Jak vyčistit sprchový kout – baterii, kohoutky, závěs, spáry a zaschlé kapky na dveřích a kachličkách

Čistý a vyleštěný sprchový kout je drahokamem každé koupelny. Udržet jej v čistotě, zvlášť pokud máte doma tvrdou vodu, je ale obtížné. Jak jednoduše odstranit vodní kámen, zaschlé kapky, plísně a další nečistoty ze všech částí sprchového koutu, vám poradíme v následujícím článku. Budete k tomu potřebovat trochu času a suroviny běžně dostupné v každé domácnosti.

Čištění sprchového koutu citronem a/nebo octem

Jedním z nejjednodušších a přitom vysoce účinných postupů na odstranění zaschlých kapek a vodního kamene z dlaždiček i dveří sprchového koutu je použití citronu a/nebo klasického octa. Na choulostivé povrchy použijte raději samostatnou citronovou šťávu, na ostatní povrchy je vhodné použít ocet (a to buď zředěný, neředěný nebo v kombinaci s citronovou šťávou).

Pokud je váš sprchový kout výrazně zanedbaný, jednoznačně doporučujeme použít neředěný a zahřátý ocet (ocet nesmí být horký – musíte v něm udržet prst).

Ocet ani jiné kyseliny ale nepoužívejte na chromované a další choulostivé povrchy!

 1. Do rozprašovače vymačkejte šťávu z několika citronů (případně nalijte ředěný nebo zahřátý neředěný ocet). Šťávu můžete napůl zředit vodou.
 2. Obsah rozprašovače rovnoměrně nastříkejte na všechna znečištěná místa a nechejte působit (cca 15 min). Kyselina se postará jak o odstranění zaschlých kapek, tak i o starý vodní kámen, mýdlové skvrny, plísně, rez, žluté skvrny a bakterie.
 3. Poté sprchový kout opláchněte horkou vodou a vytřete dosucha.
zpět nahoru ↑

Čištění sprchového koutu jedlou sodou, horkou vodou a octem

Podobně se osvědčila také kašička z jedlé sody, horké vody a octa. Tato směs je ideální pro čištění zaschlých kapek na skle a kachličkách sprchového kouta.

 1. Do rozprašovače nalijte směs jedné lžíce jedlé sody, 1 dcl octa a horké vody. Nastříkejte na postižená místa a nechejte asi 15 minut působit.
 2. Opláchněte horkou vodou a vytřete dosucha.

Na méně znečištěná místa vám postačí rozříznout citron, nasypat na něj prášek do pečiva a vyleštit jím znečištěná místa.

zpět nahoru ↑

Čištění zanesených spár sprchového koutu práškem do pečiva nebo jedlou sodou a saponátem

Problematická místa, kterými jsou zejména okraje sprchy a spáry mezi kachličkami se velmi rychle zanáší. K jejich čištění můžete použít kašičku z prášku do pečiva s vodou nebo směs jedlé sody a běžného saponátu.

 1. Smíchejte několik lžic prášku do pečiva s vodou tak, aby vznikla hustší kaše. Použít můžete také jedlou sodu a běžný saponát.
 2. Pastu naneste do spár a nechejte asi 15 minut působit. Pro zvýšení účinku doporučujeme použít měkký kartáč nebo zdrsnělou stranu klasické houbičky na nádobí.
 3. Nakonec sprchový kout opláchněte teplou vodou a vytřete dosucha.
zpět nahoru ↑

Čištění zanesených kohoutků zubní pastou

K odstranění usazenin ze zanesených kohoutků nejen ve sprchovém koutě se hodí starý zubní kartáček a běžná zubní pasta.

Tento postup však nesmíte používat na zlaté či mosazné povrchy!

 1. Na zubní kartáček naneste zubní pastu a vydrhněte jím páky a ostatní zanesená místa.
 2. Opláchněte horkou vodou a vyleštěte dosucha.
zpět nahoru ↑

Čištění závěsu sprchového kouta octem

Pokud je váš sprchový kout vybaven závěsem namísto dveří, vězte, že je ideálním místem pro růst plísní a množení bakterií, a zaslouží si tedy vaši pravidelnou péči. Špínu a fleky ze závěsu odstraníte snadno pomocí běžného octa.

 1. Závěs vložte spolu se starými froté ručníky do pračky a místo běžného pracího prostředku do pračky nalijte asi 2 dcl octa. Staré froté ručníky svým hrubým povrchem pomůžou odstranit nečistoty ze závěsu.
 2. Závěs i s ručníky vyperte na nejšetrnější program.

Tip: Sprchový kout umývejte vždy po sprchování, kdy jsou všechny povrchy napařené, a špínu tak lze snáze odstranit.

Nejlepší pračky

NázevKde koupitPraníŽdímáníProgramyHlučnostVýbavaSpotřebaCelkem
1.AEG ÖKOMix L8FEC68SCZjistit cenu90%100%90%80%90%80%
89%
Recenze
2.AEG ProSteam L7FBE68SCZjistit cenu90%100%60%60%100%80%
86%
Recenze
3.AEG ProSense L6FBG68SCZjistit cenu90%100%70%80%70%90%
85%
Recenze
4.AEG ProSteam L7FBE48SCZjistit cenu90%80%80%70%80%80%
81%
Recenze
5.Beko WUE 6636 CSX0AZjistit cenu90%70%70%60%60%65%
70%
Recenze
6.Indesit BWSA 61253 WZjistit cenu90%70%40%30%50%60%
61%
Recenze
7.PHILCO PPL 162Zjistit cenu90%50%50%50%60%50%
60%
Recenze
zpět nahoru ↑

Jak předcházet tvorbě kapek ve sprchovém koutu

Ideální čištění je takové, ke kterému ani nemusí dojít. Jak tedy předcházet vzniku nevzhledných kapek a usazenin ve sprchovém koutu? Přinášíme vám několik tipů, které vám mohou výrazně pomoci.

 1. Jednou z možností je nákup vzorovaných či pískovaných motivů kachliček i ostatních povrchů sprchového koutu. Zaschlé kapky i vodní kámen na nich budou méně viditelné.
 2. Po každém sprchování můžete použít stěrku, díky níž kapky setřete dříve, než stačí zaschnout.
 3. Za tvorbu kapek a usazenin obvykle může příliš tvrdá voda. Pokud je to i váš případ, můžete zauvažovat nad zakoupením speciálního filtru na začátek vodovodního řádu. Tyto změkčovače vody ochrání před vodním kamenem nejen váš sprchový kout, ale i rychlovarnou konvici a další domácí spotřebiče. Investice se tedy může skutečně vyplatit.
 4. Poslední možností je zakoupení speciálního přípravku (doporučujeme např. Ravak AntiCalc Conditioner), který před sprchováním natřete na sklo a dlaždičky, a vytvoříte tak tzv. anticalcovou vrstvu. Tyto přípravky odpuzují vodu, díky čemuž se kapky na povrchu nezachytí. Sprchový kout si takto můžete nechat ošetřit také u většiny výrobců koupelen. Nátěr se provádí zhruba jednou za půl roku.
zpět nahoru ↑

Přípravky, které stojí za vyzkoušení

Kromě výše uvedených rad můžete využít i některý ze speciálních chemických čističů sprchových koutů, které jsou běžně k dostání. Na odstranění rzi a vodního kamene doporučujeme tyto vysoce účinné přípravky:

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.7/5 163 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo