Jak správně vyčistit myčku

Pravidelné čištění myčky přispívá k jejímu správnému chodu, ale také k vašemu čistému nádobí. Pokud se ve vaší rodině denně vaří, čistěte filtr minimálně jednou za 3 dny. Pokud myčku používáte jen na mytí talířů, sklenic a hrnečků, filtr čistěte každých 14 dní. Celkové čištění myčky je dobré provádět jednou za 1 až 2 měsíce. Zjistěte čím a jak myčku čistit!

Přípravky co stojí za vyzkoušení

zpět nahoru ↑

Než se pustíte do údržby

Ještě před tím, než nakoupíte čisticí produkty, si přečtěte manuál k vaší myčce. Výrobce by měl uvádět informaci o tom, jak se jednotlivé části demontují, jak často by se údržba měla provádět i to, zda má myčka speciální program pro čištění.

zpět nahoru ↑

Čemu se při čištění vyhnout

 • Čisticím přípravkům obsahujícím bělidla (chlór), sodu, kyseliny a čpavek.
 • Čisticím prostředkům pro odstranění vodního kamene.
 • Čisticím prostředkům s abrazivní konzistencí (písky, prášky).
 • Drátěnkám, hrubým stranám houbičky.
zpět nahoru ↑

Čištění myčky krok za krokem

Na následujících řádcích vám přiblížíme správné čištění myčky.

Údržba těsnění kolem dveří

Budete potřebovat:

 • utěrku,
 • čisticí prostředek.

U pryžového těsnění často kvůli působení vody vzniká plíseň. Pro čištění použijte přípravek na kuchyně, třeba Sanytol určený na čištění kuchyní. Kromě toho, že vás účinně zbaví mastnoty, také ničí bakterie a viry.

Pokud není znečištění velké, stačí přípravek nanést na utěrku a těsnění důkladně vyčistit. V případě odolných nečistot detergent na povrch nastříkejte a nechte působit 5-10 minut. Poté těsnění očistěte vlhkou utěrkou tak, aby na něm nezbyly zbytky detergentu.

Čištění filtrů

Budete potřebovat:

 • starý kartáček na zuby,
 • přípravek pro čištění kuchyní.

Filtrační soustava je jednou z nejdůležitějších částí myčky, protože zachycuje zbytky jídel a nečistoty, které se tedy nemohou dostat do čerpadla. Voda je díky nim navíc opakovaně recyklovaná, takže může být používána několikrát během jednoho mycího cyklu.

Filtrační soustava se skládá z:

 1. plochého hlavního filtru – jedná se o velký nerezový filtr s perforací, který je na dně myčky,
 2. hrubého filtru – jedná se o plastový „košíček“, který je vsazený v mikrofiltru a zachycuje největší nečistoty (např.: zbytky kostí, sklo a další). Díky němu se velké usazeniny nedostanou k jemnému filtru.
 3. Jemného filtru (mikrofiltru) – má válcový tvar a obvykle je v něm usazený hrubý filtr. Pro jeho výrobu se používá nerez a jeho hlavním úkolem je zachytit i ty nejdrobnější nečistoty.

čištění myčky

Při čištění celou filtrační sadu z myčky vyndáte pootočením plastového kruhového držáku proti směru hodinových ručiček. Filtry jsou většinou označeny šipkami, které ukazují, jak na jejich vyjmutí.

filtr myčky

Filtry propláchněte pod tekoucí vodou. Pro povrchové čištění použijte přípravek na nádobí a houbičku. Pro důkladnější očištění použijte starý kartáček na zuby a čistič kuchyní. Kartáček je nejlepší na údržbu mikrofiltru.

Po vyčištění filtrační sadu vložte zpět do dna myčky a utáhněte pootočením, dokud neuslyšíte cvaknutí. Frekvence čištění by měla být pravidelná, ideálně 1x za týden, ale záleží na způsobu používání myčky.

přístup k filtru myčky

Ostřikovací ramena

Budete potřebovat:

 • starý kartáček na zuby,
 • čisticí přípravek,
 • vatové tyčinky.

Ostřikovací ramena neboli ostřikovače najdete ve spodní části myčky a ve středové části (pod horním výsuvným košem). Slouží pro oplachování a mytí nádobí proudem vody společně s mycím přípravkem. Vzhledem k tomu, že se přes ně do myčky dostává voda, mohou se trysky zanášet vodním kamenem. Proto je vhodné čas od času pečovat také o ně.

Spodní rameno se většinou uvolňuje tahem zespoda nahoru. Horní rameno bývá opatřeno upevňovací maticí, kterou stačí jen uvolnit ve směru hodinových ručiček.

Horní rameno s upevňovací maticí:

rameno myčky

Pro čištění ramen a zejména trysek (malých otvorů) použijte kartáček a čisticí prostředek. Po čištění je nezapomeňte důkladně opláchnout horkou vodou. Čisticí přípravek musí být důkladně odstraněn. Pokud jsou trysky ucpané, vyčistěte je vatovou tyčinkou. Po umytí ramena vraťte zpět na svá místa.

Celkové čištění vnitřního prostoru

Budete potřebovat:

 • speciální čistič nebo
 • ocet.

K čištění vnitřních prosto myčky dochází vlastně každým používáním. Ovšem několikrát do roka je potřeba použít speciální čisticí přípravek, který se dostane i do míst, která jsou očím uživatele skrytá. Přípravky odstraňují vodní kámen i mastnotu z nepřístupných míst. Zároveň dochází i k dezinfekci a odstranění bakterií a dalších mikroorganismů. Při častém používání myčky je vhodné tento proces provádět jednou až dvakrát měsíčně.

Vnitřek můžete čistit buď za použití speciálních čističů, nebo octem.

Čištění speciálními čističi

V obchodě si stačí zakoupit přípravky, které se používají na čištění myčky. Mezi nejoblíbenější patří Somat a Finish. Prostředky mohou mít formu tablet nebo tekutiny. Při použití tablety ji stačí jen položit na dno myčky.

Pro správné použití čtěte návod na výrobku. Pokud se rozhodnete pro použití tekutého výrobku, většinou jen stačí odstranit horní krycí fólií víčka a nádobku umístit buď do spodního koše dnem vzhůru, nebo ji zavěsit na horní koš opět dnem vzhůru.

Použijte program s mycí teplotou 65-75 °C. Při vyšších teplotách dochází ke zničení mikroorganismů daleko lépe než při nižších teplotách. Při vyšších teplotách je i délka mycího programu kratší než při mytí při nízkých teplotách.

Čištění při použití octa

Do nádoby, která snese mytí i při vyšších teplotách, nalijte dva šálky bílého octa a umístěte ji do horního koše.

Z programů vyberte mycí cyklus s co nejvyšší teplotou. Doporučují se programy s teplotou vody 65-75 °C, které vnitřní prostory myčky důkladně vyčistí a vydezinfikují.

Údržba vnějších ploch a přiznaného ovládacího panelu

Budete potřebovat:

 • čisticí prostředek na kuchyně,
 • utěrku,
 • čisticí prostředek na nerez

Pro čištění lakovaných ploch nebo jiných dekorů dvířek kuchyňské linky využijte čistič, který používáte pro údržbu kuchyně. Nerezové plochy se nejlépe čistí prostředky k tomu určenými. Účinným detergentem je Cif na nerez ve spreji. Samozřejmě však dobrých výsledků dosáhnete i přípravky pro mytí a leštění oken.

Při čištění těchto ploch je nejlepší přípravek nanést raději přímo na utěrku, aby se nedostal k elektronice, již by mohl poškodit. Po vyčištění je vhodné jednotlivé části ještě přejet utěrkou navlhčenou v čisté vodě.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

5/5 2 hodnocení

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.