Mokré vysávání

Aktualizováno v červenci 2023

Vysavač na vodu, mokré vysávání nebo vysavač s vodním filtrem. Se všemi těmito označeními se můžete běžně setkat a v hlavě z toho můžete mít pěkný zmatek. Pojďme si to společně rozebrat. Dále si rozebereme jak na mokré vysávání a co to vlastně je vodní vysavač.

Vodní vysavač

Někdo označuje za vodní vysavač přístroj, který využívá vodu jako filtrační médium. To znamená, že nečistoty se nejdou skrze filtry do sáčku, ale že filtrem je voda. V ní také skončí všechny nečistoty. Po skončení práce ji stačí vylít do toalety, vysavač nechat vyschnout a je opět připraven k práci.

Jindy je zase za vodní vysavač označován přístroj, který dokáže vysávat vodu. Vysavač který vysává vodu však nemusí využívat vodu jako filtraci. Žádná oficiální definice neexistuje. Proto je důležité, ať nespoléháte jen na označení „vodní vysavač“, ale podívejte se podrobněji na specifikaci. Ať víte co tím přesně výrobce nebo prodejce myslí.

Nejlepší vysavače

NázevKde koupitVysávání tvrdých plochVysávání kobercůHlučnostSpotřebaVýbavaHodnocení
celkem
1.Rowenta RO 7487 EAZjistit cenu90 %80 %100 %90 %80 %
86 %
Recenze
2.Electrolux Pure D9 PD91-8SSMZjistit cenu90 %85 %70 %85 %90 %
86 %
3.Sencor SVC 9000BKZjistit cenu90 %80 %70 %60 %90 %
82 %
Recenze
4.Sencor SVC 9300BKZjistit cenu80 %75 %100 %70 %90 %
82 %
Recenze
5.SENCOR SVC 9050BLZjistit cenu90 %80 %70 %60 %80 %
80 %
6.ETA Avanto 3519Zjistit cenu80 %80 %75 %60 %70 %
76 %
Recenze
7.Miele C3 Cat & DogZjistit cenu90 %75 %50 %50 %70 %
74 %
Recenze
8.Hoover TE80PET 011Zjistit cenu80 %60 %80 %70 %60 %
69 %
Recenze
9.Einhell TC-VC 1930 SAZjistit cenu90 %80 %35 %30 %50 %
68 %
Recenze
10.Electrolux EEG41IWZjistit cenu85 %65 %40 %80 %50 %
67 %
11.Rowenta RO 3927 EAZjistit cenu80 %55 %30 %60 %50 %
60 %
Recenze
12.Scheppach ASP 15 ESZjistit cenu70 %60 %45 %60 %40 %
58 %
13.Sencor SVC 52Zjistit cenu70 %40 %30 %50 %30 %
47 %
Recenze
14.Sencor SVC 45Zjistit cenu60 %40 %20 %40 %20 %
40 %
Recenze

Co je to mokré vysávání

Při hledání informací o mokrém vysávání se můžete setkat s dvěmi druhy vysvětlení. A ty vycházejí z toho jak se definuje vodní vysavač. Tzn. v prvním případě je to vysávání prachu a jiného nepořádku. V tom druhém jde o vysavač, který umí vysát i vodu. Tedy, ono vodu v principu umí vysát každý vysavač. Jen k tomu většina není určena a vysávání vody může napáchat dost škody. Stále platí, že oficiální definice neexistuje a proto vždy doporučuji důkladně pročíst info k produktu, ať víte co si kupujete.

Ve videu vidíte příklad vysavače, který splňuje obě definice mokrého vysílání. Umí vysát vodu a také disponuje vodním filtrem:

Vysavač s vodním filtrem

Voda funguje jako filtrace a zároveň jako místo kde se zachytí nečistoty. To přináší několik výhod. Nepotřebujete sáčky na nečistoty a ani filtry. Dlouhodobě díky tomu šetříte za provoz vysavače. Další výhodou vysavače s vodním filtrem je i minimální prašnost. Naprostá většina prachu zůstane ve vodě a proto nehrozí, že se bude vracet zpět do místnosti. Pro je často doporučován pro alergiky nebo lidi trpící dýchacími potížemi.

Jak funguje?

Vysavač s vodním filtrem funguje stejně jako klasický vysavač. Nasávaný vzduch i s nečistotami proudí do nádoby s vodou. Pod hladinou dojde k oddělení nečistot. Ty zůstanou ve vodě a kdyby v ní neuvízly všechny, tak je ještě jeden filtr na výstupu vzduchu. Výstupní filtr není moc namáhaný a proto je ve většině případů omyvatelný. Je potřeba si dávat pozor na to, aby vysavač dobře vyschnul a po vylití v něm nezůstala voda co nestihne vyschnout. Jinak hrozí tvorba plísní. Nutnost této péče je také hlavní nevýhoda tohoto typu vysavače.

Zajímavostí je, že některé modely obsahují i nádobu (či sáček) na nečistoty a v takovém případě můžete zvolit v jakém režimu ho chcete používat. A také fakt, že na principu vodního filtru mohou fungovat i centrální vysavače.

Vysavače na mokré a suché vysávání

Jde o druh vysavačů, které jsou uzpůsobeny na suché i mokré vysávání. To znamená, že dokáží vysávat vodu. Často se jedná o přístroje určené do průmyslového využití. Jejich filtry pochopitelně musí zvládat jak vodu, tak i vzduch který má vysoký obsah vlhkosti. Výjimečně lze navzdory tomu narazit i na malé ruční akumulátorové verze těchto vysavačů, které jsou naopak určeny primárně do domácnosti.

Tepovače (extraktory)

Teoreticky mohou také působit jako klasické vysavače s mokrým vysáváním. Ale je tu jeden významný rozdíl. Tepovače totiž umí ze speciální nádobky dávkovat čistící prostředek. Reálně tak čistí výrazně lépe než obyčejný vysavač.

Jsou dražší a také konstrukčně složitější. Jak tušíte, potřebují čerpadlo aby se čistící prostředek dostal z nádobky do hubice. Tam se pod tlakem vstřikují na koberce či sedačky (ale i pevné povrchy typu podlah nebo oken) a zároveň ho odsávají zpět do odpadní nádrže. V praxi jde o vysoce efektivní přístroje, které dokáží odstranit opravdu velké nečistoty.

O tom co tepovač dokáže se můžete přesvědčit v tomto videu:

Vysavače s vytíráním

Některé vysavače umí i vytírat. V naprosté většině se jedná o tyčové vysavače, často akumulátorové. Na něj se připojuje mopovací nástavec. Fungují tak, že z nádržky na vodu vytéká malé množství vody na podlahu. Na rozdíl od extraktoru většina z nich vodu zpět nevysává. Ale ta zůstává na podlaze, kde ji setře hadr. Některé umí vodu zpět i vysát, ale pochopitelně jsou cenově dražší. Bez mopovacího nástavce lze přístroj používat jako klasický vysavač.

Pokud jde o kvalitu vytírání, tak se můžete setkat s různými názory. Už z principu zde hodnocení musí být relativní, protože každý z nás má jiné standardy na „kvalitu“ vytírání. Za mě tyto přístroje rozhodně nedokáží nahradit klasický mop a nevyčistí přilepenou špínu. Spíš tako rozetřete vodu, stáhnete z podlahy kousky prachu a nečistot. Podlaha vypadá setřená, ale jsou na ní vidět šmouhy.

Robotický vysavač na mokré vysávání

Fungují velmi podobně jako výše zmíněné „nerobotické“ vysavače s vytíráním. Mají nádržku na vodu. Z těch levnějších voda jen „odkápává“ pomocí gravitace, ty sofistikovanější mají vypouštění vody elektronicky řízené, kdy si (nejčastěji v mobilní aplikaci) můžete nastavit jak moc vody má přístroj pouštět. Někdy bývají označované jako robotické mopy.

Parní vysavače

Jejich hlavní výhodou je, že dokáží vysávat a zároveň dezinfikovat povrch za pomoci horké páry. Základní součástí parního čističe je bojler, který produkuje páru. To je nádoba ve které se voda zahřívá a tak vzniká pára. To znamená vyšší konstrukční složitost, vyšší hmotnost a vyšší cenu. Tvorba páry je náročná na elektrickou energii a proto se moc nesetkáte s akumulátorovou variantou. Existují i varianty které neumí vysávat, jde jen o mop s horkou párou. Ty mají menší hmotnost a také nižší cenu.

Vysavače na okna

Posledním typem přístroje který vysává a pracuje s vodou je vysavač na okna. Také se můžete setkat s označením stěrka na okna. Může být robotický nebo ruční, ale fungují na stejném principu. Ty ruční jsou poměrně lehké, mohou vážit i okolo kilogramů. Kromě oken je vhodný na úklid zrcadel, sprchových koutů nebo i dlaždic v koupelně. Jak to funguje? Prvně musíte okna umýt mopem či jiným přístrojem na mytí oken. Poté odstraníte vodu a nečistoty pomocí vysavače na okna.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

0/5 0 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo