Jak vyčistit koberec

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Čištění koberce můžete provést buď manuálně, nebo strojově za pomocí extraktoru. Každá metoda má svoje specifika, která vám v tomto článku představíme.

Přípravky, co stojí za vyzkoušení

Nejlepší vysavače

NázevKde koupitVysávání tvrdých plochVysávání kobercůHlučnostSpotřebaVýbavaHodnocení
celkem
1.Rowenta RO 7487 EAZjistit cenu90 %80 %100 %90 %80 %
86 %
Recenze
2.Electrolux Pure D9 PD91-8SSMZjistit cenu90 %85 %70 %85 %90 %
86 %
3.Sencor SVC 9000BKZjistit cenu90 %80 %70 %60 %90 %
82 %
Recenze
4.Sencor SVC 9300BKZjistit cenu80 %75 %100 %70 %90 %
82 %
Recenze
5.SENCOR SVC 9050BLZjistit cenu90 %80 %70 %60 %80 %
80 %
6.ETA Avanto 3519Zjistit cenu80 %80 %75 %60 %70 %
76 %
Recenze
7.Miele C3 Cat & DogZjistit cenu90 %75 %50 %50 %70 %
74 %
Recenze
8.Hoover TE80PET 011Zjistit cenu80 %60 %80 %70 %60 %
69 %
Recenze
9.Einhell TC-VC 1930 SAZjistit cenu90 %80 %35 %30 %50 %
68 %
Recenze
10.Electrolux EEG41IWZjistit cenu85 %65 %40 %80 %50 %
67 %
11.Rowenta RO 3927 EAZjistit cenu80 %55 %30 %60 %50 %
60 %
Recenze
12.Scheppach ASP 15 ESZjistit cenu70 %60 %45 %60 %40 %
58 %
13.Sencor SVC 52Zjistit cenu70 %40 %30 %50 %30 %
47 %
Recenze
14.Sencor SVC 45Zjistit cenu60 %40 %20 %40 %20 %
40 %
Recenze

Strojní čištění pomocí extraktoru

Pokud se rozhodnete pro strojní čištění, budete potřebovat tzv. extraktor. Jedná se o přístroj, který koberec čistí mokrou metodou. Nemusíte si jej však hned pořizovat, je totiž možné si jej půjčit i v půjčovně nářadí. O tom, jak extraktor vybrat a jak s ním pracovat, jsme se rozepsali v této kapitole.

Extraktor je stroj na čištění koberců i čalouněný nábytek. Pod tlakem se čisticí roztok za pomocí trysek dostává do koberce a zpět je odsáván pomocí hubice.

Výběr extraktoru

Před rozhodnutím pro konkrétní model se řiďte několika důležitými parametry.

Sací výkon

Sací výkon by měl být co nejvyšší. Má totiž vliv na odsátí čisticího roztoku a nečistot z koberce. Díky vyšší sací síle koberec rychleji vyschne.

Pro domácí použití je naprosto dostačující extraktor s příkonem sacího motoru 1 500 W, podtlakem 3 000 mm vodního sloupce (zhruba 300 mbar) a průtokem vzduchu 45 l/s.


Tlak čerpadla

Hodnota tlaku čerpadla má vliv na to, jak hluboko do vláken koberce bude schopné čisticí roztok dostat. Důležité je také nástřikové množství vody. Čím větší hodnota nástřikové vody, tím důkladnější čištění bude již při prvním tahu hubicí. Nebudete tedy muset hubicí jezdit po povrchu několikrát. S nástřikem souvisí také počet trysek kobercové hubice. Čím více trysek, tím vyšší hodnota nástřiku.

Pro hubici se třemi tryskami je vhodné čerpadlo s tlakem 9 barů a nástřikem 4,5 l/s. Pro jednu trysku postačí čerpadlo o tlaku 4 bary s nástřikem 1,5 l/s. Musíte však počítat s tím, že u tohoto extraktoru nebude čištění koberce tak účinné jako u extraktoru s výkonnějším čerpadlem.

Objem nádob

Čím větší objem budou mít nádoby na roztok i špinavou vodu, tím větší plochu zvládnete vyčistit na jedno naplnění. Současně však platí, že se doba čištění odvíjí také od toho, jaké je nástřikové množství vody čerpadlem. Platí tedy, že i extraktor s menší nádobou a menším nástřikem může na jedno naplnění pracovat stejně dlouho, jako stroj s větší nádobou a vyšším nástřikem.

Pro silně znečištěný koberec v místnosti o rozloze 20 m2 budete potřebovat 20-30 l čisticího roztoku. U stroje s nástřikem 4,5 l/min vám tedy bude stačit jedno naplnění. U extraktoru s nástřikem 1,5 l/min vystačíte s 10-15 l, což zhruba odpovídá jednomu a půl naplnění stroje. Je však potřeba se smířit s tím, že koberec nebude tak dobře pročištění jako u stroje s vyšším nástřikem.

Hmotnost extraktoru

Hmotnost je důležitá proto, abyste mohli s přístrojem snadno manipulovat. Zvažte v jakém patře nebo terénu bydlíte. Většina extraktorů naštěstí má spodní i horní nádobu oddělitelnou, takže přístroj může přenášet i jen jedna osoba.

Čisticí prostředky pro strojové čištění

Kromě extraktoru budete ještě potřebovat speciální čisticí prostředky, které jsou určeny pro čištění extraktorem. Pořiďte si předčistič, hlavní čistič, čistič skvrn a zápachu a nezapomeňte také na impregnaci.

Předčistič

  • Jedná se o přípravek, který rozpustí silné znečištění, kterým mohou být vychozené cestičky nebo nejvíce namáhané prostory před sedačkou,
  • poradí si i s mastnotou a obecně většinou skvrn.
  • Pro nanesení se používá tlakový postřikovač, který může být tekutý nebo ve formě prášku.
  • Předčistič může být již naředěný, nebo se vodou teprve bude ředit v závislosti na stupni znečištění.
  • Většinou se jedná o silně alkalický prostředek s pH10-11.

Hlavní čistič

  • Vybírejte jej podle toho, z jakého materiálu je váš koberec vyrobený, zvolit můžete přípravky na syntetiku nebo přírodní materiály.
  • Forma může být buď tekutá nebo ve formě prášků či tablet,
  • pro ředění se používá voda.

Čistič skvrn a zápachu

Vzhledem k tomu, že si předčistič ani hlavní čistič nemusí se skvrnami poradit, je možné aplikovat speciální čističe.

  • Může se jednat o čistič pro skvrny biologického původu (zvratky, moč, krev, jídlo, pití),
  • kromě toho je k dostání rozpouštěč mastných skvrn, žvýkaček, fixů i propisek.
  • Je možné si zakoupit rovněž přípravky určené pro skvrny od kávy, čaje nebo piva, rzi či spálenin.

Odstraňovač zápachu

  • Nejprve se rozhodněte, zda chcete odstranit příčinu zápachu, nebo pach z koberce pouze osvěžit.
  • Prostředky se nanáší postřikovačem buď přímo na zapáchající část, nebo se přidávají do čisticího roztoku.
  • Na trhu jsou dostupné i speciální přípravky na odstranění zápachu biologického původu (zvratky, moč), na zápach od kouře, spálenin, potravin a podobně.

Impregnace

  • Impregnaci můžete, ale také nemusíte použít.
  • Na vláknech koberce vytvoří neviditelnou vrstvu, která zamezí pronikání nečistot dovnitř.
  • Po impregnaci stačí rozlitou tekutinu na koberci třeba jen setřít savou utěrkou.
  • Prostředek se aplikuje tlakovým postřikovačem s přímou tryskou a do koberce se zapracovává kartáčem. Poté se nechá vyschnout.
  • Koberec je z výroby opatřen impregnací, která se však po několika letech setře, takže je potřeba ji pravidelně obnovovat.

Postup při čištění extraktorem

  • Nejprve koberec vysajte vysavačem ideálně s nástavcem s rotačním kartáčem.
  • Na předčištění koberců použijte teplotou vodu kolem 40-50 °C. Pokud však čistíte přírodní materiály nebo skvrny od krve, vajec a mléčných výrobků, použijte vodu studenou.
  • Pod kusové koberce raději položte igelit, aby nedošlo k prosáknutí na dřevěnou podlahu.
  • Dejte pozor abyste předčistič nenanesli na nábytek nebo malbu, mohlo by dojít k poškození povrchu.
  • Předčistič by neměl zaschnout, takže jej používejte jen na takové ploše, kterou můžete vyčistit během pár minut.
  • Při čištění hlavním roztokem provádějte pomalé tahy hubicí po koberci (délka jednoho tahu by měla být zhruba 1 m).
  • Tahy veďte vedle sebe tak, aby se vzájemně alespoň z poloviny překrývaly (nebudete muset koberec čistič 2x za sebou).
  • Na odolné skvrny použijte odstraňovač.
  • Před dokončením koberec hubicí přejeďte ještě jednou, ale tentokrát bez vstřikování čističe. Vytáhnete tak přebytečnou vodu a koberec zůstane vlhký.
  • Impregnaci nanášejte ihned po dokončení čištění postřikovačem s přímou tryskou a do koberce zapracujte kartáčem.
  • Po dočištění hodně větrejte, aby odcházela přebytečná vlhkost a na vlhký koberec nestavte nábytek.

Čištění koberce domácími prostředky

Koberec samozřejmě můžete vyčistit i ručně pomocí prostředků, které najdete třeba ve spíži nebo pomocí chemikálií, jež běžně zakoupíte v drogérii.

Ruční čištění

Při ručním čištění koberec nejdříve pečlivě vysajte vysavačem. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud použijete hlavici s rotačním kartáčem. V případě kusového koberce je nejlepší jej venku vyklepat praklem.

Při mokrém čištění si pořiďte přípravek pro čištění koberců a podle návodu připravte roztok. Nejčastěji se prostředek v kyblíku smíchá s vodou o teplotě maximálně 60 °C.

Roztok intenzivně míchejte, dokud se nevytvoří bohatá pěna. Tuto pěnu následně nanášejte na koberec a jemně do něj vtírejte třeba kartáčem. Po úplném zaschnutí koberec vysajte vysavačem.

Jak odstranit různé typy znečištění

Na koberci ulpívají všelijaké nečistoty. Přinášíme proto několik příkladů a postupů, jak s nimi zatočit.

Jak z koberce odstranit zvířecí chlupy

Kočičí i psí chlupy se na koberci dobře drží a s jejich odstraněním se mnohdy neporadí ani speciální pet vysavače. Jednoduchým způsobem je použít mokrou houbu, na kterou se budou chlupy dobře lepit. Abyste si při této metodě čištění neodrovnali záda, je k sehnání houba na dlouhé tyči podobná mopu.

Kromě houby můžete použít také vyčesávací gumové kartáče na ruku, vyčesávací gumové rukavice s výstupky, kartáče na srst, čisticí kostky a v krajním případně jen obyčejné latexové rukavice na běžný úklid. Chomáče chlupů z pomůcek pravidelně odstraňujte, aby bylo čištění co nejefektivnější. Pomoci si můžete i vysavačem se štěrbinovou hubicí.

Jak z koberce odstranit nečistoty z ulice

Nečistoty z ulice je obecné pojmenování pro špínu jako je prach nebo bláto, které nám do domu nosí nejen zvířecí mazlíčci, ale také děti nebo partneři. Pro čištění využijte klasickou kuchyňskou sůl. Nasypte ji na koberec a nechte 15 minut působit. Jakmile sůl špínu pohltí, můžete koberec vysát vysavačem.

Odstraňování odolných skvrn

Pokud na koberci máte houževnaté skvrny, které odolávají každému pokusu o jejich vyčištění, zkuste použít prostředek na mytí oken a skla. Skvrnu jím postříkejte a vytřete čistým hadrem. Této čisticí metodě neodolají ani odolné skvrny v podobě krému na boty a podobně.

Druhým způsobem je použití roztoku, který vyrobíte smícháním dvou dílů čpavku a dvou dílů technického benzínu. Směs naneste na skvrny a vydrhněte. Až skvrny zmizí, dobře čištěné části propláchněte pod vlažnou vodou a nechte proschnout.

Jak z koberce odstranit žvýkačku

Pokud se do koberce zašlapala žvýkačka, je nutné ji nechat ztvrdnout ideálně pod kostkou ledu. Po ztvrdnutí seškrábejte všechno, co půjde a postup se ztvrdnutím klidně několikrát zopakujte. Pokud na koberci zůstanou nějaké zbytky, použijte pro jejich odstranění náhražku terpentýnu nebo líh.

Jak z koberce odstranit otlačená místa po nábytku

Pokud jste v pokoji stěhovali nábytek, je možné, že se pod ním koberec vytlačil. Na tato místa položte vlhký hadr, po kterém budete přejíždět žehličkou. Žehličkou hadr přejíždějte jen jemně, abyste koberec neponičili. Poté dejte hadr stranou a vlas na koberci vykartáčujte do původního tvaru.

Jak udržovat třásně na koberci

Aby se třásně neshrnovaly a nezamotávaly, je dobré je rozložit do tvaru, který chcete, aby držely a na okraj koberce položit papír. Papír je na koberci a končí tam, kde začínají třásně. Třásně postříkejte škrobem a užívejte si to, že dlouhou dobu budou držet svůj tvar, aniž by se shrnovaly.

Údržba běhounu z kokosového vlákna

Pokud doma máte běhoun z kokosového vlákna (hnědý koberec s výraznou strukturou vláken), je nejlepším způsobem pro jeho údržbu tekoucí voda. Běhoun dejte do vany a propláchněte vodou. Poté jej zavěste a nechte dobře proschnout. Pokud byste nedobře doschlý koberec položili na zem, začala by vlákna zahnívat.

Jak z koberce odstranit modelínu Play-Doh

Metoda, kterou popisujeme je vhodná pouze pro odstranění modelíny Play-Doh. Jiné plastelíny mají odlišné složení a je potřeba je čistit jiným způsobem.

Připravte si žehličku, kterou budete několik minut přejíždět přes modelínu, která ulpěla na koberci či jiném textilu. Teplota žehličky by měla být taková, aby nepoškodila žehlenou textilii. Až bude modelína dostatečně tvrdá a začne se drolit, opatrně ji začněte čistit kartáčkem tak, abyste nepoškodili tkaninu. V případě, že je modelína v koberci silně zašlapaná, použije pro rozdrolení vidličku. Zbylé malé drobečky vysajte vysavačem.

Jak z koberce či textilu odstranit inteligentní plastelínu

Jako první doporučujeme k plastelíně přiložit hroudu plastelíny. Existuje tu možnost, že se část plastelíny z textilu přilepí ke hroudě. Provádějte to trhavými pohyby.

V případě, že je plastelína v koberci hodně zamačkaná, vyzkoušejte líh, který koupíte v drogerii (izopropylalkohol). Takto plastelínu odstraníte z přírodních tkanin a vlasů. Než však alkohol použijete, vyzkoušejte si na nějakém nejméně viditelném místě, zda se nevytvoří flek nebo jiná nežádoucí reakce. Jakmile se plastelína rozpustí, odsajte ji papírem nebo ubrouskem.

V případě, že máte skvrnu od plastelíny na syntetickém materiálu, líh nepoužívejte. Vyzkoušejte přípravek WD-40 nebo poškozenou věc odneste do čistírny a řekněte, že skvrna je na bázi silikonu.

Netradiční způsoby čištění koberce

Kromě přípravků z drogerie nebo jedlé sody můžete koberce udržovat i jinými způsoby.

Čištění pomocí sněhu

Pokud chcete oživit zářivou barvu vašeho koberce, položte jej v zimě na sníh. Musí však být skutečně mrazivý den. Lícem koberec položte na sníh a nechte jej na něm chvíli položený. Poté koberec dobře vklepejte, aby se v něm sníh zbytečně nerozpouštěl.

Čištění pomocí kysaného zelí

Kromě sněhu můžete pro oživení barevnosti použít také kysané zelí. Kysané zelí nechte dobře okapat a nasypte jej na koberec. Zelím můžete koberec drhnout a poté jej vysát vysavačem.

Čištění pomocí octa

Ocet najdete ve spižírně snad každé rodiny. Pokud je váš koberec matný až zašedlý, použije pro oživení barev ocet. Koberec nejdříve vyčistěte a poté vytřete octovou vodou.

Čištění za pomocí sody a octa

Pro tento recept si připravte sodu a bílý ocet. Bílý ocet je lepší, protože v běžném kuchyňském mohou být přidaná barviva, která by mohla na koberci zanechat skvrny. Na koberec ocet naneste nejlépe rozprašovačem a vlhká místa poprašte sodou. Počkejte, až směs přestane bublat a koberec setřete suchým bílým hadrem. Po vyschnutí je dobré koberec vysát. Tento postup čištění je vhodný zejména pro méně špinavé koberce.

Na bílý koberec použijte Savo do kuchyně

Tato metoda je vhodná pouze pro bílé koberce a údržbu byste měli provádět v rukavicích. Používá se při ní totiž Savo, které by mohlo na barevném koberci zanechat skvrny. Na koberec tedy nastříkejte čistič a nechte působit. Skvrna by do pěti minut měla zmizet sama od sebe. Pokud se tak však nestane, postup opakujte a nejvíce znečištění místa dočistěte poklepáním papírovým ubrouskem.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 47 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo