Jak vybrat nejlepší sušák na prádlo

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Možná si říkáte, že výběr sušáku na prádlo nemůže být žádná věda. Na druhou stranu věděli jste, že máme hned několik typů? Samozřejmou klasikou jsou zahradní kousky, které však v paneláku neupotřebíte, ale i zde najdeme různé kvalitní alternativy. Proto nesahejte hned po té nejlevnější, kterou uvidíte, ale udělejte si obrázek sami a vyberte to, co opravdu potřebujete.

Recenze sušáků na prádlo

Pětici nejprodávanějších modelů představují zástupci z různých kategorií. V zastoupení jsou jak zahradní otočné sušáky, tak ty závěsné, pultové, rolovací i věžové.

V každé z kategorií jsme se zaměřili hlavně na plusy a mínusy daného zástupce a dále jsme pokračovali tak, abyste na konci našeho rádce měli kompletní přehled a představu o tom, co je pro vaši domácnost nejvhodnější. Typy sušáků jsme rozdělili na základě jejich možností upevnění ať už doma či na zahradě a v neposlední řadě jsme se věnovali také ceně, protože cenových kategorií je i zde více.

Leifheit 81413 QUARTETT Duo teleskopický

Typteleskopický závěsný
Hmotnost0,8 kg
Výrobní materiálplast, kov
Rozměry v cm57 x 23 x 2
Velikost sušicí plochy4,2 m

Závěsný teleskopický sušák na prádlo Leifheit Quartett je univerzálním kouskem, který využijete jak doma k sušení ponožek, spodního prádla či utěrek v kuchyni, tak na dovolenou v případě nejvyšší nouze.

Zavěsit jej můžete na topení, okno i dveře – prostě všude, kde najdete kousek místa. Jeho nastavitelná šířka zajišťuje sušící prostor od 55 cm do 105 cm, což znamená 4,2 m prádelní „šňůry“.  Prostor mezi tyčemi je 3,7 cm, takže prádlo má zajištěno dostatek místa k prosychání.

Bohužel, teleskopické tyče jsou natolik tlusté, že běžným kolíčkem prádlo nepřichytíte, proto jej budete muset přes tyče překládat. Na druhou stranu je poměrně úzký, a tak nezasahuje do prostoru víc, než je nutné. Díky jeho nastavitelnosti jej snadno přizpůsobíte délce topení. Výbornou vlastností je, že můžete nastavit také šířku úchytu, tím pádem by měl být kompatibilní s různými typy radiátorů.

Samozřejmě na tento model nemůžete věšet těžké kousky prádla, primárně k tomu není určen. Spíše bychom jej doporučovali k sušení malých a středních kousků. Jakmile na něj pověsíte kousky větší a těžší, sušák to neunese a budete mít problém se stabilitou.

 • jednoduchá montáž
 • nastavitelná délka
 • skladný a lehký
 • možnost sušení pouze malých a středních kousků
 • horší stabilita při větší zátěži
Zjistit cenu

Leifheit Linomatic 400 Deluxe

Typvenkovní otočný
Hmotnost5,8 kg
Výrobní materiálplast, kov
Rozměry v cm186 x 303
Velikost sušicí plochy40 m

Zeleno-stříbrný venkovní Leifheit Linomatic se může pochlubit 40m sušící plochou, která pojme až 4 pračky vypraného prádla. Jeho rozměry v rozloženém stavu jsou téměř 2 m na délku a 3 m na šířku – k tomu už budete potřebovat opravdu dostatečný prostor.

Velkou výhodou je jeho snadné otevírání i zavírání díky pouhému stisku pojistky na rameni sušáku. Při jeho skládání se šňůry automaticky schovají do konstrukce, a tím vás ušetří od neustálého omývání a strachu ze zašpinění prádla.

Výbornou „vychytávku“ představují dva otvory pro ramínka, které vám umožní pohodlně sušit třeba košile a usnadní jejich pracné žehlení.

Součástí balení je taktéž plastový držák k zabetonování – průměr nohy sušáku je 5 cm. Pokud nechcete betonovat, máte možnost pořídit si i držák bez nutnosti betonování, bohužel není tak stabilní ani tak bytelný a sušák se v něm může trošku kymácet.

Pozitivně hodnotíme pevnost napnutých šňůr a ideální výšku sušáku. Člověk s průměrnou výškou se nemusí příliš zohýbat k nejníže položeným šňůrám, ale ani příliš natahovat k těm nejvyšším. Dalším plusem je jeho nízká váha – pouhých 5,8 kg.

Pro někoho možná bude odrazujícím aspektem cena, která se nám zdá však přijatelná, co se praktičnosti a kvality modelu týká. Otázkou je ale životnost plastových dílů, které mohou být namáhány nejen při používání, ale také při vystavování slunečnímu záření.

 • uschování šňůr
 • velká sušící plocha
 • otvory pro ramínka
 • cena
 • nestabilní držák do země
Zjistit cenu

Vileda Universal sušák na prádlo 18 m

Typpultový
Hmotnost2,6 kg
Výrobní materiálocelový rám
Rozměry v cm180 x 55 x 93
Velikost sušicí plochy18 m

Do cenově nižší kategorie spadá sušák na prádlo Vileda Universal, který je však plně vyhovujícím pultovým sušákem pro každodenní využití. Za slunného počasí jej můžete bez starostí využít venku a jeho 18 m sušící plochy plně vystačí k umístění prádla ze dvou praček.

Co jistě ocení každá pradlenka je snadné otevírání, které je opatřeno bezpečnostním kloubem, aby se sušák při možném přenášení nesložil. S přemístěním z místa na místo v rozloženém stavu vám pomohou i zabudovaná kolečka. Hmotnost 2,6 kg při přenášení téměř ani nepocítíte.

Abyste mohli sušák bez problémů uložit, výrobce do modelu zabudoval tzv. zámek křídel. Ten při složení drží obě křídla na svém místě a zabraňuje samovolnému otevření. Zabudované plastové chrániče se zase postarají o bezpečí podlahy v interiéru.

Pevný ocelový rám je poměrně stabilní, a proto můžete daný model používat také venku. Doporučovali bychom vám jej však raději něčím jistit, jelikož i když je rám stabilní, váha 2,6 kg neodolá, jakmile přijde silnější vítr. Rozhodně také není dobré, abyste jej vystavovali venkovním podmínkám nadobro, určitě jej skladujte doma, jelikož by vám po čase mohl začít korodovat.

 • nízká cena
 • použití v interiéru i exteriéru
 • bezpečnostní prvky
 • nutné skladovat pouze v interiéru
Zjistit cenu

Leifheit Rollquick 210 Longline 83006

Typnástěnný, rolovací
Hmotnost0,8 kg
Výrobní materiálplast
Rozměry v cm52,1 x 7,4 x 8
Velikost sušicí plochy21 m

Nástěnná varianta Leifheit Rollquick nostalgicky připomíná rolovací sušáky dřívějších let, které měl doma snad každý. Jak by také ne – prakticky ušetří hromadu místa ve vaši domácnosti či na balkoně. Výrobce slibuje odolnost proti UV záření, a tím zaručuje možnost trvalého používání i v exteriéru. Jeho rozpětí je 4,2 m, proto by měl postačit do běžných prostor.

Tento zástupce je vybaven automatickým navíjením šňůr i aretací proti jejich zasouvání. Pokud tak sušák na jedné straně přivrtáte a na jeho druhém konci jej pořádně zajistíte, šňůry budou vždy napnuté a poskytnou vám až 21 m sušící plochy.

Jeho nenápadné rozměry 52,1 x 7,4 x 8 cm nebudou vadit ani v koupelně – ve své podstatě je nejlepším sušákem na prádlo do koupelny. Například v zimě je k sušení velmi praktický právě tam.

Jedinou nevýhodu, kterou jsme na něm objevili, je nutnost přivrtání, z čehož někteří v z vás nemusejí být nadšení. Jistou pochybnost může vzbuzovat i plastové provedení. Výrobce sice zaručuje jejich kvalitu, nicméně pokud tento kousek umístíte na stěnu, kde celý den svítí sluníčko, časem se může očekávat jistá únava materiálu.

 • cena
 • velká sušící plocha
 • nutnost přivrtání
 • plastové provedení
Zjistit cenu

Vileda Mixer 4 sušák na prádlo 40 m 157237

Typvěžový
Hmotnost4,4 kg
Výrobní materiálplast, kov
Rozměry v cm71 x 71 x 169
Velikost sušicí plochy40 m

Věřili byste, že tento drobeček poskytuje 40 m sušící plochy, takže se na něj vlezou až 4 pračky prádla?

Jeho rošty jsou na sobě nezávislé, a tak je můžete otevřít a využít k sušení i větších kusů oblečení. Se sušákem se dá různě manipulovat, a tak jej můžete postavit třeba do sprchového koutu, anebo přeskládat a postavit k radiátoru. Model navíc nabízí 2 věšáky pro ramínka a držák pro malé oděvy jako ponožky a spodní prádlo.

S jeho přemístěním nejsou díky zabudovaným kolečkům problémy. Velice snadno jej také úplně složíte a uschováte, kam potřebujete. Jeho rozměry ve složeném stavu jsou 71 x 5 x 169 cm. Manipulaci usnadňuje i speciální kloub, s jehož pomocí můžete sušák přeskládat a použít tak buď plnou, anebo pouze poloviční plochu.

Maximální nosnost by měla být 25 kg, což zhruba odpovídá váze prádla ze 4 klasických praček. Ovšem při větším zatížení se dráty prohýbají, takže se dá očekávat, že se časem uvolní, pokud je budete používat k sušení velkého a těžkého prádla neustále. Na drobné kousky jako trička, utěrky, … je však dostačující.

 • velká sušící plocha
 • flexibilita
 • méně kvalitní provedení drátů
Zjistit cenu

Typy sušáků

Na trhu se můžete setkat s několika typy sušáků. Záleží proto na vašich preferencích, potřebách a prostorových možnostech.

 • Venkovní – zahradní, pultový.
 • Domácí – pultový, nástěnný, věžový, radiátorový, stropní.
 • Elektrické

Venkovní sušák na prádlo

Pevné zahradní

Pod takovým pojmem se skrývá klasický otočný zahradní sušák na prádlo, jenž vypadá trochu jako anténa, a tak na něj musíte mít dostatek místa – rozhodně jej neumístíte na balkóně. Na druhou stranu patří k nejprostornějším zástupcům s dostatkem místa i pro 3-4 pračky vypraného prádla.


Mladší modely mají tu výhodu, že se jejich šňůry dají schovat dovnitř, a tak budou vždy čisté. Starší zástupci tuto možnost mnohdy neměly.

Skládací neboli pultové sušáky

Jsou tzv. hybridy mezi sušáky domácími a venkovními, protože je můžete umístit jak na zahradu, tak na balkon i do interiéru, pokud je venku škaredě. Někteří výrobci používají označení pultový a vynikají zejména nenáročným složením a rozložením. Nevýhodou je, že by venku neměly být natrvalo.

Ukotvení venkovních sušáků

 • Na stěnu – Některé venkovní produkty můžete namontovat na stěnu domu. Většinou k tomu budete potřebovat pouze vrtačku, nicméně ne každý je nadšený z pomyšlení, že by si měl něco přivrtat na svou novou fasádu.
 • Do země – Patří k nejoblíbenějším možnostem ukotvení z hlediska praktičnosti. Jediné, co potřebujete, je tzv. krtek neboli kotvící držák, do kterého stojan namontujete. Další kutilskou alternativou může být zabudování vlastní trubky (s odpovídajícím průměrem) do země. Následně tam stojan vždy jen vsunete a vytáhnete. Tato alternativa je levná a nenápadná – neomezuje vás ani při sekání trávníku.
 • Do betonu – Poslední možnost ukotvení je náročnější, co se týká kutilských dovedností, na druhou stranu je nejbytelnější. Bohužel, jakmile jednou betonové ukotvení zhotovíte, nikdy jej neschováte ani nepřemístíte – betonový držák je trvalý a nápadný.

Domácí sušák na prádlo

Pultový

Lehká konstrukce připomínající pult, která je cenové velmi dostupná. Pořídit si jej můžete už za pár stovek, ty kvalitnější pak i do dvou tisíc korun.

Dají se velmi rychle rozložit, nejsou těžké a nezabírají ani moc místa. Jejich nevýhodou je však omezená plocha k sušení. Na tradiční pultový sušák se pohodlně vleze maximálně jedna až dvě pračky.

Nástěnný

Takoví zástupci se hodí ideálně do koupelen, případně na balkon, kde by vám trvalé prádelní šňůry mohly překážet. Ačkoli se na ně opět nevleze více než jedna až dvě pračky prádla, velkou výhodou je jejich funkce uschování šňůr.

Věžový

Ideální kousek do malých panelákových bytů, kde zavazí všechno, co není nezbytně nutné. Přestože není příliš známý, je snad nejpraktičtější volbou, dá se totiž umístit například do sprchového koutu a díky patrovému řešení dokáže pojmout velké množství prádla, dokonce i nadměrných kousků. Kdo by nechtěl v mini bytě sušák, který se dá postavit do vany? 🙂

Radiátorový

Nejmenší zástupci z této kategorie, kteří jsou určeni pouze k sušení malých kousků prádla v omezeném množství. Velmi praktický je však v případě, že máte sdílené prostory k sušení a nechcete, aby sousedi viděli vaše kousky spodního prádla.

Stropní

Stropní sušák na prádlo je vhodný do venkovních i interiérových prostor. Většinou se ke stropu přivrtá na dvou místech obdobně jako nástěnný model. Následně však potřebuje přivrtat i zajištění šňůr níže v prostoru. Každá z tyčí má totiž svou šňůru, která se stará o jejich manipulaci. Po uvolnění šňůry z držáku tyč sjede dolů, vy pověsíte prádlo a šňůru zase přitáhnete. Někomu opět nemusí vyhovovat nutnost vrtání, a navíc ani po estetické stránce nejsou stropní zástupci zrovna ideální. Bytelné tyče sušáku však mnohdy unesou větší váhu než klasické šňůry. Laici tento model často označují jako „vytahovací sušák na prádlo“.

Elektrické sušáky na prádlo

Jako předchůdce můžeme označit tzv. elektrické topné žebříky, které má doma v koupelně kdekdo. Dnešní doba si však žádá nejen praktické, ale také designové kousky, které lahodí oku. Proto se výrobci snaží vyrábět nejen vytápěné držáky na ručníky, nýbrž i různé vertikální obměny, panely s háčky a termo kabely, otočná ramena, atd.

Takové sušáky jsou většinou vyrobené buď z leštěného nerezu či chromu, aby byly co nejméně údržbové.

Před odchodem do obchodu

Před samotným nákupem byste si hlavně měli uvědomit:

 1. Jak velký prostor můžete sušáku věnovat.
 2. Kolik osob žije v domácnosti.
 3. Jak kvalitní sušák chcete.

Vhodný sušák vybírejte podle těchto parametrů.

Sušák na balkon či terasu

V případě, že máte na terase či balkoně naskládané věci, ideální volbu představují nástěnné rolovací typy, které jednoduše přivrtáte do zdi a vyrolujete pouze tehdy, kdy je potřeba.

Pokud do zdi vrtat nechcete, sáhněte raději po pultové či věžové alternativě. Takové alternativy musí mít lepší stabilitu i zpracování, aby byly odolné vůči vlhkosti i povětrnostním podmínkám.

Velikost sušáku na prádlo

Tento parametr by měl jít ruku v ruce s tím, jak často a kolik prádla vlastně perete. Pokud jste v domácnosti pouze dva, bude vám stačit sušák menší. V případě, že je vás doma více, určitě je vhodné vybrat i větší velikost sušáku, aby byl opravdu plně praktický.

Jedné pračce většinou odpovídá 10 metrů šňůry na prádlo. Ty největší modely jsou schopné nabídnout až 60 metrů sušící plochy.

Výrobní materiál

Nejlevnějším výrobním materiálem, který je zároveň také nejvíce využíván, je plast. Sušáky, které jsou však vyrobeny pouze z plastu, anebo z kombinace plast + kov nejsou stabilní ani nijak zvlášť nosné.

Ocelové konstrukce, jsou sice velmi odolné, nicméně se také značně pronesou a jejich ukotvení je obtížnější. Proto se v posledních letech dostaly do popředí hlavně hliníkové modely kombinující dobrou odolnost, nosnost i hmotnost.

Hmotnost

Je jasné, že modely určené ven budou o něco těžší než ty, které bychom rádi používali doma. Do hmotnosti se samozřejmě prolíná také výrobní materiál. Menší ocelový sušák bude jistě daleko těžší než sušák větší z hliníkové konstrukce.

S určitostí můžeme říct, že nejmenší domácí zástupci mají mnohdy méně než 2 kilogramy.

Další vybavení

Všichni víme, že sušák není nikterak složitý mechanismus, na druhou stranu, proč si nezjednodušit jeho používání ještě více? A že těch „vychytávek“ může být hned několik. Nejpraktičtější z nich se jeví nápaditá konstrukce, která schová všechny šňůry na prádlo dovnitř a vy tak nebudete muset šňůry umývat po každé větší přeháňce.

Dalším příslušenstvím může být nastavitelnost, a to zejména u domácích zástupců, kdy se i na věžovém sušáku díky nastavitelnosti může sušit i povlečení na peřiny.

Rotační mechanismus zase vyniká u zahradních modelů. Díky němu nebudete muset sušák obíhat, ale pohodlně všechno pověsíte z jednoho místa.

Mnoho výrobců své sušáky vybavuje také různými kolíčky, klipsy apod., aby vám zjednodušili věšení buď malých kousků jako ponožek a spodního prádla, anebo naopak velkých prostěradel.

Cena sušáků na prádlo

Do 1 000 Kč

Nejlacinější kategorie nabízející nejvíce produktů. Tyto produkty sice nepatří k nejkvalitněji vybaveným, nicméně svůj účel jistě splní.

Tisíc korun – nejlepší cena jak kvalitně vybaveného pultového modelu, tak méně vybaveného venkovního sušáku na prádlo, a dokonce také elektrických kousků v základní výbavě.

Nutno podotknout, že recenze elektrických sušáků v této ceně nevycházejí nejlépe.

Do 4 000 Kč

Dobře vybavené, dobře zpracované a hlavně robustní  – takto bychom mohli popsat střední cenovou kategorii. Zatímco v té první se mnohdy může stát, že se rolování zasekne, některá ze šňůr praskne apod., tady by se to rozhodně stávat nemělo.

Nad 4 000 Kč

Ačkoli se může zdát, že cena už může být maličko přes čáru, je potřeba upřesnit, že v ceně nad 4 000 korun si můžete pořídit hlavně top sušáky na prádlo v různých provedeních. Třeba venkovní stojanové produkty se schovanými prádelními šňůrami, kterým stačí pouze jeden pohyb, případně stisknutí k tomu, aby se uvedl do aktivního stavu. Hlavně sem však patří kvalitní elektrické modely, díky kterým bude vaše prádlo suché jedna dvě i v interiéru.

Náš tip: Alternativou k pořízení sušáku na prádlo je nákup kvalitní sušičky.

Nejoblíbenější značky

Benco

Nepatří sice k nejznámějším výrobcům, avšak v jejich portfoliu najdete hlavně kvalitní nástěnné kousky, které se dají přivrtat, kam si jen vzpomenete.

Goleto

Taktéž méně známá značka, která se specializuje hlavně na vertikální a elektrické modely.

Leifheit

Značka, co má zvuk. Produkty Leifheit najdete v celé domácnosti. Nečekejte však žádné speciality – tento výrobce zastává tradiční klasiku, tedy kvalitní zahradní modely a pultové domácí sušáky.

Toro

Nabízí snad nejdostupnější produkty, co se ceny týká.

Vileda

Specializuje se především na domácí provedení sušáků a dalších pomocníků třeba při úklidu.

Přestože jste si na začátku článku možná mysleli, že na výběru tohoto produktu se nedá nic pokazit a už vůbec to nemůže být žádná věda, doufáme, že vám naše recenze sušáků na prádlo přece jen rozšířily obzory, co se možností týká a pomůžou tak s výběrem toho nejlepšího zástupce do vaší domácnosti.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 34 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo