Jak vyčistit digestoř

Většina z nás má tendenci přehlížet určitá místa při údržbě domácnosti, a jedním z nich je i digestoř. Přestože se může zdát, že to není důležité, pravidelné čištění digestoře má svůj význam. Nejenže pomáhá udržet zařízení v dobrém stavu, ale také zajišťuje, že vzduch v naší kuchyni zůstane čistý a bez nežádoucích pachů. 

K čemu slouží digestoř?

Jak popisujeme v našem článku o výběru digestoře, slouží k odsávání zápachu a zachytávání mastnoty co vzniká při vaření. A v případě, že se nejedná o recirkulační digestoř, tak i odvádí vlhkost z místnosti. Digestoří jsou totiž dva typy:

Čištění digestoře

Na digestoři čistíte dvě části. Tou první jsou vnitřní součásti (zejména filtry) a druhou je vnější plášť digestoře.

Jakou komínovou digestoř

Jak hodnotíme?

AEG DBB5660HM
Whirlpool WHVP 62F LT SK
Gorenje WHI629EB
Mora OV 686 GBX
PHILCO PEW 296 B
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Přibližná cena (Kč)120008000400050003000
Výkon odsávání (m3/h)779650429608280
Účinnost proudění tekutin (%)30,529,920,820,89,4
Účinnost osvětlení (lux/W)2960,165,5neuvádí45
Účinnost filtrace tuků (%)7665,1 71,471,477,6
Odhadovaná roční spotřeba (kWh)5846,939,739,738
Energetická třídaAABBC
Hlučnost (dB)5565616362
Třída účinnosti proudění tekutinAACCE
Třída účinnosti osvětleníAAAAA
Třída účinnosti filtrace tukůCDDDC
Výška (cm)63,5-115,53695,5-108,593-108105,5
Šířka (cm)59,859,8666060
Hloubka (cm)5032,633,53432
Recirkulaceanoanoanoanoano
Hodnocení
celkem
88 %
85 %
76 %
76 %
65 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Jak vyčistit uhlíkový filtr do digestoře?

Jen připomenu, že uhlíkový filtr mají jen recirkulační digestoře. Slouží k tomu, aby zachytili pach z jídla. Odtahová digestoř uhlíkový filtr nepotřebuje, protože pach i se vzduchem odvede z místnosti pryč.

Uhlíkový filtr obsahuje granule nebo vlákna aktivního uhlíku. Uhlík je totiž velice efektivní při pohlcování pachů. A když ventilátor nasaje vzduch, tak ten prochází skrze uhlíkový filtr. Který pachy zachytí. Ale jen do chvíle, než dojde k jeho zaplnění. Poté jeho účinnost (množství pachů co je schopen zachytit) dramaticky klesá a po čase nezachytí vůbec nic.zdroj

A to je moment kdy ho můžete vyčistit (pokud to daný filtr umožňuje, některé jsou jen na jedno použití).

Některé (a není jich málo) odsavače par sledují dobu, po kterou jsou v provozu a díky tomu dokáží zahlásit pomocí rozsvícení patřičné kontrolky, že je třeba filtry vyjmout a vyčistit

Jak vyměnit uhlíkový filtr?

 1. Prvně musíte vyjmout tukový filtr, který je před tím uhlíkovým.
 2. Otočte uvolňovací kolečka, uvolněte uhlíkový filtr a vyjměte jej
 3. Odstraňte držáky drátu a vyjměte filtr z pouzdra
 4. Vyčistěte ho
 5. Nechce důkladně oschnout
 6. Vraťte digestoř zpět do původního stavu

Video pro větší názornost:

Jak často čistit uhlíkový filtr

To jak dlouho by měl uhlíkový filtr vydržet je uvedeno na obalu, nebo informační letáku k němu. Obvykle se doporučuje výměna či čištění alespoň dvakrát do roka. Ale může to být i častěji, pokud vaříte často nebo vaříte aromatická jídla.

Jak vyčistit uhlíkový filtr

Nejsnadnější řešení je dát ho do myčky a spustit některý z teplejších programů, ideálně 60 – 65 stupňů. Výchozí ekologické programy mají teplotu obvykle nižší. Dejte si pozor, ať je myčky čistá a spolu s filtrem do ní nedávejte žádné další nádobí.

Pokud myčku nemáte, dokáže dobře posloužit i sprchování horkou vodou, kdy sprchovací hlavici nastavíte na úzký a silný proud vody. Ale myčka je účinnější a je s tím méně práce.

Poté ho stačí nechat přirozeně vysušit. Teoreticky je možné dát ho i do otevřené trouby, kterou pustíte na teplotu okolo 60 – 65 stupňů.

Jak poznat že je filtr třeba vyčistit

I když si zapomenete hlídat čas od posledního čištění, tak je pár signálů které naznačí že už je čas úklid zopakovat:

 • Digestoř je hlučnější než obvykle.
 • Na povrchu digestoře se začíná objevovat vrstva mastného filmu.
 • Klesá účinnost odsávání pachů. Vůni po smažení doma cítíte i poté, co byla digestoř puštěná.
 • Klesá schopnost odsávání vlhkosti (týká se odtahových digestoří).

Čištění tukového filtru

Tukovým filtrem jsou vybaveny oba typy digestoří, jak odtahové tak i recirkulační. Pokud ho nebudete čistit, tak přestane zachycovat mastnotu z jídla a ta vám pak bude zůstávat v kuchyni a vytvářet nepříjemný film na povrchu stěn a nábytku. U plynových varných desek, je ve hře i teoretické riziko požáru.

Frekvence čištění opět závisí na tom, jak často a co vaříte. Můžete se setkat i s doporučeními typu, že je filtr třeba čistit každý měsíc. Tak to zmiňuje v manuálu například Mora. Ze své zkušenosti si nemyslím, že je to třeba dělat tak často. Opět mi jako rozumné doporučení přijde čistit alespoň dvakrát do roka. Nicméně pokud každý druhý den smažíte řízky, častější čištění dává smysl.

Jak vyčistit tukový filtr

Nejlepší možností je opět využít myčky a nezapomeňte přidat čistící prostředek, ať se mastnota dostane pryč opravdu všechna.

Pokud myčku nemáte, tak dobře funguje i ponoření do nádoby kde bude kromě filtru a vody i jedlá soda, případně ocet nebo kyselina citronová (ale ty nejsou tak účinné).

Stačí jenom prostorný hrnec nebo hluboký plech, teplá voda a jedlá soda. Ujistěte se, že hrnec je dostatečně velký, aby se filtr vešel alespoň do poloviny. Zahřejte vodu v hrnci, ale nedovolte jí, aby začala vřít. Do teplé vody vsypte celý sáček jedlé sody a filtr potopte do tohoto roztoku. Nechte sodu několik minut působit. Pokud je filtr ponořený jen z poloviny, po chvíli ponořte druhou polovinu a nechte opět působit. V případě, že na filtru zůstává odolná mastnota, dobře poslouží čistá houbička na nádobí nebo starý zubní kartáček.

Jakou ostrůvkovou digestoř

Jak hodnotíme?

Siemens LF91BUV50
Electrolux KFIB19X
Concept OPO4590ss
Guzzanti ORW glass
FABER Heaven 2.0 X A90
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Přibližná cena (Kč)2600025000120001300019000
Výkon odsávání (m3/h)940740582767700
Účinnost proudění tekutin (%)36,434,829,926,129,2
Účinnost osvětlení (lux/W)5738,11759,930
Účinnost filtrace tuků (%)91,765,165,557,255,1
Odhadovaná roční spotřeba (kWh)37,44515,574,258,4
Energetická třídaA+A+A+BA
Hlučnost (dB)6254566070
Třída účinnosti proudění tekutinAAABA
Třída účinnosti osvětleníAAFAA
Třída účinnosti filtrace tukůBDDEE
Výška (cm)74,48665-12386,5–116,541
Šířka (cm)9090903991
Hloubka (cm)60615839101
Recirkulaceanoanoanoanoano
Hodnocení
celkem
97 %
88 %
86 %
82 %
76 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Jak vyčistit plášť digestoře?

V první řadě musíte zohlednit typ povrchu. Jde o nerez? Sklo? Nebo lakovaný povrch? Podle toho můžete zvolit specializovaný čistič na daný typ materiálu. Univerzálním řešením je teplá voda a k tomu saponát. Taková kombinace si poradí s naprostou většinou povrchů.

Jak vyčistit zašlý nerez?

Nerez je materiál známý svou elegancí, moderním vzhledem a čistotou. Nicméně, bez pravidelné péče může rychle ztratit svůj lesk díky skvrnám, usazeninám nebo stříkancům od jídla a vody. Naštěstí, s vhodným přístupem k údržbě můžete udržet nerezové prvky v domácnosti v bezchybném stavu. 

Při čištění nerezových povrchů je třeba být opatrný a vyhýbat se použití prostředků nebo nástrojů, které by mohly materiál poškrábat, jako jsou drátěnky, houbičky s hrubou vrstvou, nebo kartáče. Je také důležité vyhnout se čisticím prostředkům obsahujícím chlór, protože mohou rovněž poškodit nerez. Běžné prostředky na mytí nádobí mohou odstranit nečistoty, ale často zanechávají na povrchu šmouhy. Kromě speciálních čisticích prostředků na nerez lze dosáhnout dobrých výsledků i s použitím prostředků které najdete běžně v domácnosti.zdroj

Poškrábaný nerez

Pokud máte na nerezovém povrchu škrábance způsobené použitím nevhodných čisticích nástrojů, můžete je odstranit pomocí leštění. Nejprve povrch důkladně vyčistěte a nechte uschnout, poté použijte lešticí pastu podle pokynů v návodu. Pro drobné škrábance může být účinná i běžná bělicí zubní pasta nebo dětský olej.

Ocet a jedlá soda

Ocet a jedlá soda jsou účinná přírodní čistidla (nejen) pro nerezové povrchy.

Jedlá soda je skvělá zejména na odstranění připečených zbytků – stačí ji nasypat na vlhký povrch, rozetřít, nechat působit a opláchnout.

Ocet je skvělý na odmašťování a dodává povrchu lesk; může ho použít na hadříku nebo houbičce, po němž se povrch doleští suchým hadříkem.

Kombinace octa a sody je obzvláště účinná na odstranění odolných mastnot a nečistot – stačí posypat povrch sodou, poprášit octem, nechat působit, opláchnout a doleštit mikrovláknovou utěrkou.zdroj

Pokud chcete nějaký specializovaný prostředek, tak se podívejte na i bezchloridové prostředky na čištění skla.

Jak na zaschlou mastnotu?

Pro odstranění mastnoty z kuchyňské linky můžete použít jedlou sodu. Nejdříve potřete mastné skvrny trochou oleje na suchém hadříku, což rozpustí zaschlý tuk. Poté si připravte směs tří lžic jedlé sody a jednoho hrnku teplé vody v rozprašovači, nastříkejte na mastné místo a nechte působit 10 minut. Nakonec to setřete vlhkým hadříkem a osušte. Tento postup můžete použít samozřejmě i na jiné spotřebiče než jen digestoř.

Jako alternativu lze použít i kypřicí prášek. Tento je skvělý na odstranění mastnoty. Do připálených hrnců ho stačí přidat smíchaný s trochou vody a nechat to chvíli povařit. Pak pomocí hadříku nebo houbičky nanést na mastnou digestoř.

Kyselina citrónová

Jde o velmi užitečnou látku, která může být použita nejen pro čištění digestoře. Co se týče úklidu, kyselina citrónová je také velmi efektivní. Můžete ji použít jako čistící prostředek pro praní prádla, na leštění a dokonce i na odstranění vodního kamene.

My si však povíme jak ji použít na vyčištění zanesené mřížky z digestoře. Stačí smíchat 20 lžic kyseliny citrónové a 15 lžic soli v pěti litrech vody. Tuto směs zahřejte a ponořte do ní mřížku z digestoře na 15 minut. Pokud máte nějaké opravdu velmi odolné skvrny, můžete použít roztok horké vody s čpavkem, ale buďte opatrní a větrejte, protože čpavek může dráždit dýchací cesty.zdroj

Jak vyměnit žárovku v digestoři?

U většiny digestoří je žárovka volně přístupná ze spodní části digestoře. Nemusíte rozebírat či demontovat spodní část digestoř. Přesný postup bude zmíněný v návodu k digestoři, ale obecně stačí žárovku přitlačit a pootočit proti směru hodinových ručiček o čtyřicet pět stupňů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 1 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo