Mobilní telefony vybíráme pro mnoho účelů. A jsou mezi námi tací, kteří potřebují aby jejich telefon vydržel náročné prostředí na stavbě nebo v terénu. Naštěstí odolný telefon už nemusí znamenat těžkou a velkou cihlu. Podívejte z čeho můžete vybírat.
Hned v úvodu je nutné zmínit, že nic není nerozbitné a i odolný telefon rozbít lze. Jen to dá více práce, než klasický mobil. Dále si rozmyslete zda je pro vás důležitý vzhled. Existují moderní telefony, které na mají skvělý vzhled a nemusíte se je stydět vytáhnout i před mobilními snoby. Ale jsou i modely s klasickou numerickou klávesnicí, třeba i pogumované. Pro ně je hlavním cílem co největší odolnost proti poškození. Pokud chcete odolný mobilní telefon, tou nejdůležitější věcí je pro vás stupeň krytí. Ten označuje jak je telefon odolný proti vodě a prachu. Jejich přehled najdete v následující tabulce.
Stupeň krytí
Stupeň krytí | Odolnost proti vniknutí prachu | Odolnost proti vniknutí vody |
IP00 | žádná | žádná |
IP11 | proti vniknutí velkých předmětů | proti kapající vodě |
IP22 | proti vniknutí malých předmětů | proti kapající vodě |
IP33 | proti vniknutí drobných předmětů | proti vodní tříšti, slabšímu dešti |
IP44 | proti vniknutí velmi drobných předmětů | proti stříkající vodě, silnému déšti |
IP55 | částečně chráněno proti prachu | proti tryskající vodě ze všech úhlů |
IP66 | úplně chráněno proti prachu | proti krátkodobému namočení |
IP67 | úplně chráněno proti prachu | proti ponoření do 1 metru vody na 30 minut |
IP68 | úplně chráněno proti prachu | proti ponoření vody za podmínek určených výrobcem |
IP69 | úplně chráněno proti prachu | proti tlakové vodě |
Občas se můžete setkat i s tzv. neúplnými stupni, např. stupněm označovaným jako IPx3. X, které je místo chybějícího čísla znamená, že telefon není odolný vůči prachu. A odolnost proti vodě najdete v tabulce výše. Snese vodní tříšť nebo stříkající vodu, takže by měl přežít déšť. Ale už ne ponoření do vody.
Pokud hledáte telefon do opravdu extrémních podmínek, pátrejte po označení MIL-STD 810g. Jedná se o vojenský standard, kde jsou zařízení testována v extrémně nízkých i vysokých teplotách, vysokému tlaku nebo pádu z výšky několika metrů. Splňuje ho třeba Samsung Galaxy Xcover 3.
Konstrukce
Protože se od přístroje čeká, že vydrží náročné zacházení i podmínky, je kvalitní dílenské zpracování skoro nutností. S ohledem na splnění stupňů krytí o kterých jsme psali v předchozím odstavci, tak se nemůže stát že by telefon nelícoval nebo v něm byla nepatrná škvírka. Prach či voda, by pak měli nechráněný cestou do nitra telefonu a ten by se nemohl pyšnit přídavným jménem odolný. Pozor si dávejte pokud jsou konektory chráněnou krytkou. Skutečně je kvalitně zpracovaná? A bude doléhat i po ročním používání? Moderní odolné mobily už mají většinou konektory vodě a prachu odolné i bez krytek.
Displej
Předpokládá se, že s telefon můžete pracovat za náročných klimatických podmínek a je proto potřeba aby i za nich byl dobře čitelný. Takže primárním hodnocení displeje by se nemělo týkat jeho schopnosti reprodukovat barvy, ale tomu jak je čitelný na jasném slunci a jak dobré jsou jeho pozorovací úhly. Druhou nejdůležitější věcí je odolnost skla. Ta jsou většinou kvalitnější než u běžných mobilů a nemělo by se stávat, že se vám telefon po pádu na zem rozbije.
Ovládání
Myslete na to zda, budete telefon ovládat v rukavicích nebo budete mít třeba ruce od bláta. Pokud takové situace nastávají často, asi by byl lepší model s klasickou mechanickou klávesnicí než ten s dotykovou na displeji. Sice budete ochuzeni a výhody velkého displeje, který bude kvůli klávesnici chybět, ale dokážete zvednout hovor za jakýchkoliv podmínek. Na druhou stranu je šance, že se kolem tlačítek budou usazovat nečistoty. Samozřejmě že víme, že některé moderní odolné smartphony jdou ovládat i v rukavicích, ale věřte že scrollování a pohyb po obrazovce nejsou tak příjemné, jako když používáte svoje prsty.
CAT S60
Zatímco většina nových modelů se snaží být co nejtenčí a nejlehčí. Cat S60 si s tím hlavu neláme, jeho tvary a hmotnost spíše vyzývají k tomu, aby jste zkusili co tento obrněnec vydrží. Ano je drahý, ale má i spoustu užitečných funkcí. Na boku je mechanické SOS tlačítko, kterým se odešle vaše lokace nastaveným příjemcům.
Díky svým rozměrům a hmotnosti ho nejde dát do kapsy od riflí, ale v pracovní kombinéze na něj místo najdete. A to je také místo kam patří. Honosí se certifikací IP68 a od prvního pohledu na přístroj tomuto tvrzení věříte. O výkon se stará osmijádrový procesor, 3 GB RAM a pro data máte 32 GB paměti. Vzhledem k účelu telefonu je to dostatečná výbava. Baterie má 3 800 mAH a opravdu vydrží dva dny. Podle výrobce telefon zvládne až jednu hodinu v hloubce pěti metrů a pád z dvou metrů na beton.
Zajímavostí je i infračervená kamera, kterou můžete snímat teplotu okolních subjektů. Může pomoci při hledání unikající vody z potrubí ve zdi nebo míst, kterým vám utíká teplo. Běžný fotoaparát má 13 Mpx a přestože fotí ucházející snímky, zaostření mu pár sekund trvá.
Sony Xperia Z5
Pokud chcete odolný telefon, můžete ho mít i od Sony. A s prémiovým designem i vlastnostmi. Díky tomu je jasné, že se v odolnosti proti pádu nemůže rovnat s pogumovanými telefony, ale zase má skvělý fotoaparát, čtečku otisku prstů a další vymoženosti. Čtečka otisku je umístěna v zapínacím tlačítku po straně telefonu. Funguje rychle, stačí jen přiložit prst a telefon se odemkne.
Výkon je značný. Osm jader procesor, které pracují až na frekvenci 2 Ghz.3 GB RAM a 32 GB interní paměti. A dalších až 200 GB díky microSD slotu. Drobnou výtku zaslouží velké množství předinstalovaných aplikací, z kterých většinu nevyužijete a jen zabírají místo. Baterie vydrží cca den provozu, jak je u většiny moderních telefonů zvykem. Fotoaparát má 23 Mpx a skvělý autofocus. Dovede natáčet i 4K videa, ale u nich budete muset mít přídavnou microSD kartu. Zabírají spoustu místa.
Odolnost telefonu je v podání Sony trochu nejistá. Na svých stránkách ho mají s certifikací IP65, tzn. plně odolný proti prachu ale není odolný proti ponoření do vody. Po této rozpačité informaci se objevilo mnoho testovacích videí, kde telefon přežil bez újmy ponoření do vody a natáčení videa pod vodou. Sony ale toto oficiálně negarantuje. Z toho plyne, že tento telefon jde doporučit těm kdo chtějí bez obav telefonovat v dešti nebo ho používat třeba ve vaně. Ale na extra náročné dobrodružství stavěný není.
Stinné stránky tohoto telefonu jsou následující. Drobně se přehřívá. Ne že by nešel udržet v ruce, ale při delším hraní/telefonování to teplo cítíte. Pokud přecházíte z jiné značky, může chvíli trvat než si zvyknete na mírně specifické prostředí Androidu od Sony.
Nejlepší nabídky Sony Xperia Z5
CAT B25
CAT je mezi odolnými telefony známou značkou. Ale na rozdíl od luxusního a funkcemi nabitého S60 je starší model B25 na druhé straně barikády. Spartánská výbava, klasická klávesnice s tlačítky a pouze 2G síť pro mobilní data. Ale i extra nízká cena a velká odolnost proti prachu i vodě, který garantuje stupeň krytí IP67. Na první pohled vypadá jako telefon starý nejméně deset let. Ale design není to, kvůli čemu by si ho někdo kupoval.
Okolo rohů je pogumovaná vrstva, která má absorbovat pády. Pokud přístroj spadne na stranu je v bezpečí, ale přímý pád na displej už mu může ublížit. Navzdory miniaturnímu displeji a dnes už předpotopnímu fotoaparátu s rozlišením 2 Mpx, je to dobrý pracant pro nenáročné uživatele, který se hodí do náročných podmínek.
Má ale i své stinné stránky. Konektor pro sluchátka není standardní Jack 3,5 mm, nemůžete si nastavit zvuk u sms ani hlasitost budíku. Fotografie jsou v zásadě nepoužitelné. Před nákupem se rozmyslete, zda jsou tyto chyby zásadní, ať nákupu v budoucnosti nelitujete.
Nejlepší nabídky Caterpillar CAT B25
UleFone Armor
V Číně tento výrobce získává na popularitě, ale u nás má ještě ke známosti daleko. To ale neznamená, že by dělal špatné telefony. A zkusil udělat i jeden do náročných pracovních podmínek. Jak už pogumovaný vzhled napovídá, snese toho hodně. Konkrétně má stupeň krytí IP68 a podle výrobce snese teploty v rozmezí -40 °C až 80 °C. Mechanická tlačítka dokážete nahmatat a stisknout i v silných pracovních rukavicích. K telefonu dostanete „speciální“ USB kabel. Ten má delší konektor a dokáže proniknout pogumovaným brněním telefonu. S běžnou nabíječkou se může stávat, že se nabíjení bude přerušovat, protože je slabý kontakt.
Sklo na displeji využívá technologii Corning Gorilla Glass 3 proti škrábancům. Tlačítko pro zapnutí, stejně jako konektory jsou ve spodní části telefonu. Hardwarová výbava je spíše slabší. Osmijádrový procesor na 1,3 Ghz, 3 GB RAM. Na běžné úkony to stačí, ale test výkonu s tímhle kouskem nevyhrajete. Potěší vestavěná paměť 32 GB, s pomocí microSD karty jde zvětšit až o 128
GB.
Navíc dva sloty pro SIM karty, NFC, Rádio, Bluetooth a třinácti megapixelový fotoaparát. Vše běžící na relativně novém Androidu 6.0. Za zmínku stojí i váha. Na pohled by jste čekali víc než
193 gramů. Zamrzí nepřítomnost notifikační diody, rozlišení by mohlo být vyšší. Ale! Za tu cenu je to skvělý telefon s certifikací IP68, pokud chcete odolný chytrý telefon, silně zvažujte.
Nejlepší nabídky UleFone Armor
Shrnutí
Pro lidi co chtějí utratit minimum peněz je skvělou volbou CAT B25. Ve střední cenové hladině se pohybuje Ulefone Armor, který umí spoustu věcí a jeho prodeje bude srážet hlavně neznámost jeho výrobce v ČR. Pro milovníky highendu je pak jasnou volbou CAT S60, který je tím nejlepším co můžete mezi odolnými telefony koupit. Pro vyznavače mainstreamu, kteří netráví půlku dne v blátě a prachu je zajímavou volbou Xperia Z5 od SONY.

Vystudoval jsem ekonomku na Masarykově univerzitě v Brně. Přes 7 let jsem pracoval jako nákupčí pro eshopy s elektronikou a mám tak dlouholetý přehled o tom, co jde koupit a skvěle se vyznám v elektronice na českém a slovenském trhu. Stál jsem u zrodu covybrat.cz a mám na starosti mimo jiné oponenturu recenzí a návodů a dělám recenze – převážně elektroniky.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.