Jak vyčistit kůži

Ať už máte koženou bundu nebo koženou sedačku, dřív nebo později se stane, že vám na ní ulpí skvrna, která ne a ne pustit. V tomto článku vám poradíme, jak z kůže odstranit skvrny od inkoustu, rtěnky a kuličkového pera. Mějte se však a na pozoru. Jinak se čistí hladká a jinak broušená kůže.

Hladká kůže – odstranění skvrn od kuličkového pera, rtěnky a inkoustu

Pokud si zašpiníte výrobek z hladké kůže, začněte s jeho čištěním co nejdříve. V případě, že barvivo pronikne do pigmentu hladké kůže, může se stát, že je svépomocí neodstraníte, ale budete muset přivolat odborníky, kteří zabarvenou část zrenovují obarvením poškozeného místa barvou na kůži.

Přípravky, co stojí za vyzkoušení

Odstranění pomocí speciálního čisticího pera

Budete potřebovat:

 • speciální pero Courlock Kugelschreiber – Entferner 9,5 ml,
 • savou utěrku.


Čištění tímto perem je vhodné pouze na hladkou kůži. Nepoužívejte jej na nubuk, velur, semiš a alcantaru. Je vhodné na odstraňování skvrn maximálně 3-4 dny staré. Čím dříve se do čištění pustíte, tím lepších výsledků dosáhnete. Pero nejdříve vyzkoušejte na nejméně viditelném místě. Pokud nedojde k nežádoucí reakci, můžete se pustit do odstraňování skvrny. Špičku nejprve několikrát stlačte, aby se do ní dostala náplň, která je uvnitř pera. Hrotem přejeďte přes skvrnu. Měli byste vidět, jak na povrch zůstává čisticí roztok. Po chvíli působení by mělo dojít k rozpuštění skvrny. Rozpuštěné barvivo odsávejte ze skvrny savou utěrkou a skvrnu znovu přejeďte perem. Nezapomeňte otírat i znečištěný hrot pera. Po vyčištění doporučujeme místo dočistit Colourlock Lederreiniger Mild nebo Stark čističem kůže. Povrch po čištění nezapomeňte naimpregnovat.

Čištění kožené a koženkové sedačky od propisky pomocí laku na vlasy

Budete potřebovat:

 • lak na vlasy,
 • hadřík,
 • vlhčené ubrousky.

Tímto způsobem z povrchu sedačky odstraníte nejen propisku, ale také permanentní fix. Šmouhy a čáry postříkejte v silné vrstvě lakem na vlasy. Chvilku počkejte, a jakmile začne lak nečistotu rozpouštět, roztírejte barvu krouživými pohyby prstů. Lak nenechte zaschnout a rozpuštěnou barvu setřete vlhčenými ubrousky. Postup opakujte tak dlouho, dokud se vám nepodaří sedačku od skvrny úplně vyčistit. Pro dočištění použijte vlhký hadřík. O čištění sedaček čalouněných různým materiálem jsme se rozepsali zde.

Nejlepší pračky

NázevKde koupitPraníŽdímáníProgramyVýbavaSpotřebaHodnocení
celkem
1.BEKO WTV 8744 CS XW0Zjistit cenu90 %80 %80 %70 %85 %
81 %
Recenze
2.LG F48V3TN3WZjistit cenu90 %80 %70 %70 %80 %
78 %
Recenze
3.Beko HWUE 7636CSX0W Zjistit cenu90 %80 %80 %65 %70 %
76 %
Recenze
4.LG F26V2WN3WZjistit cenu90 %70 %80 %60 %60 %
71 %
Recenze
5.Whirlpool FFS 7238 B EEZjistit cenu90 %70 %60 %60 %65 %
69 %
Recenze
6.Whirlpool FFL 6238 W EEZjistit cenu90 %70 %60 %50 %65 %
67 %
Recenze
7.Beko WUE 6612CSX0Zjistit cenu90 %70 %60 %50 %60 %
65 %
Recenze

Broušená kůže – čištění nubuku, veluru a semiše

Obecně se broušené kůže nazývají jedním slovem: semiš. Rozdíl je v tom, z jaké strany je kůže broušená.

 • Velur je kůže, která je broušená po rubu. Poznáte ji na první dotek, protože je hrubší a vlast zůstává na povrchu.
 • Nubuk je kůže, která se brousí po líci. Díky tomu je její povrch sametový a jemný. Na rozdíl od veluru je dražší a náročnější na údržbu.

Přípravky, co stojí za vyzkoušení

Péče o broušenou kůži spočívá nejen v odstranění skvrn, ale je potřeba také provést ochranu před vysušením, blednutím a před vodou.

Čištění mastnost, skvrn a jiných větších znečištění

Při čištění broušené kůže se nepoužívá voda. Skvrny se nečistí namokro, ale nasucho, broušená kůže by se totiž neměla promáčet. Používají se přitom brusné polštářky a speciální gumy na čištění. Pokud byste čistili namokro, mohlo by dojít ke vzniku map. Jak postupovat?

 1. Skvrny odstraníte a vzhled kůže obnovíte jemným pohybem brusného polštářku nebo speciální gumy. Guma se používá na odstraňování menších ztvrdlých a suchých znečištění, ke kterým dochází na botách nebo na tvrdých okrajích oblečení; zkrátka na tvrdých podkladech.
 2. Po čištění byste měli přistoupit ke kroku ochrany před vysušením a vyblednutím. Nové potahy z broušené kůže ošetřujte 1x do roka. Poté 2x až 4x do roka. Pokud se rozhodnete pro ošetření sprejem, nanášejte jej ze vzdálenosti zhruba 40 cm celoplošně a rovnoměrně. Postřik nechte dobře zaschnout. Díky tomuto ošetření oddálíte stárnutí a křehnutí kůže.
 3. Před vodou a působením vody broušenou kůži ochráníte pomocí impregnace. Přípravek proniká hluboko do potahu a způsobí odpuzování vody. Zároveň zabrání vzniku skvrn z tekutin, které nemohly být zavčas odsáty. Impregnace neoddaluje stárnutí a křehnutí. Prostředek používejte každých 3-6 měsíců. Sprej nanášejte rovnoměrně ze vzdálenosti 40 cm. Na více namáhaných místech (např.: područky, okraje sedadel, části pod koleny) můžete ošetření opakovat. Účinek impregnace se používáním i čištěním sedačky oslabuje.

Jak oživit a vyčistit semiš

Tento způsob péče je vhodný pro čištění zejména menších výrobků ze semiše, například bot. Budete potřebovat:

 • hrnec s vodou,
 • zubní kartáček,
 • hadřík nebo utěrku.

Povrch, který chcete čistit nejprve, podržte několik minut nad hrncem s vroucí vodou. Vezměte zubní kartáček a napařený povrch jím vyčistěte. Semiš dosušte hadříkem nebo utěrkou.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 63 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo