Jak vyčistit exteriér automobilu

Pokud nechcete údržbu svého čtyřkolového miláčka nechávat na myčce a dalším vybavení, které najdete na benzínkách, můžete se do ní vrhnout sami doma. Potřebovat budete: silikonovou stěrku, ochranné a čisticí prostředky, vapku a utěrky z mikrovlákna. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Přípravky co stojí za vyzkoušení

Váš automobil byste měli mýt alespoň 1x za týden. Odstraníte tak veškeré nečistoty, které by po delším působení mohly způsobit i poškození laku. Jedná se především o:

  • ptačí trus,
  • zbytky mrtvého hmyzu,
  • nečistoty na brzdách.

Tyto nečistoty odstraňte ihned, jakmile se jich všimnete. Ideálně použijte takový přípravek, který na laku ponechá ochrannou vrstvu do dalšího čištění. Ruční mytí karoserie je z hlediska péče o lak nejšetrnější. V myčkách může snadno dojít k poškrábání laku třeba kvůli kamínkům nebo písku. I při ručním mytí však musíte dodržovat určité zásady, které jsme pro vás zpracovali do přehledného článku.

Nejlepší wapky

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Kärcher K 7 Premium Full Control Plus Home 1.317-133.0Zjistit cenu
86 %
2.Bosch AdvancedAquatak 140Zjistit cenu
83 %
Recenze
3.Bosch UniversalAquatak 130 0.600.8A7.B00Zjistit cenu
80 %
4.Bosch EasyAquatak 120Zjistit cenu
72 %
Recenze
5.Helpmation GFS-C1Zjistit cenu
71 %
6.Riwall REPW 150 SETZjistit cenu
65 %
7.Riwall REPW 120 SETZjistit cenu
63 %

Jaké podmínky jsou pro mytí auta nejideálnější

  • Auto nikdy nemyjte na přímém slunci, ale ve stínu. Díky tomu nebude tak rychle zasychat voda, čisticí přípravky a vosky. Vzhledem k tomu, že voda v domácnostech obsahuje minerály, mohou se po jejím zaschnutí na laku objevit skvrny a šmouhy.
  • Myjte jen vychladlou karoserii. Karoserii nemyjte, pokud je rozpálená ze slunce nebo jste s autem právě přijeli z dlouhé cesty. V tomto případě je potřeba nechat karoserii vychladnout.
  • Pro mytí si vyberte místo, kde nefouká nebo den, kdy je bezvětří. I mírný vítr dokáže na mokrou karoserii přilepit zrnka písku a prachu, které mohou při dalším čištění nadělat velkou paseku.

1. Mytí kol a pneumatik

Při mytí vždy začněte od kol a pneumatik. Umýt je jako první se doporučuje, protože pokud byste kola a podběhy čistili až po očištění karoserie, mohlo by dojít k jejímu opětovnému znečištění kvůli bahnu, písku a nečistotám. Kola a podběhy totiž bývají špinavé nejvíce. Nachystejte si:

  • přípravek na čištění kol,
  • přípravek na čištění pneumatik,
  • přípravek na ošetření kol,
  • přípravek na ošetření pneumatik,
  • větší kartáč na kola,
  • úzký kartáček – klidně starý zubní,
  • postřikovač,
  • utěrky z mikrovlákna na osušení,
  • jemné utěrky z mikrovlákna na ošetření kol voskem,
  • štětec nebo aplikátor z pěny na ošetření kol voskem,
  • dva kbelíky s teplou vodou.

 

Jak postupovat při mytí kol a pneumatik Do obou kbelíků napusťte teplou vodu. Pro očištění těch největších nečistot použijte vysokotlaký čistič (vapku) nebo čisticí postřikovač, který přimontujete na zahradní hadici.  Pomocí postřikovače na kola naneste čisticí prostředek a pomocí kartáče rozrušte veškeré nečistoty. Vyčistěte kola i pneumatiky. Hůře dostupná místa se dobře myjí zubním kartáčkem, štětcem nebo mikrovláknovou utěrkou. V prvním kbelíku z kartáče odstraňte veškeré nečistoty, ve druhém jej namočte do čisté vody a zpěňte prostředek na kolech. Kola následně opláchněte čistou vodou.

2. Předmytí a očištění auta

Než začnete s používáním čisticích prostředků, je potřeba auto nejprve zbavit povrchových nečistot. To provedete tak, že jej celé ostříkáte vodou. Odstraníte tak písek a nečistoty, které by mohly poškodit lak. Nachystejte si:

  • buď vysokotlaký čistič (vapku) – tryska by neměla být příliš blízko u povrchu, aby proud tlakové vody nepoškodil lak, ale také plastové části, lamely, těsnění a další,
  • nebo čisticí postřikovač, který se namontuje na zahradní hadici. Pro mytí zvolte spíše užší proud než proud sprchovací. Užším proudem odstraníte nečistoty lépe.

Jak postupovat při předmytí Před opláchnutím, se můžete pustit do čištění lakovaných mezidveřních ploch. Použít na ně můžete buď speciální, nebo šamponové čističe. Pokud je znečištění odolné, rozrušte jej třeba štětcem a uvolněnou špínu následně setřete vlhkou utěrkou z mikrovlákna. Než začnete s oplachováním, ujistěte se, že máte dobře zavřená okna a dveře, aby vám voda nenatekla do interiéru. Z předního i zadního skla zvedněte stěrače. Mytí provádějte od střechy směrem dolů ke kolům a nezapomeňte ani na očištění podběhů a kol. Po opláchnutí se ujistěte, že na povrchu nezůstaly žádné zbytky bláta a písku, které při dalším čištění mohly poškodit lak.

3. Mytí skel

Co budete potřebovat pro mytí skel?

  • přípravek pro mytí skel na automobilech,
  • utěrku z mikrovlákna nebo utěrku s vaflovitou strukturou,
  • ochranný přípravek, který bude z okna odpuzovat vodu,
  • silikonovou stěrku na vodu.

Jak postupovat při mytí Po předmytí okna vysušte a vyčistěte. Práci vám usnadní a zrychlí silikonová stěrka. Vodu dobře vysušíte utěrkou z mikrovlákna nebo ručníkem. Pro čištění oken použijte mikrovláknovou nebo vaflovitou utěrku, na kterou naneste čisticí prostředek, který po ploše skla roznášejte krouživými pohyby. Pokud narazíte na odolnou nečistotu, můžete ji odstranit třeba nehtem. Důkladně se věnujte také okrajům skel. V případě, že je okno mastné, můžete použít IPA – Izopropylalkohol, který se ředí v poměru 1:1 s destilovanou vodou. Destilovaná voda nezanechává po zaschnutí mapy jako obyčejná voda. V případě velmi znečištěného skla, sáhněte po leštěnce, obsahují abrazivní přísady. Nanáší se na utěrku nebo na aplikátor z mikrovlákna. Krouživými pohyby ji rozetřete po celé ploše okna a následně vysušte utěrkou z mikrovlákna. Chcete-li použít přípravek pro odpuzování vody, musejí být skla důkladně vyčištěna. Doporučuje se vyčistit či vyměnit také gumičky na stěračích. Ochrana vydrží 6 – 12 měsíců.

4. Čištění plastů

Důkladné vyčištění plastů je důležité kvůli závěrečnému nanesení ochranných přípravků na plasty. Proto jej nepodceňujte. Nachystejte si:

  • univerzální přípravek pro čištění všech typů povrchů,
  • ochranný přípravek na plasty,
  • měkký kartáček na plasty, protože je nechcete poškrábat,
  • štětec,
  • utěrku z mikrovlákna.

Jak postupovat při čištění Po předmytí nemusíte čekat až plasty uschnou. Do dvou kbelíků napusťte teplou vodu a čisticí přípravek naneste přímo na plast. Štětcem namočeným ve vodě se snažte odstranit znečištění a zároveň se snažte vytvořit co nejvíce pěny. Odolnou špínu odstraňte kartáčkem. Kartáček a štětec průběžně perte ve vodě. V prvním kbelíků je zbavte velkých nečistot, ve druhém je namočte do čisté vody. Po vyčištění plasty otřete mikrovláknovou utěrkou nebo opláchněte vodou.

5. Mytí laku auta

Lak můžete čistit buď údržbově, nebo důkladně. Údržbové mytí provádějte tak, abyste nenarušili ochrannou vrstvu laku (tu tvoří vosk, ale může jí být i keramická ochrana laku). Používejte tedy neutrální šampony a čisticí prostředky. Údržbové čištění se provádí pravidelně, zhruba 1x za týden. Při důkladném mytí zpravidla dochází k odstranění ochranné vrstvy, takže ji musíte po mytí a vysušení znovu obnovit. Důkladné mytí se provádí například po zimním období nebo v delších časových horizontech. Záleží na životnosti ochranné vrstvy. Nachystejte si:

  • mycí rukavice, které nečistoty absorbují lépe než molitanové houby,
  • vyhněte se používání kartáčů nebo smetáků, které mohou lak poškodit,
  • šampon pro mytí karoserie  – zvolte takový, který je doporučený pro ošetřování konkrétní povrchové ochrany laku, ideálně od stejného výrobce,
  • pro údržbové mytí volte šampon bez ochranné složky, který neodstraní ochrannou vrstvu,
  • pro důkladné mytí zvolte silný šampon, který ochrannou vrstvu odstraní (musíte ji pak nanést zpět).
  • Odstraňovač asfaltu,
  • utěrku z mikrovlákna,
  • dva kbelíky na vodu.

Jak postupovat při čištění Do obou kbelíků napusťte teplou vodu, do jednoho z nich přidejte šampon. V prvním kbelíků mycí rukavice pořádně vymáchejte od nečistot, v druhém namáčejte do roztoku z čisticího prostředku. Auto myjte od shora dolů, tedy od nejméně znečištěné části po nejvíce znečištěnou. Rukavicí namočenou v čisticím roztoku provádějte na karoserii krouživé pohyby. Rukavici průběžné propírejte a znovu namáčejte v roztoku. Snažte se vytvořit co nejvíce pěny, protože ta lak chrání před poškrábáním kamínky a pískem. Na dno kbelíku umístěte sítko, přes které propadnou kamínky a nečistoty. Pokud sítko nemáte, nemáchejte rukavici až úplně u dna. Jakmile je voda hodně znečištěná, vyměňte ji. V případě, že vám mokrá rukavice upadne na zem s hlínou a pískem, k čištění ji již nepoužívejte. Po vyčištění karoserii opláchněte vodou z hadice bez trysky, která zbytky šamponu smyje lépe, než soustředěný proud.

6. Sušení karoserie

Nachystejte si:

  • 2 sušicí ručníky z mikrovlákna – měly by skvěle sát vodu,
  • silikonovou stěrku.

Jak postupovat při sušení Přebytečnou vodu stáhněte silikonovou stěrkou a zbývající vlhkost dosušte ručníkem. První ručník stáhne přebytečnou vodu, druhý povrch vysuší úplně.

7. Ošetření kol, pneumatika a plastů

Kola, pneumatiky a plasty ošetřujte až poté, co jste auto umyli a vysušili.

Jak ošetřit kola a pneumatiky

Ideální je kola postavit na vyvýšenou podložku nad terénem. Stačí, když koly najdete třeba na dřevěnou desku tak, aby vnější plocha pneumatiky desku přesahovala. Díky tomu budete moci pneumatiku ošetřit i ve spodní části, která by na terénu byla stlačenou tíhou vozu. Kola a pneumatiky vysušte utěrkou z mikrovlákna nebo ručníku a nanese přípravek na jejich ochranu. Kola můžete ošetřit voskovou ochranou kol. Na pneumatiky použijte speciální přípravek, který nanášejte jen na jejich boční okraj, vyhněte se ploše pneumatiky. Předejdete tak zhoršení adhezních vlastností. Pokud jste pneumatiky delší dobu neošetřovali, můžete nátěr zopakovat, aby se dobře vsákl.

Jak ošetřit plasty

Ochranný prostředek plasty nejen chrání, ale také oživuje jejich vzhled a prodlužuje jejich životnost. Prostředek naneste na utěrku z mikrovlákna a vetřete do plastů. Matnost nebo lesklost povrchu ovlivňuje to, kolik nátěrů provedete nebo to zda, nátěr následně setřete suchou utěrkou. Zajímá vás, jak správně pečovat o interiér? Přečtěte si tento podrobný článek.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 18 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo