Jaký robotický vysavač koupit

Robotický vysavač vypadá jako splněný sen pro všechny, které nebaví každotýdenní pravidelný úklid s vysavačem. Dokáže však plně nahradit klasický vysavač? Jaké jsou jeho silné stránky a kde naopak robotický vysavač trochu ztrácí dech? Pokud přemýšlíte jaký robotický vysavač vybrat, je tento článek pro vás. Otestovali jsme pro vás ty nejlepší robotické vysavače a zjistili na co si dát při koupi robotického vysavače pozor.

Test robotických vysavačů 2018

Hodnocení probíhá jako známkování ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

iRobot Roomba 605

Stačí zmáčknout tlačítko uprostřed vysavače, to zezelená a Roomba vyrazí po podlaze, kartáčem si nametá nepořádek pod svojě tělo, aby ho mohla nasát do prachové nádoby. Rohy v místnosti zvládá precizně, dojede až ke zdi a otočí se o 90 stupňů, aby mohla dál pokračovat. S nepořádkem, který je úplně v rohu si ale neporadí. Typickým příkladem jsou drobné kousky v rohu kuchyňské linky, jako je třeba zrníčko rýže nebo zakutálený hrášek.

Většinu času dává směr pohybu robota smysl, ale občas si vybere prapodivnou cestu. Vždy ale projede celou místnost, jen někdy méně efektivní cestou. Zvládá si poradit i s výškovými rozdíly, například v rodinném patrovém domě se vždy zastavil u začátku schodů a nehrozil tak pád dolů. Má i svoje nevýhody. Je docela hlučný a některých typech překážek se dokáže na čas zaseknout a stále se je snaží zdolat – například barová židlička, která má u podlahy stříbrnou zvýšenou „podložku“. Těmito neduhy, ale trpí i většina jeho kolegů. Takže jestli jste dosud robotický vysavač doma neměli a zejména pokud máte doma chlupatého domácího mazlíčka, tak ho vyzkoušejte. Vrátit ho chtít nebudete, je to pro nás vítěz testu.

Celkové hodnocení 1,83
Vysávání 1,8
Výdrž vysavače/objem nádoby 1,7
Pohyb po místnosti 2,0

Najít nejlevnější cenu

CleanMate QQ-2R

QQ-2R je samojezdící vysavač, který je oproti předešlým dvěma trochu hlučnější a déle se nabíjí. Jestliže máte v bytě koberce, měli byste se podívat spíše jinde, sice si s těmi s velmi nízkým vlasem poradí, ale výsledek není příliš uspokojivý. Ani v rozích místnosti jsme nebyli s kvalitou úklidu spokojeni, vysavač často tyto místa vynechal. Přestože by se mohlo zdát, že pouze kritizujeme, tak pokud nemáte v bytě koberce a jste ochotni jednou za čas dokončit úklid v rozích za pomoci klasického vysavače, jedná se za jeho cenu o zajímavou možnost.

Celkové hodnocení 2,03
Vysávání 2,0
Výdrž vysavače/objem nádoby 2,0
Pohyb po místnosti 2,1

Najít nejlevnější cenu

Hoover RBC 090

Jeden z pokročilých vysavačů, je vybaven dvěma kartáčky po stranách, které smetají nečistoty pod sací trubici. Nádoba na nečistoty má 0,5 l a to je s ohledem na velikost přístroje slušná kapacita. Pokud je nádoba plná, vysavač vám to oznámí. Robot je totiž menších rozměrů a oceníte hlavně jeho výšku 7 centimetrů, díky které se dostane pod většinu nábytku. Milou drobností je držadlo za které můžete vysavač vzít a přenést ho jinam. Jde ovládat i na dálku pomocí mobilní aplikace do telefonu. Před většinou překážek se zastaví, pouze jedna hodně tmavá skříň mu dělala problémy a čas od času do ní narazil. Naštěstí má v předu něco jako měkký nárazník a nemusíte se proto ani v těchto případech bát poškození nábytku. Tvrdé podlahy zvládá skvěle, ale na vysoké koberce není moc efektivní. Celkově bychom ho označili za solidního pracanta, který se postará o základní úklid vaší domácnosti a můžete ho ovládat na dálku i když jste třeba v práci. To se může hodit v případě náhlé návštěvy.

Celkové hodnocení 2,03
Vysávání 2,1
Výdrž vysavače/objem nádoby 1,8
Pohyb po místnosti 2,0

Najít nejlevnější cenu

Moneual ME 770

Jedná se o robotický vysavač s vytíráním. Kombinuje jak funkci vysávání, tak i funkci mokrého vytírání. Bohužel na mokré podlaze podkluzují vysavači kolečka, proto není tento kombinovaný mód moc použitelný. Pokud mu v průběhu vysávání dojde energie, dojede se dobít do dokovací stanice, ale po opětovném nabití již nepokračuje v úklidu. Pohyb po místnosti zvládá dobře, ale občas má problémy najít dokovací stanici. Nejedná se o špatný robotický vysavač, ale díky přidané funkci vytírání je poměrně drahý a za ty peníze můžete nakoupit lépe.

Celkové hodnocení 2,1
Vysávání 2,2
Výdrž vysavače/objem nádoby 2,0
Pohyb po místnosti 2,1

Najít nejlevnější cenu

Sencor SVC 9031

Levný robotický vysavač, který není vybavený skoro žádnými pokročilými funkcemi. Jeho pohyb je docela nesystematický, na vysávání větších prostor s ním můžete zapomenout. Hodí se tak maximálně do dvoupokojového bytu. Má i docela malou nádobu na nečistoty (0,37 l). Bohužel není vybaven HEPA filtrem, který zachytí naprostou většinu nečistot a nemůžeme ho doporučit alergikům. Vysávat vydrží okolo hodiny a půl a díky jeho zmatenému pohybu je to tak akorát na dvě místnosti. Doba dobíjení je extrémně dlouhá, plné dobití může trvat až pět hodin. Dejte si na to pozor pokud spíte ve stejném pokoji, ve kterém se robot dobíjí. Dobíjecí stanici svítí kontrolky. Vysává relativně tiše, ale nemá velký výkon. Často nečistoty smíš odfoukne. Naštěstí je často vysaje při dalším přejezdu. Výhodou je, že je velmi nízký, vejde se do devíti centimetrů. Díky tomu se může dostat i na místa, která jsou pro ostatní robotické vysavače zapovězena. Na druhou stranu ho rozhodí i trochu vyšší prahy (cca 1,5 cm), které nepřekonal. Jde o jeden z nejlevnějších robotických vysavačů, ale kvůli ceně muselo být uděláno mnoho kompromisů. Zvažte zda vám to za těch ušetřených pár tisíc stojí.

Celkové hodnocení 2,26
Vysávání 2,3
Výdrž vysavače/objem nádoby 2,2
Pohyb po místnosti 2,3

Najít nejlevnější cenu

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Hned v úvodu je nutné zmínit, že robotický vysavač nedokáže plně nahradit klasický vysavač. To ale neznamená, že pro tento přístroj není ve vaší domácnosti místo. Je důležité vědět, jak vám dokáže robotický vysavač usnadnit práci, a ve kterých případech je jako náhrada běžného vysavače nedostatečný. Na základě toho se můžete rozhodnout, zda je tato technická vymoženost pro vás vhodná.

zpět nahoru ↑

Jak funguje robotický vysavač

Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a naše doporučení je se jim vyhnout. Jak je uvedeno dále, robotické vysavače mají menší výkon a bez pomoci mechanických kartáčů nejsou v boji s prachem tak efektivní.

Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu, aby robot věděl, kde se má pohybovat. Nedoporučují se umisťovat pod koberec, protože vysavač by nemusel zachytit jejich signál. Lepší modely své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopni se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech. Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým vysavačem. Místnost o velikosti 25 m2, trvá 20 – 60 minut, záleží dle modelu vysavače.

Většina vysavačů je vybavena tzv. HEPA filtrem. Tato zkratka je z anglického „high efficiency particulate air filter“ a jednoduše řečeno říká, že se jedná o vysoce účinný filtr, který je schopen zachytit až 99,97% částic o velikosti 300 nanometrů. Vysavače jsou tedy vhodné i do domácností s malými dětmi. Obecně je HEPA filtr vhodný i pro alergiky. U robotických vysavačů však musíme podotknout, že jejich vysávání není 100%, takže v prostoru přeci jen nějaký prach zůstává, což může být pro alergiky nepřijatelné. Při vysypávání nádobky na prach může dojít k uvolnění prachových částic, které mohou alergiky dráždit.

HEPA filtr by se měl pravidelně vyměňovat, a to jednou za 3 měsíce až půl roku. Omývání vodou je možné pouze tam, kde to výrobce povoluje. Většinou ho stačí vyprášit a je možné ho vysát vysavačem s hubicí.

Z čeho se robotický vysavač skládá

Každý robotický vysavač vypadá jinak, ale části, ze kterých je složen, jsou stejné. Vysavače se od sebe mohou lišit počtem některých částí. Některé části mají jen vysavače vyšších cenových tříd.

Vysavač se skládá z:

 • předního řídícího kolečka,
 • postranního přimetacího kartáče (mohou být i dva),
 • hlavních kol,
 • baterie,
 • tlačítka na zapínání,
 • hlavního kartáče,
 • filtru s nádobkou na nečistoty,
 • UV lampy,
 • vlhké stěrky (nemusí být součástí).

Výhody robotických vysavačů

Hlavní výhodou robotického vysavače je jeho značná samostatnost, dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti. Ušetří vám spoustu času a zejména pokud nemáte rádi zvuk vysavače, tak zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.

Nevýhody robotických vysavačů

Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat. Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů zvířete. Bude tak nádoba brzy plná. Stejně jako u ostatních bezsáčkových vysavačů musíte čas od času důkladně vyčistit i samotnou prachovou nádobu.

Robotické vysavače mají rovněž nižší výkon oproti klasickým vysavačům. Jsou velmi účinné na tvrdých podlahách, ale na kobercích má mnoho robotických vysavačů problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.

zpět nahoru ↑

Jak vybrat robotický vysavač

Povrch

Dejte si pozor na to, že robotické vysavače jsou nejlepším pomocníkem na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. Přestože se některé robotické vysavače na koberce prezentují jako velmi účinné, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem ideálně do 1 cm. Pokud bystě měli koberec s delším vlasem, hrozí, že se vysavač zasekne a vy ho budete muset od spárů koberce osvobodit. Problém může nastat i u koberců, které jsou zakončené třásněmi.

Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu. V některých eshopech ho najdete skrytý pod názvem robotický vysavač na vytírání, ale jedná se o totožný produkt.

Pohyb v prostoru

Pokud si domů pořídíte levný robotický vysavač, pravděpodobně nebude mít senzory nebo kamery, podle kterých by si dokázal zmapovat prostor a na základě toho uklízet. Tyto typy většinou mají (ale nemusí mít) svůj vlastní algoritmus, na základě kterého se po místnosti pohybují. Pokud nejsou algoritmem vybaveny, pohybují se po místnosti v podstatě náhodně. V tomto případě se však nejedná o příliš efektivní řešení.

Levnější modely používají místo senzorů své nárazníky, díky kterým po kolizi s překážkou poznají, že je nutno změnit směr. Přestože se jedná o kontakt ve velmi malé rychlosti, pro vázy nebo jemnější kusy nábytku nemusí být zcela příjemný.

U dražších modelů, které se pohybují od 5 000 Kč výš, už najdete nejrůznější senzory, kamery a lasery, které vysavači umožňují lepší orientaci v prostoru. Mohou být vybaveny také mechanickými nebo ultrazvukovými senzory nárazu.

Aby robot nevjel tam, kam nemá, je potřeba mu vytyčit mantinely. Určitě byste nechtěli, aby třeba spadl ze schodů. Zmínili jsme již magnetickou pásku, která patří k nejlevnějším variantám. Lepší ochranou však může být virtuální zeď. Jedná se o malé zařízení, které vysílá infračervený paprsek, přes který se robot nedostane. Další variantou může být virtuální maják, který funguje podobně jako virtuální stěna. Udrží robota v jedné místnosti, a jakmile je dokonale uklizená, pustí robota do místnosti další, pokud je tak naprogramovaný. Jedná se o pomůcku, která velmi usnadní cyklus uklízení.

Sofistikovanější systém kamer a senzorů u pokročilejších modelů jako překážku rozpozná i běžný závěs a kvůli tomu nemusí část místnosti vysát.

Při prvním vysávání se doporučuje, abyste se na robota dívali a zjistili, jak pracuje, a se kterými pasážemi má problém. Díky tomu se budete moct lépe rozhodnout, kam postavit virtuální zdi, případně zda bude lepší vysávat vždy jen jednu místnost, nebo rovnou celý byt.

Výběr vysavače na míru vašemu bytu

Možná se vám zdá, že všechny robotické vysavače jsou stejné, protože pracují na stejném principu. Opak je však pravdou. Poměrně důležité jsou rozměry vašeho automatického pomocníka. Zaměřit byste se měli především na výšku přístroje. Doma si tedy poměřte třeba výšku nožiček gauče nebo křesel. Předejdete tak zaseknutí vysavače a jeho následného hledání. Jednou z výhod tohoto elektrospotřebiče je ta, že vysaje i těžko přístupná místa, třeba podlahu pod nábytkem. I proto byste si jeho výšku měli dobře pohlídat. Byla by škoda, pokud by se do těchto míst nevešel.

Dobrých výsledků vysavač dosáhne, pokud na zemi nestojí příliš mnoho překážek. Před vysáváním je dobré zvednou květináče, sedací pytle a podobné předměty z podlahy, protože zbytečně robotu ztěžují práci. Dobrým výsledkům práce pomůže, pokud bude mezi jednotlivými kusy nábytku alespoň metrová mezera, aby mezi nimi vysavač dobře projel a měl možnost zde kvalitně vysát.

Nabíjecí stanici umístěte blízko zásuvky a dbejte na to, aby v ní robot mohl pohodlně „zaparkovat“. Z každé strany by měla být nejméně metrová mezera, ale to záleží na modelu vysavače.

Robotický vysavač na okna

Letmo se zmíníme i o existenci robotických vysavačů na okna. Určitě vás zajímá jak se takový robot na okně udrží. Je to buď na principu magnetu, kdy na každé straně skla je jedna jednotka a pohybují se po okně současně, nebo na principu podtlaku, který je vytvářen motorem vysavače. Výhodou je, že se dostane i na těžko přístupná místa a při své práci není hlučný. Nevýhodou je, že rámy oken za vás stále neumyje, pouze skla.

Robotický vysavač do bazénu

Robotické bazénové vysavače jsou další speciální odnoží těchto pomocníků v domácnosti. Existují v ruční i automatické variantě. Ruční vysavač nasadíte na teleskopickou tyč a připojíte hadicí na pískovou filtraci. Poté můžete svůj bazén zbavit nečistot. Automatický bazénový vysavač vše zvládne sám, projede stěny i dno bazénu a zbaví ho nečistot. Za takový luxus si pochopitelně musíte náležitě připlatit.

Výkon

Robotické vysavače nemají příliš vysoký výkon. Přesto jsou mezi nimi ve výkonu značné rozdíly. Reálná kvalita vysávání je dána spíše konstrukcí vysavače, než jeho výkonem. Pokud je konstrukce odbytá a přesně do sebe nezapadá, pak ani vysoký výkon vysavači nepomůže. Pokud jde o hlasitost tak ta se pohybuje v rozmezí od tichých 50 dB až po hranici přesahující 60 dB, kterou při provozu rozhodně nepřeslechnete. Protože se jedná o spotřebič, který obvykle běží pouze pár hodin za týden, není nutné řešit spotřebu, jako například u lednice, která běží neustále.

Dokovací stanice a kapacita baterie

I ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Při nízké hodnotě energie vysavač zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije. Výdrž tedy není rozhodujícím faktorem při výběru vysavače.

Kapacita baterie většinou odpovídá ploše, kterou dokáže na jedno nabití robot vysát. Obecně lze říci, že čím více, tím lépe. Tento parametr pro vás bude důležitý ve chvíli, kdy plánujete vysávat větší prostory. Robot by měl být schopen sám rozpoznat, kdy je čas se vrátit do dokovací stanice a nabít se. U levnějších modelů však tato funkce automatického návratu chybí, takže po vybití zůstane stát tam, kde mu došla „šťáva“. Vysavače, kterým chybí funkce automatického návratu, se nejlépe hodí na údržbu jednoho pokoje a většinou je pořídíte velmi levně. U dražších modelů by se toto však stávat rozhodně nemělo!

Funkce pokračování úklidu je velmi sofistikovaná vychytávka, která souvisí s automatickým návratem. Pokud se vysavač během vysávání vrátí do garáže, aby se nabil, zapamatuje si, kde při úklidu skončil, po nabití se vrátí na toto místo a pokračuje v úklidu. Nemůže se tak stát, že by některá z částí pokoje byla neuklizená, nebo by se baterie vysavače vybíjela zbytečně znovu při uklízení stejného místa.

Při nabíjení je dobré zohlednit poměr mezi dobou nabíjení a dobou provozu. Čím nižší je poměr, tím vyšší je kapacita baterie.

Funkce a příslušenství navíc

Mezi jednotlivými vysavači je často velký rozdíl ve funkcích, kterými disponují. Některé se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek. Dále dezinfekce za pomoci UV-C lamp, které, podle výrobců, dokážou odstranit více než 99 % bakterií. Plocha UV lamp je však většinou jen malá, takže její funkčnost rozhodně není 100%. Vysavače s touto funkcí obvykle najdete v obchodech jako robotické vysavače s uv světlem.

Rotační kartáč najdete vespod vysavače. Jedná se o kulatý kartáč, který zvyšuje účinnost vysávání i při nižším výkonu vysavače. Díky němu vysajete vlasy, ale také zvířecí chlupy. Lepších výsledků s ním dosáhnete i na tvrdých podlahách. Rozhodně nedoporučujeme kupovat roboty, které rotační kartáč nemají. Některé kartáče mohou být gumové a na trhu se můžete také setkat s kartáči samočisticími.

Pokud se rozhodnete pro pořízení tohoto vysavače, rozhodně se dobře podívejte, zda má také postranní přimetací kartáče. Ideální jsou dva, ale postačí i jeden. Ty mají dlouhé štětiny, kterými se obstojně dostane do rohů, omete zdi i nábytek a špatně dostupné prostory. V současnosti jsou také k sehnání vysavače se speciální lištou na vysávání u zdi.

Některé modely mají zabudovaný senzor pro detekci nečistot. Robot díky tomu zůstává na znečištěném místě do té doby, dokud ho nevyčistí.

Součástí balení může být také speciální sada na údržbu vysavače. Setkat se můžete s plastovou trubkou, která má v sobě drážky. Touto trubkou několikrát protáhnete hlavní rotační kartáč a na drážkách se zachytí nečistoty. Jednotlivé části robota také můžete vysát klasickými vysavačem s hubicí.

Dálkové ovládání může být součástí balení při pořízení, nebo je možné jej dodatečně přikoupit. Ze zkušenosti však víme, že se ovladač příliš často nevyužívá, protože vysavač většinou pracuje v čase, kdy nejste doma. Využít ho můžete v případě, že potřebujete, aby se vysavač vrátil na nějaké místo. Je to efektivnější, než vysavač zvednout a přenést na jiné místo, protože tak by mohlo dojít k jeho dezorientaci. Dálkové ovládání dnes již spolehlivě nahradí mobilní aplikace.

Někteří výrobci se chlubí tím, že jejich vysavač má i funkci vytírání. Mopovat možné je, ale výsledek není opravdu nijak valný, a proto je lepší si pořídit speciální spotřebič na mopování zvlášť.

Údržba a náklady na provoz

Jak čistit robotické vysavače? Boční kartáče i nádobu na prach cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač lepší v boji s nepřítelem, který se nikdy nevzdává – s prachem.

Zhruba 1x do roka doporučujeme výměnu kartáčů a filtrů do robotického vysavače. Tato výměna přijde na 200 – 400 Kč, dle typu a značky vysavače. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.

Při údržbě se zaměřte i na směrovací kolečko, na kterém může ulpívat prach. Namotané vlasy a chlupy jistě najdete i na šroubích rotačních kartáčů a to jak bočních, tak středových. Jednou za čas je dobré odšroubovat celou spodní část vysavače, která je většinou přichycena 4 šrouby, na které budete potřebovat křížový šroubovák, ovšem není to pravidlem. Poté vysajte nebo vyčistěte všechny prostory, kde se prach usadil. Nezapomeňte ani na hlavní kola.

Cenové kategorie

Současný trh nabízí robotické vysavače v různých cenových kategoriích. Nespoléhejte se však na to, že ty nejlevnější vám udělají stejně dobrou službu, jako ty dražší. U těch nejlevnějších to budou nejspíš jen vyhozené peníze a návrat ke klasickému sáčkovému/bezsáčkovému vysavači. Na robotickém vysavači se rozhodně nevyplatí šetřit.

Do 5 000 Kč

Od této cenové kategorie nečekejte žádné zázraky. Vysavače mají většinou je malou kapacitu baterie, nemají rotační kartáče ani funkci automatického dokování.

5 000 – 10 000 Kč

V této cenové kategorii je už slušný výběr vysavačů. Většinou mají slušnou výbavu, rotační kartáče a senzory pohybu. Virtuální zdi v této cenové relaci nebývají samozřejmostí.

Nad 10 000 Kč

Za tyto peníze si už pořídíte opravdu kvalitní robotický vysavač, který má virtuální zeď, vyšší sací výkon, delší výdrž a téměř každou vychytávku, kterou současný trh nabízí.

 

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 74 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi