Jak vyčistit parkety a další dřevěné podlahy

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Dřevěné podlahy patří mezi nejkrásnější, ale také nejchoulostivější. Proto je při jejich údržbě potřeba dodržovat určitá pravidla a používat jen specializované prostředky. Údržbou dřevěných podlah vás provedeme krok za krokem.

Přípravky co stojí za to vyzkoušet

Nejlepší brusky

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Makita GA6021Zjistit cenu
90 %
2.Bosch GWS 22-230 JH ProfessionalZjistit cenu
90 %
3.Makita GA7010CZjistit cenu
85 %
Recenze
4.Einhell TE-AG 18 LiZjistit cenu
75 %
Recenze
5.Bosch GWS 850 CEZjistit cenu
75 %

Preventivní zacházení s dřevěnou podlahou

Aby vaše dřevěná podlaha dlouho vypadala jako nová, je potřeba dodržovat určitá pravidla. Dřevěná podlaha je sice nádherná, ale také velmi choulostivá.

Na dřevěnou nebo parketovou podlahu nikdy nevstupujte v botách, ve kterých jste právě přišli z venku. Kamínky a drobné nečistoty by její povrch mohly poškodit. Místnost s touto podlahou proto vždy opatřete čisticí zónu, čímž myslíme dlouhou předložku nebo běhoun na délku 3-4 kroků (to je zhruba 2-2,5 metru). Vzpomeňte si, že i na hradech či zámcích se po parketových podlahách chodí buď po kobercích, nebo v návštěvnických papučích.

Místnost s dřevěnou podlahou by měla mít optimální klima. Při příliš nízké vlhkosti se bude dřevo vysušovat, smršťovat a jeho spáry se budou zvětšovat. Naopak při velké vlhkosti může podlaha nabobtnat. Tyto nedostatky se projeví především při zavírání dveří, které nemusejí doléhat nebo budou o podlahu drhnout. V pokojích s dřevěnou podlahou byste měli udržovat teplotu pohybující se kolem 21-22 °C s vlhkostí 50-60 %. Správnou vlhkost vzduchu ovlivníte vytápěním, zvlhčováním, pohlcovači vlhkosti, klimatizacemi a podobně.

Při údržbě dbejte na to, abyste podlahu nevystavili zbytečné vlhkosti příliš dlouhou dobu. Nečistoty z podlahy by se měly odstraňovat ideálně suchou cestou, a pokud je mokrá varianta nezbytná, musí se jednat pouze o mytí vlhkými tkaninami. Veškerý nábytek, který na podlaze stojí, opatřete buď vhodnými kolečky, nebo kluzáky, které zabrání vzniku rýh.


Z dřevěných podlah se velmi nesnadno odstraňují skvrny od přípravků s barvivy. Někdy se to dokonce ani nemusí povést. Stejně tak může dojít k porušení povrchu vlivem rozpouštědel. V případě, že je podlaha silně narušená a znečištěná, je nezbytné se přiklonit k její renovaci v podobě broušení a dalšího ošetření.

Při čištění se mohou používat pady nebo lasičky

Jedná se o speciální pomocníky, které používají především úklidové firmy. V běžné drogerii většinou nejsou dostupné, proto je široká veřejnost téměř nezná.

Pady jsou zjednodušeně řečeno ty drsnější strany houbiček na nádobí. Pady najdete v různých barevných provedeních, přičemž každá barva odkazuje k jiné tvrdosti padu. Podlahy se čistí bílým, tedy nejjemnějším padem.

  • Bílé, béžové a červené pady – používají se na čištění podlah z termoplastů, dlaždic, dřeva, přírodního kamene a ochrany betonu za sucha.
  • Modré a zelené pady – se používají při údržbě podlah za sucha i morka na materiály jako je termoplast, dlaždice, beton, ochrana betonu, neleštěný přírodní kámen.
  • Hnědý a černý pad – využijete při čištění podlah za mokra z dlaždic, hrubého betonu, přírodního neleštěného kamene nebo jako ochrana betonu.

Bílý, tedy nejjemnější pad, se používá na úklid kuchyní a koupelen. Zelený pad využijete na drhnutí cementových spár v koupelně a černý pad, tedy nejhrubší, využijete při čištění betonu, přírodního kamene nebo mřížek v troubě.

Lasička je nástroj podobný mopu. Část, se kterou čistíte podlahu, má zpravidla válcový tvar. Jedná se o speciální hustý rozmývák polymerových nátěrů pro jednoduchou a odbornou aplikaci prostředku na podlahu.

Čištění podlah s lakovaným povrchem

Údržbu můžeme rozdělit na běžné denní čištění a intenzivní hloubkové. Každé z nich se provádí jinak a my vám přiblížíme jak na to.

Běžné denní čištění

Při běžném úklidu je nejlepší z podlahy odstranit prach a pevné nečistoty buď vysáváním, nebo zametením. Při vysávání je nejlepší volbou hubice na vysávání parket a dřevěných podlah. Po odstranění pevných nečistot si připravte roztok z vybraného čističe a vody. Podlahu stírejte mopem a následně vysušte. Pro údržbu je vhodné používat pady.

V případě, že jsou na podlaze silné skvrny například od podpatků, mastné skvrny nebo rýhy, naneste čistič na mikrovláknovou utěrku a nečistotu s ní několikrát přejeďte. Poté čištěnou část přejeďte navlhčeným mopem.

Intenzivní hloubkové čištění

Při intenzivním hloubkovém čištění dochází k odstranění předchozí ochranné vrstvy a je vhodné, aby jej prováděli nejméně dva lidé. Pamatujte na to, že přípravky pro intenzivní čištění jsou dosti agresivní, proto je vhodné futra a nábytek v blízkosti podlahy zalepit malířskou páskou.

Je proto vhodné se rozhodnout pro čistič pro intenzivní čištění podlah. My doporučujeme Dr. Schutz – Intenzivní čistič na dřevo a korek, který vrstvu odstraní.

Podlahu zbavte hrubých nečistot a pomocí širokého mopu na podlahu naneste zmiňovaný čistič. Nechte jej 10 minut působit a poté pomocí ručního držáku padu (jemný bílý pad) uvolněte ochrannou vrstvu. Při údržbě větších ploch je vhodné se rozhodnout pro použití kotoučového stroje s bílým padem. Práce bude rychlejší.

Uvolněné nečistoty ihned vysávejte vysavačem pro mokré vysávání. S tím vám pomůže váš kolega. Jakmile odsajete nečistoty, podlahu přetřete mopem navlhčeným čistou vodou. Tím odstraníte veškeré zbytky čističe.

Čištění ve dvou lidech se doporučuje proto, abyste dodrželi časový odstup 10 minut od nanesení čističe po rozrušení ochranné vrstvy a jejího vysátí.

První a pravidelné ošetřování podlah s lakovaným povrchem

Pravidelné ošetřování vede k prodloužení životnosti podlahy, ke snazší údržbě a redukování vzniku otěru. Ošetřování se provádí lakem s lesklým nebo matným filmem.

Před ošetřováním podlahu zbavte pevných nečistot a ošetřete ji způsobem pro každodenní úklid. Pokud máte podlahové topení, tak jej před nanášením laku vypněte a rovněž zavřete okna, aby nedocházelo k průvanu.

Frekvence nanášení ochranného filmu:

  • málo zatěžované podlahy (méně frekventované kanceláře, obývací pokoje, ložnice) – 1-2x ročně,
  • středně zatěžované pokoje (chodby, předsíně, frekventovanější kanceláře) – 2-4 x ročně,
  • velmi zatěžované podlahy (restaurace, obchody, taneční parkety ) – každý měsíc až dva měsíce.

Pokud ošetřujete podlahu s matným povrchem, vyberte prostředek pro údržbu, který má ve svém názvu obsažené slovo mat. S údržbou lesklého povrchu je to stejné. Prostředek by měl obsahovat slovo lesk. Vybraný prostředek na podlahu naneste tzv. lasičkou. Pokud chcete povrch zmatnit či zdůraznit lesk, naneste dvě vrstvy a nechte alespoň 12 hodin zaschnout.

Čištění podlah s voskovaným povrchem

Údržba voskovaných podlah se rovněž rozděluje na denní a hloubkovou.

Denní údržba voskovaných podlah

Voskovanou podlahu zbavte pevných nečistot a prachu buď vysáváním, nebo zametením. Při vysávání raději než hubici s rotačním kartáčem využijte hubici určenou pro vysávání parketových podlah.

Pro prvotní čištění používejte přípravek Dr. Schultz – Mýdlo na dřevo, které na podlahu naneste pomocí mopu nebo lasičky v neředěné formě v jedné nebo dvou vrstvách. Přípravek nechte zaschnout a poté rozleštěte jednokotoučovým strojem opatřeným bílým padem.

Každodenní údržbu provádějte stejným čističem, ale v ředěné formě. Na 10 litrů vody se používá zhruba 50-100 ml čističe. Roztok pomocí mopu naneste na podlahu a nechte zaschnout.

Intenzivní hloubkové čištění voskovaných podlah

Předtím, než se vrhnete do hloubkového čištění, podlahu zbavte velkých a pevných nečistot vysáváním nebo zametením. Údržbu provádějte ve dvou lidech. Jeden z vás bude podlahu čistit prostředkem a druhý ihned vysávat rozrušený ochranný film.

Při intenzivním čištění voskovaných nebo olejovaných podlah je stejně jako u těch lakovaných zapotřebí odstranit předchozí ochranné vrstvy. Použijte proto Dr. Schutz – Intenzivní čistič na dřevo a korek nařeďte s vodou v poměru 1:1 až 1:3. Roztok po podlaze rozetřete velkým držákem padu s jemným padem (při údržbě větších prostor použijte jednokotoučový stroj s bílým padem).

Nečistoty, které se uvolní, vysajte vysavačem. Nejlepším pomocníkem vám bude průmyslový vysavač pro mokré vysávání. Vysátou podlahu ještě jednou přetřete mopem namočeným v čisté vodě, abyste podlahu zbavili veškerých zbytků čističe.

Vzhledem k tomu, že je používaný čistič poměrně agresivní, nesmí přijít do styku s dalšími lakovanými dřevěnými ani kovovými výrobky. Proto je raději oblepte ochrannou malířskou páskou. Po vyčištění podlahu nezapomeňte doolejovat.

Jak na doolejování

Doolejování se provádí vždy po intenzivním čištění s frekvencí 1 x do roka. Olej určený pro dřevěné podlahy se na ně nanáší až v momentě, kdy jsou suché. Pro nanesení můžete použít buď měkký hadr, nebo lasičku. Po 30 minutách působení zbytky oleje rozleštěte.

Olej nechte působit nejméně 16 hodin. Až poté je možné po podlaze opatrně chodit. Nezapomeňte, že 7 dní po proceduře by se podlaha neměla umývat na vlhko a koberce je možné na ni položit až po 10 dnech.

Jak na oživení olejované podlahy

Pro oživení použijte speciální přípravek Dr. Schutz CC-H2 Oil, který na suchou podlahu naneste po intenzivním nebo denním čištění. Nanáší se v tenké vrstvě a roztírá buď pomocí mopu, který nepouští vlákna, nebo pomocí lasičky.

Při oživení vypněte podlahové topení a zavřete okna, aby nedocházelo k průvanu. Nenechte na podlahu dopadat ani přímé sluneční paprsky. Přípravek nechte působit nejméně 12 hodin.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 63 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo