Jak vybrat 3D tužku + Recenze

Aktualizováno v srpnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Jste kreativní duše, která ráda zkouší tvořit něco nového, nebo hledáte zábavnou hračku pro děti? 3D pero bude skvělou volbou. Přečtěte si, co vše s ním lze vyrábět, a hlavně, na co si při nákupu dát pozor. Dozvíte se, jaké jsou druhy filamentů (plastových náplní), na co se který z nich hodí, a za jaké teploty taje. Víte, že s některým perem můžete i pájet, řezat a vypalovat? A že existují modely, které můžete plnit vkusnější dřevěnou náplní? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešním článku, ve kterém jsme společně s nákupním rádcem připravili i 5 recenzí na oblíbené modely.

Recenze 3D per 2023

3D pero si získává čím dál větší oblibu. Jak mezi dětmi, tak u kreativních dospěláků. Představuje nejen moderní formu tvořivé zábavy, ale také způsob, jak opravit nejrůznější předměty denní potřeby snadnou a levnou cestou. Uvažujete také o jeho koupi? Pak si přečtěte naše recenze, které vám usnadní výběr vhodného modelu přesně pro vaše potřeby.

Jako u každého nákupního rádce nebude ani dnes chybět srovnání oblíbených produktů z řad 3D per. Vybírali jsme tužky z různých cenových kategorií tak, abyste získali co nejobsáhlejší přehled o dané problematice. Pokud vás tedy zajímá, jaké 3D pero vybrat a jaké bude vítězem dnešního testu, pojďte se vrhnout na čtení.

Hodnocení

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.XYZ da Vinci 3D pen 1.0Zjistit cenu1000
94 %
2.3Doodler Create Plus 3D Zjistit cenu2400
93 %
3.Polaroid Play+ 3D 3D-FP-PL-2005-00Zjistit cenu1200
89 %
4.Gembird 3D 3DP-PEND-01Zjistit cenu1900
88 %
5.FunPlay 3D FP-9621Zjistit cenu1000
82 %
6.Sunlu 3D SL-300Zjistit cenu1500
82 %
7.Pronett XJ4399Zjistit cenu400
73 %
8.PEN2 3D peroZjistit cenu400
72 %

Jak hodnotíme

Hodnocení je průměrem hodnocení z největších e-shopů.

Parametry

NázevDruh náplněPrůměr filamentu (mm)Indikátor zahřátíDisplejUSBVýška (cm)Hloubka (cm)Šířka (cm)Hmotnost (g)Výměna nástavcůBluetoothBezdrátové
1.XYZ da Vinci 3D pen 1.0PLA1,75neneano17,52,8280nenene
2.3Doodler Create Plus 3D ABS, Wood, PLA, Flexy2,5anoneano15,71,91,750nenene
3.Polaroid Play+ 3D 3D-FP-PL-2005-00PLA1,75anoneano16,82,43,370nenene
4.Gembird 3D 3DP-PEND-01ABS, PLA1,75anoanoano17,51,7240nenene
5.FunPlay 3D FP-9621PLA1,75anoanoano18,54,5364nenene
6.Sunlu 3D SL-300ABS / PLA / WOOD1,75anoanoano182,42,450nenene
7.Pronett XJ4399ABS, PLAT1,75neneano182270nenene
8.PEN2 3D peroPLA, ABS1,75anoanoano162245nenene

Polaroid Play PL-2000-00

Výměna nástavcůne
Druh náplněPLA
Průměr filamentu1,75 mm
Indikátor zahřátíano
Bluetoothne
Displejne
Bezdrátovéne
Výška3,5 x 18 x 4,7
Hmotnost32 g

Nejznámější 3D pero Polaroid Play patří mezi nejlevnější modely, které na trhu můžete zakoupit. Přesto se s ním pracuje velmi dobře a umí toho spoustu. Navíc máte záruku kvality od výrobce, který je mezi zákazníky osvědčený. Jedná se o 3D tužku vhodnou zejména pro děti.

Pro napájení používáte USB kabel o délce 1,5 m, což je trochu kratší délka, než bychom si představovali, přesto se s ním pracovat dá. Tvar má ergonomický, takže se drží příjemně, ať už jste pravák nebo levák. Po zapojení do elektřiny musíte počkat, než se hrot dostatečně zahřeje. Pero sice nemá displej, ale disponuje indikátorem zahřátí. Jakmile hrot dosáhne správné teploty, změní se diodka z červené barvy na modrou, a vy můžete začít pracovat.

Ovládání tužky je velmi snadné, jakmile se hrot zahřeje, vložíte náplň a můžete tvořit. Pro vytlačování plastu z tužky slouží tlačítka po bocích přístroje. Najdete tu tlačítko pro začátek vytlačování, které po opětovném stisknutí náplň zastaví, což je skvělé, jelikož ho nemusíte mačkat po celou dobu práce. Dále pak tlačítka pro zrychlení a zpomalení vytlačování – rychlostí máte na výběr celkem 8. Líbí se nám i bezpečnostní prvek – po 5 minutách nečinnosti pero samo zchladne.

3D pero Polaroid Play lze plnit filamentem z materiálu PLA a průměru 1,75 mm. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších náplní vyrobenou z ekologického kukuřičného škrobu, která se dá dále recyklovat a při práci se nekroutí. Bohužel však máte pouze tuto možnost, žádné jiné filamenty se do pera vkládat nedají. Výrobce dokonce varuje před používáním filamentů jiných značek než Polariod a hrozí ztrátou záruky, pokud tak učiníte. Náplastí může být fakt, že výrobce nabízí až 20 barev, nicméně vždy stejného materiálu.

V balení najdete pero a bohaté příslušenství, praktický držák, 4 filamenty o délce 5 m, návod a USB kabel, který můžete zapojit do vlastního adaptéru nebo powerbanky. Bohužel součástí balení nejsou šablony. Pero také nenabízí možnost výměny nástavců, součástí je pouze jediný o průměru trysky 0,7 mm. Co potěší je speciální mobilní aplikace Polaroid Play Trace App, ve které najdete spoustu šablon a nápadů, včetně ochranné vrstvy, která zabrání poškození obrazovky.

Pero je vhodné na výrobu nejrůznějších drobnějších 3D modelů, figurek a dalších předmětů. O kompatibilitě s 3D tiskárnami se moc hovořit nedá, jelikož tento model vyžaduje používání pouze originálních filamentů. Jinak se ale jedná o šikovný a schopný výrobek za výbornou cenu.

 • nízká cena
 • ergonomický tvar
 • snadná obsluha
 • lze nastavit rychlost
 • tlačítko pro spuštění a zastavení náplně
 • aplikace Polaroid Play Trace App
 • pouze jedna teplota tavení
 • nutnost využívání originálních značkových filamentů
Zjistit cenu

XYZ da Vinci 3D pen 1.0

Výměna nástavcůne
Druh náplněPLA
Průměr filamentu1,75 mm
Indikátor zahřátíano
Bluetoothne
Displejne
Bezdrátovéne
Výška17,8 x 2,8 x 2,5
Hmotnost70 g

Známý výrobce domácích 3D tiskáren XYZ nabízí variantu ručního tisku pro všechny umělce, kteří chtějí tvořit bez nutnosti připojení počítače a velkých finančních nákladů. 3D pero XYZ da Vinci zakoupíte zhruba za 1 500 Kč, vyplatí se do něho zainvestovat?

Model působí na první pohled sympaticky. Jeho tvar sice není příliš ergonomicky tvarovaný, v ruce se ale nedrží špatně. Co potěší je možnost odejmutí krytu na horní straně, které vám umožní nahlédnout do útrob přístroje. V případě, že by se něco pokazilo a vy byste už výrobek neměli v záruce, nebo nechtěli čekat dlouhou dobu na řešení reklamace, můžete si pero sami opravit.

Napájení probíhá klasicky přes USB kabel, který najdete v balení. Bohužel nenabízí možnost bezdrátového provozu, takže jste odkázaní na elektřinu nebo powerbanku. Líbí se nám, že pero využívá ekologickou náplň PLA o průměru 1,75 mm, která se dá snadno recyklovat a pochází z přírodních surovin.

To, že můžete začít s kreslením, vám indikuje LED dioda. Jakmile je pero připravené k akci, červená dioda zezelená. PLA materiál vyžaduje teplotu tavení minimálně 180 °C a vytlačuje ho tryska o průměru 0,8 mm, což je standardní rozměr a ničím nepřekvapí. Bohužel model nenabízí žádnou možnost výměny trysek a můžeme s ním pouze kreslit.

Tužku ovládáte pomocí dvou tlačítek a na výběr máte ze dvou možností vytlačování filamentu. Pro manuální vytlačování, které vyžaduje neustálé tisknutí tlačítka je třeba knoflík zmáčknout a držet. Jakmile tlačítko pustíte, vytlačování se zastaví. Pokud jste fanoušky automatického vytlačování filamentu, můžete tlačítko stisknout dvakrát a nechat svým prstům odpočinout. Pro zastavení pak stačí zmáčknout kterýkoliv z čudlíků.

V balení najdete samotné pero, napájecí síťový adaptér s USB kabelem, čisticí jehlu, která vám pomůže udržovat trysku a 3 barevné vzorky PLA vlákna o celkové délce 1 m. Pokud byste k práci chtěli využívat stojan, podložku nebo nejrůznější šablony, budete si je muset dokoupit zvlášť. To je trochu škoda, jelikož konkurenční Polaroid většinu z toho nabízí a pořídíte ho levněji. Jinak ale k XYZ Da Vinci 3D peru nemáme výhrady.

 • ověřená značka 3D tiskáren
 • možnost dvou módů vytlačování filamentu
 • využívá ekologický filament
 • možnost snadné opravy sejmutím víčka
 • vyšší cena
 • nelze využívat bezdrátově
Zjistit cenu

Gembird 3D tiskové pero 3DP-PEND-01

Výměna nástavcůne
Druh náplněABS. PLA
Průměr filamentu1,75 mm
Indikátor zahřátíne
Bluetoothne
Displejano
Bezdrátovéne
Výška17,5 x 2 x 1,7
Hmotnost40 g

Jako další z recenzovaných modelů jsme vybrali 3D tiskové pero Gembird, které nad předchozími kousky vyniká hned několika vlastnostmi. Disponuje displejem a jako jediné zvládne tavit víc než jeden druh materiálu. Jeho cena se u různých distributorů liší, proto záleží, pro který obchod se rozhodnete. Začíná už na sympatických 1 200 Kč.

Na první pohled nelze přehlédnout jeho úzký tvar, který sice není ergonomický, ale díky drobnějším rozměrům se v ruce drží mnohem lépe než tlustí konkurenti. K hlavnímu ovládání slouží dvojice tlačítek na boční straně, kterými redukujete vytlačování plastu. Další dvě drobná tlačítka najdete pod displejem a slouží k nastavení teploty hrotu. Maličký OLED displej vás informuje o dosažené teplotě a typu náplně, kterou zrovna používáte.

Jako jediné pero v našem testu Gembird nabízí možnost využívat dva druhy filamentů. Vybrat si můžete buďto vysoce odolný ABS, který se taví při teplotě 210-250 °C nebo ekologický PLA materiál s tavnou teplotou 180-220 °C. Velmi chválíme možnost výběru z různých materiálů, protože každý z nich se hodí pro tvorbu něčeho jiného. Průměr obou filamentů je klasických 1,75 mm, průměr trysky pak činí 0,6 mm, takže patří spíše k tenčím hrotům a budou se s ním skvěle tvořit drobnější detaily.

Stejně jako ostatní tužky model od Gembird využívá napájecí kabel s koncovkou USB, kterou musíte doplnit o vlastní adaptér do zásuvky. V balení mimo něho najdete i 3 tiskové struny a návod. 3D pero Gembird hodnotíme jako vítěze dnešního testu. Za podobnou cenu jako ostatní modely nabízí mnohem víc funkcí a možností, kterých kreativní jedinci rozhodně využijí.

 • displej
 • možnost použít dva druhy filamentu
 • nastavení teploty
 • úzký tvar
 • omezené příslušenství v balení
Zjistit cenu

Polaroid Root Play PL-2002-00

Výměna nástavcůne
Druh náplněspeciální náplň Wood
Průměr filamentu1,75 mm
Indikátor zahřátíano
Bluetoothne
Displejne
Bezdrátovéne
Výška18 x 4,7 x 3,5
Hmotnost40 g

Pokud patříte mezi příznivce přírodních materiálů, poslední recenzovaný kousek je pro vás jako stvořený. 3D pero Polaroid Root Play je obdobou klasického Polaroid Play, liší se ovšem svým vzhledem i druhem filamentu.

Na první pohled model zaujme svým designem. Od klasiky se tvarově neliší, ale jeho plášť místo černého a modrého plastu zdobí slušivý dekor světlého a tmavého dřeva v kombinaci s černými komponenty. Výrobci v Polaroidu si zřejmě uvědomili, že ačkoliv je tiskové pero atraktivní kreativní pomůckou, ne každý chce mít doma hromady výrobků z plastu. Obzvlášť v době, kdy se čím dál víc mluví o ekologii a udržitelnosti. Navíc, řekněme si narovinu, že “vytištěné” různobarevné figurky a šperky ocení hlavně děti. S dobrým vkusem mají pramálo společného.

Tím se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu, a sice náplni. Oficiální název zní vlákno Wood a výrobce nikde neuvádí jeho složení. Domníváme se, že se nejspíš bude jednat o kombinaci PLA, které se používá pro klasický model, s příměsí skutečného dřeva. V každém případě se používá dřevěná struna o průměru 1,75 mm, kterou seženete ve třech barevných odstínech. Díky tomu můžete tvořit plastické 3D modely v různě barevných dřevitých provedeních. Vyrábět z něho můžete všechno možné, přičemž výsledné výtvory imitují dřevo. Pokud se naučíte s perem dobře zacházet, máte šanci vytvořit skutečně krásné modely.

Jako velké plus považujeme fakt, že Polaroid Root podporuje i klasické barevné náplně pro Polaroid Play. V případě, že by vás dřevěný filament omrzel, můžete vyrábět i pestrobarevné výrobky. To určitě ocení i děti, které možná přírodní dekory tolik nezaujmou.

Po technické stránce model kopíruje Polaroid Play. Napájí se pomocí 1,5 m dlouhého USB kabelu. Může se pochlubit ergonomickým tvarem, který dobře pasuje do ruky, ačkoliv je tužka trochu širší než konkurenti. Displej zde opět nenajdeme, ale o dostatečném nahřátí trysky nás informuje LED indikátor s diodami.

Pero ovládáme pomocí tlačítek po straně. Najdeme zde opět knoflíky pro zrychlení a zpomalení tisku a tlačítko pro začátek kreslení, které není nutné po dobu práce držet stisknuté. Pero náplň tlačí automaticky. Stejně jako základní model disponuje tento kousek bezpečnostní ochranou a po 5 minutách neaktivity se vypne.

V balení najdete 3D pero s dřevěným držákem, 3 kusy různobarevných dřevěných filamentů Wood s délkou 5 metrů, USB kabel, návod a ochranná vrstva s podložkami pro překreslování šablon z telefonu či tabletu. Podložku a šablony už si budete muset obstarat sami. Co se ceny týká, vychází o něco málo dráž než původní Polaroid Play. Pořád ale patří do nižší cenové kategorie a pro jeho pořízení nemusíte sahat hluboko do kapsy.

 • krásný design
 • zajímavé dřevěné filamenty Wood
 • spolehlivý dodavatel
 • možnost využití klasických barevných náplní
 • vyšší cena
 • výrobce neuvádí složení struny Wood
 • pouze jedna teplota tavení
 • nutnost využívání originálních značkových filamentů
Zjistit cenu

C-TECH GEMBIRD 3D pero 3DP-PENLT-01

Výměna nástavcůne
Druh náplněPLC
Průměr filamentu1,75 mm
Indikátor zahřátíano
Bluetoothne
Displejne
Bezdrátovéano
Výška15 x 3,3 x 3,3
Hmotnost78 g

Další z recenzovaných 3D per je model  C-Tech Gembird 3D. Opět se jedná o pero vhodné hlavně pro malé výtvarníky, protože jím jde kreslit už při nízké teplotě. Tvořit s ním ale samozřejmě mohou i dospělí. Cenově se pohybuje něco málo přes 1 000 Kč, proto opět patří k levnějším výrobkům.

Pero se napájí pomocí USB kabelu, který lze připojit do sítě, počítače nebo powerbanky. Oproti předchozímu modelu má však ve svém těle ukrytou dobíjecí Li-Ion polymerovou baterii, kterou lze dobít a kreslit pak bezdrátově. To má samozřejmě ohromnou výhodu v tvoření, protože vám kabel nikde nepřekáží. Na jedno nabití je baterie schopná vydržet v provozu celou 1 hodinu.

K ovládání tužky slouží trojice tlačítek po stranách tužky. Pero sice nemá displej, ale disponuje indikací nahřátí – dvě malé diody vám budou pomáhat s určením teploty a času, kdy je vhodné vložit dovnitř náplň. Jak už jsme řekli v úvodu, tento model je vhodný pro děti, protože využívá typ PLC filamentu, látky, která se taví už při pouhých 50 °C. Díky tomu malým umělcům nehrozí velké popálení. Teplotu pero neumožňuje manuálně nastavit a její maximální hodnota je 95 °C. Počítejte však s tím, že právě PLC pomalu tvrdne, kreslení je komplikovanější a vyžaduje cvik. Nízkoteplotní vlákno PLC je třeba do tužky vkládat o průměru 1,75 mm.

Co se příslušenství týká, je poněkud chudší. V balení najdete pouze USB kabel a samotné pero. Nečekejte stojan, podložku pro 3D pero ani žádné šablony. Dokoupit si budete muset i filamenty. Vzhledem k ceně bychom očekávali, že model bude více vybavený. Nepočítejte ani s možností výměny trysky. Používat lze jedinou, a to keramickou s průměrem 0,7 mm. Oproti předchozímu modelu je výrobek také dvakrát tak těžký. S hmotností 78 g se ale stále pracuje příjemně.

 • vestavěná dobíjecí baterie
 • vhodný pro děti díky nízkoteplotnímu PLC
 • nízká cena
 • chudé příslušenství
 • PLC nemusí vyhovovat každému
Zjistit cenu

Co je 3D pero a jak funguje?

Jistě jste se už setkali s 3D tiskárnou, která umí vytisknout plastové 3D modely všemožných tvarů, barev i velikostí. Ty se pak používají v nejrůznějších sférách jako je průmysl, obchod i lékařství. Na podobném principu funguje i 3D pero. Práce s ním je však kreativnější, jednodušší a zábavnější. Jeho možnosti jsou omezené a výsledek rozhodně nebude tak perfektní, jako při použití tiskárny, přesto si zaslouží pozornost.

Ne všichni mají možnost a finance pro pořízení 3D tiskárny. Způsob, jak si vytvořit nejen 3D modely doma, v jednodušších podmínkách, představuje právě tento šikovný pomocník. Tvořit s ním mohou nejen děti, ale i dospělí.

3D pero představuje hodně zjednodušenou, maličkou ruční tiskárnu, která vám umožňuje vytvářet trojrozměrné objekty a obrazce jak vertikálně, tak horizontálně. Protože se jedná o ruční pero, samozřejmě musíte počítat s tím, že výrobky budou menší velikosti. Zacházíte s ním v ruce jako s klasickou tužkou, takže vás při tvorbě limituje jen vaše zručnost a fantazie.

Na rozdíl od 3D tiskáren s perem nikdy nevytvoříte výrobek tak přesný a dokonale zpracovaný, protože k jeho tvorbě nevyužíváte speciálních modelovacích programů a v ruce se vám hýbe. Práce s ním je však rychlá a velmi jednoduchá. Pero navíc disponuje drobnými rozměry a nízkou váhou, takže ho s sebou můžete vzít kamkoliv.

Mezi další výhody pera ve srovnání s prací na trojrozměrné tiskárně patří i ryze psychologické důvody. V dnešní době si většina z nás zvykla pracovat za počítačem v nejrůznějších programech. Výsledek pak vidíme na obrazovce. Postupně jsme ale přišli na to, že nám chybí potěšení z ruční tvorby, z činností, ke kterým nepotřebujeme moderní digitální technologie, radost z hmatatelného výsledku. A právě to nám tento kreativní pomocník dopřává. Uspokojení z kreativní činnosti.

Vzhledově připomíná propisku, která je ovšem mnohem silnější a těžší. Místo inkoustové náplně do něho vkládáte prameny tvrdého plastu, kterým se přezdívá filamenty. Setkat se můžete i s pojmem struny do 3D pera. Pero filament roztaví a vytlačí ze špičky v podobě měkkého plastového hada, jenž na vzduchu velmi rychle tuhne. “Kreslením” libovolným směrem – včetně pohybu do vzduchu – můžete vytvářet nejrůznější obrazce, předměty, figurky… zkrátka co vás napadne.

Z čeho se 3D pero skládá

Skládá se z hlavního plastového těla, na kterém najdete množství tlačítek určených pro uvedení výrobku do provozu, začátek a přerušení tavení nebo rychlosti tavení. Lepší modely 3D pera disponují i LCD displejem. Na konci výrobku se pak nachází otvor pro vkládání náplně, která vytéká hrotem tužky. Nechybí ani zdířka pro USB napájecí kabel.

Dobrá rada: 3D tužky s displejem vám usnadní práci s náplní a včasný začátek tvoření. Zobrazují totiž aktuální teplotu hrotu, takže dle vámi zvoleného filamentu budete vědět, kdy začít kreslit.

Na co všechno lze 3D pero využít?

Když už víte, co 3D pero je a jak funguje, jistě vás bude zajímat, na co všechno se dá využít. Možností je opravdu spousta, stačí se trochu zamyslet a popustit uzdu fantazii. Přinášíme alespoň několik základních možností využití a nápadů pro výrobky z 3D pera:

 • 3D modely a součástky,
 • dekorační doplňky a šperky,
 • různé zmenšeniny a prototypy,
 • náhradní díly pro 3D tiskárnu,
 • umělecké předměty a figurky,
 • praktické předměty jako např. držák telefonu,
 • oprava rozbitých předmětů.

Co to znamená konkrétně? S výtvarným 3D perem můžete opravit rozbitou karoserii auta, vytvořit obleček panenkám, vyspravit rozbitý zip nebo si vyrobit nové náušnice či brýle. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že výsledné výrobky jsou z plastu. Proto chápeme, že možná nebudou příliš atraktivní pro lidi, kteří se snaží plastové výrobky ve svém životě spíše omezovat.

Dobrá rada: Nenechte se odradit nevzhlednými barvami filamentů. Vždycky máte možnost výsledný výrobek přetřít nebo nasprejovat na vámi požadovaný tón.

Pokud hledáte inspiraci, co dalšího tvořit, mrkněte na internet. Na YouTube, Pinterestu nebo Instagramu najdete spoustu zajímavých nápadů. My jsme vybrali pro představu toto video:

 

Vidíte, že tvorba z 3D pera vás rozhodně nudit nebude. Navíc je jeho používání velmi levné. K opravám a výrobě nových věcí potřebujete jen samotné zařízení a náplň.

Pro koho je 3D pero určené?

Kdo všechno si s 3D perem přijde na své?

 • Kreativně založení jedinci – Tuto šikovnou věcičku využijí všechny kreativní duše, které rády tvoří a vyrábějí vlastní výrobky.
 • Praktické osobnosti – Pokud nejste příznivci vyhazování rozbitých předmětů a neustálého nakupování nových, určitě tužku využijete. Oprava je navíc levná a rychlá.
 • Děti – V neposlední řadě představuje pero skvělou hračku pro děti. Díky 3D kreslení a možnosti tvorby je pro ně tento pomocník obzvlášť lákavý. Vytvářet mohou jak své vlastní nápady, tak předem dané předměty s pomocí šablon pro 3D pera. Ty bývají součástí balení, nebo je najdete na internetu. Vyrobit si tak mohou třeba známé stavby jako Eiffelovu věž nebo most Golden Gate či figurky oblíbených brouků, zvířat nebo dinosaurů. Mimo tvořivou činnost budou děti trénovat i jemnou motoriku a trpělivost.

Výrobci doporučují používání pera pro děti starší 8 let, ale dle našeho názoru s ním mohou manipulovat i děti mladší, pokud budou pracovat pod dohledem zodpovědné dospělé osoby.

Dobrá rada: Při práci se nedivte, že vaše výrobky budou z počátku vypadat amatérsky. Je potřeba se s tužkou naučit zacházet. Postupem času vám vše půjde mnohem lépe.

Jak používat 3D pero?

Zacházení s 3D tužkou je jednoduché a zvládnou ho i děti. Pokud jste někdy pracovali s tavnou pistolí, nebude to pro vás nic překvapivého. Navíc byste v každém balení měli najít podrobný návod k použití 3D pera, který vás povede krok za krokem. Co potřebujete obecně udělat?

 1. Zapojte pero do elektrické sítě – většinou se využívá USB kabel.
 2. Do horní části vsuňte vámi zvolenou náplň
 3. Jakmile se filament navine, musíte chvíli počkat, než se rozehřeje na potřebnou teplotu.
 4. Můžete se pustit do tvoření.

Materiál filamentu

Před tím, než si začnete vybírat své vlastní 3D pero byste se měli vyznat v nabídce náplní, kterými ho můžete krmit. Použitelných materiálů je hodně a každý se hodí na výrobu něčeho jiného. Správným výběrem filamentu se vyhneme pozdějším problémům s výrobky, které by se mohly lámat nebo byly příliš měkké. Pojďme se na ně podívat blíže.

ABS – Polykaprolakton

Nejrozšířenější a nejoblíbenější náplň, která se využívá i ve 3D tiskárnách. Jeho hlavním benefitem je velká odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám a poleptání chemikáliemi. Výrobky z ABS jsou pevné a dobře odolávají poškození i nárazům. Jednotlivé dílky můžete navíc jednoduše spojit a vyhladit acetonovými výpary.

PLA – Kyselina polymléčná

Všichni příznivci ekologie a ochrany planety si nejspíš vyberou tento materiál. Je totiž vyrobený z kukuřičného škrobu a neobsahuje ropu. Díky tomu se může pochlubit zdravotní nezávadností a hodí se pro děti. PLA materiál je velmi univerzální. Protože je tvrdý, můžete z něho vyrábět větší díly. A protože se nekroutí, což je způsobeno nízkou teplotou tání, je vhodný i pro výrobu malých dílků. Jeho nekroutivost ocení hlavně začátečníci, kteří ještě s 3D perem neumí dobře zacházet. Má ale i své mínusy – křehkost a nižší odolnost vůči změnám teploty.

PCL – Polykaprolakton

Pod touto zkratkou najdete filament nejvhodnější pro děti. To proto, že taje už okolo 50 °C a dětem nehrozí popálení. Bohužel ale látka pomalu tvrdne, takže je s ní modelování komplikovanější, a to zejména u vyšších výrobků a složitějších ornamentů.

TPE – Termoplastický elastomer

Materiál, který je pevný, a zároveň ohebný. Jednotlivé vrstvy k sobě skvěle přilnou a jsou schopné odolávat i vysoké zátěži. Výsledný výrobek se tak málokdy zlomí nebo poškodí.

PET – polyetylentereftalát

Tato látka vám určitě není neznámá. Podobný materiál se totiž využívá pro výrobu plastových PET lahví. Výhodou je opět ekologický aspekt – látka se dá dobře recyklovat, a disponuje vysokou tepelnou odolností a pružností. PET je schopná odolat i nejrůznějším ředidlům, rozpouštědlům a kyselinám.

HIPS – High Impact Polystyrene

Může se pochlubit podobnými vlastnostmi jako častěji využívané ABS. Materiál je velmi odolný a používá se i pro nejrůznější podpůrné konstrukce.

Nylon

Proslulá látka, která nás obklopuje ze všech stran. Pyšní se vysokou pružností, pevností a slušnou odolností vůči chemikáliím. Představuje skvělou volbu pro zhotovování mechanických součástek. Jeho nevýhodou je ale komplikované spojování vícero nylonových dílů k sobě.

Teplota trysky 3D tužky

Pro práci s 3D tiskovým perem je nutné znát nejen vlastnosti jednotlivých látek, ale také jejich stupeň tání. Ne každá tužka totiž dokáže vyvinout dostatečnou teplotu pro vámi zvolený filament. Materiál by se pak neroztekl a nebylo by možné s ním pracovat.

Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku látek a stupňů tání, která vám jistě bude k užitku.

MateriálTeplota tání v °C
ABS210-250
PLA180-220
PLC50
TPE220
PET220-260
HIPS200-250
NYLON230-280
PC230-280

Na co dalšího si u filamentů dát pozor?

Filament v angličtině znamená vlákno. Očekávat tak můžeme látku v podobě struny, která se navíjí na cívku (přirovnat ji můžeme ke struně ve strunové sekačce). Zakoupit můžeme filamenty nejrůznějších průměrů, což bude zajímat jak majitele 3D tiskárny, tak vlastníky 3D tužky. Vždy se předem ujistěte, že vámi zvolená náplň se do otvoru v peru vejde.

 • Zápach – některé druhy látek mohou při tání nepříjemně zapáchat.
 • Toxické výpary – myslete na to, že při práci s 3D perem tavíte plast. Některé materiály mohou při tání produkovat toxické výpary (např. nylon). Při práci s takovými filamenty nikdy nezapomínejte otevřít okno a místnost pravidelně odvětrávat
 • Ekologický aspekt – planeta je plasty zaplavena. Pokud máte možnost, vybírejte filamenty kompostovatelné.
 • Recyklovatelnost – souvisí s předešlým. Určité plastové materiály můžete používat znovu a znovu. Volte tedy raději takové, které už recyklované byly, nebo tuto možnost nabízejí, jakmile vyrobený produkt doslouží.
 • Kontakt s potravinami – některé materiály mohou jídlo kontaminovat nebezpečnými toxickými látkami nebo bakteriemi. To samé platí pro výrobky, které budete vkládat do úst jako dospělí (opravené vidličky apod.) nebo děti, které vezmou do pusy kde co.

Parametry před koupí

Pokud vás kreslící 3D tužka zaujala a uvažujete, že byste si jednu také pořídili, doporučujeme si o nich něco zjistit. Na trhu naleznete výrobky různé cenové kategorie, přičemž jsou některé téměř profesionální a jiné poslouží hlavně jako hračka pro děti. Ty dražší zvládnou nejen kreslení, ale také třeba pájení či vyřezávání, takže se možnosti jejich využití velmi rozšiřují. Plnicí materiál jsme probrali, co dalšího si před nákupem pohlídat?

Funkce

Levnější dětská pera mají jedinou funkci – 3D kreslení. Existují ale tužky, které zvládnou i mnoho dalšího. Pojďme se společně podívat, s jakými funkcemi se můžete setkat.

 • Kreslení – základní dovednost každé 3D tužky. Z hrotu vycházející tuhnoucí materiál, kterým můžete vytvářet nejrůznější věci a obrazce.
 • Pájení – některé modely nabízejí funkcí pájení. Stačí jen vyměnit kreslící hrot za pájecí a místo filamentu do pera přivést cívku měděného drátu.
 • Vypalování – speciální nástavec umožňuje vypalování do dřeva. Díky tomu máte mnohem širší možnosti kreativní práce.
 • Řezání – s řezacím nástavcem zvládnete precizní řezání v přesných úhlech všemožných materiálů od pěny přes polystyren až po plexisklo.

Napájení a další možnosti připojení

Výrobci nabízí modely se dvěma způsoby připojení:

 • USB – V současné době se naprostá většina modelů napájí pomocí USB kabelu. Pracovat tak můžete přímo s kabelem, nebo lze využít možnosti dobít baterii a pracovat pak s tužkou bezdrátově. USB kabel můžete připojit do sítě, nebo také do powerbanky s dostatečnou kapacitou. Ta vám umožní pracovat s tužkou i v omezenějších podmínkách.
 • Bluetooth – Další možnost je 3D pero připojit k mobilnímu telefonu bezdrátově, pomocí technologie Bluetooth. Díky ní ho lze aktualizovat pro použití dalších nástavců nebo prohlédnutí nejrůznějších návodů. Dobíjet ho ale stejně musíte přes USB kabel.

Příslušenství

Aby bylo používání 3D pera pohodlnější a nabízelo rozšířenější možnosti využití, bývá doplněno zajímavým a praktickým příslušenstvím. Setkat se můžete hlavně s tímto:

 • Šablony – Pro případ, že by vám došla inspirace, nebo byste si nebyli jisti, jak postupovat, můžete využít širokou možnost šablon pro tavná 3D pera. Zajímavou alternativu pak nabízí speciální mobilní aplikace pro 3D pera, ve které najdete hromadu různých obrázků. Ty si jednoduše zobrazíte na telefonu nebo tabletu, překryjete ochrannou fólií, která je součástí balení, a můžete začít tvořit přímo na obrazovce daného přístroje. Výjimkou nejsou ani speciální omalovánky pro 3D pera.
 • Držák – Hrot tužky je velmi horký. Proto máte k dispozici držák, kam můžete zařízení odložit, aniž byste riskovali popálení nábytku.
 • Kreslící podložka – Při tvoření pracujete s horkým plastem, který by mohl udělat pořádnou neplechu na stole nebo jiném podloží. Pro práci proto používejte ochrannou podložku.
 • Nástavce – Jak už jsme zmínili výše, některé modely nabízejí možnost řezání, pájení nebo vypalování. K tomu si budete muset pořídit speciální nástavce.

Často se můžete setkat s kompletní sadou či soupravou pro 3D pera, která obsahuje základní i rozšířené příslušenství.

Tipy ke správnému výběru

Nebyl by to kompletní nákupní rádce, kdybychom vám přesně neřekli, na které věci si dávat pozor. Ty nej 3D pera vás mohou stát polovinu výplaty, je ale potřeba uvědomit si, jestli opravdu potřebujete extra výkonný motor pro dokonalou přesnost nebo zda využijete méně obvyklé materiály. Dozvíte se i tipy, jak vybrat nejlepší 3D pero pro děti.

Pohlídejte si tyto skutečnosti:

Pohodlné držení

Tvorba vašeho výrobku může spolknout hodně času. Proto je důležité zaměřit se na pohodlnost při držení. Dle odborníků je sice možné zvyknout si na jakýkoliv tvar tužky, my ale doporučujeme zvolit si některý z ergonomických modelů, který do ruky skvěle padne. Kvalitně vyrobené zařízení poznáte i tak, že by vás v žádném případě nemělo v prstech pálit od silně nahřátého hrotu.

Dobrá rada: Pokud vás zajímá, jaké 3D pero je vhodné pro leváky, budete mít radost. U těchto kreslících pomůcek je totiž úplně jedno, ve které ruce je držíte. Každé 3D pero je vhodné jak pro praváky, tak pro leváky.

Spolehlivost

Pero by nemělo být náchylné k ucpávání hrotu vlákny nebo snadnému zlomení. Věčně ucpaný nástavec vám dokáže tvořivou činnost spolehlivě otrávit.

Stabilní vytlačování plastu

Dobrý model by měl filament vytlačovat plynule, rovnoměrnou rychlostí. Jedině díky tomu budete mít nad svou prací kontrolu a výsledky budou za něco stát.

Přizpůsobitelné nastavení

U některých modelů máte na výběr z několika rychlostí vytlačování náplně. Díky tomu můžete zpomalit při tvorbě drobných detailů nebo zrychlit v případě, že potřebujete vyplnit větší plochu. Díky možnosti nastavení teploty navíc můžete pracovat s větší škálou náhradních náplní do 3D pera.

Ovládání vysouvání náplně

Pera s tlačítkem, které vám zapne automatické vytlačování náplně, jsou příjemnější na práci než modely, u nichž je třeba tlačítko vytlačování soustavně držet.

Snadné plnění

Ať už chcete do tužky vložit nový filament nebo potřebujete vyměnit barvu náplně, mělo by to být snadné a rychlé.

Výměnné hroty

Pokud to s 3D kreslením myslíte vážně, určitě oceníte produkty, které umožňují měnit hroty s různou tloušťkou vytlačované náplně. Díky tomu můžete vytvářet krásné detaily i rychle vyplnit rozsáhlejší prostor.

Dostatečná délka kabelu

Pro příjemnou a pohodlnou práci jsou ideální pera bezdrátová. Pokud zvolíte model s kabelem, zvolte délku minimálně 2 m.

Kompatibilita filamentů

U většiny 3D per můžete využít náplně různých druhů a značek. Některá ale vyžadují jedinečně navržený plast speciálních vlastností nebo pouze filament od stejné značky. Určitě je lepší pořídit si takový model, který zvládne pracovat s řadou materiálů a značek.

Bezpečnost

Hlavně u modelů, které přijdou do rukou dětem, si pohlídejte jejich bezpečnost. Pro děti je ideální náplň do 3D pera v podobě PCL, jakožto materiálu, který se taví už při 50 °C. Díky tomu hrozí menší riziko popálení. Vždy je ale potřeba mít nad malými dětmi, které hodlají vyzkoušet 3D kreslení řádný dozor. Nezapomínejte ani na bezpečnostní ochrannou podložku.

Cena 3D pera

Pro výběr vhodného 3D pera určitě musíte myslet i na jeho cenu. Ta se liší i v řádech tisíců a samozřejmě platí, že čím dražší model, tím kvalitnější a variabilnější produkt kupujete.

Nejlevnější 3D pera

Cena 3D pera pro děti začíná okolo 1 000 Kč. Používat je mohou samozřejmě i dospělí, ale tyto výrobky většinou nedosahují vysokých kvalit. Neumožňují regulovat teplotu a vložit do nich můžete obvykle jen jeden druh filamentu. Většinou jsou vyrobené v Číně, proto máte omezené možnosti příslušenství (např. výměnných hrotů).

Zlatá střední třída

Pera s cenovkou okolo 2 000 Kč už mívají pokročilejší funkce a vybavení, jako je například displej, který zobrazuje teplotu hrotu. Mnohem snáze pro ně seženete náhradní doplňky.

Top 3D pera

Mimo kreslení nabízejí také funkci pájení, řezání nebo vypalování. Jsou vyrobené z kvalitních materiálů a mohou se pochlubit například navíjecím USB kabelem. Lákají na precizní zpracování a dlouhou životnost. Jedná se už o profesionální 3D pera vhodné pro pokročilé umělce. Jejich cena se pohybuje i nad 3 000 Kč.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 86 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo