Jak vyčistit kotel na tuhá paliva

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V současné době se mnoho lidí vrací ke klasickému kotli na tuhá paliva (v němž se zatápí uhlím, dřevem nebo dřevěnými briketami). Z tohoto důvodu je důležité znát také způsob, jak jej správně vyčistit od sazí a dehtu a jaké pomůcky přitom používat. Pro různé typy kotlů se samozřejmě může postup čištění mírně lišit.

Proč je důležité pravidelné čištění kotle

Při pravidelném používání kotle nelze zabránit zanesení stěn a výměníku dehtem a sazemi. Uvedené nečistoty přitom zmenšují prostor mezi deskami výměníku, tedy místa, kudy proudí ohřátý vzduch. Tímto způsobem proto dochází ke snížení tahu kotle, a tedy i snížení jeho účinnosti. Nánosy nečistot zároveň hůře vedou teplo, což má za následek pomalejší ohřívání vody ve výměníku. A přestože je obtížnější dosáhnout optimální teploty, spotřeba paliva roste. Pravidelným čištěním kotle se tedy zvyšuje jeho účinnost, prodlužuje se životnost a zároveň dochází ke snížení spotřeby paliva.

Jak často kotel čistit

Vhodné intervaly čištění samozřejmě závisí na druhu kotle, typu použitého paliva, frekvenci používání a také na způsobu, jakým topíte. V zimním období a při pravidelném používání doporučujeme kotel vyčistit vždy 1x za 14 dní nebo 1x měsíčně. Můžete ale také zvolit pravidelné čištění zhruba 1x týdně, při němž provedete pouze rychlejší očištění pomocí ocelových kartáčů a až další týden se budete věnovat pečlivému čištění. Nejvhodnější dobu pro čištění však obvykle poznáte sami podle toho, že kotel ztratí tah a účinnost.

Nejlepší kotle

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Baxi Prime 24Zjistit cenu
86 %
2.VIADRUS HERCULES U 32 7 čl.Zjistit cenu
83 %
Recenze
3.ATMOS DC 25 SZjistit cenu
83 %
Recenze
4.BOSCH Tronic Heat 3500 H 12Zjistit cenu
81 %
5.Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-AZjistit cenu
79 %
6.Protherm Ray 12KEZjistit cenu
76 %

Pomůcky pro čištění kotle na tuhá paliva

K čištění kotle je zapotřebí poměrně velké množství pomůcek, které se využívají speciálně pro určité části kotle (stěny kotle, výměník, kouřovod apod.). Doporučujeme tyto pomůcky a čisticí prostředky:


Kartáč rourový hranatý

Ocelové kartáče s dlouhou násadou je vhodné volit podle šířky mezery mezi deskami výměníku. Jsou běžně k sehnání v železářství a používají se k závěrečnému očištění vnitřních ploch kotle a výměníku (někdy také kouřovodu). Ocelové štětiny kartáčů se po čase opotřebují, a je proto potřeba koupit nový kartáč. V případě tohoto nářadí je výhodou, že nemusíte kupovat celý kartáč i s násadou, ale postačí zakoupit samostatný kartáč, který na násadu jednoduše našroubujete.

Ruční ocelový kartáč

Opět jej lze zakoupit v každém železářství. Používá se k závěrečnému čištění svrchních ploch výměníku a oddělitelných částí kotle (vrchní plotny, dvířek, víka kouřové komory, spodního krytu kouřové komory nebo zatápěcí klapky).

Pohrabáč s hákem

Násada s hákem je ideální pro vyjmutí a opětovné umístění spodního krytu.

Ploché škrabky

Ploché škrabky (pohrabáče na čištění) se používají k hrubému očištění stěn výměníku a vnitřní strany kotle od hrubých nečistot. Doporučujeme si pořídit jednu širší škrabku (pro větší plochy) a druhou užší (pro oškrábání hůře dostupných míst). Pokud nechcete shánět čistící pomůcky jednotlivě, můžete sáhnout rovnou po kotlovém čistícím setu.

Svítilna

Zdroj světla, který lze do kotle spustit, je nutný při kontrole stěn kotle a výměníku, a to nejen po vyčištění, ale také pro správné zpětné usazení spodního krytu. Podobně jako speciální světla vám poslouží i ruční svítilna nebo reflektor.

Lopatka a smetáček

Lopatka i smetáček jsou také nepostradatelnými pomocníky při čištění kotle. Smetáček je ideální pro ometání prachu a sazí ze stěn výměníku a lopatka se hodí na vybírání seškrábaných nečistot ze spodního prostoru kotle. Při výběru smetáčku dbejte na to, aby měl dostatečně pevné štětiny. Místo smetáčku můžete použít také vysavač na popel.

Jak postupovat při čištění kotle

Nyní vám prozradíme, jak správně postupovat při čištění kotle. Čištění by mělo zahrnovat tyto kroky:

 1. vychladnutí kotle,
 2. čištění spodní části horní plotny a odnímatelných částí,
 3. čištění kouřovodu,
 4. čištění stěn kotle a stěn výměníku,
 5. opětovné sesazení kotle.

Vychladnutí kotle

Dříve, než se pustíte do čištění, kotel vždy nechejte vychladnout přes noc. Při čištění se v něm nesmí nacházet doutnající, nebo dokonce hořící kousky paliva.

Čištění spodní části horní plotny a odnímatelných částí

Nejdříve zvedněte horní litinovou krycí plotnu. Ručním ocelovým kartáčem proveďte očištění nánosů nečistot a smetáčkem ji omeťte od jemných sazí. Z kotle potom postupně vyjměte všechny odnímatelné části (ocelovou klapku, zatápěcí klapku, víko kouřové komory). Všechny tyto části poté očistěte ručním ocelovým kartáčem a jemné saze omeťte smetáčkem.

Čištění kouřovodu

Vaši pozornost si zaslouží také kouřovod (což je trubka napojená na komínový průduch). Pomocí ručního ocelového kartáče vyčistěte kouřovod až tam, kam dosáhnete, a to včetně kouřového hrdla kotle. Na hůře dostupná místa použijte kartáč na násadě.

Čištění stěn kotle a stěn výměníku

Dále je vhodné provést hrubé očištění stěn kotle spolu se stěnami výměníku. Toto čištění se provádí pomocí ocelových škrabek různé tloušťky. Nezapomeňte na stěny kotle v mezeře mezi deskami výměníku, svrchní plochy výměníku i jejich hrany. Po hrubém čištění proveďte finální očištění ocelovými kartáči na násadách a ometení sazí a jemného prachu smetáčkem (vodorovné i svislé plochy). Nakonec všechny nečistoty a prach plochou škrabkou shrňte otvorem ve spodní části kouřové komory do popelníku. Při práci je vhodné si svítit svítilnou.

Opětovné sesazení kotle

Po čištění vás čeká už jen sesazení všech vyjmutých částí kotle (tj. ocelové klapky, zatápěcí klapky, víka kouřové komory). Při vracení je vhodné si posvítit, aby do sebe díly dobře zapadly. Velký pozor dávejte zejména při osazení kouřovodu. Kouřovod musí zapadnout přesně na své místo na kouřovém hrdle. V opačném případě by mohlo dojít ke spadnutí kouřovodu z hrdla při provozu. Na úplný závěr osaďte horní krycí plotnu s dvířky. Dbejte přitom na to, aby horní plotna s těsněním přesně přiléhala na okrajový plášť kotle. Jen tak totiž zabráníte úniku kouře do místnosti. Nezapomeňte také vysypat popelník a smetáčkem (případně vysavačem na popel) vyčistit prostory pro popelník.

Jak z kotle odstranit dehet

Pokud se uvnitř kotle usazuje dehet, příčin může být více:

 1. Používání nekvalitního paliva – pokud zatápíte nedostatečně vyschlým nebo přímo mokrým dřevem (minimálně by dřevo mělo schnout 1 rok, raději i déle).
 2. Nevhodný způsob topení – pokud při topení nevzniká dostatečná teplota a teplota přívodu topné vody se pohybuje pod 60 °C, případně je nízká teplota vratné vody (která poté ochlazuje stěny výměníku).
 3. Nevyhovující odtah spalin – ten bývá nejčastěji způsoben chybným napojením kouřovodu nebo špatným provedením komína.
 4. Nedostatečný přívod vzduchu do kotelny – pokud vaše kotelna není správně zásobena vzduchem, dochází k nekvalitnímu hoření paliva a usazování dehtu.

Dehet obvykle nelze odstranit mechanicky (ocelovým kartáčem nebo škrabkou), ale můžete se ho efektivně zbavit vypálením. Dehet totiž není odolný vůči vysokým teplotám. Při odstraňování dehtu proto postupujte následovně: Kotel roztopte na velmi vysokou teplotu (teplota přívodu topné vody by se měla pohybovat okolo 90 °C, což je obvykle maximální teplota uváděná výrobcem). Doporučujeme použít palivo s vysokou výhřevností (kvalitní suché tvrdé dřevo, černé uhlí nebo koks). Doba vypalování by se přitom měla pohybovat v řádu hodin. Počet hodin přitom závisí na tloušťce dehtové vrstvy.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 156 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo