Jak vyčistit robotický vysavač

Aby mohl robotický vysavač podávat co nejlepší výkony, potřebuje i on sám pravidelnou péči a údržbu. Zpravidla se jedná o pravidelné vyprazdňování sběrné nádoby na prach, čištění filtru, senzorů, rotačního kartáče, bočního přimetacího kartáčku a směrového kolečka. Záleží však na typu vysavače. Některé značky umožňují mytí pod vodou, jiné nikoliv. Zjistěte, jak o svůj robotický vysavač co nejlépe pečovat.

Bez pravidelné údržby se neobejdete

Každý robotický vysavač potřebuje péči. Jen tak bude spolehlivě pracovat. Věděli jste, že pokud jsou špinavé senzory pádu ze schodů, nemusí vysavač schody rozeznat? Asi byste nechtěli, aby se vám skutálel ze schodiště. Stejně jako myčky a pračky i robotický vysavač je potřeba čistit. Nestačí přitom jen vyprazdňovat zásobník na prach. O tom, jak vybrat robotický vysavač píšeme zde.

Kterým částem se věnovat?

Každý výrobce v manuálu uvádí, jak o konkrétní vysavač pečovat. Proto doporučuji se návodu držet. Dozvíte se v něm mimo jiné i to, zda je možné jednotlivé části mýt pod vodou či nikoliv. Obecně by se pravidelně měly udržovat tyto části:

 • vnější povrch vysavače,
 • sběrná nádoba,
 • filtr,
 • rotační kartáč,
 • boční kartáček,
 • směrové kolečko,
 • kola,
 • senzory.

Nejlepší robotické vysavače

NázevKde koupitVýdržProvozHodnocení
celkem
1.iRobot Roomba s9Zjistit cenu84 %99 %
93 %
Recenze
2.iRobot Roomba j7Zjistit cenu76 %97 %
89 %
Recenze
3.iRobot Roomba i7+Zjistit cenu74 %98 %
88 %
Recenze
4.Xaiomi Roborock S7Zjistit cenu74 %95 %
87 %
Recenze
5.Concept VR3510Zjistit cenu80 %88 %
85 %
Recenze
6.Concept VR 3120Zjistit cenu80 %81 %
81 %
Recenze
7.Xiaomi Roidmi Eve PlusZjistit cenu68 %90 %
81 %
Recenze
8.Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro+Zjistit cenu74 %86 %
81 %
Recenze
9.Xiaomi Roborock S6 PureZjistit cenu68 %87 %
79 %
Recenze
10.iRobot Roomba e6Zjistit cenu58 %89 %
77 %
Recenze
11.iRobot Roomba 976Zjistit cenu63 %87 %
77 %
Recenze
12.Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop ProZjistit cenu58 %88 %
76 %
Recenze
13.iRobot Roomba e5Zjistit cenu58 %87 %
75 %
Recenze
14.Realme TechLife Robot Vacuum Zjistit cenu68 %79 %
75 %
Recenze
15.iRobot Braava jet m6Zjistit cenu58 %82 %
72 %
Recenze
16.Sencor SRV 6250BKZjistit cenu58 %76 %
69 %
Recenze
17.Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1CZjistit cenu47 %81 %
67 %
Recenze
18.ETA Raggio 5225 90000Zjistit cenu49 %76 %
65 %
Recenze
19.iRobot Roomba 676Zjistit cenu52 %71 %
63 %
Recenze
20.Concept VR 2110Zjistit cenu57 %66 %
62 %
Recenze
21.iRobot Roomba 605Zjistit cenu52 %66 %
60 %
Recenze

Čištění povrchu a senzorů

Péče o povrch není nijak náročná. Stačí použít měkký hadřík. Já používám utěrku z mikrovlákna, někdy ji i lehce namočím, ale nikdy z ní nekape voda. Dobře jí odstraníte prach. Prach se usazuje nejen na horní straně vysavače, kde se zpravidla nacházejí ovládací prvky, ale v podstatě v celém vysavači.

Utěrkou tedy otřete i senzory, které se nacházejí na spodní straně vysavače a většinou i v nárazníku. Silná vrstva prachu na senzorech může způsobit to, že vysavač nerozezná schody a další překážky.

Nárazník od těla vysavače dělí pravděpodobně úzká mezera, prach tedy vyměňte i z této části. Pokud by se zde zachytily nečistoty, mohl by nárazník přestat pružit a zbytečně tvrdě by narážel do nábytku. Od prachu otřete i nabíjecí piny a nabíjecí základnu.

Čištění sběrné nádoby

Kromě vysypání sběrné nádoby se věnujte i jí samotné. Některé sběrné nádoby je možné mýt pod vodou. Tento fakt však musí doporučovat sám výrobce. Jestliže tomu tak není, snažte se její vnitřek i vnějšek dobře očistit měkkým hadříkem. Prach rád zůstává v nejrůznějších záhybech.

Součástí sběrné nádoby je obvykle filtr. Pokud byste jej pravidelně nečistili, došlo by k jeho ucpání. Výsledkem by bylo snížení sacího výkonu, což u vysavače rozhodně nechcete. Periodu čištění či výměny filtru najdete ve svém návodu. Já však filtr alespoň zběžně čistím při každém vysypávání sběrné nádoby. Filtr se snažím co nejvíce vyklepat. Součástí mého vysavače je i štěteček, kterým jednoduše uvolním prach ze záhybů filtru a pak jej vyklepu.

Stejně jako u sběrné nádoby, i filtr je možné mýt pod vodou, pokud to výrobce doporučuje. Díky tomu prodloužíte jeho životnost. Jestliže má váš vysavač vícestupňový filtrační systém, je obvykle možné pod vodou mít síťový i pěnový filtr. Pro jistotu však nahlédněte do návodu. Nezapomeňte však, že veškeré části, které umyjete pod vodou, se do těla vysavače vrací až tehdy, když jsou zcela suché!

Zkontrolujte také prostor, ve kterém je nádobka na prach usazená. I zde se totiž zachycuje prach a drobné nečistoty.

Péče o kartáče

Snad u všech robotických vysavačů je možné vyjmout hlavní rotační a boční přimetací kartáček. Díky tomu se snadno čistí. Jak často čištění provádět? Doporučení jistě najdete v manuálu, ale fakt je, že se na periodicitě podepisují různé faktory. Jestliže doma máte chlupaté mazlíčky nebo někoho, kdo má dlouhé vlasy, budete čištění provádět asi častěji než někdo, kdo žije v bytě sám.

Pro čištění kartáče je nejlepší použít řezací nástroj, který někdy bývá doplňkem vysavače. Namotané chlupy stačí přeříznout a ručně odstranit. Jestliže tento nástroj nemáte, použijte třeba nůžky. Očistěte i otočné části, kterými se kartáč upevňuje do vysavače. I zde se totiž rády namotávají vlasy. Čas od času očistěte i místo, kam se vkládá rotační kartáč. Usazují se zde nečistoty, kterých je zde více u modelů, které umožňují i vytírání.

Jakmile jsou rotační nebo přimetací kartáčky roztřepeny, je nejlepší je vyměnit za nové.

Údržba všesměrového kolečka

Všesměrové kolečko je většinou možné z vysavače vytáhnout (opět záleží na konkrétním modelu). Čas od času to doporučuji udělat, protože i na něj se namotávají chlupy, především do oblasti kovové tyčinky. Chuchvalce jdou snadno odstranit rukou nebo si můžete pomoci nůžkami.

Zkontrolujte i žlábek pod všesměrovým kolečkem, protože i zde se mohou objevit prachové nečistoty. Velká kola zpravidla dost dobře udržovat nejde, protože jsou z části vsazena v tělu robota. Ovšem opět záleží na modelu. Na velkých kolech se může držet prach a vlasy, proto je doporučuji čas od času zkontrolovat.

Nezapomeňte, že pravidelná péče prodlouží životnost vašeho výrobku, ale zároveň mu umožní odvádět plnohodnotnou práci.

Robotický vysavač s mopováním

Jestliže vlastníte model, který dokáže i vytírat, bude potřeba se postarat o nádobku na vodu a mopovací utěrku. Přesný popis údržby je určitě popsaný v návodu. Rozhodně je vhodné po každém mopovování vodu z nádoby vylít a nádobku nechat vyschnout.

Nádoby se od sebe liší model od modelu. Pokud je to možné, vytřete nádobku do sucha měkkým hadříkem. Jestliže nádobka není dobře přístupná, nechte ji vyschnout samovolně. Já ji například pokládám na topení, v létě na sluníčko.

Mopovací utěrku je zpravidla možné prát v pračce. Já osobně utěrku po každém použití peru v ruce. Buď si napustím vodu do umývadla a přidám trošku pracího gelu, nebo použiju mýdlo. Jednou za čas dám utěrku vyprat s prádlem do pračky. Po každém použití ji nechám dobře proschnout.

Podívejte se na další recenze robotických vysavačů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 31 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo