Jaký robotický vysavač koupit

Robotický vysavač vypadá jako splněný sen pro všechny, které nebaví každotýdenní pravidelný úklid s vysavačem. Dokáže však plně nahradit klasický vysavač? Jaké jsou jeho silné stránky a kde naopak robotický vysavač trochu ztrácí dech? Pokud přemýšlíte jaký robotický vysavač vybrat, je tento článek pro vás. Otestovali jsme pro vás ty nejlepší robotické vysavače a zjistili na co si dát při koupi robotického vysavače pozor.

Robotický vysavač

Hned v úvodu je nutné zmínit, že robotický vysavač nedokáže plně nahradit klasický vysavač. To ale neznamená, že pro tento přístroj není ve vaší domácnosti místo. Je důležité vědět, jak vám dokáže robotický vysavač usnadnit práci, a ve kterých případech je jako náhrada běžného vysavače nedostatečný. Na základě toho se můžete rozhodnout, zda je tato technická vymoženost pro vás vhodná.

Jak funguje robotický vysavač

Vespod konstrukce mají obvykle velké rotační kartáče, které nametají prach a nečistoty přímo pod vysavač, kde je sací otvor. Některé modely tyto spodní kartáče nemají a naše doporučení je se jim vyhnout. Jak je uvedeno dále, robotické vysavače mají menší výkon a bez pomoci mechanických kartáčů nejsou v boji s prachem tak efektivní.

Pro pohyb v místnosti využívají některé levnější modely tzv. magnetických pásků. Ty se umístí na podlahu nebo pod koberec a robot ví, kde se může pohybovat. Lepší modely své okolí analyzují za pomoci kamery nebo senzorů a jsou schopni se díky tomu pohybovat i po dispozičně složitějších místnostech. Úklid robotickým vysavačem je pomalejší než vysávání klasickým vysavačem. Místnost o velikosti 25 m2, trvá 20 – 60 minut, záleží dle modelu vysavače.

Výhody robotických vysavačů

Hlavní výhodou robotického vysavače je jeho značná samostatnost, dokáže vysát místnost bez vaší přítomnosti. Ušetří vám spoustu času a zejména pokud nemáte rádi zvuk vysavače, tak zpříjemní váš život, protože úklid můžete naplánovat na dobu, kdy nejste doma.

Nevýhody robotických vysavačů

Jednou z největších nevýhod robotického vysavače je velikost nádoby na prach. Ve většině případů se pohybuje okolo 0,5 litru, do prostoru o tomto objemu se příliš prachu nevejde a musíte vysavač často vyprazdňovat. Zejména pokud máte domácího mazlíčka a používáte robotický vysavač na vysávání chlupů zvířete. Bude tak nádoba brzy plná. Stejně jako u ostatních bezsáčkových vysavačů musíte čas od času důkladně vyčistit i samotnou prachovou nádobu.

Robotické vysavače mají rovněž nižší výkon oproti klasickým vysavačům. Jsou velmi účinné na tvrdých podlahách, ale na kobercích má mnoho robotických vysavačů problémy. Stejně jako v rozích místností a úzkých prostorách, kam se nedostanou.

Jak vybrat robotický vysavač

Povrch

Dejte si pozor na to, že robotické vysavače jsou nejlepším pomocníkem na tvrdých podlahách, jako je např. linoleum, parkety, dlažba nebo laminátové podlahy. Přestože se některé robotické vysavače na koberce prezentují jako velmi účinné, většina z nich si poradí jen s koberci s krátkým vlasem.

Na hladkém povrchu se uplatní i robotický vysavač s mopem, kdy antistatická látka na mopu zachytí i ty nejjemnější částečky prachu. V některých eshopech ho najdete skrytý pod názvem robotický vysavač na vytírání, ale jedná se o totožný produkt.

Robotický vysavač na okna

Letmo se zmíníme i o existenci robotických vysavačů na okna. Určitě vás zajímá jak se takový robot na okně udrží. Je to buď na principu magnetu, kdy na každé straně skla je jedna jednotka a pohybují se po okně současně, nebo na principu podtlaku, který je vytvářen motorem vysavače. Výhodou je, že se dostane i na těžko přístupná místa a při své práci není hlučný. Nevýhodou je, že rámy oken za vás stále neumyje, pouze skla.

Robotický vysavač do bazénu

Robotické bazénové vysavače jsou další speciální odnoží těchto pomocníků v domácnosti. Existují v ruční i automatické variantě. Ruční vysavač nasadíte na teleskopickou tyč a připojíte hadicí na pískovou filtraci. Poté můžete svůj bazén zbavit nečistot. Automatický bazénový vysavač vše zvládne sám, projede stěny i dno bazénu a zbaví ho nečistot. Za takový luxus si pochopitelně musíte náležitě připlatit.

Výkon

Robotické vysavače nemají příliš vysoký výkon. Přesto jsou mezi nimi ve výkonu značné rozdíly. Reálná kvalita vysávání je dána spíše konstrukcí vysavače, než jeho výkonem. Pokud je konstrukce odbytá a přesně do sebe nezapadá, pak ani vysoký výkon vysavači nepomůže. Pokud jde o hlasitost tak ta se pohybuje v rozmezí od tichých 60 dBa až po 80 dBa, kdy už o vysavači podle hluku víte. Protože se jedná o spotřebič, který obvykle běží pouze pár hodin za týden. Není tedy nutné řešit spotřebu, jako například u lednice, která běží neustále.

Výdrž

I ve výdrži jsou mezi robotickými vysavači velké rozdíly. Doba, po kterou je vysavač schopen provozu, se pohybuje mezi jednou až čtyřmi hodinami. Při nízké hodnotě energie vysavač zamíří do dokovací stanice, ve které se opět nabije. Výdrž tedy není rozhodujícím faktorem při výběru vysavače.

Navigace

  • Levnější modely používají místo senzorů své nárazníky, které po kolizi s překážkou poznají, že je nutno změnit směr. Přestože se jedná o kontakt ve velmi malé rychlosti, pro vázy nebo jemnější kusy nábytku nemusí být zcela příjemný.
  • Sofistikovanější systém kamer a senzorů u pokročilejších modelů zase jako překážku rozpozná i běžný závěs a díky tomu nemusí část místnosti vysát.

Funkce

Mezi jednotlivými vysavači je často velký rozdíl ve funkcích, kterými disponují. Některé se týkají mobility přístroje, jako například zamezení pádu ze schodů nebo narážení do překážek. Dále dezinfekce za pomoci UV-C lamp, které dokáží odstranit více než 99% bakterií. Vysavače s touto funkcí obvykle najdete v obchodech jako robotické vysavače s uv světlem.

Většina vysavačů je vybavena tzv. HEPA filtrem. Tato zkratka je z anglického „high efficiency particulate air filter“ a jednoduše řečeno říká, že se jedná o vysoce účinný filtr, který je schopen zachytit až 99,97% částic o velikosti 300 nanometrů.

Některé modely mají zabudovaný senzor pro detekci nečistot. Robot díky tomu zůstává na znečištěném místě do té doby, dokud ho nevyčistí.

Údržba a náklady na provoz

Jak čistit robotické vysavače? Boční kartáče i nádobu na prach cca 2x do měsíce. Netrvá to dlouho a díky tomu bude váš vysavač lepší v boji s nepřítelem, který se nikdy nevzdává – s prachem.

Zhruba 1x do roka doporučujeme výměnu kartáčů a filtrů do robotického vysavače. Tato výměna přijde na 200 – 400 Kč, dle typu a značky vysavače. Oproti nákupu pytlíků do klasického vysavače jsou to náklady výrazně nižší. Nejdražší servisní položkou robotického vysavače je baterie. Naštěstí ve většině případů vydrží cca pět let, než je nutno ji vyměnit.

Test robotických vysavačů 2018

Hodnocení probíhá jako známkování ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

iRobot Roomba 605

Stačí zmáčknout tlačítko uprostřed vysavače, to zezelená a Roomba vyrazí po podlaze, kartáčem si nametá nepořádek pod svojě tělo, aby ho mohla nasát do prachové nádoby. Rohy v místnosti zvládá precizně, dojede až ke zdi a otočí se o 90 stupňů, aby mohla dál pokračovat. S nepořádkem, který je úplně v rohu si ale neporadí. Typickým příkladem jsou drobné kousky v rohu kuchyňské linky, jako je třeba zrníčko rýže nebo zakutálený hrášek.

Většinu času dává směr pohybu robota smysl, ale občas si vybere prapodivnou cestu. Vždy ale projede celou místnost, jen někdy méně efektivní cestou. Zvládá si poradit i s výškovými rozdíly, například v rodinném patrovém domě se vždy zastavil u začátku schodů a nehrozil tak pád dolů. Má i svoje nevýhody. Je docela hlučný a některých typech překážek se dokáže na čas zaseknout a stále se je snaží zdolat – například barová židlička, která má u podlahy stříbrnou zvýšenou „podložku“. Těmito neduhy, ale trpí i většina jeho kolegů. Takže jestli jste dosud robotický vysavač doma neměli a zejména pokud máte doma chlupatého domácího mazlíčka, tak ho vyzkoušejte. Vrátit ho chtít nebudete, je to pro nás vítěz testu.

Celkové hodnocení 1,83
Vysávání 1,8
Výdrž vysavače/objem nádoby 1,7
Pohyb po místnosti 2,0

Najít nejlevnější cenu

CleanMate QQ-2R

QQ-2R je samojezdící vysavač, který je oproti předešlým dvěma trochu hlučnější a déle se nabíjí. Jestliže máte v bytě koberce, měli byste se podívat spíše jinde, sice si s těmi s velmi nízkým vlasem poradí, ale výsledek není příliš uspokojivý. Ani v rozích místnosti jsme nebyli s kvalitou úklidu spokojeni, vysavač často tyto místa vynechal. Přestože by se mohlo zdát, že pouze kritizujeme, tak pokud nemáte v bytě koberce a jste ochotni jednou za čas dokončit úklid v rozích za pomoci klasického vysavače, jedná se za jeho cenu o zajímavou možnost.

Celkové hodnocení 2,03
Vysávání 2,0
Výdrž vysavače/objem nádoby 2,0
Pohyb po místnosti 2,1

Najít nejlevnější cenu

Hoover RBC 090

Jeden z pokročilých vysavačů, je vybaven dvěma kartáčky po stranách, které smetají nečistoty pod sací trubici. Nádoba na nečistoty má 0,5 l a to je s ohledem na velikost přístroje slušná kapacita. Pokud je nádoba plná, vysavač vám to oznámí. Robot je totiž menších rozměrů a oceníte hlavně jeho výšku 7 centimetrů, díky které se dostane pod většinu nábytku. Milou drobností je držadlo za které můžete vysavač vzít a přenést ho jinam. Jde ovládat i na dálku pomocí mobilní aplikace do telefonu. Před většinou překážek se zastaví, pouze jedna hodně tmavá skříň mu dělala problémy a čas od času do ní narazil. Naštěstí má v předu něco jako měkký nárazník a nemusíte se proto ani v těchto případech bát poškození nábytku. Tvrdé podlahy zvládá skvěle, ale na vysoké koberce není moc efektivní. Celkově bychom ho označili za solidního pracanta, který se postará o základní úklid vaší domácnosti a můžete ho ovládat na dálku i když jste třeba v práci. To se může hodit v případě náhlé návštěvy.

Celkové hodnocení 2,03
Vysávání 2,1
Výdrž vysavače/objem nádoby 1,8
Pohyb po místnosti 2,0

Najít nejlevnější cenu

Moneual ME 770

Jedná se o robotický vysavač s vytíráním. Kombinuje jak funkci vysávání, tak i funkci mokrého vytírání. Bohužel na mokré podlaze podkluzují vysavači kolečka, proto není tento kombinovaný mód moc použitelný. Pokud mu v průběhu vysávání dojde energie, dojede se dobít do dokovací stanice, ale po opětovném nabití již nepokračuje v úklidu. Pohyb po místnosti zvládá dobře, ale občas má problémy najít dokovací stanici. Nejedná se o špatný robotický vysavač, ale díky přidané funkci vytírání je poměrně drahý a za ty peníze můžete nakoupit lépe.

Celkové hodnocení 2,1
Vysávání 2,2
Výdrž vysavače/objem nádoby 2,0
Pohyb po místnosti 2,1

Najít nejlevnější cenu

Sencor SVC 9031

Levný robotický vysavač, který není vybavený skoro žádnými pokročilými funkcemi. Jeho pohyb je docela nesystematický, na vysávání větších prostor s ním můžete zapomenout. Hodí se tak maximálně do dvoupokojového bytu. Má i docela malou nádobu na nečistoty (0,37 l). Bohužel není vybaven HEPA filtrem, který zachytí naprostou většinu nečistot a nemůžeme ho doporučit alergikům. Vysávat vydrží okolo hodiny a půl a díky jeho zmatenému pohybu je to tak akorát na dvě místnosti. Doba dobíjení je extrémně dlouhá, plné dobití může trvat až pět hodin. Dejte si na to pozor pokud spíte ve stejném pokoji, ve kterém se robot dobíjí. Dobíjecí stanici svítí kontrolky. Vysává relativně tiše, ale nemá velký výkon. Často nečistoty smíš odfoukne. Naštěstí je často vysaje při dalším přejezdu. Výhodou je, že je velmi nízký, vejde se do devíti centimetrů. Díky tomu se může dostat i na místa, která jsou pro ostatní robotické vysavače zapovězena. Na druhou stranu ho rozhodí i trochu vyšší prahy (cca 1,5 cm), které nepřekonal. Jde o jeden z nejlevnějších robotických vysavačů, ale kvůli ceně muselo být uděláno mnoho kompromisů. Zvažte zda vám to za těch ušetřených pár tisíc stojí.

Celkové hodnocení 2,26
Vysávání 2,3
Výdrž vysavače/objem nádoby 2,2
Pohyb po místnosti 2,3

Najít nejlevnější cenu

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 66 hodnocení

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Napište svou recenzi