Jak vybrat výrobník sody

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pokud patříte mezi milovníky perlivé vody, rozhodně nemusíte být odkázáni jen na sodovky z obchodů. Velký boom totiž pár let zažívají domácí výrobníky sody, které svoji první vlnu slávy zažily již v 90. letech minulého století. S rostoucí oblibou zákazníků roste také množství nejrůznějších modelů. Vybrat si mezi nimi ten správný proto vůbec nemusí být snadné. V následujícím článku vám proto poradíme s orientací v nejdůležitějších parametrech, příslušenství i s konečným výběrem. Kromě toho se dozvíte, jak si v našem testu vedlo pět uživatelsky oblíbených výrobníků sody.

Test výrobníků sody 2023

Testování jsme podrobili celkem pět produktů z různých cenových relací. Přestože českému trhu dominuje zejména značka SodaStream, záměrně jsme do testu zahrnuli vícero značek, abychom dostáli co největší rozmanitosti. Zajímala nás jak kvalita a možnosti sycení, tak přidané funkce, složitost obsluhy nebo dostupnost míst umožňujících znovu naplnění bombiček.

SODASTREAM Spirit Black

Typmechanický
Systém uchycení lahverychloupínací
Objem lahve0,8 l
Materiál lahveplast
Volba intenzity syceníano
Počet stupňů sycenívariabilní
Typ bombičkyvyměnitelná
Barvačerná

Domácí výrobník sody SodaStream Spirit patří mezi uživatelsky nejoblíbenější model. Důvodem je velmi dobrý poměr ceny a výkonu, včetně kvality zpracování a líbivého designu. Samozřejmostí je možnost zvolení intenzity sycení, tedy regulace množství bublin ve výsledném nápoji. Intenzita sycení je přitom přímo úměrná délce stisku tlačítka. Bohužel se ukázalo, že nelze vytvořit větší množství bublin i při déle trvajícím stisku. Obsluha a samotná výroba sodovky je velmi snadná a lze ji zvládnout pouze jednou rukou. Přestože rychloupínací systém lahve je pohodlný, na druhou stranu těsnění mezi lahví a bombičkou v rámci tohoto systému je vyřešeno hůře.

Lahev je v podstatě jen volně zavěšená, čímž dochází k úniku CO2 a v některých případech i k vystříknutí vody. Spotřeba oxidu uhličitého tak může být zbytečně vyšší, což je škoda. Lahev, která je součástí balení, je vyrobena z pevného plastu bez nežádoucích látek BPA, navíc se zdá být odolná vůči poškození a vypadá pěkně. Bombička s CO2, která je součástí balení, umožňuje výrobu až 80 litrů perlivé vody. To samozřejmě platí v případě, že chcete bublinek spíše méně. V případě, že si potrpíte na více bublinek, bude výsledné množství perlivé vody menší. Celkově se jedná o zdařilý sodovkovač pro méně náročné uživatele, kteří upřednostňují slabě a středně perlivou vodu. Pokud patříte mezi milovníky silně perlivých nápojů, doporučujeme vám zvolit přístroj z vyšší cenové kategorie.

  • dobrý poměr cena/výkon
  • snadná obsluha
  • zdařilý design
  • bezpečnostní ventil
  • nekvalitní těsnění (dochází k úniku CO2)
  • slabší sycení
Zjistit cenu

SODASTREAM JET White

Typmechanický
Systém uchycení lahvešroubovací
Objem lahve0,9 l
Materiál lahveplast
Volba intenzity syceníano
Počet stupňů sycenívariabilní
Typ bombičkyvyměnitelná
Barvabílá

SodaStream JET White patří mezi cenově přijatelné sodovkovače. Výkon tohoto zařízení ale patří mezi slabší. Jedná se o mechanický model, intenzitu sycení si proto uživatel volí sám, a to pomocí kratšího nebo delšího (či opakovaného) stisku tlačítka. Bohužel i při déletrvajícím stisku tlačítka lze docílit pouze středně silné perlivosti nápoje. Pro milovníky silně perlivé vody proto tento přístroj vhodný není. Přestože ovládání je snadné, zamrzel složitější systém uchycení lahve, který je šroubovací. Plnou lahev je přitom složité jak našroubovat, tak i vyšroubovat, a vyžaduje to poměrně značnou zručnost (pokud nechcete riskovat vylití části vody).

Upevnění navíc není příliš kvalitní, může tedy docházet k nežádoucímu úniku CO2. Nepotěšila ani bombička (s objemem až na 80 litrů nápoje), která sice je součástí balení, ale v mnoha případech může být již poloprázdná. Jako velký nedostatek spatřujeme také poměrně chatrné provedení těla přístroje, který je vyroben z méně odolného plastu. Lahev je klasická plastová o objemu 0,9 l. Sečteno a podtrženo – jedná se o domácí výrobník sodové vody pro skutečně nenáročné uživatele. My jej však nemůžeme doporučit ani jim, jak kvůli nekvalitnímu a složitému uchycení lahve, tak kvůli nižší kvalitě použitých materiálů.

  • nízká pořizovací cena
  • bezpečnostní ventil
  • složitý a nekvalitní systém uchycení (dochází k úniku CO2)
  • méně kvalitní materiály
  • slabší sycení
Zjistit cenu

LIMO BAR Eco White

Typmechanický
Systém uchycení lahvebajonetový
Objem lahve1 l
Materiál lahveplast
Volba intenzity syceníano
Počet stupňů sycenívariabilní
Typ bombičkyvyměnitelná
Barvabílá

Přestože výrobník sody Limo Bar Eco White patří mezi jeden z nejlevnějších modelů na trhu, nabízí až překvapivě mnoho technických vychytávek. Mezi ty nejzajímavější patří bezpečnostní ventil s dekompresním tlačítkem, který brání nechtěnému přesycení nápoje. Kromě toho je tento model vybaven také pohodlným upínacím systémem Click&Fix (bajonetový), díky němuž lahev stačí nasunout a lehce pootočit, čímž dojde k zajištění. Velkou výhodou je technologie FSS, která zabraňuje ztrátám CO2 při sycení, bombička tak vydrží mnohem déle. Intenzitu sycení si uživatel volí stiskem hlavního tlačítka (čím delší je stisk, tím výraznější je perlivost výsledného nápoje).

Volit lze zhruba mezi jemnou, střední a silnou perlivostí. Součástí balení je plastová lahev o objemu 1 litr a bombička, která vystačí na nasycení zhruba na 80 litrů nápoje. Naprosto zásadní nevýhodou je velmi špatná dostupnost míst, kde lze bombičku znovu naplnit. Plastové tělo výrobníku je překvapivě pevné a odolné, kromě toho je dostatečně stabilní, a tudíž nehrozí převržení. Design patří mezi klasické, přesto neurazí. Limo Bar Eco White nás rozhodně velmi mile překvapil. I přes svou nízkou pořizovací cenu zvládá sycení na jedničku a navíc potěší jednoduché ovládání. Velkou nevýhodou je ale nedostatek míst, kde by bylo možné bombičku naplnit CO2 (v konkurenčních prodejnách SodaStream bohužel plnění není možné). Dříve než se proto rozhodnete pro tento typ sodovkovače, zjistěte si, zda se v místě vašeho bydliště vyskytuje možnost plnění bombiček značky Limo Bar.

  • vynikající poměr cena/výkon
  • kvalitní sycení
  • snadná obsluha
  • jednoduchý systém uchycení
  • bezpečnostní ventil
  • technologie FSS
  • špatná dostupnost míst pro plnění CO2
Zjistit cenu

DRINKMATE Aquadream White

Typmechanický
Systém uchycení lahvebajonetový
Objem lahve1,1 l
Materiál lahveplast
Volba intenzity syceníano
Počet stupňů sycenívariabilní
Typ bombičkyvyměnitelná
Barvabílá

Výrobník sody Drinkmate Aquadream White patří mezi cenově dostupné a zároveň výkonné modely. Pochvalu rozhodně zaslouží bezpečnostní ventil, který hlídá, aby náhodou vlivem přesycení vody nedošlo k explozi lahve, a zároveň umožňuje naperlit i jiné nápoje než pouze vodu. K uchycení lahve je využíván bajonetový systém (lahev tedy stačí nasunout a zlehka pootočit, čímž dojde k zafixování). Lahev je vyrobena z plastu a disponuje objemem 1,1 litru. Intenzitu perlivosti si uživatel volí pomocí krátkého nebo dlouhého stisku, případně opakovaným stiskem tlačítka. Vodu lze přitom nasytit i velmi výrazně.

Na rozdíl od většiny podobných modelů navíc tento přístroj umožňuje vložit do lahve s vodou před samotným sycením také další ingredience (bylinky, kousky ovoce, sirup, alkohol apod.), a připravit tak nápoje s chutí čerstvých citrusových plodů, zeleninové nápoje, limonády, šumivý sekt nebo vinný střik. Vždy je ale potřeba dodržovat maximální množství vody (vyznačené ryskou). Bohužel tento model v balení neobsahuje bombičku, tu lze ale samozřejmě dodatečně přikoupit. Celkově se však jedná o zdařilý model, problémem je však horší dostupnost míst, v jejichž rámci je možné doplnit CO2 do bombičky.

  • přijatelná pořizovací cena
  • kvalitní sycení
  • jednoduchý systém uchycení
  • bezpečnostní ventil
  • variabilní použití
  • špatná dostupnost míst pro plnění CO2
  • balení neobsahuje bombičku
Zjistit cenu

TESCOMA MyDrink 308610

Typmechanický
Systém uchycení lahvebajonetový
Objem lahve0,85 l
Materiál lahveplast
Volba intenzity syceníano
Počet stupňů sycenívariabilní
Typ bombičkyvyměnitelná
Barvabílá

Pokročilý výrobník sody Tescoma MyDrink 308610 patří mezi dražší přístroje, které však nabízí velkou variabilitu použití a navíc disponují vysokou kvalitou i skvělým výkonem. Rozhodně potěší také elegantní design. Velkou pochvalu si zaslouží také kvalitní lahev z pevného plastu, která má ale menší objem, a to pouze 850 ml. Její uchycení je umožněno pomocí bajonetového sytému. Obsluha je skutečně snadná a rychlá. Rozhodně chválíme možnost připravit i další perlivé nápoje než pouze vodu. MyDrink 308610 totiž díky speciálnímu uzávěru se dvěma bezpečnostními ventily umožňuje také sycení vody se sirupem, kousky zeleniny nebo ovoce, ale i alkoholu (velmi vhodný je pro přípravu šumivých sektů, vinných střiků, long drinků nebo nápojů Gin FIZZ, Hugo apod.), vždy je ale potřeba dodržovat rysku pro maximální výšku hladiny.

V balení nechybí návod na výrobu nejrůznějších nápojů. Intenzitu perlivosti lze navolit počtem stisknutí hlavního tlačítka. Přestože lze dosáhnout i výrazné perlivosti, bublinky z nápojů poměrně rychle vyprchají, což je škoda. Součástí balení je i bombička s CO2, ta by měla podle výrobce vydržet na přípravu až 85 l sycených nápojů, bohužel se ale ukázalo, že její kapacita na takové množství nedostačuje. 85 l by to bylo za situace, že chcete vodu jen s minimálním počtem bublinek. V balení lze najít také praktický mechanický odšťavňovač citrusů, které lze nasadit přímo na lahev. MyDrink 308610 patří mezi pokročilé modely, které lze uplatnit při výrobě pestré škály nápojů. Jedná se o skvělého pomocníka do domácnosti, u něhož je jedinou drobnou nevýhodou poměrně rychlé vyprchání bublinek. Nápoje je proto potřeba zkonzumovat co nejdříve.

  • snadná obsluha
  • jednoduchý systém uchycení
  • dva bezpečnostní ventily
  • velmi variabilní použití
  • integrovaný lis na citrusy
  • zdařilý design
  • vysoká pořizovací cena
  • bublinky rychle vyprchají
Zjistit cenu

Proč si pořídit výrobník sody

Pokud patříte mezi milovníky perlivých limonád nebo vody, nákup domácího sodovkovače se rozhodně vyplatí. Výrobníky sody totiž dalece překonávají nákup balených vod či limonád. Hned za začátek si proto shrneme ty největší výhody těchto domácích spotřebičů:

  • Nízké náklady – zatímco ceny balených sycených vod se pohybují za litr okolo 20 Kč, jeden litr perlivého nápoje vyrobený v sodovkovači vyjde zhruba na 2 – 5 Kč (dle intenzity bublinek). K ceně samozřejmě musíte připočíst i pořizovací cenu výrobníku sody, která se obvykle pohybuje okolo 2 000 Kč. Při častém používání se vám ale takto investované finance rychle vrátí.
  • Pohodlná a rychlá příprava – výrobník sycené vody znamená malou revoluci v nakupování, jelikož ukončí nepříjemné tahání těžkých balených nápojů i jejich složité skladování. Příprava perlivého nápoje je přitom velmi snadná a využijete při ní jednoduše vodu z kohoutku.
  • Zdraví – voda, která nám teče z kohoutků, je zpravidla velmi kvalitní (pokud tomu tak není nebo vám vadí nadbytečný chlor, skvělým pomocníkem je filtrační konvice). Při přípravě domácích perlivých nápojů tak máte vždy jistotu, co za přísady jste při přípravě použili. Velkou výhodou je přitom možnost používání domácích sirupů a dochucovadel. Naopak komerční limonády jsou většinou nechvalně proslulé řadou zdraví škodlivých přísad.
  • Vlastní příchuť – výroba domácí limonády samozřejmě skýtá jedinečnou příležitost pro výrobu originálních příchutí, které na trhu jen tak nenajdete. U většiny výrobníků je navíc možné zvolit také intenzitu perlivosti výsledného nápoje.
  • Jednoduchá údržba – výrobníky sody patří mezi domácí spotřebiče, které vynikají jak velmi jednoduchou obsluhou, tak jednoduchým čištěním. Po sejmutí lahve z výrobníku v podstatě nemusíte nic čistit. Pouze pokud použijete sirup nebo jiné přísady, je vhodné láhev po spotřebování obsahu vypláchnout.
  • Šetrnost k životnímu prostředí – naprosto nesporným a důležitým hlediskem je také ekologický aspekt. Pořízení výrobníku sody výrazně uleví od nadprodukce plastových lahví a mechanické výrobníky sody (které jsou častější) navíc ani nespotřebovávají elektrickou energii.
  • Dobrá dostupnost příslušenství – zvýšená poptávka po výrobnících sody v posledních letech měla za následek zvýšení nabídky. Nejen samotné výrobníky, ale i řada příslušenství (např. bombičky nebo lahve) je proto velmi snadno dostupná, a to zejména na internetu, ale i v kamenných prodejnách po celé ČR.  

Jak postupovat při výrobě sody

Výroba domácích perlivých nápojů je velmi snadná. Pokud se o sodovkovače zajímáte jen krátce a jste zvědaví, jak tyto spotřebiče fungují, je možné celý postup krátce rozepsat do tří nebo čtyř kroků takto:

  1. Naplnění speciální lahve vodou (obvykle přímo z kohoutku).
  2. Uchycení/zašroubování lahve do výrobníku sody.
  3. Navolení intenzity perlivosti – u automatických modelů pouhým stiskem tlačítka, u mechanických modelů počet stisků tlačítka (či délka držení) přímo souvisí s intenzitou sycení.
  4. Případné dochucení (sirupem, šťávou z ovoce, chlazeným čajem, alkoholem apod.).

Před samotnou výrobou sodovky je samozřejmě ještě potřeba vložit do výrobníku bombičku. Ta ale v zařízení vydrží poměrně dlouho.

Domácí vs. komerční výrobníky sody

Nejjednodušší dělení se zakládá na způsobu použití – konkrétně jak často a kde budete výrobník používat. Zcela triviálně tak můžeme přístroje rozdělit na domácí a komerční. Přestože předpokládáme, že většina uživatelů shání domácí sodovkovač, může se stát, že někdo bude vybírat i komerční výrobník sodové vody.

Domácí sodovkovače

Patří mezi vyhledávanější typ (z tohoto důvodu jsme jim věnovali také tohoto rádce). Vybírat přitom můžete z široké řady modelů originálního vzhledu i velikosti. Obecně se však nejedná o příliš velké kuchyňské spotřebiče a lze je přirovnat zhruba k rozměrům mobilního kuchyňského mixéru. Design většiny výrobků je přitom zpravidla líbivý, sodovkovač proto v kuchyni určitě ostudu dělat nebude.

  • + nižší pořizovací cena
  • + praktické rozměry
  • + snadná manipulace
  • + velký výběr
  • – déletrvající příprava
  • – menší objem lahví
  • – slabší výkon bombiček

Komerční sodobary

Komerční výrobníky sody neboli sodobary patří všeobecně mezi větší a také dražší profi zařízení. Oproti domácím modelům vynikají rychlostí výroby a velkým množstvím připravené sycené vody. Navíc se snáze ovládají a také u nich lze předpokládat delší životnost. Bez výjimky jsou vyrobeny z nerezu. Přístroje z této kategorie se uplatní nejen v barech nebo restauracích, ale například i v provozech, školních jídelnách, větších kancelářích apod. Není také neobvyklé, že si sodobar pořizují také členové větší domácnosti, jelikož lépe vyhovuje jejich požadavkům.

  • + rychlá příprava
  • + větší objem lahví
  • + větší výkon i objem bombiček
  • + vyšší životnost
  • – vyšší pořizovací cena
  • – větší rozměry

Sodobary lze ještě dále rozdělit na čtyři typy: Sodobary se suchým chlazením – tyto modely kromě výroby perlivé vody umí nápoje také zchladit na požadovanou teplotu, a to pomocí tzv. suchého chlazení (za tímto účelem se používají ekologická chladiva, sodobar tak funguje podobně jako například mobilní klimatizace). Sodobary s vodním chlazením – opět se kromě sycení nápojů používají také k jejich chlazení. Na rozdíl od prvního typu chladí ale jednoduše pomocí vody. Stolní sodobary – jde o klasické výrobníky sody, které se umisťují na pracovní desku nebo jakoukoli jinou vodorovnou plochu. Podstolní sodobary – jedná se o modely, které šetří místo, jelikož je lze zakomponovat pod pracovní nebo barovou desku.

Mechanické a automatické výrobníky sody

Jak jsme se již zmínili na začátku tohoto článku, domácí výrobníky sody můžeme dále rozdělit na mechanické a automatické. Jak již název napovídá, mechanické modely nejsou určeny k zapojení do elektrické sítě, a fungují tedy zcela na „ruční pohon“, což v podstatě znamená, že sycení se provádí stiskem tlačítka. Počet stisků tlačítka (případně délka držení tlačítka) přitom souvisí s intenzitou perlivosti (více stisknutí = vyšší perlivost). Naopak plně automatické modely je nutné zapojit do elektrické zásuvky. Výroba je přitom jednodušší, jelikož stačí pouze navolit intenzitu perlivosti (na výběr je obvykle ze tří úrovní: jemně, středně a výrazně perlivá voda) a stisknout tlačítko. Sycení poté proběhne automaticky.

Jak vybrat výrobník sody

Přestože výrobníky sody patří mezi poměrně jednoduchá zařízení, rozhodně je vhodné se seznámit se základními parametry, které je vhodné při nákupu sledovat. Konkrétně jde o:

  • objem lahve,
  • materiál lahve,
  • systém uchycení lahve,
  • typ bombičky,
  • objem bombičky,
  • intenzita sycení,
  • design.

Objem lahve

Každý domácí výrobník sody se skládá z lahve, bombičky a samotného těla přístroje (stojanu). Je to právě lahev, do níž se nalévá voda a v níž následně dochází k sycení. Lahve se přitom liší jak objemem, tak materiálem. Objem se rovná množství perlivé vody, které je možné připravit najednou. Pochopitelně také platí, že čím je objem lahve nižší, tím je příprava rychlejší. Co se objemu týče, v drtivé většině případů se setkáte s lahvemi od 0,5 do 1 litru (u sodobarů mohou mít nádoby objem i nad 5 litrů). Objem vybírejte především podle účelu použití – pokud chcete připravovat sycené nápoje pro sport, vyberte si spíše větší lahev, pokud pro běžné domácí použití, vybírejte spíše menší lahev, která je praktická a snadno se s ní manipuluje.

Materiál lahve

Důležitý je však také materiál, z něhož je lahev vyrobena. U většiny výrobníků sody velmi často narazíte na plastové lahve (bez obsahu BPA), o poznání méně často pak na lahve skleněné. Plast zajišťuje vyšší odolnost, snazší manipulaci a možnost pohodlného přenášení po naplnění (tedy za předpokladu, že nechcete sodovku přelévat, vhodné jsou i na sport nebo na cesty). Výrazně nižší bývá také pořizovací cena. Skleněné lahve jsou naopak hygieničtější (snazší údržba), ekologičtější a navíc působí elegantnějším a luxusnějším dojmem. Ze skleněných lahví proto voda chutná subjektivně ještě lépe. Nevýhodou je samozřejmě vyšší křehkost i hmotnost.

Systém uchycení lahve

Pokud nechcete přípravou perlivé vody zbytečně ztrácet čas, pohlídejte si, aby vámi vybraný model disponoval spíše bajonetovým či nasouvacím (než šroubovacím) systémem uchycení lahve. Všechny systémy si nyní popíšeme podrobněji.

  • Šroubovací systém – jde o klasický způsob uchycení, který je stále velmi hojný. Lahev na tělo přístroje jednoduše pomocí závitu našroubujete a po dokončení sycení opět odšroubujete. Celý proces je ale zdlouhavější než u zbývajících možností.
  • Bajonetový systém – někdy se tento systém označuje také jako Click and Fix. Lahev v místě spoje jednoduše otočíte, a jakmile uslyšíte cvaknutí, je připravena pro výrobu sody.
  • Rychloupínací systém – jde o nejjednodušší způsob uchycení. Lahev stačí jednoduše nasunout na určené místo, přičemž dojde k jejímu automatickému uchycení, a po dokončení sycení ji lze mírným tlakem zase vytáhnout (bez otáčení nebo šroubování).
  • Vložení lahve do nádoby – u těchto systémů se lahev vkládá do speciální nerezové nádoby, která je součástí výrobníku sody. Vrchní část se poté nasune dolů a zajistí se páčkou, lahev je přitom skryta uvnitř výrobníku, čímž je kromě jiného zajištěna také vaše bezpečnost při sycení.
  • Samostatně stojící lahev – jde o samostatnou sifónovou lahev, na kterou se šroubuje bombička.

Typ bombičky

Naprosto zásadní roli při výrobě perlivého nápoje hraje oxid uhličitý. Pro výrobníky sody se proto vyrábí tzv. bombičky, v nichž je tento plyn uložen. Tyto bombičky můžeme rozdělit na dva základní typy: jednorázové a vyměnitelné. Jednorázové bombičky – tento typ se nachází především u tradičních výrobníků sody typu samostatné sifónové lahve. Typický je menší objem CO2 (zhruba na 1 litr sodovky). Vyměnitelné bombičky – jsou součástí většiny moderních sodovkovačů. Jejich velkou výhodou je možnost doplnění plynu, není tedy potřeba kupovat nové bombičky. Mívají také výrazně větší objem (až na 135 litrů nápoje).

Objem bombičky

Vždy doporučujeme volit co největší bombičku (zásobník na oxid uhličitý). Vydrží vám proto déle a nebudete ji muset tak často doplňovat nebo měnit, výhodou je samozřejmě také nižší cena. Daná bombička ale musí být samozřejmě vždy určena pro daný typ výrobníku. Objem bombičky se uvádí v počtu litrů vody, kterou je možné nasytit a pohybuje se od 1 litru (jednorázové bombičky) až po více než 135 litrů (vyměnitelný zásobník). Pro běžné domácí použití postačí bombička o objemu zhruba 70–90 litrů. Bohužel většina bombiček, které se dodávají jako součástí výrobníku v balení, bývá často poloprázdná, za což může nevhodný uzávěr, přes který při skladování oxid uhličitý postupně uniká.

Intenzita sycení

Intenzita perlivosti neboli sycení laicky řečeno znamená, kolik bublinek ve vodě bude. U nejlevnějších přístrojů se lze obvykle setkat pouze se dvěma stupni, u ostatních pak zpravidla se třemi stupni intenzity sycení (jemně, středně, silně perlivá voda). U mechanických modelů volíte perlivost variabilně pomocí vícenásobného stisknutí hlavního tlačítka či jeho podržení (počet stisků nebo délka stisku většinou odpovídá intenzitě sycení), u automatických sodovkovačů se množství bublinek volí pomocí tlačítka nebo tlačítek.

Design

Vzhledem k tomu, že výrobník sody patří mezi spotřebiče, které obvykle stojí na kuchyňské lince, tedy na očích, vyplatí se věnovat pozornost také výběru líbivého vzhledu. Nabídka je přitom opravdu široká. Vybírat můžete mezi nejrůznějšími tvary i barvami (kromě klasické černé nebo bílé se můžete setkat například i s růžovou), striktně moderním vzhledem nebo retro designem výrobníků sody. Například SodaStream často nabízí každý model v několika barevných provedeních.

Funkce

U mnoha moderních výrobníků sody lze najít i některé přidružené funkce nebo praktické ovládací prvky. Mezi uživatelsky nejoblíbenější patří:

  • intenzita sycení,
  • přetlakový ventil,
  • automatický odvod vody,
  • displej.

Intenzita sycení – o možnosti zvolit si míru perlivosti jsme se již několikrát zmiňovali. Tato funkce je přitom součástí většiny modelů. Přetlakový ventil – jde o ventil, který v případě nadměrného sycení automaticky upustí oxid uhličitý do vzduchu. Velké množství bublinek totiž může způsobit nebezpečné roztržení lahve. Automatický odvod vody – praktická funkce, která se postará o odvod přebytečné perlivé vody v lahvi při procesu sycení. Displej – spíše výjimečně jsou některé výrobníky sody (náležející do kategorie digitálních) opatřeny také displejem, na němž se zobrazují důležité hodnoty (např. aktuální stav nasycení vody).

Příslušenství

Mnoho výrobců ke svým výrobníkům sody nabízí také dodatečné příslušenství, které je buď přímo součástí balení (prodává se tedy jako celá sada), nebo je lze zakoupit dodatečně. Výrobci občas nabízejí také celé komplety, které obsahují řadu doplňků za výhodnou cenu. Mezi základní příslušenství patří:

  • náhradní lahve,
  • bombičky,
  • sirupy,
  • uzávěry s těsněním.
  • Náhradní lahve – ke každému výrobníku sody je možné dokoupit také náhradní díly, tedy zpravidla lahev, která se používá k sycení. Často je na výběr z plastové nebo skleněné varianty nebo z lahví s různým objemem.
  • Bombičky – přestože většina bombiček je v současné době vyměnitelných, lze zakoupit také bombičku náhradní (opět s různým objemem). Náhradní bombičku využijete, pokud vám ta stávající dojde zrovna ve chvíli, kdy ji není možné doplnit.
  • Sirupy – mnoho uživatelů dává přednost ochucené perlivé vodě. K výrobníkům sody je proto možné zakoupit celou řadu sirupů s nejrůznějšími příchutěmi (od ovocných chutí, mezi něž patří zejména citron, jahoda nebo pomeranč, přes oblíbenou příchuť coly, až po tonic, energetický nápoj nebo zelený čaj). Sirupy je samozřejmě možné zakoupit v různém objemu (obvykle od 375 do 750 ml, zhruba 500 ml přitom vystačí na asi 12 litrů nápoje).
  • Uzávěry s těsněním – některé lahve, v nichž dochází k sycení vody, jsou vybaveny uzávěrem s integrovaným těsněním, díky němuž po uzavření nedochází k úniku oxidu uhličitého. Voda si tak zachová perlivost mnohem déle a lahev je možné vzít s sebou třeba na výlet.

Kde a jak doplnit CO2 do bombičky

Vyměnitelné bombičky jsou vyrobeny tak, aby je bylo možné v případě potřeby oxidem uhličitým kdykoli znovu naplnit. Většina z nich vystačí na přípravu zhruba 80 litrů syceného nápoje. V případě, že bombička dojde, jednoduše ji vyšroubujte a zaneste do nejbližší prodejny specializující se na prodej výrobníků sody, využít můžete ale také specializované on-line prodejny, do nichž zašlete prázdnou bombičku a necháte si ji naplnit.

Nezapomínejte na bezpečnost

Ačkoli se to může zdát nečekané, při práci s výrobníkem sody je potřeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, přeci jen manipulujete s lahví pod tlakem. Vždy si proto ověřte, že oxid uhličitý z lahve neuniká a že výrobník je v perfektním stavu. Lahev, v níž dochází k sycení, by měla být velmi odolná, neporušená, a pokud jde o lahev ze skla, při procesu sycení by měla být chráněna kovovou nádobou, do níž se uzavře. Rozhodně doporučujeme vybírat sodovkovače vybavené přetlakovým bezpečnostním ventilem, který v případě nadměrného sycení automaticky upustí přebytečný oxid uhličitý, čímž zabrání případné explozi lahve.

Cenové relace

Většinu výrobníků sody na trhu pořídíte za cenu, která se pohybuje od 1 000 do zhruba 2 000 korun, v jejím rámci je zpravidla zahrnuta také bombička. Na českém (ale i celosvětovém) trhu se přitom setkáte zejména s výrobky značky SodaStream. Méně často můžete narazit i na výrobníky sody Kayser, Limo Bar, LISS, Sifos, Orion, Imetec, Tescoma nebo Oasis. Při pořizování domácího sodovkovače je dobré myslet také na dodatečné náklady, které se týkají zejména doplňování bombiček. Naplnění oxidem uhličitým vyjde zhruba na 200 Kč (samozřejmě podle objemu), novou bombičku pořídíte za cca 700 Kč. Doplňkové sirupy pak zakoupíte zhruba za 70 až 150 Kč za 500 ml. Pro snazší přehlednost jsme vydělili tři základní cenové hladiny:

  • do 1 500 Kč,
  • od 1 500 Kč do 3 000 Kč,
  • nad 3 000 Kč.

Levné výrobníky sody

I cena těch nejlevnějších výrobníků sody se zpravidla nepohybuje pod hranicí 1 000 korun. Cenové rozpětí od 1 000 do 1 500 korun ale již nabízí slušný výběr řady přístrojů, které jsou jak cenově přijatelné, tak i zcela dostačující pro běžné a nenáročné uživatele. Mnohdy ale musíte počítat s nižší kvalitou zpracování a slabším designovým provedením (nemusí to ale být pravidlem). Výrobu domácí sodovky ale tyto přístroje bez problémů zvládnou.

Kvalitní výrobníky sody

Ve střední cenové relaci od 1 500 Kč do 3 000 Kč si nejspíš vyberou všichni náročnější zákazníci. Výběr je přitom opravdu široký. Potěší vyšší kvalita zpracování i líbivější design. Velmi častou jde také o přístroje, jež jsou vybaveny řadou doplňků i bezpečnostních prvků.

Top výrobníky sody

V nej kategorii, která začíná zhruba na 3 000 korunách, si vyberou všichni nároční uživatelé, nachází se zde totiž nejkvalitnější výrobníky sody, které nabízí řadu funkcí a luxusní design. Cena profesionálních výrobníků sody určených do náročných provozů se ale může vyšplhat až k 70 000 Kč.

Tipy na závěr

  1. Pokud patříte mezi milovníky ochucených sodovek, dochucení provádějte vždy až po dokončení sycení. V žádném případě nedochucujte vodu, která je teprve určena k sycení, výrobníky totiž nejsou pro tento postup uzpůsobeny a velmi pravděpodobně by došlo k vypěnění lahve a poškození přístroje. Výjimku představují některá dražší zařízení, jež umožňují naperlit i jiné nápoje, případně přidat sirup před sycením. Pokud proto po novém spotřebiči požadujete i tuto funkci, vybírejte modely, u nichž je výslovně uvedena.
  2. Pokud si stále nejste s výběrem toho nejlepšího výrobníku sody jisti, doporučujeme projít také uživatelské recenze jednotlivých přístrojů, diskuze a případně si přečíst také výsledky nezávislých spotřebitelských testů.
  3. Ne vždy se musí nákup sodovkovače prodražit. Pokud chcete ušetřit a pořídit si domácí výrobník sody levně, zaměřte se na nejrůznější akce, výprodeje, případně i zboží v bazarech, kde lze často sehnat kvalitní přístroj za přijatelnou cenu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 28 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo