Jak vyčistit skvrny od krve

Aktualizováno v únoru 2021

Skvrny od krve patří k nejodolnějším, ale to neznamená, že je nemožné je vyčistit. Musíte však jednat rychle. S čerstvou skvrnou běžte ihned pod ledovou vodou. S trochou štěstí odstraníte i skvrnu staršího data. V našem článku vám poradíme jak.

Přípravky co stojí za vyzkoušení

zpět nahoru ↑

Základní rada

Čerstvou krev odstraňuje za pomocí studené nebo ledové vody. Ledovou vodu vytvoříte tak, že do studené vody nasypete několik kostek ledu. Pokud byste krev prali ve vodě teplé, zapere se do látky, ze které ji již nikdy nedostanete.

zpět nahoru ↑

Čerstvá krev

Připravili jsme pro vás několik rad, díky kterým se zbavíte čerstvých skvrn od krve.

Čištění krve pomocí peroxidu vodíku

Co budete potřebovat:

 • 3% peroxid vodíku,
 • prací prášek nebo
 • mýdlo.

Na bělení a čištění textilií je vhodné použít 3% peroxid vodíku. Jedná se o poměrně agresivní látku, takže je potřeba s ní pracovat v rukavicích. Před tím, než jej na skvrnu nalijete, nařeďte jej z 50 % vodou. Předejdete tak vybělení nebo poškození prádla (ale raději jej před tím vyzkoušejte na kousku, který není na prádle viditelný, ideálně rubový šev).

Po nalití na skvrnu začne peroxid pěnit. Hlídejte, aby se pěna nerozšířila mimo skvrnu. Jakmile se začne chemická reakce zpomalovat a pěna se ustálí, ještě několikrát roztok na skvrnu nalijte. Pěnu otřete hadříkem a opět nalijte trochu peroxidu, dokud skvrna nebude slabá nebo nezmizí. Poté prádlo vyperte ve studené vodě s práškem nebo mýdlem.

Dobrá rada: Další možností je oděv namočit do mísy s peroxidem a nechat 20 minut působit. Poté oděv propláchněte studenou vodou.

Krvavé skvrny a kuchyňská sůl

Postup je vhodný pro odstraňování čerstvé krve na křehkých látkách. Díky tomu, že výsledná směs nemá žádný zápach, je možné ji aplikovat i na větší předměty, které se těžkou perou, např.: matrace nebo koberec.

Budete potřebovat:

 • kuchyňskou sůl,
 • vodu.

Čerstvou skvrnu nejdříve propláchněte velkým množstvím čisté vody. Oblečení můžete vložit pod kohoutek s tekoucí vodou, matrace a koberce je vhodné omýt houbičkou nebo utěrkou.

Ze soli a vody vytvořte pastu. Množství pasty se odvíjí od velikosti skvrny. Pastu vetřete do poskvrněných míst. Krystalky soli působí jako abrazivum a díky jejich vysušovacím vlastnostem zeslabí krvavé skvrny a vytáhnou je z vláken látky.

Sůl z látky vypláchněte a poté dejte oblečení do pračky a vyperte na běžný prací cyklus, vhodný pro danou tkaninu. U větších předmětů, které nemůžete dát do pračky, použijte pro vymytí dostatečné množství vody.

V případě, že vám na látce zůstala žlutá skvrna, kápněte na ni 2% roztok kyseliny šťavelové a vyperte ve vodě s kapkou čpavku. Poté prádlo vyperte v čisté vodě s pracím prostředkem.

Nejlepší pračky

NázevKde koupitPraníŽdímáníProgramyHlučnostVýbavaSpotřebaCelkem
1.AEG ÖKOMix L8FEC68SCZjistit cenu90%100%90%80%90%80%
89%
Recenze
2.AEG ProSteam L7FBE68SCZjistit cenu90%100%60%60%100%80%
86%
Recenze
3.AEG ProSense L6FBG68SCZjistit cenu90%100%70%80%70%90%
85%
Recenze
4.AEG ProSteam L7FBE48SCZjistit cenu90%80%80%70%80%80%
81%
Recenze
5.LG FW84J6TY0Zjistit cenu90%90%70%70%70%80%
80%
Recenze
6.Whirlpool FWD91496BV EEZjistit cenu90%80%70%60%60%80%
75%
Recenze
7.Beko WUE 6636 CSX0AZjistit cenu90%70%70%60%60%65%
70%
Recenze
8.ECG EWF 1472 DA+++Zjistit cenu90%80%70%40%60%55%
68%
Recenze
9.Electrolux EW6S406BIZjistit cenu90%50%70%60%70%60%
67%
Recenze
10.AEG L6SE26WCZjistit cenu90%70%50%50%50%55%
63%
Recenze
11.Indesit BWSA 61253 WZjistit cenu90%70%40%30%50%60%
61%
Recenze
12.PHILCO PPL 162Zjistit cenu90%50%50%50%60%50%
60%
Recenze

Odstranění skvrn pomocí octa

Budete potřebovat:

 • ocet.

Oblečení nebo jiný materiál od krve položte na rovný povrch a na skvrnu nalijte ocet. Přeperte ve studené vodě v ruce a poté vymáchejte ve vodě vlažné. Jakmile bude skvrna pryč, oblečení usušte.

Odstranění krvavých skvrn čpavkem

Recept se nehodí pro odstraňování skvrn ze lnu, hedvábí a vlny.

Budete potřebovat:

 • čpavek.

Vyrobte roztok skládající se z 1 lžíce čpavku a ½ hrnku studené vody. Roztok nalijte na odolné skvrny a nechte působit. Jakmile znečištění zmizí, opláchněte tkaninou pod studenou vodou.

zpět nahoru ↑

Zaschlá krev

Také na zaschlou krev existuje celá řada postupů, jak se jí zbavit.

Skvrny od krve a pasta

Budete potřebovat:

 • starý zubní kartáček,
 • zubní pastu.

Pro čištění pastou se rozhodněte ve chvíli, kde je možné látku vyprat v pračce nebo pečlivě v ruce. Ne každému zubní pasta voní.

Zubní pastu naneste na kartáček a opatrně čistěte krví znečištěné místo a nechte ji zaschnout. Poté ji vypláchněte studenou vodou a prádlo pečlivě vyperte třeba v mýdle. Pokud skvrna nezmizí napoprvé, postup opakujte.

Na odstranění krvavých skvrn použijte enzymatické prostředky

Pro čištění budete potřebovat nějaký enzymatický prostředek vhodný pro štěpení bílkovin. Bez problémů jej seženete v drogerii. Prostředek nalijete na skvrnu a necháte působit dle návodu. Následně je vhodní místo dočistit roztokem, který vytvoříte z pracího prostředku a vody. Pokud na bílém povrchu zůstala skvrna, můžete ji zkusit vybělit peroxidem vodíku. Oblečení poté vyperte v čisté vodě s pracím prostředkem a nechte uschnout.

Křen a skvrny od krve

Budete potřebovat:

 • křen.

Oblečení či jinou látku, kterou se chystáte čistit, položte na rovný povrch. Na skvrnu naneste čerstvě nastrouhaný křen a skvrnu se snažte pohyby nahoru a dolů odstranit. Látku vymáchejte, a jakmile bude skvrn pryč, usušte.

zpět nahoru ↑

Čerstvé i zaschlé skvrny

Pro čištění čerstvých i zaschlých skvrn můžete využít jedlou sodu a šťávu z citronu. Tato směs odstraňuje skvrny od vína, borůvkové přesnídávky nebo mrkve. Látka musí být při odstraňování vždy narovnaná.

Na skvrnu nasypte jedlou sodu a prstem ji rovnoměrně rozetřete po celé ploše znečištění. Následně na sodu vymačkejte citron. Pokud se jedná o odstraňování velkého fleku, vymačkejte na něj klidně citron celý. Pokud nemáte citron, můžete použít i citronku. V případě, že je skvrna hodně zaschlá, nechte působit hodinu, jinak stačí jen 30 minut. Poté dejte prádlo do pračky a vyperte způsobem, jak jste zvyklí.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.7/5 66 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Covybrat.cz
   Logo