Jak vyčistit pračku

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Každý domácí spotřebič vyžaduje údržbu, automatickou pračku nevyjímaje. Správná péče je nejlepší zárukou bezproblémové funkčnosti a dlouhé životnosti. Údržba všech částí pračky (těsnění, dávkovače, filtru i bubnu) přitom není vůbec složitá a nezabere vám ani mnoho času. Za spolehlivou pračku, která vám poslouží řadu let a čisté a voňavé prádlo, trocha práce navíc rozhodně stojí.

Proč je pravidelné čištění pračky důležité

Přestože pračka zbavuje prádlo nečistot i zápachu, často se z ní samé line nepříjemný odér (v horším případě z ní vytahujete zatuchlé a podivně zapáchající prádlo). Tento zápach je dán právě kombinací vlhkosti, usazování vodního kamene a zbytků nečistot (často vlasů, zvířecích chlupů apod.), které spotřebič postupně zanáší. Všechny tyto faktory přitom vytváří vynikající podmínky pro vznik nebezpečných bakterií a plísní.

Jakmile se objeví zápach, mnoho uživatelů sáhne po jiném pracím prostředku (případně aviváži) v domění, že takto problém snadno vyřeší. Tento postup ale nefunguje, problém bývá totiž zpravidla právě ve špatně udržovaném či zcela zanedbaném domácím spotřebiči. Pokud se i vás tato nepříjemnost týká, nezoufejte, představíme vám pár jednoduchých kroků, jak vše rychle a jednoduše napravit a postupně vám poradíme, jak efektivně vyčistit jednotlivé části celého spotřebiče.

Nejlepší pračky

NázevKde koupitPraníŽdímáníProgramyHlučnostVýbavaSpotřebaHodnocení
celkem
1.MIELE WWV 980 WPSZjistit cenu95 %95 %100 %95 %100 %80 %
94 %
2.Miele WWD660 WCSZjistit cenu90 %75 %90 %80 %90 %85 %
85 %
3.LG FA94V5UVW0Zjistit cenu80 %90 %80 %75 %80 %80 %
82 %
4.AEG L9FEC49SCZjistit cenu80 %65 %100 %70 %90 %80 %
80 %
Recenze
5.Beko B5WFU58418MCSHBCZjistit cenu90 %65 %80 %70 %85 %85 %
80 %
Recenze
6.AEG LFR71862BCZjistit cenu80 %90 %80 %50 %70 %90 %
79 %
7.Samsung WW90T534DAXZjistit cenu80 %65 %100 %70 %80 %80 %
78 %
8.Bosch WGG14202BYZjistit cenu80 %65 %80 %75 %80 %85 %
78 %
9.Bosch WUU28T61BYZjistit cenu80 %75 %70 %75 %70 %85 %
77 %
10.AEG ProSteam L7FBE49BSCAZjistit cenu80 %65 %80 %55 %80 %85 %
76 %
Recenze
11.Whirlpool W6X W845WB EEZjistit cenu80 %65 %70 %100 %70 %75 %
75 %
12.AEG L6FLG49WCZjistit cenu80 %65 %80 %50 %75 %80 %
75 %
Recenze
13.AEG L7FOE48SCZjistit cenu80 %65 %80 %65 %70 %80 %
74 %
Recenze
14.AEG L6SNEU26IWCZjistit cenu80 %65 %80 %65 %70 %75 %
73 %
15.Electrolux EW6SN347SIZjistit cenu80 %65 %80 %45 %80 %65 %
71 %
16.Hoover HW4 37AMBS/1-SZjistit cenu80 %65 %60 %50 %60 %85 %
69 %
17.Philco PLDI 147 BZjistit cenu80 %65 %60 %50 %50 %75 %
65 %
18.Whirlpool FFL 6238 W EEZjistit cenu80 %65 %60 %30 %50 %65 %
61 %
Recenze

 

Gumové těsnění

Gumové těsnění kolem dvířek pračky se snadno zanáší (špínou, vlasy, zvířecími chlupy, zapomenutým papírovým kapesníčkem, zbytky pracího prášku nebo aviváže apod.). Možná jste si sami při vytahování prádla z bubnu všimli nevábné hmoty ulpělé právě v těchto záhybech. Bohužel v těchto místech se dlouho drží vlhkost, a tak zde snadno vznikají plísně a množí se bakterie.

Jak vyčistit gumové těsnění pračky

  1. Ze záhybů těsnění odstraňte všechny velké kusy nečistot.
  2. Celé těsnění a všechny jeho záhyby otřete vlhkým hadříkem. Pokud jsou nečistoty přischlé, odstraňte je kartáčem (pro špatně dostupná místa použijte starý zubní kartáček). Při mytí nezapomeňte i na dvířka pračky, kde těsnění přiléhá.
  3. Suchým hadříkem těsnění vysušte.

Takto doporučujeme postupovat po každém praní. Často není nutné dodržovat celý postup. Pokud je pračka udržovaná anebo nedošlo během praní k zanesení těsnění, postačí gumu pouze vytřít dosucha.

Při čištění gumového těsnění nepoužívejte klasické mycí prostředky, které by po čase mohly těsnění zničit. Pokud chcete, můžete jednou měsíčně na čištění gumy pračky použít ocet nebo kyselinou citrónovou, které účinně ničí případné plísně a bakterie. I ocet a kyselina ale mohou gumu postupně zničit, proto buďte s jejich používáním opatrnější.

Dvířka pračky navíc nechejte po každém praní otevřená minimálně na 10 cm a alespoň do druhého dne, aby mohla přebytečná vlhkost vyvětrat.

Dávkovač pracího prášku

V dávkovači se často usazuje prací prášek nebo gel a zbytky aviváže. Pokud se čištění tohoto místa příliš nevěnujete, po čase spolu s vodním kamenem vytvoří nevzhledné usazeniny, které jsou ideálním místem pro tvorbu plísní a množení bakterií. Právě tato místa přitom často působí onen nepříjemný zápach, který se následně line z bubnu pračky.

Jak vyčistit dávkovač pracího prášku pračky

  1. Zásuvku dávkovače vyjměte (buď jednoduše potažením nebo pomocí tlačítka) a ze všech stran pečlivě opláchněte pod horkou tekoucí vodou. Pokud je dávkovač zanedbaný, použijte speciálně čistič na vodní kámen, ocet, kyselinu citrónovou apod.
  2. Pomocí párátka vyčistěte otvory a trysky v přihrádce na aviváž.
  3. Vyčistěte i vnitřní prostor pračky, do něhož se zásobník zasouvá. Použijte starý zubní kartáček a čistič na vodní kámen.

Dávkovač uvedeným postupem čistěte alespoň 1x za měsíc.

Zabránit tvorbě plísní a vodního kamene lze snadno – zásuvku dávkovače jednoduše po každém praní nechejte otevřenou, aby mohla vyschnout.

Filtr

Pravidelnou údržbu filtru většina uživatelů zanedbává. Každopádně se jedná o místo, které rozhodně zasluhuje naši pozornost, pokud by totiž došlo k ucpání filtru, mohlo by se snadno spálit čerpadlo.

Filtr slouží k zachycování zejména větších nečistot a předmětů. Proto v něm můžete najít zejména vlasy, zvířecí chlupy, papírové kapesníčky, ale i mince, sponky do vlasů a další drobné předměty zapomenuté v kapsách.

Filtr se většinou u každé pračky nachází na čelní straně ve spodní části.

Jak vyčistit filtr pračky

  1. Filtr odšroubujte podle manuálu od výrobce (obvykle proti směru hodinových ručiček). Počítejte s tím, že po odšroubování z filtru vyteče určité množství vody, proto jej podložte suchým savým hadrem.
  2. Vyjměte všechny součástky a propláchněte je pod horkou tekoucí vodou, záhyby vyčistěte běžnými čistícími prostředky a starým zubním kartáčkem. Totéž proveďte s otvorem, z něhož jste filtr vyjmuli.
  3. Součástky filtru složte a vložte jej zpět. Filtr zašroubujte po směru hodinových ručiček.

Čištění filtru doporučujeme provádět minimálně 2x ročně. Pokud perete častěji, přizpůsobte tomu i frekvenci čistění (např. pokud perete každý den, filtr čistěte zhruba každé dva měsíce).

Buben a vana

Podlením důležitým místem, jemuž byste měli věnovat pozornost, je buben a vana pračky. Co se týče čištění těchto míst, existuje spousta tzv. babských rad, které se nejčastěji týkají toho, jak vyčistit buben pračky octem, kyselinou citrónovou, savem nebo prací sodou. Přestože je tento postup poměrně účinný, může při něm docházet k poškození pračky (nejčastěji samotného bubnu, filtru a gumového těsnění).

Proto doporučujeme raději investovat do speciálních čističů, které jsou k čištění bubnu pračky přímo určeny. Zakoupit můžete například čistící tablety s oxidačním účinkem, které stačí jednoduše vložit do prázdného bubnu pračky a zapnout cyklus s teplotou 60 °C. Účinná látka z tablety se přitom dostane i na hůře přístupná místa (např. do záhybů gumového těsnění).

S vodním kamenem si zase poradí nejrůznější práškové čističe a na trhu najdete i řadu přípravků 3v1, které pračku zbaví vodního kamene, zápachu i mastnoty a nečistot. U některých moderních praček dokonce existují samočistící programy nebo čištění pomocí páry.

Shrnutí

Pro přehlednost shrneme nejdůležitější body, na které byste rozhodně neměli zapomenout:

  1. Po každém praní vytřete dosucha gumové těsnění a nechejte dvířka otevřená.
  2. Zásuvku i okolí dávkovače pracího prášku občas vypláchněte, zásuvku po každém praní otevřete a nechejte vyvětrat.
  3. Přibližně 1x za měsíc vyčistěte buben a vanu pračky (nejlépe čistícím prostředkem k tomu určeným).
  4. Alespoň 2x (ideálně 4x) ročně vyčistěte filtr.
  5. Podle tvrdosti vody (přibližně 2x ročně) použijte odstraňovač vodního kamene.

Pokud pračka stále zapáchá

Někdy se může stát, že i když o pračku pečujete a dodržujete všechny zmíněné rady, z bubnu se stále line nepříjemný zápach. Tato situace může být dána některými dalšími faktory, které zdánlivě vůbec s tímto problémem nemusí souviset.

Přinášíme proto přehled nejčastějších chyb a jejich řešení, které mohou za nepříjemným odérem stát:

Problém: Pračka je umístěna v nevětrané a vlhké místnosti.
Řešení: Spotřebič přemístěte nebo místnost pravidelně větrejte.

Problém: Perete pouze při nízkých teplotách (obvykle do 40 °C) nebo v příliš malém množství vody.
Řešení: Občas (ideálně 2x měsíčně) perte při vyšší teplotě (na 60 °C nebo 90 °C). Vyšší teplota spolehlivě ničí bakterie, a velmi dobře tak eliminuje zápach. Vysoká teplota je vhodná pro praní ložního prádla, ručníků apod.

Problém: Šetříte prací prášek nebo to s ním naopak přeháníte.
Řešení: Prášek dávkujte vždy podle návodu, typu tkaniny a tvrdosti vody.

Problém: Při praní je pračka přeplněná a prádlo se nevypere a nevymáchá dostatečně.
Řešení: Prádlo dávkujte podle přiloženého manuálu (pro každý cyklus se množství obvykle liší).

Problém: Perete s pracími gely nebo s ekologickým mýdlovým slizem.
Řešení: Vyhněte se používání pracích gelů a sáhněte raději po klasickém pracím prášku. Gely mohou pračku zanášet.

Problém: Žijete v oblasti s tvrdou vodou, a v pračce se vám tak neustále usazuje vodní kámen.
Řešení: Na přívodní hadici můžete zkusit namontovat tzv. magnetický odvápňovač.

Problém: Odpadní hadice je špatně umístěna, kvůli čemuž se v ní mohou usazovat bakterie a plísně a šířit se odtud zpět do pračky.
Řešení: Zkontrolujte umístění odpadní hadice a změňte její umístění podle manuálu.

Problém: Nic nezabírá.
Řešení: Je možné, že model vaší pračky trpí konstrukční vadou (bubnu, čerpadla nebo motoru) a pomůže vám jen odborné rozebrání a oprava v servise, případně koupě nové pračky.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 73 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo