Jak vybrat vrtací kladivo + Test

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Bydlíte v paneláku a plánujete menší či větší stavební úpravy? I pověšení obyčejné poličky na betonovou zeď však v paneláku není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. V tomto případě totiž nestačí obyčejná příklepová vrtačka. Budete potřebovat pneumatické vrtací kladivo, které si poradí dokonce i s železobetonem. Pokud navíc zvolíte kombinované vrtací kladivo, budete moci tento přístroj využít také k sekání drážek do zdi, odstraňování obkládaček či staré omítky. Čím byste se měli při výběru řídit, abyste nesáhli vedle, vám poradíme v následujícím článku.

Test vrtacích kladiv 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.HITACHI DH28PCYZjistit cenu
79 %
2.Bosch GBH 2-26 DREZjistit cenu
77 %
3.Makita HR2470TZjistit cenu
73 %
4.EXTOL CRAFT 401232Zjistit cenu
70 %
5.DeWALT D25133KZjistit cenu
69 %

Parametry

NázevTyp kladivaNapájeníMechanismus upínáníPříkon (W)Maximální počet otáček (/min)Maximální počet příklepů (/min)Síla příklepu (J)
1.HITACHI DH28PCYkombinovanéelektrickéSDS-Plus850110043003,4
2.Bosch GBH 2-26 DREkombinovanéelektrickéSDS-Plus80090040002,7
3.Makita HR2470TkombinovanéelektrickéSDS-Plus780110045002,4
4.EXTOL CRAFT 401232kombinovanéelektrickéSDS-Plus105090040005
5.DeWALT D25133KkombinovanéelektrickéSDS-Plus800150055002,6
NázevMaximální průměr vrtání - beton (mm)Maximální průměr vrtání - ocel (mm)Maximální průměr vrtání - dřevo (mm)Funkce klasického vrtáníAntivibrační ochranaPřídavná rukojeťKufrHmotnost (kg)
1.HITACHI DH28PCY381332anoanoanoano2,9
2.Bosch GBH 2-26 DRE261330neanoanoano2,9
3.Makita HR2470T241332anoanoanoano2,8
4.EXTOL CRAFT 401232321340neneanoano4,6
5.DeWALT D25133K261330anoneanoano2,6

Testování jsme podrobili pět modelů z nejnižší cenové kategorie (tj. do 5 000,-), která je obecně uživateli nejvyhledávanější. Jedná se o elektropneumatická vrtací kladiva opatřená také funkcí sekání, správně tedy kombinovaná kladiva. Test však nezahrnuje aku vrtací kladiva.

Zajímalo nás zejména, jak si jednotlivé modely poradily s vrtáním a sekáním do betonu. Zohlednili jsme také skutečnost, zda lze daná kladiva použít se speciálním sklíčidlem ke klasickému vrtání (tedy pro vrtáky s válcovou stopkou). A v neposlední řadě nás zajímal také komfort při práci a příslušenství dodávané v balení.

EXTOL CRAFT 401232

Typ kladivakombinované
Napájeníelektrické
Mechanismus upínáníSDS-Plus
Příkon1050 W
Maximální počet otáček900 /min
Maximální počet příklepů4000 /min
Síla příklepu5 J
Maximální průměr vrtání - beton32 mm
Maximální průměr vrtání - ocel13 mm
Maximální průměr vrtání - dřevo40 mm
Funkce klasického vrtáníne
Antivibrační ochranane
Přídavná rukojeťano
Kufrano
Hmotnost4,6 kg

Kombinované kladivo EXTOL Craft 401232 je nejlevnějším testovaným modelem, přesto nás překvapilo dobrým příkonem a silou úderu. Balení navíc obsahuje sadu vrtáků a sekáčů určených pro upínací systém SDS-Plus.

Pokud je tento model vybaven kvalitním vrtákem, snadno provrtá i velmi tvrdé materiály (např. železobeton). Samozřejmostí je vrtání s příklepem i bez něj a sekání. Postrádá však výměnné sklíčidlo pro vrtáky s válcovou stopkou, není tedy možné jej využít jako běžnou příklepovou vrtačku. Na konstrukci bylo použito také velké množství plastů, které nevypadají příliš odolně, což může po čase vést k rychlejšímu opotřebení a poruchovosti.

Při déletrvající práci s tímto kladivem bohužel docházelo k výraznému zahřívání těla přístroje. U úkonů, které zaberou jen několik minut, tento nedostatek tak patrný není, pro práci trvající řádově několik hodin se však nehodí.

Při sekání se navíc negativně projevila chybějící aretace hlavy, která by zamezila samovolnému otáčení sekáče při práci či jeho případnému nastavení do požadované polohy.
Tato slabina je nejvíce patrná při úkonech vyžadujících určitou míru přesnosti (vysekávání drážek do zdiva apod.). Pochválit však musíme sílu a razanci, s níž tento nástroj dokáže do betonu sekat.

Jelikož kladivo Craft 401232 nedisponuje žádným antivibračním systémem ani speciálně upraveným materiálem rukojetí, který by alespoň částečně tlumil vznikající vibrace, stroj při práci velmi nepříjemně vibruje. Tyto vibrace se navíc přenášejí do paží a při déletrvající činnosti dokonce mohou zapříčinit zranění zápěstí.

Mezi další nedostatky patří vysoká hmotnost (4,6 kg), krátký síťový kabel a také chybějící označení pozice pro vrtání s příklepem a bez něj. Kromě toho nás zamrzel nekvalitní kufr z velmi tenkého a měkkého plastu.

Elektrické vrtací a sekací kladivo Craft 401232 lze doporučit pouze hobby uživatelům pro občasné domácí použití. Pomineme-li však určité nedostatky, je pravdou, že tento model zvládne i hrubší a těžší práce.

  • nízká cena
  • síla příklepu
  • balení obsahuje sadu vrtáků a sekáčů
  • vhodné i pro tvrdé materiály
  • vysoká hmotnost
  • přehřívání
  • silné vibrace
  • chybí aretace hlavy
  • krátký síťový kabel
  • materiál
  • nekvalitní kufr
Zjistit cenu

HITACHI DH28PCY

Typ kladivakombinované
Napájeníelektrické
Mechanismus upínáníSDS-Plus
Příkon850 W
Maximální počet otáček1100 /min
Maximální počet příklepů4300 /min
Síla příklepu3,4 J
Maximální průměr vrtání - beton38 mm
Maximální průměr vrtání - ocel13 mm
Maximální průměr vrtání - dřevo32 mm
Funkce klasického vrtáníano
Antivibrační ochranaano
Přídavná rukojeťano
Kufrano
Hmotnost2,9 kg

HITACHI DH28PCY také patří mezi levné modely, které jsou však velmi oblíbené zejména mezi hobby uživateli. Pravdou je, že toto kombinované kladivo při testování odvedlo skutečně velmi dobrou práci.

Bohužel součástí balení nejsou vrtáky ani sekáče. Do základní výbavy výrobce nepřikládá ani speciální sklíčidla na vrtáky do oceli či dřeva. Pokud byste tedy chtěli toto kladivo používat i k vrtání do těchto materiálů, budete si muset tyto speciální hlavy dokoupit zvlášť. Výjimečně se však lze setkat s prodejci, kteří k tomuto modelu výměnné sklíčidlo dodávají.

Velmi pozitivně však hodnotíme samotné vrtání do betonu. Ačkoli výkon podle udávaných parametrů nepatří mezi nejlepší, kladivo si s tímto materiálem poradilo velmi dobře. V případě sekání do zdiva jsme ocenili zejména kvalitní aretační mechanismus, díky němuž sekáč zůstal na svém místě i při hrubší práci (odstranění obkládaček). Síla úderu se ukázala být také dostatečná.

Chválíme také komfort při práci, jelikož model DH28PCY patří mezi lehčí stroje a díky propracované ergonomii se velmi příjemně drží. Výrobce dokonce myslel i na antivibrační systém, díky němuž je i déletrvající činnost s tímto strojem pohodlná.

Velmi ceníme také kvalitu provedení. Je vidět, že Hitachi ani u levnějších modelů nesnížil laťku a nadále používá kov tam, kde jiní výrobci dali přednost levnějším plastům. Potěšil nás také dostatečně dlouhý síťový kabel. Pouze nastavení jednotlivých režimů (příklepového či bezpříklepového vrtání a sekání) by mohlo jít snáz. Je však možné, že postupem času se ovládání tzv. vychodí.

DH28PCY patří mezi jedno z nejlepších vrtacích kladiv pro domácí použití, která bez problémů zvládají i několik hodin provozu. Jednoznačně lze říci, že se jedná o ideálního pomocníka pro všechny kutily.

  • nízká cena
  • velmi dobré výsledky vrtání i sekání
  • antivibrační ochranný systém
  • ergonomie
  • aretační mechanismus
  • vhodné i pro tvrdé materiály
  • kvalita provedení
  • dlouhý síťový kabel
  • nedostatečné příslušenství
  • nastavení režimů jde ztuha
Zjistit cenu

DeWALT D25133K

Typ kladivakombinované
Napájeníelektrické
Mechanismus upínáníSDS-Plus
Příkon800 W
Maximální počet otáček1500 /min
Maximální počet příklepů5500 /min
Síla příklepu2,6 J
Maximální průměr vrtání - beton26 mm
Maximální průměr vrtání - ocel13 mm
Maximální průměr vrtání - dřevo30 mm
Funkce klasického vrtáníano
Antivibrační ochranane
Přídavná rukojeťano
Kufrano
Hmotnost2,6 kg

Mezi další kombinovaná kladiva patří DeWALT D25133K. Ačkoli se jedná o nejdražší z testovaných modelů přesto, za něj stále nezaplatíte více než 5 000,-.

Při vrtání do betonu si vedl velmi dobře. Nedoporučujeme jej však pro velmi tvrdé materiály (zejména železobeton). Dobrou práci však odvede při sekání (např. drážek do zdiva). Osvědčil se nám však spíše při lehkých pracích, rozhodně jej nedoporučujeme pro středně těžké a těžké montážní práce.

Mnohé o charakteristice tohoto stroje napovídá také hmotnost, která je velmi nízká (pouze 2,6 kg). Díky tomu se sice při práci tolik neunavíte, zároveň však od tohoto modelu nemůžete očekávat ani vynikající výkon a výraznou sílu příklepů.

Velmi vhodný je pro vrtání kotevních a montážních otvorů do zdiva a betonu či sekání do měkčích materiálů (cihel, zdiva, případně betonu). S dutou vrtací korunkou je možné vyvrtat otvor v průměru až 50 mm. Po vypnutí příklepů je navíc možné vrtat se speciálním vrtákem do dřeva, oceli či keramiky. Navíc balení obsahuje také základní vrtáky i sekáče.

Model D25133K se velmi dobře drží díky ergonomickému provedení a rukojeti s gumovým povrchem. Bohužel však nedisponuje antivibračním systémem. Vibrace vznikající při vrtání naštěstí nejsou příliš silné. Je také nutné v tomto kontextu připomenout, že se nejedná o stroj určený pro středně těžké a těžké práce či pro několikahodinovou činnost, proto je krátkodobé působení vibrací poměrně dobře snesitelné.

Rozhodně můžeme tento model doporučit všem hobby uživatelům, kteří chtějí mít doma kombinované kladivo s širokými možnostmi využití. Na těžkou práci se však rozhodně nehodí.

  • nízká hmotnost
  • balení obsahuje sadu vrtáků a sekáčů
  • ergonomie
  • univerzální využití
  • slabší výkon a síla příklepů
  • nevhodné pro tvrdé a velmi tvrdé materiály
  • chybí antivibrační ochranný systém
Zjistit cenu

Bosch GBH 2-26 DRE

Typ kladivakombinované
Napájeníelektrické
Mechanismus upínáníSDS-Plus
Příkon800 W
Maximální počet otáček900 /min
Maximální počet příklepů4000 /min
Síla příklepu2,7 J
Maximální průměr vrtání - beton26 mm
Maximální průměr vrtání - ocel13 mm
Maximální průměr vrtání - dřevo30 mm
Funkce klasického vrtáníne
Antivibrační ochranaano
Přídavná rukojeťano
Kufrano
Hmotnost2,9 kg

Kombinované vrtací kladivo Bosch GBH 2-26 DRE je z hlediska poměru ceny a výkonu vítězem našeho testování. K příjemné a snadné práci výrazně přispívá nízká váha (necelé 3 kg) a ergonomické provedení spolu s pogumovanou rukojetí, díky níž stroj ani při práci v rukavicích neklouže. Součástí rukojeti je navíc měkká gumová tlumící vložka, která poměrně efektivně tlumí vznikající vibrace.

Ačkoli disponuje nižším výkonem i silou příklepu, s betonem si tento model poradil velmi dobře (a to dokonce i s armovacími pruty). Také sekání do betonového zdiva zvládl na jedničku. Navíc umožňuje vrtání s dutou vrtací korunkou o průměru až 68 mm či míchání barev a stavebních hmot. Potěšila také velmi plynulá regulace otáček.

Výraznou nevýhodou je skutečnost, že model DRE je vybaven sklíčidlem SDS-Plus, které nelze vyměnit (což je však možné u modelu DFR). V případě poškození sklíčidla je proto nutné celé kladivo zaslat na ne zrovna levnou opravu do servisu.

Zamrzelo nás také nedostatečné příslušenství (zejména chybějící sada vrtáků a sekáčů). Také přenosný kufr opět zklamal poměrně nekvalitním provedením, což však v této cenové relaci není neobvyklé. Naopak chválíme dostatečně dlouhý síťový kabel.

Celkový výkon nás mile překvapil, a to zejména s ohledem na skutečně nízkou hmotnost. Dokonce se s ním nemusíte bát pracovat i několik hodin v kuse. Vhodný je proto i pro profi uživatele, kteří pro každodenní lehkou a středně náročnou práci shání levné vrtací kladivo s funkcí sekání.

  • poměr cena/výkon
  • velmi dobré výsledky vrtání i sekání
  • antivibrační ochranný systém
  • ergonomie
  • aretační mechanismus
  • vhodné i pro tvrdé materiály
  • dlouhá výdrž
  • univerzální využití
  • dlouhý síťový kabel
  • sklíčidlo nelze vyměnit
  • nedostatečné příslušenství
Zjistit cenu

Makita HR2470T

Typ kladivakombinované
Napájeníelektrické
Mechanismus upínáníSDS-Plus
Příkon780 W
Maximální počet otáček1100 /min
Maximální počet příklepů4500 /min
Síla příklepu2,4 J
Maximální průměr vrtání - beton24 mm
Maximální průměr vrtání - ocel13 mm
Maximální průměr vrtání - dřevo32 mm
Funkce klasického vrtáníano
Antivibrační ochranaano
Přídavná rukojeťano
Kufrano
Hmotnost2,8 kg

Makita HR2470T patří ve své cenové kategorii mezi lepší standard. Výsledky vrtání i sekání do betonu jsou velmi dobré a vydrží i déletrvající pracovní nasazení. Překvapila nás také dostatečná síla úderu, ačkoli výrobce udává poměrně nízkou hodnotu. Navíc je možné tento model využít téměř univerzálně (kromě vrtání a sekání také pro míchání stavebních hmot či lepidel). V balení najdete také výměnné sklíčidlo pro klasické vrtáky s válcovou stopkou. Výměna sklíčidel je velmi snadná a rychlá.

Při těžších pracích a déletrvajícím nasazení se však HR2470T poměrně výrazně přehřívá. A ačkoli umožňuje vrtání s dutou vrtací korunkou až do průměru 65 mm, při tomto způsobu využití občas prokluzuje spojka. Vrtání se tak stává zdlouhavější a méně efektivní.

Problematické se ukázalo být také nastavení přídavné rukojeti do požadované polohy či její úplné vyjmutí. K tělu kladiva je upevněna pomocí speciálních drážek. Bohužel pootočení či vysunutí rukojeti tyto drážky velmi znesnadňovaly a bylo potřeba vždy použít nemalou sílu.

Pomineme-li však tento nedostatek, při práci se drží skutečně skvěle. Také míra vibrací, jež se přenáší do rukou, je snesitelná. Velmi chválíme také dostatečně dlouhý síťový kabel a pevný a kvalitní plastový kufr, do nějž se vejde kromě kladiva také veškeré potřebné vybavení.

Pokud patříte mezi hobby uživatele, kteří shánějí vrtací kladivo pro univerzální využití se slušným výkonem, může být právě HR2470T tou správnou volbou.

  • síla příklepu
  • antivibrační ochranný systém
  • dvě výměnná sklíčidla
  • ergonomie
  • univerzální využití
  • dlouhý síťový kabel
  • kvalitní kufr
  • přehřívání
  • prokluzující spojka
  • nastavení a vyjmutí rukojeti
Zjistit cenu

Rozdíly mezi vrtačkou a vrtacím kladivem

Co se vzhledu týče, mezi vrtačkou a vrtacím kladivem není až tak velký rozdíl, vypadají totiž velmi podobně (v některých hobby marketech se proto můžete setkat dokonce s jejich záměnou). V čem se však tyto dva přístroje výrazně liší, je jejich konstrukce a způsob použití.

Vrtačky

Vrtačka je vhodná pro vrtání do širšího spektra materiálů (zejména do dřeva, plastů či kovu). Modely s mechanickým příklepem zvládnou i lehké zdivo z pórobetonu, cihel nebo měkčích druhů kamene. Pro vrtačky je typická také vyšší rychlost otáček (zpravidla okolo 3 000/min), mechanický (rohatkový) mechanismus a použití běžných vrtáků.

Kdy použít vrtačku:

  • při vrtání do dřeva, plastů, kovu, měkkého zdiva,
  • pro otvory o malých průměrech,
  • pro broušení,
  • v cihlových domech.

Vrtací kladiva

Vrtací kladiva (s pneumatickým příklepem) jsou naopak určena především pro vrtání do betonu a dalšího tvrdého zdiva (poradí si i s železnými armovacími výztužemi). Rychlost otáček je nižší (do 1 000/min), nejčastěji funguje na principu pneumatického mechanismu a při práci využívá speciálních vrtáků a sekáčů SDS.

Pro vrtání do běžných materiálů je nutné použít sklíčidlový adaptér pro normální vrtáky a vypnout funkci příklepu. Obecně je však nejlepší pro běžné vrtání využít raději klasickou aku vrtačku, vrtací kladivo je totiž kvůli nižším otáčkám v takovém případě pomalejší, méně přesné a celkově nepříliš efektivní.

Kdy použít vrtací kladivo:

  • při vrtání do betonu a tvrdých stavebních materiálů,
  • pro otvory o velkých průměrech,
  • pro míchání barev a stavebních hmot,
  • v panelových domech.

Multifunkční kladiva

Na trhu však existují také multifunkční kladiva s výměnnými sklíčidly a dvourychlostní převodovkou, která v sobě slučují vlastnosti jak příklepové vrtačky, tak vrtacího kladiva, a oba tyto přístroje proto bez problémů nahradí.

Multifunkční kladiva však doporučujeme pouze příležitostným kutilům, tyto přístroje totiž nikdy neodvedou tak poctivou práci jako kladiva specializovaná.

Typy pneumatických kladiv

Vrtací kladiva s pneumatickým příklepem spadají do skupiny nástrojů, které se souhrnně označují jako pneumatická kladiva. Ta se podle účelu, za jakým budou používána, dělí na:

  • vrtací,
  • sekací,
  • kombinovaná.

Vrtací kladiva

Jak již název napovídá, jedná se zejména o kladivo, funkce vrtání, tedy rotační pohyb vrtáku není v tomto případě tak důležitý. Vrtací kladiva totiž velmi často fungují díky pneumatickému příklepu, který ke své práci využívá vzduchový píst, jenž většinu energie z motoru převádí do úderů nástroje do vrtaného materiálu. Rotační pohyb vrtáku proto slouží spíše k udržení kruhového profilu otvoru a pro průběžné vynášení odvrtaného materiálu.

Sekací kladiva

Sekací kladiva na rozdíl od první skupiny využívají celého výkonu motoru k úderu, taková kladiva proto při práci nerotují, ale pouze sekají. Využívají se zejména pro odstraňování staré omítky, obkládaček a pro lehčí demoliční práce.

Sekací kladiva nižší hmotnosti jsou součástí kombinovaných kladiv. Sekací kladiva vyšší hmotnosti se nazývají bourací a jsou primárně určena pro těžší demoliční práce stěn i podlah.

Kombinovaná kladiva

Kombinovaná kladiva umožňují jak vrtaní, tak sekání. Funkci vrtání je tedy možné podle potřeby vypnout a využít pouze úderů (tzn. použít je jako sekací kladivo). Vzhledem se od vrtacích kladiv téměř neliší, najdeme na nich však piktogram označující funkci sekání. Dražší modely nabízejí také N polohu (neutrál), která umožňuje nastavit sekáč do požadované polohy vůči stroji. Tato funkce je velmi vhodná především pro přesné a pohodlné vysekávání drážek do zdiva či odstraňování obkládaček a staré omítky.

Pokud proto potřebujete ke své práci funkci vrtání i sekání do velmi tvrdých materiálů, jednoznačně vám doporučujeme pořídit kombinované kladivo. Pokud však chcete provádět těžší a velmi těžké bourací práce na úrovni profesionálů, doporučujeme zvolit za tímto účelem kvalitní bourací kladivo.

Typy vrtacích kladiv

Skupinu vrtacích (ale samozřejmě i sekacích) kladiv lze dále rozdělit podle typu napájení na:

  • elektrická vrtací kladiva,
  • aku vrtací kladiva.

Elektrická vrtací kladiva

Tento typ je častější a uživatelsky oblíbenější. Stroj je napájen z klasické elektrické zásuvky, své využití proto nachází zejména v interiérech. Mezi výhody jednoznačně patří nižší hmotnost stroje (jelikož není navíc zatížen akumulátorem), neomezená výdrž a silný, stabilní výkon, který je vhodný i pro těžší práce. Některým uživatelům však může při práci síťový kabel překážet.

Aku vrtací kladiva

Pro uživatele, kteří chtějí pracovat také všude tam, kde není dostupná elektrická zásuvka, případně jim při práci překáží síťový kabel, jsou určeny přístroje s akumulátorem. Tato kladiva se vzhledem velmi podobají klasickým aku vrtačkám, nabízejí však podstatně silnější výkon a jsou určena pro odlišné využití. Mezi jejich hlavní nevýhody patří vyšší hmotnost (nemusí to však být pravidlem), nabíjení akumulátoru a často také kolísavý výkon (čím méně je energie v baterii, tím slabší je výkon přístroje). Tyto modely jsou proto vhodné zejména pro lehčí práce.

Důležité parametry

Při výběru konkrétního přístroje je nutné mít jasno nejen v účelu, za jakým si jej pořizujete, ale také se vyplatí znát základní parametry, s nimiž se při výběru setkáte. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • příkon,
  • počet otáček,
  • síla příklepu,
  • hmotnost,
  • konstrukce,
  • funkce.

Příkon

Při výběru nejlepšího vrtacího kladiva hraje zásadní roli jeho příkon, tedy energie, kterou přístroj spotřebuje ke svému chodu. Jeho hodnota se udává ve Wattech (W).

Na příkonu je přímo závislý také výkon (vyšší příkon zjednodušeně řečeno znamená také vyšší výkon). Výkon se však nikdy nerovná příkonu, jelikož daný přístroj nikdy nedokáže využít 100 % přijaté energie. Obvykle se však nesprávně místo příkonu mluví o výkonu daného přístroje, který se však může lišit s ohledem na okolnosti, a lze jej tedy považovat za pouze orientační.

Uvedený příkon výrazně ovlivňuje to, zda bude práce s určitým strojem efektivní či nikoli. Vždy však myslete také na to, že čím výkonnější kladivo máte, tím vyšší bude jeho celková hmotnost, velikost a samozřejmě také spotřeba energie.

Pokud si chcete pořídit slabší stroj pro drobnější práce a občasné domácí využití, vybírejte mezi modely s minimálním příkonem 600 W. Myslete však na to, že tato hodnota není určena pro vrtání do betonových panelů. Pokud proto například bydlíte v panelovém bytě a přejete si v něm provádět menší stavební úpravy, doporučujeme začínat přibližně na 800 W. Obecně je však vhodné volit příkon vždy o něco vyšší, než jaký vyžaduje činnost, kvůli které přístroj pořizujete. Předejdete tak možnému přehřívání stroje a usnadníte si práci.

Na trhu lze narazit také na levná vrtací kladiva s příkonem nižším než 600 W, v podstatě však odvedou podobnou (bohužel však zpravidla horší) práci než obyčejné příklepové aku vrtačky, jelikož nedokáží vyvinout dostatečnou sílu úderu. Jejich výhodou je však nízká váha a malé rozměry, tím však výčet pozitiv končí. Pokud proto přemýšlíte nad tímto typem kladiva, zvolte raději kvalitní příklepovou vrtačku.

Na druhé straně existuje poměrně široká nabídka poloprofesionálních vrtacích kladiv, která jsou o poznání větší a těžší a jejichž příkon se pohybuje okolo 1 200 W. Většinou se jedná o stroje s dostatečnou silou, které si hravě poradí i s velmi tvrdými materiály (železobetonem, mramorem apod.).

Počet otáček

Laicky řečeno – počet otáček znamená rychlost, s jakou se vrták točí. U všech modelů zpravidla lze počet otáček nastavit. Pro vrtací a kombinovaná kladiva se doporučuje maximální počet otáček 800/min. Platí navíc, že čím větší je průměr vrtáku, tím nižší by měl být počet otáček a naopak.

S počtem otáček souvisí také frekvence úderů – čím vyšší je počet otáček, tím vyšší by měl být i počet příklepů.

Síla příklepu

Jelikož tento typ strojů funguje nejen na principu vrtání, ale i úderů (odtud také jejich název kladiva), velmi důležitá je i síla příklepu. Ta závisí na tlaku vzduchu ve válci a udává se v Joulech (J). Zjednodušeně řečeno, se jedná o sílu, kterou přístroj vyvíjí na vrtaný materiál. Proto čím vyšší je síla příklepu, tím tvrdším materiálem kladivo rychleji a účinněji pronikne. I v tomto případě však platí, že čím větší sílu je přístroj schopen vynaložit, tím bude větší a těžší. Ne vždy je proto vhodné volit nejvyšší možnou sílu příklepu.

Vždy však vybírejte vrtací kladiva s pneumatickým příklepem. Jedná se o stroje, jejichž motor je poháněn pístem se stlačeným vzduchem, který umožňuje vyvinout větší sílu úderu s použitím menší síly. Práce je tedy efektivnější a zároveň méně namáhavá.

Pro velmi lehké stavební práce vám bude stačit síla úderu okolo 1,5 J. Doporučujeme však volit raději hodnotu nad 2,5 J. Pro vrtání do železobetonových panelů a jiných velmi tvrdých materiálů pak raději v rozmezí od 6 J do 8 J a více.

Hmotnost

Ačkoli hmotnost nemusí být na první pohled důležitá, ve skutečnosti se jedná o jeden ze zásadních parametrů. Neovlivňuje totiž jen výkonnost stroje, ale úzce souvisí také se specializací daného modelu (lehká kladiva jsou určena pro jiný typ práce než těžká).

Podle hmotnosti proto můžeme rozdělit tyto přístroje do kategorií:

  • 2–3 kg,
  • 4–5 kg,
  • 6–7 kg.

Modely vážící od 2 kg do 3 kg jsou nejčastější a také nejpoužívanější. Vhodné jsou pro drobnější úpravy a méně rozsáhlé montážní či elektroinstalační práce. Lze s nimi vrtat do cihel, betonu i běžného zdiva. Svým vzhledem většinou připomínají obyčejné vrtačky.

V kategorii přibližně od 4 kg do 5 kg se již nachází přístroje vhodné pro rozsáhlé elektroinstalační práce, zateplování budov či vrtání do silného zdiva a betonu. Typově se velmi často jedná o těžší kombinovaná kladiva, která mají motor posazený kolmo ke své ose. Práce s nimi již vyžaduje určité zkušenosti a opatrnost.

Poslední skupinou jsou kladiva o hmotnosti 6 kg až 7 kg a více. Sem již téměř bez výjimky spadají bourací kladiva, případně velmi těžká kladiva sekací.

Samozřejmě při výběru myslete na to, že čím těžší kladivo zvolíte, tím namáhavější bude zejména déletrvající práce s ním.

Konstrukce

Vzhledem k tomu, že manipulace s vrtacím kladivem již z principu nepatří mezi nejsnadnější, vždy dbejte také na kvalitu konstrukce daného modelu. Naprosto zásadní je ergonomická rukojeť, která dobře padne do ruky jak pravákům, tak levákům. Navíc by měla dobře tlumit či eliminovat vibrace, které při úderech vznikají. Práce tak bude nejen příjemnější, ale navíc předejdete možnému zranění zápěstí, které může vlivem déletrvajících vibrací vzniknout.

Neméně důležité jsou také použité materiály. Měly by být dostatečně odolné vůči mechanickému poškození a motor by měl být dobře chráněn proti zanášení prachem. Ideální jsou kvalitní tvrzené plasty a pevné slitiny kovů.

V neposlední řadě myslete také na to, zda má přístroj vhodně umístěné těžiště. Tento aspekt totiž výrazně ovlivňuje stabilitu stroje, a tedy i komfort při práci. Bohužel to, jak je na tom daný model, zjistíte, jen pokud si jej budete moci přímo vyzkoušet.

Velmi důležité je také zkontrolovat, zda přístroj umožňuje výměnu upínací hlavy například za sklíčidlový adaptér, který je plně kompatibilní s běžnými typy vrtáků.

Funkce

Mezi základní funkce, které by mělo mít každé moderní vrtací kladivo, patří zejména:

  • nastavení otáček a počtu příklepů,
  • rychloupínací systém,
  • indikátor uhlíků.

Nastavení otáček a počtu příklepů

Již téměř standardem je možnost navolit nastavení otáček a počet příklepů. Tyto parametry je vhodné měnit podle typu vrtaného materiálu, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků (čím tvrdší je materiál, tím nižší by měly být otáčky i počet příklepů).

Rychloupínací systém

V současnosti bývají klasická sklíčidla nahrazována rychloupínacími systémy. Ty, na rozdíl od složitého utahování pomocí kličky, umožňují velmi snadné a rychlé zacvaknutí zvoleného vrtáku do vrtací hlavy.

Indikátor uhlíků

V případě vrtacích kladiv bývá problém s poměrně rychlým opotřebením uhlíků v elektromotoru. Z tohoto důvodu je vhodné, aby byl přístroj vybaven indikátorem jejich výměny.

Mechanismus upínání

Pneumatická kladiva využívají upínacího systému SDS (Special Direct Systém), který umožňuje rychlou výměnu nástrojů ve sklíčidle bez použití speciální kličky nebo klíče. Jeho další výhodou je velmi efektivní přenos energie z motoru na špičku nástroje.

SDS systém lze dále rozdělit na dva (u vrtacích kladiv nejčastěji využívané) mechanismy – SDS-Plus (často také SDS+) a SDS-Max, rozdíl mezi nimi je následující:

SDS-Plus

SDS-Plus upínání je konstruováno s ohledem na maximální využití systému pneumatického příklepu. Nejčastěji se s ním setkáváme u lehčích strojů o hmotnosti 2–4 kg. Typická je pro ně upínací stopka o průměru 10 mm se dvěma protilehlými žlábky, které výrazně zvyšují efektivitu vrtání (nebo sekání) a zároveň zabraňují protáčení vrtáku.

Do SDS-Plus mechanismu je možné upevnit vrtáky o průměru od 4 mm do 32 mm. Lze zakoupit jak hobby SDS-Plus sady vrtáků, tak i dražší a odolnější varianty určené pro vrtání do betonu, železobetonu či kamene.

Pro vrtání otvorů o větším průměru (velmi často například na elektrikářské krabice), jsou ideální duté vrtací korunky SDS-Plus. Ty jsou k dostání obvykle do průměru 100 mm.

Pokud byste chtěli pomocí vrtacího kladiva s SDS-Plus mechanismem míchat stavební směsi, vždy shánějte míchací metly SDS-Plus, které jsou pro tento typ upínání přímo určeny.

SDS-Max

Mechanismus SDS-Max na rozdíl od SDS-Plus je určen výhradně pro těžká sekací, bourací a kombinovaná kladiva o hmotnosti nad 5 kg, která jsou vybavená pneumatickým příklepem. Tento typ je vhodný pro vrtáky o průměru od 12 mm do 52 mm a vyznačuje se upínací stopkou o průměru 18 mm se třemi žlábky, které umožňují velmi dobrý přenos energie z motoru do nástroje.

V hobby řadách se nevyskytuje, jelikož je určen zejména pro profesionální využití. Také cena vrtáků a sekáčů SDS-Max mnohonásobně převyšuje stejné nářadí určené pro první jmenovaný mechanismus.

V případě potřeby je možné do upínacího mechanismu SDS-Max upnout i SDS-Plus nástroje. K tomu je však většinou zapotřebí speciální adaptér.

Typy vrtáků

Ačkoli se může zdát, že výběr vrtáků není příliš důležitý, volbu vhodného nástroje do vrtacího kladiva nikdy nepodceňujte. Může se stát, že při vrtání do betonové zdi narazíte na armovací železné pruty. V takovém případě bude kvalitní vrták k nezaplacení, jelikož nedojde k jeho poškození či uhnutí ze směru vrtání. Navíc se při práci zbytečně nenadřete a budete s ní ve výsledku spokojeni.

Vrtáky využívané ve vrtacích kladivech jsou zpravidla tvrdokovové a dělí se nejen podle systému upnutí (o němž jsme psali výše), ale zejména také podle způsobu využití na:

  • dvoubřité,
  • čtyřbřité,
  • průrazové,
  • duté vrtací korunky.

Mezi další nástroje, které lze také použít patří:

  • sekáče,
  • klasické vrtáky.

Dvoubřité vrtáky

Jak již napovídá název, dvoubřité SDS-Plus (ale i SDS-Max) vrtáky jsou vybaveny dvěma břity, což na rozdíl od jednoho břitu usnadňuje vedení kladiva při práci, umožňuje rychlejší průnik do materiálu i okamžitý odvod odvrtaného materiálu z otvoru.

Mezi lehkými vrtacími kladivy se jedná o nejpoužívanější typ vrtáků. Velmi vhodné jsou pro vrtání do dutých materiálů (např. dutých cihel), kvalitnější vrtáky tohoto typu však s přehledem zvládnou i tvrdé materiály (beton, kámen aj.). Oceníte je zejména při lehčích až středně náročných stavebních úpravách.

Čtyřbřité vrtáky

Čtyřbřité vrtáky SDS jsou vybaveny vrtací hlavou se čtyřmi břity. Díky tomu je vrtání materiálu mnohem snazší a přesnější, také odvod odvrtaného materiálu je rychlejší, díky čemuž nedochází ke vzniku nežádoucího tření. Jelikož se jedná o velmi robustní typ, jsou čtyřbřité vrtáky vhodné pro vrtání do velmi tvrdých materiálů (železobeton, velmi tvrdá zdiva apod.).

Tento typ vrtáků se nejčastěji vyrábí pro upínací mechanismus SDS-Max, a je vhodný spíše pro těžká sekací nebo bourací kladiva, výjimečně velká a robustní vrtací či kombinovaná kladiva. Z tohoto důvodu se s ním setkáváme spíše v profesionální sféře (rozvody vody, plynu a topení, zhotovování hlubokých injektážních otvorů, kotvení armatury apod.).

Průrazové vrtáky

Průrazové vrtáky patří mezi nářadí, které využijí zejména profesionální instalatéři. Jsou vhodné k vrtání otvorů pro odpadní či kanalizační roury a jiné větší otvory ve zdivu či betonu. Obecně disponují upínáním SDS-Max a většími průměry vrtáků (často i více než 80 mm). Díky výrazné robustnosti těchto vrtáků jsou schopny přesně a rychle prostupovat i velmi tvrdým materiálem. Navíc není potřeba vyvrtaný otvor dodatečně vysekávat, jelikož průrazové vrtáky veškerý materiál odvrtají.

Duté vrtací korunky

Duté vrtací korunky mají podobné využití jako průrazové vrtáky. Také zpravidla používají systém SDS-Max a své uplatnění nachází především v oblasti elektroinstalace. Jejich průměr může být až 100 mm. Od průrazových vrtáků se však liší tím, že nedokáží vyvrtat veškerý materiál a otvor je vždy nutné dodatečně dočistit osekáním přebytečného materiálu.

Průrazové vrtáky i duté vrtací korunky však při vrtání otvorů o větším průměru kladou větší odpor, je tedy nutné používat je pouze v přístrojích s vyšším příkonem.

Sekáče

U kombinovaných kladiv (s funkcí vrtání i sekání) lze kromě SDS vrtáků využít také speciální sekáče. Ty bývají kompatibilní jak se systémem SDS-Plus, tak SDS-Max. Podle účelu, k němuž jsou určeny, se liší tvarem břitů (od špičatého, přes plochý až po U-tvar vhodný pro drážkování). Sekáče využijete zejména při začišťování, osekávání omítek, podlahovin nebo obkladů, vysekávání instalačních otvorů či při drážkování pro instalace.

Klasické vrtáky

Jak jsme již v tomto článku zmiňovali, pro práci s vrtacím kladivem můžete využít i klasické vrtáky s válcovou stopkou, které se používají v běžných vrtačkách. Neobejdete se však bez výměnného sklíčidla nebo příslušné redukce. Nikdy však nedosáhnete tak kvalitního výsledku jako s použitím běžných vrtaček, které jsou pro tento typ vrtáků přímo určeny.

Ať již zvolíte jakýkoli typ vrtáku, vždy se ujistěte, že se jedná o nástroj určený pro příklepové kladivo. Pokud by tomu tak nebylo, je velmi pravděpodobné, že byste vlivem úderů při vrtání daný vrták zlomili.

Jak správně pracovat s vrtacím kladivem

Zejména při vrtání do tvrdých materiálů (betonu apod.) je důležité dodržovat několik pravidel, která zajistí, že dosáhnete skvělých výsledků, práce vám půjde snadno, bude zajištěna vaše bezpečnost a v neposlední řadě výrazně prodloužíte životnost přístroje i jeho příslušenství. Připravili jsme proto několik základních rad, které se při práci vyplatí vždy dodržet.

1. Vždy vrtejte pouze do materiálu, pro který je daný typ vrtáku určen, a dodržujte počet otáček. Zásadně nevrtejte vrtáky určenými na železo do dřeva.

2. Před každým použitím vždy pečlivě očistěte stopku vrtáku a zlehka ji namažte mazacím tukem (nikdy to s ním však nepřehánějte). Poté vložte vrták do upínacího mechanismu kladiva.

3. Křížkem vyznačte místo, kde budete vrtat.

4. Zkoušečkou prověřte, zda v místě vrtání nevede elektrické vedení. Pokud ji nemáte, vypněte pojistky v celé místnosti.

5. V místě označeném křížkem udělejte důlek (průbojníkem nebo třeba špičkou ostrého předmětu). Zamezíte tak tomu, aby vám vrták při prvních otáčkách tzv. běhal po zdi.

6. Uchopte stroj do takové polohy, která je vám pohodlná a vždy vrtejte kolmo na zeď. Nebezpečí úrazu minimalizujete, pokud jej uchopíte oběma rukama.

7. Při vrtání (ale i sekání) na přístroj nikdy netlačte! Úder příklepu je u pneumatických kladiv vytvářen energií stlačeného vzduchu v pístu, která je nezávislá na síle, s jakou na nástroj tlačíte. Naopak – čím silněji na kladivo zatlačíte, tím menší je síla pístu.

8. Při práci dodržujte pravidelné pauzy – vrták se musí čas od času ochladit! Vždy jej z otvoru vytáhněte a chvíli počkejte, nejlépe také na chvíli naprázdno zapněte, díky čemuž se vrták proudícím vzduchem lépe ochladí. Při této příležitosti také odstraňte přebytečný odvrtaný materiál z otvoru.

9. Soustřeďte se na to, aby se vám vrták při práci v otvoru nevzpříčil. Pokud byste jej totiž ohnuli, došlo by k velmi nepříjemnému rozkmitání celého kladiva, což by mohlo vést až k poničení stroje, zdi nebo dokonce k vašemu zranění. Pokud tedy i k velmi nepatrnému ohnutí dojde, nikdy již vrták dále nepoužívejte!

10. Při vrtání hlubokých otvorů (až 1 m) předvrtejte otvor několika kratšími vrtáky. Nejenže se tak vrták nebude při práci prohýbat, ale dosáhnete tak také větší přesnosti.

11. Použijete-li sekáč, nikdy nedovolte, aby se nástroj zasekl příliš hluboko do materiálu. Vytažení nemusí být snadné, a může dokonce dojít ke zlomení sekáče nebo poškození upínacího mechanismu.

12. Mějte na paměti, že vrtání s příklepem do tvrdých materiálů je výrazně hlučnější než práce s běžnou vrtačkou. Myslete proto také na své sousedy a pracujte ohleduplně.

Příslušenství

Mezi základní příslušenství, které zpravidla bývá dodáváno spolu s kladivem, patří:

  • sada vrtáků,
  • přídavná rukojeť,
  • výměnné sklíčidlo,
  • mazací tuk,
  • příruční kufr,
  • nabíječka a náhradní akumulátor.

Sada vrtáků

Někdy spolu s přístrojem výrobce v balení dodává také alespoň jednu sadu kompatibilních vrtáků (příp. sekáčů), což je velmi praktické zejména pro všechny začínající uživatele, kteří se v dané problematice ještě příliš neorientují a nevědí proto, který nástroj vybrat.

Přídavná rukojeť

Díky přídavné rukojeti se stane vrtání zejména s těžšími stroji daleko pohodlnější, jistější a méně namáhavé. Rukojeť jednoduše připevníte ke kladivu a zajistíte ji pod takovým úhlem, který vám nejvíce vyhovuje.

Výměnné sklíčidlo

V balení se velmi často dodávají také nejrůznější výměnná sklíčidla, která umožňují vrtat (či sekat) i s jinými typy vrtáků.

Mazací tuk

Občas je možné v balení najít také mazací tuk (či jeho vzorek), který je nepostradatelnou součástí každého vrtacího kladiva, slouží totiž k mazání stopek nástrojů (vrtáků, sekáčů apod.). Bez vhodného maziva se kov ve vysokých rychlostech přímo dotýká kovu, čímž dochází k velmi rychlému opotřebení vrtáků (či sekáčů).

Příruční kufr

Často jsou kladiva dodávána uložená přímo v příručním kufru. Ten je vhodný zejména pro snadný transport. Většinou je možné do něj uložit i vybrané příslušenství.

Nabíječka a náhradní akumulátor

Pokud zvolíte aku vrtací kladivo, ujistěte se, že balení obsahuje také nabíječku a náhradní akumulátor. Mezi výrobci se totiž rozhodně nejedná o pravidlo, bohužel spíše naopak. Pokud výrobce nabíječku ani náhradní akumulátor k výrobku přímo nedodává, nezapomeňte si jej přikoupit, a to především, pokud na kladivo spěcháte a potřebujete je ihned po doručení používat.

Cenové relace

Jelikož investice do vrtacího kladiva nebývá většinou zanedbatelná a cena některých modelů se šplhá skutečně vysoko, přinášíme vám porovnání cen ve čtyřech kategoriích. Nechybí samozřejmě ani obecná charakteristika přístrojů, které se v každé z nich nacházejí. U vrtacích kladiv ale více než jinde platí, že přístroj dostačující pro domácí méně časté využití a nepříliš náročnou práci lze pořídit velmi levně (výjimečně i za méně než 2 000,-).

Vzhledem k tomu, že vrtací kladiva v současnosti téměř bez výjimky umožňují také funkci sekání, výčet níže se týká tohoto typu, tedy kladiv kombinovaných.

  • do 5 000,-
  • od 5 000,- do 10 000,-
  • od 10 000,- do 20 000,-
  • nad 20 000,-

Nejnižší cenová kategorie

Do 5 000,- lze sehnat přístroje, které jsou určeny zejména pro méně časté, domácí a lehčí využití (tzv. hobby kombinovaná vrtací kladiva). Kvalita použitých materiálu není příliš vysoká, většinou se jedná o méně odolné tvrzené plasty. Příkon se zpravidla pohybuje v hodnotách pod 800 W, ale může být i vyšší. Síla úderu se u různých modelů liší – většinou od 1,7 J a více. Přesto i v této kategorii je možné narazit na stroje, které vynikají překvapivě dobrou odolností a kvalitou odvedené práce.

Střední cenová kategorie

V rozmezí 5 000,- až 10 000,- si vyberou náročnější hobby uživatelé. Nacházejí se zde modely nabízející velmi slušný příkon i nad 1 000 W a sílu úderu okolo 3 J (ale i více). Většinou jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů zaručujících delší životnost a zároveň také vyšší odolnost. Často je součástí balení také širší příslušenství. Někdy se lze setkat i s funkcí LED osvětlení pracovní plochy. Pokud se jedná o aku kladivo, můžete většinou počítat také s nabíječkou a náhradní baterií v balení.

Vyšší cenová kategorie

Investice od 10 000,- do 20 000,- je vhodná pro všechny, kteří s vrtacím (či kombinovaným) kladivem pracují velmi často či denně a používají jej také profesionálně. Jedná se zpravidla o těžší stroje, které však disponují velmi odolnou a ergonomickou konstrukci, jež je vyrobena s ohledem na časté a namáhavé použití. Příkon těchto přístrojů se pohybuje okolo 1 200 W a rázová energie bývá až 12 J. Pokud se jedná o kladivo s akumulátorem, můžete si být jisti velmi vysokou kapacitou baterie.

Běžnou součástí bývá například funkce tlumení vibrací, indikátor stavu uhlíků či LED diodová svítilna umožňující lepší viditelnost při práci. Typické jsou také široké možnosti nastavení a režimů – například pro provádění lehkých sekacích prací do sádrokartonu, omítek či obkladů.

Nejvyšší cenová kategorie

Od 20 000,- najdete čistě profesionální přístroje velmi vysoké kvality s vynikajícím příkonem i silou úderu. Téměř bez výjimky se jedná o kombinovaná kladiva, která v mnohém dokážou zastoupit i bourací kladiva. Bývají proto také výrazně těžší a jejich hmotnost se může pohybovat až okolo 11 kg. Ideální jsou pro těžší vrtací i sekací práce. Kromě dalšího příslušenství v balení velmi často obsahují kvalitní vrtací i sekací sady pro nejrůznější použití.

Tipy na závěr

1. Pokud vrtací kladivo využijete pouze jedenkrát či dvakrát do roka, doporučujeme vám si je zapůjčit (např. v OBI). Nejenže vás to vyjde levněji, ale v půjčovně vám rádi poradí, který model bude pro danou práci nejvhodnější.

2. Pokud si nevíte s výběrem vrtacího kladiva rady a nejste si vůbec jisti, jaké vybrat, vyplatí se věnovat pozornost také uživatelských testům či recenzím.

3. Při výběru nekupujte výrobky velmi levných nedůvěryhodných značek. Pokud však vrtací kladivo budete používat spíše výjimečně, nemusíte lpět ani na značkovém a drahém zboží, vždy si však ověřte dobrou dostupnost náhradních dílů.

4. Před samotnou koupí je velmi vhodné si přístroj v některé z prodejen či půjčoven osobně prohlédnout. Zjistíte, zda vám vyhovuje jeho váha, velikost i celková ergonomie.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 47 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo