce, která je rovněž využita jako zásobník na vodu, přijímá sluneční paprsky, které tekutinu ohřívají (jedná se o solární kolektor). Zásobník na vodu je u mobilních modelů zároveň stojanem, u pevných je součástí konstrukce. Voda se na přímém slunci na 60 °C ohřeje zhruba za 2 hodiny.

Pravidelná údržba

V případě, že se nebudete sprchovat déle jak dva dny, doporučuje se zásobník vypustit a výrobek odpojit od vody. Pokud by voda v zásobníku stála příliš dlouho, mohlo by dojít k tvoření bakterií a sprchování by příliš hygienické nebylo. Tvorbě řas zabráníte tak, že budete náplň pravidelně vyměňovat. Jednou za dva dny je vhodné nechat vodou protéct kompletně celou venkovní solární sprchu. V případě, že se potýkáte s tvrdou vodou, budete muset čas od času sprchu pročistit octem, jedlou sodou nebo k tomu určeným chemickým prostředkem. Po ukončení sezony nezapomeňte veškeré odnímatelné části sprchy demontovat, očistit, vysušit a uložit na suchém místě.

Srovnání cen solárních sprch

Cena sprch se odvíjí do výrobního materiálu, typu i designového zpracování. Nejlevnější solární sprchou může být černý vak se sprchovou hadicí, který jen zavěsíte na strom. Pokud však chcete sofistikovanější výrobek, pohybují se finanční náklady kolem 2 000 Kč. Cena moderních designových sprch se však může klidně pohybovat i okolo částky 10 000 Kč. Nej modely solárních sprch jsou samozřejmě vybaveny velkým zásobníkem na vodu i kohoutkem na nohy.

Jak vyrobit solární sprchu

Solární sprchu si můžete vyrobit doma sami třeba z barelu nebo černého vaku. Základem úspěchu jo to, aby sud, barel nebo vak byl černé barvy, ve kterém se bude ohřívat voda. Do nádoby je potřeba přimontovat kohoutek a hadici s přívodem vody. Na spodní část připevněte další hadici nebo sprchovací hlavici, ze které voda poteče samospádem. A podomácku vyrobená sprcha je za pár korun na světě. Nezapomeňte však ještě nádobu opatřit pevným poutkem nebo uchem, za který ji pověsíte do výšky.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 25 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo