Jak vyčistit troubu a připálené nečistoty

Připálená mastnota v troubě, mikrovlnné troubě nebo na sporáku dokáže hodně potrápit. Odstraňování bývá zdlouhavé a ne vždy účinné. Proto jsme pro vás připravili několik rad jak na to.

Přípravky, co stojí za vyzkoušení

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit troubu na pečení

Budete potřebovat:

 • jedlou sodu.

Smíchejte 3 sáčky jedlé sody s trochou vody. Hustota směsi by měla být podobná pastě na zuby. Touto směsí potřete celou troubu včetně mřížek i průhledového skla. Směs nechte 20 minut působit a poté ji setřete papírovou utěrkou. Na závěr celou troubu vytřete vlhkým hadříkem, ale před tím, než v ní začnete připravovat pokrmy, ji nechte chvíli vypéct.

Pastou z jedlé sody můžete čistit i jakékoliv nádobí nebo jinde připečené mastnoty. Je ideální pro čištění grilu a grilovacího náčiní, fritovacího hrnce, ale také pomocí ní odstraníte mastné fleky z oblečení.

zpět nahoru ↑

Jak vyčistit připečenou a mastnou mřížku z trouby

Budete potřebovat:

 • mýdlovou vodu,
 • jedlou sodu,
 • peroxid vodíku.

Na dno dostatečně velké nádoby položte starý ručník a nalijte horkou vodu. Na ručník položte mastnou mřížku. Do vody přilijte směs připravenou z 1/3 mýdlové vody, 3 lžic jedlé sody a dvou čajových lžiček peroxidu vodíku. Mřížku nechte v roztoku namočenou minimálně 2 hodiny a poté ji opláchněte a umyjte standardním způsobem pomocí přípravku na nádobí.

zpět nahoru ↑

Jak vyčisti mikrovlnou troubu

Z mikrovlnné trouby se zaschlé zbytky potravin odstraňují neskutečně těžko. Ideálním pomocníkem vám však budou citrusové plody.

Co budete potřebovat:

 • citrusové plody (grep, pomeranč nebo citron),
 • ocet.

Nejlepšího účinku dosáhnete, pokud použijete citron, ale vyzkoušet můžete i mix citrusových plodů. Citrón nakrájejte na plátky a dejte jej do misky nebo do talíře naplněného vodou. Nádobu dejte do mikrovlnné trouby a nechte ohřívat alespoň 3 minuty na maximální výkon bez poklopu (v případě extrémního zašpinění nechte citrusy ohřívat 6 minut)! Po uplynutí doby nádobu s citrusy vyndejte a troubu pečlivě vytřete bavlněnou utěrkou. Kromě toho, že troubu zbavíte připálenin a nečistot, bude navíc krásně vonět.

Skvělého výsledku dosáhnete i v momentě, kdy k citrusovým plodům přidáte do misky 2 lžíce octa. Ocet na sebe totiž navazuje i pachy, takže se zbavíte i nepříjemného zápachu třeba po spáleninách.

zpět nahoru ↑

Odstranění připálenin z trouby, sporáku a grilu

Pro odstranění připálenin můžete použít nejrůznější prostředky. Představíme vám speciální houbičku napuštěnou speciálním roztokem, ale i metody, které k čištění využívají peroxid vodíku, sodu, sůl, horkou vodu nebo slunečnicový olej.

Čištění pomocí houbičky Spontex Magic Hallo

Tato houbička je vyrobena z velmi jemné ocelové vlny, která je však šetrná i ke sklu dvířek od trouby, takže se nemusíte bát poškození. Již z výroby je houbička napuštění speciálním saponátem, který pomáhá rozpouštět nečistoty, takže vám významně usnadní čištění. V balení, jehož cena se pohybuje kolem 20 Kč, dostanete 6 kusů houbiček.

Houbičku můžete použít na čištění:

 • nerezu (nádobí, dřez, sporák),
 • hliníku (nádobí),
 • skla (dvířka od trouby, zrcadla, vázy),
 • vodního kamene v koupelnách, čištění spár mezi dlaždicemi či obkladem.

Při čištění houbičkou můžete ještě před tím na připálený povrch nanést další prostředek na mastnotu a připáleniny. Přípravek nechte působit a poté nečistoty odstraňujte houbičkou, kterou budete dělat krouživé pohyby. Houbičky se díky obsahu saponátu nemusejí namáčet, ale můžete je před čištěním navíc lehce postříkat saponátem pro odstraňování mastnoty. Po použití ji nechte uschnout a příště použijte zase.

Nejlepší trouby

NázevKde koupitSpotřebaVýbavaProgramy a funkceCelkem
1.AEG BPE742320MZjistit cenu80%80%90%
84%
2.Bosch HBG 6750S1Zjistit cenu80%85%80%
81%
3.Siemens HM 676G0S1Zjistit cenu70%85%85%
80%
4.Beko BIM 25801 XMSZjistit cenu70%75%75%
73%
5.Electrolux EOD5C71XZjistit cenu70%70%80%
73%
6.Amica TXB 115 TCRBKXZjistit cenu70%60%70%
67%

Odstranění mastnoty pomocí peroxidu vodíku a sody

Co budete potřebovat:

 • jedlou sodu,
 • peroxid vodíku.

Jedlou sodou posypte celý povrch nebo veškeré mastnoty, které chce odstranit, a pak tuto plochu polijte peroxidem vodíku. Povrch následně opláchněte a vysušte. Pokud by na ploše přeci jen zůstaly nějaké nečistoty, můžete postup podle potřeby zopakovat.

Čištění pomocí vroucí vody

Co budete potřebovat:

 • vroucí vodu,
 • jar.

Tento způsob údržby je velmi jednoduchý. Znečištěné části polijte horkou vodou, kterou necháte vychladnout. Poté celou plochu utřete a v případě, že se usazeniny neodstranily všechny, použijte na ně jar a houbičku.

Sůl a jedlá soda

Co budete potřebovat:

 • jedlou sodu,
 • sůl.

Z jedné polévkové lžíce soli, jedné polévkové lžíce jedlé sody a trošky vody vytvořte pastu, kterou budete nanášet na znečištěné plochy. Jakmile bude mít pasta správnou konzistenci, naneste ji na hadřík a čistěte špinavá místa.

Odstranění mastnoty pomocí slunečnicového oleje

Co budete potřebovat:

 • olej.

Pro tento recept můžete použít jakýkoliv olej, ovšem toho olivového by nám přišla škoda. Sporák pokapejte olejem a rozetřete hadříkem. Olej nechte chvíli působit a poté jej setřete. Všechny mastnoty od jídla se díky oleji rozpustí a váš sporák bude navíc lesklý.

Čištění pomocí octa

Co budete potřebovat:

 • ocet,
 • rozprašovač.

Ocet můžete použít k čištění a leštění varných skleněných desek, k odstranění vodního kamene nebo skvrn. Stačí do rozprašovače, který používáte třeba na kytky, smíchat 1 díl vody a 1 díl octa. Tuto směs nastříkejte na sporák a pak ji setřete. Roztok můžete používat každý den. Pokud budete rozprašovač opět používat na květiny, nezapomeňte jej dobře vypláchnout.

Proti mastnotě a připáleninám použijte citron a jedlou sodu

Co budete potřebovat:

 • jedlou sodu,
 • citron.

Citrony obsahují čisticí funkci, soda má zase přírodní antibakteriální vlastnosti. Soda navíc obsahuje velmi jemné částečky, které dokážou odstranit mastné a zapečené skvrny. Díky tomu, že jsou tyto částečky tak jemné, nedochází k poškrábání varného skla.

Jedlou sodu stačí nasypat na sporák nebo jiná místa s mastnotami a roztírat ji citronem. Očištěné místo následně utřete vlhkým hadříkem.

Odstranění mastnoty pomocí octa, prášku do pečiva a soli

Budete potřebovat:

 • ocet,
 • prášek do pečiva,
 • sůl.

Hodí se pro čištění usazenin spíše mladšího data. Do 1 dcl octa přidejte 1 prášek do pečiva a trochu soli. Vše smíchejte a nechte v misce odstát, dokud prášek do pečiva nevyšumí. Poté potřete sklo trouby směsí a nechte působit zhruba 45 minut. Sklo vyčistěte houbičkou a omyjte vodou.

Pamatujte na to, že čím déle budete čištění varných ploch odkládat, tím horší čištění bude. Zdlouhavému a namáhavému úklidu se vyhnete tím, že budete varná místa pravidelně udržovat.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

3.6/5 90 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo