Nábytek do dětského pokoje

Vekou úlohu pro výběr nábytku do dětského pokoje hraje věk. Je rozdíl, jestli pokojíček vybavujete pro novorozeně, předškoláka, nebo školáka.  Obecně je však dobré, aby měl pokoj světlejší barvu nábytku. Ten by měl být kvalitní, robustní a neměl by ohrožovat zdraví dítěte. Proto by rohy i hrany nábytku měly být zbroušeny do oblých tvarů. Dítě se vyvíjí velmi rychle, proto byste si měli na počátku rozhodování ujasnit, zda zvolíte univerzální nadčasový nábytek, nebo budete pokoj stylizovat do určitých pohádkových motivů atd.

Nábytek pro novorozeně (batole)

Pro malé miminko je nejdůležitější postýlka. Tam bude z počátku trávit nejvíce času. Postýlka by měla být kvalitní se zábradlím. To zabrání pádu miminka na zem. Velkou výhodou je, pokud má postýlka kolečka. Jednoduše s ní můžete manipulovat a převážet ji do jakého pokoje chcete. Je dobré, aby kolečka měla i brzdy. V pokojíčku by neměl chybět ani přebalovací pult a úložný prostor pro pleny a další nezbytné potřeby pro miminko. Barvy by měly být veselé a pestré, ale dejte si pozor, aby pokojíček nebyl barevně „přeplácaný“. Nejčastěji se volí decentní barevný odstín, nebo jen bílá stěna s pohádkovým motivem.

Nábytek pro předškoláky, školáky

V předškolním a školním věku dítěte pokoj plní hned několik funkcí. Měl by fungovat jako prostor na hraní, spánek, ale také na učení a psaní úkolů. Při výběru nábytku do dětského pokoje byste měli pečlivě vybírat postel, která bude mít kvalitní matraci. Nezapomínejte, že máte dítě ve věku, kdy se rychle vyvíjí a je potřeba dbát na správný vývoj páteře. V budoucnu se tak potomek může vyhnout bolesti zad a jiným nepříjemným problémům. Výhodné jsou postele s úložným prostorem, kam se může případně schovat sezónní oblečení. Dítě by se mělo na konci dne do postele těšit, proto se nebojte projevit kreativitu a fantazii při výběru. Pokud vyberete postel ve tvaru formule, kosmické lodě nebo domečku, určitě tím uděláte radost, ale počítejte s tím, že do budoucna bude potřeba postel vyměnit za střídmější. Pro děti, které sdílí pokoj se svými sourozenci je praktická patrová postel. Pokud zvolíte tuto variantu, ušetříte prostor v pokoji. I zde platí, že postel musí mít kvalitní matraci a zábranu proti vypadnutí. Dejte si pozor, aby žebřík vedoucí na horní postel byl robustní. Nechcete přeci, aby se brzy rozbil. Mezi nejdůležitější nábytek dětského pokoje patří psací stůl. Ten musí mít odpovídající výšku a dostatečně velikou pracovní plochu, aby se na ni do budoucna vešel počítač, klávesnice a další věci. Stůl vždycky umísťujte tam, kde je dostatek denního světla. Děti si tak nebudou kazit oči v šeru nebo umělým světlem. Ke stolu také patří židle, která by měla být polohovatelná tak, aby v ní dítě pohodlně sedělo a neohrožovalo si páteř a další části těla. Dalším typem nábytku do dětského pokoje je skříň na oblečení a úložné boxy (krabice) na hračky. Skříň by neměla být extrémně vysoká, protože pak si děti nebudou moct podat hračky. Také si nepořizujte skříň se zrcadlem, protože to se může rozbít. Jestliže máte atypicky řešený pokoj (na příklad podkrovní se skosenou střechou, nebo máte půlkulatou zeď), je dobré si nechat zhotovit nábytek na míru. Do pokoje bude přesně pasovat a vy nebudete muset řešit úpravu sériového nábytku sami doma. Současným trendem jsou sedací pytle a křesílka, která jsou pro svou tvarovatelnost a pohodlnost čím dál tím oblíbenější. Nemusíte se bát, že by si v nich vaše děti křivili záda. Sedací pytle mají dobré ortopedické vlastnosti a uleví jinak napjatým zádům. Výmalba pokoje by měla být veselá. Barvy by však měly být kombinované tak, aby pokojíček působil klidně a útulně a umožnil dítěti klidný spánek.  Nezapomeňte, že nábytek do dětského pokoje by měl vydržet hrubou dětskou manipulaci!

Materiál

Nábytek do dětského pokoje může být vyroben z různých druhů materiálů. Při výběru přemýšlejte hlavně prakticky. Plastové židličky a plastový stoleček se snadno omývá. Navíc se s nábytkem snadno manipuluje. Jeho nevýhodou je, že se může polámat a rozhodě neodolá škrábancům. Lehce omyvatelný je i železný nábytek. Ten však může působit studeně a neútulně. Také můžete zvolit dřevěný materiál. Ten působí hřejivě a z pokoje udělá útulné prostředí. Jeho údržba je však složitější. Pokud chcete dřevěný nábytek, ale zároveň mu nechcete věnovat intenzivní péči, zvolte kombinaci lamina a dýhy. Nábytek z těchto materiálů je levnější než dřevěný nábytek a také nepotřebuje tak náročnou údržbu. Nezapomeňte, že dítě si v pokojíčku i hraje. K tomu potřebuje dostatek volného prostoru. Dejte si proto pozor, abyste místnost zbytečně nepřeplnily nábytkem.

Barva

Barvu nábytku byste měli volit na základě výmalby pokoje. Pokud je barva pokoje tmavší, vyberte spíše světlejší nábytek. Tmavý nábytek v kombinaci s tmavou výmalbou by z pokoje udělal neútulnou celu. Ke světlé výmalbě se naopak skvěle hodí tmavší nábytek, který celý pokoj zvýrazní. Další možností je koupě barevného nábytku, který však opět musíte ladit s výmalbou pokoje. Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo