Jak vybrat zahradní traktor + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Zahradní traktor je ideální volbou pro všechny, jejichž zahrada čítá více jak 1 500 m2. S klasickou sekačkou byste se nachodili nejen za ní, ale také při vysypávání sběrného koše třeba na kompost. Při výběru vhodného zahradního traktoru zvažte především to, jak velkou zahradu máte, jakým typem terénu je a to, zda budete chtít traktor používat multifunkčně.

Recenze zahradních traktorů

Recenzované modely většinou spadají do první a druhé cenové kategorie, což znamená, že je využijete na domácí sekání, nikoliv pro profesionální každodenní používání. Traktory jsou osazeny hydrostatickou převodovkou, ale liší se výkonem, který má podstatný vliv na zvládání terénu. Některé modely z nižší cenové kategorie překvapí plovoucím šasi, u drahých modelů, u kterých bychom tuto vychytávku očekávali, ji však nemají. Podívejte se, jak dopadly v provozu u těch nejpovolanějších, tedy zahrádkářů.

Stiga Estate 3084 H

Objem motoru344 ccm
Výkon motoru5,8 kW
Počet válců motoru1
Typ převodovkyhydrostatická
Šířka žacího ústrojí84 cm
Antiskalpovací kolečkaano
Počet nožů2
Sběrný košano
Objem sběrného koše240 l
Vyprázdnění sběrného košemanuální
Mulčovací záslepka součástíano
Hmotnost168 kg
Délka x šířka x výška v cm233,8 x 88 x 110

Stiga Estate 3084 H patří k zahradním traktůrkům renomovaného výrobce, takže se můžete spolehnout na celkovou kvalitu stroje. Je vhodný pro údržbu zahrad s rozlohou do 3 500 cm2.

Traktůrek je vhodný k udržování spíše rovných travnatých ploch, jelikož má náhon pouze na zadní kola a nemá závěsný žací mechanismus, který by kopíroval nerovný terén. Žací systém je vybaven dvěma noži a dvěma antiskalpovacími kolečky, takže poměrně bezpečně překonáte i menší nerovnosti pozemku aniž byste se museli bát o poškození nožů. S traktorem se nepouštějte do sečení svahů v úhlu větším než 15°.

Výšku sečení je možné si nastavit do 7 pozic v rozpětí od 25 mm do 80 mm. Výška sečení se nastavuje manuálně pákou. Traktor zvládne posekat trávu do výšky 25 cm, čím vyšší bude, tím více se bude ucpávat komín. Rozměr výhozového tunelu je 19 x 17 cm. Manuální je také vyklopení plného sběrného koše, jehož objem činí 240 l. Manuální ovládání je v této cenové kategorii zcela na místě, ale připravte se na to, že dámám dá zabrat. Motor je jednoválcový a není mazaný tlakově, ale rozstřikem.

Z hlediska uživatelského komfortu vás jistě potěší, že spojka je hydraulická, takže je řízení traktoru skutečně snadné. Pedál stačí jen sešlápnout a jedete buď rychleji, nebo pomaleji. Při couvání je potřeba držet tlačítko, ale i při couvání traktor seká. Pro začátek sečení stačí stisknout elektrické tlačítko. Spolu s traktůrkem obdržíte mulčovací vložku, takže můžete střídat sekání do sběrného koše s mulčováním, které by se mělo provádět několikrát do roka. Do trávníku se tak dostanou všechny potřebné živiny.

LED světlomety s velkou zářivostí vám umožní pozemek sekat i za zhoršených světelných podmínek. Součástí balení je kromě sady pro mulčování také nabíječka baterií a závěsné zařízení, tedy sběrný koš.

Klasické nože trávu kosí poměrně nadrobno, takže spousta uživatelů nezaměňuje klasické a mulčovací nože. Díky tomu ušetříte čas, který byste jinak museli věnovat výměně nožů. Kabel svíčky by to chtělo obalit tepelnou ochrannou, protože leží na žebru výfukového tlumiče a mohlo by postupně dojít k přepálení.

 • hydraulická spojka
 • součástí je mulčovací záslepka
 • mazání vstřikování
Zjistit cenu

Riwall PRO RLT 92 H

Objem motoru439 ccm
Výkon motoru8,5 kW
Počet válců motoru1
Typ převodovkyhydrostatická
Šířka žacího ústrojí92 cm
Antiskalpovací kolečkaano
Počet nožů2
Sběrný košano
Objem sběrného koše240 l
Vyprázdnění sběrného košemanuální
Mulčovací záslepka součástíne
Hmotnost195 kg
Délka x šířka x výška v cm225 x 95 x 103

Výrobce uvádí, že zahradní traktor Riwall je vhodný pro sečení menších pozemků do 5 000 m2. Z hlediska šířky žacího ústrojí bychom ho doporučovali spíše na menší pozemky do 3 000 m2, práce vám půjde rychleji.

Traktor je osazen jednoválcovým motorem, který však má tlakové mazání a volně posazené šasi se dvěma noži, takže by měl zvládnout posekat i mírně nerovný terén. Vzhledem k výkonu motoru však nedoporučujeme jízdu na hrbolatém pozemku s většími kopci. Výšku sečení je možné regulovat v 5 polohách v rozsahu od 30 mm do 95 mm.

Z hlediska uživatelského komfortu vás jistě potěší, že převodovka je hydrostatická, takže si rychlost regulujete pouhým sešlápnutím pedálu. Z hlediska manévrovatelnosti budete spokojeni se systémem naklápění kol do strany při změně směru. Nedochází tak k poškozování trávníku. O kvalitě traktoru vás může přesvědčit i konstrukce stroje, pro jejichž výrobu byla použita ocel. Rám i karoserie jsou tedy vyrobeny z oceli.

Vyklápění koše je pohodlné a zvládnete ho z místa řidiče. S traktorem můžete nejen sekat a sbírat do koše, ale také mulčovat nebo trávu vyhazovat dozadu. V obou případech je to možné pouze s příslušenstvím, které je však potřeba si přikoupit zvlášť. To nás poměrně nemile překvapilo, protože mulčovací příslušenství může být již základní výbavou traktoru. K traktoru je možné připevnit i násady na zimní úklid. Problém uživatelé zaznamenali s manipulací s košem (špatně se nasazuje i sundává).

 • závěsné šasi
 • antiskalpovací kolečka
 • světlomety
 • hydrostatická převodovka
 • manipulace s košem
 • mulčovací příslušenství je potřeba si přikoupit zvlášť
Zjistit cenu

SOLO by AL-KO T 13-93.7 HD

Objem motoru344 ccm
Výkon motoru6,3 kW
Počet válců motoru1
Typ převodovkyhydrostatická
Šířka žacího ústrojí93 cm
Antiskalpovací kolečkaano
Počet nožů2
Sběrný košano
Objem sběrného koše220 l
Vyprázdnění sběrného košemanuální
Mulčovací záslepka součástíne
Hmotnost219 kg
Délka x šířka x výška v cm193,5 x 115 x 98

Menší zahradní traktor Solo by Al-KO T 13-93.7 HD je vhodný k sečení spíše rovných trávníků, ale díky silnému motoru, který má zhruba 13 HP – koní zvládne i sečení do 20° stupňových kopců. Šířka žacího ústrojí ho předurčuje pro úpravu travnatých ploch o rozloze do 4 000 m2.

Při výběru tohoto traktoru nesáhnete vedle. Vývoj probíhá v Německu, výroba v Rakousku. Rám je trubkový a ocelový, což zajišťuje dlouhou životnost a dobrou odolnost. Výšku sečení je možné nastavit v rozsahu 30-90 mm. Nastavení pracovní výšky se provádí centrálně v 7 polohách. Šasi je opatřeno dvěma noži a dvěma antiskalpovacími kolečky. Je trochu škoda, že šasi není pohyblivé, takže je dobrého jeho výšku upravit podle terénu, který budete séci.

Ovládání je uživatelsky maximálně komfortní. Spuštění sekacího ústrojí se provádí elektronicky pomocí tlačítka nacházejícího se vedle sedačky řidiče. Díky hydrostatické spojce rychlost ovládáte pouze tlakem stisknutí pedálu. Při couvání stačí nohu z předního pedálu přesunout na pedál zadní. Zadní pedál je oproti předchozím modelům snížený, takže je změna směru sečení maximálně komfortní. Sekat můžete i při couvání. Levá strana traktoru je opatřena brzdou.

Vyhazovací tunel a žací ústrojí je univerzální a hodí se jak pro traktory se 13 HP, tak pro traktory se 16 či 20 HP. Vyhazovací tunel je snadno průchozí, takže by nemělo docházet k jeho ucpávání. Koš o objemu 220 l disponuje čidlem pro naplnění, takže v případě, že se koš naplní do té míry, že by tráva mohla začít z komína vypadávat zpět, uslyšíte zvukový signál. Vysypávání je manuální pomocí páky nacházející se vedle sedadla řidiče.

Nožové šasi je možné snadno demontovat, takže traktůrek využijete celoročně, což znamená i v zimě. Do přední části je možné namontovat sněžnou radlici. Kromě sekání s traktorem můžete i mulčovat, nebo k němu připojit vozík, válec a podobně. Veškeré vybavení, včetně mulčovací záslepky si však musíte přikoupit zvlášť. Malou drobností, která uživatelům schází, je chybějící kompletní přední osvětlení.

 • výroba v Rakousku
 • kvalitní materiály
 • zvládne i kopce se sklonem 20°
 • výkonný motor
 • čidlo pro naplnění koše
 • přední osvětlení
 • nutnost dokoupení mulčovací záslepky
Zjistit cenu

Seco Group Challenge AJ 92-16

Objem motoru656 ccm
Výkon motoru15 kW
Počet válců motoru2
Typ převodovkyhydrostatická
Šířka žacího ústrojí92 cm
Antiskalpovací kolečkane
Počet nožů2
Sběrný košano
Objem sběrného koše300 l
Vyprázdnění sběrného košemanuální
Mulčovací záslepka součástíne
Hmotnost230 kg
Délka x šířka x výška v cm248 x 95 112

Seco Group Challenge AJ 92-16 je zahradní traktor české značky. Vyznačuje se především vysokým výkonem dvouválcového motoru, takže mu nedělá problém překonat ani kopce s náklonem 15°. Motor se navíc maže tlakově, což je zejména při jízdě na kopcích důležité.

Šasi není volně zavěšené a ani nemá antiskalpovací kolečka, což je škoda a u traktoru za tak vysokou pořizovací cenu bychom je čekali. Žací šasi je možné nastavit do 6 výšek. Rádi bychom upozornili na to, že při poloze na první výšku je nejlepší sekat jen skutečně rovné plochy, jinak může dojít ke skalpování trávníku. Výšku sečení je možné regulovat od 30 mm do 90 mm.

Jízda na traktoru je díky hydrostatické převodovce snadná. Rychlost se reguluje intenzitou sešlápnutí pedálu. Pedál pro couvání by mohl být vyřešený o něco lépe. Uživatelé uvádí, že se komín pro výhoz trávy sem tam ucpe.

Obrovský 300 l koš se vysypává manuálně pomocí páky. U takto velkého objemu by nebylo na škodu, kdyby šlo koš vyklopit automaticky. Zejména pro ženy může být tento úkon obtížný. Traktor má robustní litinovou nápravu a kuličková ložiska v předních kolech.

Traktor využijte celoročně, po dokoupení příslušenství je možné v zimě sníh odklízet radlicí. Trochu nemile nás překvapilo, že součástí traktoru není mulčovací záslepka, kterou bychom v této cenové kategorii čekali jako základ vybavení.

 • česká značka
 • kvalitní komponenty
 • velký objem koše
 • výkonný motor
 • mulčovací záslepku je potřeba přikoupit zvlášť
 • nepohyblivé šasi bez koleček
Zjistit cenu

Weibang WB 76E

Objem motoru-
Výkon motoru3 x 0,8 W
Počet válců motoru-
Typ převodovkyhydrostatická
Šířka žacího ústrojí77 cm
Antiskalpovací kolečkaano
Počet nožů2
Sběrný košne
Objem sběrného koše-
Vyprázdnění sběrného koše-
Mulčovací záslepka součástíne
Hmotnost178 kg
Délka x šířka x výška v cm140 x 99 x 102

Jako zástupce menšího zahradního rideru jsme vybrali Weibang WB 76E. Není to tedy klasický zahradní traktor, který zvládne spoustu dalších činností a můžete za něho připojit například vozík, nicméně i tak umí být velkým pomocníkem.

Jeho největší výhoda oproti konkurenci spočívá v ekologickém přístupu. Rider je totiž akumulátorový. Pro jeho provoz tedy nebudete potřebovat benzín, ale vystačíte si s dobíjecí baterií o kapacitě 24 AH. Jedná se o bezúdržbovou gelovou baterii o celkovém napětí 72 V. Umí držet traktor v provozu celých 110 minut, přičemž doba nabíjení činí 6 hodin.

Takové řešení samozřejmě nemusí vyhovovat všem, jelikož práce na zahradě někdy trvají déle, a nabízí se tak řešení v podobě další baterie. Doba odpovídá zpracování plochy o výměře zhruba 2 000 m². Pokud tedy vlastníte zahradu větší, nebude tento výrobek ideální. Nicméně velmi oceňujeme snahu o ochranu přírody, která by měla být vlastní každému zahrádkáři či zemědělci. Díky aku řešení neprodukujete žádné emise a motor je navíc poměrně tichý.

Traktůrek se dále může pochlubit antiskalpovacími kolečky, které při sekání a mulčování zabrání ničení trávníku na nerovné ploše. Jeho žací ústrojí nepatří k nejširším, s rozměry 77 cm se hodí spíše na menší zahradu.

Jako každý rider, ani model od Weibangu nemá ve výbavě koš na trávu. Posekané traviny zůstávají ležet na zemi v podobě mulče. O sekání se stará dvojice ostrých sekacích nožů, které jsou společně s motorem ukryté ve střední spodní části přístroje. Při sekání můžete volit z 8 různých výškových úrovní, a přizpůsobit si ho tak maximálně dle svých preferencí.

Stroj je vybavený automatickou hydrostatickou převodovkou a ovládá se pomocí dvou pedálů. Nemusíte se tedy zdržovat neustálým zastavováním a rozjížděním. Co se konstrukce týká, přední náprava je klasicky kovová, ale podvozek a žací ústrojí je vyrobeno z kvalitní oceli, která slibuje dlouhou životnost. Pokud by přece jen bylo potřeba něco na traktoru opravit, můžete ho jednoduše převrátit a postavit na speciální zadní patky. To se hodí nejen pro servisování, ale i pro snadné čištění nebo praktické uskladnění v zahradním domku či sklepě.

Co nepotěší je absence českého návodu. Chytrý uživatel si však jistě se strojem poradí. Nevýhodou je chybějící mulčovací záslepka, kterou budete muset pořídit zvlášť. Jinak je ale traktůrek kvalitním strojem, což podporuje i značka Weibang, která je belgickým specialistou na zahradní techniku.

 • ekologické řešení napájení
 • kvalitní zpracování a konstrukce
 • možnost postavení na zadní patky pro snadnější opravy a čištění
 • 2hodinový provoz baterie nemusí stačit
 • chybí český návod
Zjistit cenu

Základní dělení: zahradní traktory a ridery

Před samotným výběrem byste měli vědět, že jsou na trhu dva typy traktorů.


 

Ridery

Jedná se spíše o jednoúčelový stroj, který trávu seká a mulčuje. Nemá koš, takže tráva za ním zůstává na zemi ve formě mulče. Ridery mají motory pod sedačkou na rozdíl od traktoru, který jej má pod kapotou. Žací ústrojí může být instalováno buď do střední spodní části, v případě front moweru do přední části. Ridery disponují kloubovým řízením. Právě tento typ traktůrku je nejvhodnější do členitého terénu plného stromů a keřů, kterým je potřeba se vyhnout.

 • dobrá manévrovatelnou
 • dosah žacího ústrojí
 • nesbírá do koše

Zahradní traktor

Zahradní traktor poznáte tak, že disponuje košem, motorem schovaným pod kapotou a žacím ústrojím zavěšeným v prostřední části pod traktorem. Oproti rideru se nedostane do všech možných zákoutí, ale díky příslušenství k zahradním traktorům je možné jej využívat celoročně.

 • multifunkční využití
 • nevhodný do členitějšího terénu

Parametry, které při výběru zohledněte

Při rozhodování hraje důležitou roli povaha terénu. Je vaše zahrada spíše rovná nebo je kopcovitá se svahy? Podle toho budete vybírat sílu traktoru. Pojďme další parametry prozkoumat zblízka.

Velikost a povaha zahrady

S velikostí plochy, již se chystáte sekat, se pojí šířka záběru stroje. Zjednodušeně můžeme říct, že čím širší šířku záběru vyberete, tím rychleji bude zahrada posekaná.

 • Záběr okolo 60 cm je vhodný pro pozemky do 500 m2.
 • Záběr v rozmezí 60-90 cm je vhodný na sečení ploch o rozloze do 3 000 m2.
 • Záběr dosahující 90-100 cm se hodí na sečení zahrad s rozlohou 4 000 m2.
 • Nejširší záběr 100-122 cm oceníte na velkých zahradách, jejichž velikost dosahuje 5 000 m2 a více.

Na menších plochách si vystačíte s jednonožovým žacím ústrojím, pro rozlehlejší pozemky je lepší zvolit zahradní traktor s žacím ústrojím čítajícím dva až tři žací nože. Jeden nůž mají zejména ridery s šířkou okolo 70 cm. Jakmile narazíte na nůž s metrovou délkou, dejte od něj raději ruce pryč. Takový nůž má velkou obvodovou rychlost, takže stačí malý úder, aby se poškodil.

Víte, že: Pro menší zahrady do 1 000 m2 se hodí spíše zahradní rider nebo jednonožový zahradní traktor.

Pod pojmem povaha zahrady si představte její terén. Je spíše rovný nebo kopcovitý? V případě, že je vaše zahrada spíše rovná, bude vám stačit traktor s pohonem pouze zadních kol, v případě že je pozemek spíše kopcovitý, sáhněte po zahradním traktoru 4×4. To znamená, že má pohon na přední i zadní nápravu. Traktory vybavené uzávěrkou diferenciálu mají přenos hnací síly rovnoměrně rozložený na pravé i levé kolo, což využijete zejména při prudkém stoupání.

Nezapomeňte: Zahradní traktor se nehodí na sečení přerostlé trávy. S traktorem byste měli séct trávu do maximální výšky 25 cm.

Převodovka a motor

Motory jednoválcové a dvouválcové

Motory se do zahradního traktoru montují buď jednoválcové, nebo dvouválcové. Záleží na tom, jak silný motor potřebujete.

Malé zahradní traktory, které jsou předurčeny především pro sekání trávy, disponují většinou jednoválcem o výkonu 11 HP (koňských sil), jenž postačí na pohánění jednoho žacího nože.

Nejlepší a velké zahradní traktory s velkou šířkou záběru jsou opatřeny dvouválcem, kterým musí utáhnout vícenožovou žací nápravu a náhon na 4×4. Tato technika může mít výkon až 28 HP. Dvouválcové motory jsou vybaveny tzv. tlakovým mazáním, které je nutné především v kopcovitých terénech. Běžný mazací systém není pro takový typ terénu vhodný. Mohlo by kvůli němu dojít k zadření motoru, což je finančně náročné na opravy.

Při výběru motoru se dívejte na značku. Zde platí, že pokud vsadíte na léty prověřeného výrobce, zpravidla nesáhnete vedle. Velkým obloukem se vyhněte „no name“ značkám, které sice lákají na nízkou pořizovací cenu, ale ve výsledku mohou nadělat pěknou finanční paseku.

Převodovka hydrostatická a manuální

Převodovka výrazně ovlivňuje ovládání stroje. Chcete si užít plynulou jízdu nebo při každém řazení zastavovat?

U manuální převodovky je nutné každý stupeň rychlosti zařadit ručně. Kromě toho musíte vždy zastavit a rozjet se až na zařazený stupeň. V případě vyšších rychlostních stupňů ztrácíte na přenášeném výkonu, což rozhodně nechcete třeba v případě, že za zahradním traktorem táhnete plně naložený vozík. Na rozjezd totiž potřebujete sílu, ale během jízdy by se zase hodila rychlost.

Hydrostatická převodovka je plně automatická. Pro ovládání stačí jen dva pedály. Jeden pro jízdu vpřed a druhý pro jízdu vzad. Rychlost ovlivní to, jak silně sestoupnete pedál plynu. Hydrostatická převodovka funguje na čerpadle, jež čerpá kapalinu do hydromotoru. Ten přes diferenciál otáčí pojezdovými koly. U hydrostatické převodovky si sice připlatíte, ale komfortu, kterého díky ní dosáhnete nelze vyčíslit penězi.

Setkat se můžete i s mezistupněm těchto převodovek, který se označuje jako variátor. Při tomto typu převodovky řadíte jen mezi jízdou dopředu a dozadu. Pro zrychlení se využívá intenzivnější sešlápnutí pedálu jako u hydrostatické převodovky nebo páka.

Konstrukce

Kvalita konstrukce odpovídá ceně. Levnější traktory jsou vyrobeny pouze z plechu tvarovaného do písmene L. Na něm je uchyceno další vybavení a části stroje. Dražší stroje mají konstrukci robustnější, kterou tvoří z profilů svařovaný rám. Tyto traktory mají delší životnost a jsou odolnější.

Náprava u nejlevnějších sekacích zahradních traktorů bude pravděpodobně vyrobena z plechu a řídicí tyč bude opatřena centrálním šroubem. Traktory spadající do vyšších cenových relací mají nápravu z ocele či slitiny a řídicí tyč s kulovými čepy.

Pokud máte rovný terén, traktorem budete jen sekat a nebudete jej využívat v kombinaci s dalšími doplňky, vystačíte si s jednodušší konstrukcí.

U parametru konstrukce zohledněte také to, zda je žací systém závěsný a opatřen antiskalpovacími kolečky. Zahradní traktůrek je poměrně dlouhý stroj, který nedokáže tak dobře kopírovat terén, jako třeba zahradní sekačka nebo robotická sekačka. Problém může nastat ve chvíli, kdy přejíždí kopeček nebo muldu. Při přejezdu totiž nože useknou spolu s trávou i část hlíny. Proto, pokud není vaše zahrada rovná, volte žací systém s kolečky, jež vám nedokonalosti terénu pomohou překonat, bez toho aniž byste si zničili nože a trávník.

Nože by měly být uspořádány tak, aby co nejlépe odhazovaly trávu. Lepší stroje mají synchronizované nože, což vede k lepšímu vytváření podtlaku, takže se tráva lépe dostává do koše. Jednodušším, ale méně účinným řešením jsou nože nesynchronizované, což znamená, že jeden z nich je předsunutý. Kvůli tomu však může docházet k neposečeným místům, protože se nože tolik nepřekrývají.

Výbava a funkce navíc

Funkce traktoru zahrnují především to, jak umí se sečenou trávou nakládat. Nejlepší zahradní traktory mohou trávu mulčovat, odhazovat do boku nebo dozadu či sbírat do koše. Některé funkce je možné využít jen tehdy, koupíte-li pro ně potřebné doplňky (mulčovací vložka do zadního výhozového komína nebo deflektor, jenž se umisťuje na místo koše a usměrňuje vyhazovanou trávu).

Do základní výbavy u některých traktorů patří mulčovací záslepka a speciální nože. Mulčování byste měli s klasickým sekáním pravidelně střídat. Pokud byste pouze mulčovali, došlo by k nárůstu vlhkosti, zakyselení a zmechovatění trávníku, což je na jaře živná půda pro plíseň sněžnou.

Šířka a tvar výhozového komína

Při výběru se zaměřte na šířku a tvar výhozového komína. Aby se tráva do koše snadno dostala, je potřeba, aby byl komín co nejširší. V případě, že bude komín úzký a bude mít různé lomy, tráva se v něm bude zachytávat a vy budete muset po každém ucpání trávu z komína ručně vyndavat, což vás bude zbytečně zdržovat od práce. Při tomto úkonu je pro snazší přístup mnohdy nutné traktor otočit na bok, což není zrovna hračka. Na pomoc je potřeba si vzít hydraulický zvedák na zahradní traktor. Těmto komplikacím předejdete, pokud si vyberete správný tvar a šířku komína.

Objem sběrného koše

Sběrací koš by měl mít co největší objem. Pro rider je dostačující zhruba 150 l, traktor a front mower by měl mít koš s objemem nejméně 200 l.

Elektromagnetický spouštěč

Toto tlačítko slouží ke spuštění žacího ústrojí. Tento způsob ovládání je velice jednoduchý a pro uživatele příjemný. Není jím však vybaven každý stroj. Zejména ty levnější disponují pákou, která však při spouštění a vypínání klade nemalý odpor.

Další funkce

Mezi další funkce, které vám usnadní práci s traktorem, se řadí třeba elektrické nebo hydraulické vyklápění sběrného koše, což ocení zejména ženy. Dále se můžete setkat s tempomatem nebo vybavením, kterým disponují i velké traktory. V tomto případě se však bavíme o drahých kouscích. Některé traktůrky disponují palubním počítačem, který hlídá provozní kapaliny, ale také může disponovat funkcí Paměť, díky které si pamatuje, jak vysoko se má sekat a podle toho nastaví žací ústrojí.

Dobrá rada: Funkce a vybavení se odvíjí od pořizovací ceny zahradního traktoru. Proto je dobré si předem stanovit, kolik chcete do koupě investovat.

Příslušenství k zahradním traktorům

Podle výkonu traktoru je možné si přikoupit ještě další příslušenství, díky kterému budete moci tohoto pomocníka využívat téměř celoročně.

Mezi nejoblíbenější vybavení patří vozík, na němž můžete vozit bedny s ovocem či dříví.  Kromě toho můžete k zahradnímu traktoru připojit i radlici na sníh, v tomto případě však budete potřebovat traktor s vysokým výkonem. Často používaný je také válec za zahradní traktor, který slouží k obhospodařování pole nebo nástavce pro provzdušňování, vertikutaci či odstraňování mechu z trávníku. Mezi méně časté nástavce za zahradní traktor, patří zejména postřikovač.

Náhradní díly a servis zahradního traktoru

Při výběru zahradního traktoru si zjistěte, jak snadno se dají sehnat náhradní díly a zda je v naší zemi dostatečná síť servisů pro údržbu a opravy. Někteří prodejci nabízejí pravidelný servis a zaškolení s nově zakoupeným výrobkem, což je rozhodně plus. Pokud nepatříte mezi zdatné mechaniky, jistě oceníte, když vám prodejce traktor přiveze již zkompletovaný.

Kvalitní a zkušený prodejce se pozná také podle toho, že vám zahradní traktor předvede v akci, případně vás nechá si ho vyzkoušet na vlastní kůži.

Na předchozích řádcích jsme si představili základní parametry výběru, nezapomeňte se však zaměřit také na celkovou kvalitu výrobku. V současné době můžete často narazit na cenově výhodné nabídky dobře vypadajících a vybavených traktorů ovšem neznámých značek. To, co ušetříte na pořizovací ceně, však jistě brzy investujete do oprav. Proto bychom doporučovali sáhnout raději po známé značce, za kterou si sice připlatíte, ale získáte kvalitní výrobek, jenž vám bude sloužit dlouhá léta.

Údržba zahradního traktoru

Obecně byste údržbu zahradní techniky měli provádět nejméně 3x do roka.

 1. První údržba slouží jako příprava na sezonu a zahrnuje výměnu filtrů, oleje, svíček a zkrátka zprovoznění po zimní pauze.
 2. Druhá údržba se provádí během sezony. Zaměřuje se zejména na to, aby ostré pracovní nástroje byly skutečně ostré, čistí a vyměňuje se filtr a promazávají se pohyblivé části, jež to vyžadují.
 3. Třetí údržba se provádí po skončení sezony, kdy je potřeba stroj důkladně očistit a dobře se postarat o palivovou nádrž. Někteří odborníci tvrdí, že by palivo v nádrži mělo být doplněno až po okraj, jiní tvrdí, že je potřeba nádrž vyprázdnit. Optimálním řešením je v nádrži ponechat trochu paliva tak, aby se karburátor nepoškodil vysycháním. Na jaře pak tento zbytek vylijte.

Srovnání cen zahradních traktorů

To jak kvalitní a vybavený traktor si pořídíte, se odvíjí od ceny, kterou do něj chcete investovat. Cena tohoto stroje se může klidně pohybovat až na hranici půl milionu korun, což je však pro běžné domácí použití zbytečná investice.

Levné zahradní traktory do 50 000 Kč

Nabídka v této cenové kategorii není tak pestrá a zpravidla se jedná o stroje se základní výbavou. Ridery v této cenové relaci téměř nenajdete. Klasické traktory budou mít nejčastěji šířku záběru do 98 cm a maximální možný výkon se bude pohybovat do 17 HP. Narazit však můžete i na dvounožové šasi.

Domácí zahradní traktory od 50 000 Kč do 100 000 Kč

Tato cenová kategorie je na výběr produktů mnohem pestřejší. Šířka záběru se u traktorů bude pohybovat v rozmezí 102-105 cm a výkon bude mezi 18-21 HP. Součástí vybavení bude mulčovací hlava a žací ústrojí může mít až 3 nože.

Kvalitní zahradní traktory s cenou pohybující se od 100 000 Kč do 200 000 Kč

V této cenové relaci již narazíte na traktory s pohonem 4 x 4, takže s nimi snadno zdoláte i kopcovitý terén. Těšit se můžete na výkon kolem 23 HP a objem sběrného koše cca 350 l. Za tuto cenu je možné si pořídit i profesionální ridery.

Nejlepší zahradní traktory s cenou nad 200 000 Kč

Nad 200 000 Kč se pořizují již profesionální stroje, které jsou pro domácí použití zbytečně předimenzované a drahé. V této cenové relaci vybírejte tehdy, budete-li sekat několik hodin denně. Výkon přesahuje 25 HP, sběrný koš může mít objem až 640 l a šířka záběru se bude pohybovat mezi 118-122 cm. U traktorů najdete 4 nože a další nadstandardní výbavu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 101 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo