Jak vyčistit sklokeramickou/indukční varnou desku

Aktualizováno v únoru 2021

Vaření se obvykle neobejde bez nějakého toho nepořádku kolem a varná deska přitom bývá často kamenem úrazu. Hrnec snadno přeteče, při míchání leccos vyskočí a smažení za sebou obvykle zanechá spoustu mastných skvrn. Jak se o sklokeramickou nebo indukční varnou desku starat a jak ji zbavit skvrn, aniž by došlo k poškrábání, vám prozradíme v následujícím článku.

Jak správně pečovat o varnou desku

Rozhodně není sporu o tom, že varná deska je spolu s troubou srdcem každé kuchyně, protože právě na ní vzniká spousta dobrot. Bohužel málokdo jí ale věnuje potřebnou péči, a pokud přece, často ji čistí nevhodným způsobem.

Snad právě proto, že sklokeramická a indukční deska se zdánlivě snadno udržuje, panuje obecná domněnka, že postačí obyčejný Jar, tekutý písek a houbička (nebo v horším případě drátěnka). S takovým přístupem se však jen obtížně zbavíte starších a připečených skvrn, naopak může dojít k poškrábání, nebo dokonce nenávratnému poničení desky.

Čištění byste proto měli provádět pouze přípravky, které jsou k těmto účelům určeny, případně využít některý z šetrných (ale zároveň vysoce účinných) postupů, které uvádíme níže.

zpět nahoru ↑

Proč pečovat o varnou desku

Pravidelné čištění varné desky není důležité nejen z důvodů estetických, ale i funkčních. Pokud je vaše varná deska špinavá, výrazně tak zkracujete její životnost a vystavujete se zvýšenému riziku vzniku zkratů. Péče se vám tak může skutečně doslova vyplatit.

zpět nahoru ↑

Základem je pravidelná péče

Na čištění varné desky se nestačí vrhnout jen jednou za čas, protože se jejímu znečištění při vaření dá jen těžko vyhnout (a pokud to náhodou dokážete, pak patříte mezi naprosté výjimky). Varná deska jednoduše vyžaduje pravidelnou údržbu, což znamená čištění po každém použití. Jen tak totiž předejdete výraznějšímu znečištění v podobě připečených a přischlých zbytků potravin.

Pokud není varná deska příliš znečištěná, vystačíte si s hadříkem namočeným v teplé vodě a kapkou běžného mycího prostředku (např. Jaru). Čištění doporučujeme provádět co nejdříve po ukončení vaření (dřív, než nečistoty zaschnou). Postup je následující:

 1. Nejprve nechejte varnou desku zcela vychladnout (platí pouze pro sklokeramické desky).
 2. Navlhčete měkký hadřík teplou vodou a zakápněte běžným prostředkem na mytí nádobí a přetřete jím varnou desku.
 3. Pokud nečistoty přischly, nechejte mycí prostředek chvíli působit, a až poté jej setřete navlhčeným hadříkem.
 4. Varnou desku vytřete dosucha.
zpět nahoru ↑

Jak vyčistit úporné skvrny na sklokeramické/indukční varné desce

Úporné nečistoty na varné desce mohou být výsledkem zanedbané péče, ale stejně tak může jít o jednorázovou záležitost, při níž přeteče hrnec, dojde k připálení kousků jídla nebo oleje. Pokud se to stane, pouhý Jar a houbička na nádobí již obvykle nepomohou, a je potřeba využít buď speciální čistící prostředky nebo osvědčené domácí postupy. Dříve, než se s vámi o několik z nich podělíme, prozradíme vám, jaké nástroje jsou pro čištění vhodné, a kterým se naopak obloukem vyhnout.

Nejlepší varné desky

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Celkem
1.AEG IKB64431XBZjistit cenu13000
96%
2.Electrolux EGD 6576 NOKZjistit cenu11000
92%
3.BOSCH PCQ 7A5M90Zjistit cenu9500
89%
4.ELECTROLUX EHH 6240 ISK Zjistit cenu5500
78%
5.BEKO HIC 64401Zjistit cenu4000
68%

Které nástroje ne/používat při čištění varné desky

Odpověď na otázku z nadpisu je poměrně jasná, a měli byste se jí vždy držet. Na odstranění (oškrábání) připálených zbytků jídla a dalších nečistot na sklokeramických a indukčních deskách používejte vždy jen a pouze k tomuto účelu určenou škrabku (špachtličku). Tato škrabka obvykle bývá přibalena u nově zakoupené varné desky, ale snadno ji seženete i v obchodě s domácími potřebami. Přestože má tato škrabka ostrou hranu, nemusíte mít při práci s ní obavy, jelikož je navržena tak, aby po povrchu pouze klouzala a nepoškodila jej.

V žádném případě na zaschlé a připečené nečistoty nepoužívejte drátěnky, nože (a to ani zaoblený příborový nůž), žiletky, drsné houbičky na nádobí, čistící písky apod. Při použití těchto nástrojů může velmi snadno dojít k poškrábání varné desky. A přestože nemusí být škrábance na první pohled viditelné, do takto vzniklých rýh se mohou usazovat nečistoty, které mají za následek zhoršení funkčnosti varné desky.

Domácí prostředky na čištění sklokeramické/indukční varné desky

Dojde-li k výraznému znečištění varné desky a vy zrovna nemáte po ruce speciální čistič, mohou vám stejně dobře posloužit suroviny, které běžně najdete ve své domácnosti. Nejúčinnější postupy zahrnují použití:

 • vymačkané citronové šťávy – neředěnou citronovou šťávu nalijte na nečistotu a nechejte cca 15 minut působit,
 • směs mycího prostředku, prášku do pečiva a peroxidu vodíku – všechny složky smíchejte, naneste na znečištěný povrch a nechejte cca 10–20 minut působit,
 • směs sodovky (octa), kuchyňské soli nebo jedlé sody – vše smíchejte, aplikujte na znečištěný povrch a nechejte zhruba 30 minut působit.

Jak při čištění úporných skvrn na sklokeramické/indukční desce postupovat

Ať už použijete některou z výše uvedených domácích čistících směsí nebo chemický čistící prostředek (tipy najdete na konci tohoto článku), postup je vždy stejný:

 1. Nejprve z varné desky setřete snadno odstranitelné nečistoty (pomocí klasického přípravku na mytí nádobí a houbičky).
 2. Připravte si některou z výše uvedených směsí (citronová šťáva; mycí prostředek s práškem do pečiva a peroxidem vodíku nebo směs sodovky/octa a kuchyňské soli/jedlé sody) a naneste ji na připálené skvrny. Podle potřeby nechejte působit a setřete. Využít samozřejmě můžete také speciální čistící prostředek.
 3. Pokud se na varné desce stále vyskytují nečistoty, postup opakujte nebo použijte speciální škrabku na sklokeramické varné desky.
 4. Po odstranění všech nečistoty varnou desku umyjete, osušte a vyleštěte.
zpět nahoru ↑

Jak odstranit skvrny od rzi na sklokeramické/indukční varné desce

Méně často se může stát, že se na varné desce objeví skvrny od rzi (zejména pokud používáte litinové hrnce nebo pánve). Postup, kterým se lze skvrny od rzi zbavit je naštěstí velmi jednoduchý:

 1. Skvrnu od rzi pokapejte olivovým olejem a několika kapkami citronové šťávy.
 2. Směs nechejte několik minut působit.
 3. Setřete pomocí kuchyňských papírových ubrousků a omyjte pomocí běžného prostředku na mytí nádobí.
 4. Skvrna by měla zmizet. Pokud se tak nestalo, postup opakujte.
zpět nahoru ↑

Přípravky, které stojí za vyzkoušení

U běžně dostupných chemických čistících prostředků máte jistotu, že varnou desku zbaví nečistot účinně, ale také šetrně tak, aby nedošlo k jejímu poškození. Výběr je poměrně široký, zaměřili jsme se proto pouze na ty čističe, které jsou osvědčené a vysoce účinné. Často je navíc můžete efektivně využít i při čištění trouby, mikrovlnky nebo třeba připečeného pekáče.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.8/5 90 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Covybrat.cz
   Logo