Jak vyčistit skvrny od moči

Black Friday 2020

Tento víkend probíhá Black Friday. Některé eshopy nabízí slevy klidně o 50 %, 60 %, ale i 90 % ceny a vy tak můžete ušetřit. V redakci jsme sestavili seznam skoro 300 eshopů, které mají slevy na Black Friday 2020 – Alza, Mall, Datart, Notino, Astratex, Adidas, Philip, Okay, … všech 270+ BLACK FRIDAY eshopů.


Skvrnám od moči a nepříjemnému zápachu na koberci, matraci, pohovce či na jiných místech v bytě se čas od času nevyhne nikdo z nás. Nejčastěji je na vině domácí mazlíček nebo milované batole. Drahý koberec nebo pohovku ale nemusíte hned vyhazovat nebo odvážet do čistírny, vyzkoušejte naše ověřené postupy a zbavte se skvrn a zápachu svépomocí. Čištění (nejen) skvrn od moči na matracích, jsme se podrobně věnovali v tomto článku.

Jak odstranit čerstvé skvrny od moči

Nejdříve vám poradíme, jak na čerstvé skvrny od moči, které se čistí podstatně lépe než fleky staré a zaschlé. K čištění doporučujeme využít postup pomocí kyseliny citronové:
 1. Skvrnu potřete kyselinou citronovou nebo šťávou z citronu.
 2. Místo poté opláchněte horkou vodou.
 3. Pokud je potřeba opakujte výše uvedené kroky, dokud skvrna nezmizí.
 4. Místo nechejte dobře vyschnout. Pokud jsou stále patrné známky znečištění, dočistěte tkaninu lihem.
 5. Důkladně vyperte vodou a pracím prostředkem a nechejte vyschnout.
zpět nahoru ↑

Jak odstranit staré skvrny od moči pomocí čpavku a octa

Čištění zaschlých fleků od moči je náročné, a vyžaduje proto o něco složitější postup čištění například pomocí čpavku a octa:
 1. Jakmile starou skvrnu objevíte, co nejdříve na ni nakapejte koncentrovaný čpavek, který do textilie jemně vmasírujete kartáčem.
 2. Poté místo opláchněte vodou a osušte savým hadříkem.
 3. Následně na skvrnu nakapejte zahřátý ocet a nechejte asi 15 minut působit.
 4. Po 15 minutách vezměte kartáček a místo čistěte teplým octem.
 5. Místo opláchněte vodou a osušte savým hadříkem.
 6. Podle potřeby opakujte čištění čpavkem a octem. Mezi každým čištěním čpavkem a octem nezapomeňte místo důkladně opláchnout vodou.
 7. Pokud je i poté skvrna viditelná, můžete místo opatrně vybělit peroxidem vodíku (doporučujeme 3% peroxid vodíku).
 8. Nakonec textilii důkladně omyjte vodou s pracím prostředkem a nechejte dobře proschnout (můžete si pomoci např. fénem).
zpět nahoru ↑

Jak odstranit staré skvrny od moči pomocí soli

Tento postup lze použít i na matrace či pohovky, vhodnější je však na znečištěný textil, který je možné namočit (např. pokud se jedná o koberec). S čištěním zaschlých skvrn si v tomto případě poradí solný roztok.
 1. Do zhruba 1 litru studené vody nasypejte několik hrstí soli. Dobře promíchejte, až se sůl rozpustí.
 2. Znečištěný textil namočte do roztoku minimálně na 12 hodin. Čím déle, tím lépe. Pokud se jedná o matraci či pohovku, potírejte znečištěné místo houbičkou se solným roztokem, nechejte působit.
 3. Postižené místo na matraci nebo pohovce nakonec očistěte houbičkou a Jarem (nebo jiným čistícím prostředkem na nádobí), otřete mokrým hadříkem a důkladně osušte (lze použít fén).
 4. Pokud se jedná o koberec, po vytažení ze solného roztoku místo opláchněte a vyperte s běžným pracím prostředkem.

Přípravky, které stojí za vyzkoušení

Na skvrny od moči a na nepříjemný zápach můžete využít také některé osvědčené chemické přípravky. Doporučujeme vám vyzkoušet zejména tyto: zpět nahoru ↑

Jak vyčistit skvrny od moči na toaletě

Kromě skvrn od moči na sedací soupravě, matraci či koberci se můžete setkat také s nepříjemnými skvrnami od moči na toaletě. Velmi rychle a jednoduše si s nimi poradíte takto:
 1. Připravte si misku s horkou vodou, do níž přidáte 2–3 tablety na čištění umělého chrupu. Dobře rozmíchejte.
 2. Vzniklým roztokem potřete znečištěná místa a nechejte alespoň 20 minut působit.
 3. Nakonec toaletu vyčistěte pomocí WC štětky.
3.5/5 11 hodnocení
Black Friday 2020

Tento víkend probíhá Black Friday. Některé eshopy nabízí slevy klidně o 50 %, 60 %, ale i 90 % ceny a vy tak můžete ušetřit. V redakci jsme sestavili seznam skoro 300 eshopů, které mají slevy na Black Friday 2020 – Alza, Mall, Datart, Notino, Astratex, Adidas, Philip, Okay, … všech 270+ BLACK FRIDAY eshopů.


Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Covybrat.cz