Jak vyčistit pryskyřici

Pryskyřice neboli smola, lidově řečeno smůla, je nechtěný dárek, který si můžete přinést zejména z lesa nebo odkudkoliv, kde jsou stromy a to nejen ty pokácené. Oblečení zničené touto látkou už nemusíte vyhazovat. Připravte si něco mastného, technický líh, benzín a odlakovač a my vám poradíme, jak na to.

Přípravky co stojí za vyzkoušení

zpět nahoru ↑

Čištění oděvů pomocí odlakovače na nehty

Co budete potřebovat:

 • odlakovač na nehty,
 • žlučové mýdlo.

Pro odstranění pryskyřice z látky stačí inkriminované místo polít odlakovačem na nehty, který máte doma. Nejúčinnější je odlakovač s acetonem. Vyzkoušejte však jeho působení na kousku látky, které je méně viditelné. Aceton totiž může v některých případech látku odbarvit.

Odlakovač nechte do látky vsáknout, proměňte mezi prsty a dobře vyperte ideálně ve žlučovém mýdle, které dokáže odstranit nejrůznější odolné skvrny bílkovinného původu (krev, vejce atd.). Také žlučovému mýdlu jsme se věnovali v samostatném článku.

zpět nahoru ↑

Čištění pryskyřice pomocí benzínu

Co budete potřebovat:

 • technický benzín nebo
 • benzen, líh či trichloretylen.

Na skvrnu nalijte technický benzín nebo použijte benzen, líh či trichloretylen (zkrátka organická rozpouštědla). Nechte chvíli působit a následně dobře vyperte buď v již zmiňovaném žlučovém mýdle, nebo jiném pracím prostředku, který pro praní používáte.

zpět nahoru ↑

Čištění pryskyřice z látky pomocí oleje

Budete potřebovat:

 • vodu,
 • olej,
 • saponát na nádobí.

Pryskyřice se můžete účinně zbavit, pokud ji pomažete něčím mastným, ideálně olejem, máslem nebo sádlem.

Pokud se rozhodnete pro olej, můžete si vyrobit čisticí roztok ve stejném poměru 1/3 vody, oleje a saponátu na nádobí. Na normálně velkou skvrnu, což je většinou skvrna malá, vám postačí zhruba 50-100 ml roztoku.

Po smíchání emulzi nalijte na znečištěné místo a látku mněte mezi prsty. Účinným postupem je i to, že emulzi nalijete na hadřík, který přitlačíte na skvrnu a necháte jej chvíli působit. Díky tomu se pryskyřice změkčí a její odstranění bude o to snazší. Následně oblečení vyperte buď ručně v mýdlové vodě, nebo v pračce.

Nejlepší pračky

NázevKde koupitPraníŽdímáníProgramyHlučnostVýbavaSpotřebaCelkem
1.AEG ÖKOMix L8FEC68SCZjistit cenu90%100%90%80%90%80%
89%
Recenze
2.AEG ProSteam L7FBE68SCZjistit cenu90%100%60%60%100%80%
86%
Recenze
3.AEG ProSense L6FBG68SCZjistit cenu90%100%70%80%70%90%
85%
Recenze
4.AEG ProSteam L7FBE48SCZjistit cenu90%80%80%70%80%80%
81%
Recenze
5.Beko WUE 6636 CSX0AZjistit cenu90%70%70%60%60%65%
70%
Recenze
6.Indesit BWSA 61253 WZjistit cenu90%70%40%30%50%60%
61%
Recenze
7.PHILCO PPL 162Zjistit cenu90%50%50%50%60%50%
60%
Recenze
zpět nahoru ↑

Odstranění pryskyřice pomocí kostek ledu

Budete potřebovat:

 • kostky ledu,
 • tea tree olej,
 • technický líh nebo
 • ocet.

Několik kostek ledu přiložte na skvrnu a nechte pryskyřici ztvrdnout. Po zatuhnutí se snažte mechanicky odstranit co nejvíce smůly, ale dávejte přitom pozor, abyste si látku neponičili. Flek potřete tea tree olejem. Jakmile se olej vsákne, ošetřete místo vatičkou nasáklou lihem. Pokud čistíte hedvábí nebo jemnou bavlnu, líh vyměňte za ocet. Po čištění oblečení pořádně propláchněte a vyperte.

zpět nahoru ↑

Vyčištění pryskyřice pomocí žehličky

Budete potřebovat:

Tato metoda je poměrně riziková a doporučujeme ji provést až v posledním možném případě. Na skvrnu položte papírový ubrousek v několika vrstvách a přejíždějte jej horkou žehličkou. Pryskyřice se rozpustí a vsaje do ubrousku. Ubrousek musí mít více vrstev proto, aby se pryskyřice neprosákla a neponičila žehlicí plochu spotřebiče. O čištění žehliček jsme napsali samostatný článek.

zpět nahoru ↑

Obecné rady

Pokud skvrnu potřebujete odstranit z přírodních materiálů, používejte líh nebo aceton. V případě acetonu se ujistěte, že látku neodbarví. V případě odstraňování pryskyřice z umělých vláken, používejte směs lihu a terpentýnu v poměru 1:1. Po vyčištění jakékoliv látky nezapomeňte na dobré vyprání buď v ruce, nebo v pračce.

zpět nahoru ↑

Jak odstranit pryskyřici (smůlu) z rukou

Budete potřebovat:

 • sádlo,
 • jar nebo
 • tekuté mýdlo.

Kromě oblečení si smůlu často můžeme z venku přinést i na kůži. Zejména děti si ruce od smůly umažou, když v lese sbírají šišky. Lepkavá hmota nejde dost dobře umýt obyčejným mýdlem. Proto si po suchých rukou rozmažte sádlo, přidejte tekuté mýdlo nebo jar a umyjte teplou vodou.

zpět nahoru ↑

Jak odstranit pryskyřici z podlahy

Co budete potřebovat:

 • sádlo,
 • lůj,
 • máslo,
 • líh,
 • benzín,
 • kolínskou.

Na podlahu se pryskyřice nejčastěji dostane na Vánoce, kdy doma instalujete živý vánoční stromeček. Smůla vytéká z řezu a může ulpět na podlaze. Způsobů, jak se skvrn zbavit je hned několik.

Smolný flek můžete potřít něčím mastným, tedy sádlem, lojem nebo olejem. Vybranou surovinu nechte chvíli působit a mastné fleky dobře setřete.

Další alternativou je čištění pomocí lihu, kolínské vody nebo benzínu. Zejména při manipulaci s lihem či benzínem si chraňte pokožku a zrak. Používejte gumové rukavice a ochranné brýle. Vybraný roztok nalijte na skvrnu a nechte vsáknout nebo chvíli působit. Skvrnu pak jednoduše setřete hadrem.

Vyzkoušet můžete také mýdlový roztok, pro jehož výrobu budete potřebovat 20 g mýdlových hoblin. Hobliny rozpustíte v 1 litru horké vody a můžete začít čistit. Pokud chcete zvýšit účinnost, přidejte po vychladnutí do směsi trošku acetonu.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.8/5 79 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo