Jak vyčistit matraci a jak z ní odstranit skvrny

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Kromě kvalitní matrace, jejímuž výběru jsme se věnovali v samostatném článku, je důležitým předpokladem zdravého spánku také čistota lůžka. Prach, plísně, roztoči a také skvrny od krve, moči nebo zvratků totiž zdraví rozhodně neprospějí. Jak se jich jednoduše zbavit pomocí běžně dostupných prostředků či chemie a jak o matrace nadále pečovat vám prozradíme v následujícím článku.

Odstranění skvrn z matrace

Během spánku dochází k nejrůznějším nehodám, vždy se proto hodí vědět, jak případné skvrny od krve, moči, zvratků, slin nebo ejakulátu efektivně odstranit. U všech typů skvrn je naprosto zásadní začít s jejich čištěním co nejdříve, platí totiž, že jakmile zaschnou, jejich odstranění je výrazně obtížnější.

Nejlepší matrace

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Curem C7000 XDZjistit cenu18000
100 %
2.Tropico Spirit Superior NucleusZjistit cenu17000
97 %
3.Ahorn Dia RelaxZjistit cenu6000
96 %
4.Materasso JUNIOR relaxZjistit cenu3000
96 %
5.Träumeland AirZjistit cenu1300
95 %
6.Träumeland ButterflyZjistit cenu4300
95 %
7.MPO Memory Comfort 1+1Zjistit cenu10000
94 %
8.MATERASSO Polargel SuperiorZjistit cenu6000
91 %
9.Dřevočal RondaZjistit cenu9000
90 %
10.DŘEVOČAL MonikaZjistit cenu8000
89 %
11.TROPICO Heureka Plus 1+1Zjistit cenu6000
85 %
12.TROPICO RomantikaZjistit cenu5000
84 %
13.proPOSTELE Ecco supremeZjistit cenu2200
84 %
14.Scarlett AgátaZjistit cenu700
83 %
15.proPOSTELE Pur Zjistit cenu1800
82 %


Jak vyčistit matraci od krve

Naprosto zásadní poučkou pro čištění fleků od krve nejen z matrací je použití pouze studené vody. Teplá nebo dokonce horká voda totiž krev srazí, čímž se dostane hlouběji do vláken, a výrazně hůře se potom čistí nebo je vyčištění zcela nemožné.

Postupů na čištění existuje několik, níže uvádíme jeden z nejúčinnějších, který lze navíc využít i na starší zaschlé skvrny od krve:

 1. Do misky nalijte ¼ hrnku 3% roztoku peroxidu vodíku a přidejte 1 polévkovou lžíci běžného přípravku na mytí nádobí (Jar, Pur apod.).
 2. Přidejte trochu soli (zhruba 1 čajovou lžičku).
 3. Na závěr přidejte ½ hrnku kukuřičného škrobu (pokud nemáte, lze se bez něj obejít, ale účinek je slabší).
 4. Vše důkladně rozmíchejte.
 5. Vzniklou pastu naneste na krvavou skvrnu.
 6. Nechejte působit, až pasta zaschne (v řádech hodin).
 7. Po zaschnutí pastu seškrábněte.
 8. Pokud skvrna zcela nezmizela, postup opakujte.
 9. Nakonec místo vysajte vysavačem.

Přípravky, které stojí za vyzkoušení

Pokud se vám nepodařilo odstranit skvrny od krve pomocí výše uvedených postupů, můžete použít osvědčené chemické přípravky:

Jak vyčistit moč z matrace

Na čištění skvrn od moči (a to i zvířecí) na matraci můžete využít tento účinný postup. Opět budete potřebovat pouze běžně dostupné prostředky.

 1. V misce dobře promíchejte cca 250 ml 3% peroxidu vodíku se 3 polévkovými lžícemi jedlé sody a několika kapkami prostředku na mytí nádobí (Jar, Pur apod.).
 2. Vzniklou pastu naneste na skvrnu od moči. Dávejte přitom pozor, abyste matraci příliš nezamáčeli.
 3. Nechejte působit alespoň půl hodiny, a poté setřete.
 4. V případě, že skvrna zcela nezmizela, smíchejte 3 polévkové lžíce běžného prášku na praní s jednou lžící vody. Pěnu naneste na skvrnu.
 5. Pěnu nechejte zaschnout.
 6. Po zaschnutí zbytky pracího prášku seškrábněte a přetřete bílým hadříkem navlhčeným v roztoku peroxidu vodíku.
 7. Po vyschnutí místo vysajte vysavačem.

Přípravky, které stojí za vyzkoušení

Pokud dáváte přednost speciálním chemickým čističům, můžete na skvrny od moči, včetně nepříjemného zápachu, s úspěchem použít také:

Jak vyčistit pozvracenou matraci

Také skvrny od zvratků, žaludečních šťáv nebo většího množství slin dokážou pořádně potrápit. Efektivně je lze odstranit pomocí tohoto postupu:

 1. Před samotným čištěním otevřete okno nebo vyneste matraci na balkón nebo terasu. Při čištění totiž budete používat čpavek.
 2. Znečištěné místo nejdříve zbavte všech nečistot.
 3. Bílý hadřík navlhčete ve čpavku a otírejte s ním skvrnu. Pokud je místo znečištění velké, můžete nanést větší množství čpavku.
 4. Přebytečnou vlhkost odsávejte bílou utěrkou.
 5. Postup několikrát opakujte.
 6. Na závěr skvrnu posypejte jedlou sodou, která nasaje přebytečnou vlhkost a zároveň odstraní zápach.
 7. Po zaschnutí místo důkladně vysajte vysavačem.

Přípravky, které stojí za vyzkoušení

Na skvrny od zvratků jsou účinné také mnohé čističe na chemické bázi. Jedná se například o:

Jak z matrace odstranit skvrny od ejakulátu

U skvrn od spermatu je nutné rozlišovat mezi čerstvými a zaschlými. Čerstvé skvrny lze poměrně snadno odstranit pomocí mýdla a malého množství vody. Případně můžete použít složitější postup:

 1. Čerstvou skvrnu od ejakulátu potřete suchým mýdlem.
 2. Poté flek pokapejte 5% roztokem čpavku a vmasírujte jemným kartáčem.
 3. Přebytečnou vlhkost odsajte savým bílým hadříkem a místo posypejte jedlou sodou.
 4. Po zaschnutí místo důkladně vysajte vysavačem.

Zaschlé skvrny od ejakulátu nejdříve vyžadují použití enzymatického čistícího přípravku (případně přípravku na bázi pepsinu). Za tímto účelem doporučujeme:

Po použití enzymatického přípravku následuje výše uvedený postup.

Jak pravidelně čistit a udržovat matrace

Nejen skvrny, ale i prach, plísně a roztoči do postele rozhodně nepatří. Proto pro vás na závěr přinášíme několik jednoduchých tipů, díky nimž udržíte svoji matraci čistou:

 1. Při výměně ložního prádla pokaždé matraci důkladně vysajte vysavačem. Použijte přitom nástavec na čalounění a nezapomeňte přitom na mezery a boční strany.
 2. Nepříjemného zápachu a látek, které se vyloučí do matrace při pocení (např. tělního mazu) se zbavíte pomocí jedlé sody. Posypejte povrch matrace jedlou sodou a krouživým pohybem ji pomocí jemného kartáče vetřete do všech záhybů. Po 10 minutách matraci důkladně vysajte.
 3. Univerzální domácí čistič matrací jednoduše vyrobíte smícháním 250 ml 3% peroxidu vodíku se 3 polévkovými lžícemi jedlé sody a několika kapkami prostředku na mytí nádobí. Vzniklý roztok nalijte do rozprašovače a nastříkejte na nejvíce znečištěná místa. Po zaschnutí důkladně vysajte.
 4. Plíseň z matrace dostanete pomocí Sava. Savo však používejte opatrně a vždy zředěné s vodou (zhruba v poměru 1:3), aby nedošlo ke znehodnocení textilie. Po asi 15 minutách místo zlehka omyjte vodou s trochou jedlé sody a prostředkem na mytí nádobí. Matraci dobře vysušte utěrkou a nechejte pořádně proschnout.
 5. Vůbec nejlepším způsobem, jak ochránit matraci před znečištěním, je použití speciálních chráničů na matrace, které jsou často opatřeny antibakteriální úpravou, nepropouští tekutiny a lze je bez problémů prát v pračce.
 6. Pro čištění matrací lze využití také vysoce efektivní postup pomocí tzv. tepovače (extraktoru). Tento přístroj si můžete buď vypůjčit anebo si objednat speciální čistící firmu, která se zabývá primárně čištěním čalounění a koberců.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 80 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. Dobrý den,

  pokud se vám vejde do pračky, tak to možné je. Doporučuju nižší teplotu (cca 40 C) + nejnižší otáčky na ždímání, případně můžete vyprat ručně ve vaně. Náročné je hlavně vysychání. Ideální je to na sluníčku (i tak to při této tloušťce bude trvat několik dní, než dokonale uschne). Na schnutí si dejte pozor, jinak je šance že se vám tam uchytí plíseň. V sušičce bude třeba více sušení za sebou, případně pustit časový program aspoň na 6 – 8 hodin a potom nechat doschnout mimo.

 2. Prosím poraďte mi, jakým způsobem vyprat samotný molitan o síle 11cm.

  Děkuji za odpověď.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo